Telegrafisch Weerbericht. Van het Haagsche Binnenhof. Tweede Kamer. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Uit en voor de Pers. Nagekomen berichten. „NIEUW liEVEN" EX „WAARLAND EX OM STREKEN". Heden, Dinsdag, vergaderden in het lokaal van den heer Bakkum, nabij het station Noordscharwoude, de besturen van bovengenoemdevereenigingen, ten einde uitvoering te geven aan den ontvangen opdracht der ledenvergaderingen inzake het betrekken van zil veruienzaad. Voor de eigenlijke behandeling dezer zaak, komt ter sprake een ingezonden stuk van den heer T. de Jong in Onze' Courant te Hoorn ver schijnend, gericht aan den corr. van dit blad, doch feitelijk aan het adres van de beide besturen. Aan gezien echter de verzekering wordt gegeven, dat dit stuk reeds door den corr. is beantwoord, achten de besturen het voorloopig niet noodig hier op in te gaan, al wordt dan ook opnieuw de houding van de heeren leveranciers van het verkeerde zilveruien- zaad algemeen ten zeerste gelaakt Meegedeeld wordt, dat reeds een paar solide fir ma's hebben aangeboden, gaarne met de vereenigin gen in connectie te treden. Algemeen is men van oordeel, dat zuiver zaaizaad van prima kwaliteit niet gauw te duur is. Niet alleen moet garantie wor den bedongen op de soort, doch ook op kiemkracht. Een en ander wordt meegedeeld omtrent de teelt van zilveruien in Italië. Naar veler meening moet het einddoel van deze coöperatie zijn, het zaaizaad zelf in Italië te doen verbouwen onder de noodige zeker heidsmaatregelen. Aan een oomm., bestaande uit de heeren P. Wonder Pz. en P. Groen van Nieuw Leven en J- Dekker en A. Bruin van 't Waarland, wordt opgedragen zich in verbinding te stellen met solide firma's hier te lande, doch tevens zich te wenden tot den Directeur-Generaal van den Land bouw, ten einde diens medewerking te vragen voor het bekomen van connecties in Italië, zij het niet voor het eerstkomende, dan voor het daarop volgen de seizoen. Nog wordt besloten, dat deelname aan deze coö peratie opengesteld zal worden tot 10 October, ter wijl de leden zich daartoe kunnen vervoegen bij den Betaalmeester, den heer Akkerman, of bij de bestuursleden van beide vereenigingen. Tevens stel len de besturen de gelegenheid open om door tus- schenkomst der vereenigingen zaad te betrekken voor stroogele nep, waarvan de teelt de laatste jaren zoo rijk loonend is geweest. Ten slotte komt de vraag ter tafel of van ver- eenigingswege niet iets te doen is ter veredeling van de dorschkool. Daar allerlei factoren ten gunste of ongunste mee kunnen werken, verwacht men niet alles van het zaaizaad, doch men acht verbetering niet uitgesloten. Naar veler meening wordt in het begin van het winterseizoen de handel op het Buiten land ten zeerste geschaad, doordien er zooveel kool heen gezonden wordt van minder goede kwaliteit. Een duurzame koolsoort acht men van hooge waarde. Men hoopt deze te verkrijgen door te zoeken naar zeer sterke zetkool voor het winnen van zaad. Be sloten wordt voor gezamenlijke rekening een proef te nemen. Voor afwikkeling dezer zaak worden aan gewezen de heeren P. Meereboer, P. Groen, J. Bak ker en A. Kroon. WINKEL. De zitting van den militieraad te Hoorn zal o. a. voor deze gemeente plaats hebben op Vrijdag 21 October a.s. te beginnen des voormiddags 10 uur. BURGERBRUG. Naar wij vernemen zal Dinsdag 27 September ter gelegenheid van de kermis een ringrijderij voor pa ren gehouden worden. ST. MAARTENSBRUG. Als een bijzonderheid kan zeker wel vermeld wor den dat een kip van den heer M. K. te Sint Maar- tensvlotbrug, den 15 April jl. geboren, thans reeds zit te broeden. Kolliorn. Uitslag der verkooping te Kolhorn op 20 Septem ber ten overstaan van notaris C. L. van den Bergh. 1. Een huis met erfpacht op den onder en bijge legen gropd in den Groetpolder, gem. Winkel, A 895, groot 5.15 Aren. Niet verkocht. 2. De kaasfabriek aan den Westfrieschen dijk te Kolhorn, met volledigen inventaris. a. De fabriek B 1646, groot 6.75 Aren. b. Inventaris, bestaande uit stoomketel, kaasbak ken, persen, kaasborden, stellingen enz. A en b gekocht door de heeren A. Droog te Kol horn en W. Nieman te Keinsmerbrug voor f 2550 moINA paulowna. De nieuwe huismanswoning en boet van den heer D. K. Delver Hz., jl. Dinsdag door notaris G. Vrij burg geveild is opgehouden op f 10.045. 21 SEPTEMBER. VERWACHTING: Zwakke tot matige meest Noordwestelijke wind. Af wisselende bewolking. Eerst weinig of geen regen, la ter waarsehijnlijk regenbuien. Zelfde temperatuur. Den Haag, 20 Sept. i Wie in hel tooverspel der herinnering doet verrij zen de beelden en tafereelen san een ..Prinsjesdag", gelijk die „intra muros" \an de oude zaal der Twee de Kamer zich voordeed, en dan eene vergelijking maakt met de „plechtig? opening der nieuwe zitting in de Ridderzaal... Ja, hoe zal ik nu uitdrukken wat ik bedoel? En waaraan vraag ik mij af ligl 't, dal de plechtigheid een slechts flauwten indruk op me heeft gemaakt? De zaal zelve is steïlig zeer schoon. Het tapijtwerk, dat het koude wit der wanden breekt, is fraai van toon en bewerking. De kleuren der stoffee ring harmoniëeren wondervol. De troonzetels de groole voor H. M., de kleinere voor andere leden van het Vorstelijk Huis, zijn mooi. imposant. Zoo'n uur, van twaalf tot éen doorgebracht op de tribune, vanwaar men de enorme ruimte kan overzien, stelt u in de gelegenheid om studiën te maken van de kleu- ren-paleidosccop der diverse uniformen, grootkruis- en commandeurs-linten, etc. Voor iemand, op dit speci ale gebied leek en nederig „outsi Por", is 't voorwaar geen kleinigheid om in het labvrinth den weg te vindien. Al zou 't slechts zijn wat de diverse gezanten betreft... Met puur-gouden borsten; met gouden of zilveren tres sen; met exotiscli-lijkende versieringen op 't gala-ge waad... Ja, om te herkennen den Pers met z'n muts op i en z'n slerk-semitisch type, of den Turk. met z'n fez, daarvoor behoeft men g|een „expert" te zijn Maar al die anderen. Te kunnen aangeven, op 't eerste- oog, wie sleehls simpel-ambassadeur en wie slechts simpel-altaclié. of zoo. Ls... Sapristi, wij, in het hoekje der persmuskieten, hadden slechts één broeder-col- lega, voor wien.al deze dingen geen geheimenis bezitten. Hij, aarts-deskundige, verstrekte eerst „con-amore" be trouwbare toelichting en bracht er dus niet weinig toe bij om het genot, door het kleurenspel van weelde verschaft, voor ons te verhoogent De „joyeuse entrée" van des Kuyper-commandeurs-linC van de Leopolds-orde om de borst, wekte natuur lijke zekere „stille sensatie". Daar wis dan, blij moedig, handjes-gevend, glimlachend, de man, die zijn eenzamen-post had verlaten?... Hij werd onmiddel lijk omzwermd door de Oosterbaan's en Van Twist's, - wisselde vervolgens een woord-of wat met baron Schim- melpenninek v. d. Oye, ging eindelijk zitten naast den Rotterdamschen D. de Klerk, in simpel frok- kostuum. de orde van den Leeuw blinkend op het democratische zwart. Nu en dan lorgneerde Dr. Kuv- per de tribunes met vergenocgd-naïef galaat en wacht te, nu en dan keuvelend met zijn buurman, de komst van H. M. mede af. De „zwartrokken" waren zeven in getal: de heeren Van Vliet. Oosterbaan. Ketelaar. Elhorst, Pollema. De Klerk en dr. Bos hadden goudgalon on degen c a versmaad. Wie geridderd is van hen, deed daarvan echter, door ster of kruis, blijken. De nestor der Twee de Kamer, de heer Lieftinck, wien het pak des oudei - doms blijkbaar zwaar gaat drukken, steunde bij zijne wandeling door de Ridderzaal op... een zonnescherm 1 Natuurlijk trokken zwaar en geweldig met goud en decoratiën versierde figuren als een Asser, een Den Beer Pocrtugael, een admiraal Ten Bosch, ook thans de aandachi. Wanneer 't klokje van eenen nadert, dan is 't of cene geheimzinnige macht het stemmen-gedruisch ver stomt... Men heeit 't eerste kanenschot, verkondigend H. M.'s vertrek uit het Noordeinde, gehoord... Er wordt niet een staf op den grond getiKt. Eerste .toe ken... De commissie van ontvangst en uitgeleide is benoemd. Aan haai- hoofd staat de Paul Kruger van den Senaat, de hr. Breebaari. De rol cm H. M. naar den troonzetel te geleiden en vandaar naar den uitgang, ze zal den senator uit Wankel misschien lichtelijk gedrukt hebben... Eindelijk wordt aangekondigd: „Hare Majesteit!" Het wordt muisstil in de oude Ridderzaal. Het van goud stralend gezelschap der hof-dignitarissen treedt, twee aan twee, binnen, wat aan 't geheel iets sombers geeft... En daar zien wij Kcningin Wiihelmina, begeleid door den heer Breebaari, met H. M. nu en dan een woordje wisselend. Het lichtgrijze toilet van de Koningin, met de witbeveerde toque, is wei zo mers ch-gracieus, maar lijkt toch eigenlijk meer ge schikt voor eene wandeling op mooien herfstdag aan voor dit plechtig uur. De Koningin neemt in, den hocggerugaen zeiel plaats en begint onmiddellijk de troonrede voor te lezen, met iets haastigs, iets on zekers in den aanvang zoodat een paar malen bijna over eene syllabe wend gestruikeld. Daar was voof ons gevoel iets koels, in de manier, waarop de rnïfe werd gezegd. Slechts de slotwoorden: ,.lk verklaar... enz.", wertlen met nadruk en stemverhetting uitgespro ken. De gouden stoet bewoog zich weer van troonze tel naar uitgang... Van buiten hoorde men zwakke ju belkreten opstijgen... 't Was gedaan. Op werkelijk-har- telijke wijze werd in de hooge vergadering ook thans een„Leve de Koningin i Leve de Prins 1" aangeheven, toen li. M. geëindigd had. Doch er was vond ik een contrast tusschen die spontane warmte en de ,.at- mospheer" der plechtigheid zelve. Zooals ik hierbo ven reeds aanstipte, 't is heel moeilijk te karakteri- seeren, waarin dat kceie dan zijn oorsprong vindt. De groote, wat-holle ruimte der Ridderzaal, waarin -zeker wanneer een aantal leden op het appèl ont breken, laat ook een groot complex betrekkelijk weinig „uitkomen". De oude ex-danszaal van Wil lem V, nu het Parlement als lokaliteit ter zitting dienend, is wel bekrompen, maar toch ook warmer, intiemer. Hoe 't moge wezen, voor mijn gevoel had Prinsjesdag-1910 bitter weinig van het eigenaardig- suggestieve, dat de plechtigheid, gelijk ik haar in vroeger jaren zóo vaak bijwoonde, steeds onder scheidde. En ook, vond ik, was in de belangstelling welke het schouwspel trok in de straten der hof stad, iets van dit indifferente te bespeuren. Zeker, er is wel „toeloop", doch deze komt voornamelijk van omliggende plaatsen en verdere „provincie". Men verheugde zich in het weerzien der Koningin en van Prins Hendrik; men gaf ook wel aan die gevoelens uiting door hartelijk gejuich, maarIets van de „atmospheer" der Ridderzaal vond ik toch ook op straat terug, eerlijk bekend. Indien onze vroede mannen van het Binnenhof nu slechts de aansporing, in de Troonrede gedaan, om thans met ernst en met kracht door te werken na den langen rusttijd, ter harte nemen, dan zullen we ons over deze en dergelijke „voorbijgaande uiterlijk heden" gemakkelijk kunnen troosten! De nestors-speech, door den heer Lieftinck heden middag afgestoken, miste het pittige en kleurig-tóas- tende van vroeger. De kwinkslag dat hij het voor recht van tijdelijk het presidium te mogen voeren, vooral op prijs stelde, „wijl 't van zoo korten duur is", heel fijn van smaak was die niet. Overigens bepaalde hij zich tot eene wakkere aansporing om zich nu den wenk, door het Hoofd van Staat zooeven, geschonken, ter harte te nemen en „het vaderland" niet teleur te stellen. Werken, aanpakken, is de boodschap, meneeren!Een zwak applausje be loonde deu braven nestor voor zijne welgemeende woorden, 't Was een „suceès d'estime", meer niet. De heer Lieftinck was niet op dreef of zal welhaast, als groot-toaster, op zijne welverdiende lauweren. moeten gaan rustenDe grijze Zeeuw Vorste- man, twee maanden jonger dan de nestor, zwermde reeds om het presidiaal bureau De heer Fleskens, door Helmond als opvolger van mr. Regout gezonden, werd beëedigd. Vele toonaan gevende Katholieke figruren leken vooralsnog wat „geretireerd". De heer Fleskens, allergenoegelijkst- glimlachend manneken, maakt, zoo op 't eerste ge zicht, den indruk van een graplieveud ceremonie meestertje, die zilveren-bruiloft, of zoo, eens komt opmonterenEen tweede Truyens?... Versterking van het humoristisch element der Kamer?De heer Roodhuyzen, tot nu toe éerëte-kracht op co- misch terrein, ziet er tegenwoordig bar-plechtig en -deftig uit. 't Zou dus een aanwinst wezen Graaf Van Bylandt is met overgroote meerderheid, 75 van de 86 stemmen wederom eerste-candi- daat voor het presidium geworden. Een zwaar offer, dat de algemeen-geëerde man brengt, waarvoor men hem erkentelijk dient te wezen. Wie, in trouwe, zou had hij geweigerd, in aanmerking kunnen ko men? De sociaal-democraten bepaalden zich niet tot onthouden, maar stemden op mr. Troelstra (4) en Helsdingen (1 st.Uiterste na-galmpje van het „muilband-incident" De heer Van Nispen. (Nijmegen) bleef u°- 2 zon der strijd, terwijl voor no. 3 der lijst mr. Drucker werd gehandhaafd met 48 tegen 24 voor mr. Bor-1 gesius. Toelichting dezer cijfers zal wel overbodig zijn. Deze week gaat in, haar geheel aan formaliteiten e. d. verloren. Maar dan... Dan... Duidelijker dan ooit heeft de Troonrede vermaand; aan deii Dat zij het parool. Ik zag den heer Kamerbewaarder zeker lijvig pakket, bevattende „millioenenspeech"', van ministers-tafel naar presidiaal bureau sjouwen. Even werd 't mij toen beklemd om 't harte. Want behalve de Begrooting is er zóóveelHet vader land wacht op onze daden" zei nestor Lieftinck Enfin, we zullen zien! Mr. ANTONIO. gelijk hel in de Troonrede weinig fraai heet. Van onbeholpen maatregelen als verleden jaar werden voor gesteld, toen een plompe verhooging van het tarief van mvoeriechten met 1/3 werd aanhangig gemaakt, is blijk baar thans afgezien. Minister Kolkman heeft dus in het afgeloopen jaar wel iets geleerd. Do blijde stemming, waarin wij verkeeren door het constateeren van deze verbeteiing in het beleid van het departement van financiën, dat in het afgeloopen jaar weinig aanleiding tot roemen gaf, is juist goed. om deze beschouwing over het gewichtige staatsstuk, waar- van weinig te zeggen valt, te besiuiten. I i „Het Vaderland" stipt vooral de soberheid van het staatsstuk aan en verbindt daaraan dezen wensch: Moge het bereiken in dit opzicht in omgekeerde rede staan tot liet toegezegde, mede in dien zin. dat uit de in te dienen wetten meer overtuiging en élan spreke dan uit dit staatsstuk, dat ook wat beslistheid en zeg genskracht betreft, bij het meerendeel zijner voorgan gers ten achter blijft. „Land en Volk" schrijft onder vet hoofd „Wie zal dal betalen Kleur heefl deze troonrede niet, slechts de sombere kleur der geldverlegenheid. „Een zieer aanzienlijk te kort".... „de grootste zorg' wanneer men dit leest in een programma met allerlei dure eischen van so cialen aard, dringt zich wederom de vraag op; hoe durfde men komen met den eisch, dat vooraf veeriig millioen op tafel moet worden gelegd vcor een twijfel achtige kustverdediging? Om de kans él kleiner te ma ken, dat uit geldnood van een bevrediging der sociale behoeften niets zal kunnen komen. In dit verband is de Regeering uit deze troonrede wél te herkennen, Nieuwe lasten - voor kanonnen in de eerste piaals. Nieuwe lasten uit den zak der onbemiddelde» door j verhooging van het tarief. Ons volk is geduldig. Naar „Het Volk" oordeelt treft de troonrede door twee eigenschappenhaar soberheid en haar materi alisme Het is, voor een conservatief ministerie, een model van een troonrede. Er staat ongeveer niets in, en nieuws bevat zij alleen, voorzoover ons wordt medegedeeld, dat de technische herziening van liet onderwijs, door de ineenschakelingseommissie voorbereid, van onderen op, bij de lagere school zal beginnen... en dat het gat in de schatkist opnieuw groot is. jaarlijksehe feesten zijn, welke dit jaar, tn v- ber, voor een derde maal zullen gevierd word°Vem" Een prachtige stoet wordt op touw gezet 60 beeldende de ouderwetsche zeden en gebruiken Ver" verscheidene praalwagens en welke zal gevolgd 1061 den van de zes huwelijksparen die hunne enïV*' bruiloft gevierd hebben In pr&chtrijtuig, doo 105-jarige moeder Diddens in auto, door de eeuw oude Reuzenfamllie te voet. en" VROUWENKIESRECHT. Maandagavond hield de afdeeling Schagen van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht eene ledenverga dering. Na de opening door de presidente, volgdé mededeeling, dat de cursus in Staatsinrichting, welk? dit najaar zou worden gehouden, voorloopig werd uit- gesteld, omdat de presidente der afdeeling Alk maar, welke de leiding van den cursus wel op ziek wilde nemen, door familieomstandigheden aan ons plan thans geen gevolg kon geven. De vergadering besloot na ruime bespreking dezen w'nter eenige avonden te organiseeren, waarin door de leden zelf verschillende vragen betreffende de vrouwenbeweging, haar door niet-leden of te gene tan- 4 ders gedaan, behandeld zouden worden, en wel in dezen geest dat eenjgen uit de vergadering door 't bestuur aan te wijzen, moeten trachten de eventueel ter tafel gebrachte vraag afdoende te beantwoorden! Verder op deze avonden besprekingen te houden, welke tot onderlinge ontwikkeling kunnen werken'. Voorts zullen dezen winter twee openbare vergade ringen worden gehouden. Op een dezer avonden zal als woordvoerder optreden de heer C. Nobel aüüer Deze stelt zich voor te behandelen„Eenige maatschap pelijke vraagstukken". Toezegging van medewerking op gebied van muziek en zang was reeds gedaan, en dank. baar aanvaard natuurlijk. De tweede avond zal e® der beste spreeksters over 't kiesrechtvraagstuk wor- den uitgenocdigd. In de maand October zal de afd. eene openbare vergadering houden te Nieuwe Niedorp om te trach ten aldaar eene afdeeling op te richten. Na deze besprekingen bracht mevr. WigLama verslag uit van de gehouden zomervergadering te Middelburg, hetwelk alle belangstelling verwierf en verschillende be sprekingen over deze vergadering tengevolge had. Soberheid en materialisme beheerschen deze troon rede. Zij had evengoed ais door den „christendemo craat" Heemskerk Jzn.. twintig jaar geleden kunnen zijn geschreven door den opportunistischen conserva tief Heemskerk Azn. Het kon een troonrede zijn van den heer Van Karnebeek. Zij bespreekt den toestand in het binnenland en de koloniën; maar beperkt zich strikt tot de vraagi, of er geld wordt verdiend. In zulk een gedachtengang is noen voor den Nederlandschen arbeider, noch voor den inlander in de koloniën plaats. De opkomst van den arbeider hier, van den inlander daar, is de aandacht dezer regeering nauwelijks waard. Ook aanslagen daartegen, als bijv. de uitsluiting door de Twentsche patroons toegepast, voor het volksbewust zijn een „misdadige woeling worden zwijgend voor bijgegaan. Toch was er een lijd, dat oen christelijke 1 regeering wat als misdrijf werd gevoeld, ook in de wei als misdrijf wilde stempelen, en haastig dwangwei- ten ontwierp. Toch kan het aan dit kabinet met zijn twee Regouts niet onbekend zijn, dat er naast de klasse van het geld, voor wie dit dorre document is geschre ven, ook een klasse van den arbeid is. goed voor nog iets anders en meer, dan door betaling van premiën en belastingen op haar levensmiddelen haar ellende te nor- inaliseeren, Ie organiseeren. Genegeerd wordt in deze troonrede al wat er voor nieuws, voor machtigs, voor verheffends in de arbeiders klasse leeft. Genegeerd wordt de eisch van het staats pensioen, genegeerd de vakorganisatie als regelend ele ment in den arbeid, genegeerd de eisch van Algemeen Kiesrecht. De toekomst zal loeren, of dit alles straffe loos kan geschieden. De „Nieuw-e Rolt. Ct." acht de belangrijkste zinsnede die, waarin s lands financiën in vogelvlucht worden UC/SlcIl Voorstellen tot herziening van het tarief en tot in- voenng van eene algemeene inkomstenbelasting zullen de Slaten-Generaal binnenkort bereiken. Het eerstge noemde ontwerp komt ongetwijfeld te vroeg Te meer omdat de aankondiging ook dit jaar wee? me( ZOrg 111 de financieele paragraaf is ondergebracht. Het nauwe verband, dat vroeger tusschen de herziening van hot tarief en de sociale verzekering werd gelegd schiint nu wel voor goed te zijn prijsgegeven. Evenzoo de verlaging' van den suikeraccijns Het potje, dat van de verhooging van den drankaccijms zal worden gemaakt, zal in 1911. volgens het plan der fegeering, opnieuw worden aangesproken tot dek king van het tekort op den gewonen dienst Dal het zoo gaan zou is voorzegd; doch men wilde'die voor spelling niet gelooven. Ook de opeenten op vermogens- en bedrijfsbelasting komen weer op het appel. Minister Kolkman begint van zijn tegenzin tegen dat middel te bekomen en er een waar liefhebber van te worden, naar het schiint ™!TS, u JTnerk('lUk dat tot dekking van het „zeer aanzienlijk tekort op ce aanstaande begroot Luk red- X r voor8hPThk &leChi'S A1 <lH' *liJke ma;i, icgeien, als vooi het loopende dienstjaar is geschied" ARBEIDSCONFLICTEN. Het ziet er op het oogenblik in de Engelsche in dustrie verre van, rooskleurig uit. In allerlei takken van bedrijf dreigen ernstige conflicten. In Zuid-Wales is het onder de mijnwerkers reeds tot een uitbar sting gekomen. Gisteren hebben 15.000 arbeiders hier het werk neergelegd en Donderdag zullen de mijn eigenaars bijeenkomen, om te beslissen, of tot een algemeene uitsluiting zal worden overgegaan. Ook in dit geval is weer gebleken, dat de vroeger zoo hooggeroemde discipline in de Engelsche vakvereeni-' gingen begint te verslappen. Want deze uitgebreide mijnwerkersstaking is uitgebroken tegen den zin van de ieiders. Deze wilden de staking voorloopig nog trachten te beperken tot de Ely-mijn (ongeveer 700 man), waar de mijnwerkers met hun directie in ge schil zijn,, en onderhandelen. Maar de arbeiders van de Cambrian Colliery Combine en die van de Lan caster Steam Coal Company besloten desondanks tot een solidariteitsstaking. In den strijd op de scheepswerven tusschen de werkgevers en de organisatie der ketelmakers hoopt men nog steeds op een schikking. Maar daarentegen neemt de kans op een uitsluiting in de katoenindus trie steeds meer toe. De fabriekseigenaars hebben gisteren in een te Manchester gehouden vergadering besloten, tot een algemeene uitsluiting in alle tot de Federation of Master Cottin Spinners behooren- de fabrieken, indien op 1 October geen schikking is getroffen in het conflict aan de Fern fabriek te Old- ham. Gaat die uitsluiting door dan zullen 150.000 man op straat komen te staan en het aantal indirect getroffenen zal ten slotte wel niet minder groot blij ken. Bij de Federation zijn 700 fabrieken met 45 millioen spindels aangesloten. De quaestie te Oldham betreft het ontslag van een kaarder, die weigerde zek,eren arbeid te verrich ten. De kameraden van den ontslagene verklaarden zich solidair en legden den arbeid neer. Voor dat tot de uitsluiting werd besloten heeft de directie der Fern Mill de fabriek voor de stakers opengesteld, behalve voor den eenmaal ontslagene, maar de kaar- dersbond weigerde op dat aanbod in te gaan, en eischte wedertoelating van den ontslagen arbeider. Ziedaar de oorzaak van den te verwachten grooten strijd. Eindelijk dreigt dan nog een algemeene zeelieden staking, waarover op het Kopenhaagsche transport- arbeiderscongres reeds een besluit is gevallen. De heer Havelock Wilson heeft, naar een telegram uit Londen reeds meldde, enkele mededeelingen ge daan over de internationale zeeliedenstaking, de Engelsche leiders hopen in buitenlandsche havens steun te vinden en maakte daarbij toespelingen op een mogelijke solidariteitsstaking der dokwer kers. Het ziet er dus in Engeland niet best uit en ver schillende e%rijeidersleiders schijnen krachtige pogin gen te doen om aan de conflicten, mochten die uit breken, nog grootere uitbreiding te geven. EEN GEZONDE STREEK. Op 9 October zal de oudste vrouw van België, zij is 105 jaar, te Duffel, haar woonplaats, buiten gewoon plechtig gevierd worden. Buiten de 105-jarige moeder Diddens bezit, aldus schrijft de „Vlaamsche Gazet", deze gemeente nog een tiental 90-jarigen, allen zeer wel te pas en waar- tusschen nog een roemrijk figuur en flink postuur, namelijk; Vader Baetens, die bijna 50 jaar in den gemeenteraad zetelt, en daar nog altijd als een ijve rig lid al de vergaderingen bijwoont. Onafgebroken hebben de oude en de jonge vader Baetens sedert 1830 deel uitgemaakt van het gemeentebestuur. Een ander bewijs dat de levenskrachten gesterkt en verlengd worden in deze gezonde Nethestreek, is dat de gouden bruiloften hier geene zeldzame maar najaarshengstenkeuring. Heden, Woensdag had alhier plaats de gewone na- jaarshengstenkeuring. Aangeboden werden 8 stuks, nl. Telegraaf, C. Stoop te Wogmeer, Francisco Ferrei; K. Burkli te Winkel, Sultan, N. D. Kaan te Wfe ringerwaard, Bismarck, Gebr. Blaauw te Zijpe, Archi tect, C. Geerligs te Anna Paulowna, Lodewijk, Ver eeniging Koegras te Helder, Jupiter, P. Kaan Dz„ te Anna Paulowna en Wilhelmi, J. Botker te Zijpe. Goedgekeurd werden: Telegraaf, Francisco Farrer, Sultan, Architect, Lodewijk en Jupiter. De keuringscommissie voor Bouw, Stand en Gang bestond uit de heeren: C. Oudijk, Waddinxveen, a. C. Gooszens, kapitein- Veldartillerie te 's-Gravenha- ge, J. C. Roodsant Kz., 's-Gravenhage. De keurings- A. W. Heidema, Groningen, D. H. Gooszens, Kapi- tein-Paardenarts, Amersfoort, H. Bughli, Groningen. handelsavondcursus. Gister, Dinsdagavond werd de eerste les weer aan gevangen van onzen Handelsavondcursus. Deze eerstel les (Duitsch) werd bijgewoond door een tiental leer- lmgen. Hij werd geopend door den heer Jb. Koster, voorzitter der Schager Winkeliersvereeniging, die met enkele andere bestuursleden aanwezig was. Spr. zeide daarbijDames en heeren, het is voor de eerste maal, dat ik in mijn functie als voorzitter der Scha ger Handeldrijvende en Industriëele Middenstandsver- eeniging een woord ga zeggen in het. openbaar. En dat dit de eerste maai hier zal zijn, bij deze gele-W genheid, dat acht ik zeer gelukkig, omdat het hier een instelling betreft, die onder het vele dat de u zooeven genoemde vereeniging in Schagen heeft ge daan, wel er eene is, die de algemeene belangstel ling en waardeering verdient. Het doet mij zeer veel genoegen, dat het grootste gedeelte van de leerlin- gen van vorig jaar weer is teruggekomen, maar leed doet het mij toch ook, dat anderen zijn weggeble ven. Daaruit blijkt duidelijk, dat zij niet hebben be grepen wat zij hier loeren en dat hen dat op rijpe ren leeftijd van zoo ontzaglijk veel nut kan zijn, dat zij hier kunnen vergaren kennis en kracht, die zij straks weer in toepassing kunnen brengen, ook vooral in hun toekomstig vakleven. Dames en heeren, ik heet u hier hartelijk welkom en ik hoop dat ge met lust en ijver de lessen zult volgen. Is dat 't geval, dan zal 't voor den Directeur en de leeraren van dezen cursus eeu aangename taak zijn u te onderwijzen en zal het hun gemakkelijk vallen, veel van hun kennis op u over te dragen. Ik hoop dan ook, dat u alien ten genoegen van Direc teur en leeraren tot het einde toe dezen cursus zult volgen en dat straks als onze vereeniging binnen kort weer een cursus zal openen, gij allen met ons velen zult opwekken dit onderwijs te volgen, dat voor ü-llen zoo goed en nuttig is. En hiermee dames en heeren, open ik dezen cursus. Hierna begon de heer Deenik de eerste les. geslaagd. Onze vroegere plaatsgenoot, de; heer A. E. van Twnijver Pzn., thans te Den Haag. is geslaagd voor het examen ter verkrijging van een diploma als Rijks klerk 2e klasse bij het dienstvak der registratie en domeinen. teruggetrokken. Onze plaatsgenoot de heer J. Smit staat No. 1 °5 de voordracht voor onderwijzer te Groningen. D* heer Smit heeft zich teruggetrokken. kaasmarkt. Aangevoerd 23 stapels, wegende 60 22 KG. Hoogst prijs Boerenkaas f 30.50, Fabriekskaas f 29.50.- Noordscharwoude. Maandag, 19 September had ten lokale van den b#r K. Bood alhier de aanbieding plaats van een vaan del aan de Harmonie-verecniging „Excelsior. Een groot aantal personen, waaronder wij eenige gemeentelijke au toriteiten opmerkten zoomede de beschermheer der ver eeniging, den heer L. Brinkman, burgemeester, was op- gekomen, om getuige te zijn van dit heugelijke tot De bijeenkomst werd geopend door den voorzitWj van Excelsior, den heer E. Zeeman, met een welkoms1" woord, waarna hij dank bracht aan de dames die zooveel moeite hadden getroost voor het financieele wet slagen en inzonderheid aan de gevers. Verder roeRt spr. den steun in voor de vereeniging van burgwij gemeente en deelt mede, dat na het spelen van w" muzieknummer, door den beschermheer het vaaiWPj zal worden onthuld. Nadni liet muziekstuk, hetwelk daverend applaus VR j wekt, len gelioore is gebracht, houdt de heer Bnh# I man een mooie rede, waarin hij eenige bijzoiuto" j den mededeelt uit de geschiedenis der vereeniaBl 0, O. a., dat zij December 1896 werd opgericht 16 leden ajs tanfarecorps, dat als directeur, 111 aftreden van den beer J. Hopman, optrad de P. Pranger van Hoogwoud en dat 3 medaille» w i den verworven. -jf Aan het slot zijner rede reikt hij onder donder^* applaus de banier over aan den voorzitter, die bte den heer Brinkman dank brengt voor zijn harte u J woorden. t0j, Hierna worden nu eenige muzieknummers jjj beste gegeven, o. a. eene compositie van doa i

Schager Courant | 1910 | | pagina 2