B: f IM DE STRIJD OM DEN 10. j 1 ilr> n k w rvuü I j W r f ■j wi •Jf f.i I'iiiiKMiiaixisch Niuuws. KAAI) HAKENKARSPEL. Reeds i.i een deel van hel vorig 110. opgenomen. Vergadering op Donderdag 30 Juni, des mid dags ten 5 uur. Afwezig de heer Slot met kennisgeving, wegens on gesteldheid. Voorzitter de heer Jb. Burger, burgemeester, secre taris de heer Jb. Dam. Na opening der vergadering volgt de lezing en goedkeuring der notulen. Bij de laatste kasverificatie was in kas en moest zijn f 1142.34%. Aan de orde is de benoeming van een onderwijze res aan de school te Dirkshorn, vacature mej. De Winter. De voordracht bestond, zooals is gemeld, uit de dames T. H. A. Gosses te Amsterdam, G. C. A. Biegel te Den Helder en G. Akkerman te Alkmaar. Benoemd wordt mej. Gosses met algemeene stem men. Van den heer W. Strubbe, onderwijzer te Waar land, was ontslagaanvrage uit zijn betrekking inge komen tegen 15 Augustus a.s. Dit wordt met alge meene stemmen eervol verleend. B. en W. hadden alreeds een oproeping geplaatst in de Vacature en in de Katholieke School; de stukken konden worden ingeleverd tot 15 Juli a.s. De heer Borst neemt B. en W. niet kwalijk dat zij alreeds een oproeping hebben geplaatst, maar hij had gaarne een onderwijzer met akte landbouw. Voorzitter acht dit ook wel wenschelijk, maar B. en W. hebben daar niet aan gedacht. Van een onder wijzer met akte Landbouw kan in een streek als het Waarland wel geprofiteerd worden. Men is dan in de gelegenheid een cursus te geven. De heer Weel zegt: hij in de school, wij op het land. De heer Borst: het is niet mijne bedoeling den onderwijzer op den akker te zetten. De heer Weel: neen neen, maar om over den ak ker te praten; maar wat weet een schoolmeester nu van een akker. Voorzitter meent dat men in het Waarland van een onderwijzer met akte Landbouw zou kunnen pro- fiteeren. Het is niet de bedoeling dat onderwijs on der de schooluren te geven, maar op een cursus. De heer Bakker: ik acht het ook niet ongewenscht Er wordt nu veel kunstmest gebruikt en met het nemen van proeven zou men veel van hem kunnen leeren en met zijn hulp onderzoeken. Voorzitter: in de eerste oproeping kan niets meer worden veranderd, wel in de tweede oproeping. Maar doen we dat, dan zal ook het salaris moeten worden veranderd. Zouden wij het oproepen van een onder wijzer met akte Landbouw niet kunnen aanhouden tot een volgende gelegenheid? De heer Borst: dat was juist mijne bedoeling, dat het in het geheugen blijft. Algemeen wordt dit goedgevonden. Als zetters moesten aftreden de heeren Zutt en Slot en moet de Raad dus 2 dubbeltallen opmaken. Op het eerste dubbeltal komen de heeren Zutt en Weel en het tweede dubbeltal de heeren Slot en Bakker. De rondvraag niets opleverende, sluit de voorzitter de vergadering. DOODGEVALLEN. De 40-jarige monteur Adr. van der Steen uit Am sterdam, had gisterenmorgen, werkzaam zijnde aan de villa van' den heer De Gruvter te 's-Hertogenbosch, het ongeluk van een hooge ladder te vallen, met het noodlottig gevolg, dat hij met het hoofd op den grond terecht kwam en de dood onmiddellijk intrad. De on gelukkige laat een weduwe met zeven kinderen achter. HET ONGELUK TE ZUTPHEX. De heer Volkers, stationschef, .blijkt niet overleden ie zijn De patiënt heeft zelfs, nadat beide boenen ge amputeerd werden, een rustigen nacht doorgebracht, zoodat de toestand naar omstandigheden bevredigend mag worden genoemd EEN ONTPLOFFING. Aan boord van den motor-lichter ,,Frisia" aan de Goole- en Ilullsehe Stoomsleepmaalschappij heeft te Gravensend een benzine-onlploffing plaats gehad. Het achtergedeelte van den lichter met de kajuit van den kapitein werd vernield. De kapitein zelf en de ma chinist Van Hagen, die zich in de kajuit bevonden, zijn gedood, Een derde man aan boord is zwaar gewond. 8TEMBUSV ARIA. Bij de Statenverkiezing op j.1. Maandag werd een briefje van den volgenden inhoud in de stembus van St. Jacobi-Parochie gevonden. i f Linkerpartijen, schaamt ge u niet? Ge hadt toch de macht saam in handen. Waarom dan niet in dagen van strijd. Vaster gesmeed deze banden. De kerkelijken juichen en danken den Heer, Uw tweedracht kwam hun nu ten goede Leert in 't vervolg weer elkander verstaan, Zijt (jan vooral op uw hoede. Een kiezer. Broek op Lansemlijk. Aangenomen het beroep bij de Christ. Gereformeerde Kerk te Enschede, ds. G. Ocsterhuis alhier. \V. BARON KOELL. Na de zitting van Ged. Staten van Noord-Holland heeft gistermiddag \Y. baron Röell, sedert Maart 1882 lid van dit college, een hartelijk afscheid genomen van de. ambtenaren ter Prov. Griffie, waarmede hij zoo vele jaren samenwerkte. HET MAXIMUM-AANTAL VERGUNNINGEN. In artikel 4 van de thans geldende drankwet wordt het aantal vergunningen vastgesteld, dat er ten hoogs.c in een gemeen,e mag zijn. Het nuig n.ei meer bedragen dan: in gemeenten met meer dan 50.000 zielen, 1 op 500 inwoners 20.000 en teil hoogste 50.000 zielen, 1 op 400 inw. 10.000 en ten lioogite 20.000 zielen 1 op .100 inw. in de overige gemeenten 1 op 2o0 inwoners. Vele genuenien hadden, toen de wet in werking trad. een aantal vergunningen, dat verre t wet te i ijs maximum overschreed. 14. eii V) dier gemeenten mocu- ten dan ook geen nieuwe vergunningen toestaan, i'cn- gevolge daarvan bezitten thans vele gemeenten yen aan- lal vergunningen, dat zich bevindt om en bij t wette lijk maximum. De wel geeft nu aan de gemeenteraden de bevoegdheid, hel wettelijk maximum te verlagen. Dit kan geschieden in 1910, 1915, 1920 en zoo vervol gens om de 5 jaar. Vele gemeenieraden hebben reeds van dit recht gebruik gemaakt. I De Noord-hollaiidscne Propaganda-kommissie voor Drankbestrijding is van plan, aan de verschillende ge meenteraden in Noord-liolland ven adres te richten, waarin zal worden verzocht van dit recht zooveel mo gelijk gebruik te maken. BRUTAAL. Een sleeper stond gisteren te Rotterdam met zijn I wagen op de Wijnhaven bij de Regentessebrug. Op den wagen waren 25 baaltjes meel geladen. Eensklaps kwam een man naar hem toe loopen en deelde hem mede, dat hij onmiddellijk bij den patroon op het kantoor moest komen. Hij zou zoo lang op paard en wagen passen. Nauwelijks was de sleeper uit het zicht, of de on bekende sprong op den bok en reed met den wagen met de baaltjes weg. Eerst begaf hij zich naar de Twee Leeuwensteeg, waar hij woont. Daar 'droeg hij zes baaltjes meel in zijn huis. Hierna reed hij verder en liet ten laatste paard en wagen in den steek. In de Eenhoornstraat bij den politiepost, zijn zij later on beheerd op de straat aangetroffen, toen lagen er nog 19 baaltjes op den wagen. De dief, een losse werkman, is Ij/» uur na het ple gen van den diefstal in zijn woning aangehouden, waar op de zes baaltjes beslag is gelegd. Hij is bij de politie opgesloten. N.R.Ct. Callantsoog. Alhier is op het strand gevonden een flesch, in houdende een prentbriefkaart, in zee geworpen door vier passagiers aan boord van het stoomschip Pre sident Lincoln 10 Juni 1910 met een verzoek aan den vinder, deze prentbriefkaart op te zenden aan het opgegeven adres te New-York. Aan hun verzoek is thans voldaan door het Hoofd der School te Cal- lantsoog. Callantsoog. Alhier is opgericht eene zangvereeniging. Het aan tal deelnemers en deelneemsters bedraagt reeds meer dan dertig. KOLHORN. De uitslag van den alhier gehouden Kolfwedstrijd is als volgt: de eerste prijs f25 werd behaald met 157 punten door den heer W. Kostelijk te Oudkar spel; de tweede prijs f 15 met 150 punten door den heer A. Kist te Zuidscharwoude; de derde prijs f 7.50 door den heer D. Blom te Noordscharwoude met 142 punten; de vierde prijs f 5 door den heer Jb. Westerman te Barsingerhorn met 138 punten. Terwijl voor de beide serieprijzen moesten overkol- ven de heeren Jb. Kistemaker, H. J. Moerbeek en G. Blaauboer alhier, die elk 54 punten hadden. Na overslaan wonnen de heeren H. J. Moerbeek en G. Blaauboer de serieprijzen ad f 2.50. De baan werd door alle kolvers zeer geroemd. BIJGELOOF IN 1910. Het N. v. d. D. meldt als historisch: In Drente i3 het geloof aan voorteekens lang niet verdreven. Dit bleek dezer dagen weer in de nabijheid van Mep- pel, te Oosterboer, toen de landbouwer S. arbeids krachten noodig had en een arbeider uit de gemeen te Ruinen gehuurd had. De man kwam des mor gens, maar vertrok reeds des middags. De heer S. vroeg naar de reden en kreeg toen tot antwoord: „Verlejen joar toen mien zuster ziek lag, kwaam ik in een dienst, woar op 't laand een heeleboel zwar te kraaien waart... en mien zuster is dood e'goan. Nouw, in oen dienst, bint er op 't laand weer veul zwarte kraaien en nouw lig mien moeder ziek. A'k blieve goat ze vaste dood, en doarumme goa'k vurt." PROV. STATEN VAN GELDERLAND. De herstemming in deze provincie heeft voor de linkerzijde de winst van een zetel in Aalten, maar het verlies van een plaats in Arnhem. De totaal uit slag van de Geldersche verkiezingen beteekent voor de rechterzijde een winst van drie zetels. NIET MEER BEVEN. De oorzaak van het beven der huizen te Amers foort is gevonden. Dacht men eerst, dat die oor zaak bestond in een overbelasten motor eener bijna 300 M. verwijderde fabriek, thans is gebleken, dat die motor te veel omwentelingen maakte, en wel 270 per minuut. Nu hij door den werktuigkundig in genieur naar behooren is ingesteld op 230 omwente lingen, is het beven gedaan. GEITEXTEXTOOXSTELLIXG. '1'e Swalnicn, bij Roermond, is Woensdag vanwege de Provinciale \ereeniging ter bevordering van de geiten fokkerij in Limburg een met veel zorg voorbereide ge-i- tententoonsteiling gehouden. Op het tentoonstellingsterrein heerschle een groote drukte. Tusschen de landelijke bevolking van Swalmen Feuilleton. R O M A N van CARRV BKACHVOGEL. 1. 3 1 I li Y ii ,,Ik kan u niet genoeg danken, dat u mij naar dit heerlijk feest hebt meegenomen. Zoo iets kan toch maar alleen in München zoo volkomen slagen!" zeide een zeer schoone dame tot barones Von der Teuffen, de patrones van alle weldadigheidsfeesten in München. De barones lachte vriendelijk. „Meegenomen welk een woord, mevrouw. De bazaar is u allen dank verplicht. U ziet er verrukke lijk uit in uw postillon-costuum. En ik geloof dat de dames van de bazaar-post met u uitnemende zaken hebben gemaakt." De vrouw van professor Cholevius lachte haar vriendelijkste lachje, dat melodisch en toch zielloos klonk en boog daarbij het hoofd een weinig. „Och ja, het gaat de menschen zijn hier allen zoo vreeselijk lief voor mij. Ik verwonder mij daar eigenlijk over. Wanneer men uit zoo'u klein univer siteitsstadje komt, vindt men zichzelf zulk een uiter mate provinciaaltje De barones zeide nog eenige aardige woorden en keek daarbij naar de drukte in de bazaar en in den namiddag werd het daar steeds levendiger en drukker. Een kleine zenuwachtige moeheid lag er op haar oudachtig gelaat. Zij had zoo iets derge lijks al zoo dikwijls gearrangeerd, aangezien en mee gemaakt. Sedert meer dan dertig jaar en vandaag noemden allen haar nog: „de mooie Von der Teuf- ren ofschoon haar gelaat geen spoor meer vertoon de van haar vroegere stralende schoonheid. Maaj- een bazaar zonder haar was ondenkbaar; zij had i steeds de meest origineele ideeën, de beste betrek- kingen, en een eigenaardig talent, om nieuwe, mooie dames uit te vinden, die in. de winkeltjes konden staan. Zoo had zij ook mevrouw Marie Cholevius ont dekt, die maar voor een poosje uit Jena gekomen te München was. „U kunt zich niet voorstellen hoe gruwelijk een mensch zich in zulk een universiteitsnest kan verve len. Alles is zoo typisch-burgerlijk zoo eng Men roest er bepaald. Men weet bepaald niet meer, dat men er lief uitziet en aan een ander mensch beval len kan. En dat is zoo goddelijk hier, dat men jong en vroolijk mag zijn, en zich verheugen kan dat men jong is Zij lachte met gebogen hoofd weer haar harmo nisch en toch zielloos lachje. Met haar nauwelijks middelgroot slank figuurtje en haar smal, bleek ge zichtje had men haar nog voor een jong meisje kunnen houden. Haar lachen evenwel verstoorde de zen indruk. Het kwam als uit een groote, innerlijke ervarenheid en legde om haar weeken mond een paar trekken, half boos, half smartelijk. En haar oogen waarvan men nooit wist of zij blauw of zwart waren' en waarboven een paar donkere wenkbrauwen bo gen, waarvan de punten brutaal omhoog bogen lach ten niet met den mond mee. Zij schemerden siechts vlamden op, schoten een paar onrustige, heete of verlangende blikken, en waren dan plotseling als hrt s» verzonken 'n een onbewaakt oogen- eliepen ieden' zoodat het leek alsof die oogen Nu zooeven, toen zij over haar jeugd sprak, dans ten, ze met een kinderlijke vreugde tot de barones Deze lachte en nam met een liefkoozende beweidnv de handen van de lieftallige vrouw in de hare II bent bepaald bekoorlijk." Bij zichzelf dacht zij: „mevrouwtje, je speelt mij een oomedie voor. Ik kan mij best voorstellen, dat jij Jena op den kop zet. Maar mooi en aantrekke lijk ben je en dat is vandaag de hoofdzaak." „Laat ons een glas champagne drinken," zeide me- haJt^us rt™h' die.nlet de barones al sedert een frisschen. dwaalde om zich wat te ver- ou^!^ d/a" *4 U WOCr Ui'ar tje, u is niet hier alleen en omgeving zag ineii vüo: nuiriiieii l>p landbouwgebied in de provincie Limuurg en (laaruuncn, onder wie de neei Lóhnis, inspecteur van den iantiuouw, alsmede uil van autoriteiten, o. w. de commissaris der ivoiun- yn in Limburg. Deze tentoonstelling jtecll doen zien, (Lil ook door de bevordering van dezen lak der veefokkerij nog veel kan gedaan woiden tot verheffing van den landbouwen den siand en wet meer in 't bijzonder voor den boe renarbeider, die op zijn pachtiioefje met het akkertje grond gewoonlijk een s.at nceit met enkeic ge.ten, \ve.kc voor hem zijn, wat de koeien zijn voor den boer. Er waren n.ei minder dan 250 geiten en bokken, gciljes en bokjes. !i. M. de Koningin, H. M. de Koningin-Moeder en Z. K. H. Prins Hendrik hadden medailles btschikbaar gesteld, en namens de rcgcenng was een prijs van i 25 uitgeloofd. DISPUUT MET RECLAMEBORDEN. Onlang» is ieis medegedeeld over een vreedzamen strijd tusschen de firma Lucas iiols en de geheelonthou ders ie Sneek, een strijd door middel van reclame borden. Aan de spoorlijn van Sncek naar Leeuwarden was n.1. een groot reclamebord verrezen, waarop te lezen stond zeer oude jenever BOLS' en fijne likeuren. De geheelonthouders, te Snoek hebben daarop naast dit bord een tweede geplaatst, even groot, op ge lijke wijze beschilderd. En men las thans I Veistandige menschen drinken en schenken zeer oude jenever NOOIT BOLS' en fijne likeuren. Een der lezers van het Vad. schrijft nu het ver volg. Deze bestrijding kwam der firma Bols ter ooren. i In edele verontwaardiging liet zij boven haar bord zetten: iets anders dan, zoodat men nu las: „Ver standige menschen drinken en schenken nooit iets an ders dan Bols' zeer oude jenever en fijne likeuren De drankbestrijders evenwel bleven ook nu het ant woord niet schuldig, Zij veranderden het woord ..ver standige" in „onverstandige'. Wat nu? Zal Bols weer „iets anders dan" schrap pen? Zal een handige wijnhandelaar naast het Bols- bord een reclame laten maken waarop: „Verstandi ge menschen drinken óók dikwijls... wijn en... cham pagne"? Men weet het nog niet. Sneek wacht met spanning af, wat gebeuren zal. CLAS8ICALE VERGADERING ALKMAAR. De classicale vergadering van Alkmaar werd bijge woond door 31 predikanten en 37 ouderlingen. Tot j bestuursleden werden herkozen ds. W. J. Wouters (assessor), ds, J. W. E. van Loon (lid), K. A. Kaan (lid-ouderling), ds. C. J. A. Bosch (quaestor), ds. A. J. Werper (secundus-quaestor), ds. P. R. A. van Meurs (lid), ds. F. A. France (secundus-lid), terwijl tot secundi gekozen werden ds. N. J. C. Schermer- horn. ds. A. I. Reinders, dr. Lindeboom en C. Asjes. Met algemeene setmmen werd besloten, om over het „Voorloopig aangenomen Reglement op de kerk visitatie", behoudens enkele wijzigingen, gunstig te adviseeren. Verder werd met 49 stemmen tegen 14 stemmen instemming betuigd met de circulaire-Van Hoogenhui- zen in zake de Borromaeus-encycliek. Ten slotte werd een voorstel van ds. Kijne, om namens de classis Alkmaar tot de Algemeene Synode het verzoek te richten een algemeene collecte uit te schrijven om de Los van Rome-beweging in Oosten- j rijk te steunen, met applaus begroet en met alge- meene stemmen aangenomen. EEN HARDE HUID. Gistermorgen is nabij Dorst (N.-Br.tusschen sein- post 7 en 8, op de spoorlijn een achttienjarige Rus gevonden, die in den nacht uit een extra-trein was gevallen, welke landverhuizers uit Duitschland naar Antwerpen vervoerde. Op een lorrie werd de man, die eenige wonden aan het hoofd had, maar er overigens 1 goed scheen afgekomen, naar het station Breda over gebracht en daar geneeskundig behandeld. Te tien uur heeft de man zijn reis naar Antwerpen per trein voortgezet. SNUGGERE KOE. Dat zelfs koeien gaarne naar de door haar verla ten plaats terugkeeren, blijkt uit het volgende voor val: Een koe, die de heer G. Groot, landbouwer te Zuidscharwoude, Zaterdag te Alkmaar op de markt van iemand uit Heerhugowaard kocht, werd Zaterdag avond in een weide aan het eind van de Schermer gebracht, 's Nachts heeft het dier de weide verla- ten, en den volgenden morgen trof men het dicht bij zijn vorigen eigenaar aan. Door verschillende wei landen was het aan de groote ringsloot nabij Oudorp gekomen, waar het niet verder kon. OP HEETERDAAD BETRAPT. Eenigen tijd geleden is een poging tot inbraak ip de fabriek der Ervep Caspar Flick te Amsterdam gedaan. Ook gisternacht is deze firma weer met een bezoek vereerd. Zij heeft echter sinds eenigen tijd in haar werkplaatsen des nachts een particulieren wa ker van den gecontr. nachtveiligheidsdienst in haar dienst. Gisternacht bemerkte deze waker dat het plot seling zeer sterk begon te tochten. Hij ging eens kijken en vond een ruit in de fabriek uitgesneden. En meteen liep hij tegen een man aan. Hij vroeg den indringer wat hij wilde, waarop deze antwoord de: „Meneer, ik heb zoo'n honger." De waker nam hem hierop mede; gaf hem een boterham, hield moet worden gewerkt in het belang van ons zuige lingentehuis." „Ik heb vandaag reeds meer dan 300 Mark bijeen gezameld. Ik geheel alleen. De jonge meisjes aap de post zijn ook niet zeer geschikt, slechts een paar van haar verstaan het vak. Een zeer mooi meisje is er bij en. die verkoopt ook een massa." „Hoe heet die?" „O, dat weet ik niet, ik haspel al die vreemde namen door elkaar. Zij is groot en een brunette, met een heerlijke perzikenhuid en wonderlijk witte tan- den. Wanneer zij lacht ziet zij er uit als een re clame voor Odol of zoo iets. Zij heeft netgepoederd haar en ziet er zoo echt frisch uit, benijdens waard." „Tilde von Merk." Marie Cholevius keek wat verschrikt. Hoe heet zij?" „Von Merk. Goede familie de vader was eerste directeur aan een verzekering. Mooie meisjes, die geloof ik, ook wel geld hebben. De eene is bij de bazaarpost, en de andere „Willen de dames niet een glas champagne drin ken?" vroeg een meisjesstem, veel te schuchter en tc ernstig, als dat zij op een bazaar waar over moed triomf viert, veel succes zou kunnen hebben. De jonge dame scheen dan ook als verkoopster niet veel geluk te hebben, op het zilveren blad dat zij droeg stonden nog onaangeroerd de zes champagne kelken, die haar zooeven aan de kiosk waren meege geven om ze onderweg te verkoopen. „Ah ziedaar, mejuffrouw Von Merk!" zeide de ba rones lachend. „Zooeven spraken wij juist over u. Ik verklaarde deze lieve dame, dat de dames Von Merk de mooiste meisjes uit München waren." Een fijn rood steeg naar de wangen van het meisje. De woorden van de barones konden toch maar al leen haar mooie zuster gelden. „Mevrouw de baro nes is zeer vriendelijk," stamelde gij. „Wij zullen nog veel vriendelijker worden als wij uw champagne zullen drinken. Wat kost dat?" „Een mark het glas." Nadat zij betaald hadden, stelde de barones de dames aan elkaar voor: mejuffrouw Franciska von Merk mevrouw Cholevius uit Jena." FranciBka bloosde nog dieper. hem aan de praat, en wachtte op de inmiddeis telefoon ontboden politie, welke den man. ipm Per tusschen 28 en 30 jaar, arresteerde en naar bureau overbracht. DE KONINGIN TE BRUSSEL. Het Handelsblad van Antwerpen schrijft: Uit de verklaringen door Nederlandsche mini<u afgelegd, mag bepaald worden afgeleid, dat het x zoek van Koningin Wilhelmina aan Brussel aig e' vastgesteld feit moet worden aangezien. De datum van dit bezoek zal worden bepaald dens het verblijf van koning Albert en koninw Elisabeth in Holland, op 5 September. Misschien wel zal dit bezoek nog kunnen nl»» grijpen in den loop van September of October niet zal het verdaagd worden tot de lente van iq^° POKKEN. "O- De verpleegster van de pokken-patiënten jn h gebouw voor besmettelijke ziekten, van het Sonh' ziekenhuis te Zwolle, is door de pokken aangi» gelukkig niet in ernstigen graad. ast. Uit en voor de Pers. EEN BENOEMING. In „Land en Volk" lezen wij: De heeren De Meester en Loeff zijn benoemd commissaris van de Hollandsche IJzeren Spooi"we Maatschappij. Het is te verstaan, dat de leiders dezer maatsch»». pij zich willen verzekeren van steun in de Statsi Generaal. Zij konden, van hun standpunt de zaken v schouwende, dit niet beter doen dan door het c<5[ missariaat op te dragen aan twee Kamerleden var invloed, die zich verheugen in algemeen aanzien Minder gemakkelijk is te verklaren, hoe deze beide mannen zich voor deze betrekking zouden laten vin den. De verhouding tusschen den Staat en de H ij S. M. verkeert in een kritieke periode. Beider be langen staan zeer scherp tegenover elkander. De noü! tiek der H. IJ. S. M. moet, zoo de leiders hu;) roeping als mannen van zaken beseffen en zij bleven tot dusver niet in gebreke daarop zjjn richt, dat, met de naasting in het verschiet, binnen de grenzen van de spoorwegovereenkomst alles eruit wordt gehaald wat erin zit. Dat wil zeggen, dat de Staat zooveel mogelijk worde belast, ten bate van de Maatschappij. Nu meer dan ooit is het plicht van de volksver tegenwoordiging om de Regeering jzoo krachtig mo gelijk te steunen in den strijd voor het belang van den Staat tegenover de Maatschappij. Opder deze omstandigheden zou het een zonder lingen indruk maken, zoo deze beide mannen in een bestuurscollege van deze Maatschappij gingen zitting nemen. Wij hopen het bericht nog te mogen verwachten, 'dat zij voor de eer hebben bedankt. NOG IETS OVER DE ENCYCLIEK. Het Vrijzinnig Weekblad schrijft o. m.: Zeer ergerlijk zijn de woorden, door drie gewezen predikanten van onze Hervormde Kerk gespróken in de Tweede Kamer bij gelegenheid van de interpella tie-van "Doorn. Alle drie spraken zij wel een protest uit tegen de encycliek, maar ook alle drie maakten zij van de ge legenheid gebruik, om te verklaren, dat "de samenwer king met Home zeer wel kon worden gehandhaafd. Nu is er nie!s tegen, dal politieke partijen tijdelijk samengaan, om bepaalde zaken, waarin zij, bij ver schil in andere, met elkander overeenstemmen, tot siand te brengen. Dat is echter van de coalitie volstrekt niet de grond slag. Indien gerekend weid naar wat men op staatkun dig terrein het .meest wenschelijk acht, zou de politieke partijgroepeering in ons land geheel anders zijn. De partijen der coalitie melden zich aan als Chris telijke partijen, zij beweren dat het Christen-zijn, hei aanhangen van een bepaalde godsdienstige levens- en wereldbeschouwing, de grondslag is van hun gemeen schappelijk optreden. Zoo ooit, dan is nu wel duidelijk gebleken, dal dil een onwaarheid is, dat de naam van Christus wordt misbruikt om andere doeleinden na te jagen. Rome houdt haar bondgenooten voor vijanden van hel kruis van Christus. Toch willen de bondgenooten met haar voortgaan, om in het staatsleven de Christe lijke beginselen tot hun recht te doen komen! Hel zou belachelijk zijn, als het niet zoo ergerlijk» was. Met ontzettende klaarheid is nu bewezen, dat het bij rle coalitie niet g.iat om de Christelijke beginselen, dat het gaat om subsidies, om macht, invloed, voordeel. Zuiver wereldsch is wat Christelijk heet, de Chris- tennaam wordt verlaagd door hem dienst te laten doen ler bereiking van wereldsche doeleinden. V\ ij staan hier voor een poel van leugen, waardoor ons openbare leven al jaren lang vergiftigd wordt. En wij slaan hier bovendien voor een godsdienstig geloof, dat, zoo het niet louter schijngeloot is, zeer oeden- kelijk ziek is en verbasterd. Del Protestanten zoo kunnen doen! Dat duizenden zich door leuzen laten misleiden. O, mocht de Protestantsche geest zich verheffen, de geest van die vrijheid, die samenvalt met gebondenheid aan God, zich verheffen om de benauwdende atmosfeer, die ons omringt, te zuiveren, en ons te doen ademen in de fiisschc lucht van waarheid en oprechtheid. De eer van het Protestantisme niet van het Pro- testantseh beginsel maar van de Protestanten - is thans in gevaar, niet door de redelooze lasterpraat van Rome. maar door de kleingeloovige lafhartigheid en op inachi beluste wereldsgezindheid van vele Protestanten „O is u uit Jenazeide zij onwillekeurig. „Kent u Jena?" „,Neen," zeide Franciska haastig. „Heeft u misschien bekenden daar?" „Neen, niemand, in het geheel niet." Zij werd steeds haastiger en verwarder. Zij deed alle best om van de beide dames los te komen, maar mevrouw Chovelius liet haar niet gaan. Ea daar de barones juist met een paar andere datnes sprak en Franciska niet onbeleefd wilde zijn en de vreemdelinge alleen laten, moest zij wel blijven, bo vendien dronk mevrouw Chovelius reeds haar derde glas champagne. „Zeg eens mejuffrouw Von Merk, vergis ik mij, doe ik het niet? Hebt u dezen, zomer niet een pro fessor Benedict uit Jena leeren kennen? Benedict is een oud vriend van mijn man, het is mij alsof hij uw naam wel eens heeft genoemd." Franciska had het gaarne willen uitschreeuwen: „neen, neen, dat is niet mogelijk." Maar zij zeide schijnbaar onverschillig: „Jawel doctor Benedict uit Jena. In Igls hebben wij een naar heel aardig® dagen doorgebracht." Mevrouw Chovelius lachte nauwelijks merkbaar Opmerkzaam keek zij Franciska uan. Het meisje zeer groot en overslank. Haar onregelmatig g®1^ met de te sterke lippen en den afgestompten neus kon onmogelijk een vergelijking dhorstaan met de stra lende schoonheid van haar zuster of van Marie Chovelius zelf. Om haar oostersche trekken en baar donker haar noemden de jongelui Franciska be Moorenkopje, of ook uit onderscheid met haar zus- ter Tilde, het leelijke Merk. Wat den menschen le®" lijk scheen, was echter veel meer de uitdrukking dan de vorm van dit gelaat, de koele geslotenhei daarvan, die slechts in geheel onbewaakte of ze®r hartstochtelijke oogenblikken tot een spiegel van ziel werd. „Niet mooi, maar wel heel sjiek!" dacht Mari® Choveltus, terwijl zij het meisje monsterde. heeft zij, en zij weet drommels goed wat haar staat. Er behoort eigenlijk moed toe, wanneer ®y leelijk meisje zich kleedt als een der schoonlie uit de schoonheidsgalerij, maar het siaat haar. ziet er werkelijk prachtig uit." Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1910 | | pagina 6