i i ï!!l I l m 4 iy h, De held van de berlin-ramp. Gemengd Nieuws. GR0TI8 I 1 'II op een nieuwe oCJae-iite-scciei. r.s zal worden be noemd. B. en W. stellen >oor het trncteinent te be palen op f liO.i plas vrije wo.nng. tlel salaris was ook f 1100, maar de secretaris moest f75 geven voor vergoeding huishuur. De neer Kreijger wilde de bepaling vaststellen, dat de secretaris van Zijpe geen secretaris van Caliants- oag mocht zijn. Spr. wiide de verplichting opleggen, dat werd de nieuwe funeiionnaris daarvoor benoemd, liij moest bedanken. Vooiv.il.er z.gida', d l niet zal kunnen, omdat de Raad n.el de luaodi heeft een dergelijke bepaling op te leggen. De lieer Nicuwland zegt dat het ook eerst de bedoe ling van B. en W. was dit verbod uit te vaardigen, inaar de wet laat het niet toe. De heer Mann vraagt of de nieuwe Secretaris geen instructie zal krijgen7 Zoo ja, dan zal daarin toch kunnen worden opgenomen, dat hij geen andere be trekkingen zal mogen vervullen. Voorzitter zegt dat dit niet kan, omdat de wet be paalt wat wel en wat niet mag, daaraan hééft ook de Raad zich te houden. De heer Kreijger wil dan beletten, dat het werk voor de secretarie te Callantsoog, hier te Schagerbrug verricht wordt. De wet bepaalt toch ook. dat het archief in de gemeente moet blijven. Welnu, laat dat van Callants oog daar dan blijven en laat het niet in het raad huis te Zijpe worden geborgen. Voorzatter meent, dat men den secretaris van Zijpe zal kunnen verbieden het werk van Callantsoog op <te secretarie te Zijpe te verrichten. Maar niemand zal hem beletten het in zijn huiskamer te doen. Maar waarom zullen wij op dit alles al reeds voorurtloo- pen, het doet immers nog niets ter zake en zal later kunnen geregeld worden. De heer De Moor meent, dat die zaken geregeld kunnen en moeten worden vóór de oproeping ge schiedt. Spr. is er niet op tegen, dat de secretaris van Zijpe tevens secretaris van Callantsoog is, maar een ander geval is het met het archief. Spr. wil de administratie van Callantsoog hier niet gedoogen, dat moet bepaald gescheiden blijven. Voorzitter meent dat dit nog niet behoeft te worden bepaald. De heer De Moor meent dat het goed is dat de Raad zijn gevoelen uitspreekt over het feit of men de secre tariaten gecombineerd wenscht of niet, en de administra tie hier te houden. Voorzitter meent, dat dit met het aanhang:ge punt niets heeft te maken. Nu wordt alleen het salaris vastgesteld. De heer Francis meent ook dat de verschillende bepalingen nu moeten worden bepaald en niet later. De heer Mann informeert of vroeger, toen den per soon secretaris was van beide gemeenten cr wel eens eenige aanleiding is geweest tot de mcening dat het daardoor minder goed ging. Voorzitter: nooit. Maar 11 weet, dat toen de begroe ting aan de orde was het idéé is geopperd, dat de Zijpe doordat de secretaris hier ook secretaris was van Callantsoog. een tweeden klerk nrxxlig had. Dat zou dus dc gemeente Zijpe f 200 extra kosten. De heer Mann oordeelt, dat, als het werk voor Callantsoog hier meerdere drukte op de secretarie bracht en de ambtenaren dat werk deden, dit niets hinderde, mits het geschiedde in hun vrije uren en de zaken uit Zijpe er niet onder lijden. De heer De Moor is van oordeel dat de tweede klerk, die voor het werk van Callantsoog noodig is, geheel komt ten laste van Zijpe. Waren Callantsoog en Zijpe niet gecombineerd, dan kon de gemeente secretaris het met 1 ambtenaar redden. Voorzitter meent, dat dit niet zoo is. De oudste wethouder, die eveneens bijna alle stukken te tee kenen krijgt, weet nu wel hoeveel er hier op de secretarie omgaat. Dat is met éen ambtenaar niet te redden. De secretaris heeft een jongen klerk noodig. die verschillende registers kan bijhouden. Die is er bepaald noodig. De heer De Moor is het met voorzitter eens, dat er veel werk is, maar juist als er dan van Callants oog nog meer bijkomt, is er meer hulp ook noodig. Voorzitter meent dat het werk van Callantsoog den doorslag niet geeft. De heer Raat heeft, nu gehoord, dat den nieuwen functionnaris niet de verplichting kan worden opge legd voor Callantsoog te bedanken. Spr. vindt het evenwel goed dat er vóór de oproeping van sollici tanten over deze zaak wordt gesproken en dus bekend wordt hoe de Raad in dezen denkt. Spr. zou, als de beide gemeenten éen secretaris krijgen, willen bepa len, dat de 2e klerk betaald werd door den secretaris zelf. Spr. is van oordeel dat als Callantsoog een eigen secretaris heeft, het werk in de Zijpe best met éen ambtenaar zal kunnen worden verricht. Wordt éen man voor beide gemeenten secretaris, dan wordt dat een financieel nadeel voor Zijpe. De heer Francis noemt den gemeente-secretaris van Harenkarspel als den deskundige die hem heeft ver klaard, dat het werk op de secretarie van Zijpe met éen ambtenaar kan worden verwerkt. De heer Kreijger vraagt of den nieuwen gemeente secretaris de verplichting niet kan worden opgelegd, om, als hij evenals indertijd de heer Bossen een volon tair noodig heeft, hij dien volontair zelf moet betalen. Als men dat niet doet, zit de gemeente or telkens weer aan vast. Spierdijk de 2e klerk is ook als volon tair op de secretarie gekomen en dien kan men nu toch geen schop voor zijn geven. Spr. wil het sa laris bepalen op f 1100 plus vrije woning en f 100 voor Ambtenaar van den Burgerlijken Stand, mits hij „Juffrouw, ik geloof, dat die Mölenhoff als vijand voor u wel ©enigermate gevaarlijk is," zeide nu Wolfgang met een boos lachje. „U hadit bepaald vei> standiger gedaan in hem Atrani te blijven zien, dié u genegen was." „Maar die zich elk oogenblik als het hem voegde in Wolfgang Mölenhofff had kunnen veranderen," lachte nu Therese bitter. ,,Ik houd niet van die eigenaardige verrassingen. En mijn verstand zegt mij, dat noch die mijnheer Atrani, noch die mijnheer Mölenhoff het goed met mij kunnen meenen. En dat die genegenheid, die u zegt voor mij te bezitten, in waarheid niet bestaat, maar alleen het masker is dat u zoudt hebben afgeworpen als het u had ge voegd." „Waarop u die meening grondt, is mij eigenlijk onbegrijpelijk," bracht Wolfgang eindelijk uit, inwen dig kokend van woede. „Ik zie nu evenwel duidelijk, dat de poging tot toenadering die ik doe, u niet wel gevallig is." „Dat hadt u kunnen denken. Het geheele geheim hebt u zelf bekend gemaakt, door uw briefje van gisteren. Alleen uit uw schrift heb ik dadelijk be grepen, wie u was." Wolfgang keek Therese een oogenblik doordrin gend aan, alsof hij haar geheimste gedachten wilde raden. „Het is de zuivere waarheid, mijnheer," verzekerde Therese. „Maar mijn antwoord zou ook voor mijn heer Atrani, al was hij Mölenhoff niet geweest, het zelfde zijn uitgevallen." „Dan vraag ik u wel om verschooning, dat ik u heb lastig gevallen," zeide Wolfgang weer even kalm als altoos. Hij stond op, greep zijn hoed en hand schoenen en nam met een diepe buiging afscheid. „Zij heeft mij doodelijk beleedigd," zeide hij tot zichzelf, terwijl hij zich knorrig in den hoek van zijn rijtuig wierp. „Zij heeft mij zonder eenige veront schuldiging gehoond en gescholden. Mij bedektelijk een bedrieger en een schoft genoemd. Maar zij zal er voor boeten, het zal haar berouwen en zij zal k rK[nden„ wat het w11 ze6gen mij tot vijand e e ben. Ik heb nog nooit met een vrouw gestre- -.J?1n',Jnaar m.en noemt ons het sterke geslacht, dan waarom'ï^.rwinn®n bet is ook de moeite waard Tet vechten, de erfenis uit Embden iti de in zet van dezen kamp. En om dien prijs te behalen geen sccrola F wordt vm Callant oog. Geschiedt dat wel, dan r.al het salaris met f 200 worden verminderd. Wij zuilen toch wel het recht hebben, dat te keeren. Voorzitter beweert dat een dergelijke bepaling niet is te maken. Spr. zeg', dat het salaris van f 1100 plus vrije woning toch niet zoo hoog is. De heer De Moor heeft geen bezwaar het secre tariaat der beide gemeenten bijeen te voegen, maar wil niet ingaan op het voorstei-Raat. Spr. wil in de Zijpe niet hebben de administratie voor Callantsoog. Laat Callantsoog daarvoor zelf zorgen. Er is ruimte daar genoeg in haar eigen raadhuis. Spr. wil de gemeenten bepaald scheiden. Laat de secretarie hier geopend zijn van 10 tot 2 uur en te Callantsoog nd 2 uur, dan heeft het niets met elkaar moer noodig. De heer Mann vraagt of het bezwaar van den beer De Moor niet op een andere wijze is te onder vangen. Laat het archief van Callantsoog hier wor den ondergebracht, wat bezwaar is daar tegen? Ons raadhuis is groot genoeg. Maar laten wij de kantoor uren splitsen. Schagerbrug bijv. van 91 uur, Cal lantsoog ook hier te Schagerbrug, maar van 13 uur. Het lijkt mij iets onmogelijks dat de secretaris van Zijpe hier zal kunueu werken en ook te Callantsoog. De kwestie komt dus hierop neer, het salaris te bepalen op f 1100 plus vrije woning. De heer Nieuwland zegt, dat B. eu W. de f 75 huishuur hebben laten vallen met het oog op het verlies van het secretariaat te Callantsoog. De heer Raat zegt nogmaals het goed te vinden dat dit alles eerst in den Raad wordt besproken en in de puntjes wordt bepaald, hoe men het wenscht. Spr. vindt het idee van den heer De Moor beter dan het zijne. Burgemeester zegt dat zoo iets niet is te bepalen in de instructie, maar daarin kan toch wel worden gezet, dat de nieuwe secretaris verplicht zal zijn het werk met 1 klerk te verrichten. Wordt hij later benoemd te Callantsoog en moet er meer hulp voor dat werk zijn, dan hebben wij daarmee niets te maken. Spr. zegt, dat het niet zijn bedoeling is Spierdijk aau den dijk te zetten, maar die zal te eeniger tijd wel een betrekking krijgen. De heer Kreijger geelt in overweging de wenschen van den Baad aan üed. blaten kennaar te maken. Die kunnen er 00a niets aan doen zegi Voorzitter. De wet laat het niet toe. De heer Francis wil de f 75 vergoeding huishuur voor de gemeente benouden. De heer Kreijger wil, dat de wenschen van den Raad aan de sollicitanten worden kenbaar gemaakt, en vnje woning geven alleen dan, wanneei voor Cal lantsoog wordt bedankt. De neer Mann bepteit de noodzakelijkheid dat dc gemeente weer een goede secreiaris krijgt en wit hel »aiaris op f 1100 eu vrije woning houden. Tenslotte wordt het salaris op dat bedrag bepaald. De heer Francis was er tegen. Voorzitter deelt mede, uat het kassaldo bij den ge meente-ontvanger bedroeg t 4/53.14. Verder zegt voorzitter dat Maandag a.s. te Scha gerbrug proeties zal zijn voor 4 sollicitanten voor de oetrekking san Hoold der school te üudesiuis. De heer Kreijger vraagt ot alleen proeties zal wor den gehouden. 6pr. acnt net wel dienstig, dat de leden van den Baad eens kunnen küormeeren t)p de plaats waar de sollicitanten wonen, wal voör personen zij zijn. Spr. zou een paar leden wiLen afvaardigen die een be zoek in de woonplaatsen uileggen. Hij acht het be noemen san een hoofd der scnool voor een dorp van veel belang. Voorzitter acht dit een te dure geschiedenis. De heer De Moor is het vohcomen met den heer Kreijger eens. Maandag zal er proefles zijn en het ligt in de be doeling om Maandagmiddag reeds den Raad te ia- te u vergaderen om een benoeming te doen. Dat is spr. veel te gehaast. Spr. hecht niet veel waarde aan het geven van een proefles. En dat spr. gelijk beeft in deze opvatting blijkt wel uit het rapport van den Schoolopziener zelf, die over een der solli citanten voor onderwijzer te Oudesluis schrijft: hij gaf een goede proefles, maar voor de klasse was het niet veel. En nu zou er 's morgens proefles zijn, 's middags benoeming! 1 April moet de man eerst in functie treden, dus er is alle tijd, om eens te in- formeeren. Waarom dus zoo gehaast? Voorzitter meent dat de heer De Moor wat te hard van stapel loopt. Die vergadering op Maandag middag is nog niet uitgeschreven, er is maar over gedacht. Het was voor het gemak der heeren, ze waren eenmaal voor de proefles te Schagerbrug en konden daar blijven. De heer De Moor merkt op, dat voorzitter toch wel vast het plan had de vergadering uit te schrij ven op Maandagmiddag. Hij vroeg er straks ten minste den heer Van Dorssen nog naar. De heer Nieuwland bevestigt het, dat het wel het plan was. Voorzitter zegt, dat het zou gedaan zijn ten ge rieve der heeren zelf. En bovendien, er zijn ge meenten waar de onderwijzers 3 maanden te voren ontslag moeten aanvragen. En dan kan in December de benoeming nog geschieden en vöor 1 Januari ont slag aangevraagd worden. De heer De Moor hecht, zooals gezegd, niet veel aan een proefles. De heeren Schoolopzieners mogen veel capaciteiten hebben, spr. gelooft dat wel, maar dat zij zoo knap zijn dat zij in een kwartier alles kunnen weten van een sollicitant, dat gelooft hij niet. De brutaalste heeft in deze een voorsprong op de anderen. Het is best mogelijk, dat een goed on derwijzer een slechte proefles geeft en het is niet zijn alle middelen geoorloofd. Zij heeft niet goed schiks gewild, welnu dan zal ik de zaak op mijne manier behandelen, en haar en haar broeder uit den weg ruimen." HOOFDSTUK 9. Het lange wegblijven van den ouden Rössum gaf in Embden ten slotte aanleiding tot allerlei vermoe dens. Er kwamen allerlei brieven die niet beantwoord werden en de zoon kon geenerlei uitslag geven over Shet verblijf van zijn vader en het doel van diens reis. Wissels tot een aanzienlijk bedrag werden aange boden. De wissels gingen natuurlijk onbetaald terug en zoo kwam het dat allerlei aanklachten tegen Hinerk werden ingediend. Het gerecht plaatste allerlei oproepingen, maar er kwam geen antwoord, en ein delijk werd besloten beslag te leggen op alles wat in eigendom aan den ouden Rössum toebehoorde. Op zekeren dag verscheen het gerecht in de wo ning van Hinerk en men begon met een zeer nauw keurige doorzoeking der verschillende vertrekken, vooral van het kantoor van den ouden heer. Men vond daar de boeken zeer nauwkeurig bijgehouden, waardoor men duidelijk zag hoe ontzettend groot de schuldenlast van den ouden man was. Maar er was geen spoor van geld, noch eenige aanwijzing omtrent het doel van zijn reis of zijn tegenwoordige verblijf plaats. De jonge advocaat was bij dit onderzoek tegen woordig en het was natuurlijk dat hij zeer onder den indruk was. Hij hoorde nauwelijks de troosten de, welmeenende woorden, die de rechter tot hem sprak. De jonge man liep als in een droom naast hom, trok werktuigelijk alle kasten en laden open en ant woordde op hem gedane vragen. „Wij kunnen nu het protocol opmaken, het zal heel kort zijn," zeide de rechter. „Mogen we even in uw kamer gaan en daar alles opmaken?" vroeg de rechter. Heinrich boog zwijgend en bracht de heeren naar zijn kamer en plaatste een stoel voor zijn bureau. De oude rechter begon te schrijven. Hij had en kele berekeningen te maken eu zocht naar een klad- vel. Heinrich wees moede op een lade links van ziju schrijftafel en de oude rechter volgde deze aanwij- gewenscht dat daarop alleen de keus der raadsleden wordt bepaald. Het is van veel belang, dat het niet alleen is een goed onderwijzer, in de school, maar ook een persoon die mot de ouders kanomgaan. En al moet het wat meer geld kosten, dat nadere onderzoek, een goed hoofd der school is veel geld waard. De heer Mann is er ook niet voor oin zooveel haast te maken. De Raadsfeden kunnen niet allen op de proefles aanwezig zijn en incn wordt dan maar voor em keus gesteld, zonder da! men de personen kent. Men heeft geen gelegenheid gehad te informeérén. Spr. heeft wel veel vertrouwen in B. cn W. in deze, maar hij -hecht er toch veel waarde aan goede inlichtingen te hebben. Een goed hoofd der school heeft voor een kleine plaats te groot e waarde. Spr. geeft in over weging, dat elk Raadslid, voor eigen kosten, al die informaties reemt, die hij goed en nuttig acht. De heer Kreijger zegt, dat waar een hoofd der school soms 30 jaar op éen plaats staat, die weinige kosten welke een commissie zou meebrengen, toch niet den door slag mag geven. En waar men voor een gewoon on derwijzer het hoofd der school op reis zendt voor on derzoek, is het toch te erg dat voor een hoofd der school, wiens benoeming toch van meer gewicht is, een proefles voldoende wordt geacht. Waarom nu niet een paar Raadsleden afgevaardigd voor een onderzoek. Ten slotte verklaren alle heeren zich voor dit idéé van den heer Kreijger en worden dc heeren Kreijger en Raat daarvoor benoemd. De benoeitfng van het nieuwe hoofd der school zal dan in de Raadsvergadering op 10 Januari a.s. plaats hebben. Mejuffrouw Bruin-van der Oord en de heer Kant hadden een schrijven ingezonden, waarbij zij meedeel den. dat zij hunne benoemingen tot regentes van het Weeshuis en Armvoogd aannemen. Od. Staten hebben goedgekeuid regeling jaarwedde Wethouders. Verschillende afschrijvingen H. O. en reclames H. O. en hondenbelasting worden nu behandeld. Hierna sluiting Winkel. Door den Kerkeraad (dei' Ned. Herv. Gemeente is herbenoemd tot Ouderling, de heer A. Volger en tot Diaken de heer J. Sdhuijt en is benoemd tot voor zanger de heer J. H. B. But'hfcr. WINKEL. Donderdagavond werd door het Predik-Kindarkoor „Vivia" uit Heer nugo waard in de Ned. Herv. Kerk een o ra tori 11 m-voord acht gegeven. De geheele voordracht is van zeer religieuzen aard en is getiteld Perpetua. Perpelua is een jonge vrouw die van het heidendom overgaat tot het Chiistendom en als gevolg daarvan door Ikndensche rechters ter dood woixit veroordeeld. De heer Broekema zelf is de dichter van het werk en verklaart den tekst ervan, terwijl daar tusschen, de verschillende fragmenten door het koor, bestaande uit de kinderen van den heer Broekema worden bezongen, op werkelijk verdienstelijke wijze. Is de uitvoering alleen een bezoek waardig, niet minder het doel er van. Teneinde de Ned. Herv. Ge meente te Heerhugowaard in het bezit van een kerk orgel te doen komen, worden deze voordrachten ge- geren. Ruim 200 belangstellenden waren tegenwoordig. eenigenburg. De uilsiag van net prijsbiijarten om wild bij den heer Nottennan alhier, op Woensdag 14 December 1.1. is als volgt: 1^ prijs H. Slot, 2e prijs J. i-ilmer, 3e prijs G. Huiberts, 4e prijs J. Blokdijk en 5e prijs J. Jfastoor, burgerbrl'g. Op de Woensdag l.L. gehouden vergadering der IJsclub alhier, besloot men. op 25 Januari a.s., den dag, waarop da vereeliiging 30 jaar bestaat, zoo mo gelijk een ijsfeest te houden en 's avonds oene vergade ring van de leden met gaintroduceerden 0111 het feit van het 30-jarig bestaan eenigsziiis feestelijk te herden ken. beestachtig. i,e rijksveeartsen te Hengelo en Delden hebben bij de marechaussee te Hengelo aangifte gxlaan van een ernstige dierenmishandeling. De gebroeders H. aldaar hebben hun paard aan een boom gebonden en daarna met knuppels bewerkt. Hot arme neest is enkele uren daarna bezweken. Het lichaam toonde tal van ernstige verwondingen. het hooge bezoek uit engeland? De Londensche berichtgever van het Hdb.d. schrijft: Truth, het bekende weekblad, dat over Hof-aange legenheden in dan regel uitmuntend is ingericht, schrijft in hel juist verschenen nummer, naar aanleiding van een gerucht, dat de koning van Engeland na de kro ning naar Brussel zou gaan: „Er is geen sprake van dat de Koning en de Koningin het volgend jaar een bezoek zullen brengen aan Brussel, noch aan eenige andere Europeesche hoofdstad". een OUDE TRUC. I11 de Bunensstraat te Rotterdam wilde Woensdag avond een man een lap linnen verkoopen aan een ande ren man, die geen ge.d bleek te bezitten. Beide man nen wisten een winkelierster, in die straat woonachtig, in het gesprek, dat zij over den eventueelen koop hadden, te betrekken, met het gevolg, dat zij aan den man, die zonder geld was, f 25 voorschot verleende cm den koop te kunnen sluiten. Dit geschiedde onder belofte, dat hij dadelijk naar zijn huis zou - gaan en haar het geleende geld met een winstje terugbetalen. De winkelierster behield de gekochte lap linnen als zing en schoof de lade open om een vel papier te krijgen. Maar inplaats van een stuk papier vond hij een acte, die hem dadelijk opviel. Hij keek nauwkeu riger en verbleekte. Zijn helpers keken hem vol verwachting aan, daar zij zagen hoe de oude man ontstelde. „Het is het vermiste testament der weduwe Mö- lenhoif," fluisterde hij zacht tot hen en gaf de acte over. Deze keken eveneens met belangstelling naar het gevonden papier en overhandigden het toen weer aan den rechter. De ambtenaar legde het naast zich neer en schreef toen kalm aan het protocol verder. Terwijl dit alles gebeurde stond Heinrich in den uitersten hoek van de kamer voor het raam te sta ren en keek naar het landschap daarbuiten. Maar hij was ziende blind, het verdriet had hem nu te eterk aangegrepen, om hem nog helder te kunnen doen denken. Heit leed dat hem trof, werd steeds grooter en grooter. Zijn vader was nu nog een bank roetier ook. Waarheen zou dit alles voeren? Wat zou er nog meer aan het licht komen? Al deze zor gen hielden zijn zinnen gevangen. En in doffe wan- hoopssmart staarde hij voor zich uit. De rechter had het protocol gereed en de klerken onderteekenden het als getuigen. Nu stond hij op en wendde zich zonder eenige inleiding tot den jongen advocaat en vroeg kalm, maar toch wel wat scherp: 1 „Mijnheer Rössum, weet u ook waar zich hét ver miste testament der weduwe Mölenhoff bevindt?" Heinrich schudde bedroefd het hoofd. „Ik moet u om een bepaald antwoord verzoeken," aldus de rechter. Nu eerst bemerkte de jonge advocaat den eigen- aardigen toon waarop deze vraag werd gedaan, en het gelaat van zijn vrieud den rechter strak en droevig stond. „De verdwijning van het testament is mij onver klaarbaar. Ik bob tevergeefs naar het te ...ir. gezocht' antwoordde Heinrich nu kalm. „Dan zie ik mij gedwongen, docter RCosem, tot mijn inn:g leedwezen u g/vangen te nemen. 1 l'-inrich wus het alsof een bliksemstraal hem trof. Tij kromp Ineen en als men hem niet had gegrepen, zou hij gevallen zijn. I Wordt vervolgd. waarborg onder zich. Geen van beide kooplieden zij weder, het linnen bleek van zeer minderwaard hoedanigheid en niet do helft waard van het haar geleende bedrag. de neutrale school! In eene vergadering van ouders van verschillende richtingen te Wijtgaard (Fr.t is besloten zich tot den gemeenteraad te wenden met liet verzoek aldaar geen sociaal-democraat als hx) fd der o. 1. sc hool te benoemen. oplichting. Een student te Delft is voor een betrekkelijk aan zienlijk bedrag aan geld opgelicht door een vreemdeling die voorgaf hier te lande sludie te maken van dë instellingen van hooger onderwijs cn van de studenten- eorpscn. Toen de man aan contanten geholpen was liet hij zich niet meer zien. 1 op de lijn s1ttarrherzogenrath. Gisteravond zeven uur is de personentrein uit Sk- tard, die te 6 uur 30 te Heerlen aajijcomt, bij laatst genoemd slation -vp een stiLstaanden goederenwagen ge reden. Dc postconducteur ladder werd gewond, jj^, itialerieelc schade is zeer aanzienlijk, daar vele 'wagens beschadigd werden. Een van de gebroeders Sperling, dc helden van de Berlin-ramp, wier namen in heel Europa in die dagen mei eerbied en bewondering genoemd werden, ligt. zoo meldt de Maasbode, thans doodelijk gakwetsL in het ziekenhuis te Rotterdam. De man„ die het beroep van duiker uitoefende, is bij een zijner onderzeesche werk zaamheden tusschen een schip g?kneld geraakt en in wendig zóó ernstig gekneusd, dal men voor het leven van den sympathieken held vreest. de ttjbbergsche politiezaak. 1 Men meldt uit Arnhem Voor het Hof te Arnhem werd gisteren in hooger be roep behandeld de Tub bergs che politiezaak. Het ge tuigenverhoor leverde geen nieuws op. Advocaat-generaal eischte bevestiging van vonnis der rechtbank te Almelo waarbij beklaagden, de veldwach ters Heuver en Kort, werden veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. De verdediger, rar. R. J. do Visser, vroeg vrijspraak perronkaarten. De prijs der perronkaarten is bij de H. IJ. S. M. met ingang van 1 Januari vastgesteld op 5 cent Op de -stations, waar voor de uitgifte van perronkaarten automaten zijn opgesteld kan men van "dazen "datum af slechts door het inwerpen van twee 2Vj centstukken een perronkaart verkrijgen. dwepers. Men schrijft aan de Haarl. Ct. dit bij de dwepers sekte te Almelo, waarover dezer dagen een bericht werd geplaatst, h et „bericht' omtrent het aanstaande I overlijden op den Eersten Kerstdag van de nu kern gezonde vrouw L., is ontvangen door een andere vrouw die nu al 18 jaar lang ziek en vast overtuigd is dat zij op dien dag geheel zal herstellen. Het oudste dochtertje van L., een meisje van 16 jaar, is zoo doordrongen van de waarheid van het be- riehf, dat zij nu reeds haar werk bij de firma Palthe i te Almelo heeft opgezegd, om straks de huishouding van haar vader waar te nemen. i een grafschexder. Te Schosdorf, in Silezië, lijgen proteslaiiten en katholieken met elkaar overhoop over een kerkhof. Deze 1 twist is zoo hoog galoopen, dat de katholieke priester j dr. Otte uit Greifienberg last heeft gegeven tot het beschadigen van protestantsche graven. De Köln. Ztg. verneemt nu uit Breslau, dat te dier zake tegen den priester ean gerechtelijke vér- volging is ingesteld. de vergiftigingen. Het ambtelijk onderzoek van de margarine, welke 1 schuld was aan de vergiftigingen te Altona hoeft uitge maakt. dat de vergiftiging veroorzaakt werd door een nieuw spijsvet, dat tot dusver in de margarine-industrie nog niet gebruikt was. De scheikundigen hadden geoor deeld, dat dit vet door de margarin.ebereiding wel is waar bruikbaar was, maar toch ook plantaardige ver giften bevatte, welker natuur tot dusver "door chemische onderzoekingen niet kon worden vastgesteld. Thans on derzoekt men in het laboratorium van het ziekenhuis te Aitona door proeven op dieren de physiologLscha eigenschappen van dit spijsvet. Sedert 26 November is volgens Duitsche bladen dit vet, de zoogenaamde kardamom-olie, die slechts bij het merk Backa en in zeer geringe mate bij het merk Luise gebruikt werd. niet meer gebezigd. het eind van den staart. Uit Hongkong verneemt de Hamb. Nachr., dat twaalf duizend Chineezen hun staarten hebben afgesneden, na dat voorname Landgenooten waren voorgegaanDe be weging tegen het dragen van een staart breidt zich ont zaglijk uit. Het wordt dus mcenens met de algemeeae omwenteling in Giet Hemelsche Rijk. Dat de Ghinee- scihe vrouwen begonnen waren, zich tegen het ver minken harer voeten! te verzetten, kon niemand verha zen. vooral omdat die hinderlijke verminking nooit ge bruikelijk was bij die voorname Mandsjoe-vrouwen, dus ook niet bij de vrouwen en bijvrouwen van den Keizer. Ook het afschaffen van den langen nag l aan de lin kerhand was een maatregel die slechts dienen kon om heit den menschen gemakkelijker te maken. Maar de beweging tegen den staart i; een du:<rielijk bewijs, dat een nieuwe tijd .begint. Wel heeft de staart tenslotte met het „oude China niets te hiaken: de Mandsjoes voerden hein eerst in 1644 in China in. Maar in die eeuw of wat zijn de Chineezen er toch aan verknocht geraakt. Tot zijn hevigste tegenstanders behoort de voormalige gezant te Berlijn, gmeraal Jingtsjang. thans minister van Oorlog. Tegen oen westersch ministerie, oen parlement, spoorwegen en zooveel moderns meer kan de> staart het niet meer uithouden. de gkkkenstad. Er is in een triestige, bedompte wijk te NanlaW?. de gekkenstad. Het middelpunt ervan is de paf® van Kwanjin. waar in lcmpen gehulde wnanantug®. vereenigd zijn. Stil zitten zij rondom een bonze hurkt, dio voor hen zorgt. Dioht tegen elkaar sta ren zij met een mengeling van vrees en vereering naar het standbeeld van Kwan-jin, die zich met haar 12 armen griezelig en groot uit den achtergrond der pagode losmaakt. De bonze, die de krankzinnigen moet ver zorgen, zoo meldt J. Jérusalemy in de Presse Médical heeft in de hand een spiegel en een boek, hij gas' rond en houdt elk der oageluktegen den spiegel voor en beveelt hom op krachtgen en gebiedenden too». kalm en gehoorzaam te zijn. Dan scheurt hij een blad uit hot boek, overhandigt het den krankzinnige. D1' blad is tegelijk een kostbaar amulet en de belofte W genezing. De krankzinnigen blijven slechts een week in dcK pagode, zij worden uit de genezende omgeving va® Kwan-jin weder naar Jiun woning in de gekkenstad k" rug'«obraoht cn blijven diar onder toezicht van andoren bonze, die hun hun digelijksch voedsel hreW en, door overreding, goede raadgevingen en een beslis* optreden, van hun waan tracht te bevrijden. Niet zel den komen genezingen voor, want het meereiideel der bewoners is niet volslagen krankzinnig en kan d<°r suggcn'ie verbetoren, een g n ces wijze waarin de bonzéP hel zeer ver liobben gebracht. TiüQüiUUI Hl U'iü Wie zich heden ep het OeïlluH' re® rJ Zondagsblad ahorn.eert, ontvangt alle luw uiers van de maandDt-cuuii>i r Prijs slechts f 0 45 franco per post. DE UITGEVERS.

Schager Courant | 1910 | | pagina 6