SieraaiÈsÉgGii zijn arastis Gemengd Nieuws. sïMStfiï i= r,oï™ 394ste Staatsloterij. KECLftKIES. acbtig snikken ineen. Toen „inrukken" gecommandeerd werd ging een donderend gejuich op. En geen wonder. Toen de man schappen op hun kamers schoenen en sokken van bun voeten deden, bleef het vel aan de sokken kleven en bleek dat de voeten tot bloedens toe stuk geloo- pen waren. Vandaag liggen er dan ook verscheide- neu te bed. Het Volk. EEN GEMEEXE TRUC. Een koopman uit Deventer .de 33-jarige S. C.., wilde graag een paar van die ouderwelschc groene pa- rapluie.s hebben, waarin voor ruim een riks aan ba leinen zit. Hij ging nu naar Apeidoor, zocht een paar een voudige boerenmenschen cp en vertelde liet volgende: De commissie voor het feestelijk inhalen van den nieuwen burgemeester had noodig twee ouderwetsche parapluies. Die wou hij koopen, en toen de men- schen geen zin hadden, voor goed van hun antiquiteit afstand te doen, zou hij er een huren voor f 1.50 tot j het feest was afgeloopen. Er zou een „nationaal dek over komen en de parapluie kon dus wel een beetje beschadigd worden. .Maar ze mochten hem later niet aanspreken voor de schade. Mat er van de parapluie overbleef zou hij „hoe en wat dan ook terugbezor gen. Dit beloofde hij, daarbij een valschen naam op gevend. Na veel over en weer pralen, waarbij de oude vader nog in 't midden bracht, dat het voor den burgemeester was en dat ze er dus maar iets voor over moesten hebben, besloot het echtpaar de parapluie af te staan. De vrouw gaf daarbij nog1 te kennen, dat ze de baleinen in elk geval terug wou hebben. Nu, ze kreeg niets terug. De koopman haalde *Je baleinen uit het familiestuk, verkocht die voor f 2.70 en hield de stof en den stok ook maar. Hij erkende de feiten en noemde dat een „koop manstruc". De boerenvrouw werd een beetje uitge lachen om haar goedgeloovigheid. „Of soms de bur gemeester onder die parapluie moest loopen" vroeg een rechter. Intusschen zoo vreemd zou het niet zijn, dat voor historische, allegorische of wat voor -ische dorpsop- lochten ook een paar oude parapluies gebruikt kon den worden. Het O. M. eischte veroordeeling1 wegens oplichting, maar 't is nog de vraag of de gepleegde feiten onder de strafwet vallen. CHINA WORDT ZUINIG OP ZIJN OUDHEDEN. China, met z'n overoude beschaving, heeft zeer ze ker den tijd gehad om dik in z'n antiquiteiten ten curiosa te gerakenq. Trouwens, het Hemelsche rijk zelf mag. als geheel, onder de antiquiteiten worden gerang schikt. Dat de Westersche mogendheden en dezer onder danen sterk op oudheden belust zijn, is een bekende waarheid, welke ook al aan China is bewezen. De mogendheden doen niets liever dan flinke brokken weg grissen van 't antieke Oostaziatische rijk. En de on derdanen sleepen al sinds vele jaren aan oudheden wej» wat hun maar in handen valt. Daar begint men nu een stokje voor te steken. Blijkens een aan den waarnemend consul te Tsji- foe gedane officieele mededeeling is in de provincie Sjantoeng verboden het koopen, verkoopen en uitvoe ren van antiquiteiten, waaronder te verstaan zijn oude steenen gedenktafelen, oude porseleinen en bronzen wierookvaten, oude boeken, oude prenten op follcn en oude schilderijen. Indien overtreding van dit ver bod wordt ontdekt, zullen de voorwerpen worden ver beurdverklaard en zal de verkooper gestraft worden. We verwachten als eenig uitvloeisel van dit ver bod dat de gewiekste Chineezen hieruit een nieuwe bron van profijt zullen smeden, namelijk handel in gesmokkelde antiquiteiten, die door gezegd verbod natuurlijk duurder, dus winstgevender zullen wor den. LASTIGE PASSAGIERS. Op haar thuisreis naar Java heeft de Tjikini, van de Java-China-Japan-lijn, een 400-tal Chineesche koe lies mee moeten nemen voor Ned.-Indië. Het was een rumoerig zoodje, vertelt het Soer. Nbld., en de scheepsofficieren hadden de handen vol om ze in bedwang te houden. De kerels dachten heusch, dat ze aan boord de wet konden stellen. Met z'n vierhon derden afstammelingen van Macao'sche piraten en For- mosaunsche menscheneters, voelden ze zich tegenover het handjevol Europeanen geweldig de baas. Hun beleedigende en uittartende houding was ten leste niet meer te slikken, en één der officieren, die reeds ettelijke dagen Jobs geduld had geoefend, kon zich eindelijk niet meer bedwingen en diende één van hel schuim zulk een slag toe, dat de man tegen het dek sloeg. Toen was het, alsof de hel losgebroken was; een gekrijsch van stemmen, schril gevloek in 't vreemde koeterwaalsch dier kerels vloog de lucht in, vuisten werden dreigend opgestoken. Eerst langzaam, doch allengs sneller kwamen die 400 opgewonden duivels van het voordek aangeloopen, totdat zij eindelijk met een rush naar het achterdek toeholden. Daar stuitten ze echter op de bajonetten en de dreigend op hen gerichte geweerloopen van een 10- tal mariniers van een repatrieerend gedeelte van de Pekingsche gezantschapswacht, die toevallig met de Tjikini de thuisreis naar Batavia hadden aanvaard. Deze hddden, toen 't opstootje vóór op het schip aanving, in allerijl naar hun wapens gegrepen en zich en garde opgesteld. De onverwachte aanblik dier geweren scheen het In de loges der tribune zaten mooie vrouwen in kleurige zomertoiletten en groote hoeden nikten, ver schoven en werden door kleine handen voorzichtig maar toch energiek weder recht gezet. Men wenkte en wuifde elkaar vriendschappelijk toe niet geparfumeerde zakdoeken of met een paar ro zen. Heeren in civiel en officieren kwamen bij de loge's om een paar woorden over het mooie weer te zeggen en dan de kansen der verschillende paar den te bespreken. Bubi gold algemeen als de komen de heid, het heette dat op den totalisator groote sommen op het paard waren verwed, zoo groot als te Riem nog nooit was beleefd. Maar er waren toch ook ettelijke bezoekers die niet zoo muurvast van de overwinning van Bubi verzekerd waren en meer op Izuna afgingen, die aan den kleinen graaf Bassewitz een Bamberger ulaan, behoorde. En nog weer ande ren zwoeren bij Raudolf, een Engelschen renner, welk paard er perfect uitzag en wiens eigenaar een her tog was. Maar niet slechts officieren en sportlui zag men, ook teekenaars en verslaggevers vaff de sportbla den en andere couranten. Ook Anton Roshauer was verschenen om vrouwen studiën te maken; voor paardensport interesseerde hij zich al heel weinig. Hij was weer met de kleine Noordduitsche hoogheid gekomen, die nu met den jongeren hertog von Rudenstein en eenige officieren in gesprek op de zadelplaats stond. Door al de loges groepjes en kringetjes ging plotseling een algemeene beweging, die aller blikken naar dezelfde plaats richtte; een gefluisterd: „ah!" klonk alom en in stomme nieuwsgierigheid keek alles naar het rijtuig dat juist de baan opreed. Een prachtig vierspan met zilver belegde tuigen, de manen met zilverdraad ge strengeld. Een jonge, elegante man met zwarte oogen hield de teugels. Onbeweeglijk als een steenen beeld zat de koetsier op zijn bankje, terwijl twee prachtig gekleede dames in het rijtuig zaten te praten en te lachen en vol vreugde de blikken voelden, die met bewondering en nijd op haar gericht waren. sprong vlug van den bok en ülde mevrouw Von Merk en Tilde met wat vaderlijkheid die een boeventuig zoo te intiinideeren, dat ze hun rush staakten en de commandant daardoor gelegenheid kreeg, ze door den Chineeschen tolk te kunnen toe spreken en tot bedaren te brengen. Gedwee lieten ze zich naar het voordek voeren. Zoodat het incident ten slotte kalm is afgeloopen. EEX AFSCHRIKWEKKEND VOORBEELD. Een afschrikwekkend voorbeeld voor belastingont duikers vertelt het Berliner Tageblatt. De firma Hartmuth (potloodenfabriek) te Bud- weis (Bohemen), die gedurende meer dan 10 jaren de belasting ontdook, werd tot ©en boete van niet minder dan een millioen kronen veroordeeld. Onder handelingen der firma met de regeering leidden tot een vermindering der boete tot 612.000 Mark. Te vens echter werd zij 25 pCt. hooger in de bedrijfs belasting aangeslagen. EEN STEEN- EN GLASETER. In de geneeskundige vereeniging te Weenen is on langs een man gedemonstreerd, die zijn werk maakte vair het eten van glas, spijkers, steenen en andere on verteerbare zaken. Hij vertoonde voor het geloerde ge zelschap al zijn kunsten, en eindigde met het inslik ken van een slang cn een hagedis. Hij deed dit alles zonder zichtbare slikbewegingen, eenvoudig door zijn hoofd sterk achterover te buigen, als een degenslikker, en dan alles als het ware rechtuiDdoor zijn slokdarm in zijn maag te werpen. Deze organen waren door langdurige afstomping zoo ongevoelig, dat hij zonder hinder water van 80 gr. drinken kon. Zijn slokdarm was abnormaal wijd, en van leerachtige consistentie geworden. Zijn algemeene gezondheid was uitstekend, cn als hij at als een gewoon mensch, kauwde hij zijn eten n'ltijd zeer zorgvuldig. Alle abnormale eetwaren raakte hij na een dag zonder stoornis langs den ge wonen weg weer kwijt. NOODWEER IN HONGARIJE. Het noodweer in het komitaat Szolnok Doboka, lieeft grooter onheil aangericht, dan de eerste be richten deden vermoeden. Te Nagydebrek zijn 31 menschen omgekomen. Zes kinderen werden door het water medegevoerd; elf huizen stortten in, dertien werden zwaar beschadigd. In een der ingestorte huizen vond een gezin van zeven personen den dood. Te Ispannezoe verdronken negen menschen; drie groote en vijf kleine bruggen werden weggeslagen- Bijzonder groot is de schade, die aan de te velde staande gewassen is aangericht. De mais-oogst is ver woest, de peulvruchten zijn vernietigd door groote massa's slijk en steenen, die over de velden werden gespoeld. HET ONTSLAG VAN EEN ADELBORST. In de Engelsche bladen wordt thans groote aan dacht geschonken aan de zaak van zekeren Martin ArcherShee, die een klacht heeft ingediend tegen de kroon, wegens beweerde contract-breuk. j De zoon van den heer Shee was als adelborst in het marine-instituut te Osborne, toen laatstgenoem de op zekeren dag een schrijven ontving, het ver zoek bevattend zijnen zoon van het instituut af te halen, daar deze in verband met diefstal van een postwissel niet langer als adelborst kon worden ge- j handhaafd. Daar nu de jonge ArcherShee steeds blijft ont kennen, het hem ten laste gelegde feit te hebben gepleegd en het destijds tegen hem ingestelde onder- zoek op geringe zorgvuldigheid aanspraak kop ma- ken, heeft de vader gemeend, zich niet te mogen nederleggen bij de wijze, waarop aan het door hem met de regeering aangegane verbond voor de oplei ding van zijn zoon een einde werd gemaakt. CONSEKVEEREN VAN LIJKEN. In een inrichting te Londen is een toestel in ge- j bruik tot het conserveeren van de lijken van on bekende personen, die daar gevonden worden; in het verslag van den geneeskundigen ambtenaar wordt daarvan met groote waardeering melding gemaakt. Een drenkeling, die minstens een maand in het watec. moest gelegen hebben, en die geheel onherken baar was, werd in het toestel geplaatst en de daarin ontwikkelde formalinedampen brachten het lijk lang zamerhand geheel tot den natuurlijken staat terug, zoodat de herkenning mogelijk werd. JOHNSONJEFFRIES. Nog altijd bevatten de buitenlandsche bladen be schouwingen over den wedstrijd van den neger Johnson tegen Jeffries. Zelfs heeft men het verloop van den strijd in de bladen in beeld gebracht: Een zwarte pop draagt een bordje op 't hoofd met het opschrift: „drie slagen", en op de borst een, mel dende, dat de neger op het lichaam totaal 15 sla gen optving. De blanke heeft op het hoofd een bordje met het opschrift: „j>6 slagen", en op het lichaam: „Zeven". De neger heeft dus geen, moeite gedaan, om zijn tegenstander aan het lichaam te treffen. Geen en kele slag trof het hart, en de weinige slagen in de maagstreek dienden hoofdzakelijk om Jeffries te dwin gen het hoofd bloot te geven. Jeffries trachtte daarentegen het lichaam van den neger te raken, doch deed dezen slechts glimlachen, 1 Toen men na het gevecht aan Jeffries de reden 1 vroeg van zijn nederlaag, antwoordde hij bescheiden, dat hij aanvankelijk 't besluit had genomen voor goed het strijdperk te verlaten. Geheel Amerika kwam toen echter smeeken „de eer der blanken te verde digen"; men had hem den eenigen verdediger van zijn ras genoemd. Toen had zijn trots de overwin ning behaald op zijn gezond verstand. Van de eerste ronden af had hij zijn nederlaag begrepen, doch hij had gedaan wat hij kon. BIJEN TEGEN DE RHEl'MATIEK. Een Engelsch .geneesheer beveelt met warmte aan d.e rheumatiek te behandelen door de steken van bijen, en heeft van deze geneeswijze uitstekende resultaten gezien. Hij plaatste de bijen, met een daarvoor ge schikte tang. die de dieren niet kwetsen kan, op de pijnlijke plaats, en laat ze daar steken. Bij oudere menschen begint hij met zes steken, om langzamer hand te klimmen tot twintig en meer. Acute gevallen genazen soms al na een enkele behandeling. EEN WONDERBAARLIJKE GENEZING. De Londensche correspondent van de Tel. schrijft: Verleden jaar maakte ik melding van den ongeveer dertigjarigeni Engelschman Alan Bushbrook, den „brittle" of brozen man geheeten. Al zijne spieren verhardden tot been, zoodat hij al zijn ledematen, zelfs zijn nek en kaken niet kon bewegen, kunstmatig moest worden gevoed en behandeld moest worden met do voorzich tigheid van kraakporselein, om niet te breken. De Engelsche medici waren verbijsterd over zijn toe stand. Hij werd in het groote, Londensche hospitaal opgenomen. Doch ook aldaar wist men geen raad voor zijne genezing. Als een lovende krakeling scheen hij zijn dagen te moeten slijten. Doch nu schijnt hij baat te hebben gevonden in het Homoepatische hospitaal alhier, waarheen hij drie maan den geleden werd vervoerd. Hij 'werd aldaar onder be handeling genomen door de doktoren NVoods en Was hington Epps. Volgens een bericht, gaven zij hem een tinctuur van „arbor vitae bestaande uit de sappen van thuja, een z.g. levensboom, in Noord-Amerika ge vonden, behoorende tot de familie van kegeldragers, die een sierlijk uiterlijk moet hebben, en welks groene takken een balsemaehtigen geur cn een aromatisch- bitteren smaak hebben. Van dat drankje, krijgt de broze man iedere maand een dosis, die hem, om de langzame werking van het aftreksel, niet vaker kan worden gegeven. Deze behandeling moet al zoover gebaat hebben, dat Bush brook zijn kaken voor eten en spreken vrijer kan be wegen. Zijn huid is niet langer tanig, maar kreeg een gezonde kleur. De genoemde doktoren zijn vol hoop, hem pp den duur te kunnen genezen. Doch dat zal een langzaam proces worden. De „brittle" man is ech ter geduldig verheugd over zijn kans om in plaats van kraakporselein te zijn, nog eens. lenig gespierd, voet bal te zullen kunnen spelen. PALJAS. Woensdagavond! In Den Haag. Ze waren samen naar de Boschmuziek geweest, hij en zijn'meisje, zij en haar jongen... eigenlijk hoort net voegwoordje niet ertusschen, zoozeer gingen zij, een paar jonge gelieven, gansch in elkander op, waren zij één, als men wel zegt dat man en vrouw zijn. Haar arm nu eens door den zijne, zijn arm dan weer om haar middel, waren zij samen naar de Boschmuziek geweesten nu, ter wijl Bouwmans kranige kapel het laatste nummer van het keurig programma inzette, gingen zij; ook weer samen huiswaarts. Zij gingen echter niet langs den royalen weg. Waarvoor zouden zij gelieven zijn, als ze niet ui t donker de meest romantische paadjes op zochten'! Dus gingen zij het schilderachtig slingerend pad langs den sloot, die aan de achterzij tegen de lunzen van 't Bezuidenhoul aan ligt. De muziek speelde den proloog van Paljas. Op 't paadje langs den sloot, ouder 't zware looi dei' jxio- men, was 't afgedriedekselsch donker. Zij gingen, in tweeën één, cn... in-éénen struikelt hij oi zij. wat is er voor verschil? over een omnoog gegroeide!l wortel van een boom en in tweeën liggen oeiden in water. Pauvre paillasse! speelt de muziek in de verte, ont roerend aansprekend. Gelukkig was het paadje toch niet zóó verlaten als zij zooeven nog hoopten dat 't zijn zou. Een hulp- vaardig voorbijganger trok eerst de minnaar eruit om dat deze 't dichtst bij den wal poeide, en daarop red den beide mannen met vereende krachten het meisje. Druipend van boven tol onder vervolgden zij hun weg, mijdend de royale wegen. Maar toen gingen zij nu niet jneer smijdig aaneengesmeed, nu eens haar arm door den zijne, dan weer zijn arm om haar middel neen ,zij liepen nu op een eerbiedigen af stand van elkaar. Na lange stilte was zij 't die het eerste sprak: ,.'t Is jouw schuld zei ze verwijtend, „was jij niei mee gevallen, dan had ik me nog wel staande gehouden „Nu nog mooier", riposteerde hij, een beetje prik kelbaar. „was jij niet gevallen..." Morrend en mopperend vêrvolgden zij hun weg. N. Crt. SOCIAAL-DEMOCRATEN. Het internationale Socialistische Bureau te Brus sel heeft, volgens de Tagliche korrespondent, een sta tistiek openbaar gemaakt van het aantal stemmen, waar over de sociaal-democratie in verschillende landen bij de verkiezingen beschikt: n.1. in Duitschland 3r4 mil lioen bij (50 millioen inwoners; in Frankrijk 1.1. mill. bij 42 mill. inwonersin Oostenrijk 1 mill. bij 46 mdl.Engeland 0.5 mill. bij 34 mill.: België 0.5 mi. mill. inwoners: Vereenigde Staten 0.6 mill. bij 84 bij 7 mill.; Italië 339,000 bij 34 mill.; Finland 337,000 bij 2»i milt.Zwitserland 100.000 bij ib/g mill.; Denemar- marken 99,000 bij 23/i mill.Noorwegen 90.000 bij mill.Nederland 82,000 bij 5Va mill.; Zweden 75.000 bij 5Va mill. Uit Rusland en Australië had het bureau geen op gave ontvangen, en geen bepaalde opgaven van de laatste Spaanschc verkiezingen. (Iglesias, de eenige so cialist die gekozen is, kreeg in Madrid ruim -iO.OÜO stemmen.) in Servië kregen de socialisten bij de laat ste verkiezingen 30,000 stemmen, in Bulgarije 3000. in Argentinië 5000. Ook in Japan laat zich een soci alistische beweging gevoelen, maar het beperkte i recht hindert er' voorioopig de uitbreiding van n geldt ook van Roemenië en andere landen. EEN BOEFJE. In den laatsten tfjd hadden te Berlijn brutale <ji 111 cm iilants np nolitip hppft nu rinrt rlgrlao i .^1* stallen plaats. De politie heeft nu den dader Een boefje van 15 jaar. Gast van de strafscW, te Grosz-Rosen In Silezië. Naam: Adolf geknipj ouderloos. Op elfjarigen leeftijd een eerste slag slagen, nadat hij tevoren zijn ouders bestolen hart Hij ontvluchtte de strafschool voor kinderen, hro in een goederenwagen en trok als „blinder Passa°! gier" naar Berlijn. Het mannetje maakt den indrut van slim te zijn: zijn oogen staan geknepen dich bijeen, 'n Scherpe, sterk-vooruitstekende neus geef; aan 't geheel een vosachtige karakteristiek. Een sti». kemerd, een, die geen twee woorden te veel zeet Met moeite heeft de politie hem tot bekentenis dwongen. 't Was een kunstje. De dommen vlogen er op jn Hij maakte zich bevriend met loopjongens die geij in de tasch droegen- Zei, dat ze 't slecht en voor diefstal gevaarlijk bij zich droegen. Hij zou leeren hoe zo 't dragen moesten. Nam 't geld er uit, en slim handig pakte hij een hoopje papier in een courant nam het geld mee, en verdween. Zoo op één van z'n boeventochten kwam ie voot 't groote roode huis in de Dorotheenstrasse. Keej met belangstelling naar het in- en uitgaan der m6II. schen, zonder te weten, wat daar gaande was. Aai, een jongen looper vroeg hij dit, en die vertelde hen dat hier het „Postscheckkamt" was. Wijl al zijn ge stolen duiten op waren, dacht hij er aan, een groo- ten slag te slaan. En zoo gebeurde het, dat hjj 0p hel-lichten dag het stoute staaltje uithaalde, een \oo per 5600 mark te ontfutselen. Hij wisselde een 1000-mark biljet In een ban! en kocht toen een nieuw pak kleeren, dandy geif schoenen, 'n hoed, 'n reiskoffer en 't noodige onder, goed. Grappenmaker-biljet le klas naar Italië! Maar te Chiasso kreeg hij heimwee. Terug naar Berlijn, waar hij in hotels logeerde, den grooten meneer speel, de. Voortdurend was hij op de renbaan en speeldt boog, zóo, dat al zijn duiten er bij inschoten De hotel-rekening werd hoog, en geen duiten meer hebbende, moest hij z'n valies achterlaten en ver dwijnen. Tevoren had hij met 'n zekeren Fritz Beyer een grap uitgehaald. Hij was zonder papieren. Op 'n dag beloofde hij Beyer in zijn dienst te nemen als looper maar dan moest ie eerst zijn getuigschriften enz., af geven. Zoo deed de jongen, nadat hij 100 mark ont. vangen had. Toen de kleine 15-jarige boef zonder duiten was, trok hij naar Langenstrasse 17, -waar Beyer woonde, om hem de 100 mark te vragen. Doch daar loerden nog steeds 2 beambten van de crimi- neele politie... en die maakten een eind aan dezei roman van een tuchthuis-leerling. 1ste KLASSE, 4de TREKKING. P rij zén van f 20. 53 3589 6737 8941 11527 13999 16002 1809! 290 689 861 9177 591 14050 112 29' 624 869 7372 466 650 58 193 54 709 874 436 539 885 255 337 56 895 891 458 946 12328 280 371 94 1341 4216 631 983 446 434 455 1939 586 237 829 10048 703 471 467 40 2378 824 883 179 858 496 17087 71 684 913 950 207 13609 987 130 80 882 5428 8001 775 681 15607 614 92; 893 740 204 11214 842 610 675 941 3030 6545 584 240 963 735 912 2007; 110 562 625 521 Lijdt gij aan rug- of lendenpijn? Hebt gij opgeblazen oogen? Opgezwollen enkels ol ledematen f Is uw water bewolkt, zanderig of brandend? Geschiedt de urineloozing te veelvuldig of te «ei nig? Voelt gij) u rheumatisch bij slecht of vochtig weer Hebt gij veel last van zware hoofdpijn of duizeligheid Zijl gij zwaarmoedig, zwak en altijd vermoeid! Nieraandoeningfn tasten niet iederen lijder op zelfde manier aan geen enkele patiënt vertoml alle verschijnselen, doch iedere patiënt heeft som mi ge verschijnselen. Indien gij echter eenig toe ken van nier- of blaaszwakte hebt, dan is vernietig® der nieren misschien korter bij dan gij denkt, en i uitstel zóó gevaarlijk, .dat gij niet spoedig genoeg Ine het gebruik der echte Foster's Rugpijn Nieren Pil len beginnen kunt. Zij zijn een geneesmiddel uitsluiten voor nier- en blaaskwalen en alleen een nierca- geneesnuddel kan eiken wortel van de gevreesde nief ziekte uitrooien. De naam Foster's en de handteekening van James Poster oj) de doos is een waarborg, dat gij de échte Posters Rugpijn Nieren Pillen bekomen hebt. Zij nin te Schagen verkrijgbaar bij den heer J. Rolgans.'Toe zending geschiedt franco na ontvangst van postwissd a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. zich, wijl hij eerst nog eens een kijkje op de zadel plaats wilde nemen- „Later, wanneer onze Bubi loopt, ben ik weer hier, om hoera te helpen roepen." Hij ging en trotsch keken de dames Merk hem na.' „Jammer dat Franzi niet hier is!zeide mevrouw Von Merk en de dames stemden dat ijverig toe. Zon der dat zij het wisten, logen zij daarbij alle drie, want geen enkele harer miste Franzi werkelijk. Inte gendeel, het stille en ingetogene van Franzi had haar juist bij feestelijkheden als deze steeds gehinderd. Franzi voelde niet veel voor al die uiterlijkheden en zij had geen instinct voor den nijd dien zij bij an deren opwekten. Boosheden en speldeprikken merk te zij niet op, of gebeurde dat, een minachtend lachje was al wat zij er voor over had. Vandaag waren mama, Olga en Tilde voor het eerst eens onder el kaar, vroolijk verbonden door het gevoel dat de jonge mevrouw Benedict toch maar steeds ten deele had be grepen. De eerste rennen liepen zonder veel belangstel ling af; die waren om zoo te zeggen de ouverture, die de menschen moest verzamelen voor de groote vertoo- uing het rennen om den grooten prijs. Toen Izuna, Bubi en Randolf aangehuppeld kwa men, voelde een elk: nu gaat het erom. Een elk wilde een stuk van de algemeene spanning, inslik ken en de lucht scheen van electriciteit bezwangerd.... Alle monocles, verrekijkers richtten zich op de drie paarden; de andere, die eveneens meeliepen keek men nauwelijks aan. Bubi beviel den menschen in 't algemeen het best, in tegenstelling met Randolf met zijn leuken kop. Men zou van dat paard hebben gezworen dat het lachte. Dat paard had iets komieks in zijn loop en geheele beweging en het dier was bijna niet in toom te houden van overmoed. Olga knikte haar man blijde toe, maar hij was te ver van haar af en zag haar dus niet, ofschoon zij naast de kinderen vooraan in de loge zat, terwijl ma ma en Tilde en Saranoff de verhoogde zitplaatsen had den Ingenomen. De paarden gingen af. In den beginne was het nog onzeker welke der paarden de leiding zou ne men. Noch Izuua, n,och Randolf, noch Bubi kwamen naar voren, maar een mager, hoogbeenlg paard dat aan den jongen luitenant Killermann behoorde. „Hoe heet dat monster?" Hoe het heet? „Graziella". of zoo iets. Zijn naam doet ook niets ter zake, de geschiedenis met die onbekende grootheden, die plotseling opduiken kent men al van jaren her. Die vliegen in. den beginne steeds te hard van stal, en als het aanstonds mee ning wordt, och jé, dan blijven zij zoover achter. Neen, Izuna, Randolf of Bubi, een van deze drie moest en zou den prijs hebben- Werkelijk bij den tweeden omgang zakte Graziella reeds af en Randolf kwam aan de spits gevolgd door Bubi, die nauwelijks een halslengte achter was. Met langgerekt lichaam en steeds Bubi in iiet oog hou dend schoot het Engelsche paard met zijn hertog vooruit, en razend van temperament volgde Bubi hem, dan eens hem inhalend, dan weer achterblij vend, hem nogmaals inhalend en andermaal wijkend. >Izuna raakte meer in de achterhoede en Grnziella scheen eiken kans op overwinnen reeds t,e hebben verloren. Bubi Raudolf slechts om die twee ging het op dit oogenblik, dat voelde een ieder en met inge houden adem keek men de paarden na. Randolf glijdt als een, schaduw over elke hihdernis, Bubi springt er als half razend over, als wilde het jonge dier telkens uitroepen: ha, dat is mooi! Bij een der hindernissen is Randolf hem weer voor en glijdt weer in een onverschillige nonchalance daarover heen. Bubi stormt als razend voorwaarts en zijn hoeven gooien de bruine kluiten hoog in de lucht. Hij reut vooruit, raast Randolf voorbij alsof het dier stil stond, neemt de hindernis Daar geeft Olga een gil. schreeuwt zoo schel, zoo scherp, zoo hartbrekend, dat alle menschen eerst naar haar loge kijken en dan naar de baan, wahr de ren plotseling is geëindigd. Naast de laatste hinder nis rolt een paard op den grond zich heen en weer. Eu onder zijn flanken stroomt het bloed uit Een gemompel van schrik en afgrijzen gaat door de menigte en vol wreede nieuwsgierigheid staart men naar de mooie vrouw in het witte kleed, die luid gillende uit haar loge vliegt de baan op. Saranoff snelt haar na. Met moeite had hij Tilde en haar moeder in de loge teruggehouden, zoodat zij bij de kinderen kunnen blijven, die nog niet weten wat e! geschied is, maar toch reeds weenen en luide pa?a papa roepen. Olga loopt als een waanzinnige, zij we~t niet welk richting zij volgen moet om bij haar man te kome" Zij loopt als razend maar door, haar groote ho# niet cii' reuzenveeren achter op haar rug. Zij het gevoel alsof dit reuzengovaarte haar hindert,® scheut de naalden uit haar haar en slingert <to' hoed weg. Blootshoofds met fladderende blonde haren Uep zi verder en allen weken voor haar terug, maakten plaats voor haar en wezen haar den weg. Zij h°or evenwel niets, weet ook niets meer, slechts dat U steeds door moet loopen, tot zij bij haar man Is- Saranoff haalt haar eindelijk in. Hij neemt ha8- arm in zijn rechter en in zijn linkerhand draagt1" haar hoed. Zoo snelt hij naast haar voort naar plaats waar een paar dokters reeds naast den wonde neerknielen. Het was een vreeselijk schouwspel wat zich aanbood. Bubi was met zijn meester over de her gestort, de ritmeester had niet meer den tijd 6f liad om uit de beugels te komen en over hem r0 nu het van angst en smart half razende dier. De wagen van. deii gezondheidsdienst bracht stervende naar huis. Achter dat voertuig re -p. een gesloten auto zijn ivrouw en zijn 8C'K)<>,llB,iit der; mevrouw Von Merk hield Olga in haar jrrueii. onophoudelijk luid steunde en kreunde. Den lan°e. weg van, de renbaan naar huis verstomde dat- steun geen seconde. Mevrouw Von Merk staa' met brandend droge oogen het portier van de uit. Steeds weer zag zij datzelfde schouwspel: paard dat op de aarde heen en weer rolde en 0 onder... bloed... bloed! Wanneer zij vol ontzetting oogen sloot, om het niet meer te zien, hoorde het hartbrekend gesteun harer dochter Saranoff had zich aangeboden, om Tilde en de je(1 deren naar huis te rijden. Hij sprak gedurende rit troostend met Tilde en streelde de kinderen haren en zeide hun., dat zij niet bang behoefde zijn, want dat hun paatje weer spoedig bete' zijn. Hij was ernstig en rustig, zooals de oinstsn^ heden dat vorderden. Niemand kon evenwel hem merken, dat hij op Bubi's overwiuujnt» ste twintigduizend mark had verwed. Wordt vervolg0'

Schager Courant | 1910 | | pagina 6