mins i eene Me Dienstbode, Een beste bakwagen, mb trroote partij pte reuzen Opruiming lil DE PRINS FONGERS' „ItOMKR-lHAYiKliS T.D. Huishoudster Letterzetter een depot van wijnen, enz. TE KOOP TE BUIKSLOOT ül Groote Keuze, tegen zeer LAGE prijzen. J. H. SCHENE. Vitrages, Madras, Tulle, Ch. H. Th. Schmalz, Ml. MERRIE, Credietvereeniging 1 JULI Trapman Co, J. Rotgans, achttien prijzen Agent voor Schagen en Omstreken: rwe Lijnkoeke W. Imhulsen, Schagen. Plaatselijk Nieuws. markto verzicht.' Ad vertenliën. Geboren: Jacob, Zoon van Jb. ZANDER en J. ZANDER—KANT. Heer-Hugowaard, 5 Juli 1910. gevraagd, uit den boerenstand, P.G., om met half Juli in dienst te treden, bij C. ZEEKANT, Zuidschermeer. Een bekende firma wenscht in eene nette zaak te Schagen te vestigen, tegen nader ie bespreken voorwaarden. Brieven onder letter X Y Z aan het bureau van dit blad. nabij AMSTERDAM, de van ouds alom bekende zaak, genaamd modern, in alle houtsoorten. 1 gevraagd, liefst terstond, bekend met voor- en achtertuin, zeer gunstig gelegen, geheel ingericht naar de eischen met opmaket courantenvorm. Bij des tijds, gewaarborgde vergunning. Dagelijks te bezichtigen en te bevragen bekwaamheid daartoe, hoog loon. bij den eigenaar te Buiksloot, A 19. Br. Bureau „Extra Tijding", Helder. Gevraagd zoo spoedig mogelijk bij F. Köhne, Schagen. Gevraagd: om terstond in dienst te treden, melken geen vereischte, bij JACOB KAAN Kz., Groote Buurt, Wieringerwaard. TE KOOP op Collings patentassen, bij P. KOOMEN Tz., Braakpolder,Winkel. Te koop: ij koperwerk. stukgoed en afgepast. Gordijnlinnen en Watertwist niet kant en franje. Window-Holland (Lancaster) in alle kleuren voor ROLGORDIJNEN met bijpassende FRANJES. Prachtige sorteering in Waschechte en Velvet- Tafelkleeden, Tafelzeilen, Kleedjes, Matjes, Loopers, Vloerzeil, Linoleum en Tapijten, in Koehaar, Tapis-belge, Tapistry, Brusselsch en Axminster met bijpassende Karpetten. Prijzen vast, maar uiterst billijk. B ij contante betaling 2°/0 korting. Aanbevelend, Volledige installatie» zeer concurreerend. bij J. KOOIJ, Moerboek, N.-Niedorp. TE KOOP Een best loopende zwarte oud 9 jaar, (weder drachtig) mak in alle tuigen, met een bruin merrieveulen. Te bevragen bij J. H. Rus, Wieringen. OPGERICHT I853i Kapitaal f 5.000.000. Geplaatst f 2.500.000 Gestort f2.420.000. Reserve f 561.000. Extra-Reserve f 100.000. Verleent Crediet aan Handel, Landbouw en Industrie. D e p o s i t o-r e n t e een dag opzeggens begint de nieuwe Jaargang van der Geïllustreerde Bladen. Voor levering van abonnementen aanbevelend, LAAN D 4, SCHAGEN. Complete Jaargangen van „De Prins" en complete romans worden tot billijken prijs ingebonden in keurigen prachtband o f in gewonen band. Dan krijgt men een waar prachtwerk van zijn losse afleveiingen. een maand vast drie maanden vast Pleging's bereide Verf!! 7i Kg Opent Rekenin g-C ourant. Incasseert Wissels enz. Nadere inlichtingen bg AGENTSCHAP PURMEREND, Weerwal D 90. Agent: HENDRIK A. BULTMAN. V~ 1 7: 5 Kg. f 0.325 0.60 d L40 n d 2.50 4.50 J groote hoeveelheid van ééne kleur wordt de prijs minder. mvnd,ergeteekende verklaart, dat PLE- W 8 bereide verf, voor binnen- en Irl, LI uitenwerk uitstekend voldoet. J. EEKEN, Wieringerwaard. Verkrijgbaar bij Molenstraat, SCHAGEN Op de groote Landbouwtent oon- k stelling te Enkhuizen werden RIJWIELEN. Thans uitsluitend bij het Neder- landsche en Ned.-Indische Leger in gebruik. toegekend aan vee, gevoederd met van T. Duijvis Jz., Koog a.d. Zaan. 6 Prijzen (3 eerste voor rundvee met melkstaten)2 prijzen voor verzame ling van 12 stuks rundvee met grootste melkopbrengst. worden UITVERKOCHT tegen zeer lage prijzen. aan behoud en bescherming van den wildstand ver bonden. Toegegeven, dat enkele wildsoorten in bepaalde hoeveelheid in sommige streken weinig schade zou den veroorzaken, zal toch bescherming van den wild stand in 't algemeen door niemand, die niet geïn fecteerd is met jagersbloed en -hartstochten, kunnen worden beschouwd als een economisch en maatschap pelijk belang, omdat de oneindig veel grootere be landen van den land-, tuin- en boschbouw, daar mede niet te combineeren zijn. Het synoniem com plex van jacht-wildstand en woestenij, staat zoo lijn recht tegenover het heerlijke doel ieder plekje van ons kleine vaderland geschikt te maken tot intensief gebruik in 't belang van zijn bewoners, dat eene vereeniging van belangen geheel uitgesloten is. De commissie bewijst dit zelve onverbeterlijk door het volgende betoog, pag. 4 van haar verslag, al be doelde zij daarmee het tegenovergestelde. ,,Het laat zich niet ontkennen, dat het wild schade aan land-, tuin- en boschbouw, en meer in het bij zonder aan de intensieve cultuur ooft-, groenten-, bloem- en boomkweekerijen toebrengt, toch wordt dit feit veelal erger voorgesteld, dan het in wer kelijkheid is, en wel omdat ook een belangrijk deel van die schade komt ten laste van duiven, kraaien en spreeuwen (sic). Alléén het arme konijntje krijgt van de commis sie het meest voor zijne rekening, en zal dan ook met instemming van de commissie als équivalent voor hare andere wild-begeerten worden opgeofferd. Met het betoog van de commissie, dat verder het nadeel, dat de landbouw van de aanwezigheid van wild ondervindt, niet mag worden overschat, wil zij daarmede toch niet ontkennen, dat voor den land bouw op zich zelf beschouwd, het behoud van een matigen wildstand zijn nadeelige zijde heeft, en om dit nu weer goed te maken, worden vervolgens ver schillende redenen opgegeven, waarom naar het oor deel van de commissie het behoud van een mati gen wildstand gewenscht is. In de eerste plaats wordt in 't algemeen gezegd, dat voor het behoud pleiten andere maatschappe lijke belangen, die maar al te vaak over het hoofd worden gezien en niet gering zijn te schatten. Deze maatschappelijke belangen worden dan geïllus treerd met het betoog, dat het jachtbedrijf de on ontbeerlijke objecten voor den wildhandel en voor de bedrijven der poeliers en bonthandelaars verschaft (muizennesten en mollen-huidjes). Jammer genoeg!! ontbraken de commissie de statis tieke gegevens omtrent de wildproductie, in- en uit voer hier te lande, maar werd door haar de conclu sie aanvaard, dat, afgaande op de cijfers van het Buitenland, bij dezen handel groote belangen be trokken zijn. Eene vergelijking dus van ons kleine land, waar bijkans ieder plekje grond aan woestenij wordt ont trokken, met grootere landen nader genoemd, als Duitsehland,. Oostenrijk-Hongarije, waar nog groote oppervlakten braak en onontgonnen liggen, bewijst hoe zwak de commissie is geweest, om betere gron den voor haar opvattingen te leveren. Gelukkig Nederland, waar de intensieve culturen en het intensief gebruik van den bodem in 't alge meen, een groot deel van zijne bevolking een goed en gelukkig bestaan kunnen geven, en waarvan de algemeene belangen voor ons volk zoo op den voor grond treden, dat het' economisch belang van de jacht meer en meer vervalt. Hierbij een eere-saluut aan die vereenigingen en die particulieren, welke onvermoeid werkzaam zijn om de laatste verblijfplaatsen van Nimrod en Dia na te brengen onder het weldadig gezag van de godin van den landbouw. Men ziet het groot-grondbezit en de Heerlijke Jachtrechten in onze Zuidelijke provinciën nog wel eens in dienst gesteld van de belangen van de Jacht, maar de kracht daarvan gaat meer en meer ver zwakken, omdat voor de toepassing van een middel- eeuwsch régime of recht, de vrije ontwikkeling van ons volksleven niet meer in het toen geldende enge keurslijf kan worden teruggebracht. Verder worden dan nog als indirecte voordeelen van de jacht opgesomd: lo. de pachtsommen voor jachtgelegenheden. 2o. de inkomsten die de Staat trekt uit de uit gifte van jachtacten. Van 1903t ot 1907 werden uitgegeven respectieve lijk 26. 27, 32, 31. en 33 jachtacten tot alle geoor loofd jachtbedrijf, 6414, 6564 6819. .7028 en 7111 groote jachtacten voor alle jachtbedrijven, met uitzondering van de lange jacht en do valkenjacht, en 415. 452, 454. 438 en 430 kleine jachtacten. Voor deze jachtacten wordt betaald f 30, f 15 en f 5. plus zcgelkosten, 't geen niet onbeduidend wordt geacht. Natuurlijk kan iedereen-, wanneer deze opgaven van de commissie juist zijn, dit narekenen, maar wanneer nu eens daarnevens eene onkosten rekening werd op gezet, dan zal toch ieder het belang van deze be dragen moeten ontkennen. Het een en ander wordt dan verder aangedikt met d'e loonen van particuliere jachtopzieners, drijvers, en polsdragers de uitgaven voor reis- en verblijfkosten (sicl transportkosten van wild, en de belanden die de verkcopers van jachtgeweren, kruit, lood, jachtkleeding, andere jachtbenoodigdheden en wildvoeder, de honden fokkers en (let wel) de uitgevers van jachtlitteratuur. Zeker! wanneer enzee Hildebrand nu nog zijn stukje zou schrijven over den jager en zijn polsdrager, dan twijfel ik niet of in de beschouwingen van deze com missie. zou hij een waardige stof gevonden hebben, om de fantasieën en verbeeldingskracht van deze natuur- menschen weer te geven ,en daarmee de litteratuur te verrijken. Maar eene commissie die in behandeling neemt een ontwerp van wet, is in de eerste plaats verplicht hare argumenten te ontleenen aan de werkelijkheid, en wan neer wij dan het vraagstuk van de voor- en nadeelen van de Jacht eens ernstig voor ons lagen en gingen bezien uit een ander oogpunt, zou dan de vraag niet 1 mogen worden gesteld of het vermorsen van zooveel I geld en zooveel tijd als de hartstocht voor het jacht bedrijf meestal vraagt, niet oneindig veel beter zou Kunnen worden besteed en voor tal van personen, ten opzichte van maatschappelijke plichten de debetzijde vun hun leven en werken ernstig heeft bezwaard. In 2 wordt dan verder de vraag gesteld of niet de voor- en nadeelen van de Jacht kunnen worden verzoend en of niet de groote maatschappelijke voor deelen van de jacht tot hun recht kunnen komen, terwijl dan de uit de instandhouding van den ge- wenschten wildstand voor den landbouw voortvloeiende nadeelen, zooveel mogelijk worden voorkomen of ver goed. Slot volgt. Waren vette koeien verleden week reeds iets min der, vandaag was de teruggang van nog meer beteekenis. Hoogstens werd er 38 cent besteed. De markten worden overvoerd en soms met heel wat twijfelachtige quali- teit. Dat werkt in beide gevallen nadeelig op de prij zen. Natuurlijk worden er uitzonderingen aangetrof fen. Zoo'n uitzondering had de heer C. Asjes alhier heden. De koe bracht een prijs van f 310 op. Ook de hoogste prijs voor vette schapen ging naar GrootewaL De heer J. de Veer ontving 28 gld. De schapen waren traag. Ook hier wordt weinig van prima ge halte gepresenteerd. Stug waren mede l'inimeren en oude schapen en verder al 't hoornvee. Vette varkens waren iets beter dan voor 8 dagen. De prijzen liepen van 5 tot 8 cent. HAARLEMSCHE MARKTTREIX. De belangrijkheid van de Haarlemsche markttrein voor onze markt blijkt wel uit het feit, dat heden alhier 13 Haarlemsche slagers tegenwoordig waren. Zij namen 15 vette koeien mee naar huis. MILITIE-DICHTING. Voor de lichting 1911 zijn in onze gemeente 29 manschappen ingeschreven. ANNA PAULOWNA. In dit jaar zullen alhier 9 verlofgangers der militie, tot de Landweer overgaan. Anna l'anlowoa. In den nacht van 6 op 7 Juli is er brand uitgebro ken in het perceel, staande aan den BaLgweg in deze gemeente, eigendom van en bewoond door D. de Ko ning. 'Alles werd een prooi der vlammen. De bewoners konden zich nog juist redden. Het huis is tegen brand schade verzekerd bij De Jong en Co. te Amsterdam, de inboedel bij de Mij. vertegenwoordigd door den heer Van Neck te Helder. De oorzaak van den brand is onbekend, doch hij schijnt in den schoorsteen te zijn aangekomen. WIERINGERWAARD. De optocht bij het a.s. feest van onzen polder be looft mooi te zullen worden. De commissie of het bestuur, waaraan de regeling is opgedragen, heeft I althans goede plannen, en 't zal zeker niet aan i zijne leden liggen, indien dit gedeelte van 't pro- j gramma niet slaagt. Het plan bestaat door dien op- tocht het Verleden, 't Heden en de Toekomst in betrekking tot onzen polder voor te stellen, waarbij natuurlijk gerekend wordt op de medewerking van de ingezetenen. i Philotechnie heeft in studie .Dilettanten" en „Eigen zinnigheid", wat op den eersten avond zal opge voerd worden, terwijl Apollo en Tave; u dan even eens eenige nummers ten beste zullen geven. De eer- sta vereeniging zal een voor deze gelegenheid gedicht Feesltied ten gehoore brengen bij muziek van J. B. Kolkman. EN -HOLLAND Zomermantels. X Tapijten worden gratis genaaid en gelegd. «LANSVERF. GROVDVERF. 4% 4V2°/O 4% 21 5 10 f 0.40 0.70 1 60 3.10 6.— 2 10 T,.. I) Vraag de gratis staalkaart.

Schager Courant | 1910 | | pagina 3