Voor Dammers. Slot Sonneborn. Zaterdag 5 November J910. 54e Jaargang. No. 4807. TWEEDE BLAD. Van het Haagsche Binnenhof. Eerste Kamer. Binnenlandsch Nieuws. Alles betreffende deze rubriek te richten aan het Bureau Schager Courant en voorzien van het opschrift „Damrubriek". Oplossing Probleem No .16. van P. J. Waiboer te Anna Paulowna. Stand zwart 6 schijven op: 3, 7, 8, 12, 19, en, 28 en 2 dammen op 5 en 9. Stand wit 8 schijven op: 15, 21, 25, 30, 31, 34, 37 en 41 en 1 dam op 20. Oplossing: Wit: 2047. Zwart: 9 36. 1510. 5 14. 2520. 14 25. 4715. 36 47. 3024. 25 17. 24 33 en wint. Goede oplossingen ontvangen van: D. D. te Den Helder, K. V. te Koegras, B. te Anna Paulowna, H. J. G., G. de W. te Schagen, D. O. Azn. te Nieuwe Niedorp, Jn. F., P. N. en M. de Y. Azn. te Oudesluis, D. A. B. te Sint Maarten, C. S. te Kolhorn, Joh. v, d. S. te Wieringerwaard. Probleem No. 17. van G. de Waard te Schagen. Zwart. Het boek, dat in vier hoofdstukken is verdeeld, bevat veel leerzaams, zoowel voor den beginnenden als voor den meer geoefenden dammer De geniali teit van den wereldkampioen komt in dit boek tot haar volste recht. In het eerste hoofdstuk komen belangrijke slag- zetten voor, door Weiss in partijen met andere spe lers gemaakt. Het tweede bevat studies van den wereldkampioen ontleend aan partijstanden. Onder deze studies zijn er, waarin de winst geforceerd wordt door het of feren van éen of meer schijven. Het derde hoofdstuk is een oollectie van 48 pro blemen, door Weiss samengesteld, waaruit proble- misten zoowel als oplossers zeer veel leeren kunnen. Het laatste hoofdstuk is o. i. het belangwekkend ste. Het bevat 30 partijen, door Weiss tegen spelers van de eerste kracht gespeeld en door hem zelf ge analyseerd. Wij zullen in een der volgende rubrieken een en ander uit deze hoofdstukken plaatsen, dan kunnen de damliefhebbers zich een juist denkbeeld vormen van welke beteekenis dit werk voor ons spel is. Ieder dammer moet zich dit werk beslist aanschaf fen, wil hij niet onbekend blijven met het nieuwste en belangwekkendste, wat op dit gebied verschenen is Bestellingen van dit boek worden aangenomen bij de firma Trapman Co. CORRESPONDENTIE. D. O. Azn. te Nieuwe Niedorp. Het door u gezon den probleem is niet voor plaatsing geschikt. Pro beer u eens, met behoud van een goeden stand, een dergelijken slagzet saam te stellen. recht vooruit doen gaan. Met het oog op het be werken van de schuine greppel- en slootrijen, zijn vele wiedmachines voorzien van een inrichting om het raam met schoffels schuin te kunnen stellen. Het wieden geschiedt door troffelvormige messen, ..ganzevoeten" genaamd of door schuine messen, on geveer werkend als kleine ploegscharen. Men bezigt meestal schoffels van het ganzevoet- model, wanneer men diep wil schoffelen en de grond nogal stijf is. Tusschen 2 rijen loopt dan éen ganze- voet. In Groningen hebben vele landbouwers 2 stel len, een nieuw stel voor jonge gewassen met smalle rijen en een afgesleten stel voor de oudere gewassen met breeder uitgegroeide rijen. Bij de zeer wijde rijen, bieten en erwten, hebben de ganzevoeten het nadeel, dat men niet precies kan zien, waar de hoeken langs gaan. Dit nadeel missen de messen, waarvan er veelal twee in een rij loo- I>en; ook werpen deze minder grond op de planten dan de ganzevoeten. De messen dringen echter min der goed in den grond en verstoppen lichter door zoden, kluiten, enz. Voor het machinaal schoffelen van granen met een rijenvvijdte van ongeveer 20 centimeiers, gebruikt men in elke tusschenruimte der rijenparen 1 ganzevoet of 2 messen. Bij wijdere rijen: bieten, boonen. aardap pels, erwten, bevalt een oombinatie van 1 ganzevoet voor en 2 messen daarachter bijzonder goed. De wiedmachines worden gebouwd volgens drie syste men. Bij de eerste groep zijn de schoffels alle vast ver bonden in een verschuifbaar raam, dat zoowel op en neer als zijwaarts verplaatst kan worden. Bij vrij effen grond kan dit soort machines heel goed Werk leveren. Bij de tweede groep kunnen de schoffels zich op en neer bewegen evenals de vorentrékkérs éénér zaai machine. Door het aanhangen van gewichten aan de uiteinden der hefboomen wordt de meer of mindere CXLiy. WERKTUIGEN OM TE WIEDEN. diepgang geregeld. Voor elk bedrijf hebben de laatste jaren doelma- Deze werktuigen loopen evenals vele zaaimachines op tiger werktuigen gebracht, waarmede de arbeid vlug- 2 paar wielen en worden op dezelfde wijze vóór be- ger en dikwijls ook beter kan verricht worden dan stuurd. De bediening vraagt daarom 2 personen, met het ouderwetsche handgereedschap. Vooral voor Bij deze machines loopen de schoffels op lage plek- het landbouwbedrijf is die vooruitgang van groote ken ondieper als op het overige land. Dit bezwaar is beteekenis geweest. De stoomdorschmachine met stroo- opgeheven in die wiedmachines, welke de schoffelhéf- pers verdrong de aartsvaderlijke dorschvlegel en gee- boomen niet aan één doch aan twee hefboomen dra- selbank. De zelfbinders ën maaimachines maakten de gen. In dit derde systeem is er voor gezorgd, dat de landbouwers zoo goed als onafhankelijk van zichters schoffels steeds dezelfde helling houden, als het terréin en maaiers uit den vreemde. Al zijn we nog niet lager of hooger wordt. in het bezit der vurig begeerde, doelmatig werkende melkmachines, we hebben toch centrifuges voor ont- rooming, karnkneders, pasteuriseertoestellen en an dere zuivelbereidingsmachines verkregen. Ook in de gereedschappen noodig voor de verple ging der te velde staande gewassen, granen, erwten. Volgens het eerste systeem werkt de Smyth's schof felmachine van Fr. Dehne te Halberstadt. Naar het tweede beginsel zijn gebouwd de machines van Richard Garrett and Sons te Leiston en naar 't derde de schof- feltuigen van H. Laas en Co. te Magdeburg-Neustadt. Met de schoffelmachines kan in een tien-urigen ar- Wlt Stand zwart 11 schijven op: 1. 6, 7, 8, 11, 14. 15, 19, 24, 30, 41 en ©en dam op 29. Stand wit 11 schijven op: 16, 18, 27, 31, 32, 35, 43, 44, 45, 48, 50 en een dam op 4. Oplossingen van dit probleem worden ingewacht uiterlijk Maandag 14 November aanstaande. Slagzetten, in de partij Onderstaande stand kwam voor in een partij ge speeld door den heer W. Jimmink Hz., 't Zand. W. Jimmink Hzn. Zwart. bieten enz. is een duidelijke vooruitgang te bespeu- beidsdag 3 4 H.A. bewerkt worden. Vooral bij de ren. Voorheen wiedde men het onkruid weg met bietenteelt kan direct na zware regenbuien eén vlugge schrepel, wieder of hak en schoffel, thans zijn daar- losmaking van den grond met dit nieuwe soort akker voor reeds machines van verschillend fabrikaat in bouwwerktuigen zeer heilzaam zijn. gebruik. In voorjaren, waarin door gebrek aan werkvolk het Slechts terloops wil ik even de aandacht' vestigen onkruid dreigt de baas te worden, kunnen de wied- op de handwiedmachines „Planet Jr." van Ameri- machines groote diensten bewijzen, omdat zij het mo- kaansch fabrikaat. Eén persoon kan er per dag een gelijk maken op tijd de bewerking der jonge gewassen aardig lapje mee schoonmaken. Zij kunnen op veler- uit te voeren. lei wijdten en diepten gesteld worden en voor kleine Algemeen weet men wel, hoe nadeelig hét is. in- bedrijven, b.v. in de groententeelt, kan men er be- dien het onkruid de baas wordt en eenig© natte da- paald veel genot van hebben evenals van hare zus- gen beletten de akkers schoon te wieden, termachine de handzaaimachine „Planet Jr." In de In verschillende streken, waar tal van moderne machines groenteteelt wordt nog veel te veel in het wild ge- reeds met succes worden aangewend, ziet men de wiéd- zaaid, of uit de hand gepoot, wat heel wat vlugger machines nog hoogst zelden in werking. Toch verdie- en evengoed met machines kon gebeuren. I nen zij meer de aandacht der landbouwers en zou Het was heden mijn doel iets mede te deelen over het overweging verdienen eens een béproéving dézér de grootere werktuigen om te wieden, welke getrok- machines in eene bouwstreek te houden. Als de ken- ken worden door éen of twee paarden. Gewoonlijk nismaking bij zulk een demonstratie meevalt, zal een al- duidt men deze machines aan met de namen paarde- gemeen gebruik der schoffelmachines niet uitblijven en hak, of schoffelploeg en schoffeltuig of wiedmachine. dan mag met voldoening geconstateerd worden, dat het Een paardehak of schoffelploeg is ingericht om akkerbouwbedrijf wederom een schrede verder is gé- I twee rijen tegelijk schoon te maken. Vóór w ordt ze treden op het pad dier verzustering van landbouw en gedragen door een wieltje. Zij bestaat uit twee bal-industrie. 36 'M ken, die samen een hoek vormen en dichter of wij der gesteld kunnen worden naar gelang de rijen- wijilte van het gewas is. Deze balken dragen schoffels, welke het onkruid afsnijden en den grond losmaken. Het besturen ge schiedt met 2 staarten, evehals bij de nieuwerwetsche ploegen- Er zijn ook paardehakken met éen boom, die dwars armen heeft, waaraan de verstelbare messen zitten. Bij de aardappelcultuur in de Veenkoloniën ge bruikt men schoffeltuigen, die bestaan uit drie naast elkaar verbonden schoffelploegen, die 3 rijen tegelijk bewerken D. E. LANDMAN. DEN HAAG, 3 Nov. De heer D© Marez Oyens blijkt een aanwinst te zijn voor het ..spraakzame" gedeelte van den Senaat. Hij maakte zijne verontschuldiging, reeds aanstonds aan het debat -over de Octrooiwet -deel te ne men. De heer Oyens is wat verouderd, vergrijsd sinds Achter eiken ploeg loopt als bestuurder 1 hij, als lid van het Kabinet-Kuyper. in de Verlegein- Wit. Zwart aan zet zijnde vervolgde de partij als volgt: Zwart: 2429. Wit: 33 24. 19 30. 28 8. 2 13. 30 24. 1319. 24 13. 12—18. 1322. 17 46. Het boek van den Wereldkampioen. Onder den titel „Tactique et Stratégie du Jeu de Dames", verscheen de vorige week het damwerk van Weiss, waarnaar de geheele damwereld sedert lang verlangend uitzag. een man of jongen om te voorkomen, dat „stoelen iets uit de rij geplant, afgeschoffeld zouden worden. 1 Het onkruid, wat het schoffeltuig niet Vernietigd heeft, wordt door éen of meer arbeiders, die de machine volgen, met de hand of met den wieder ver nietigd. De eigenlijke paardewiedmachines of schoffeltui gen bestaan uit een raam, dat rust op 2, 3 of 4 wielen- Het is zeer doelmatig, dat deze machines de zelfde spoorbreedte hebben als de zaaimachines. Het maakt de besturing gemakkelijker als de wiedmachi ne in de sporen der zaaimachine kan geleid worden. Bij verschillende zaaimachines kan men zelfs onder deelen krijgen om de zaaimachine 's zomers te ver anderen in een wiedmachine. De ervaring heeft ech ter geleerd, dat er bij deze combinatie nog al eens onderdeden zoek raken, zoodat het voordeel meer lijkt dan het eigenlijk is. De wiedmachine moet zoo gebouwd zijn, dat de schoffels vlug in en uit het werk gezet kunnen, worden en onder het voortrijden alle te zamen zij delings gestuurd kunnen worden door den werkman, die achter de machine loopt. Zelfs al gaan de paar- Feuilleton. Novelle van sophie hoechstetter. Mijnheer Von Wulffen vertelt u mij eens iets van de wereld daar buiten „Vertelt u mij liever iets van Sonneborn, juffrouw Ciarinde." „O," zeide zij levendig beginnend, maar dan zach ter wordend. „U moet eens hier zijn, wanneer 't win ter is. Wanneer alles zoo in diepe sneeuw ligt en de nevels komen. Dan klinken menigmaal van uit de- dorpen uit de verte, de klokken tot ons op klin ken heen over de sneeuw, als een roepen door sche mering en stilte. Men weet dan niet meer, dat bui ten nog de wereld is en zoovele dingen meer. Men hoort slechts de stemmen van oude klokken over de slapende aarde." Von Wulffen zat weder in den diepen stoel. Hij hoorde Ciarinde spreken. Hij dacht, dat het heel goed moest zijn, steeds zulk een lief en hoog staand mensch om zich heen t© hebben. Dan ging bepaald ook wel bij ons ter ruste, wat niet mooi en niet goed is. Dat was, zooals ook zijn eerste jeugd geweest was: geloof in het goede van den mensch en bereid tot alles wat het stempel van edel en goed draagt.. En hij voelde zich als werd hij in een veilig thuis geleid, in, den feestdag des harten. De fluitspeler klopte bij den heer Von Wulffen aan en trad binnen. Hij had zijn bruin Zondags- Pak aan, zooals de Italiaansche arbeiders dat dra- Hij maakte een stijve buiging en keek lachend de kamer rond. ..U mag uw verblijf wel wat opknappen, mijnheer von Wulffen. Mijn grootvader laat u vragen om dadelijk te komen." woordiging verscheen. Zijne coiffure en baard zijn nog steeds zilverwitte pronkjuweelen van kapkunst. -En Hij verstaat nog de kunst oin ook over zwaarwichtige on derwerpen op genoegeiijke wijze te keuvelen. Tegen het ontwerp-Octrooiwet had de senator Oyens enkele bezwaren, die hij ontwikkelde. Zonder beteeke nis, zijn ze zeker niet. Zoo. bijvoorbeeld, dat men rekening had moeten houden mei de nieuw© leer, wélke een tractaat feitelijk boven de wet stelt; met welké waarheid het ontwerp geen rekening houdt. Voorts dat een vreemdeling, die zich ook wanneer deze wet in werking is getreden, tegen namaak wil hoeden, verplicht is hier te lande eene exploitatie-inrichting te maken. Van grooten aandrang tot deze regeling had de heer Oyens, zeker beter dan iemand bevoegd om deze materie te beoordeelen -na de opheffing der Oc trooiwet (dus in de periode 18691910 weinig ge merkt. Men ziet, de heer Oyens was tamelijk zwaar tillend en blind voor het groote voordeel, -door den heer Wailer in eene rede vol hoogdravende zinnen verheerlijkt, dat deze regeling de energie zal doen den wat op zijde, dan moet het stuur de machine nog ontwaken op technisch gebied. Het debatje had overigens, waar niet het geringste zweempje van gevaar het ontwerp bedreigde. eén zuiver theoretisch, academisch, gansch-gemocdelijk ka rakter. Dat de Octrooiwet er zonder stemming door zou gaan, stond natuurlijk vast. De regeering;eornmisr saris mr. Frviin, vond gelegenheid van zijne solide ken nis ook in het Hoogernuis te doen blijken, terwijl mi nister Talma zich evenmin onbetuigd liet. Dc lezer zal mij veroorloven op de gedachten wisseling niet ver der in te gaan en slechts te constateeren het verblijdénd resultaat, idtat eene regeling welke voor de eér van ons land sinds lang dringend noodig was, thans haar beslag heeft gekreg.-n. De heer an Velsen heeft afscheid genomen van den Senaat, wegens ouderdomszwakte. De voor zitter achtte het niet noodig om. naar aanleiding van dit beriftht, een woord eken te wijden aan den schei denden senator. Bepaald hartelijk is dit tegenover den braven geestverwant niet. „La plus belle fiile du monde ne peut donner que ce qu'ella a... Ik denk er niet aan om den heer Van Velsen met eene schoone maagd té vergelijken. En dat ,.de mantel van Groen" of een dei- andere sterren aan het anti-revolutionnair firma ment hem nu juist niet zou gepast hebben, 't is zijn schuld niet. Voor het „intellectueel peT' van ons Hoogerhuis is 's heeren Van Velsen's heengaan geen verlies van beteekenis. Aan de hechtheid van zijn on wankelbare trouw zal „de groote leider" geen seconde ooit hebben getwijfeld... Mr. ANTONIO. 4 'alliiuisoog. Alhier zijn aangespoeld een honderdtal leege haring vaten. Sommige zijn gemerkt: Fulds P. M., andere H. v. d. Burg 1910 Vlaardingen, weer andere Duyven- rode. Katwijk aan Zee; twee nieuwe vaten dragen het merk Klinge en Poorteman 1910 Maassluis. Nog zijn aangespoeld twee witte reddingsboolen, ge merkt Adonius, Amsterdam. mllantsoog. Voor het herhalingsonderwijs aan de Openbare School alhier, Hebben zich aangemeld 13 leerlingen, n.1. 2 jongens en 11 meisjes. Wieringen. Is hier en op andere plaatsen de zeemosvisscherij stop gezet, op de Friesche Wadden wordt daar nog naar deze plant gcvischt en was de prijs tot voor korten tijd overal ongeveer f 1 per K.G., thans wordt daar betaald f 0.25 per K.G. minder. De reden van deze prijsverlaging moet gpzocht worden in buitenlandsche onlusten en te groote toevoer. Te betreuren is hét éch ter, dat de visschers voor zoo'n luttele prijs de ban ken van het mos beroovetn. nieuwe niedorp. Onze vroegere plaatsgenoote, mej. G. Kuilman, werk zaam als leerlinge-verpleegster in het Nederlandseh Isra ëlitisch Gasthuis te Amsterdam, heeft gisteren het di- ploma van Het Witte Kruis voor ziekenverpleging be haald. dirkshorn. Gisteren vergaderde alhier het bestuur van het On derling Veefonds voor de gemeente Harenkarspel, tot het opmaken der rekening over de laatst verloopen drie maanden. In dat tijdvak waren 1203 runderen verzekerd; er stierven of werden afgemaakt 7 runderen, waardoor een schade beloopen weid van f 541.35, zoodat een om slag geheven moet worden van 45 cent per rund. BURGERBRUG. In den vroegen morgen van Donderdag is het hier eert waar noodweer geweest. Een geweldige donderbui, gé- paard met regen en wind, ontlastte zich boven ons dorp en heeft heel wat onheil gesticht. De boerenplaats van den heer K. Francis Jr. werd door het hemelvuur getroffen. Gelukkig echter heeft de afleider den bliksem opgevangen en onschadelijk gemaakt. De leider zag geheel gloeiend en zal vérniéuwd' moeten worden. Liep dit dus heel gelukkig af, van verscheidene vee houders waren koeien of schapen tengevolge van het onweer te water geslagen. Konden verschillende koeien en schapen weer gé- red worden, niet allen waren zoo gelukkig. De heer W. Tamis lijdt de schade van het verdrinken van drie schapen, de heer W. Rampen verloor ér twee. "door den bliksem. Donderdagavond zijn 7 koeien van den landbou wer Van der Tas, onder Pijnacker, door den bliksem gedood. vergiftiging. De heer A. uit Amsterdam bij familie in Fries land logeerende, werd gisteren plotseling hevig on gesteld. De geneesheer constateerde verschijnselen van vergiftiging, vrij zeker door het gebruik van be dorven vleesch te Amsterdam. De toestand van den patiënt is ernstig. het land wordt duur. Te Arum (Fr.) is gisteren een boerderij verkocht, die voor 13 jaar gekocht was voor f 30.000. Nu bracht zij f 64.000 op. kamerverkiezing rotterdam v. Bij de Donderdag gehouden herstemming vooreen lid der Tweede Kamer in district V zijn uitgebracht 52IG geldige stemmen, waarvan 2752 op den heer Gl J. de Jongh (liberaal) en 2464 op den heer h. Ch. Vegtel (anti-rev.), zoodat de heer De Jongh is gekozen. Bij eerste stemming waren uitgebracht 4733 gel dige stemmen. Hiervan vereenigden op zich: mr. C. Th. van Deventer (vrijz.-dem.) 439; de heeren G. j! Mijnheer Von Wulffen keek den jongen Lodewijk aan. „Is u er zoo blij om, dat u hier vandaan gaat?" vroeg hij. „Gelooft u niet, dat het uw grootvader zeer zwaar zal vallen?" Lodewijk Hebert von Sonneborn lachte weer. Hij lijkt op Ciarinde, dacht Von Wulffen, maar het ge laat heeft alleen een andere uitdrukking. En hou ding bezit dat jonge mensch het is werkelijk een van edele geboorte. „Mijn grootvader heeft altijd al reeds naar Parijs gewild. Hij heeft er slechts op gewacht, dat ik niet meer zoo jong zou zijn. Men moet zijn hart nieC aan een oud huis laten hangen, wanneer men in een ander land gewichtige dingen heeft te doen." Dat Lodewijk over die dingen zeer verkeerde be grippen had, dat wist mijnheer Von Wulffen. Hij volgde hem dus, zonder een enkele vraag meer tot hem te richten. De notaris wachtte reeds. Hij had de kadasterpa pieren voor zich, de oude baron een menigte aan- teekeningen. De geheele inventaris, alle meubelen en verdere ingrediënten stonden daarop aangeteekend en zouden nog getaxeerd worden. Wijn stond er op tafel en de notaris dronk er heel vlijtig van. Het was voor hem ook een vervelende geschiedenis, de praat jes te moeten aanhooren van den ouden baron, van eiken stoel of tafel die getaxeerd moest worden- Die becijferingen, die vele uren duurden, vermoei den ook mijnheer Von Wulffen. Hij zat er tenslotte bij zonder dat hij er iets van begreep en dacht bij zichzelf, dat hij toch heel blij zou zijn, als de op dracht van de prinses nu maar geheel zou zijn uit- j gevoerd. Eindelijk zeide de notaris: „En nu staat allee voor elkaar. Ik zal alles in het net laten schrijven, en dan moeten de beide heeren maar eens even op mijn kantoor komen als het hen voegt." „En wanneer moet dat dan gebeuren?" vroeg de grootvader. „Zeer spoedig, wanneer u het beslist hebben wil, mórgen. Wanneer overmorgen ook goed is, is mij dat liever." Grootvader greep naar het wijnglas. „Laat ons klinken en wenscht u allen mij geluk. Wanneer een man bijna zijn geheele leven lang ver van zijn vaderland heeft geleefd, en hij kan einde lijk naar huis, dan is dat een geluk, mijneheeren, een geluk." En met bevende handen hief de oude zijn glas op, en met haastige teugen dronk hij den wijn. Mijnheer Von Wulffen deed die luide vreugde van den oude pijn. Hij wenshte zichzelf ver weg van deze plaats. En zoo ging hij met den notaris het slot uit, sprak af, wanneer de onderteekening zou plaats heb ben en liet hem dan alleen naar den Hertog August gaan. Hij, Von Wulffen, wilde nog een poos in de vrije natuur blijven. Hij liep den hoogen muur van het slot om en besloot plotseling een half-vergane stee- nen trap op te loopen. Daar boven moest men be paald een mooi uitzicht hebben. De steenen verschoven onder zijn voeten, het was meer een springen dan een gaan, wat hem boven bracht. Een boom beschaduwde het plateau en hij zag hoe daar ginds een bank was uitgehouwen om op te kunnen zitten en zoodoende van het uitzicht te genieten. Von Wulffen trad nader. Toen merkte hij, dat Ciarinde daar boven zat. Haar bleek gelaat was naar hem toegewend. „O pardon," zeide Von Wulffen, „ik wist niet dat u hier was. Mag ik hier even bij u blijven?" Een trek van hoogmoed, zooals men anders alleen ziet bij mensch en op rijperen leeftijd, was om haar mond. „U is hier immers toch heer en meester," ant woordde Ciarinde. Het was hem alles behalve wel te moede bij deze woorden. Hij voelde het als een verwijt, ook omdat hij gezwegen had tegenover haar over het doel, dat hem hierheen had gevoerd. „Uw grootvader," zeide hij langzaam, „wil immers toch weg van hier. Hij wil naar Parijs. Maar wat kan ik daar aan doen? Ik doe dezen koop niet voor mij. U gaat dus niet gaarne hier vandaan?" voegde hij er na een kleine aarzeling aan toe. Ciarinde zweeg. Zij had het hoofd gebogen. Een warme golf sloeg als 't ware over Von Wulf fen heen. Hij dacht: o mocht ik haar behoeden en beschermen. En om de stilte niet al te drukkend te doen worden, sprak hij zachtkens door. „Het is ook niet goed, wanneer u hier altijd in de eenzaamheid blijft. Voor uw broer is het ook niet goed. Een jongeling moet leeren zich met het leven te meten en hij moet zich de kracht en ont wikkeling eigen maken om het leven te kunnen ont moeten. Dit alles is voor hem hier niet te vin den." Ciarinde keek op. Er kwam iets als vertrouwen in haar gezicht. „Dat alles zal hij nergens vinden. Sedert zijn kindsheid leeft hij slechts met de gedachte, dat hij een Bourbon is. Ik heb niet begrepen, wat dat alles eigenlijk beteekent. Ik heb gedacht, er leven vele jonge menschen op het land, evenzoo als hij, en een herinnering te hebben aan het verleden, dat is mooi. Maar nu heeft die vreemde gravin met mij ge sproken. Zij is zeer goed. En zeker weet zij alles veel beter, dan wij het hier weten," d^echt von Wulffen stond eensklaps vlak naast „Kind, zeide hij, „laat u door dit alles toch niet zoo bedroeven. Uw broeder Lodewijk kan nog zien en leeren. Men moet hem alleen het werkelijke le ven tooneu. Het is rijker dan het verleden, en zelf zich iets te scheppen is trotscher dan een idee aan te hangen, waarbij men persoonlijk eigenlijk niet be trokken is." „Wij hebben geen vrienden," zeide zij hard. „Het oude slot is onze eeuige vriend, en die verraadt 1 ons nu." i Mijnheer Von Wulffen keek treurig op het meisje UG6r. „Ik heb gister de gravin gevraagd, eens met u te praten, opdat gij misschien nog den noodigen in vloed op uw grootvader zou kunnen uitoefenen" zeide hij. ■•Hij luistert niet naar mij hij wil weg Wat kunnen daar mijn wenschen en mijn smeekbeden uit richten?" Neen het was waar, tegenover dezen waan, was

Schager Courant | 1910 | | pagina 5