Waterzucht. Uit en voor de Pers. Gemengd Nieuws. Van dit en van dat. den Hoek van Holland aan wal gebracht. Het vaartuig zit gedeeltelijk vol water en helt aan de zeezijde over. De berging van schip en lading is door de Onder linge Verzekering-Maatschappij te Vlaardingen, bij welke het schip verzekerd was, opgedragen aan L. Smit en Co.'s Sleepdienst te Maassluis. melkoorlog. Men meldt uit Enkhuizen: Gisteravond werd alhier een openbare vergadering gehouden als protest tegen de melkslijters, die de melk met één cent per Liter verhoogden. De burgerij, daartoe bij advertentie en bekkenslag uilgenoodigd, stroomde van alle kanten toe en vulde te acht uur de groote zaal der „West-Friesche Munt" geheel. Vooral waren veel vrouwen aanwezig. Nadat de heer J. v. Dok, voorzitter van het voorloopig comité, in zijn inleiding het doel der vergadering had uiteen gezet, en een der leden van de melkslijters-vereniging verschillende malen de gelegenheid werd gegeven hét motief der verhooging met een cent per Liter te ver dedigen, werd het voorloopig comité geconstitueerd. Als eisch werd gesteld, dat de melkslijters binnen drie da gen de melk weer op acht cent per Liter terug brengen, en zoo daaraan niet wordt voldaan, te trachten middelen te beramen, de melk van hel naburige Andijk te be trekken, waai van reeds toezegging werd gedaan dat die voor acht cent per Liter aan huis kan worden bezorgd. dubbele zon. H. schrijft in de Zutph. Crt. Dinsdag, ongeveer een half uur voor zonsondergang te Zutphen, gedurende een vijftal minuten, in de voder- laagwolken aan den Westelijken horizon, aanvankelijk op omstreeks driekwart graad boven de zon, door een zwaarder horizontaal loopend laagje dier bewolking, van het hemellichaam gescheiden, een volledig, goed ge vormd beeld der zonneschijf gezien, dat. terwijl de zon deelde, dezelfde hoogle boven den horizon behield. De zon had een roode tint, het beeld eveneens, doch meer roodachtig. Ook kring en krans om de maan waren later op den avond zichtbaar, voorboden der verandering van het weder in ongunstigen zin. ambtelijk proza. In Staatsblad no. 279 staat een, kon, besluit afge drukt. Wè.t voor besluit? O, dat is in 'n paar woorden gezegd, 't Is een besluit „betreffende wijziging vau het koninklijk be sluit van 10 November 1892 (Staatsblad no. 253), zooals dat is gewijzigd bij de koninklijke besluiten van 5 Augustus 1895 (Staatsblad no. 147), van 17 Januari 1898 (Staatsblad no .22), van 24 Juni 1898 (Staatsblad no. 149) en van 16 December 1902 (Staatsblad no. 222) en van welk gewijzigd konin klijk besluit de tekst is bekend gemaakt bij het koninklijk besluit van 19 Februari 1903 (Staatsblad no. 78), houdende o. a. vaststelling der reglementaire bepalingen ter uitvoering van de wet betrekkelijk de inkwartieringen en het onderhoud van het krijgsvolk en de transporten en leverantiën voor de legers of verdedigingswerken van het Rijk gevorderd, van 14 September 1866 (Staatsblad no. 138), zooals die wet is gewijzigd bij de wetten van 29 Maart 1877 (Staats blad no. 53), van 15 April 1886 (Staatsblad no. 64), van 10 Mei 1890 (Staatsblad no. 83) en van 22 Juli 1899 (Staatsblad no. 175)." Eenvoudig en duidelijk, nietwaar? Sober zelfs. Alle wijdloopigheid is vermeden. Let maar eens op: ...houdende o. a. vaststelling der... enz. Onder anderen! De rest van 't zoo ongenadig dikwijls ge wijzigd K. B. is achterwege gelaten, om de rekening van de Landsdrukkerij niet al te hoog op te voeren ■waarschijnlijk. Zulks valt te loven. Doch, de Koningin heeft dit besluit niet maar zoo op Haar eentje genomen. Neen, het is geschied „op voordracht van de ministers van Oorlog, van Bin- nenlar.dsche Zaken, van Landbouw, Nijverheid en Handel, van Financiën, van Marine en van Koloniën van 5 Maart 1910, Kabinet Litt. D21; van 10 Maart 1910, no. 2781, af deeling Binnenlandsch Bestuur; Van 14 Maart 1910, Directie van den Landbouw, no. 2114, af deeling Veeteelt en Landbouw; van 16 Maart 1910, no. 75, afdeelingen Directe Belastingen en Generale Thesaurie; van 18 Maart 1910, Bureau •S, no. 11; van 22 Maart 1910, Afd. C, 1ste Bureau, no. 34, en gezien het nader rapport van voornoemde ministers van 29 Juli 1910, Kabinet, Litt. G79; van 6 Augustus 1910, no. 5819, afdeeling Binnenlandsch Bestuur; van 12 Augustus 1910, directie van den Landbouw, no. 7119, 2de afdeeling, bureau A; van 16 Augustus 19110, no. 47, afdeeling Directe Be lastingen; van 29 Augustus 1910, bureau S, no. 54: en van 5 Septembtr 1910, afdeeling C, le bureau no. 10." En tot het nemen van dat besluit heeft geleid de gedaan bij de in de jaren 1908 en 1909 gehouden overweging, „dat het blijkens de ondervinding, op- keuring van voor den krijgsdienst geschikte paar den, alsmede bij de administratieve regeling der paar denvordering, wenschelijk is, eenige wijzigingen aan te brengen in het koninklijk besluit van 10 Novem ber 1892 (Staatsblad no. 253), zooals dat besluit laatstelijk gewijzigd is bij het koninklijk besluit van 16 December 1902 (Staatsblad no. 222), en van welk gewijzigd koninklijk besluit de tekst is bekend- igemaakt bij bet koninklijk besluit van 19 Februari 1903 (Staatsblad no. 78)." Ik heb een, kennis die zich nogal voor paarden interesseert; hij was bij Albert Schumann niet weg te slaan. En die schreef me dezer dagen of hij de gebonden Jaargangen der hierboven genoemde collectie Staats bladen, voordrachten en rapporten even te leen mocht hebben; een man van den Christelijken Volksboni met een handkar vergezelde dit verzoek. Ik had met 'm te doen, schreef aan z'n familie 't wenschelijke van een hersen-ligkuur, onder cura- teele-stelling en zoo. Nu zijn we hevig gebrouilleerd, schrijft de redac teur der N. Crt. NIEUWE TIJDEN. Woensdagmiddag litpen een drietal kinderen op da Botermarkt te Haarlem in druk discours. Het on derwerp was, dat een der drie een zusje had gekre gen. En nu had pa gezegd, dat het met de vlieg machine gebracht was. De kleino niet tevreden met deze nieuwe theorie, had het aan, de onderwijzeres gevraagd en deze had het bevestigd, zoodat uit deze kleine hoofdjes de ooievaar verdreven is en plaats heeft moeten maken voor de vlieg-machine. Nieuwe tijden het rijksmuset m. Het N. v. d. D. schrijft: „Een kleine st„p, maar... in de verkeerde rich ting. Volgens een nie.jw ministerieel besluit zal het Rijksmuseum, met 1 November te beginnen, des Zon dags geopend worde-' om éen uur. (Tot dusver was de tijd van openstelling halféen. In het nu weer i/ '©treden seizoen van 1 October tot 15 November wordt het museum gesloten te 1 uur, van 16 November tot 15 Februari reeds te 3 uur. In de nu volgende maanden wordt de reeds korte tijd, waarop het museum des Zondags is ge opend, alweer met een halfuur verkort; vroeger 2 uur, nu slechts 2 uur. Doch ook die twee enkele uren worden dan vele bezoekers, die in de week geen gelegenheid hebben naar het museum te gaan, ntet ten volle toebedeeld, want bij het naderen van het sluitingsuur en zelfs een kwarlier tevoren, begint reeds de groote uitdrijving onder den drang van de suppoosten die naar huis willen. En hoevelen hebben door-de-week gelegeuheid, tus schen hun werkuren in het museum te bezoeken7 En wat voor genot of studie schiet er voor de en kele Zondagsuren o\er, als het Rijksmuseum som tijds een asyl voor lanterfanters of een kinderspeel plaats gelijkt? W.°rdt v.dat Prachtige instituut voor volkson- voeding in, schoonheidszin, schijnbaar algemeen toe gankelijk, feitelijk een gesloten gebouw voor de mees ten. Er is maar éen middel: openstelling van de musea Zondagochtends. De bezwaren daartegen zijn niet overwegend. Thans zijn Zondaes de kroegen open, de musea dicht." Kolhorn. De heer C. Lorrier. onderwijzer alhier, is benoemd als zoodanig te Der. Helder aan school No. 5, met ingang van 1 Januari as.. Kolhorn. Het herhalingsondci wijs is begonnen met 22 leer lingen, 14 jongens en 8 meisjes Anna l'aulowna. GEVONDEN: Ter secretarie van Anna Paulowna zijn inlichtingen verkrijgbaar omtrent een zestal ge vonden hooivorken. vliegen. De Parijsche correspondent van het Hdbld. seint, dat de sportcommissie van de Automobileclub de Franco, na te hebben onderzocht en besproken de omstandig heden, waaronder het vertrek van Wijnmalen voor den tocht Parijs—Brussel plaats had besloot, de vlucht van Wijnmalen te erkennen, doch den tijd daarvan te bepa len op 36 uur, d. i. den als maximum toegestanen tijd. Wijnmalen wordt dus als laatste erkend. kamerverkiezing eindhoven. Bij de gisteren in het district Eindhoven gehouden verkiezing voor een Lid van de Tweede Kamer, (vac.- Van der Heuvel), zijn uitgebracht 5307 geldige stemmen. Hiervan verkregen mr. dr. Jan van Best (tt4 K.) 4860 stemmen en H. Spiekman (S.D.A.P.447., zoodat ge kozen is mr. Van Best. Ruim 2500 kiezers waren niet opgekomen. De soc.- dem. candidaat had 60 stemmen minder dan bij de vorjge verkiezing dr. Jan van den Brink, r al te voorbarig. Men meldt uit Delft: In de laatste dagen doet in de pers het bericht de ronde, dat de commissaris van pohtie te 's-Graven- hage de opsporing en aanhouding verzoekt van den 23- jarigen kantoorbediende Hallier, werkzaam op het export kantoor van den heer v. B. te 's-Gravenhage. Een i iichtgever te Delft deelt daaromtrent het vol gende m. le: De bewuste kantoorbediende is geen 23, doch 16 jaar. Ook wordt zijn opsporing niet verzocht. Maandagmiddag: half 6 verliet hij met zijn patroon het kantoor en begaf zich naar zijn. woonplaats te Delft. 's Avonds om half elf ongeveer vervoegden zich te zijnen huize een Delflsche en een Haagsche rechercheur, die hem vroegen, waar hij de portefeuille van zijn pa troon, die f 250 inhield, had gelaten. H. die van niets afwist, werd, (toen hij zeide de zaak niet te begrijpen, naar 's-Gravenhage getranspor teerd en daar achter slot en grendel gezet. Dinsdagmorgen is hij weer op vrije voeten gesteld, omdat zijn onschuld aan het licht is gebracht. Zijn pa troon had n.1. de portefeuille met haar inhoud 's mid dags bij iemand laten liggen. Men zal zich herinneren, hoe de procuratiehouder der houtkoopersfirma Pont en Versteegh, te Zaandam onlangs tot de onaangename ontdekking kwam, dat zijn citybag, waarin zich een portefeuille, inhoudende onge- ongevoer f 1000 aan bankbiljetten, bevond, naar hij ver moedde, tijdens een bezoek aan een koffiehuis in de Kalverstraat te Amsterdam verwisseld was voor een citybag ,die er uiterlijk precies hetzelfde uitzag doch niets dan waardeloos papier bevatte. De portefeuille werd eenige dagen later te Haarlem teruggevonden. Thans is de politie er in geslaagd, ook de ontvreemde citybag op te sporen. Zij vond deze, in kranten gewikkeld, verstopt achter het closet in het privaat van het café-,;De Nieuwe Groote Slok'^ in de Amstelstraat te Amsterdam. De citybag "was kapot gesneden, blijkbaar om deft inhoud er uit te halen. Bij biet onderzoek is nog duidelijker gebleken, dat men hier met een sluw beraamden dietstal te doen heeft. De citybag toch, welke moest dienen om die van den bestolene te vervangen, heeft de dief blijk baar naar het model van zijn dubbelganger laten ver vaardigen. De gestolen citybag toch had ook een taschje op zijde aan den buitenkant. Dit taschje had de eige naar er speciaal op laten vasthechten, want citybags met deze eigenaardigheid zijn niet in den handel. De dief moet dus hetzelfde hebben laten doen. winkel. Tot Molenmeester van de Banne Winkel is herkozen, de heer W. Melchior. winkel. Het verleden jaar opgerichte onderling Nut Nieuw Leven", heeft hare eerste bijeenkomst gehouden op 18 October j.L, ten huize van den heer J. Kroon. Onge veer 40 leden en genoodigden waren aanwezig en wer den aangenaam verrast door de verschillende gedichten en voordrachten die gegeven werden. De oprichters en bestuurders mogen zeker met genoe gen terugzien op het aangename verloop van deze eerste bijeenkomst van hun nog jeugdige vereeniging. alkmaar. Gisteravond is gearresteerd en alhier naar het 'Huis van Bewaring gebracht de heer Pr„ secretaris van Egmondbinnen, oud-Burgemeester en secretaris van Egmond aan Zee. Deze arrestatie is het gevolg van vermoedelijke oplichting, gebleken bij de gehou den verpachting van tolgelden. Bij deze verpachting bleek de tegenwoordige pachter niet de hoogste in schrijver, omdat hij gerekend had op de betaling van 10% onkosten, bij vorige verpachtingen steeds van hem gevorderd en door hem betaald. Het bleek nu dat die onkosten, als niet verschuldigd, destijds ten onrechte waren geïnd. Niettegenstaande de heer Pr. aan den benadeelde de ten onrechte door hem ontvangen gelden restitueerde, heeft dit zijne arres tatie blijkbaar niet kunnen voorkomen. VAN EEN CHRISTELIJKE JUFFER BF\ GRIEZELIG WRAAKZUCHTIGE SCHRIJFSTER. In de kerkelijke pers (natuurlijk) wordt op dc liberale bladen een aanval gedaan, waarin een ver gelijking werd gemaakt tusschen dee wijze waarop de liberale bladen aen Ferreirmoord besproken heb ben en de wijze wairop zij behandelden nalieten hun afkeuring uit te spreken over de buitenspo righeden vau het gepeupel ten opzichte van de gees telijkheid en kloosterbewoners in Portugal. Het verschil tusschen beide feiten wordt niet ge voeld en begrepen alweer natuurlijk. Nu is in de Katho'eke Maasbode ook freule Anna de Savornjn Lohmau aan het woord op een wijze, die zoo typisch is, dat we onzen lezers deze uiting van christelijke liefde niet willen onthouden: „Juist. Juist! Het doet er hier niet toe of men Ferrer zulk een gevaar voor de maatschappij achtte, als de Maasbode, van katholiek standpunt, dit na tuurlijk doet. Niet caarin zit 'm hier de zaak, maar iu het lafhartig zwijgen van de Nieuwe Courant, waar het geldt den roof en den moord op liefdadige zus ters en weerlooze vrouwen alleen omdat die ka tholiek zijn terwijl over den dood van éen enkele, alleen omdat die vrijzinnig was door diezelfde Courant maandenlang is gejeremieerd. Die lafhar tigheid halen alle liberale - bladen van alle richtin gen uit, zoolang totdat zij zelf 6ok aan de beurt komen van opgehangen, uitgeroofd, en uitgemoord te worden. „Eerst stoken zij Let vuurtje aan; dan, voor ze 't zelf weten, dienen zij ook als brandstof voor de losgelaten volkswoede. Zóo is Eet in de Fransche revolutie gegaan, zoj zal de toekomst ook nog wel worden op den duur. Dezelfde mannen en vrouwen, die Lodewijk den z. stiende wegjoegen, zij, die hem later lieten onthoofden, zij zeiven zijn bijna zonder onderscheid gevallen in de Schrikbewind-dagen. Ro- bespièrre-zelf heef; zijn populariteit kunnen boetor. ten slotte door, van dat zelfde volk dat hem giste ren aanbad, te worden mishandeld en vermoord. „Ik voor mij zal dan ook lachen, wanneer de re volutie, die komen moet, komt, indien dan het den Nieuwe Courant-heeren, en al dien liberalen huiche laars van dezelfde richting van gemodder en geschip per dan net zoo zal gaan als thans de katholieke bevolking van Portugal. Niet alsof ik mij inbeeld, dat het gepeupel mij zal sparen. Och neen. Ik zal mijn deel ook wel krijgen. Iedereen is in zulke da gen overgeleverd aan de onberekenbaarheid van de domme, woeste kracht, dan ontketend, die heet: de massa. Maar, 't zal me heusch nog een troost zijn, wanneer ik-ook moet hangen of onthoofd wor den of iets van dien aard, dat zulke lui als de Nieuwe Courant-heet en en hunne collega's in onop- rechtheid dan hun verdiende loon meteen krijgen. „Hoe men over den opstand in Portugal moge oordeelen, hoe ook over den dood van Ferrer, het is en het blijft in elk geval een gruwel weerlooze vrouwen, en kinderen, aan hare naasten zich wijden- 1 de vrouwen en brave- priesters, (die er onder de ka tholieken toch óok zijn), lafhartig t© mishandelen en te vermoorden. En de Maasbod© heeft daarom groot gelijk, dat hij de Nieuwe Courant, die te kee- gaat over den dood van den vrijzinnigen Ferrer, en zwijgt over de mishandelingen en de moorden der katholieke bevolking van Portugal aangedaan haar laffe, onoprechte houding verwijt. En dat zijn dan dezelfde mannon, die zich zoo prat doen, op Nederland's gastviijheid eeuwen vroeger den ver volgden Joden gebodm! Alleen uit die Joden is de hedendaagsche perswereld gegroeid. Diarom vindt die wat met de hunnen indertijd geschiedde héil braaf; maar de ka kolieken (waarvoor zij bang zijn) die moeten maar zonder vaderland rondzwerven en uitgemoord worden!" „En dat heet dan liberalisme'" wellmans ttekugkeer. NEW-YORK, 19 October. Weilman en zijn tocht- genooten zijn hier aangekomen aan boord van do stoom boot Trent, die door honderden schepen werd begroet, toen zij de haven binnenstoomde. Hij begaf zich aan boord van een sleepboot waarop zich vele dames be vonden, die knielden om Wellmans hand aan te raken. Volgens een telegram te New-Y'ork ontvangen van de Zweedsche stoomboot Heilig Olaf, is de ballon Afnerica ten zuiden van Sable Island, aan de zuid-westpunt van Nieuw-Schotland gestrand. De ballon is geheel ver nield. Het verhaal dat elk der opvarenden van de Ame rica na de redding van den tocht heeft gedaan, wijkt op verschillende ondergeschikte punten af van dat der anderen. Maar op één punt zijn allen het eens, dat n.1. de balanceerstaart als de hoofdoorzaak van de mis lukking moet worden beschouwd. Reeds Zondagmiddag (d. i. dus een dag na net vertrek) dreigden de schok ken, die de ballon had te doorslaan telkens als de scaart tegen een golf sloeg, het luchtschip in stukken te scheuren, zoo heftig waren de slingeringen. Reeds zes uur na het vertrek had een der motoren het afgelegd; maar Weilman c. s. beschouwden hun positie nog niet als nopeloos, vóór zij door den noord wester werden gegrepen en meegesleurd. Zij blevén naar het zuiden afdrijven, tot zij Dinsdagmorgpn de Trent zagen. „Geen aanblik" vertelde Ir win, de marcopi- gralist „had welkomer kunnen zijn." De 'America was Zaterdagochtend vertrokken. En tegen 9 ure op Zondagavond belegd© Weilman een scheepsraad. Wij besloten vertelt Irwin dan verder koers te zetten naar de West-Indische eilanden. Irwin was ook de kok der expeditie; tweemaal daags daalde hij af in de reddingsboot, die tevens tot slaapplaats en tot keuken diende, en waar hij dan spiegeleieren met ham klaarmaakte en koffie zette. De Daily Telegraph vuil een halve pagina met autendeke mededieelingcn van Weilman en diens makkers over den tocht. Er is daarin veel dat reeds bekend is. De grootste moeilijkheid, die de leden der expeditie te overwinnen hadden, was het slapen gaan. Ook al waren er zachte bedden aan boord geweest, dan nog zou er door hel rukken van den baflanceerslaart van goed slapen niet zijn ingekomen. Overigens was de ballon te klein voor het doel, waartoe hij was gebouwd. Maar een bestuurbare ballon, waarmee men den Atlan- tischen Oceaan zal oversteken, wordt nog wel ge bouwd meende Weilman. Murray Simon, de bevaren scheepsofficier ter koop vaardij, die aan boord was. heeft gedurende den tocht een journaal gehouden. Ook daarin wordt het on gelukkig probeersel Eiet den sleepstaart veroordeeld. Vaniman, de ingenieur, die de America heeft ge bouwd, en die gedurende den tocht de hoofdleiding had over al wat tot de bediening der machines enz. behoorde, acht de opgedane ervaring van groote waar de. Maar de balanceer-staart had alles bedorven; die was te lang en te zwaar. Vóór Vaniman met de anderen de Amerika verliet, had hij een zware kan met petroleum aan het koord gebonden, waarmee de veiligheidsklep werd opengehouden. Dat deed hij, om zeker te zijn, dat de ballon spoedig zijn .gas zou ver liezen en zou zinkenv Zulks ter vermijding van on gelukken. Zoowel Vaniman als Weilman waren zeer tevre den over het feit, dat zij met den ballon zoo lang waren boven gebleven en zoo groote afstanden er mee hadden afgelegd. Zij gelooven vast in de toe komst van bestuurbare luchtballons. En Vaniman hoopt voor zulle ballons belangstelling te zullen wekken bij de Amerikaansche regeering. Ook daar dus. Portugeesche monniken hebben in de laatste weken een onderkomen in Duitsche kloosters gevonden. In verband hiermee, acht de Deutschevungelische Corres- pondenz het noódig te waarschuwen tegen het binnen stroomen van rcomsehe ordebroeders en in herinnering te brengen, dat van 1866 tot 1906 het aantal nederzet tingen van roomsch-katholieke orden in het Duitsche rijk van 996 tot 5211 en het aantal kloosterlingen van 9733 tot 60.000 is toegenomen. nagerommel. 1)© daden van sabotage bij de spoorwegstaking ge ploegd, worden mei kracht vervolgd. Te Parijs zijn gisterochtend twee-en-twintig huiszoekingen gedaan bij leiders der staking, voormannen der va k ver oen igiugen en spoorwegmensenen, daar men verwachtte aldus pa pieren te vinden, die aanwijzingen konden geven voor het ontdekken van hen, die sabotage op de spoorwegen gepleegd hebben. De huiszoekingen hebben niets op geleverd. Uit Macon wordt gemeld, dat de chef van het hulp-slation te Trivy-Dompieire bekend heeft daar sa botage gepleegd te hebben. Hij is naar de gevangenis te Macon overgebracht. Te Avignon zijn twintig spoorwegbeambten ontslagen. De stokers en machinisten van de Zuiderspoorvveg- maatschappij hebben besloten de staking voort te zetten. De voorzitter van de stakingscommissie te Toulose heeft een telegram gezonden aan den voor zitter \au. de algemeene stakingscommissie, waarin hij rekenschap vraagt van het besluit om de slaking op te heffen. Te Toulouse is een manifest aangeplakt, waarin gezegd wordt, dat verraad de spoorwegmannen niet ontmoedigen zal en dat de staking voortgezet zal worden. "Tot aan den dood!'' Dat zijn de laatste woorden van het manifest. verbannen. 1 Aan de „Times" wordt uit Lissabon de inhoud der proclamatie geseind, waardoor de Braganza's uit Portu gal worden verbannen. De. voornaamste artikelen dezer proclamatie zijn de volgende: 1. De familie Braganza, tot aan de (revolutie van 5 Oetober 1910 de Portu- geesche dynastie, wordt voor ahijd uit Portugal ver bannen. 2. Deze uitzetting der familie Bragunza hoeft betrekking op alle voorgangers en nakomelingen van koning Manuel tot in het vierde geslacht. niets nieuws onder de zon. (Nil novum sub sote. De bekende Italiaansche Hoogleeraar Lonrbro» heeft indertijd in de Contemporary Review 'n. kei geschreven over „Atavisme en Evolutie" daarin doen uitkomen, hoe een aantal uitvinding die vrij algemeen voor zeer modern, worden gehi den, feitelijk eeuwen oud zijn. Aan dit artikel evenals alles wat Lombroso schreef veel gang maakte en veel gelezen werd, ontleenen wij i volgende: De Ouden kenden reeds den bliksemafleider- thans middelen om den bliksem op onschadélü wijze aan te trekken. Keltische soldaten legden y, ■wanneer het onweerde, op den grond neer, en ken hun zwaarden met de punten naar boven in (j vochtigen grond naast zich. Dan gebeurde het vaak dat de punt van het zWaa door den bliksem getroffen werd en de soldaat 0 gedeerd bleef. Uit oude geschriften der Rotn^ is te verstaan, dat ook zij den bliksemaneider kend hebben; maar die kennis is, evenals van wat in de oudheid bestond, verloren Op den top van den hoogsten toren van het ka?,t(v Van Duino, aan de kust der Adriatische Zee, was lange ijzeren staaf bevestigd, die gebruikt werd, c de nadering van het onweder te voorspellen. Als lucht begon te betrekken, werd naast die staaf soldaat geplaatst, die van tijd tot tijd de ijzea spits van zijn lans bij de staaf bracht. Sprong dan tusschen die beide stukken ijzer 'n vonk o\ dan luidde de soldaat 'n klok, om de visschers waarschuwen. In de tiende eeuw, ten tijde van Hugo Capet, schermde men de velden tegen den bliksem d, middel van lange staken, op welke lanspunten ren bevestigd. In 1662 had men in Frankrijk reeds omnibus» De Romeinen boorden Artesische putten; zelfs 'de Sahara. De vlakten rondom den Libanon en rot om Palmyra werden kunstmatig door hen bespro^ en de overblijfselen van de putten en kanalen, j daartoe dienst deden, zijn thans nog getuigenis» daarvan. De massage van het lichaam, die thans zoo alg meen in gebruik is en menige specialiteit rijk maa ea, rijk gemaakt heeft was bij de Romeinen i< heel gewoons. De homoöpathie, waar volgens ons en onze lef meesters, Dr. Hahnemann de ontdekker van zou zij is ouder dan Dr. Hahnemanns overgrootvader. Paj celsus reeds spreekt in zijn beroemde Opera Medi over homoöpathie en zegt, dat gelijken door ge] ken, niet tegengestelden door tegengestelden v< den genezen. De natuur zelf toont dit zoo »schrjj hij gelijke dingen zoeken en begeeren elkas Reeds Polybius spreekt over genezing door geUji soortigheid. De beroemde geneeskundige Ancenn schreef uiterst kleine hoeveelheden arsenicum w in al die gevallen, waarbij het noodig was vleesch vormen, bloed op te lossen, schade te voorkom; Mireppus gebruikte arsenicum in kleine dosis teg 5ctermitteeren.de koorts. Dat is koorts met tussch poozen, bijv. om den anderen of om den derden 4 In China werd 220 jaren voor onze jaartelling Indische hennep gebruikt als 'n kalmeerend middel oude Arabieren gebruikten aloë en kamfer op zelfde wijze als wij thans doen. Instrumenten, overeenkomende met die, waar onze tegenwoordige obstetici d. i. verloskundij zich bedienen, zijn gevonden in de bouwvallen! Pompeji en liggen nu te zien in het nationaal a seum te Napels. Galande ontwikkelde in 1665 'n theorie van zoogenaamde psychische centra, hij wees het voor: gedeelte der hersenen aan als de zetel der verbei ding en der -.rade, en het achterste deel der he senen als de zetel van het geheugen. Aristoteles reeds wist, dat men uit zeewater dria haar water kon maken door het te koken, en d, den waterdamp te verdichten. Zelfs het in de laatste jaren veelbesproken ondof schietbare pantser van den kleermaker Dowe hef zijn voorganger gehad: de Grieken bezaten in hi pilema, een wollen of linnen kuras, zoo dicht g weven, dat het voor de scherpste pijlen en te ondoordringbaar was. Bedenken wij bij dit alles, dat het woord „Niit vum sub sole" uit de oudheid der Romeinen tot o is gekomen en 't dus toen reeds van het toenpm zoogenaamd „nieuwe" gezegd is, dan kunnen wij seffen, dat de wereldhistorie, ook die der uitv dingen en ontdekkingen, 'n cirkelgang maakt. I staan wij op de schouders van ons voorgeslacht; t ligt het Heden in 't Verleden, en in het Nu v ■worden zal; maar wat is was, en wat zija zal, geweest. vrouwenrek fn kunst. „Wat heb ik gehoord?" zei de zorgzame m der tot haar jong-getrouwde dochter: „Je mali sp iederen avond biljart in de club en hij speelt geld!" „Dat is ook zoo, moeder", zei de jonge vro met een innemenden glimlacht; „maar hij geeft al hij wint aan mij „Wat? Jij..." En hij speelt enkel maar met mijnheer Na bij!" „Wat zou dat?" „Wel. mijnheer Naastbij geeft 'óók al wat wint aan zijn vrouw en dan geeft zij dat aan en ik geef wat mijn man wint weer aan mevr" Naastbij. En zoo hebben we allebei dubbel zoo' huishoudgeld.." RECLAMES- Blazen onder de oogen, Opgezwollen enkel» den, en Gezwollen ledematen toonen aan, dat u ien nalatig zijn in het uit liet lichaam de vloeibare onzuiverheden, en opgeloste vergil'** Waterzucht is een zeer ernstig verschijnsel, 011 dit aantoont, dat do nieren en blaas hun werk behoorlijk doen. Langzamerhand verliezen zij 1 kracht om de vloeibare onzuiverheden en vil vergiften uit hel lichaam af te voeren. Ilct b»i|elis rige water in uw lichaam verarmt het bloed. eU verzwaart aanmerkelijk het werk van hot had- De oogleden van den patiënt worden °P°e;T en bijna doorschijnend. Uw gelaat zwelt op- v0^ melijk onder de oogen. Het water verzamelt zl~ dc handen, enkels en boenen. Daarna zwellen dematen buitengewoon op door het water, en de huid gespannen en glimmend, en wani^V met den vinger op de zwellingen drukt, blijft 0" druk eenigen tijd zichtbaar. Vroeger dachl men, <Lat herhaaldelijk aftapp het water het eenige middel was om de ernsuge zuchl te doen verdwijnen. Maar de yemuiuW men door aflappen krijgt, is slechts t ij d e 1''J genezingen door Koster's Rugpijn Nieren I dl blijvende genezingen, omdat dit genee.sjuK werkelijke oorzaak van waterzucht nainyv nieren bereikt en geweest. Eosler's RugP'J j ren Pillen werken rechtstreeks op de nieren d zij voeren hen zachtjes tot gezondheid en terug, zoodat het opgehoopte water door lijke kanalen wordt ontlast, en de vloeibare héden regelmatig uit liet lichaam worden y n Let vooral op de juiste sjielliiig van dei j, Eosler's. De echte Foster's Rugpijn nie:cj j zijn te Schagen verkrijgbaar bij den beer - gans. Toezending geschiedt franco na yjj postwissel 5 f 1.75 voor één, of f 10.— doozen. i

Schager Courant | 1910 | | pagina 6