Telegrafisch Weerbericht. Van liet ilaagsche Binnenhof. Tweede Kamer. Gemengd Meuws. EEN' VERZOEK AAN DE KONINGIN-MOEDER. Volgens de Ct.' behelzen de Hongaarscho bladen het volgende verhaal Tijdens Haar Verblijf le Bcedapest hoeft H. M. Ko ningin-Moeder Emma vele bedelbrieven ontvangen, waar in Haar door armen geldelijke hulp werd gevraagd. Een dier brieven maakte echter daarop eene uitzon dering. Een oude vrouw, die thans in het armenhuis woont, schreef daarin het volgende aan de Koningin- Moeder „Mogelijk zuil Uwe Majesteit zich mijner willen her inneren! indien ik U mededeel, dat ik de vrouw was, die het garneersel naaide op den rok van Uwe Doch ter Wilhelmina. In het hotel, waar 't U behaagde vóór ruim 10 jaren te logeeren, trapte Uwe Dochter op Haren rek en scheurde daardoor het garneersel. Ik diende toen in dat hotel en snelde dadelijk heen om «.en naald te halen. Ik ben niet gewoon te bedelén, maar ik heb een arme kleindochter, die kleeren noo- dig heeft. Uwe Dochter, Wilhelmina. zal dien rok zeker wel niet meer gebruiken en daarom hoop ik, dat het U "jge beliag.'n hem mij toe te zenden, opdat ik hein met Kerstmis aan mijne kleindochter ten geschenke kan g^ven." To.-u men II. M. vertelde, wat er in den brief stond, amuseerde Zij zich zeer en noteerde het adrés dér arme vrouw, opdat zij haar bij Hare thuiskomst den i uit de garderobe van Koningin Wilhelmina zou kunnen toezenden Ni .tliuirieailtrnc. De heer P. Ruiter alhier, slaagde voor het examen in Vrije- en Ordeosfeningen. Den Haag, 9 November. De voorspelling, dat de algemeene beschouwing over de Indische Begrooting voor 1911 een zeer kalm, rustig, hartstochtloos karakter zou dragen is reeds bewaarheid. De beide sprekers, wier beschouwingen nog eens ontwikkelend het program voor Indië's ontwik keling in modernen geest, waren 't roerend en treffend met elkaar eens. De Unie-liberaal De Mees ter en de man van Rechts Colijn, konden elkaar hier vrijwel de hand reiken. Over de Idenburgsche Zon dagsrust- en passer-circulaires denken zij natuurlijk niet eender, maar dit staat toch wel vast, dat t onder hen, die Indië goed en „de visie", uit eigen aanschouwing kennen, gaandeweg is gekomen tot overeenstemming van inzicht. De groote lijnen der beide kranige redevoeringen loopen parallel; op de hoofdpunten zijn de heeren Colijn en De Meester 't met elkaar eens. Beiden begrijpen, dat, de tee kenen des tijds" ons dwingen tot waakzaamheid. De periode van sleur en slender; van de onaangetaste heerschappij der Slijmering's van ouderen en jonge ren datum, ze spoedt ten-einde. Althans, men beseft, dat 't nu ernst wordt en het taaie monster der bureaucratie en paperasserijdat zóóvele jaren ach tereen alle-goeds tegenhield, moet worden gedood. De slapheid en traagheid, waarover speciaal mr. De Meester klaagde, zijn trouwe bondgenooten van de bureaucratie. Decentralisatie, ook en vooral in fingntiëelen zin, zal den aartsvijand kunnen doo- de>n. Een Van Heutsz, anders niet voor een kleintje vervaard en juist niet van de sentimenteele soort, moest de reuzentaak opgeven. De heer De Meester noemde de M. v. A. dezer Indische Begrooting „een knap stuk ambtenaars- werk"... Arme minister Malefijt, aan wiens ijver alleszins-verdiende hulde werd gebracht, keek bij dat woord tikje-sip... Knap werk, roemt de heer De Meester, maar: wij schieten niet op. Een stuk of wat millioenen zijn besteed om Java uit de „inzinking" op te heffen, hoever zijn we met de irrigatie gevorderd? Hoe lang om iets te noemen zal men nog geduld moeten oefenen voor-en-aleer het Indische Strafwetboek zal zijn ingevoerd?... Om slechts éen ding te noemen. Maar over eene quaes- tie, draaiend om de vraag of bij zekere plechtige ge legenheid 't Wilhelmus dan wel 't Wien-Neerlandsch zou worden getoeterd: de vice-president van den Raad van Indië. De Meester ontving daar inder tijd een portefeuille vol stukken over!... Met talent en in helder, krachtig betoog hebben de heeren Colijn en De Meester het program nog eens geteekend van den grootschen arbeid, welke dient volbracht. Versterking van het inlandsch ele ment; toepassing van het beginsel, dat de inlander door den inlander, onder behoorlijke en superieure controle, moet worden bestuurd. Decentralisatie en gaandeweg, „langs lijnen van geleidelijkheid" door voeren van het beginsel der autonomie van Insu- linde .Het ontginnen der schatten, sluimerend in den bodem der Buitenbezittingen, speciaal van Su- matra. 't Ontlasten van overbevolkt Java door immi gratie naar Sumatra. Aanleg van spoorwegen, vooral in het zuiden van Sumatra. Opwekking van het Ne- derlandsch kapitaal om deze plannen te steunen- Jan Salie naar z'n hofje teruggejaagd. Voor de afwisse ling eens niet dobbelen in Amerikaantjes en andere fraaiigheden, tot vermaak van Uncle Sam, die onze puike tientjes in zijn hoed ziet regenen, maar naar Engelsch voorbeeld, het wagen, beleggen, van Hollandsch kapitaal in Indische mijnondernemingen.. Zeker, wij hebben te beseffen, dat de tijd van dommelen en struisvogel-politiek voorbij dient te wezen. De finantiëele toestand van Indië moge dan voor het oogenblik niet zorgwekkend zijn, de heer Colijn cijferde voor, hoe de inkomsten stijgen, de uitgaven dalen. Dat 't met de tin verre van voor den wind gaat. En de opium?... De heer Colijn verklaarde niet te behooren tot de menschen, die opium in elke omstandigheid een vergift noemen. Wat den heer Schaper deed opstui ven Och, antwoordde de ander, die behoort tot de gelukkige menschen, die niet gauw van hun stuk worden gebracht, och, in Holland hebt-ge wel menschen die dagelijks hun éene bittertje drinken en er oud bij worden... Welnu, in Indië wordt opi um geschoven en zij, die 't niet al te bar maken, houden 't ook vol Een woord ter vergoelijking van het opium-ge bruik is, geloof ik, in de Kamer nog niet gehoord. Totdusver had men de bestrijders en de zwijgers, 's Heeren Colijn's redeneering lijkt zonderling, maar men moet van de zaak en van de toestanden volko men op de hoogte zijn om een oordeel te hebben over de vraag of vergelijking van het „heulsap" met 't „éene bittertje" van de matigste Hollandsche niet- geheelonthouders opgaat Dat jhr. Victor de Stuers zijn „hobby-horse" van de Atjehsche gruwelen zou berijden, was te voor zien. En toch, als hij zoo nuchtertjes en langs z'n neus weg vraagt, hoe dat nu eigenlijk zit... Al die betuigingen dat 't op Atjeh zoo voortreffelijk gaat, „eerlang het militair door het civiel bestuur kan worden vervangen" (zie rapporten-Van Heutsz) en dan daarnaast legt die officiëele cijfers over al de mannen, vrouwen en zuigelingen, die „neerge legd" of „in hechtenis werden genomen"... Ja, als de kunstlievende grijsaard uit Weert dat alles zegt en vraagt, verflauwen toch de glimlachjes op de aan gezichten der heeren De bewindsman, die nu achter de groene tafel is gezeten, zal straks blijken 't ook met de heeren eigenlijk roerend eens te zijn. Nu ja, men heeft punten van verschil. Bijvoorbeeld: de Idenburgsche circulaires over de Zondagsrust en de bekende, sommigen zullen zeg gen: vermaarde of wel beruchte passer-dito's. Zelfs dc heer Colijn waarschuwt om voorzichtig te wezen met de Mohammedanen. Overigens neemt hij, waar 't de eerbiediging (ziet ge, deze, niet de vie ring!) van den Zondag betreft, den toewan-besaar 111 bescherming. De heer De Meester is op dat stuk ietwat kal mer, minder enthausiast. maar de hoer Idenburg kent Indië te lang en te goed om dwaasheden te doen. Met die passer- en andere circulaires zal het wel losloopen. De groote vraag is thans, of er van Buitenzorg stuur- en stuwkracht genoeg zal uitgaan om iets van het zeer vele, dat het nieuwe Indische program bevat, te verwezenlijken. De arme ambtenarij raakt leelijk in het gedrang. Zelfs de heer Boogaerdt, die misschien jè groot ste Indische specialiteit zou zijn, ware hij slechts minder hopeloos en erbarmelijk vervelend, zelfs ihij trekt er thans met gevelde lans tegen in het jtrijt. Onderwijs en zending zullen blank en bruin tot vrienden maken, roept hij aan het slot van ■zijne hier en daar zeker verdienstelijke rede, uit. Eén God, éene Koningin zal allen vereenigen tot het Groot-Nederland, in welks toekomst de heer Boogaerdt, die van de „ongedoopte Christenen van het Heilsleger" niets wil weten, en 't dies af keurt, dat de Gouv.-Generaal dat Leger eventjes of ficiéél heeft erkend, vaste lijk gelooft. Wij komen op die rede, nadat Excellentie Malefijt heeft gesproken, terug. Deze eerste dag, dit willen we even constateeren heeft zoo duidelijk, zoo scherp doen gevoelen dat er in de verhouding tusschen Nederland en Insulinde gansch-nieuwe denkbeelden zijn doorgedrongen, goede, frissche, gezonde, waartegen geen oppo sitie meer baat. Men is op den goeden weg... Zeer stellig... De vraagt blijft, of er een aanvoerder zal zijn, die de legioenen brengt waar ze moeten komen... En wie dat zal blijken te wezen Morgen halfelf: kapitein Thomson, De „thermome ter" van Indisch debat zou licht kunnen stijgen Mr. ANTONIO. 10 NOVEMBER. VERWACHTING: Zwakke tot matige westelijke tot zuidwestelijke wind. Aanvankelijk nog buiig. Later half bewolkt. Droog weer. Zelfde temperatuur. Predikbeurten. ZONDAG 13 NOVEMBER. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE te: Schagen, v,m. 10 uur, Ds. Poort. Sint Maarten, v.m. 9.30 uur, Ds. TinholL Barsingerhorn. Geen dienst. Anna Paulowna. Geen dienst. St. Maartensbrug, v.m. 9.30 uur, Ds. Met. Doop. Wieringerwaard. Geen dienst. Noord-Zijpe, Schagerbrug, v.m. 9.30 uur, Ds. A. Groeneveld. Callantsoog, v.m. 10 uur, Ds. Hopster. Winkel, v.m. 9.30 uur, Ds. B. Nieuwburg. Nieuwe Niedorp. Geen dienst. Wieringen, Hippolytushoef, v.m. 10 uur, Ds. Bax. Wieringen, Den Oever, v.m. 10 uur, Ds. Reinders. Harenkarspel, Dirkshorn, 's morgens, Ds. Sinninghe Damsté. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Noord- en Zuidzijpe, Oudesluis 's morgens 10 uur, Ds. L. G. Holtz. Collecte Gustaaf Adolf-Vereeni- g'ng. Barsingerhorn, Ds. Kooiman. Nieuwe Niedorp, Ds. Haars. Wieringen, Stroe, v.m. 10 uur, Ds. J. M. Leendertz. LOKAAL „BETHEL", HOEP SCHAGEN, ten behoeve der Nederlandsen Hervormde Kerk: v.m. 10 uur. Geen dienst, 's Nam. 2 uur, Ds. A. E. Vinke van Alkmaar. Avondmaal. Breezand, v.m. 9.30 uur, de heer H. Woltm&n. WOENSDAG 10 NOVEMBER. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE te: Sint Maarten, 's avonds 6.30 uur, Ds. Tinholt. Barsingerhorn, 's avonds 7 uur, Ds. Van Loon. Zuid-Zijpe, Burgerbrug, 's avonds 6.30 uur, Ds. Met. Nieuwe Niedorp, 's avonds 6.30 uur, Ds. Scher- merhorn. Harenkarspel, Dirkshorn, 's avonds, Ds. Sinninghe Damsté. ONTHULLINGEN UIT PARIJS. Alphonse Alais, de grappenmaker, vertelt ergens dat hij eens een gesprek had met een spekslager. Monsieur le charcutier, zei hij, ik moet u eens wat vragen. Wat doet u toch met den afval? Hebt u daar vaste honden-klanten voor, of zoo?... Wij hebben geen afval, meneer. Maar... Neen meneer, dat bestaat niet in ons vak. Tout se mange!... Sinds ik deze onrustbarende zinspreuk ken, ben ik wat huiverig voor de vele uiterlijk zoo propere char- cuteries van Parijs. Maar zekerheid omtrent de naam- looze ongerechtigheden die binnen de glimmende, gespannen huid van al deze worsten en hammen ver borgen zit, hebben we toch eerst gekregen sinds de staking van de spekslagersbedienden het een en an der aangaande de „vakgeheimen" aan het licht ge bracht heeft. Welgedaan en goedmoedig ziet de var kensman er nog altijd uit, maar van een eerlijken, braven spijsbereider heeft de concurrentie hem tot een met allerlei bijtende chemicaliën werkenden, ge vaarlijken spijsvervalscher gemaakt. Ziehier een paar van de procédés om onsmakelijke smakelijkheden te maken, die de stakende knechten uit de fabrieken van vleeschwaren misschien wel wat onvoorzichtiglijk ter kennis van het publiek hebben gebracht. Men spreekt van charcuterie, zeggen ze, maar men denke nu toch niet dat het allemaal varkens- vleesch is dat Wf verwerken, Vleesch van schapen, van runderen, van, paarden en ezels is in de fabrie ken even welkom, en het appetijtelijke rose kleurtje krijgen de worsten toch wel door den salpeter of de borax, die ook aan de wat verouderde hammen hun „frischheid" terug geeft. Er gebeuren nog heel wat sterkere dingen. De rookworst is gerookte worst, denkt ge? Erreur, lieve menschen, we koken ze eenvoudig in water met 'a poedertje, dat er de gewenschte bruin kleur aan geeft, kunst-rooken noemen we dat. Den mooien blanken reuzel zoudt ge óok n,iet moeten zien klaar maken het zijn allerlei onbruikbare vetten, die worden opgesmolten en met terre d'Amérique wit gemaakt. Als dat gebeurd is zouden we er zelf zin in krijgen Van de goedkoope worstjes zullen we maar heele- maal niet spreken; daar wordt alles ingehakt wat op andere wijze volstrekt niet meer te verkoopeu is. Zelfs de beenderen worden fijngemalen en door het stopsel geroerd. In sommige soorten zit soms tot 40 procen. meel, in andere soms wel de helft wa ter; kookt men die, dan blijft er niet veel van over, maar daar behoeft men geen spijt van te hebben-..' Maar 't mooiste is dat veel van de groote fabrie ken aan de winkels leveren op conditie dat het nlet- verkochte teruggenomen wordt "m de week of om de veertien dagen komen dan bestellers en halen al de oud- en rans-geworden patés met mooi-klinkeu- de namen weer op. Die worden dan in groote ma chines fijngemalen en dienen voor 't vullen van de worstjes a dertien sous 't dozijn, die de kookvrouw in haar tentje dampend en wel te koop biedt, en wat veel verkoopt, met een peperhuisje gebakken aard appelen erbij! Zoo vertellen de slagersknechts, en er gaat een rilling door Parijs. Gedurende een week of wat zul len de charcutiers het wel merken in hun kas maar dan slijt het wel weer uit. Da's maar goed ook. Want als de bakkers hun mond eens opendeden, en de patissiers, en de melkboeren en de boterleve- ranclers... De juffrouw van Multatuli heeft familie overal, en wat moet je toch eten, taartjes of ham. Anders werd 't verhongeren afneming van het geboortecijfer. In het Deutsche Medizin. Wochenschrift deelt dr. Prinzing bijzonderheden mede over de afneming van het geboortecijfer in Engeland. Ook in Engeland wordt een daling van het geboortecijfer waargeno men. Op duizend inwoners kwamen levendgeborenen: Engeland. Duitschland. Frankrijk. 18411850... ...32.6 36.1 27.4 18511860... ...34.1 35.3 26.3 18611870... ...35.2 37.2 26.3 18711880... ...35.4 39.1 25.4 18811890... ...32.5 36.8 23.9 18911900... ...29.9 36.1 22.2 19011905... ...28.1 34.3 21.2 19061908... ...26.6 32.4 20.1 Evenals in Frankrijk heeft dat verschijnsel van de vermindering der geboorten tot tal van beschou wingen in wetenschappelijke en politieke vereenigin- gen aanleiding gegeven. In de British Medical Asso- ciation Is de zaak van verschillende kanten bekeken. Uit de besprekingen hier bleek, dat de opzettelijke beperking van het kindertal hoofdoorzaak is en deze beperking komt niet alleen voor in de hoogere stan den, maar ook in de kringen des volks. Onder de bijzondere oorzaken van de daling van het geboorte cijfer worden genoemd de toenemende bekendheid met de middelen tot voorkoming van zwangerschap, de hoogere levenseischen, de algemeen verbreide dragg naar een behaaglijk" leven, de tegenwoordige opvoeding der vrouw, eensdeeis met het streven naar hoogere ontwikkeling, anderdeels met de voor bereiding voor een beroep, de vrees voor de onge makken en kosten van bevalling en kraambed, de groote kosten van de opvoeding der kinderen, de i drang van vele vrouwen ter deelneming aan het open bare leven, de vrouwelijke fabrieksarbeid e. d. Bo vendien werd gewezen op de late huwelijken; terwijl over het algemeen in Europa de gemiddelde leeftijd van trouwen daalt, is hij in Engeland zeer veel hoo- ger geworden. De gemiddelde leeftijd van trouwen was van 1866 tot 1870 bij den man 25.8, bij de vrouw 24.4 jaren; van 1901 tot 1905 daarentegen bij den man 26.9, bij de vrouw 25.4 jaren. Van maat regelen tegen de daling van het geboortecijfer ver wachtte men niet veel. Het eenige wat men doen kan, is vergoeding te vinden, door maatregelen om de i kindersterfte te doen verminderen. In Duitschland, zoo merkt de schrijver op, gaat het geboortecijfer ook achteruit, maar de daling is alleen groot in de steden, op het land is zij onbetee- kenen.d. In Engeland woont een veel grooter deel van de bevolking in de steden dan in Duitschland, en deze omstandigheid zal de daling van het ge boortecijfer in Engeland ook wel bevorderen. Dan komt nog in aanmerking, dat door de uitgebreidheid van het groot-grondbezit in Engeland een boeren stand, zooals in Duitschland bestaat en die een zoo groote factor voor de bevolkingsvermeerdering is, ontbreekt. de verkiezingen in amerika. „Wij hebben geen geld, maar wij zullen de stem men krijgen en onze tegenstanders over de touwen slaan" zoo luidde de voorspelling van Roosevelt in een kiezersbijeenkomst in den avond vóór de stem ming. Deze bokseruitdrukking heeft zich niet be waarheid. Wel is er iemand „over het touw gesla gen", waarmee de politieke kampplaats was afgezet, maar, die iemand is Roosevelt zelf. In den staat Npw-York heeft Roosevelt's protégé, Stimpson, de candidaat voor het gouverneurschap, het met aan zienlijke minderheid afgelegd. Ja, in het kiesdistrict Oyster Bay waar Roosevelt zelf woont, bleef de De mocraat Dix, in de meerderheid, en steeds grooter worden de Democratische overwinningen. De nederlaag van Stimpson draagt uit den aard der zaak het karakter van een persoonlijk échec voor den oud-president. En de door Roosevelt ter Republi- keinsche partij-conventie in Saratoga op zij geduwde partijleiders hebben op het laatst der verkiezings campagne nog al hun best gedaan, om de verwach te nederlaag van Roosevelt zoo mogelijk een nog grievender karakter te doen dragen, door tegen Stimpson (den Roosevelt man) te werken, maar daar entegen de andere Republikeinsche candidaten in den staat New-York te steunen en hen er, zoo mogelijk, ^oor te halen. Is voor Taft, als het officieele hoofd der Republi keinsche partij, het terreinverlies der Republikeinen reeds op zichzelf een verdrietige ervaring te bitter der moet de partij nederlaag door den President zijn gevoeld, nu in den staat Ohio (zijn eigen staat), trots alle inspanning der Republikeinen, toch de De mocratische gouverneur is herkozen. Bedenkt men, dat verscheidene ministers, o. w. de secretaris van Staat, Knox, in Ohio verkiezingsredevoeringen zijn tomen houden, dan moet voor de regeering die ne derlaag uiterst pijnlijk zijn. Veelbeteekenend is ook de zegepraal van dr. Woodrow Wilson, die, als candidaat van de Democra ten gekozen is in New Jersey. Niet enkel ging de Staat „om", maar de verkiezing heeft nog deze bij zondere beteekenis, dat dr. Wilson een der talent volste en meest gezaghebbende bestrijders is van de imperialistisch-roo6eveltianistische denkbeelden. Blijkt Wilson, die tot dusver enkel als geleerde, paedagoog cd schrijver over politieke onderwerpen naam had, cok als regeeringspersoon een man van beteekenis, can sou hij in 1912 een goede Democratische can didaat voor het presidentschap kunnen zijn. Want dit blijft altijd voor de Democraten de groote vraag: waar vinden wij een geschikten candidaat voor het Presidentschap. Aan een wederoptreden, als zooda nig, van Bryan valt niet in ernst te denken. 1 De stemmenverschuiving ten gunste der Democra- -ten moet vooral- in de oostelijke staten der Unie enorm zijn- De twee groote factoren» die de verkiezingen heb ben beheerscht, waren de strijd om de instandhou ding of verlaging van de douane-tarieven en het woedend tumult om en over den persoon van Roose velt. NEW-YORK, 9 November. De overwinningen der democraten houden aan. Volgens de mededeelingen zullen zij in de Kamer een meerderheid hebben van minstens 40 stemmen, waarschijnlijk een nog groo- tere. bloeddrukkjng bij amateurs. Prof. Moulinier te Bordeaux heeft eenige waarnei- mingen betreffende de bloeddrukking bij aviateurs ge publiceerd, die wel de aandacht verdienen. De vlucht lot een hoogte van eenige be!eekenis doei dié druk king toenemen, en de oorzaak daarvan meende de hoog- leeiaur te moeten vinden in de snelle daling uit lucht lagen, waar een lage luuhtdrukking is. tot den be- ganen grond, met veel hooger drukking. Om aan de daardoor aan het hart en de bloedvaten gestelde eischen te kunnert voldoen, moeten dc organen volmaakt goed in orde zijn, en het is niet onwaarschijnlijk, dat eenige van de ongel ikkcn die voorkomen, meer te wijlen zijn aan den minder goeden toestand van het mensohelijk lichaam dan aan dien van de machine, die het door de lucht droeg. vreeselljk ongeluk. ANTWERPEN, 9 Nov. Hedenmiddag had een vree- selijk ongeluk in het schietkamp Brasschaet, bij Ant werpen plaats. Gisteren werd een nieuw model obus 250 kilo beproefd, doch die ging toen niet af. Van daag waren de ingenieur van de fabriek met den ko lonel en luitenanl De Bom, aanwezig. Zij rieden het toestel openen door oen artillerist en drie werklieden. Juist toen 't werk geëindigd scheen en de kolonel, de luitenant on de ingenieur de loods uitgingen, had een vrecselijkc ontploffing plaats. De loods stortte in en ook het huis in de nabijheid. De artillerist en de drie werklieden waren op slag dood. Onder het ingestorte huis zij" een vrouw en oen kindje begraven, beiden werden ernstig gewond. De luitenant werd licht gp. kwetst, dc kolonel en de ingenieur bleven ongedéérd visschen en cholera. Een Italiaansche Ihiooglceraar heeft onderzoekingen ondernomen, met het doel vast te stellen of de vissehen een rol kunnen spelen bij de verspreiding van cholera Dat cesiers typhns kunnen verspreiden is reeds lanó bekend, maar'van de vissehen is dat nog niet zoo zeker en in het bijzonder weet men dat nog niet voorzoover het dc cholera betreft. De zaak is juist voor Italië van veel l>elang, omdat daar nu cholera heerscht. en de uitwerpselen der lijders zeer dikwijls in het water cn daardoor in de magen der vissehen terecht komen Van typhus zijn er toch gevallen bekend, bij keuken bedienden, die met groote waarschijnlijkheid wezen op vissehen als de infectiebron. alles in de lucht. Binnenkort zal Engeland voor zijn verdediging 0ver zes luchtschepen kunnen beschikken. Bij de Betaen 1 Gamma, die het legerbestuur zelf heeft laten maken, komt eerlang de Delta, die aanmerkelijk grooter zal worden dan de zusterschepen, die trouwens vrij kiein zijn. Dan zijn er de Franache dluchtschepen cié- ment-Bayard en Lebaudy, en in het voorjaar, tegelijk rnet de Delta, zal de Naval, het groote luchtschip voor de vloot, gereed zijn. Dan zullen alle drie stel sels in Engeland vertegenwoordigd zijn, het slappe met de Beta, Gamma, Clément-Bayard en waarschijn lijk de Delta, het halfstijve met de Lebaudy en het stijve met de Naval. besmetting door vliegen. Gewoonlijk zoekt men de oorzaak van de besmetting door vliegen in de kiemen, die zij aan de pooten meevoeren, maar waarschijnlijk komt een andere wijze van overbrenging der smetstof nog meer voor. Een vlieg, die zich aan vast voedsel te goed wil doen, heeft de gewoonte dit eerst eenigszins te bevochtigen en wéék te maken met dien inhoud van zijn maag, die hij daar toe naar buiten brengt, en deze bevat, wanneer hij eersl op bedorven voe«Jser geaasd heeft, veel meer lévéndé kiemen dan zijn pooten. Een onlangs verschenen rap port van den „Local Governement Board" le Londen stelt dezen gang van zaken duidelijk in het licht. samenzwering in japan. TOKIO' 9 Nov. Zes-en-twintig Japanners, die be schuldigd waren, deel te hebben genomen aan een sa menzwering. ten doel hebbende den keizer te vér- moorden, tijdens zijn bezoek aan de militaire school, zijn door een bijzondere, geheime rechtbank schuldig bevonden. De rechtbank Ihocft de zwaarste straf die de wet kent, tegen hen geëischt. de doodstraf n.1. EEN AANVAL. Groot opzien wekt te Praag een aanval, welke heeft plaats gehad op een trein nabij Kralcep, een industrie stadje in de buurt van Praag. Een aanial individuen hielden den trein aan eai dreigde het personeel mél den dood, wanneer het ziah niet bedaard hield. Zij stalen uit een kolenwagen een deel der lading. Toen de trein verder ging werd hij opnieuw aangehouden en beroofd. botsing. Een botsing heeft plaats gcliad bij Lungavilla lus- schen een exprestrein uit Genua en een goéd ér én- trein, tengevolge van een verkeerden wissélstand. Twéé personen werden gedood, tien zwaar gewond. onlusten in zuid-wales. De correspondent van de Times te Cardiff gaf Maan dag een levendige schildering van het begin der troe belen aan dc mijnen van de Cambrische Steenkool-trust in het Rhonddadal. 's Ochtends even voor vieren gaf een hoornblazer te Clydach Vale het sein voor de stakers. Het was woest weer, storm en regen, maar de straten vulden zich spoedig mei de mannen. De vrouwen juichten hun loe. toon zij hun betooging begonnen. De be* weging was goed voorbereid, want snel waren alle toegangen tot de mijnen bewaakt. Makkelijk was dit niet, want er zijn veel toegangen. De Glamor- gan-mijn b. v. heeft er tien, die op groolen afstand van elkaar liggen. Geen machinist of stoker kon aan zijn werk gaan. Aanstonds was hij omringd door een kring stakers, die hem aldus ^overreedden" niet te werk te gaan. Van 4 tot 8 uur bleven de stakers zoo jn weer en wind de wacht houden, en niemand kon er door. Alleen de mannen, die beneden de paarden moesten voeden, werden tot de mijnen toe gelaten. Llewellyn, de directeur van de trust, was vroeg bij de hand en bleef een groot deel van den ochtend op het terrein. Toen hij verscheen werd er gejouwd, met eenig g-juieh er tusschen door. Maar in den middag gebeurden er erger dingen. De stakers maakten zich meester van de machincgehou- wen. Dadelijk hadden zij de vuren uit en dus wer den de machines stop gezet. Dit was zeer ernstig, aangezien nu de ventilators niet meer werkten. De ruim 300 paanden. die benoden waren., liepen daar door gevaar te stikken. Maar er kwam polilie, die de stakers verdreef, en de vuren werden opniéuw aan gemaakt om de ventilatoren weer aan het werk te zetten, 's Avonds laat werd de politie echter over meesterd. Dit alles ging niet zonder dat er over en weer klapnen werden uitgedeeld. Bedenkelijker nog was het, dat de stakers de etec- trische-krachtfabriek trachtten te vermeesteren, want hield die op te werken dan zou de mijn Vol water lcopen. Llewellyn, de directeur, hield er 'met eén troep mannen stand. Dat was Maandag. Gisteren is het erger geweest Dat de toestand ernstig is blijkt wel hieruit, da! de regeering een 300 man van de Londensche metro- politaansche polilie waarvan 100 man bereden po litie naar het Rhondadal heeft gezonden. Het zijn allen oud gedienden. De Londensche polilie staat nl. onder den minister van biimenlandsche zaken, behalve die van de City, waarover alleen het City-bestuur te zeggen heeft. Verder werden gisteren één bataljon hu zaren en 200 man voetvolk verwacht. Er zijn op de Glamogan-kolenmijn op zijn minst honderd gewonden. Te Tonypandy is het het ergpt toegegaan. De poliue, geholpen door politie uit Londen, wist wel de aan vallen op naburige mijnen af te weren, maar ze kon niet beletten dat er allerlei uitspattingen werden bé- drevcn. Volgens do berichten zag het er in de straten uit of er een bombardement was geweest. Overal ge havende en geplunderde huizen en winkels, allerwégén zag men gewonden liggen, uit het volk en van «fe petitie. Naar het heet waren er meer dan hondöA gewonden. Er wordt, op het oogenblik een conferentie gehou den tusschen den vertegenwoordiger van den Engel- sehen minister van binnenlandscfte zaken, den heef Askvvith en afgevaardigden der mijnwerkers in Zuki- Wales en het eerste acvojg van de besprekingén is reeds geweest, dat d.e «xk-lcgeéndén hunné stakéndé makkers telegraphisoh hébben verzocht de vijandelijk heden op te schorten. Dit telegram zal ongetwijfeld een nuttige uitwer king hebhep, te moer daar de stakers, in aanmecnjÉ genomen de groote troepen- en politiemacht, die naar de stakingsdistricten is gezonden, het waarschijnlijk wel geraden zullen achten, thans wat minder gewelddadig op te treden. De oorsprong dezer staking is te zoeken in reeds oude grieven. De invoering der wet op Óen achturigen arbeids dag, gaf n.1. twee jaren geleden reeds aanleiding Wj ernstigo ontevredenheid, en <Jpze ontevrédénhéid. wérd nog aangewakkerd door den strijd tusschen den liberale® vleugel van den mijn wer kers bond cn den socialistisch®* De voornaamste grief der arbeiders is het loon, in het bijzonder voor het werk op „abnormale sen". waar do mijnwerker ten gevolge van het ve*® gesteente en leem, geen kolen génoég kan hakkén o"1 zijn vol loon te verdienen. a Eenige maanden geleden ontstond er wegens d®? loongeséliillen een slaking in de Ely-schachl van

Schager Courant | 1910 | | pagina 2