een Boerenknecht, Ci „Prinses Jiliv tentoonstelling te HOORN. Bèé verzoek. \m\ eene Dienstbode, Zomer Modes beginnen met een nieuw kwartaal. Luchtgas EEsctra. i. Jonk Azn. TIMMER LIEDEN Zondag 10 Juli a.s. Landbouw* bij G. Schut, aan £00118 S0EG8AS. II J. BEK 2 HONDEN met KAR. Stalhouderij. LANDB0UWZ0UT J. Rotgans. WoeröeBsclie Loieu Baasknecht, Een Burgerwoonhuis, een IliiÉ iiiülÉ MM De Gracieuse Vrouwenwereld Nieuwe Modeblad Weldon Kinderkleeding Li P olfleröelastingen m irÉci Sehagen. Banton, Zandsteen en ïarmerwerk. Aanlegger van Bron- en Lneltps, Wieringen. kretariaat DAL 8, HOORN. Plaatselijk Nieuws. Nagekomen berichten. Advertentie n. Caiharina Hnna, Pieter Visser Jiiz., Dankbetuiging. een flinke Smidsknecht, 50 CENT PER LOT A. van Twuijver, Een nieuwe 1418 September 1910, een llink gevorderd aangekomen. l Slaqersleerfiingy bsWSti DÜLhe.,b„ekome° MEDRS. K°^k- m Landbouwers ge lieven s. v. p tijdig de benoodigde hoeveelheid op te geventen einde op tijd hun orders te kunnen uitvoeren bil) prijzen. Hoiildprijs Koeien. Prijs per Lot f 0 60. Twuijver, Sehagen. De Alkmiarsche S'oom- Steenbouwerij, f veilig, eenvoudig en weinig kostbaar. Kolhorn. 50 000 Spruitkoolplanten 20.000 Mangelwortelen- planten, bij D. P. HAKT- LAND, Sehagen. H 14-18 Sept. 1910. of gevorderd leerling, WINKEL. Door de korfbalvereentóng is beslolen deu te hou den wedstrijd met de korfbalvcreeniging uit Sehagen, te doen plaats hebben op Zondag 7 Augustus a.s. hakmonieakpel. In do Zondagavond gehouden vergadering onzer Har moniekapel werd besloten op het tweedaagsch feest van den polder V ieringerwaard mede te werken. In verband hiermee werd het vastgestelde eerste zomerconoert uit gesteld. v. p. n. De op Maandagavond aangekondigde vergadering der nieuw opgerichte afdeeling van de Yereeniging tot be vordering van de Pluimveehouderij in Nederland, kon wegens gebrek aan belangstelling niet doorgaan. Maan dag zal nu opnieuw worden vergaderd. een prachtig succes. Op de tijdens de Groote Wereldtentoonstelling te Brussel gehouden Hondententoonstelling, waarvoor on geveer een 800-tal honden waren ingeschreven, behaalde de heer Ch. H. Th. Schmalz alhier met zijn St. Bernhard Argos van Sehagen 5 eerste prijzen, n.1. Open-, Limite- Nieuwelings-, Jeugd- en Fokkersklasse: benevens 2 (speciale prijzen, 1 te/ereprijs en den kampioen- schapsprijs, hoogste onderscheiding. ONDERHANDSf HE AANBESTEDINGEN. Bij onderhandsche aanbesteding is het verfwerk van de nieuwe smederij van den heer Blok gegund aan den heer D. Wit, en het verfwerk aan het machinegebouw aan het Wad aan den heer J. Krans. BOUWEN. Voor rekening van den heer P. Deutekom zal op het Noord een burgerwoonhuis worden gebouwd. POLITIE. Ter Secretarie dezer gemeente zijn inlichtingen te bekomen omtrent een bij gelegenheid van de inspectie voor de Nat. Militie op 3 Juni j.1. achtergebleven kepi. ONDERWIJZERS-VERGADERING. Heden, 5 Juli, werd in het N.-H. Koffiehuis alhier de jaarlijksche vergadering gehouden van onderwijzen en onderwijzeressen in het arrondissement Helder, on der leiding van den arrondissements-schoolopziener, den heer H. W. Brugmans te Alkmaar. Te ruim 10 uur werd de vergadering geopend met het uitspreken van een welkomstwoord door den voor zitter. Spreker wees er in de eerste plaats op, dat deze vergadering zoo aangenaam is, omdat men elkan der in het arrondissement weer eens ziet en spreekt en oude vriendschapsbanden weer vernieuwt, maar in de tweede plaats is de vergadering ook zeer nuttig. Op deze o. a. zullen mej. W. S. Dumont van Am sterdam en de heer J. A. Verkuyl van Alkmaar zeer leerrijke onderwerpen behandelen. Met applaus heette de vergadering met den voorzitter den heer Van Buysen welkom, dio voor de eerste maal als districts schoolopziener de vergadering bezoekt. Ook den burgemeester van Harenkarspel heette voorzitter wel kom. Spreker herdacht vervolgens eenige overlede nen, die zich verdienstelijk hadden gemaakt voor het onderwijs, de heeren Pool van Westerland en Kep- pel van Petten, en eenige onderwijskrachten, die met pensioen het onderwijs hadden verlaten. Vooral de aanwezigen van „de oude garde'" heette voorzitter welkom. (Applaus.) Het aantal leerkrachten in het arrondissement is thans 208, het aantal leerlingen op do scholen p'. m. 7000. Over enkele leervakken deelde spreker nog zijn opmerkingen mee, waarna hij aan het einde van zijn openingswoord de Nor maalschool te Den Holder van harte feliciteerde met het slagen der 12 leerlingen van de hoogste klasse voor het onderwijzers-examen. Vóór de secretaris, de heer Van der Bild, zijn no tulen las, sprak de heer Van Buysen zijn dank uit voor de hartelijk© welkomstwoorden tot hem gespro ken, waaraan hij een en ander toevoegde over het onderwijs in de vrije- en orde-oefeningen en over den cursus in spelleiding, die te Sehagen wordt ge houden en waarvan hij tot zijn spijt de opening niet had kunnen bijwonen. Die cursus had echter zijn volle sympathie evenals het invoeren op onderschei dene scholen reeds van de vrije- en orde-oefeningen. Nadat daarna de notulen onder dankzegging en on veranderd waren goedgekeurd, deelde de secretaris, tevens bibliothecaris van het arrondissement, mee, dat in 1909 197 boeken aan 56 onderwijzers waren toegezonden en dat de bibliotheek thans 448 werken telt. Vooral letterkundige werken werden in 1909 ge vraagd. Schoolopziener deelde nog een en ander over het aanvragen en verzenden der boeken mee. Daarna begon mej. W. S. Dumont, spraakleerares te Amsterdam, haar rede over stemvorming en en kele spraakgebreken. Spreekster zeide iets te willen zeggen v.n.1. over stemvorming, omdat ze hier in een onderwijzersver gadering was en omdat zoo weinigen een goed ge bruik van de stem weten te maken, omdat zoo wei nigen goed kunnen spreken. Op den weg van de on derwijzers vooral ligt het daarin verbetering te bren gen. In de keel spreken en het slechte vokalen-vor- men kan verbeterd worden door onderwijs in spre ken. Gymnastiek voor tongspieren, lipspieren, gehe melte en longen is noodzakelijk. Verkeerd ademha len doen velen, zeer velen. Men moet de ribben voor het ademhalen gebruiken, niet het schouderbeen. Dat is te vermoeiend en kan ziekte veroorzaken. Adem- halingsgymnastiek is gezond. Vooral voor de onder wijzers zelve is het goed spreken en het goed adem halen van veel belang. Keelaandoeningen blijven bij slecht spreken niet uit. Dikwijls overschreeuwt men zich. Men moet leeren goed en gemakkelijk spreken. Bovendien is het veel aangenamer voor de kinderen te luisteren naar goed dan naar slecht spreken. Het spreken van een dialect vindt spreekster verder zeer verkeerd. Men moet dat trachten te overwinnen; ook voor het verkrijgen van betere betrekkingen. Spreekfouten bij de kinderen ontdekt een onderwij zer, die iets van stemvorming weet, eerder dan iemand, die er niets van weet. Ook zal zoo'n onder wijzer, die zoo spoedig mogelijk verbeteren. In het huisgezin wordt dikwijls het „krom" spreken van kin deren mooi of aardig of lief gevonden. Dat is wel jammer, want het vergemakkelijkt de taak van den onderwijzer niet. Een onderwijzer, die begrip heeft van stemvorming, is voor spraakgebrekkigen van groot, van onbegrijpelijk veel nut. Er zijn zeide spreekster twee soorten van spraakgebreken: le die veroorzaakt worden door een organisch ge brek, 2e die veroorzaakt worden zonder organisch gebrek. De laatste kunnen altijd genezen, de eerste soms niet. Over stotteraars deelde spreekster een en ander mee. Die hebben geen organisch gebrek, maar zijn meestal zeer zenuwachtig, wat hoogst nadee lig op da spierwerking van tong, lippen, enz. werkt. Stotteraars zijn ongeëquilibreerd- In de schoolklassen worden ze dikwijls overgeslagen omdat het zooveel tijd kost een antwoord van hen te ontvangen. Ze blijven daardoor reeds achter. De meeste stotteraars zijn bovendien lui. Toch zijn op dien regel natuur lijk en gelukkig uitzonderingen. Stotteren moet in het belang van den patiënt afge leerd worden. Voor het latere leven is dat noodza kelijk. Met enkele voorbeelden lichtte spreekster een en ander toe. Wat moet nu een onderwijzer doen voor het stot terende kind? Hij moet het naar een spraakleeraar zenden en het zelf altijd kalmeeren en tot denken brengen eer het spreekt. Ook er vooral op letten, dat het vóór het spreken ademhaalt en altijd lang zaam spreekt. De onderwijzer moet het vertrouwen j van het kind zien te winnen. Stotteraars zijn dik wijls wantrouwig en denken meestal, dat ze voor minderwaardig worden aangezien. De onderwij zor- ge er vooral voor nooit driftig te worden op een stotteraar en make dezen zelve nooit driftig. Dat is hoogst nadeelig. Erfelijk belaste:: stotteraars kunnen zelfs genezen worden, ja ze kunnen geheel van het Stotteren worden afgehouden. Men leere vooral de letters goed Uitspreken en goed adem halen. Spreekster waarschuwde in het bijzonder tegen de schouderbeenademhaling. Middenrifs- en ribben- ademhaling beval ze als de natuurlijke en goede aan. Het dragen van een corset is niet nadeelig voor de ademhaling, mits het niet te nauw is. Stotteraars moeten niet in aanraking komen met andere stotteraars. Dit houdt de genezing zeer tegen. Kinderen met een gespleten gehemelte hebben in tegenstelling met stotteraars wel een organisch ge brek. Over het leeren spreken van deze patiënten werd door spreekster een en ander meegedeeld. Ope- reeren van den patiënt is in de eerste plaats nood zakelijk. Dit moet niet te vroeg geschieden, liefst tusschen het vijfde en zesde levensjaar. Geheel nor maal spreken leert een kind met een gespleten ge hemelte echter nooit; het zal steeds meer of minder een neusgeluid behouden. Als er niet geopereerd kan worden geeft men den patiënt dikwijls een metalen plaat in het gehemelte. Dit is natuurlijk minder goed dan een wel gelukte operatie. Van enkele patiënten met gespleten gehemelte deel de spreekster een en ander uit haar practijk mede. Als derde spraakgebrek noemde spreekster het lis pelen, wat zij deels een organisch gebrek noemde, deels een aanwensel. De bouw van de kaak kan daaraan schuld dragen. Bij jonge kinderen kan dit verholpen worden. Goed toezicht bij 't spreken der lispelaars verhelpt verder het gebrek. Over de adenoïde vegetaties zou .spreekster zwijgen. Daarover was reeds veel gezegd, zoodat spreekster meende, dat de vergadering daarmee .wel op de hoogie zou zijn. Met een krachtige opwekking het goed spreken te bevorderen, eindigde mej. Dumont haar belangwekkende rede. .nadat ze voorzitter dank had gezegd voor de haar geboden gelegenheid hier haar opmerkingen te hebben mogen mededeelen. Onder applaus der vergadering dankte voorzitter j spreekster voor Ja are belangrijke mededeelingen. Het kinderkoor van den heer Stadt zong nu voor de pauze eenige zeer lieve kinderliederen, die een wél- verdiend en luid applaus als dank der vergadering moch ten inoogsten. Dat was ringen Slot In het volgend nummer. arroxdissemexts-rechtbank te alkmaar. Uitspraak 5 Juli 1910. 1. J. W. van Boekei, huisvr. v. Wigermans, door schuld veroorzaken van licht letsel, 14 dagen hecht. 2. J. Blokker. Hoorn diefstal, bij verstek, 2 weken gevangenisstraf. 3. W. Zemering en H. H. Dekker te Hoorn, dief stal van gerst, ieder 1 maand gevangenisstraf. 4. W. v. d. Arend, Egmond Binnen, beleediging, f 5 sub. 5 dagen hechtenis. i hercules en hygiea te oudkarspel. Op recht feestelijke wijze hebben j.1. Zondag de beide gymnastiek-vereenigingen te Oudkarspel en Noordschar- wotide tde gewone jaarlijksche openlucht-uitvoering ge houden. Het weer, dat zich aanvankelijk slecht liet aanzien, haalde hoe langer* hoe meer op en 't was zelfs zeer goed. toen te ongeveer half twee uur de leden van Hercules" en „Hygiéa"' met de jongens- en meisjes-adspiranten in langen, vroolijken optocht naar het terrein aan de Zuidzijde der Ned. Herv. Kerk te Oudkarspel trokken. Met vlag en vaandel, keurig bewerkt, en de muziek van Gebr. Dekker aan het hoofd, maakte de lange rij van gymnasten en gymnasten-in den-dop een prettigen indruk. Na aankomst toog men dadelijk aan hel werk en evenals altijd liet de eerste afdeeling van Hercules" kranig werk zien. De oefe ningen aan rek en harren toonden, dat de geest van ernstig-willen den 'leden nog niet heeft verlaten. De tweede afdeeling toonde haar uitmuntende vorderingen met oefeningen op het paard. De dames gaven flink uit gevoerde s tokoefeningen te zien en vermaakten zich op zeer aangename wijze met bal werpen. Ook de adspi- ranten der beide vereenigingen toonden goed te luiste ren naar de woorden van den directeur; zij gaven in hunne oefeningen blijk van goede oplettendheid. Vooral kwam dit uit met 'de vrije- en orde-oefeningen, door alle leden, grooten en kleinen, tegelijk uitgevoerd. De heeren werkten met halters de dames met stokken en de kleinen met gesloten vuist. Het was een werkelijk aan genaam gezicht, alle bewegingen zoo gelijkmatig te zien uitgevoerd: aan de adspiranten, jong°ns en meisjes, daarvoor dan ook een extra-complimentje! Tegen vijf uur ongeveer stelden allen zich weer op om in langen optocht naar café Bood te gaan, waar de stoet werd ontbonden. 's Avonds werd in dat lokaal het traditioneele bal ge geven. dat over-druk werd bezocht. Een zeer aangename attractie voor de feestvierenden was de luchtscheepvaart en carousel van Dobber, die eene standplaats had op het erf bij den heer J. van Zalingie. Hercules" en „Hygiéa" hebben ook nu weder ge toond het publiek, dat dezen middag op ongeveer 400 450 personen kon worden geschat, op zeer aangename wijze een plezierigen middag te kunnen verschaffen. Aan leden en Directeur daarvoor den dank van het publiek ontzettend spoorwegongeluk. CLEVELAND. .(Ohioj 4 Juli. Hedenmiddag reed een sneltrein 25 mijlen bezuiden Dayton tegen een goederentrein in. Er wordt bericht, dat minstens 25 personen om het leven zijn gekomen en 75 gewond. Geboren: Dochter van G. van HAM en A. van HAMDekker. Sehagen, 4 Juli 1910. Heden overleed tengevolge van een noodlottig toeval, onze geachte Oom in den ouderdom van ruim 70 jaar. Namens de Familie, Jb. MOSK Pz. Oudesluis, 8 Juli 1910. Het is ondergeteekende een ware behoefte, mede namens zijne Echtgenoote en Kinderen, langs dezen weg zijn innigen dank te betuigen voor de zoo talrijke blij ken van belangstelling, welke hij bij gelegenheid van zijn 25 jarig jubileum mocht ontvangen. Inzonderheid een woord van dank d kunnende melken en rijden. Hoofd'- aan de ingezetenen van Wieringer waard *aak behandelin?. Br. met cond. voor de ontvangen enveloppe met in bur> ,*tt A d- blad* houd, alsmede aan het geheele Post- 1 personeel ressorteerende onder 't Post kantoor Anna Paulowna. P. MEURS, ex Postbode. "W ieringerwaard, 5 Juli 1910. Terstond gevraagd bekend met boerenwerk en hoefbeslag, bij Jb DE JONG, ged. hoefsmid te Schoorl. gevraagd, door J. de Graaf, te Anna Paulowna. ZIJPERT Biedt zich aan: Te koop: Zelfbinder. Te zien en te bevragen bij J. KASTLANDER, IJweg bij den Kruisweg te Haarlemmermeer. De inschrijving van de inzendingen in de afd. Akkerbouw waaraan inspectie geplaatst, van het te velde staande gewas is ver- j bonden, wordt inherroepelijk 15 Julia.s. gesloten. (Programma's op aanvrage verkrijgbaar aan het secretariaat Dal 8, Hoorn.) TE KOOP: Franco brieven letter H H, bureau Schager Courant. Gevraagd: ZONDAG j.1. is een. rood bonte HOND met blok aan den hals alhier In Utrecht wordt wegens familie omstandigheden te koop aangeboden Er wordt gevraagd voor 15 Juli of 1 Augustus Aanbevelend, Nor een klein aantal Tweede prijs Utrechtsche Wagen be-' spannen met 2 paardenderde prijs een Kaaswagen met één paard. FIRMA W- F. 8TOEL ZOON, - lever' al'e soorten zeer mooie gelegenheid niet te groote oirvang en gunstige voorwaarden Nadere inlichtingen op fr. brieven aan het bureau vau dit blad, lett. A A. bij K. SPAANS, Alkmaar. Café Heiligenland, Biedt zich aan: Een P G., voor boerderij, geen bouwerij. Vrij van st. dr. en dienstplicht. Br. met condities bur. v. d. bl. lett. Z Z. Gevraagd: c. KAAN, „Cérès", Sehagen. EEN MEISJE Uit de hand te koop Waa«n een KOESTAL, met 17,20 A UWQRONd, onder de gemeente Sch Te be van buiten zag zich gaarne geplaatst bij een alleen wonende DAME, of klein gezin, goed kunnende huishouden. Br. fr. onder lett. B, bur. v. d. bl. TE KOOP. oevragen bij JN. GROOT Tz. (REU), bij D. SCHOT VANGER, Kaas- agen. i'i.Ko" Koiimmprhrufl'. fabriek „Cérès", Keiusmerbrug. Voor levering van Abonnementen beveelt zich beleefd aan: Deze inrichting, de nieuwste Con structie, is LUCHTGAS bezit alle voordeelen even als Brongas. Deze inrichtingen worden door ons Inlichtingen gratis. Aanbevelend, TE KOOP Ingelanden worden opmerkzaam ge maakt, dat de lste termijn der Polder belasting met 1 Juli J.1. ig verstreken evenzoo de betaaldag der pacht. De Ontvanger, O. J. BOSKER. Inzenders van bovengen, tentoonst. worden in 't belang van den goeden gang van zaken beleefd verzocht voortaan hunne insc'irijfbiljetten en postwissels te zenden aan het Sluiting inschrijving A. kaas en boter 15 Juli; B. ter opluistering 15 Juli j C. de nos. 62, 63 en 66 v/h veeprcr- 1 Sept.; D. de nos. 21 tot en met 26 tot '15 Juli; E. al het andere volgens programma Direct gevraagd P.G., Zondags vrij, bij P. GROOT Jr., Heiloo.

Schager Courant | 1910 | | pagina 3