®ar wie Berijmde Brieven van laan, si Zalerdag 10 September MJ1U. 54sle Jaargang No. 4575. Bureau SCHAGEN, Laan 0 4, Uitgevers i TRAPMAN Go, EERSTE BLAD rich met 1 October op dit blad ibomieert, ontvangt de tot dien [latnm nog verschijnende num- mers GRATIS. DE UITGEVERS. Biiineiilaiidscli Nieuws. Alpien Niiiis- AdvertcBtie- Laiitaivllü Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag-, "Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure worden ADVEBTENTIEN in het eerstuitkomend nummer goplaatst. INGEZONDEN STUKKEN éen dag vroeger. Interc. Telephoon No. 20. Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit drie bladen. van Octobei tot April a.s. een cursus worden gegeven Waarschijnlijker is het, dat men hier met een be- tot opleiding van controleur voor kaasfabrieken en graafplaats van zeer ouden datum te doen heeft welke rund vee :ok vereen igingen. jn vroeger eeuwen door de zee is verzwolgen. Enkele I De curtus zal bestaan uit een aantal avondlessen bolstekers herinneren zich op bovengemelde plaats bii (des Woensdags van, 7 tot 9 uur) en practische heel laag water, wel eens meer stukken bestort hout oefeningen op een aantal heele dagen (van 9 tot te hebben zien liggen, waaraan echter geen aandacht 4 uur). werd geschonken. De deelnemers zullen zich vooraf moeten onder-1 waarland werp'n aan een toelatingsexamen; niet meer dan Vergadering van de groentevereeniging „Waarland die als boerenknecht in Hollands Noorderkwartier is gaan dienen, aan zijn broer Klaas, die ln de Zaanstreek gebleven is. LXXX. Jij hebt wel gedacht dat ik dood was, Omdat ik niet schreef meer aan jou. Maar Klaas! Je kent ook wel het spreekwoord: „Het onkruid vergaat niet zoo gauw." Ik zat druk in 't maaien en hooien, In 't oogsten, en, dorschen, waardoor De werkdag bezet was; den Zondag Daar zorgde mijn Neeltje wel voor. Nu l-.omen de avondjes weder En neem ik de krant soms ter hand, Zoo lees ik de nieuwste berichten Van rooven, van moord en van brand. Maar mooier nog zijn de verslagen, Die elk ln het Noorderland leest, Wanneer Schagen's Raad tusschenbeiden Weer ampel bijeen is geweest. De wijsheid, door dien, Raad verkondigd, "Verbijstert; zijn daden zijn groot. De Raden van and're Gemeenten Die schamen zich allemaal dood De Raadsleden denken uitsluitend Aan Schagen en, Schagen's belang, En zijn op 't gebied van de zaken Voor iederen, vreemdeling bang. Ie zult nog wel weten, hoe Bijpost Voorheen, op zijn dooje gemak, Beschouwingen gaf van een danstent Er., als een Demosthenes sprak. Nu 't danstentrumoer weer beroerde Hef hersencomplex van den Raad, Nu danste het hoofd der Gemeente Juist niet in, de meerderheidsmaat. Hij is nog maar pas Burgemeester, En gaf nu al denkbeelden aan, (Zooals: het belang aller menschen), Die Schagen's Raad nooit heeft verstaan. „Wel foei, dus ook and'ren dan Schagers „Zijn onze belangstelling waard?" Zoo bromden de Vroeden: Buis, Vader, Met Bijpost cum suis, in hun baard. De Raad heeft toen wijsMijk besloten: „Geen danstent mag immer hier staan! ,,'t Belang van Plevier, Kaan en Vader, „Dat gaat ons alleenig maar aan." Goed zoo, EdelAchtbare Heeren! „Perplex", zooals Visser eens stond, Sta Ik, na uw kloeke conclusie: „Geen vreemd'ling op Schagener grond." Maar verder, o vaderen! verder: Nog komt er zoo menige snaak Zijn centjes verdienen in Schagen, Dht, Heeren! is niet in den haak. De slagers uit Haarlem en Mokum Gaar. weg met het edelste vee, Laat blijven die lui in hun woonplaats. Die snuiters, wat doe je er mee? De slagers van Schagen dan koopen Die koeien voor ruim niemendal, Terwijl Schager burgers genieten Gehakt voor een stuiver den bal. De kaaskoopers moet men ook weren. Dan krijgt voor een appel en ei Een Merz. al de mooie Edammers, En houwt er tien pakhuizen bij. Dit alies kan heel wel marcheeren, Wanneer maar de boer evengoed Zijn koeien, zijn kaas brengt in Schagen, Ik denk dat zoo'n boer dat wel doet. Voorts kan men de kranten verbieden, Die elders verschijnen, en zoo Van Loon en P. Trapman believen: Dan leest men met meer animo De Schager en Kerkbode beiden. Men kan dan, gansch zonder gevaar Den abonnementsprijs verhoogen, Zoo kwamen de drukkers ook klaar. Zij konden dan schrijvers van elders: H. de H„ H. de Lang en zijn maat Wel missen, een Schager verlangt niet Naar zulke verstandige praat. Men kon als om China, om Schagen Ook bouwen een stevigen muur, Het spoor en de trammen er buiten, Een isolement heel secuur. Er moesten loketten in wezen, Waardoor men ontving geld en goed, Hu uitsmijters moe3ten er bij staan, Voor 't keeren van 't vreemde gebroed. Wanneer daartoe 's Raads wijze koppen Hesluiten, komt welvaart en vreè, Dan hebben de burgers van Schagen, Een hemel op aarde alree. JAAP. 21 leerlingen kunnen worden geplaatst Aan hen, die na afloop van den cursus een goed examen hebben afgelegd, wordt een diploma van bekwaamheid als melkcontroleur uitgereikt. langedijk. Te Zuidscharwoude, in het lokaal van den heer A. Kist, werd in een vergadering van vertegenwoordigers der Tuinbouwvereenfgingen en van Koophandel van gedachten gewisseld over het besluit der laatstge noemde vereeniging om op de bloemkoolmarkt te en Omstreken" op Donderdag 8 September, 's avonds 7 uur, in het café „de Tortelduif" alhier. Voorzitter opent de vergadering en roept een wel kom toe aan de aanwezigen en hoopt dat de be sprekingen kalm en zakelijk zullen zijn. wat in het belang is van de leden en de vereeniging. Tevens deelt hij mede dat de Koninklijke goedkeuring is verkregen op de gewijzigde statuten. Da secretaris leest de notulen van de algem. ver- gadering van 14 Februari 1910. Deze worden onder Noordscliarwoude en te Broek op Langendijk als dankzegging onveranderd goedgekeurd, regel te stellen, dat een handelaar in de kas der Ingekomen is een schrijven van den heer O. de vereeniging 50 cent boete per 100 stuks bloem- j uitgever te Alkmaar, waarin hij mededeelt, dat kcol stort, indien hij een opgehouden partij bij vo°rnemens is een tuinbouwblad uit te geven, het volgende presenteeren mijnt. Aanvankelijk gold zeI daarbij uiteen dat de inhoud van de be- dit besluit de markt van Landbouwbelang te Noord- stonde bladen op dit gebied in hoofdzaak meer is scharwoude, waar ten aanzien van het ophouden mis- v?rlr liefhebberij. De oprichting van dit blad is meer bruik werd gemaakt, zoodanig dat dit aanleiding gaf }11^ ee:l commercieel oogpunt, dus voor lieden, die tot stagnatie en de commissionairs der handelaars 111 Houwen van tuinbouwproducten hun middel veel 'ater van deze veiling thuis kwamen dan noodig i bestaan vinden. woi dt geoordeeld. Om der gelijkheidswille werd deze ampele bespreking voor kennisgeving aange- maatregel ook van toepassing verklaard voor de nomen. markt te Broek op Langendijk. De besturen der tuin- Nog was ingekomen een schrijven van eenige hes- bouw vereen i gingen nu zagen hierin verkrachting der rf^n' v ien de tuinbouw interesseert, waarin ze de veilingsreglementen, en toegevend, dat misbruik wcnsclie]ijkheid uitspreken van de oprichting van een moet worden voorkomen oordeelden, dat de markt- H'ikstuinbouwschool benoorden het IJ. Ze raden de; vereeniging heeft te zorgen voor den goeden gang 'uinbou wvereenigingen aan hiertoe krachtig aan te van zaken. In ieder geval, achtte men den maat- d'ingen in een adres aan H. M. de Koningin, en regel van Koophandel onrechtvaardig, aangezien hier- i u.codigen de respectieve besturen uit een afgevaar- door ook werden getroffen zij, die van misbruik van ^i:;GO te zenden naar een vergadering te Alkmaar, het ophoudingsrecht toch niet beschuldigd konden Door Het bestuur van Maarland en O. was indertijd worden. Dientengevolge werd het bestuur van Koop- afRevaardigd de heer A. Kroon, die nu een kort handel uitgenoodigd tot bovengenoemde vergadering yerslag geeft van deze vergadering. Hij zegt daarbij mei de besturen der Tuinbouwvereenigingen. door de 54 afgevaardigden een concept-_dres Na een kort openingswoord door den heer Nobel, a:'n _^e Noningin met algemeene stemmen is werden door den heer Zeeman eenige mededeelin- &podbeUeuid en dat nu aan de verschillende vereeni- gen gedaan, betreffende de vergadering van besturen R1QRwn ter beoordeeling is toegezonden. De secrétaris op 24 Augustus jl. leest genoemd anres voor. Door den voorzitter van Koophandel, den heer Heer Bakker Jr. vindt dat een dusdanige school Brinkman, wordt toegegeven, dat zijn vereeniging Hj eveutueele oprichting voor Waarland en O. toch zich lot Landbouwbelang, als beheerscheres der markt ll'et dienstig zal zijn. Niemand zal zijn kinderen er te Noordscliarwoude had moeten wenden om verbete- Heen sturen, daar ze van de lagere school zijnde, ring. Doch hier tegenover staat, dat door de hande- tuuic Is werkkracht slecht gemist kunnen worden, laars al vaak was geklaagd, dat dezen zelfs eens de De voorzitter geeft toe, dat men er zeer waar- veiling en. corps hadden verlaten, dat de toestand schij ijk direct geen profijt van zal hebben, maar hoe langer zoo meer onhoudbaar werd en naar (Ian toch wel indirect. het oordeel van Koophandel het tijd werd, om door i De Heer Kroon is er bepaald voor. Hij zegt: onze snelrecht een einde aan een toestand te maken, grond is geschikt voor alle tuinbouwproducten. Nu waarbij b.v. de om 6 uur uitgeschreven veiling eerst zaI men hem vragen: „waarom teel jij ze an niet?" te half acht kon aanvangen, omdat de bouwers niet Dan i» He61 eenvoudig het antwoord: „wij kennen wilden voorkomen. Ook de heeren Slot en Houtkoo- behandeling niet van de verschillende gewassen, per waren van oordeel, dat men moest kiezen of WW verbouwen nooit anders dan kool. en uien, een deeLn en zij achtten den maatregel nuttig. weinig wit zaad en wat aardappelen. Onze ouders Door Landbouwbelang wordt erkend, dat misbruik deden dit en wij volgen hun na. Doch neemt hij bestaat, doch de hoofdzaak is niet het ophouden, a's voorbeeld de aspergies. Jaarlijks wordt in ons doch het niet willen vóórkomen en daartegen werkt land ingevoerd voor misschien 1 millioen gulden. 1 de maatregel juist verkeerd, want nu durft men nog He asperges, in ons land als proef wel geteeld, ble- veel minder voor te komen. ken meer gewild te zijn dan buitenlandsche. En zoo Over en weer worden nog heel wat woorden over Raat het met vele vruchten precies eender, de ziak gewisseld, waaruit blijkt, dat verbetering I We staan aan den vooravond van 't geval, dat van den toestand een dringende eisch is. Tenslottewe n<-ar verbouwing van andere produkten moeten i vork'aart Koophandel geen bezwaar te hebben tegen zoeken, want koolbouw enz. gaat achteruit, wegens de Intrekking van haar besluit, indien inderdaad 1 draaihartigheid en vele andere ziekten, blijkt, dat de marktvereenigingen zoodanige regelen Daarom zou het zeer wenschelijk zijn als in de weten te treffen en vooral ook te handhaven toekomst tot den bouw van een tuinbouwschool werd dat de markt op het vastgestelde uur aanvangt en een geregelden voortgang krijgt. Koophandel vreest echter, dat opnieuw de onmacht van Land bouwbelang zal blijken. Vervolgens komt ter sprake het ongerief voor de aanvoerders op de Broeker markt van het late ver trek van den trein. Bij de tuinbouwers had de mee ning post gevat, dat dit geschiedde op verzoek van de handelaars om daardoor de lading te vertragen beslot» n. En was men eenmaal overtuigd van het nut van dusdanige stichting, wel, dan zouden er wel enkelen zijn, die er hun zoon naar toe zonden, om datgene te leeren wat hier in de praktijk nooit wordt bereikt. Naur hij meent, interesseert Alkmaar zich nogal veer meergenoemde school en wil er misschien iets aan ten koste leggen, Na dit pleidooi wordt volle instemming met ge noemd concept-adres betuigd. Door den heer Bakker Jr. wordt nu het verslag uitgebracht, van een reis door den heer Wonder en tene'nde zoodoende meer te kunnen profiteeren van de hulp aer bouwers bij het laden. Door Koophandel werd echter de besliste verzekering hein gemaakt in zake onderzoek naar aankoop van f", - "'""U». jj «elf andere mot het rangeeren en dan later veel tijd verloren tuinbouwstreken van ons land, welk verslag reeds gaat met uit- en inschakelen van wagens die later 111 ^t blad is opgenomen. geladen worden. j I Vervoigens kwam nog weer eens aan de orde het zoo verderfelijke fooienstelsel. Het geven van fooivr, meent men neemt weer hand over hand toe en geeft aanleiding tot knoeierij ten nadeele van 1 handel en tuinbouw beide. Sommigen schenen van 1 oordeel, dat het presenteeren van een potje bier niet als fooi moest worden beschouwd, doch deze meen'ng werd ernstig bestreden; want waar moet dan de grens worden getrokken? Van de zijde der handelaars werd beweerd, dat men graag opgave ontvangt van de namen der over treders. Zijn deze bekend, dan, zoo wordt stellig ver zekerd, krijgt de betrokkene zijn ontslag. Door den heer Nobel wordt hierna de vergade ring gesloten, met den wensch, dat ze vruchtbaar zal blijken te zijn voor tuinbouw en handel heide. EEN VREEMDE VONDST. Men meldt aan de Leeuw. Ct. van-Nes (Ame land) Een eigenaardige vondst werd dezer dagen op de Wadden gedaan. Bij het botsteken in de geulen, ten oosten van den stroomleidenden dam onder Ballum, vond men een eikenhouten doodkist, waarin het ge raamte van een mensch. In de kist bevond zich te vens een hoeveelheid boekweitdoppen. Het eigenaardigst is, dat die kist sedert een jaar of zes door botstekers is opgemerkt, doch men schonk er geen aandacht aan, denkende met een in het zand gewerkt stuk hout te doen te hebben. De kist schijnt echter losgemaakt te zijn, zoodat men toevallig van den inhoud kennis nam. Men vraagt zicli af, hoe de kist daar ter plaatse is gekomen. De mogelijkheid beslaat, dat de kisl met ijs gang uit de Noordzee over den stroonileideiiden cLim hoorn. •Blijkens een advertentie in dit nummer zal te Hoorn nw6Ro hel Zuivelconsulentschap voor Noord-Holland heen gezel is en daar is blijven liggen. Heel aanneme lijk is deze veronderslelling echter niet, daar een in volle zee over boord gezette kist altijd bezwaard is met ijzer, terwijl in deze kist geen ijzer of andcie zware voorwerpen zijn aangetroffen. Dc heer Wonder voegt hier nog eenige beschou wingen en antwoorden op gestelde vragen aan toe. Ais de besprekingen over ooöoperatieven aankoop van zilveruienzaad aan de orde zijn, worden deze al spoedig geleid op het verkeerde zaad, dat in <Jit seizoen is uitgezaaid. Elders wordt wel zaad gekocht met garantie op het soort, dat 't zaad flan niet be- taaid behoeft te worden, als 't blijkt niet de be stelde soort te zijn en nu rijst de vraag of 't hier gebruikte zaad nog betaald zal moeten worden. Aan een aanwezigen zaadhandelaar wordt nu inlichtingen hieromtrent gevraagd, doch deze is niet geneigd om deze te verstrekken; hij acht dit hier niet de plaats. De heer Wonder betreurt het wel, dat er zooveel schade door de bouwers geleden is door het slechte zaad, maar vindt ook dat de zedelijke straf voor de zaadhandelaars groot is. Door velen worden ze met den nek aangezien. Hij zou gaarne zien, dat ze eenige vergoeding gaven, die ze misschien van Jiun eigen leveranciers zouden kunnen terug krijgen, of dat ze bewijzen konden leveren, door facturen als anderszins, dat ze ook bedrogen zijn, opdat ze dan van dezen blaam zouden worden gezuiverd. In elk geval, eer. bevredigende oplossing was zeer gewenscht. Na nog vele besprekingen, en waar aan 't adres van de handelaars menige harde waarheid wordt gezegd, komt raen op de zaak, den coöperatieven aankoop van zilveruienzaad terug. Indien men er toe over gaat, zal 't zaad contant moeten worden betaald en z"l bij bestelling 25 cent per pond als waarborg moeten worden betaald, 't Zaad zal dan worden ge kocht op voorwaarde van garantie op het soort. In beginsel verklaart verreweg de meerderheid zich vóór coöperatieven aankoop. Daarna wordt 't bestuur gemachtigd de voorloo- pige regeling op zich te nemen. De tijd van bestel ling wordt bepaald tot 10 October. Uit het verslag van den controleur der boeken van „Nieuw Leven" blijkt, dat voor de onderhandsch ver kochte tuiubouwprodukten in het seizoen 1909/'10 van h»t begin van het seizoen tot 1 Januari 1910 over dat kantoor betaald is, de som van f 22.957,03, van 1 Jan.—1 Febr. f 10.095,88, van 1 Febr.—1 Maart f 14.834,36, van 1 Maart1 April f 14.861,13, van 1 April1 Mei f 15.645,33, te zamen f 78.393,73, waarvan 1/10 proc. ten bate komt van „Nieuw Le ven" en „Waarland en O.", dat Is voor deze laatste vereeniging de som van f 39.20, wat de ontboezeming ontlok+e van sommigen: „dat Is heel wat minder dan 't vorige jaar." Bij de rondvraag vestigt de heer Kuiper de aan dacht op het feit, dat op het ledige zilveruienveld nog best iets kon worden verbouwd, b.v. andijvie. Echter, men was van gevoelen, dat daar ook wel bezwaren aan zouden verbonden zijn, dus wordt er verder maar niet op ingegaan. Ni Is meer te verhandelen zijnde, brengt de voor zitter zijn dank uit aan de ongeveer 40 aanwezigen voor de kalme en aangename wijze waarop het een en ander Is besproken. Hierna werd de vergadering te ongeveer 12 uur gesloten. falluntsoog. UHslag der aanbesteding tot het maken van een nieuw dubbel burgerwoonhuis voor rekening van Mej. O. Mooij te Callantsoog. Ingekomen 4 biljetten: van D. Zetman te Callantsoog voor f 1342, van G. Ple vier te Schagerbrug voor f 1322, van M. Schrleken te Stolpervlotbrug voor f1199, en van T. Hoek te Cal lantsoog voor f 1198. Het werk is aan den laagsten Inschrijver opgedra gen. Wieringerwaartl. De gymnastiekvereeniging Olympia heeft besloten den lsten Kerstdag een uitvoering te geven. wieringeiï waari). De locomobiel voor het heien der palen, die als fundjering moeten dienen voor de spoorbrug bij het stalion, staat thans op het erf van de vorige pastorie. Maaudag zal het heien in volle werking zijn. Dien tengevolge zal de passage van den weg langs de kerk op dat gedeelte wel gestremd zijn, althans voor rij tuigen. breezand. Donderdagavond vergaderden in het café van den heei G. Borst een dertigtal melkleveraneiers naar Den Helder. De heer A. Buij, die als voorzitter fun- get rd.opende de vergadering en, heette de aanwe zigen hartelijk welkom, 't Doel der vergadering is te gerak' n tot een vereeniRing van melkleveraneiers, om door eenheid en samenwerking meer kracht te heb ben. In Helder hebben de melkslijters een Bond op gericht, waarvan bijnn allen lid zijn. Nu zijn er wel, die beweren, dat we met dien bond niets te maken hebben, maar spreker vindt van veel. Die Bond toch stelt den prijs vast. Den geheelen zomer, zegt voorzitter, is er genard over te kort geld. Dat was niet de schuld van de melkrijders, die konden niet meer besteden, omdat ze zelf te kort vingen. Nu is er in Helder besloten, niet anders dan volle melk te verkoopen. De meeste leveranciers zijn daar sterk tegen. Ze willen de boter niet naar den Helder sleepen en zelf kunstboter eten. Nu er hier sprake is van het oprichten van een vaste vereeniging, be ginnen ze in Helder lont te ruiken en geven ze een halven cent meer. Dat is wel mooi, maar dat is niet genoeg. Wanneer we een vaste vereeniging hebben, hebben we kracht tegenover den Melkbond. We kunnen dan ook de melk bij inschrijving gunnen, ook aan an deren. Er is gebrek genoeg aan goede melk zooals de onze. Voorzitter is laatst bij den Directeur van de Melkvereeniging geweest en deze ried ook sterk aan, orn een vaste vereeniRiuR te stichten. Lang geno g zijn we knecht geweest, laten we nu ook eens half baas wezen, zegt spreker. Er wordt gezegd, dat er nmt October 7 cent voor de volle melk uitbe taald zal worden, als we half om half leveren, krij gen we dan minstens 6% cent en dat is veel voor- deeliger. De neer W. Raap vindt, dat alles goed en wel, maar als de süjtersvereeniging besloten heeft, nier anders dan volle melk uit te venten, zijn wij de dupe. Voorzittei is het daar niet mee eens. Ze moeten in Dt n Helder melk hebben. Ook gelooft hij, dat de melk hier, half om half nog wel voldoende gehalte heeft, vooral door de goede voeding der koeien. De beer J. Koster is dat niet met den voorzitter eens. Melk, die half om half (avondmelk geroomd, morg.nmelk ongeroomd) geleverd wordt, heeft geen voldoende gehalte. Voorzitter antwoordt, dat hij het dan wel mis kan hebben. Er waren echter meer punten, waarom de leveranciers zoo gramstorig waren en wel le. Er waren menschen, die wel roomden, terwijl anderen het niet mochten. 2e. Een leverancier heeft van Mei af cent per liter meer gehad, zeker omdat hij meer melk leverde. 3e .Er wordt nu geleverd van 1 Oc'ober1 April éénmaal daags en van 1 April tot 1 October tweemaal, spreker vindt beter dat dit van 1 Mei tot 1 November wordt. Le Directeur van den Bond te Helder heeft be loofd, op verzoek in eene vergadering hier op te willen treden, om den boel uit elkaar te zetten. De heer A. van IJzendoorn zegt, dat de meesten liever half om half dan volle melk leveren. Daarom moet er eene vereeniging wezen, dan kunnen we teikaar steunen. Daarnaar gevraagd blijken alle aanwezigen voor het oprichten van eene vereeniging, en ook, dat allen liever half om half leveren dan vol, altijd wanneer het prijsverschil niet te groot is. Tot leden van het voorloopig bestuur worden Re- kozen de heeren A. Buij, voorzitter, P. van IJzen doorn, secretaris, en S. Spigt, penningmeester. De heer H. Koster, die eerst tot secretaris gekozen was, bedankte. Dit voorloopig bestuur zal een reglement ontwer pen en zich in verbinding stellen met het Bestuur der Vereeniging te Helder. Uiterlijk over 14 dagen zal het het reglement en de te bedingen voorwaarden aan de goedkeuring van de vergadering onderwerpen. Daar de rondvraag niets oplevert, sluit de voorzitter met de beste wenschen voor de pas opgerichte ver eeniging. HOOGWOUD. Dc ilorulia-Vereeniging zal bij gelegenheid hare ten toonstelling eene loterij houden van bloemen en plan ten op .Maandag' 19 Sip.ember a.s. 'I

Schager Courant | 1910 | | pagina 1