srssir' bpïï*ïyss*ïs-aa&rt Telegrafisch Weerbericht. Predikbeurte 11. Uit en voor de Pers. Marktberichten. Gemengd Nieuws. markt wordt gehouden. Ongeveer in 't midden der J 8< eeuw werd dit gebouw, wegens bouwvalligheid, ge sloopt. In 't jaar 1426 vindt men voor 't eerst gewag gemaakt van Purmerende als stad of stede. Op 4 November 1910 zal 't dus 500 jaar geleden zijn, dat Purmerend tot Heerlijkheid werd verheven. En als zoodanig zal dit feit dit jaar feestelijk worden herdacht, omdat, sedert de stichting van 't Slot, deze gemeente met reuzenschreden vooruitging. De vereeniging „-Plaatselijk Belang" nam 't initia tief voor deze herdenking, welke ze wenscht te vie ren, op 2 September aanstaande. Dan zal tevens de verjaring der Koningin worden herdacht. In de vergadering van „Plaatselijk Belang" werd 't bestuur gemachtigd maatregelen te nemen, tot het stichten van een monument op het Slotplein, bij voorbeeld een monumentale lantaarnpaal op stee- nen voetstuk. Tevens werd besloten op der 2en Sep tember te houden, 's morgens kinderfeesten, 's mid dags oplaten van een luchtballon en 's avonds op tocht en onthulling van het monument op het Slot plein. DE GEFOTOGRAFEERDE BRIEF. Lana en Volk ontving de volgende briefkaart: Zeil a/See 10.7.10. M. H. de Red. In een Nederlandsch blad, dat ik hier vond, stond dat door uw blad een bericht zou zijn medegedeeld, alsof ik dezer dagen in een schrij ven van mijn hand aan Baron Van Heeckeren had aangeboden, zijn herbenoeming te willen bevorderen, mits op beding, dat hij van nu af aan zweeg in de bekende zaak en mij mijn brief terugzond. Ter recti ficatie stel ik hier tegenover, dat van mij heel dit jaar geen enkel schrijven aan genoemd Kamerlid is uitgegaan. Vermoedelijk is hier verwarring in het spel met een ander schrijven waarvan sprake was in de Standaard van 6 Juli jl., waarin van bevorde ring van zijn herbenoeming met geen woord sprake „„dor, „pi. bHr»s van I 225 aan kwtanlies r^d. 1„ di.trict Helmond maken, dat priesters de katholiciteit Ie hebben ontvangen. Hij zal mei een der Javabooten worden teruggezon den. van een man hebben verdacht gemaakt, van wien een ander p r ie s t e r getuigt, dat hij zich als Katholiek een man hebben verdacht gemaakt van wien een an- „gansch onberispelijk" gedraagt. BRANDBLUSSCHEX IN GROOTE ZEEHAVENS. In het Juli-nummer van De Zee doet v. d. M. v. O naar aanleiding van den brand aan boord van de j Sommelsdijk in de Rotterdamsche haven belangwek- wij zijn het, schrijft het Hblad, geheel eens met kende mededeelingen over brandbluschmiddelen in je hoofdzaak van bovengaand stukje, groote Amerikaansche havens. Toch is ons de verontwaardiging hierover van een j orgaan der R. K. staatspartij volkomen onbegrijpe- De schrijver heeft den brand van de Sommelsdijk bijna van den aanvang af bijgewoond. Hij telde zeventien waterstralen, sommige van vrij groote ca- lijk. Zoolang de verkiesbaarheid voor vertegenwoordi- schip werden opgespoten, maar zij richtten niet veel uit. „Wat tegen de huid sloeg verkookte, wat op dek viel plaste er als een waterval weer af, wat verder reikte spoot er oyerheen en viel terug in de haven. Geheel onbeteekenend voor het vuur was het beetje water dat in het brandende ruim kwam. Slechts éen boot had succes tegen het vuur, deze lag recht voor de Sommelsdijk en wist van tamelijk grooten afstand zijn straal zóo te richten dat deze in het ruim kwam. Als deze boot flink spoot zag ik het vuur dadelijk minderen, om direct weer op te laaien bij de minste afbreking van dien waterstraal. Al wat van terzijde spoot had niet de geringste uitwerking." Aan de Mitteilungen aus dem Gebiete des Seewe- sens ontleent de schrijver dan het volgende omtrent de brandbluschmiddelen in de groote Amerikaansche havens: „Men gbezigt thans krachtige stoomturbines met Igroote omwentelingssnelheid die éen of meer centri- ifugaalpompen doen werken waarbij de hoogte tot welke zij het water opvoeren met het vierkant van de om- was, maar aan een vriend, die zeer voor zijn herbe- jwentelingssnelheid stijgt. noeming ijverde, werd meegedeeld, wat misschien nog Men plaatst de pompen in den regel zóo, dat men eenig redmiddel zou zijn ter bereiking van wat hv jze zoowel naast als op elkaar kan doen werken, zoo- beoogde 'dat men- df water tooiden, öf de halve hoe- TJ dankzeggend voor de plaatsing van deze regelen (veelheid, maar dan met de dubbele kracht kan uit- paciteit, die naar het voordek van het brandende gende lichamen evenals de benoembaarheid tot vele 1 - i. -- aU 44 a*. 1 ai 1 1 a1 J V. d Ir f» 11. nl heb ik de eer hoogachtend te zijn EEN EIGENAARDIG VERZOEK. werpen. UW dw. Tot de SToote pompschepen van deze soort be- KUYPER. ihooren te New-York de „Thomas Willett" en de '„James Duane", die bij 37 M. lengte 15.38 mijl looper iZij hebben 2 pompen die per minuut onder 11 K.G. Een eigenaardig verzoek deed, volgens het „Bat. .druk 20 kub. M. water geven. De waterstraal komt Nbl.", dezer dagen een inlandsche sloker der Staats- juit een mondstuk van 76 mM. middellijn. Ook heeft spoorwegen. 'men gelegenheid een waterstraal uit een mondstuk Deze stoker, genaamd Raden Tjokro Adikoesoemo. te richten dat zich bevindt op een toren van licht traliewerk, waardoor de blussching dikwijls aanzien lijk wordt bevorderd. Twee pompschepen te San Francisco zijn van een zelfde kracht. Zij hebben een stoomturbine die 1800 omwentelingen per minuut maakt. Met een regulator kan men deze omwentelingssnelheid tot op van het maximum verminderen. Elk der pompen kan 10 kub. M Vz water onder 12 K.G. druk geven. Hun bui- zenaanleg is zóódanig dat zij onder dezen druk een brand met 40 kub. M., of met den dubbelen druk met 20 kub. M. water kunnen bespuiten. Het pompschip „Mac Conagle", te Duluth is nog krachtiger. Het is met zijn 2 turbines, ieder van 800 e. in staat elk per minuut 28 kub. M. water, dus druk, van vermel den dat een waterstraal onder 24 K.G. druk tot 150 Meter hoogte stijgt en 300 Meter ver kan reiken. Chicago is ook in het bezit van machtige pomp schepen, die als eigenaardigheid hebben dat zij in plaats van door de eigen stoommachine, door 2 electromotoren van 170 omwentelingen per minuut worden voortbewogen. Deze worden door dynamo's gedreven, welke hun beweging ontvangen van 'de turbines der pompen. Deze electrische krachtover brenging werd toegepast om de manoeuvreervaardig heid der schepen te verhoogen. De gezagvoerder ma noeuvreert met zijn schip van de brug als ware het een automobiel, zonder dat het noodig is aan de ma chinekamer seinen of bevelen te geven.' ambten afhankelijk wordt gesteld vn de „katholici teit", zoolang hebben ook degenen die te benoemen of te verkiezen hebben, het recht en den plicht zich van de deugdelijkheid van deze katholiciteit te overtuigen. Dat is ook o. a .geschied vóór de aan beveling door de Tweede Kamer van den R. K. mr. Nijpels voor het lidmaatschap van den Hoogen Raad; omdat de heer Nijpels een getuigschrift als dit van den kapelaan Van Waesberghe niet heeft kunnen too- nen, kon hij niet de stemmen der katholieke, anti- revolutionnaire en ehristelijk-historische Kamerleden op zich vereenigen, maar hebben ook b.v. die ehris telijk-historische Kamerleden gestemd op een R. K. candidaat, die blijkbaar in een beter blaadje stond. Re eenige conclusie, waartoe De Gelderlander zou kunnen komen, is dat het geven van deze getuige nissen beter georganiseerd behoort te worden, zoo dat niet meer gezegd zal kunnenworden dat „pries ters de katholiciteit van een man hebben verdacht gemaakt van wien een ander priester getuigt, dat hij zich als katholiek „gansch onberispelijk" ge draagt." Doch daartoe moet de katholieke kerk wel in staat zijn. Men zou bijv. alle belanghebbenden verklarin gen kunnen geven, die maandelijks door den pries ter, tot wiens parochie de belanghebbende behoort, voor gezien geteekend moeten worden. 14 JUI'I. VERWACHTING: Meest zwakke winden uit Noordelijke richting. Des ochtends betrokken. Later half bewolkt. Droog weer. Zelfde temperatuur. vroeg aan een kellner„Hebben jullie hier soms heel coips tolken?" „Geen enkele' antwoordde de kellner. „Wie spreekt dan toch hier alle talen?" .'.Wel mijnheer, de klanten!" STEEDS KöPENICK. In Duitschland wordt nog steeds braaf geköpeni At Een kappersbediende uit Miinchen, heeft 5 weken h, in Landshut,' den „luitenant in burgerkleedinc" Ujf„l8 hangen, en verschillende menschen geducht afgezet H' had zelfs naar hel 2e> regiment zware cavalerie rn-ir'i foneerd, om een afrijbrik, teneinde een ritje te maks en Jmen had werkelijk zijn lieveI gehoorzaamd. Te Rolh '1' munster kwam dezer dagen een soldaat, die zich' ,r gaf voor kwartiermeester en zeide voor een groot aa lal officieren kwartier te moeten bespreken. Hij ond^ zocht verschillende logementen, en verklaarde ZONDAG 17 JULI. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE te: Schagen, nam. 2 uur, Ds. Bax van Wieringen. Wieringen, Den Oever, v.m. 9.30 uur, Ds. A. I. Reinders. Sint Maarten, 's avonds 6.30 uur, Ds. Tinholt. Harenkarspel, Kerkbuurt, nam. 2 uur, Ds. Van Meurs te Oudkarspel. Nieuwe Niedorp, Ds. Schermerhorn. Kolhorn, v.m. 9.30 uur, Ds. Bax. Wieringerwaard, v.m. 9.30 uur, Ds. Engelkes. Noord-Zijpe. Geen dienst. Callantsoog. Geen dienst. Zuid-Zijpe, St. Maartensbrug, v.m. 9.30 uur, Ds. C. Met. ("Doop.) Wieringen, Westerland. Geen dienst. Winkel, v.m. 9.30 uur, Ds. Nieuwburg. Anna Paulowna, v.m. 9.30 uur, Ds. Hopster. Huisduinen. Geen dienst. Julianadorp. Geen dienst. Barsingerhorn, v.m. 9.30 uur, Ds. Van Loon. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barsingerhorn, Ds. Kooiman. Nieuwe Niedorp, Ds. Haars. Wieringen, Hippolytushoef, v.m. 10 uur. Noord- en Zuid-Zijpe, Burgervlotbrug, v.m. 9.30 uur Hij beveelt zulke pompschepen voor de Rotterdam- Ds. L. G. Holtz. sche haven zeer sterk aan, met deze slotopmerking: „Ditmaal is de brand tot het eigen schip beperkt gebleven, wat te danken is aan de toevallige ligging, het verste in de haven, en zwakken, gunstig gerich- ten wind. Ware de wind krachtig uit Oost geweest, dan had men een wereldramp kunnen aanschouwen, dan wac een gansche graanvloot vernield, en zulks uitsluitend wegens onvoldoende bluschmiddelen. Ame rika wijst ons hier den goeden weg." Hblad. GEVAARLIJK. Terwijl het 11-jarig zoontje van den brievengaarder van Rijswijk (gem. \laurik) gisterenmiddag boven op een \oer hooi langs een moerassige sloot reed, kantélde de Aagen: het knaapje kwam in de sloot terecht-en werd doo- het hcoi bedolven. Toen het hooi was wegge ruimd. bleek de knaap overleden. „BEDENKELIJK". Onder het hoofd „Bedenkelijk" vinden wij in het R. K. dagblad De Gelderlander het volgende entre filet: „Bij de candidaatstelling voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het district Helmond zijn dingen voorgevallen, die een waarschuwing mo gen heeten tegen een aanmatiging, welke steeds meerderen inonze kringen schijnt te gaan beheer- schen. „Men heeft daar nl. in het publiek iemands katho liciteit gaan beoordeelen. Eenige personen jam mer genoeg waren er ook geestelijken bij hebben zich niet ontzien over de katholiciteit van een der genen, die als voorloopig candidaat werden voor gesteld, nl. mr. J. Swane, te 's-Bosch, qen. vfernie- LOKAAL „BETHEL", HOEP SCHAGEN, ten behoeve der Nederlandsch Hervormde Kerk: v.m. 10 uur, Ds. Krul, emer. pred. te Scheveningen. Collecte voor Inwendige Zending. zoon van den ge pension nee rden regent van Magelang. heeft zijn opvoeding in Holland gehad en is door gehuwd met eene Holkindsche. Die dame scb'jnt ech ter in Indië niet te kunnen aarden en gpal weer naar Holland terug. Haar echtgenoot, de hiervoren genoemde stoker, heeft nu een request ingediend aan de regeering, in welk stuk hij vraagt om onderstand, omdat... zijn vrouw hem nu niet meer kan ondersteunen UIERZIEKTEN BIJ SCHAPEN EX GEITEN. De dir.-gen. van den landbouw brengt het navol gende ter kennis veeartsen en houders van schapen en geiten die met besmettelijke uierziekten of melkgjebreken onder deze dieren te kampen hebben, kunnen "kosteloos de hulp der Rijsseruminrichting, Vinkendwarsstraat 15, Rotter dam, inroepen, alwaar van deze ziekten en afwijkingen eene speciale studie gemaakt wordt. Ook de veeteelt en zuivelconsulenten hebben dezelfde bevoegdheid. De werkzaamheden vanwege de Rijksseruminrichting 'zullen, indien mogelijk, in overleg met den ter plaatse praktizeerenden veearts, eventueel met den Veéteelt- of zuivelconsulenl, geschieden en de resultaten van het onderzoek en de te nemen maatregelen zullen niet al leen ter kennis worden gebracht van den veehouder maar ook van den veearts en den veeteelt- of zuivelconsu- lent. indien deze ambtenaren bij het geval betrokken waren of indien de aard van het geval zulke wensehelijk maakt. St.-Ct. VEE-UITVOER UIT ARGEXTIXIë. Blijkens een van Harer Majesteils gezant te Buenos- Avres ontvangen schrijven, heeft de Argenlijnsche re geering bij besluit van 31 Mei j.l„ wegens het uitbreken van mond- en klauwzeer in de provinciën Corrientes, Ent re Rios en Santa I-'é en in de territoria Chaco en Fcimosa. den uitvoer van vee uit die doelen der republiek zoowel naar liet overige Argentinië als naar het buitenland verboden. Verder zijn maatregelen ge nomen teneinde de ziekte krachtig te bestrijden. (St.ct.i ONDER KATHOLIEKEN. Over de Kamerverkiezing te Helmond wordt dd. 12 dezer aan De Tijd geschreven: ,,'t Geheele district is in rep en roer. De auto's snorren dag en nacht langs de wegen, begroet door de voorbij geijlde menschen met: „Leve Fleskens" of „leve Swane". Ten gunste der candidatuur-Fleskens is Je toevallig bij familie in 't district aanwezige dr. Hoffmau ijlings als spreker uitgenoodigd en sprak deze l eer voor eivolle zalen te Geldrop en te Hel mond. tegeleid door de heereu van 't uitvoerend be stuur der R.-K. Kiesvereeniging Helmond. Te Hel mond traden ook de heeren Van Wel en Van Ger- dinge voor de candidatuur-Fleskens op." De Tijd voegt hieraan het volgende toe: De eerste verkiezing voor de Tweede Kamer welke iu het district Helmond volgens de nieuwe Kieswet plaats had telkens werden de candidaten der R.-K. Kiesvereeniging zonder stemming gekozen verklaard - - zal nog lang in de heugenis der Helmondenaren voortleven. In het entrefilet, dat wij gisteren aan de verkie zing in Helmond wijdden, drukten wij o. a. een ad vertentie af uit het Helmondsch Nieuwsblad onder teekend door mr. Swane. Maar wat blijkt nu? Die advertentie was niet afkomstig van den heer Swane, zooals te lezen staat in volgend vliegend blaadje, ons van bevriende zijde toegezonden, dat eerst kon ver spreid worden, toen de stemming reeds in vollen gang was en derhalve zijn effect gemist heeft: „Advertentie misverstand. Helmondsch Nieuwsblad. De ingezonden advertentie in ons blad van 9 Juli 19JÖ, geteekend door mr. I. A. Swane, blijkt na onderzoek niet van hem afkomstig, of door hem geteekend te zijn. De Redactie. Zulk een laagheid moet noodwendig zich zelve straffen. Het Uitvoerend Bestuur der Kath. Kiesvereeniging „Helmond". W. Priuzen Fz. Piet Bogaers. Joh. Huysmans." Onze zegsman weet verder te berichten, dat de ad vertenties, welke werkelijk van den heer Swane af komstig en door hem onderteekend waren, door het Helmondsch Nieuwsblad geweigerd werden. Wanneer de zaak zich aldus heeft toegedragen waaraan wij met het oog op de betrouwbaarheid van onzen berichtgever nauwelijks kunnen twijfelen dan zijn in het district Helmond verkiezingspraktijken gebe zigd, tot welker juiste qualificatie wij woorden zou den moeten gebruiken, die wij liever in de pen hou den. QUITTE OF DUBBEL IX DE RECHTZAAL. Twee beklaagden werden gisteren, wegens inbraak in de woning van den boekhouder aan het krankzin nigengesticht „Duin en Bosch" le Castritum door de rechtbank ie Alkmaar veroordeeld resp. lol 3 jaar en f' tot 4 jaar gevangenisstraf i hchamen te weren. Nadat het vonnis voorgelezen was. stelde deaeen. _.;iTfg,eu,dezen toedenkelijken uitwas van de groote de oogst verwoest. In geheel Zwitserland regende het SCHAGEN, 14 Juli. 12 Paarden, f 100 a f 250. 10 Stieren f 120 a f 240. 20 Geldekoeien (magere) f 120 a f 180. 75 Geldekoeien (vette) f 180 a f 320. 8 Kalfkoeien f 160 a f 300. 30 Nuchtere Kalveren f 7 a f 24. 70 Schapen (magere) f 14 a f20. 550 Schapen (vette) f 20 a f 28.50. 180 Lammeren f 11 a f 17. 18 Varkens (vette) f 0.52 a f 0.58 per K.G. 40 Biggen f 12 a f 18. 200 Kippen f 0.50 a f 1.25. 550 K.G. Boter f 1.15 a f 1.25 per K.G. 200 K.G Kaas f 0.40 a f 0.50 per K.G. 3000 Kipeieren f 3.60 a f 3.90 per 100. BROEK OP LANGEXDIJK, 13 Juli. Aardappelen: Gladbl. f 2 a 13, Muizen f 0.80 a f 1.80. Kleine f 0.50 a f 0.70 per 35 K.G. Wortelen f 2.25 a f 3.65 per 100 bos. Bloemkool 1ste soort f 6.20 a f 8.70, 2e soorl f 4.30 a t 4.60 per 100 stuks. Hoede kool f 7.30 a 1 8.70, Witte kool f 11.50 per 100 stuks. Zilveruien f 3.85 a f 4.15 per 50 K.G. Sla- boonen f 1.95 a f 1,01 per 1000 stuks. MEDEMBL1K, 13 Juli. Aardappelen: Groote Muizen f 1.15 a f 1.40. Kleine Muizen f 0.50 a f 0.60. Groote Ronde f 1.50 a f2. Blauwe f 1.50 a f 1.55 per H.L. Aanvoer 3320 man- g«- den of zakken. een vei tigend oordeel uit te spreken (gisteren re'«fs meld): WINKEL, 13 Juli. „Thans vinden we in Het Centrum het volgende Zwarte aalbessen 10 cent. Roode aalbessen 6% bericht: a 9^ cent. Witte Aalbessen 5% cent. Kruisbessen Door Mevrouw de Wed. Swane is een protest gepu- 4% a 5 cent. Frambozen 14 cent per pond. Aardbeien bliceerd tegen de lage verdachtmaking ten opzichte 5 cent per mandje. Slaboonen f 1.per 1000. der katholiciteit van haren zoon: Mr. Swane te Den NOORDSCHARWOUDE, 14 Juli. Bosch. Zich hierdoor diep gegriefd gevoelend, acht Bloemkool 1ste soort f6 a f8. 2de soort f 3.50 zij het haar plicht, onderstaand schrijven ter' ken- a f 4.50 per 100 stuks. nis van alle belangstellenden te brengen. 's Bosch, 24 Juni 1910. WelEd.Geb. lieer Mr. I. Swane Op l'Ed.Geb.'s geëerd verzoek geef ik gaarne 11a bespreking te onzer Plebanie, het getuigenis, dat Mi'. I. Swane zijn godsdienstplichten goed vult en zich gansch onberispelijk als katholiek gedrc Met volle hoogachting, Uw dienstwillige, EM.M. VAN WAESBERGHE, Kapelaan „Wij achten het een zeer bedenkelijk verschijnsel,- wanneer een katholieke moeder genoodzaakt wordt naar zulk een middel te grijpen om de eer als katho- liekvan haren zoon te verdedigen," aldus de Geld NIEUW LEVEN, Station NOORDSCHARWOUDE, 13 Juli. Aanvoer 1630 zak aardappelen, 180 baal zilver uien. Groote Muizen f 1.10 a f 1.50. Drielingen f 0.65 a f 0.80. Kleine f 0.30 a f 0.40. Schotsche Muizen, fl.10 a f 1.40 per 35 K.G. Zilveruien f3.a f3.60 atholiek gedraagt, per baal. Drielingen f 2.a f 2.50. Roode kool J 7. a f 8.per 100 stuks. HET WEER IN HET BUITENLAND. lil Genève wordt gemeld dd. 11 Juli: PNa 48 uren zonneschijn is het slechte weer wederom „De politieke strijd schijnt onder ons in steeds"tóe- teruggekeerd met hevige regens en donderstormen. De nemende mate aanleiding te geven tot verdachtnia- 'ivieicn en meren zijn weer verscheidene duimen ge king van iemands rechtzinnigheid. Men weet politieke zwollen en watervloeden worden bericht uit het midden meeningen niet langer van godsdienstige te onder- en noorden des lands. Te Zeil, nabij Zttrich werd een scheiden en ontziet zich niet de zware zonde van hoeve weggespoeld. Twee vrouwen en twee kinderen eerroof te bedrijven om mede-katholieken, die andere weiden «'dood jen 12 sluks vee verdronken. Nabij Fri- politieke meeningen zijn toegedaan, uit de openbare hmig is do spoorweg door hel water weggeslagen. I11 vele dorpen slaan groote strooken land onder water en is 'i' hoofdstations te Parijs - ,u,i vcci cicc 1 i.® ruiten, naast den naam huichelarij1 ên" fariUïam»? aa" d.e eroote gevaren van van den gérant hel opschrift draagt: „Hier worden alle uc 15-jarige G. \V„ zijn van do beuord«„li„„ ,Uf gevolg moeten laten gesproken' een loopjongen drenst van de l.rma K. Davidson, ging naar u„7ol,uek^ meeuTnsfnlsd'e"stl«e «vertui-1 Een nieuwsgierig vreemdeling, die reeds eenige» lijd meeningen, zouden op moreel met bewonderiiig naar het opschrift had zitten staren. VAN' DEN LOOI*. Te Marseille is aangehouden de vooral uitgezonden was, om te kijken, hoe het mei I het eten gesteld was. Men gaf hem, waar hij kwam I van het beste te eten en te drinken, en (oen hij zi,h I naar hartelust te g<ied gedaan had, ging hij vertrekken I „om de heeren officieren te gemoet te gaan". Om echte* I spoediger ter plaatse van lies temming te zijn verzorgt hij een paard lor leen. Dit werd hem gaai^ en do „kwartiermaker!' vertrok; paard en ruiter 1 men echter nooit teruggezien. DE RIJKSTE VROUW DER WERELD. Telkens zien wij in de een of andere Engelsche I F ra n sche, Duitsche illustratie het portret verschijnen van de een of andere rijkste jonge dame der wereld. Nu eens 'n Van der Bilt dan 'n Morgan, dan wee, I 'n anderen naam, en in de laatste weken 't portret! van zekere Miss Gould, die achttien jaren telt. 'n er-1 kende schoonheid is en zoowat vijfhonderd millioer, I Hollandsche guldens mee ten huwelijk zal brengen-1 als ze ten minste 'n man begeert en 'n man haarl hebben wil. Maar de allerrijkste onder de vrouwen, die zool niet 5 prendre, dan toch a demander zijn is dezel Miss Gould niet. Er is altijd baas boven'baas, en dezel archi-millionaire wordt, wat haar rijkdom betreft. glans-I rijk verslagen door de knappe Chileensehe jonge we-| duwe Senora Isidora Cousino, wier aanlal guldens dat I van Miss Gould ten naastenbij met twee Jiondei-d mil-1 lioen overtreft, en waar 'n mcnsch nog iets meer dan I 'n zomer-achlermiddag voor noodig' zou hebben, om I ze uit te tellen. Geboren le Santiago in Chili, hoeft Mevrouw Cou-1 sino haar kolo6salen rijkdom voornamelijk le danken! aan de verbintenis der beide rijkste oud-Chi- I leensche familiën, wier eenige vertegenwoordigers Isi- I dora en haar overleden gade waren. Met de weduwe sterft haar naam uit, aangezien zij slechts twee, nog zeer jeugdige dochters heeft. I Senora Cousino, eenmaal 'n treffende schoonheid I wat zij eigenlijk nog is verstaat het, niet slechts I in de salons der groote wereld den schepter te I zwaaien, maar zij bezit ook die koopmansbekwaam- f heden en daarvan was misschien haar huwelijk met Cousino wel het gevolg welke haar rijkdom reden van bestaan geeft. Want ofschoon zij het geld met meer dan kwistige hand rondom zich I strooit, in omloop weet te brengen, en in prachtver- toon vorsten in de schaduw stelt, verstaat zij ook I de kunst haar geld bijeen te houden en te vermeer-1 deren. Haar bezit bestaat in zilver-, koper-, en kolen-1 mijnen, in tallooze veestapels, uitgestrekte landerijen en wijnbergen. Ze heeft grondbezit in Santiago en I Valparaiso; bezit spoorwegen en 'n vloot van zeil- en I stoomschepen. Zij eet en drinkt niets anders dan I wat op haar eigen domeinen is gegroeid en verbouwd. I Zij reist altijd per eigen spoor- of bootgelegenheid en I voor haar toiletten gebruikt zij niet meer dan wat I zij aan de steenkolen verdient, dat wil zeggen: plus I minus drie ton driemaal honderdduizend gulden —I per maand. (Dit zal wel gelogen zijn.) Zij trekt maar eens, hoogstens tweemaal, dezelfde I japon aan, en geeft haar gedragen goed weg. Haar I wonderlijke rijkdom wordt alleen geëvenaard door haar wonderlijke gastvrijheid. Zij gaat in haar krin-l gen door voor buitengewoon verstandig en als 'tl moet, laat zij armen persoonlijk bij zich komen oml hen te ondervragen. De legende gaat, dat nog nooit! 'n arme ongetroost van haar is weggegaan. Eenige jaren geleden bevond zich de Noord-Ameri-1 kaansche admiraal Upshur in de Chileensehe wateren, I en werd met al de onder zijn bevel staande officie-1 ren door de Senora naar Santiago genoodigd. In 'n I extra-trein, werden de genoodigden langs haar eigen j spoorweg naar de hoofdstad gevoerd, en al wat zjj 1 wenschten was ter hunner beschikking. Zij allen kre gen gedurende den tijd van hun verblijf 'n week lang blanco crediet en konden koopen wat zij wil- l den zonder iets te betalen. In elke restauratie en j schouwburg hadden zij vrijen toegang. Hun uniform I stelde hen vrij van elke betaling. De Senora had hij voorbaat alle rekeningen bij zich ontboden. Toen de admiraal aan 't afscheidsdiner haar ook I namens zijne officieren bedankte voor hare gastvrij- I heid, klapte zij in de handen en gaf den admiraal j en elk zijner officieren n voorwerp van goud ten 1 geschenke, benevens 'n bloem, die zij hen in het knoopsgat stak. Niet zelden komt het voor, dat de millionnaire een I harer schepen met alle denkbare en ondenkbare weel-1 de laat opsieren, en dan 'n uitgelezen gezelschap van uitnemende mannen en vrouwen uitnoodigt om n pleziertochtje te doen langs de kust of naar een der naburige eilanden. Vreugde en geluk om haar heen te zien, is haar lust en haar leven. EEN ZONDERLING GEVAL! Een vreemde aanslag werd te Lichtenrade bij Ber-1 lijn gepleegd. Een rijke boer met name Kraatz, 32 1 jaar oud eu sedert twee jaar getrouwd, kreeg den 29en Juni een dreigbrief. Hij moest voor den lOenl Juli 's avonds 3000 mark neerleggen in een groen-1 teblik, dat op een nauwkeurig omschreven plaats lag; I anders ging zijn boerderij de lucht in. Toen Kraatll na een paar dagen nog zoo'n brief kreeg, stelde W' zich met de politie in verbinding. Deze ried hem-1 een brief te schrijven, waarin hfj een paar dagen uit stel vroeg, omdat hij het geld niet aanstonds loM kom maken, en dien in de bus te leggen. Z0" Kraatz een paar avonden geleden, en den heelen nacht bewaakten vele agenten den omtrek, maar nie-1 mand kwam opdagen. Gisterenochtend 'begaf zicl1 Kraatz naar de plek om te zien of de brief wegge-1 haald was. Het blik lag er oogenschijnlijk nog netl 'zoo, maar nauwelijks raakte hij het aan of een ge weldige ontploffing slingerde hem een paar meters! weg. Menschen, die toegesneld kwamen, vonder Kraatz bloedend en bewusteloos liggen. Volgens Duif-1 sche bladen zal Kraatz, zoo hij er al het leven hö I behoudt, voor goed stekeblind zijn. Men scheen geeoj vermoeden te hebben, wie de dader is. PRESIDENT TAFT IN TRAINING. President Taft is een der zwaarst-gebouwde ma"- I nen van zijn land. Omvang en gewicht van Taft zU111 groot; zóo zelfs, dat zijn dokter vindt dat er tegen moet worden gedaan. En daarom is nu a{ I man van gewicht in training gegaan onder leidiw van dr. Barker. Deze laatste is een magere maar ste vige sinjeur, die den president eiken morgen 0® zeven uur optrommelt, en dan een uurtje met bokst en worstelt in de gymnastiekzaal van het WH* Huis. De president weegt 285 (Eng.) pond, zÜn trainer slechts 140; Taft is 1 M. 84(4 c.M. lang, hsr' ker slechts 1 M. 75 maar de trainer wint het wel in het boksen als in het worstelen grif van kolossalen Taft. Deze is wat heel langzaam in I bewegingen en wat erg kortademig. Het is den PjU sident er dan ook enkel om te doen, wat overtel gewicht kwijt te raken. En hij is zijn training strekt niet begonnen om zooals reeds door 6°^ aardige politieke tegenstanders werd geïnsinueerd te trachten het wereldkampioenschap in het OotV i voor het blanke ras terug te veroveren, door son te kloppen. Indien al te Reuo de „eer" van het blanke ra de Vereenigde Staten met Jeffries is onderger-1-'' dan mag men toch niet op Taft rekenen o1"

Schager Courant | 1910 | | pagina 2