Grepn Dit Lid- dd Tninbonw. Dauwworm genezen Kloosterbalsem. Een bleeke, slechte Gelaatskleur De oude Hospita. Van dit en van dat. zheur de opmerking maakte, dat 't. om alle op- tot zeven-en-negentig aangegroeid. De vuile kous vulde schudding te vermijden, maar 't beste zou wezen, zich langzaam, want van haar poover inkomen kon om Sien per rijtuig naar het bureau over te brengen, zij maar heel zelden een kleinigheid afzonderen. Maar wat was er 111 dien tijd van Karei geworden ..Ik waal-schuw je nogmaals, meisje", hernam de Zijn naam was plotseling uit de bladen verdwenen, rechter-commissaris, „door dat verstokte, hardnekkige; De inenschen gingen voort met elkandei hef te heb- weigcren om te verklaren, waar je het gestolen goed ben ej te haten, de kranten brachten dagelijks ito hebt gelaten, vererger-je de zaakEn niet weinig!" nieuwste nieuwtjes, maar nergens kwam meer de naam De moeder van Sien moest zich aan een leuning Karei Veres voor. at was er met hem gebeurd Zou vastgrijpen, want 't was haar of d r beenen onder d r hij zich in het buitenland hebben gevestigd of onder lichaam verdwenen... 't Duizelde haar vóór de oogen... een anderen naam tot den adelstand verheven zipi 't Hamerde V in het lijf.... ALs Sien eens klapte. De oude stouw verbrak de afgebroken geschiedenis Ze hadden moeder al zoo aan den tand gevoeld... Ze en dacht er ten hoogste nog even aan, als er een groot had al haar kunstjes van brave-ziel al moeten ver- man begraven werd. wat intusschen maar heel zel- toonen. bezwerend dat ze liever op da plek zou den voorkwam. doodblijven dan voor de edelachtbare heeren een woord. En de jaren vloden neg sneller. Ontelbare lijkbaren een syllabe ,te jokken.... had men sedert door de Kerepeschcstraat vervoerd Nu kwain 't erop aan. Spande 't echt. een heel geslacht was weggegaan en de oude juffrouw Sien zweeg. Ze had de oogen neergeslagen en stond Prikler was altijd nog bij de begrafenissen te zien. daar als marmeren beeld... Op een avond toen ze juist van het kerkhof terug- „Dus je wilt 't niet zeggen?'' vroeg de rechtcr-com- kwam en voor een uitstalling stond om naar de prij- missaris met toorn en ongedulde in ae wrevelige stem. zen van grafkransen te zien, sukkelde haar een arm, Sien bleef zwijgen.... sjofel gekleed ventje voorbij. De oude juffer keek hem De rechter schoof, met nijdig gebaar, de stukken na. hij kwam haar bekend voor. Wacht, daar bleef hij een eind van zich af.... voor een bakkerswinkel staan, kon ze 'm beier opnc- Wachtte even. Wenkte toen de moeder, nadat men. Zijn jas eenmaal een zwart gekleede! zag hij de vrouw nog eventjes extra-scherp had opgenomen el- uit... meer franje dan jas; en door een van zijn op de manier van iemand, die genoeg van het treurige schoenen kwamen brutaal een paar teenen gluren. W a- zaakje heeft, waar-ie alles van begrijpt, maar het be- tertandend keek hij naar het versche brood... daar ■-*—kwam hij dichter bij het raam, het licht viel op zijn gezicht; de oude vrouw herkende hem... „Karei", [riep zij zacht. De sjofele figuur schokte, keek verschrikt om. „Bent u 't werkelijk? Kent u me niet meer? Ik ben de weduwe Prikler, u hebt vroeger bij. ine ingewoond. Ja. .kijkt u nou maar niet zoo raar 't Was of de stumper geen macht meer over zijn blik van rechtercommissaris... Veegde nog eens over boenen had. of hij zou neerslaan en hij moest zich de oogen. Bleef nog in de rol van rampzalige, zwaar- aan lantaarnpaal vasthouden, beproefde vrouw, die de schande van haai' kind moet ^et 'r ziek uit, arme Karei. Kom maar biet beleven... me mee. Hoe is 't zóóver met je gekomen? Maar ik „Dag, Sienheb 't wel altijd gedacht, waarom heb je ook ruzie En ,de verdachte keek op. Moeder ontmoette den gezocht met de groote lui?" blik van die ingezonken, grijze angstoogen.... Die haar. De man bracht geen woord over de bloedlooze lip- nu, aankeken... Die zagen hoe wanhopig moeder deed... pen Zwijgend sjokte ie mee en binnen een half uur Over de zonde van haar dochter.... Die ze toch in Vvas ie vveer in het kleine kamertje, van waar hij zoo eer en deugd had opgevoedAltijd het goede voor- Veel jaren geleden zijn loopbaan begonnen was. De gehouden... dagen van licht, van glans, die hem toen hadden toe- „Dag, Sien!" had moeder nog eens willen roepen, gelachen, waren alle voorbij. Tusschen gisteren en he- wuivenDoch 't was of haar arm verlamde. den was niets. Hiji lag nu weer, waar hij toen gelegen Een siddering van wroeging voer door haai' lichaam, had. misschien wel in hetzelfde bed... En grooter angstgevoel dan zij vóór den rechtercom- p© oude vrouw verpleegde hem, zette heilzamen war- missaris had doorleefd. joeg de vrouw, de verleid- men lindebloesem voor hem, maar de zieke was den ster voort.... Alsof een demon haar op de hielen zat... volgenden dag veel erger en toen vrouw Prikler den derden dag wakker werd, was hij dood. MAiTRE CORBEAU. t-y wijs niet in kan opsporen.... Wenkte de moeder. „Ga jij dan maar weg, vrouwtje. Als we je noodig hebben, dan hoor je 't *vel Zacht snikte de moeder der verdachte. Ze wuifde het meisje toe.... „Dag. SienDag. ongelukkig kind Ze moest nu gaan.... Voelde de minachting in den SCHETS VAN KOLOMAX MIKSZATH. U2?i"s jfec ne^ ei j In het dompige kelderkamertje bleef zij bij den doode zitten huilen. Toen haalde zij uit het kastje de oude kous, schudde het geld op tafel uit en deelde het in 'twee hoopjes. „Voor zoo'n oud mensch als ik is 'n begrafe nis van negen-en-veertig gulden wel genoeg. Dan krijg ik wel geen kaarsen. En dan moet ik 't met dat ouwe Begrafenisondernemingen zijn prachltige-" instellingen. haa^lw?J IXre^ïcgen'Sn-veefu?gulde^iegroef men haar vroegeren kostganger en nu |n ze precies zien, i eenzeker vraohtpriisieP naar haar laatste lustplaats haar begrafen.s eenmaal zou zijn. Begunstigt den handel Door stout te bedriegen. Dtes prijzen hem allen. 't Is Jammer; zij liegen. OVER DRINKEN. Geen grooter leugen, dan voor 'n kroeg 'n uit hangbord, waarop staat: „Koopmans- of schipper welvaren." Als 't mijn toeleg was, om gauw mijn verstand te verliezen, dan zou ik eiken dag 'n paar borrels drin ken. Hebt ge wel eens gehoord, dat iemand door 't drin ken van jenever of ander bedwelmend tuig 'n mooie betrekking kreeg, of rijk werd, of in aanzien kwam bij menschen van goede reputatie? Ik niet. Zoo iemand zit wel met 'n gewichtig gezicht allerlei on zin uit te kramen, maar verstandige menschen vra gen hem niet voor de tweede keer en houden hem buiten de deur, zooals een keurige huisvrouw het luizen en ander ontuig doet. 'n Mensch, die aange schoten is, is er erger aan toe dan 'n gek, met wien ieder ten minste medelijden heeft. Iemand, die zich met opzet gek maakt, is alleen verachting waard. En twistzieke of slordige vrouwen, die er hun man toe brengen, moesten doodgeschoten worden; dat is mijn opinie. Als die stinkende jenever maar eenmaal uit de wereld was, en mannen en vrouwen wat meer begrip kregen van de verplichtingen,, die het huwe lijk hen oplegt, verplichting van zorg en zuinigheid, van opvoeding en duizend andere dingen meer, die aandacht en toewijding waard zijn, dan was de we reld voor meer dan de helft gered. Dan zou dat praten over 'n hemel, die ons al of niet na ons ster ven wacht, overbodig worden, want dan zouden we die wel zoo wijs hier op aarde zelf kunnen houwen.- Want 't is den waarachtig vromen en den ■waarachtig wijzen niet zoozeer te doen om de men schen in den hemel te brengen, dan wel om den hemel te brengen in de menschen. Verstaat ge dit niet? Dan moet ge 't nog maar eens overlezen. Als ge den hemel niet in de menschen, kunt brengen, dan komen, de menschen in den hemel niet. Zoo is 't En 'n mensch, die drank op heeft, heeft niet den, hemel, maar de hel in zich. En wie oorzaak is, dat 'n men,sch drinkt, of er hem toe aanzet, is 'n duivel. Die hoort niet op aarde, maar in de hel thuis, en hoe eer hij opgebonjourd wordt, hoe beter. Ik ben heel blij, dat 't verkoopen van sterken drank aan de stations verboden is; nu hebben we weer 'n kans meer om in den trein ook eens 'n verstandig woord te hooren. Voetje voor voetje gaan we vooruit, en als zo in de Kamer mijn voorstel aannemen, dan doen ze er over drie jaar vergif in. H. d. H. N. R. Ct; men tegen een zeker vraohtprijsje naar kan worden gebracht. 1 Ook is de grap niet altijd goedkoop, maar de reis naar de andere wereld is nu eenmaal ver, de tegenwoor dige verkeersmiddelen zijn duur en men heeft dan toch 1 ook de zekerheid dat men niet weer terug behoeft te j komen. j In den ouden tijd, toen de draagbaar dezen gewichti- I gen plicht nog vervulde, ging de zaak heel wat een voudiger toe en op het platteland wordt zelfs tegen- woordig nog de ruwe boerenkar gebruikt voor het trans port van de candidaten voor het hiernamaals. Maar de stadsmenschen, die van kindsbeen af op vriendschap- semtreinen nog niet snel genoeg schijnen te gaan pelijken voet hebben gestaan met juffrouw Luxe, kun- en er allerlei uitvindingen gedaan worden, om de nen al moeten zij in hun leven ook van veel liefs afstanden nog maar meer te bekorten, en daartoe afstand doen zich van hunne vriendin ook na hun allerlei middelen, ook de gevaarlijkste worden aange- dood niet losmaken. Daarom wordt hun uitvaart al wend, is het misschien wel belangrijk, eens 'n terug blik te werpen op de communicatiemiddelen der oude Romeinen, zooals 'n buitenlandsch blad daar onlangs 'n kort verslag van gaf. De noodzakelijkheid om met zoo weinig mogelijk DE POST VOOR 1800 JAltEN. In deze eeuw van snel reizen, nu de snel- en blik- naar hun rang of stand met meer of minder luister door de begrafenisondernemingen bezorgd. Ik noemde die instellingen prachtig, maar er zijn menschen die ze zelfs overheerlijk vinden, en er be paald aan smullen. Zoo verschaften begrafenissen bij- tijdverlies berichten te ontvangen en bevelen te kun voorbeeld aan de oude juffrouw Prikler, een in eer en nen verzenden, had de Rometnsche Keizers er al spoe- deugd grijs geworden kostjuffreuw in de Kerepescher- <jjg toe gebracht, om in al de provinciën van hun straat het grootste genot. uitgestrekt Rijk, geregelde postverbindingen te orga- Nu is het waar, dat men in vijftig jaren, juist in die niseeren. De stations werden opgericht op afstan- straat, aan begrafenissen kan wennen als aan het tikken den van acht tot tien kilometer en waren steeds van een gangklok. De oude hospita was er zoo aan ge- voorzien van 'n relais van veertig paarden. Hier- woon geraakt, dat zij zich geheel en al vertrouwd had door, en voornamelijk ook door de uitmuntende wijze gemaakt met de gedachte aan den dood. Er was trou- waarop de Romeinen de wegen onderhielden, kon 'n wens ook niets dat haar nog aan het leven hechtte, koerier met 'n, bericht, gemakkelijk 170 K.M. daags Hare vrienden en kennissen waren al lang om haar heen afleggen. gestorven en de menschen die nog leefden waren haar Ten tijde van Theodesius reisde Caesarino, 'n ma- vreemd. 'gistraat van hoogen rang, per post van, Antiochië Zij had maar één doel. In een oude, versleten kous naar Constantinopel. Hij was des nachts op reis ge- bewaarde zij namelijk, in blanke guldens en klein zilver- gaan en bereikte den volgenden avond Cappadocië, geld haar geheele vermogen, 95 gulden, 40 centen, j dat 270 K.M. van Antiochië verwijderd lag. Het ein- ïiiets meer en nietyminder. En haar éénig ideaal was nu de zijner reis, Constantinopel, bereikte hij tegen maar dat spaarduitje tot honderd gulden te brengenden middag van den zesden dag. In dat tijdsverloop want haar begrafenis moest honderd gulden kcs'.en, dat had hij per postwagen, 'n afstand van 725 Romein- was nu eenmaal de illusie van de oude juffrouw Prikler. sche mijlen, afgelegd. Aan haar deur zag zij dagelijks allerlei lijkstaties voor- Maar het privilegie van per postwagen te mogen hijgaan. en dikwijls liep zij dan mee, of ze den oyerle- reizen bezat niet ieder. Dit werd alleen genoten door dèue gekend had of niet en dan huilde ze eens naar personen met een, keizerlijk mandaat. Aanvankelijk hartelust uit. Zij maakte dan vergelijkingen met den pas voorbij ge werd dit alleen, verleend voor den openbaren dienst, maar later ofschoon toch nog zeer langen tijd in trokken stoet en den haren, zooals die zou zijn, want zij hoogst zeldzame gevallen kon het ook verkregen kende het geheele tarief van buiten. A A r#.'* 1 ,1 n 11 ÏI i\ AAI.* vil n /a F rl worden voor het privaat gebruik der burgers. En .Zóó zal de mijne óók zijn", of „de mijne zal vijftien als 'n, voorbeeld, hoe nauwgezet deze regel werd in gulden duurder zijn en dan heb ik een paar dragers acht genomen, kan, dienen, dat zelfs Plinius in meer", zei ze dikwijls vol trots tot zichzelve. zijn tijd 'n man van beteekenis en 'n hoog personage Maar menigmaal ook keerde ze, uit haar humeur, voor den, rechter werd geroepen, om zich te ver in de armoedige kelderwoning terug, wanneer ze de antwoorden wegens het requireeren* van postpaarden prachtige begrafenis van een voornaam persoon had voor zijn vrouw, die ze in 'n geval van dringende gezien. „Dat moet wel een heel vermogen hebben ge- noodzakelijkheid voor had laten komen, kostwat zijn de rijke menschen toch gelukkig" zuchtte Tegenwoordig weten we bijna niet meer wat post- zij dan treurig en dan moest zij onwillekeurig aan paarden zijn. Er zijn maar weinige Amsterdammers, Karei Veres denken. die de nachtpo6t per postpaardendienst, die eiken Want ja. er was toch één wezen op de wereld, voor nacht van 't hoofdpostkantoor vertrekt, ooit hebben wien de oude juffrouw Prikler wat voelde. Wie was gezien. De postdienst, die de Meer ingaat, is 'n rarl- dat dan wel? Een verre bloedverwant misschien? O teit, en wordt lachend nagekeken. Ze dóen denken neen, die waren allemaal al lang dood. Karei Veres aan vertellinkjes uit oude boeken. Illustraties voor was maar een arme onderwijzer geweest, die twintig Dickens. En nadenkende over onzen Orient-express jaar g deden bij haar in de dompige kelderverdieping en andere bliksemtreinen staat men er verwonderd woonde. van te kijken, hoe met zulke gebrekkige vervoermid- Hij was een leelijke, roodharige jongen met niets op delen als 'n, paardenpost die in hun tijd nog wel de heele wereld dan zijn helder verstand en zijn ijzeren als uiterste perfectie golden, 'n geheel werelddeel wil. twee dingen die voldoende zijn om hoogerop te tot zoo'n, hoogen graad van bloei en beschaving kon komen. worden gebracht, als dit ten tijde van het Romein- Toen nu die roodbollige jongen zijn vleugels in de sche keizerrijk het geval was maatschappij begon uit te slaan, hield de arme oude he?Uocfthem' Vim haal" ke,derWonin8 uit' no« lan§ "m EOF VAN DEN JENEVER. E11 'liij steeg., hij steeg In blad vonden wij 'n artikel op rijm Aanvankelijk kwam het oude mensch zijn naam af T* d(? Jenfve,r' dat we ^ter in u en loc tegen in de dagbladen, maar eindelijk kwam Sn™ ter"ST V?nden' Die de tijd dat ze hem dagelijks kon vinden, want Veres iuidt ais volef VUU P' V' 611 was als afgevaardigde in de Volksvertegenwoordiging gekozen en groot en beroemd geworden. Overal werd hij gehuldigd als de man die steeds voor het volk in de bres sprong en de bezittende jdasse niet zijn machtig woord striemend wist te geeseien. I Hij zou zeker zijn oude koslvrouw niet meer her kennen, .maar zij interesseerde zich voor het "lot van lraar vroegeren commensaal ook enkel, zooals men dal doet voor een held van een verhaal, dat men maar j voor de helft heeft gelezen. Wat had die Veres 't ver 1 gebracht, wat was die hoog gestegen en wat zou die wel voor 'n begrafenis hebben als ie dood was... oor haar was de klasse van de begrafenis de on feilbare maatstaf voer het peil van de menschen, want, redeneerde zij, wat iemand bij zijn leven waard is geweest, kan je na zijn dood het best merken en ongelijk0 1 Prikler had nog met zoo heci erg jaren kwamen en vloden heen cn intusschen de v ijf en negentig gulden van do ouilc hospita Jenever is heilzaam Om 't volk te bederven; Geeft vroolijk te leven Om aaklig- te sterven; Brengt weinigen brood, Ep millioenen, den dood; Is mild met verblijden, Dat uitloopt op lijden; Hij geeft ieder moed, Die grofheden doet; Hij sterkt ook de maag, Dat zij niets meer verdraagt; Verwarmt in den winter, Dat velen bevriezen; Bevordert de welvaart, Dat ze alles verliezen; Maakt krachtige beenen, Om waglend te staan; Do tong zeer welsprekend Door dubbel te slaan; CXXX. DE BEHANDELING DER STOPPELVEL DEN. Als de gewassen gezicht of gemaaid zijn, dient de stoppel, zoodra* mogelijk omgeploegd te worden. De praktijk kent hiervan ook de groote waarde en bij vele landbouwers is het een vaste gewoonte geworden zoodra mogelijk tusschen de hokken te ploegen. Wat is toch de reden, dat de stoppel zoo spoedig mogelijk wordt geploegd? Door den stoppel direct om te werken maakt men den grond goed geschikt voor de bacteriënwerking, kan deze de volgende bewerkingen beter ondergaan en wordt het onkruid dadelijk krachtig bestreden. Na deze korte beantwoording van bovenstaande vraag willen we de zaak nog wat duidelijker uitleggen. Elk gewas, dat een vollen stand heeft gehad, heeft een lossen stoppel en nadat het geoogst is, is de grond in poreuzen toestand. Bij koolzaad, boonen, erwten, /las en dergelijke bladrijke gewassen, die welig gegroeid zijn, is de stoppel zelfs tamelijk los. Bij de granen is deze wat vaster. Dat de pas bloot gekomen stoppel zulk een goede structuur heeft, is het gevolg van de beschutting van dep grond door het gewas tegen dichtslaan door harde regens en uitdrogen en daardoor hard worden door zon en wind. Als een gewas een goed gesloten stand heeft, komt de stoppel dus in goeden toestand bloot. Dit mag men als een voordeel van een betrekkelijk dichten stand beschouwen; als een tweede voordeel daarvan mag men nog rekenen het onderdrukken van het on kruid onder dicht staande gewassen. Dit laatste voor deel is zelfs heel groot. Door regen, zon en wind wordt de versche stoppel, weldra hard en ongeschikt voor allerlei omzettingen, b.v. salpetervorming en ook lastig in de bewerking. Wordt de bloot gekomen stoppel direct losge- kaamt met den ploeg of den cultivator, dan heeft men het groote voordeel, dat het werk gemakkelij ker uit te voeren is dan later. Het dunnetjes los maken van den bovengrond bevordert de toetreding van lucht in den grond en vermindert gelijktijdig het uitdrogen van de diepere grondlagen, omdat het droge, losgemaakte grondlaagje de opstijging van het vocht tegengaat, want de vochtkanaaltjes naar boven worden vernield. Een stoppel, die onmiddellijk na het oogsten is los gemaakt, kan geruimen tijd liggen, zonder sterk uit te drogen of hard te worden. Het volgende ploegen zal gemakkelijker gaan en de grond zal in beteren meer regelmatig verkruimelden toestand worden ge bracht. Als de stoppels direct omgewerkt worden, belem mert men den groei der aanwezige onkruiden en be vordert men het ontkiemen van het onkruidzaad, dat bij de volgende bewerking van het land vernietigd kan worden en dus het komende jaar geen last meer zal veroorzaken. De voordeelen van het vlug omploegen van den stoppel zijn, al zoo groot en veel in aantal. De beste werktuigen voor dit doel zijn de meerscharige ploe gen, omdat men hiermee vlug en dus goedkoop werkt en den stoppel dun omlegt, wat juist het meest gewenscht is. Ook de cultivators worden voor het loswoelen der stoppels wel aangewend, doch in het algemeen staan ze voor dit werk beneden den twee- en driescharigen ploeg. Het best werken de cultivators in stoppels als ze van ganaevoetvormige scharen worden voorzien in plaats van de bijtelvormige tanden, die meer voor het uitrijden van wortelonkruiden en het fijnmaken van den grond geëigend zijn. Dit laatste werk doen de cultivators dikwijls beter dan de eggen. De stoppel dient dus in het algemeen vlak om geploegd te worden. Hoe vaker men wil ploegen, hoe dunner de stop- pelvalg moet vallen. Men is immers genoodzaakt bij iedere volgende ploegvoor wat dieper te gaan om de voren om een vast laagje te laten kantelen. Heeft men een stoppel, die eerst in de volgende leute bezaaid zal worden, dan moet men ondiej) stop pel ploegen om den grond In den herfst niet te fijn te krijgen. Wil men tarwe zaaien of winterrogge, dan noemt men, den stoppelvoor wat dieper, omdat er minder tijd is om den grond dikwijls te ploegen. Zaait men deze gewassen na haver, natuurlijk met de noodige kunstmestbemesting dan kan men na het stoppelploegen nog slechts eenmaal ploegen en daarom wordt de haverstoppel dan dadelijk wat die per gevalgd. Men brengt dan bij het klaarploegen van het land njet zulke groote kluiten boven. Als de stoppel ondiep is omgereden, verrotten de wortel- en stengelresten het vlugst en kiemt het fijne onkruidzaad des te zekerder. Het fijn eggen van de omgeploegde stoppels dient zoodra mogelijk te geschieden. Wacht men hiermee te lang dan kan het licht gebeuren, dat de schol len reeds te hard zijn. Door het eggen wordl de grond fijner verdeeld, de wrrtcls en stoppels rotten vlugger, de onkruid»,» kiemen sneller en de noodzakelijke om zet tinnen inT* grond geschieden beter. '*ti Heefi men alleen opslag van zaadonkruiden of het voorafgaand gewas in het land en geen kw«Ün hoefblad en dergelijke overblijvende planten dani het geen kwaad, dat het veld van dat opslag'wat <?ro!n wordt, vóór men ten tweede male poegt. n Als de grond na het stoppelploegen reeds drooa hard is. en door eggen niet meer fijn te krijgt r doet men beter de kluiten met een zware rol fm, rijden. Dit kan dan gebeuren zonder gevaar voor 1, te sterk vastdrukken van den grond. Zulke gcwenllf de grond mag niet lang aldus blijven liggen )na. moet spoedig' met cultivator of egge losgereden wor den. In het algemeen moet men het veld in den nazo mer zóó behandelen, dat er geen groote kluiten ont staan en de onkruiden zooveel mogelijk worden ver. nietigd. In den regel is het doelmatig na iederen keer ploegen een of twee dagen te wachten alvorens ;e eggen, opdat de onkruiden, b.v. kweek door het ver drogen wat taaier worden en de grond beter zal ver kruimelen. Van een weloverlegde bewerking van den grond hatijt zeer veel af. In het algemeen gaat de stelling op dat gronden met een diepe bouwvoor zich beter zekerder lalen bebouwen dan die met een ondiepe. Waar een diepe bouw voor is, worden de gewassen krachtiger, is er minder gevaar voor verdroging der planten in regenarme tijden, omdat de wortels die per gaan en tevens is er minder kans, dat vele regens schade doen omdat het water zich vlugger in den bodem kan bewegen. Hoe diep men de bouwvoor met voordeel kan be werken, .hangt van de volgende omstandigheden ai lo. Van de prijzen der landbouwproducten. Als den goed zijn. zullen de voordeelen der diepere "bewer- king de onkosten ervan verre overtreffen. 2o. Van den aard van het te telen gewas. Suiker bieten. luzerne, klavers, koolzaad, enz., zijn diepwor- telend en vragen daarom een diepere bouwvoor dan granen, welke vlakwortelend zijn. 3o. Van de vruchtbaarheid van den grond. In pol ders met rijken bodem geeft een dunne bouwvoor soms reeds geile gewassen, en daarom neemt men daar de bouwvoor weinig diep. Zulke gronden zijn er niet vele. 4o. Van de doorlatendheid van den ondergrond. Als deze groot is, b.v. in jonge zeekleipolders, behoeft men den bodem niet diep los te maken. 5o. Van de rijkdom van den ondergrond. Als deze veel plantenvoedsel bevat, is het gewenscht, dat de wortels der gewassen er goed In kunnen, doordringen en dient men de bouwvoor dieper te maken. Dit mag niet in, éen Jaar geschieden, maar dient geleide lijk te gaan. Telkens neemt men er een laagje bij, opdat de lucht de nieuwe aarde spoedig in, den ge- wenschten toestand kan brengen. Een diepere bouwvoor vraagt meer mest, wat men vooral op schrale gronden niet uit het oog mag ver liezen. Waar in den ondergrond ondoorlatende lagen voor komen, kan het gewenscht zijn deze met een grond- woeler los te breken. Als de ondergrond voldoende los is, b.v. uit veenachtige lagen bestaat, wordt deze door het woelen te los en te droog en gaat het pro ductievermogen van zulk land door de diepe grondbe werking terug. In twijfelachtige gevallen verdient het alle aanbe veling vooraf bij wijze van proef een gedeelte die per te bewerken en slechts als de uitkomsten gun stig zijn, gaat men ertoe over om de verbetering op het overige land toe te passen. Nu de grond tengevolge der veelvuldige regens van den laatsten tijd overal goed vochtig is, zullen uitge zaaide groenbemestingsgewassen b.v. gewone wikken, stellig goed ontkiemen. Wie er vlug bij is, heeft nog juist den tijd voor het uitzaaien van dit gewas; lk a 2 H.L. per H.A. Zulk land, bemest met een ondergeploegd wikten- gewas, is het volgend jaar prachtig voor bieten of aardappelen en in den laten herfst ook geschikt voor Wilhelmina-tarwe. Het gevaar voor uitwipteren van deze is echter niet gering. Door een doelmatige grondbewerking ondersteunt de landbouwer de gunstige werkingen der natuur krachten en lagere organismen op den bodem. Hij bespaart er mest mede en wint dus onkosten uit. Bo vendien kan een overvloedige bemesting de nadoelen eener slechte behandeling van den grond toch niet op heffen. Een doelmatige grondbewerking en een oor deelkundige bemesting behooren bij elkaar. D. E. LANDMAN. RECLAMES. is meestal het gevolg van arm of slecht bloed, en ver schijnselen als hoofdpijn .zenuwzwakte, prikkelbaar heid. lusteloosheid, doffe oogen en stekende pijnen in borst, rug of lendenen zijn de voornaamste svmptomen die aanduiden dat het bloed den kracht mist om het lichaam te voeden. De Palm-Pillen zijn een specifiek versterkingsmiddel voor het bloed en een tijdig gebruik der Palm-Pillen zal het gevaar eener totale uitputting bijtijds keeren. Tienduizenden menschen in de geheele wereld kennen de Palm-Pillen en hebben hunne wel dadige. genezende werking ondervonden. Probeert ze eens; ge zult er baat bij vinden. De Palm-Pillen kos; ten per doos slechts 60 cents en zijn verkrijgbaar bij de voornaamste Drogisten en Apothekers. Centraal- Depöl: 278 Heerengracht, Amsterdam. DOOR DEN Mei. P. Middelkoop te Ringdijk bij Aalsmeer ver klaarde ons het volgende: „Mijn zoontje Jacob leed vreeselijk aan dauwworm- die het kind nacht noch dag rust IjeL Het kind ston# voortdurend vrecselijke jeukingen uit. De handjes, he> gezicht en de rug waren geheel melaatsch. Geen P1" kei middel hielp, totdal ik door één mijner kennis»»- den heer H. Kieft te Yelzeroord, opmerkzaam gemaakt op de goede hoedanigheid van den KL0J-» TERBALSEM, Klooster Sancta Paulo. Daar deze den KLOOSTERBALSEM genezen was van eenev® stuiking. waarmede hij veel gedokterd had. koel» toen ook den KLOOSTERBALSEM voor mijn bij den winkelier F. Floris Ie Haarlemmermeer den jongen met deze zalf ingesmeerd te hebben, b1 den de jeukingen op. Door 3 potjes KLOOSTERBALSEM is mijn 1'^ ling totaal genezen. Zijn gezicht, handjes en rug 7' weder volkomen normaal. De Kloosterbalsem, Klooster Sancta Paulo, b' -s onovertroffen middel tegen Rheumathiek. Boven dieft het een uitmuntend middel tegen oude en nieuwe den. zweren, ring-, haard- en dauwworm, alle ziek der hoofdhuid en aambeien (zoo-wel bloedende als dere). Prijs per pot van 20 gram 35 cl., van 50 g1' 75 ct„ van 100 gram f 1.20 en van 250 gram f Hoe grooter pot, hoe voordeeliger dus! Verkrijgbaar bij Drogisten, Apothekers en 1 kende Depothouders.

Schager Courant | 1910 | | pagina 10