Hoe gij kunt vaststellen Hoe kunnen wij met weinig kosten onze woning tegen bliksemschade beschermen i Noor d-Hollandsche Varkensfokvereeniging, R C L fcï S- KIN WAARZEGSTERS-SLACHTOFFER. Het Leven vertelt: Ongeveer een maand geleden op het eind van Sep tember begaf te "s-Gravenhage zich mevrouw de W., d-j véouw van een ambtenaar aan Blnnenlandsche Za ken naar de waarzegster Offerhaus teneinde inzake haar aanstaand moederschap, een blijde gebeurtenis welke zij half October tegemoet zag, zekerheid te erlangen, wat de ooievaar haar brengen zou, een meiske, of een broekeman? Offerhaus maakte na lang en veel geheimzinnig ge doe, plotseling een gebaar als van door den schrik verlamd te zijn. De echtgenoot van de consulteerende dame vroeg naar de reden van haar ontstellen, waar op zij, nadat mevrouw de W. de kamer had moeten verlaten, den doodelijk beangsten echtgenoot toe- y4 OHP Uw vrouw zal bij de geboorte van het kind "dat kind is een jongen, krankzinnig worden, on herstelbaar krankzinnig. Op dit oogenblik klonk in de gang een gil. Me vrouw de W., die in haar volkomen begrijpelijke on rust aan de deur was blijven luisteren, was bewus teloos ineen gezonken. Welk een, periode de arme patiente doorgemaakt heeft van den dag van dit noodlottig bezoek tot ver leden Zaterdag, toen 's morgens haar dochter gebo ren werd, het behoeft niet te worden geïllustreerd, het is een lange marteling geweest. Vertoonden zich reeds in het begin der vorige week verschijnselen die op verstandsverbijstering wezen, sedert Vrijdag avond is de patiënte volkomen abnormaal en tijdens de bevalling moest de behandelende medicus een optredenden aanval van, razernij met een narcose be strijden. Het laatste nieuws luidde nog zeer verontrustend over den toestand der arme moeder. Op verzoek van den, huisdokter mengde men de politie in de zaak. Zondagochtend door een der hoofdinspecteurs der Haagsche politie aan een scherp verhoor onderwor pen, berustte de verdediging der waarzegster hoofd zakelijk op dezen grond, dat zij het niet helpen kon de bovennatuurlijke, den meesten menschen vreemde en ondefinieerbare macht en gave te bezitten ip de toekomst te lezen. En niet alleen in de toekomst doch ook de helderziendheid uit te breiden tot te genwoordige gebeurlijkheden, door de een of andere oorzaak voor derden verborgen. Waarom, zoo voerde zij onder anderen aan, zie ïk„ kan ik u met zekerheid zeggen, dat deze brigadier hier en zij wees op een der agenten die op dat oogenblik juist het raam van het commissariaat van, politie voorbij ging drie gaten in zijn linker sok heeft? Dat werd den inspecteur te machtig, hij liet den brigadier door een collega inhalen en verzocht den man zijn schoenen uit te trekken- Men verzekert met absolute beslistheid dat inder daad de brigadier in de bewuste beenkleeding een drietal gaten toonde. Vrouw Offerhaus bevindt zich nog op vrije voe ten. of avontuur uit. Sedert het laatst van de vorige week hebben een tweetal knapen, beiden wonende te Schoten, hun ouder lijke woning verlaten en zijn sedert dien nog niet te ruggekeerd. De een, zekere P.. oud 19 jaar, heeft ver moedelijk den ander, een knaap van slechts 15 jaar. overgehaald om samen hun geluk in den vreemde te beproeven. Naar men ons mededeelde, heeft de laatste bij zijn vertrek eenige waarden medegenomen. Hel op avontuur beluste tweetul bevindt zich thans, blijkens een bij de ouders ontvangen bericht, te Ver- sailles. (°-H-u i1rdkonken. t Woensdagavond ging de frbiieksarbcider P. A Le- gierse per fiets naar zijn werk aan de suikerfabriek nabij Leur. Misleid door den mist reed hij in de haven en verdronk. Verleden jaar heeft zijn vader op dezelfde wijze het leven verloren. burgemeester van blaricum. De gearresteerde burgemeester van Blaricum, de hèer A A. H. Hosang, is. ingevolge een beschikking van de Rechtbank, gistermiddag uit de voorloopige hech tenis ontslagen. De tegen hem, op grond van beweerde valschheid in geschrifte, aanhangig gemaakte rechtszaak zal echter voortgang hebben. De heer Hosang is voornemens, voor den tijd welke het onderzoek in beslag zal nemen, verlof aan te vra gen als burgemeester en zal zich dien üjd ""hen de gemeente Blaricum ophouden. N.v.d.ld. belangrijke spoorwegwerken. De geheele nieuwe spoorbaan tusschen Schiedam en Rotterdam, aangelegd voor 4 sporen naast den bestaan- den spoorweg, met 'n gedeelte verbindingslijn naar den havenspoorweg en handelsterreinen op den rechter Maas oever te Rotterdam, alsmede de aansluitingen nabij ae stationsemplacementen te Schiedam en Rotleidam, zijn ^vS'ntJide0Terken zouden reeds Seplembér 1909 moeten zijn opgeleverd doch hebben eene belangrijke vertraging ondervonden door het telkens op verschil lende plaalsen wegzakken der aardenbaan, hetwelk nu eenigszins tot staan is gekomen De nieuwe brug (rolhascule brug: over de Delfsha- vensche Schie was evenwel op tijd gereed en is een flink bouwwerk op 't gebied van bruggenbouw. De Hollandsche Spoorweg Maatschappij zal thans overgaan lot het aanbesteden op 7 Nov. a.s. van den bovenbouw (ongeveer 9000 M. spoor met wissds e kruisingen) alsmede het aanbrengen van de ballastaf- dekkin" en eenige bijkomende werken. Deae. wérkén moeten0 30 April 1911 geheel zijn opgeleverd, doch naar gelang der vordering en behoefte voor den dienst kan 3e Maatschappij deze vroeger in gebruik nemen Indien geene vertraging in deze uitvoering ontstaat fdat alleen het geval zoude kunnen zijn door nieuwe verzakkingen) dan zal een belangrijk spoorwegwerk den 1 Mei 1911 weder voltooid zijn en zal zeker een zeer gewenschte verbetering voor het spoorwegverkeer /én dé schoepvaart tot stand zijn gekomen. De havenspoorwegwerkeji met handelsterreinen op den rechter Maasoever te Rotterdam zijn dit jaar ook weder aanmerkelijk uitgebreid, waarbij ook door de Hollandsche Spoorweg Maatschappij in uitvoering is ge nomen het maken, van een groote gcxdcrenloods met kan toren en bijkomende werken aan den Ruigcptaatwrg. burgemeestersfeest te wa rm en huizen. Waren het op 26 October de ouderen, die den ge- achten jubilaris den heer K. Blom, Warmenhuizen's Burgemeester, ondubbelzinnige blijken van hulde en waardeering gaven, den huldedag 27 October. was de 1 beurt aan de kleinen, de levendige» schooljeugd, om i dat te doen. Plannen daartoe waren dan ook behoor- lijk voorbereid geworden. j Te 1 uur ongeveer werd een optocht van de school- I jeugd georganiseerd. Vooraf liet men een papieren lucht- ballon op (met verwarmde lucht gevuld;, die aanvan kelijk onder luide toejuiching zich goed hield en ge lukkig! usschen een paar boomen heen zeilde, doch even verder bij 't land van den heer P. Pronk in brand vloog en jammerlijk in de golven van aangren zende wateren omkwam". De kinderstoet werd nu voor den afmarsch geordend. Behalve het onderwijzerspersoneel, begeleidden som mige gemeenteraadsleden en feestcommissie!eden mede den optocht, die door het onvermoeide fanfarecorps ,.Tavenu", onder leiding van zijn wakkeren directeur den heer P. Otto, werd voorafgegaan. Twee vaandels j (een met het gemeentelijk wapen, het anderé van 't fanfarecorps), waren mede in den optocht opgenomen. Het ging nu vanaf de school naar de buurtschap „Fuik", waar gekeerd werd hij het erf van heer T. Hoogeboom. Ijverig gaf het fanfarecorps af en toe een opwekkend nummertje; ook de kleinen bleven in feeslé- lijken zang niet achter. Zoo ging men naar 's Burgemees ters woning, waar op het tegenoverliggende erf den jubilaris menig feestelijk couplet werd gewijd door de kinderschaar, gedeeltelijk onder fanfare-begeleiding. Zèer veel belangstellenden waren ooggetuige van een en ander. De jubilaris hoorde met blijkbaar welgevallen de hul debetuigingen aan en ging te voet met den optocht mee terug naar de keurig versierde kolfbaan van den heer C. de Geus, wraar na het zingen der kinderen van ver schillende feestliederen ter eeré van dén Burgéméés- ter, door de kleinen eenige versnaperingen wéraén gé bruikt. De heer P. J. Tromp, gemeente-secretaris, sprak in de kolfbaan de kinderen op hartelijke wijze toe.. Professor Lion Knoop van Amsterdam, de beroemde goochelaar, trad vervolgens op. .om de schoolkinderen te vermaken die reeds, zooals te begrijpen is. reik halzend naar zijn optreden uitzagen. Hij voldeed oud en jong uitstekend, de bekwame goocheltoeren-man. En wat we van zijn toeren zagen, deed ons wel vertrou wen, dat hij ook dezen avond bij zijn optreden in De Geus' kolfbaan voor de ouderen, deren zeer zeker bij uitnemendheid zou voldoen. We vernamen, dat in een deel der gemeente, Schoorldam. dezen middag volks spelen plaals vonden, terwijl daar 's avonds in 't café van mej. Ivang muziekuitvoering was, waar het ook vroolijk toeging. die moet zoo iets kennen! In bet Nieuwsblad, gewijd aan de belangen van de Hoeksche Waard en I.Jsselmonde, van 26 October leest men het volgende berichtje uit Poortugaal: Door den Raad dezer gemeente is benoemd tot havenmeester-sluiswachter, straatremiger en schoon houden der schoollokalen, in de plaats van den heer I. Gielen, die als zoodanig ontslag had gevraagd, de heer Jacob van Luijk. Deze is door den burgemees ter ook benoemd tot nachtwaker, welke betrek king door het bedanken van den heer I. Gielen ook weer vacant was geworden. De heer J. van Luijk heeft deze benoemingen aanvaard. Die meneer J. van Luijk. zou als wondermensch op kermissen stellig geen slceht ffguur maken. Een meneer, die havenmeester, straatreaniger, sluis wachter,, werkvrouw en... nachtwaker in èen persoon vereenigt, zou er een grooter wonder denkbaar zijn? Slechts mag gevraagd: wanneer slaapt die me neer Van Luijk dhn eigenlijk? een zonderling. Te Dinxperlo kwam Dinsdag uit de/ bosschen vluch ten een woest uitziend jongtnensch, van naar schat ting 17 jaar, die om wat eten vroeg bij den land bouwer Konings. Toen hij niet gauw genoeg werd geholpen, trok hij broek en kousen uit en vluchtte blootshoofds weer het bosch in. Te oordeelen naar houding en uiterlijk is het de sedert Juni vermiste student Ernst Josephson «ft Bannen, wiens vader onder opgave van signalement een belooning van 1000 Mark uitloofde voor zijn aanhouding- De po litie spoort hem op. arbeid in de rijksgestichten. Blijkens een door den minister van Justitie uit gegeven circulaire zullen voortaan, de bureelbehoef ten, drukwerken etc. voor de parketten bij 't rechts wezen, voor zooveel zij daarvoor vatbaar zijn, wor den geleverd door den arbeid in de rijksgestichten. geen valschheid in geschrifte. Voor ©enigen üjd maakten wij melding van een ge schil tusschen Mr. T. J. Slees wijk, Kantonrechter t3 Bolsward, vroeger griffier te Sneek.- en de direeüe dér Gemeentelijke Waterleiding te Sneek. Genoemde héér wenschte n.l. niet de hem aangeboden kwitanüe voor geleverd waier te voldoen, omdat naar zijne meening de meterhuur te hoog berekend was, daar hij een klei ner meter met minder huurwaarde had bedongen. Het gevolg was, dat de Directie de kraan in de straat deed sluiten en daardoor het waterverbruik in Mr. Slees wij k's woning belette. Deze verbood op zijn: beurt, dat men den meter wegnam, zoodat dit instrument eerst na zijne verhuizing naar Bolsward (12 Mei 1910) weer in het bezit der gemeente kwam. Ingevolge besluit van heeren Burgemeester en Wet houders, werd toen een' rekening ingediend voor verbruikt water en meterhuur tot 12 Mei, berekend naar het laagste tarief, en werd een postkwitanüe voor dil be drag ad f 4.31 afgegeven. Deze kwam onbetaald lenig en een brief van Dngc- fijksch Bestuur, mei verzoek de reden zijner weigering Ie willen opgeven, bleef onbeantwoord. In de Raads vergadering van 21 Juli werd nu door B. en W. voor gesteld, genoemd liedrag oninbaar te verklaren, met welk voorstel zich de Raad echter niet kon vereenigen. Men besloot integendeel Mr, Sleeswijk .gerechtelijk aan te spreken. Toen diende Mr. SI. een klacht bij de Justitie in wegens confractvervaLsching op grond van hei feit dat het bedrag der meterhuur door den klerk der water leiding was veranderd. Deze opgeblazen zaak is tlians geëindigd doorcfat de Rechtbank te Leeuwarden, na serieus onderzoek, waar bij zelfs eeij £chriflkundige te pas kwam, besloot de klacht niet ontvankelijk te verklaren. Echter zal Mr. SI., (voor zijn eigen kantongerecht) zich nu nog hebiien te verantwoorden weger» de niet- bclaling der f 4.31. Het is de moeite waard i dft onderwerp Interesseert ten zeerste kan velen, bevat hieromtrent het volgende: atlbe. In de eerste plaats willen wij antwoord geven de vraag hoe groot de schade is, die de blik jaarlijks in ons land veroorzaakt, door het verniM? en in brand steken van huizen, molens, torens Dat dit ieder jaar niet even groot Is spreekt T zelf. Door elkaar genomen zal de schade echter op niet minder dan millioen per jaar gerelT' moeten worden. Nu ik nog heel onlangs weer een gebouw van een bliksemafleider zag voorzien, van het oude, ik mag •wel zeggen verouderde type, en het met dezelfde of waarschijnlijk minder kosten mogelijk geweest zou zijn ee>n veel meer afdoende beveiliging aan te brengen, lijkt het me van belang eens iets omtrent de nieuwere denkbeelden aangaande bliksemafleiders In dit blad mede te deelen. Want het wordt toch wer kelijk tijd dat fabrikanten van bliksemafleiders in de eerste plaats, doch ook zij die hun huis van een- beveiliging laten voorzien, weten, dat het gewone type van bliksemafleiders reeds sinds lang, vooral voor met riet gedekte huizen, volkomen onbetrouw baar is gebleken en op andere manier met dezelfde kosten iets veel beters is to krijgen. Men heeft omtrent het wezen van den bliksem in de laatste jaren zooveel meer zekerheid gekregen, dat men thans de wetten waaraan deze zich houdt, af kan leiden en tevens kan aangeven hoe een goede beveiliging ingericht zal moeten zijp. Het ontstaan van een onweer te verklaren en alle verschijnselen te bespreken zou me hier natuurlijk veel te ver voeren, ik zal me dus slechts tot het opnoemen, van een paar feiten beperken. Onweer ontstaat, wanneer het electrische even wicht in den dampkring verstoord wordt, door da een of andere, hier buiten- beschouwing blijvenda oorzaak. Eleetrisch geladen wolken drijven door het lucht ruim en doen ook op aarde electrische spanningen ontstaan, welke grooter en grooter worden en ten slotte aanleiding geven tot het overspringen van een vonk, den bliksem. Dat wij dezen als een straal zien, komt slechts daardoor dat ons oog de beelden eenige® tijd vasthoudt en we de vonk dus 1 ook daar nog zien waar ze reeds niet meer is. Gok tusschen wolken, onderling kan de bliksem overspringen, zoodat niet steeds de aarde getroffen behoeft te worden. De oude bliksemafleider,, reeds in 1754 door Fran- •klin uitgevonden, had ten, deel te voorkomen dat de spanning een, gevaarlijke hoogte bereikte. Vandaar 'dat de opvangstang van een/ zeer spitse platina punt voorzien werd; spitse punten nl. hebben de eigen schap de electriciteit bij eenigszins hooge spanning heel gemakkelijk in de lucht te doen afvloeien. De platinapunt moest dus werken als veiligheids klep, werd de spanning zoo- hoog dat ze gevaarlijk zou worden, dan zorgde de spitse punt er voor dat de electriciteit in de lucht kon ontwijken. Mocht echter om zoo te zeggen de- afleider het zoo gauw niet bij kunnen houden en de bliksem toch over slaan,. dan was het tweede doel deze ontlading zon der gevaar naar de aarde te geleiden. Daartoe werd de opvangstang door een dikken koperdraad met de aarde verbonden en eindigde daar in de aardplaat. Wat nu de eerste eigenschap betreft, kan met de meeste zekerheid gezegd worden, dat deze bescher mende werking in het geheel niet, of zeer onbedui dend bestaat en het is dus als zuivere geldverspil ling; te beschouwen, wanneer men toch nog steeds platihaspitsen aanbrengt. Er blijft dus over het tweede doel, bescherming vans het gebouw zoo de bliksem raakslaat. Dan moet da bliksem dus den afleider treffen en hierlangs de aarde bereiken. Daartoe maakte men de opvangstang heel lang, 2 Meter, soms zelfs wel 4 Meter, en rekende dan dat daardoor een min of meer groote kegel beschermd werd, waarvan de top lag i® de punt der opvang stang. Het te beschermen gebouw moest geheel in dezen kegel liggen. Hoe groot de beschermende ke gel zou zijn, kon men echter niet eens worden, waar schijnlijk om de doodeenvoudige reden, dat deze kegel' in het geheel niet bestaat. Er zijn verscheidene gevallen te noemen, waarbij de bliksem vlak naast de opvangstang in is gesla gen en op de meest grillige wijze door het huis heen naar de aarde ik gegaan. Zoo eenvoudig als men vroeger dan ook de zaak onderstelde, is het in werkelijkheid geenszins, en het zijn de veranderde inzichten, aan de ervaring ontsproten en met de hedendaagsche kennis van electrische verschijnselen in goede overeenstemming, welke ik gemeend heb nader bekend te moeten maken,. Laat ik eerst echter eenige cijfers noemen, wat betreft de schade door onweer jaarlijks in ons land aangericht. Het boekje van Dr. D. van Gulik, samen gesteld en uitgegeven i® opdracht van de Holland sche Maatschappij van Wetenschappen te Haarlem, en reeds in 190(5 uitgegeven bij P. Noordhoff te Groningen, een werkje dat ik ieder die zich voor gelijke zullen het meeste gevaar loopen getroff te worden. Doch hiervan hebben de met stroo riet gedekte woningen het meeste gevaar bij insj. geheel te verbranden. Volgens de verzamelde gaven verhouden zich de kansen dat bij inslag »iT niet brand zal ontstaan in een gebouw met zarh? bedekking als 3:1, dus 3 X brand tegen eenmaal niet. Bij een pannendak is dit veel gunstiger, ni ai 1:2, dus eenmaal brand en tweemaal njet Dit geldt natuurlijk voor gebouwen zonder blik semafleider. Bij gebouwen wel voorzien van bliksem afleiders komt men tot geheel andere waarden D]~ 1 maal brand op 12 trefgevallen. Dit wil echte niet zeggen, dat de bliksem, al veroorzaakt hij geea brand, desondanks geen groote schade aan kan richten. En bovendien zullen huizen met riet gedekt en op de gewone manier van een afleider voorzien bijna steeds wanneer ze getroffen worden ook ge. heel afbranden. Voor met riet gedekte gebouwen geeft de gewone bliksemafleider dus zoo goed als niets. Juist omdat we dergelijke gebouwen overal in det omtrek door den ouderwetschen afleider bescherjuj zien(?) en nog voortdurend nieuwe aangelegd wot. d'en Is het een dringende eisch dat de aanleggen ervan zich beter op de hoogte stellen en zoo zij het tiet doen, dan de bezitters der gebouwen zelf om te weten wat voor een beveiliging zij moeten eischen en voor weinig geld krijgen kunne®. A. flr Wordt vervolgd. Bovengenoemde vereen iging, welke ach tem dotj stelt „de verbetering van het vabkensras in Noord- Holland te bevorderen", maakt bekend, dat zij' gaarne haar bemiddeling kosteloos wil verleenen aan hen, die uitmuntend fokmateriaal, van afstammingsbewijzen voor zien, uit een der afdeelingen wenschen aan te koo- pen. Aanvragen, welke in onderstaande rubriek worden opgenomen, te richten aan den administrateur JOH. SPAANDER te Midwoud. YEA A G. AANBOD. E«n toom beste biggen als fokmateriaal, 6 zeugen en 5 beertjes, bestellingen worden ingewacht tot SI October, bij C. DUIN te Zand werven, gem. Span broek. ze, toesprak. J. ,U komt van heel ver weg, zoo zegt grootvader, zoo babbelde zij voort. „U reist door Thuringen? U heeft bepaald wel mooier en belangwekkender din gen gezien dan dit slot. Maar daar u nu eenmaal hier is ,,Ik dank u duizendmaal voor de vriendelijke ont- Vangst," antwoordde Von Wulffen- Hij had plotseling het gevoel, als wist juffrouw Clarinde niet, dat hij de opdracht had om het slot te koopen. Zij behan delde hem als een gast. Hij besloot haar voorloopig in dien waan te laten. Het meisje begon dadelijk hem op allerlei moois attent te maken. „Daar zijn portretten van de Lodewijken van Fran krijk. Zij zijn niet oud en ook niet bijzonder goed gemaakt. Mijn grootvader liet ze copiëeren naar ori- giueelen. De meubels hier behoorden vroeger ook reeds tot Sonneborn. Maar misschien stelt u ook belang in het gebouw? Ik zal u geleiden. Het is oud. Goihiek. Maar dat ziet u zelf ook wel." En mijnheer Von Wulffen liep achter het jonge meisje door de ruïnen van het g-othische slot. Hij scho..k aan hetgeen hij zag niet veel aandacht, niet meer dan de beleefdheid gebood. Hij kende den bouwaard van dien rijd, dus wist wat hij aan portalen en trappen in dit gebouw had to verwachten. Veel meer boeide hem zijn jonge gezellin. Hij dacht, is het mogelijk, dat dit kind met de schoone, ja bijna edele trokken en de groote kalmte, ook in die onzinnige gedachte der Bourbonafkomst leeft? Neen, de gravin moest zich bepaald vergissen misschien vas het alleen maar een ouderdomswaan van den grootvader. Clarinde voerde den bezoeker naar beneden en door den I< ranschen tuin- „Grootvader meende, dat u ook den tuin moest bezien." zeide zij en lachte even. Dit lachen maakte I het bleeke gezicht zoo aantrekkelijk. yj „Het is een lief kind," had de gravin van baar gezegd. Neen, het was een klein wonder van gratie, dat daar op het oude Sonneborn leefde. En mijnheer Von Wulffen keek weer zeer verstrooid naar den Franschen tuin, want hij moest het jonge meisje aan zien, of hij wilde of niet. En hij dacht, hoe kan zoo iets hier opgroeien en in gezelschap van een won derlijken grootvader en een half dvrazen fluitspeler zoo fijn en trotsch worden en zoo kalm en wel opgevoed in den omgang met vreemden, evenals een gastvrouw, die eiken dag vreemden aan haar tafel gewoon is? En hij vroeg plotseling: „Woont u hier altijd, juffrouw?" „Bijna altijd," zeide zij. „Slechts eenmaal ben ik eenigen tijd naar Zwitserland geweest. De goede juffrouw die mij onderwees, moest naar huis en wilde, dat ik bij haar bleef. Maar grootvader riep mij weer heel spoedig naar huis." „Is u hier gaarne? Is het niet eenzaam?" ..Och, daar is de tuin, en de Weiden en het bosch. Dat blijft steeds ®ieuw. U weet dat wellicht zoo met, omdat u uit een, stad komt. En daar is de oude bibliotheek." „Leest u gaarne?" vroeg Vo® Wulffen en dacht zelf: hoe vervelend klinkt zoo'n vraag. „Ja, over oude tijden lees ik heel graag. Hoe de volken trokken en nieuwe gedachte® ontwaakten dat is heel mooi om te lezen. En hoe dan de kunst ontwaakte. De kunst, om steenen als 't ware leven en aanzien te geve® e® mooie bouwwerke® te schep- „E® mooie tuinen," zeide Von Wulffen, „wie heeft dezen aangelegd?" i "Grootvader- Heel kwam hij hier uit Fran krijk. Wij zijn emigranten" zij lachte ik meen, grootvader was een emigrant. Nu is hij reeds lang een Thuriager, evenals ik en mijn broeder Thu- ringers zijn." Von Wulffe® stond getroffen. Het was heel zeker, de grootvader had zijn kleindochter niets van zijn plan meegedeeld. En het werd Von Wulffen te moe de als beging hij een misdaad, wanneer hij nog lan ger met het jonge meisje sprak zonder het ware doel van zijn komst mee te deelen. Hij was zoo gaarne nog wat gebleven en met haar nog een poos gebabbeld. Maar hij kwam zich zelf voor als iemand die bezig was een andermans vertrouwen te misbruiken. Zoo nam hij afscheid met het verzoek of hij spoedig nog eens mocht terug komen. „Ach, gravin, dat is een verschrikkelijke geschie denis," met deze woorden begroette mijnheer Von Wulffen de® volgenden avond de gravin. „U ziet er meer boos dan verschrikt uit. mijnheer Von Wulffe®," meende deze. „Maar vertelt u mij eens, staat het met alles?" Mijnheer Von Wulffen nam op den hem aange boden stoel plaats. „Ja, nu heb ik de pretendenten naar de Fra®sche kroon meermalen gesproken. In hun onzichtbare ko ningsmantels gehuld, met de houding va® ee® groot heer, stonde® zij daar en zeiden zoo terloops, dat zij naar Parijs dachten te vertrekken. Zij verzochten mij morgen den notaris te zende®. „Ik heb uitstel verlangd, maar de oude toonde mij lachend een brief van de prinses, die ook om een spoedige beslissing verzocht „Wat kan ik ®u nog doen?" „Telegrafeer de prinses, dat u het 't beste oor deelt, dat zij de bezitting eerst zelf komt zien, U wilt den koop njet op uwe verantwoording nemen." Mijnheer Von Wulffen glimlachte. „Beste gr&vi®, die telegrammen zijn al te/vergeefs tri gij eeltig teek en van de verschrikkelijliie j nier- of blaas ziekte liebt. Vraag 1. Hebt gij 's morgens bij het opstaan een ellendig gevoel in uw rug? Vraag 2. Zijn uw oogleden opgeblazen? Hebt gij blauwe zwellingen onder de oogen? Zijn uw en kels en handen opgezwollen? (De eerste ken- teekenen van waterzucht.) Vraag 3. Is uw urine bewolkt, met bezinksel of schrijnend? Loost gij te veel of te weinig urine? Vraag 4. Zijn uw ledematen bevend of rheuma- tisch. vooral bij slecht en vochtig weer? Vraag 5. Is uw rug pijnlijk, wanneer gij u bukt ©f uit een stoel tracht op te staan? Werkt het hart onregelmatig? Wordt gij duizelig pi eenigen tijd gestaan te hebben? Vraag 6. Hebt gij hoofdpijn of klopt uw hoofd? Vraag 7. Lijdt gij aan gravoel, lenden- of heup- jicht? Nierkwalen doen niet iedereen op dezelfde wijze aan -geen enkele patiënt heeft alle kenteekenén, maar iedere patiënt heeft sommige kenteekenen. Indien gi. echter eenige aanwijzing voor nier- of blaaszwakte. hebt. is uw kwaal misschien reeds lot een hoogeren graad geklommen dan gij denkt, en verliest de blaas misschien plotseling haar kracht om het water op te houden. Alleen een nierengeneesmiddel kan een niêrziékté tot in haar wortels uitroeien. Foster's Rugpijn Nb ren Pillen dienen speciaal voor nier- en li laaskwa len. Zij lossen het urinezuur volkomen op en werk® rechtstreeks op de lijdende nieren. Zij staan hen. op een zachte wijze bij in hun grootsc.h werk om W bloed te filtreeren en de urinevergifton af te voerét die zoowie noodlottige ziekten bij mannen en vrouw® teweegbrengen. I Geen doos is echt, wanneer er niet de volledige naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen op voorkomt. Zij zijn te Schagen verkrijgbaar bij den heer J. Rotgans- Toezending geschiedt franco na ontvangst van P051' wrissel 5 f 1.75 voor één, of f 10 voor zes io°zerL verzonden. Ik reed gister zelf met dien jonge"» Ludwig, „wel hem dat hij een kleinzoon is'f n de stad om het antwoord op mijn dringend teleg af te wachten- Maar de prinses is in de wolken o de foto's en de prijs va® twintigduizend maHi 'M| ook niets te wenschen over." „En u denkt over de bewoners van Son®eborn evenals ik?" „Ja. Het is een oud man, die plotseling tot Don Quichotte is gegroeid, het is een treurige f schiedenis. En da® die zeventienjarige knaap, dü alleen mooi is en fluit speelt een kereltje votf een sprookje, dat is alles. Maar wat moet er "I Parijs van dien jongen worden?" „Ja, dat is onbegrijpelijk. E® wat moet er de jonge Clajinde worden, dat beangstigt mij n°- het meest." jAikl Het gelaat van den jongen ma® werd nog dro* y6r> „Daarvoor kom ik juist naar u toe. De 1°^ Clarinde weet van alles wat er boven haar hangt niets. Het wordt voor haajr geheim geb®",, De grootvader wil haar met een feit verrassen» Met een ruk hief de gravin het hoofd op. „O zoo, dus daar verwacht de oude tegen* En hij wil de kleine niet aan het woord late" men. Dat is een prachtig iets. Maar dat zal lieven grootvader niet gelukken. Misschien h0®1 klel®dochter toch nog wel eenigen invloed, van zij van alles op de hoogte is. Nu wil ik toch met haar praten." „Mag ik u dan dien kleinen afstand begeie"1 gravin?" jjr V De gravin lachte. De jonge man scheen er zend op gesteld, dat zij dadelijk naar Clarinuc Hij wilde persé wachten en zien wat de afloop Wordt ve rvolgd.

Schager Courant | 1910 | | pagina 6