DE STBIJD 0» DE» Mi». Woensdag 7 September 11)10. "visie Jaargang No. 4573. .1 Uitgevers i TRAPMAN Oos Dam wedstrijd. Binnenlandsch Nieuws. Uit en voor de Pers. !*J._ - J ISS1 IR AiTOtntit- Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag-, Wo e n s d a g-, )onderdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ire worden ADVERTENTIES" in het eerst uitkomend nummer geplaatst. NGEZONDEN STUKKEN een dag vroeger. iÖKHBfV nu II >1111111 lil III II I I lijp" l7 I Ijl I IHI11 l'l I 1II1I l W 11 II IH|lïi||"iBll| Bureau SONASEH, l.asa 9 4. Interc. Telephoon \o. 20. Prijs per jaar f 3.—. Franco por post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIES van 1 tot 5 regels f 0.25iedere regel meer 5 Cent Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit een blad. NADERE MEDEDEELINGEN over onzen PAMWEDSTRIJD. Tot onze groote voldoening heeft het aantal in- irijvingen, onze verwachtingen overtroffen en is or f1 e voorwedstrijden ruim voldoende. Het totaal ntal deelnemers is reeds tot 75 gestegen. Te ANNA PAULOWNA zal a.s. Zondag 11 dezer het café „Veerburg" van Mej. de wed. Van Wijk, morgens te kwart voor tien met de loting voor i indeeling der groepen begonnen worden- Aanvang n het dammen precies tien, uur. Voor belangstel- uden is de toegang vrij! Den deelnemers wordt verzocht tijdig ter plaatse zfjn. Degene die niet bij de loting aanwezig is, oot, (hoe ongaarne ook) voor dezen dag o n- erroepelijk van deelneming aan den wedstrijd orden uitgesloten. De inschrijving blijft voor ANNA PAULOWNA open t 11 September, voor KOLHORN tot 18 Septem- =>r, voor SCHAGEN tot 25 September, voor LAN- FDIJK tot 2 Octóber 's morgens nnr. Po datums waarop de eindwedstrijden te Schagen i"en plaats vinden, zullen wij nog nader opgeven. Voor ons is die mededeeling om twee redenen wan groot belang. Blijkt daaruit dat ook de Reneering erkent dat inkomende rechten de prijzen serhoogd worden. Tot loe werd dat zeer vaak ontkend. erkent dat le door nu toe 2e. Blijkt daaruit dat de Regeering rekening houdt met de wense.hen en eischen om bevoordeeling en pro tectie van verschillende industrieën. De wedloop is be gonnen, de strijd om gunsten en bevoordeelingen. De Regeering kan thans heel wat meer en heel wat voor- deeliger garen uitreiken dan lintjes alleen. Een quaestie, die wel eens overwogen mag worden, nu vaststaat, dat nooit innerlijk verband gezocht mag worden tusschen geschonken giften aan partijfondsen oi betoonde diensten aan partijzaak en ontvangen regee- ringsgunsten, en dat elk onderzoek naar waarschijn lijk verband met kracht geweigerd zal worden. Ons dunkt, na de behandeling van de bekende motie Troelstra in de Tweede Kamer is er een reden te meer om nooit beschermende rechten goed te keuren. BESCHERMENDE RECHTEN EN BESCHERMING. Het Handelsblad wijst op de eigenaardigheid der ïhtsche Maden die, in hun ijver om de aangekon- gde nieuwe tarieven reeds bij voorbaat aan te prij- ïn, bescherming1 en beschermende rechten verwarren, t doende \oorkomen alsof de vrijhandelaars tegen ke bescherming ren handel, nijverheid en landbouw ijn. Niets is natuurlijk minder waar. Welk vrijhan- elaar zal het niet toejuichen, dat de Regering door >ede wetten, door groote rechtszekerheid, door krach- ge openbare instellingen, door goedkoop post- en tele- raafverkeer, door rijkscontrole op producten, door uit- emende verkeerswegen die bescherming zoo vaak en oo krachtig mogelijk verleent. Toen onlangs de president-minister mr. Heemskerk, en aldus door regeeringssubsidie beschermd verkeers- HET GEHEIM VAN BORKUM De Londensche correspondent van de Telegraaf schrijft: W "liam Maxwell publiceert in de Daily Mail van Maandag zijn laatste artikel over de Duitsche forti ticatie aan de Noordzee. Hij constateert, dat de on dernomen vestingwerken van Emden den mond van de Eems zullen maken tot een vloot-basis, niet enkel voor torpedobooten dienend, dat de verdedigingswer ken van Borkum dat eiland tot een uitgangspunt voor torpedobooten en een bescherming tegen een even- tueele blokkade zullen maken, terwijl de nieurye spoorweg van Malmedy naar Stavelot de militaire keten gaat vergrooten, „die Duitschland om de Ne derlanden heen trekt". Yeriolgens verwerpt hij de meening, dat Borkum een eiland voor genoegens is, dat al de ondernomen verdedigingswerken enkel tot bescherming van den handel van Duitschland dienen, terwijl, naar zijn oor deel, Duitschland hij completeering van die werken een vloot-basis bijna 150 kilometers dichter bij En geland zal hebben, dan het nu bezit. Zijns erachtens kan dat gemakkelijker geschieden. Japan heeft, volgens hem, een oogje op onze kolo niën. De Hollanders zouden niet kunnen rekenen op oen steun van Japan's bondgenoot, Engeland, om die verovering- te beletten. Daarom zullen zij dankbaar de hulp daarvoor aanvaarden van Duitschland en zich deswege laten lijmen tot opname van. Holland in den Duitschen Statenbond, met handhaving van al onze nationale instellingen. t De bekende socialist Robert Blachford doet ook een duit in het germanophobisch zakje. Hij verklaar de gisteren in de „Weekly Dispatch" stellig van meening te zijn, dat Duitschland denkt Holland en Eelglë te annexeeren. Daardoor zou Engeland de heerschappij ter zee onmogelijk kunnen handhaven. En het zou die annexatie alleen kunnen verhinderen door een sterk leger, waarvoor verplichte krijgs dienst hier te lande noodig is. Hoe weinig indruk dergelijke redevoeringen hier te iande maken, constateert Blatchford zelf. Zeven maanden geleden schreef hij zijn serie artikelen over de z.g. Duitsche veroveringsplannen. En nu klaagt hij, dat die artikelen al vijf maanden lang vergeten zijn. Zoo zal het ook met de artikelen van William Maxwell gaan. Daar durf ik een briefje op te geven. ST. MAARTENSBRUG. Onze predikant, Ds. C. Met. is beroepen bij de Ned. Herv. Kerk te Zaandam, (vacature W. Bax Sr.). BRANDSTICHTING. Zaterdagmiddag ontstond brand in een hoop stroo- pakken van den heer M. ter Haseborg, te Scheemda. De brand was zoo hevig, dal aan blusschen niet viel te denken. Met haken werden ruim 100 pakken stroo aan de vlammen ontrukt, terwijl een 90 pakken Zijn verbrand, vertegenwoordigend een waarde van pl.min. f 1000. Al spoedig1 werd aan kwaadwilligheid gedacht en het duurde niet lang of de politie was de brand stichters op het spoor een paar jongens ren 10 en 11 jaar. Verzekering dekt de schade. MOORDAANSLAG. Men seint uit Leiden: Gistermiddag heeft de 22-jarige J. van der Klauw te Lisserbroek, na een korten twist met de 21-jarigje Cornelia Rijsdam aldaar, haar 8 dolksteken toegebracht. niddel een boot der Zui<f-Amerika-1ijn bezocht, rer-l Duitschland bestaan, is zeker. Geen duidelijker be- enzelvigde ook hij dit door de vrijhandelaren toege- wijs daarvan, dan zijn bedrijvigheid in de Noord- uichte streven met dat der z.g. protectionisten. Nog bonter maakt het r.k. dagblad Het Huisgezin iet echter, dat thans gaat beweren dat aansluiting bij ie Berner-Conventie weer de oude strijdvraag ..van vrijhandel of bescherming" naar voren brengt. De te genstelling met vrijhandel bewijst dat het blad hier met iet woord bescherming weer aan beschermende rech De redactie van de Daily Mail schrijft heden o. m.: I)e toestand van het meisje is zorgwekkend. Zij Werd „Wij hebben geen vijandelijke oogmerken tegen naar de R. K. Wijkverpleging te Lisse overgebracht. Duitschland, onverschillig welke verdenkingen het te- De dader vluchtte den polder in. doch werd spoedig gen ons mag hebben. En dat die verdenkingen in *- T---- 1-■f- zee, zijn voortdurende wedijver met den vlootbouw en do wenk, naar iedere kanselarij in Eu ropa weet, aan Holland gegev.e.n (ik on- dfrstreep, corr. D. T.) tot verdediging der Holland- sche kust tegen een mogelijken aanval van Enge land. Niemand in het Britsche rijk heeft er ooit van gedroomd Holland aan te vallen. Ons grootste' en gevat en te Lisse opgesloten. Zondag was Cornelia met Hillegon maar later ging zij met een ander uit. Dit wekte jaloe- Van der Klauw uit geweest naar de Hillegomsche kermis, ten wil doen denken 1. De bescherming die de wetonmisbaarste belang in Europa bestaat in de onaf- verleenen moet tegen vrijen diefstal, niet vrije handel.1 hankelijkheid en den ongeschonden staat van de het recht dat de Staat den schrijver op zijn geestelijk Nederlanden. En om ons zelfs maar indirect van iets eigendom verzekeren wil, kan slechts den vrijen handel anders te verdenken wekt een sterk vermoeden, dat in dat geestelijk eigendom mogelijk maken door den het gevaar voor Holland elders ligt. De waarschu- vrijen roof te verhinderenwiug aan Holland ging gepaard met een wenk, dat Die komende beschermende rechten hebben ook om Duilscbiand zich genoopt kan gevoelen zelf maatre- andere redenen, heel wat pennen in beweging gebracht, gelen te nemen. Wij gelooven, dat die maatregelen Minister Talma heeft reeds namens minister Kolkman worden genomen te Emden, op Borkum en te Mal- één krachtige tariefwrhooglng kunnen beloven. De wet medy. Eu we deden onzen plicht, het Britsche volk regelende de toestanden bij het steenhouwersbedrijf, zal daarmede in kennis te stellen." de kosten van in Nederland gehouwen steen verhoogen. Ach, dat men toch het Engelsche volk kon over- Daar de kosten van steen, in het buitenland gehou- tuigeu, dat Duitschland ons land de bovenbedoelde wen, niet tegelijkertijd verhoogd worden zou dus de „waarschuwing" en wenk niet gaf! Want het geloof concurrentiestrijd van Nederlandsche steenhouwers ver- daaraan sticht hier veel kwaad. zwaard worden. De fiscus zal dat verhinderen door De bekende dr. Emil Reich dischte gisteren in de juist voor gehouwen steen een stevig recht te heffen. „Weekly Dispatch" weer een lang verhaal over „Hol- zoodat de steenhouwers hun prijzen flink kunnen op- land e gevaar" op. Hij vertelt nu, niet te gelooven, zetten. dat Duitschland ons land met geweld zal inpalmen. Feuilleton. ROMAN van CARRY BRACHVOGEL. Kan de eereraad er toe overgaan de in zijn vonnis genoemde memorie ren dr. Kuyper te publiceeren Kunt u ons zeggen wat uw innerlijke overtuiging is omtrent de schuld van den oud-minister aan corrup tie? In antwoord op de eerste vraag vernam onze me dewerker, dat de stukken aan dr. Kuyper Waren terug gezonden en dat hij zich daarvoor dus tot dezen had te wenden. Het antwoord op de tweede vraag luidde, dat de heer Van Karnebeek zijn oordeel in het vonnis had uitgesproken, en niets daarbij had te voegen. Behalve dan over één zaak, die niet aan zijn oordeel onder worpen was geweest. Mr. Van Karnebeek verklaarde, dat het de innige overtuiging is van den eereraad, dat er niet de minste grond bestaat voor de meermalen ver nomen insinuatie als zou er ren een ongeoorloofde verstandhouding tusschen dr. Kuyper en juffrouw West- mever sprake zijn geweest. niet. Dr. Kuyper. tot wien wij ons wendden, meende de bedoelde 'memorie ter publicatie in het Handelsblad niet te moeten afstaan. an publiek belang is deze laatste zaak natuurlijk zie bij hem op. De dader heeft ook bekend in den nacht van 21 op 22 Augustus te Lisse brand te hebben gesticht. OUDE NIEDORP. Tegen 21 September a.s. is C. Schoen opgeroepen om te Helder voor de militie te worden ingelijfd, lich ting 1910. Oude Niedorp. Door het bestuur ren het Nut ,.Ons Genoegen" js bepaald, dat de eerste algemeene vergadering zal wor den gehouden op Donderdag 20 Octoher a.s., in het lokaal ren den heer A. Mijts. BREEZAND. Dc rederijkerskamer Aurora te Breezand heeft in studie genomen „De gevolgen van een leugen", blij spel In 4 bedrijven, naar het Duitsch van R. Kneisel, gevo'ïd door „De nieuwe Boterfabriek of een les in de ZuRelbereiding", kluchtspel in één bedrijf door M. E. WiJers. Dit programma zal op een nader te bepalen dag in Octob-r worden opgevoerd. DE EERERAAD EN DR. KUYPER. Een redacteur van het Handelsblad heeft een on derhoud gehad met jhr. mr. Van Karnebeek, een der leden ren den bekenden Eereraad; ten einde den heer Van Karnebeek de volgende vragen te stollen WIERIN GERWAARD. Maandagavond vergaderde de Vrijzinnige Kiesver- eenigtng. die geleid werd door den waarnemenden voor zitter, den heer D. Sleutel Dz. 27 Leden waren op gekomen. Na lezing en goedkeuring der notulen werd aan de orde gesteld het verkiezen van een bestuurslid, in plaats van wijlen den heer J. P. Backx. Gekozen werd de heer P. Peereboom. Hierna werd volgens regle ment uit het bestuur door de algemeene vergadering een voorzitter gekozen. Bij eerste stemming verkreeg de heer D. Sleutel Dz. verreweg de meerderheid en liét zich de keuze welgevallen, wat met applaus begroet werd. Thans was het voornaamste punt aan de orde, na melijk bespreking van eandidaten voor den gemeenteraad, nu eene vacature is ontstaan door het bedanken van den heer Jb. Zijp Hz. De voorzitter deelde mee, dat door de leden 10 na men van gemeentenaren waren opgegeven, -die zij1 gaarne als candidaat besproken zagen in deze vergadering. Vol gens den heer H. Limpers. secretaris, vvenschten echter 5 hunner niet als candidaat in aanmerking te komen, terwijl de 5 anderen, de heeren G. Grin, K. A. Kaan, R. D. Kaan, H. Sijbrands en A. Visser er genoegen mee genomen hadden, dat ze op de groslijst geplaatst waren. De heer P. Peereboom vond het wel jammer, dat we den eandidaten geen vragen konden stellen. Deden we dit vóór de verkiezing ren een lid der Tweede Ka mer, toen we vroegen, of de candidaat vóór Staats- pensionneering was hier konden we b.v. vragen, of ze vóór of tegen progressieve gemeentebelasting wa ren, eene z. i. zeer gewichtige zaak. De voorzitter wees er op, dat de tijd voor de ant woorden te kort was en dat We nu voor onszeiven die vraag ten opzichte van den gewilden candidaat dienden te beantwoorden, en hoopte, dat allen daarin juist moch ten oordeel en. 20. Dikwijls en veel schreef Roshauer evenwel niet, hij wa3 niet gewoon om druk met de pen om te gaan- Hij was naar het huis van zijn ouders gegaan en leefde daar als een echte boer. Vroeg om vier uur stond hij op, ging naar het veld om te maaien en te hooien. „Dan merkt men eerst, hoe men alles verleert. In den beginne bleef de zeis nog menigmaal in den grond steken, dat het een schande was voor de anderen, maar nu gaat het weer goed." Schilderen deed hij in 't geheel niet. Hij dwaalde in de stallen rond, handelde en zwetste bij den verkoop van een Paard als een boer, at aardappels en vleesch uit den Kemeencchappelijken schotel en ging om negen uur uaar bed. „Slechts wanneer zij van mij eischen dat !k den rozenkrans zal bidden, word ik woest. Zoo iets is mij onmogelijk. Maar Zondags ga ik met moe- der naar de kerk, omdat het de goeie ziel zulk een groot genoegen doet. „Een paai weken houd ik het wel uit, langer nooit, dan moet Ik naar zee om wat te baden en te wer- ofschoon ik de zee eigenlijk niet lijden kan. Jij Tilde? Ik vind het vervelend, alleen om rond Plassen wondermooi Ik ga naar Scheyeningen, ,v"ar ziet men bovendien nog wat. In October ben ik oiw te Müucken .Hoera! Ik verheug mij reeds weer hfp,.,stad «h op Jou. Zeg, verheug jij je ook een heugt Het 18 veel leuker als men zich samen ver" ik^ groet duizendmaal, lieve juffrouw Tilde (mag «de volgende maal schrijven: lieve Tilde?) als je getrouwe j,. Anton Roshauer, kunstschilder. ®r heet lk Toni, afschuwelijk niet?" 2„ Was zoo ongeveer de eenige lange brief, dien hem kreeg, anders waren het alle brief- en VoeM was evenwel zeer tevreden en vol blijde hoop, uit deze weinige regels, dat Roshauer aan baar dacht, misschien wel een weinig naar haar ver langde. Zij sloot de oogen, drukte het hoofd in de handen en bleef zoo eenige oogenblikken onbeweeg lijk zitten. Het geluk stroomde in groote, breede golven op haar neder. Na zijn idylle op het boerenerf zijns vaders ging Roshauer naar Scheveningen en bleef daar eenige weken Hij hoopte daar elegante dames te zien schilderachtige toiletten, maar was zeer ontgoocheld Het publiek bestond voor een groot deel uit Hol laucsche dames, wier zware gestalten, rustige ge zichten en solide smakeloosheid weinig bekoorlijks en aantrekkelijks hadden voor een schilder, die pi kante en elegante vrouwen zocht. Maar, op een goe den dag viel er hem eene op. Zij slenterde langs het strand, klein en teer, als verscholen in een rose japon. Hij liep vlugger om haar gelaat onder den grooten wit-kanten hoed te kunnen zien -het kwam hem bekend voor. Een bleek kindergezichtje, ovaal, met diepzwarte haren en zwaarmoedige, don kere oogen. Toen zij hem zag danste er plotseling een vroolijk lachje over haar gelaat. Zij herkende hem dadelijk, sprak hem aan: „gij herinnert u mij ner bepaald niet meer, mijnheer Roshauer? Dat is lar.g niet aardig van u." Terwijl zij sprak, neen, nog vóór zij sprak, toen hij hrar maar even had gezien, wist hij, dat het Marie Cholevius was. Hij liep nu met haar het strand laifs en zij vertelde het een en ander. „Mijn man is voor een poosje hier. Hij werkt in het 1 museum te Amsterdam. Maar hij bezoekt mij na- 1 tuurlijk heel dikwijls." Roshauer die door Tilde alles wist van de geschie denis Benedict-Cholevius, had gaarne geweten: „wie is nu eigenlijk haar man, die in Amsterdam werkt? Cholevius ol Benedict?" Vragen kon hij het natuur lijk niei en het diplomatiek uit to vinden, dat was zijn werk niet. Hij moest dus maar op een toevallige inlichiiug wachten, die dan ook niet uitbleef. Nad zij zoo ongeveer een half uur hadden ge wandeld en over alle mogelijke dingen hadden ge sproken, zeide Marie: „ik moet naar huis, de dok ter komt" „Is u dan ziek?" „Ach neen alleen wat zenuwachtig. En op de badplsats moet men tenslotte toch een dokter heb ben Zij wachtte volstrekt geen dokter, maar het wis rijd voor een morfine-inspuiting. „Brengt u mij naar mijn hotel? Wij wonen in de Koningin van Holland." Alle vijf eandidaten verkregen enkele stemmen bij de eerste stemming; de heer A. Visser echter verkreeg er 14, dus de meerderheid, waarom deze als candidaat door het bestuur zal worden aanbevolen. Voorzitter deelde mee. dat enkele missiven waren ingekomen. Eerstens van de Schager Vrijzinnig Demo cratische Kiesvereeniging met de beleefde en dnngende uitnoodig'ng, Maandag 12 September een politieke lezing bij te wonen van het lid der Tweede Kamer, den heer Treub. Vervolgens eene miss ire ren Mr. E. Fokker en anderen met verzoek aan de Kiesvereeniging om in stemming te betuigen met een adres van Fiet door hen bestuurde Comité, dat zich ten doel steil actie te voeren tegen het wetsontwerp 256, Regeling van de positie van vrouwelijke Rijksambtenaren en Onderwijzeressen bij het O. L. O., die in het huwelijk troelen. Op voorstel van den heer P. Stadt wordt dit voor „Wanneer u het mij veroorlooft." Hij vond haar onveranderd, evenals toen op den bazar of later toen hij een schets van haar had ge maakt. Zij had nog steeds die gevaarlijke kinder- charme en haar zielloos lachen. Steeds nog volgden haar de blikken der voorbijgangers in verbazing, nijd en bewondering. Voor het hotel nam zij afscheid van hem. „Bezoek mij eens tusschen drie en vier uur. Ik zou er mij steeds over verheugen eens over Mün- cheu te kunnen babbelen,. O, ik heb München niet vta gelen." Zij keek hem aan. Haar blik wilde zeggen: ik heb jou niet vergeten. Hij boog zich. „Ik kom natuurlijk heel graag, me vrouw Cholevius." Ky wachtte een oogenblik. Wanneer zij een an deren naam droeg dan vroeger, moest zij het nu toch zeggen. Zij zeide echter niets, nam afscheid van ntjn en liep vlug de trap op. Zij was inderdaad nog steeds de echtgenoote van Cholevius. Trots het ongehoorde schandaal, dat Jena oen paar dagen had beziggehouden, had haar man zich niet van haar willen laten scheiden, maar haar naar een gesticht van zenuwlijders gezonden en ver volgens op reis, zoodat zij in den kring harer be kenden, wat in het vergeetboek geraakte. Wanneer er de noodige tijd over verloopt, zal alles wel weer terecht komen, dacht Cholevius. Had hij geheel de gevoelens van zijn hart kunnen volgen, hij had Marie, hoe vreemd het ook moge schijnen,, nooit van zich weggezonden. Met al zijn liefde hing hij aan dat ziekelijke, kinderlijke wezen. Er waren dagen, waarop hij Marie met den vreemden harts tocht van den grijsaard kuste, maar ook dagen dat, of zij in z ij n armen lag of in die van een ander, hij over haar waakte met vadertrouw. Hij wilde haar aan geen ander laten, dat wil zeggen, hij wilde haar niet laten worden het voortdurend bezit van een ander, omdat hij wel wist, dat geen tweede dra gen. liefhebben en zorgen zou zooals hij. „Blijf bij mij kindlief, bij mij ben je geborgen. Geloof me, een ander kent je niet, richt je be paald ten gronde." Dikwijls h;ul Dij. de oude man, het half in scherts, half in ernst gezegd, wanneer hij zag, hoe men zijn jonge vrouw huldigde. Zij had zich dan steeds als een katje tegen hem aan genesteld: „Lieve pro fessor, je bent toch het liefste, beste mensch op de wereld. Ik denk nog aan geen ander." En met deze woorden nog op de lippen, ontsnapte zij uit zijn armen en liep naar een ander. Zij was met die voorloopige scheiding zeer te vreden. Zij ging gaarne van Jena en even gaarne van Benedict weg, dien was zij al reeds zoo lang moede. Alleen in den beginne hunner kennismaking had hij haar bekoord, toen hij nog onervaren, wil loos zich aan haar overgaf, denkend dat een leven zonder haar onbestaanbaar was. Het was voor haar tof.ii een nieuwe vreugde geweest, te pogen hoe ver haar macht over hem ging en alleen omdat zij het wilde, had hij zich gewend aan het genot der mor- phine, ofschoon zijn gezond organisme en zijn ver stand zich tegen het gebruik van het zoetelijke ver gift verzetten. Maar zij had niet opgehouden te smeeken: „Slechts eenmaal een kleine inspuiting, liefsie, opdat gij het toch eens zult leeren kennen opdat gij eenmaal, slechts éénmaal die schoone droomen zult meeleven en er mij van vertellen. - Lieveling, het is zoo heerlijk, zoo zoet, met mij in dienzelfden roe3 van genot en zaligheid onder te dompelen. Laat mij je maar eenmaal een inspuiting geven, een enkele maal. Dan nooit meer, ik zweer het Zoo, zie je, nu ga ik op je knie zitten, je stroopt de mouw van je jas even op zie zoo. Was dat nu zoo erg?" 1 wee, driemaal had zij nog gebedeld en gesmeekt om het nog eens te doen, dan verlangde hij reeds vanzelf naar dei zilveren naald. Voor weken hing zij r.u aan hem met de tweevoudige liefde van de vrouw die liefheeft, en die zich een heimelijken bond genoot heeft verworven maar dan werd zij hem moede, zooveel te erger naar mate hij meer en meer aan haar hing. Eerst de verschijning van Franzi had de breuk nog wat verschoven, want menschen- kwellen was een groot genot voor de reeds half gestorven zinnen en zenuwen van Marie Cholevius. Roshauer zag Marie in Scheveningen niet ai te dikwijls. Zij beviel hem hier minder dan toen in Miinchen. „Je past niet bij de zee," zeide hij eens schertsend tot haar, „daar pas je beslist njet bij. Dat alles is te machtig, te geweldig voor je. In Miinchen daar hoor je thuis, in dat bonte, opgewon den leven in München past ge als een kleurige vlin der. Hier op dat strand rond te dwalen dat s^aal je niet ik weet eigenlijk zelf niet waarom." Wordt vervolgd.»

Schager Courant | 1910 | | pagina 1