Msteröisclifi Mm. Zaterdag 17 December 1910. 54e Jaargang. No. 4831. DERDE BLAD. De Wetsontwerpen betreffende de ZiekteVerzekering. recla e s. Hevig stekende pijn in den rug iw ku1 's (';l' wc a"e {Bekendmakingen. park Station", voor vijf Amerikaansche centen de man. dat wij gestopt hebben altijd maar onder den grond, waar soms prachtige winkels zijn aan Nevenstreet, Hoytstreet, Borougn Hall, Bowling Green, Wallstreet, Fultonstreet, Brooklyn Bridge Worthstreet, Fourteenth Street, Grand Central dat is de 42ste straat cn teen in éen stuk doorgevloegcn zijn naar Bronxpark, waar de trein uit den grond te voorschijn kwam, en de subway in minder dan geen tijd veranderde in n dame zichzelve om 't leven door uit 'n vierde verdie ping te springen, omdat haar vader, Mr. Abbot, haar maar' dertig millioen had nagelaten, terwijl ieder dacht, dat hij millionnair was. De schande van zulk 'n beleedigende armoe kon ze niet dragen en wilde ze niet overleven. Het bijna-sprookje van Saceard in Zola's „1'Argent", wordt hier door de werkelijkheid overtroffen. „Fact" is hier in waarheid „stranger thai fiction", althans wat geld betreft. Het is hier alles, helft door de werkgevers-leden en voor de helft door d«: arbeiders-leden van de Raden van Arbeid, waar voor de Verzekeringsraad is opgericht. De bezoldigde leden en hunne plaatsvervangers ■worden door de Koningin voor den tijd van zes jaren benoemd. Zij zijn feitelijk Rijksambtenaren, aan wion zifting in de Verzekeringsraden wordt gegeven. In tegenstelling met de onbezoldigde leden ontvan ger. zij dan ook een instructie van de Koningin, ter wijl hun daarbij een bepaalden standplaats wordt aan gewezen. Volgens de Mem. van Toelichting is het de oor 1 bedoeling die bezoldigde leden te kiezen uit deskun- CCLXXVI. TE NEW-YORK. Van 'n recruut, die te Parijs geweest was. De drukte te New-York. Steeds onder den grond. Dure menschen. „Gq zult niet begeeren". Wilt ge asjeblieft bedenken, dat ik dezen brief ge schreven heb ten deele in November, en voor maar 'n heel klein deel in December? Ik weet nog wél niet. wat ik er allemaal in zal schrijven, maar als ik 't |oed heb uitgerekend „ben ik, wanneer deze in de Scha- >er-courant staat, alweer op Weg naar huis, en dichter sij Holland dan bij Amerika. Dan ben ik in Amerika en in New-York geweest, sn weet ik er om maar weer Hollandsen te pralen den weg en ken ik de spraak. Zoudt ge dat denken 't Mocht watAls de hemel niet, dat ik geloof, dat de hemel op New-York ge lijkt maar als de hemel ook zoo groot, of misschien nog grooter is dan New-oYrk, dan raak ik er nooit thuis, en leer ik er nooit den weg. 't Beste weet ik nog maar hier of daar naar toe te komen, onder den grond; net als de mollen. Maar op de openbare straat, zooals in Amsterdam van de Kalverstraat naar t Rembrandtplein. weet ik weinig meer dan van mijn huis naar de Atlantic-station, en van de subway aan de 42ste straat naar de Fifth Avenue; maar dan ben ik ook. met uitzondering van misschien nog vijf of zes straten, uitgepraat. En met die wijsheid van New-York kom ik dan naar huis. - 't Is mij precies gegaan op deze reis als... Er was eens 'n soldaat, die in n Hollandsch stadje in garnizoen lag. De droom van zijn leven was: Parijs te zien. Op n goeden dag moet ie bij zijn kolonel komen, die m zegt: Recruut Joosten, wees van avond acht uur klaar, om met mij mee te gaan naar Parijs. Naar Parijs, overste??!!! Naar ParijsDe diligence 't is honderd jaar geleden 'de diligence zal om acht uur bij mij voor wezen; wees er ook, en zeg aan je moeder, dat je zoo gauw mogelijk terug bent; misschien wel binnen 'n dag of tien. twaalf. Joosten wis er, en hij en zijn overste ratelden over de klinkers van 't stadje de poort uit. En om kort te gaan na vier dagen en vier nachten ge kaatst. gekneusd, gerost en gerameid te zijn in die schokkende, hotsende, bolderende kar, die alleen maar even stil stond om van paarden te verwisselen, of om wat waterige soep, half gare boonen en wat brood naar binnen te slaan kwamen ze in '1 holle van den nacht in Parijs aan. Joosten was dood, althans half. Hij1 was geradbraakt, en kon zoomin meer zitten als staan. Aan 't hotel «aar zij afstapten -hij en /rijn overste werden ae blijkbaar verwacht, 'n Slaapdronken portier, wees ae elk hun kamer; en vijf minuten nadat Joosten op zijn bed was neergevallen, wist hij niet meer of hij in de Hollandsche wei liep of zich te Parijs bevond^ L.la ville lumière''. het ideaal van zijn droomen. Hij Miep, en hij sliep zóó innig zóó intenselijk echt, zóó .vaarachtig sliep hij, dat hij geen weet had, niet alleen ran Holland en van n heel lief gezichtje, dat hij :laar kende, maar geen weet zelfs had van den op lang der zon, noch van haren ondergang. Joosten sliep. 50o als alleen 'n mensch. slapen kan, die zich voor genomen heeft, niet meer wakker te worden. En zoo hij den nacht door en den dag over, en nog 'n n millioenen-vermogen of geen dubbeltje. Soms 'n leven, en 'n dag later geen blik. 'n Knap roosje van vijf centen siert onze jas wel in Hol land. Hier loopen dames met trossen orchideeën, waar je van omvalt in 't ceintuur of op haar borst. En 'n orchidee, 'n enkele maar, kost 'n dollar, 'n Dame liet zich 'n badkuip maken 't stond van de week in de courant en toen 't ding klaar Ik heb van de zooveel honderd maal, die ik hier was, kostte het zestig duizend dollars. Mijn wasch- in den trein gezeten heb t.zitten is niet goed tafel in Amsterdam kost even twintig gulden en er nog geen vijfmaal gezeten. Fr zijn in zoo'n wagon is nog nooit iemand bij me geweest, die 't geen mooie dit alles als kinderspeelgoed aan onze voeten lieten, i geven wil: t Was 'n sneltrein,, 'n „express' die niet alle stations Srmw 'n 1 aandeed, en we waren ruim half twaalf in Bronxpark. We hadden gereden met de snelheid van n zeer snellen sneltrein, en toch waren we nog altijd in New-York. Gelooft ge me nu, als ik zeg. dat ik óók niet weet, hoe groot New-York is? Bronxpark ligt voorbij de l'80sle straat. ongeveer zestig plaatsen, maar er zijn gemiddeld twee honderd menschen in eiken wagon, zoodat er twee derden of drie vierden staan moeten, die dan ook soms door elkaar rollen als erwten in 'n zeef. Maar er wordt j er geen een boos, en de een neemt den ander nooit iets kwalijk. Zoo'n trein bestaat uit tien, twaalf, veer tien wagens, en er vertrekt er elke minuut een van waschtafel vond. Maar ik zou wel eens willen weten, wat zoo'n geldverknoeister er van zeggen zou, at zou 't me geen zier kunnen schelen, al dacht ze, dat 't 'n spuwbak was; want zulke wezens zijn toch te verbijsterd van zinnen om te kunnen nadenken of verstandig te praten. En boe meer ik zie van de wereld en van de menschen, die meer geld heb- elk station. Als ge 't hek binnenstapt, stapt ge tegelijk j ben dan noodig is, hoe tevredener ik word. Werken den trein binnen, want er staat cr altijd een klaar. J A- -«"•»»•«»• Wachten behoeft ge nooit, en ik heb 't nog niet bij gewoond, dat er iemand niet bij kon; alles schikt maar weer 'n decimeter in, en grijpt zich al schommelend vast aan de handgrepen .die neerhangen van het pla fond. Wat ik van zoo'n trein en van Ide veelheid van men schen aan al die stations moet zeggen, weet ik niet. Den eersten keer dacht ik, dat de Koningin in de stad was; maar als dit zoo geweest is, dan is Ze altijd hier, want 't is den ganschen dag. en den ganschen nacht, alle dagen en alle nachten precies hetzelfde. En nooit ziet ge 'n gezicht, dat ge al eens meer gezien hebt; 't zijn altijd weer andere menschen. Ik heb zelfs nog nooit voor 'n tweeden keer denzelfden conducteur gezienof denzelfden man. die kaartjes... Wat wou ik daar zeggen? „Verkoopt?! Maar dat is toch geen „ver- kocpen"?! Ge schuift in de file voort, met uw nikkel of dime in de hand en roept vlak voor 't hokje „one" of ,,two', terwijl ge uw muntstukje neerlegt. Grijpt dan, zoo gauw als 'n kat 'n muis zou grijpen. uw ticket, dat ge een stap verder in n glazen kaatje laat vallen, en holt den trein in, die wegrijdt en dadelijk volle gang heeft. Hoe kreupele menschen of lui die likdoorns hebben, 't hier stellen, mag Joost weten. Want als ge uw geld niet klaar zoudt hebben of zou moeten bukken, komt ge onder den voet en niemand zou 't kunnen helpen, en niemand tijd hebben naar u om te kijken. Want ieder heeft hier haast. We zagen 'n paard dood vallen in 't Eastend van de stad. Vier dagen later, kwamen we weer door die straat en 't paard lag er nog; men had 't alleen wat meer naar 't trottoir gesleept. Ik maak me sterk, dat 't met n' mensch, dien 't overkwam, weinig anders zou gaan. En 't zou niemand te verwijten zijn, want niemand doet hier. voor zoover ik zien kan, den ander leed, maar dat er een voor een ander zou kunnen zorgen, is 'n onmogelijkheid. Hebt ge wel eens in de couranten gelezen, wat er in Amsterdam met sommige brievenbussen gebeurt? Die worden bevuild en de brieven en couranten totaal be dorven, door straatjongens en straatmenschen. Hier staat om de tien, twaalf huizen, soms twee recht tegenover elkaar in dezelfde straat, 'n brievenbus. En als de bus te vol is, leggen de menschen hun brieven, hun pakjes, hun kranten, hun prentbriefkaarten en mooi-bedrukle cartons, kalm er boven op of er naast. De brievengaar der, die om 't uur verschijnt, zal ze wel meenemen. Maar de duizenden en tienduizenden, die er in zoo n uur voorbijgaan, kijken er niet eens naar. Jongens mogen er vlak bij. elkaar nazitten, maar die losliggende brie van'zijn veilig. Toen op 24 November 't was. „thanks- givingsday" - alle menschen rustien en ook de post geen dienst deed, kwamen wij 's morgens tegen elven door de 42ste straat en zagen bij de bus voor Codington pakjes, rollen carton en boeken liggen, alle van adressen -.tl '-1 Irnnnmor» 1 O /tin n en rond komen, de tering naar de nering weten te ^tten, is heel wat gelukkiger dan alles te kunnen koopen en alles te kunnen doen wat er in 'n men- schenhoofd op kan komen. Ik begeer 't niet. En wie 't niet met mij eens is, mag weten, dat i k 't niet met hem eens ben. Wie meer heeft dan ik, mag trachten er gelukkig mee te zijn gelukkiger dan ik ben, is niet wel mogelijk; en wie minder heeft en dat zijn er heel wat moet zijn best doen, om 't wat beter te krijgen, en bovenal zijn best doen tevreden te zijn. Want al hadt ge dertig millioen dollar, en ge waart er niet tevreden mee zooals die dochter van Mr. Abbot dan hebt ge er toch niets aan. Voor 'n mensch, die begeer!, is er geen grens. En ik kan begrijpen, waarom Mozes het „Gij zult niet begeeren' aan het einde van zijn tien Woorden plaatste. Dat is het akmé van het men- schelijk streven, en wie er gedachteloos overheen stapt, stapt gedachteloos heen over zijn geluk. En wat zou 'n mensch beters kunnen begeeren, dan gelukkig te zijn? Elke rechtgeaarde moeder, die voor haar kind het beste bidt, bidt om zijn geluk; en niet om zijn roem. zijn fortuin, zijn geleerdheid, of zijn aanzien. Want al zou hij dit ajjes bezitten en hij zou niet tevreden en niet gelukkig wezen, dan bezit hij niets. En mij is 't altijd voorgekomen, dat moederliefde ver want is aan de Hoogste Wijsheid. Waar 'n moeder bidt voor haar jongen, haar kind, daar kan géén sprake wezen van leugen of misleiding. Maar ik dwaal af. Nog even: New York. Er zijn hier zeer vele armen. Bijna evenveel als in Liver- pool, waar zooals de secretaris van de Kamer van Koophandel mij vertelde de armoe meer be staat in het zich niet wasschen, dan in geldgebrek. Maar wasschen doen ze zich hier wel, en Ik krijg daar de de boodschap, dat de mail ge licht zal worden binnen 't uur, en moet dus eindi gen. Misschien is dit de laatste brief, dien ik u uit New-York schrijf. Maar als ik eenigszins kan, schrijf ik er nog een, die dan verschijnen zal, als ik al onder den rook van Holland ben. Dl w. z. als er geen ongeluk gebeurt. Hoop met mij 't beste. Allen Saluut! H. d. H. Brooklijn, 1 December 1910. (lacht en alweer n dag. Anderhalven nacht en Twee volle dagen sliep hij zoo; en toen - dien tweeden nacht |na den nacht van hun aankomst zijn kolonel op jrijn kamer kwam, om 'm toch eindelijk wakker te rijgen, wat anderen niet hadden vermoogd maat over 'n uur de diligence voor zou gjn, om en weer naar Holland te brengen, toen... Hij kon ajn kolonel niet gelooven toen deze zei, dat hij zoo ang geslapen had, en voekle nog de pijn in zijn sehou- lers. in zijn lenden, in zijn beenen, die hij op de heen- eis in die „gemakkelijke diligence had opgedaan. En Joosten zag weer dienzelfden nachtportier, de- gezi. HM laar dat was dan ook alles wat hij van Parijs kende: 1 slaapdronken portier en wat lantaarns. Toch en hier wil ik den nadruk op leggen >ch kon later niemand het hem heeten te liegen, als ij aei, dat hij óók te Parijs geweest was. En zóó ben ik nu voor dezen keer in New-York eweest. Zóó vertelt nu Trapman en zoo vertel- »i nog wel meer menschen dat ik voor mijn ple- er leef en voor mijn plezier tochtjes maak. Ziet ge nu wel, dat ge aan de praatjes der menschen waarde kunt hechten? Maar als Ge dezen brief leest, zit ik zoo ik hoop .zee, want mijn plaats aan boord van de „New- sterdam", die den lOden December regelrecht van naar Rotterdam vertrekt, is besteld cn betaald, 'eis terug te makeu over Engeland -zooals eerst r_ plan was vermijd ik, oin des te spoediger in lland te zijn. Op de affiches staat gedrukt, dat dit is Christmas sailing'„. en naar allen schijn zullen wij ook te Boulogne-sur-Mer en te Plymouth de i eenige steden die wij onderweg aandoen wel agiers afzetten en scheep nemen, om deze „holidays ong their friends and family' te vieren. IJVas 't niet braver van mij geweest, indien ik nu hans in dezen brief iets over New-York geschreven II? Misschien wel. Zeker meer overeenkomstig mijn rilt als briefschrijver. Dat ik, in Amsterdam zijnde, t over Amsterdam schrijf, la bonhcurl Maar dat I in New-York zijnde, nog niet eens over New- (rk kan schrijven, is toch wel wat al te bar. i'rap- zou toch eindelijk wel eens kunnen zeggen„Hoor meneer.H- d. H.*' en meer zulke harde woorden; als hij dit deed,... Enfin. ,ik heb nu 'n aardig Ido bij hem; want hij heeft mij ra:n dubbeltje voor- lot gegeven, wét dit moet ik ook weer eerlijk pennen nog nooit 'n enkele uitgever vóór hem. ajn hoofd gekregen heeft aan h schrijver te doen, na hem ook wel nooit doen zal. Dit is n geslacht, stilstaat in zijn ontwikkeling. Zij geven uit, d.w.z. PUen en boekjes; maar daar blijft 't dan ook bij. 't uitgeven van geld komen ze alleen, als je den deurwaarder liegint te dreigen, en dan nemen ran ae verdrukte en vervolgde ón- Maar zeg m dit maar niet, want dan is hij publiek. geland ontmoet. En aan den eerbied, dien ze daar hebben voor de brieven van John Buil, mag heei Europa Holland niet uitgezonderd zich spiegelen, net zoo goed als aan den eerbied die men hier heeft voor de brieven van U. S. (United States, alias: Uncle Sam). Maar New-York kennen, doe ik niet. Ten eerste kan men zoo'n stad niet leeren kennen in de week of wat. die ik hier doorbracht en ten andere niet, omdat ik als ik niet in huis was onder den grond zat. altijd maar trekkende van 't eene eind naar 't andere. Mister d. H. er is vanmorgen getelefoneerd, of u voor twaalven aan de Kamer van Koophandel wil zijn; Mr. Hepp, de uitgever, will be there. He want to see vou. Mr. Hepp??!! The printer?? He is a printer, you sav Aes sir, and an editor. Goden staat mij bij! Ook hier niet veilig! What does he want? Don't know, sir. Alright! Hoe kan ik daar komen? digen op verzekeringsgebied, geneeskundigen en rechte geleerden. Met het einde van het kalenderjaar waarin een bezoldigd lid den leeftijd van 70 jaar bereikt, wordt hem ontslag verleend. De bezoldigde leden en hun plaatsvervangers mo gen noch werkgever noch arbeider zijn en zonder Ko ninklijke toestemming geen andere betrekking be- kleeden of een beroep uitoefenen. Een door de Ko ningin aangewezen bezoldigd lid van den Verzekerings raad fungeert als voorzitter. De Secretaris van den Verzekeringsraad wordt dooi de Koningin voor den tijd van 6 jaren benoemd. Hij geniet een „vergoeding", waarvan het bedrag door de Koningin wordt bepaald. De Verzekeringsraad verleent zijn medewerking bij de uitvoering van wetten en algemeene maatregelen van bestuur betreffende arbeidersverzekering (dus niet als voor de Raden van Arbeid, „den arbeid be treffende", maar beperkt tot het gebied der arbei dersverzekering), welke die medewerking vorderen. Aan hem is het toezicht opgedragen op de Raden van Arbeid in zijn gebied voorzooveel al weder de arbeidersverzekering betreft. Aldus in algemeene trekken de organen aan wie in de eerste plaats de ziekteverzekering ter uitvoe ring wordt opgedragen. Gaan wij thans na wat het ontwerp ziektewet aan de arbeiders belooft te bren gen. Het ontwerp Ziektewet dan kent aan alle arbei ders, voorzooveel ze niet (gelijk boven werd om schreven) zijn uitgezonderd en natuurlijk overeen komstig de bepalingen van de wet het recht toe op uitkeering van ziekengeld bij ongeschiktheid tot het verrichten van hun arbeid wegens ziekte en het Rijk is tegenover de verzekerden zonder eenig voorbehoud voor de uitkeering van dat ziekengeld aansprakelijk. De wijze waarop dit hoofdbeginsel van de wet in het ontwerp is uitgewerkt, geeft aanleiding tot veel op- en aanmerkingen. Wij moeten die echter in ver band met de plaatsruimte achterwege laten en ons alweder bepalen tot de hoofdzaken. Op een enkele tegenstrijdigheid dient evenwel de aandacht te wor den gevestigd. Artikel 3 van bet ontwerp-Radenwet zegt, dat on der arbeider wordt verstaan de arbeider in dienst bij een onderneming uitgezonderd (o. m.) degene, die in dienst is van een publiekrechterlijk lichaam (b.v. gemeente, waterschap enz.). Art. 1 van het ontwerp Ziektewet verklaart op die wet toepasselijk art. 3 Radenwet, zoodat men zou meenen, dat arbeiders in dienst van een gemeente e. d. niet in de ziekteverzekering zijn opgenomen, wat geheel in de lijn zou liggen van 's Ministers stelsel om alleen hen op te nemen, die door de hedendaag- sche productiewijze en scherpe concurrentie in een toestand van verminderde bestaanszekerheid zijn ge komen. In strijd daarmee bepaalt art. 16 van het ontwerp Ziektewet, dat alle arbeiders verzekerd zijn en „eveneens" zij die in dienst zijn van een publiek rechterlijk lichaam voorzoover zij niet behooren tot de personen, diie zijn uitgezonderd omdat zij hoo- ger loon verdienen, vermogensbelasting betalen enz. (en behoudens het gieval dat voor hen een regeling bij ziekte is getroffen, die door de Koningin is vast gesteld (voor Rijkswerklieden) of goedgekeurd (voor een gemeente b.v.)). Gemeentewerklieden, wegwer kers e. d. zijn dus geenszins algemeen van de ziekte verzekering uitgesloten. Het gevolg van die tegenstrij digheid zal nu zijn, dat zij in den regel wel aan spraak hebben op ziekengeld en dus ook premie moeten betalen, doch niet mogen deelnemen aan de samenstelling van de Raden van Arbeid en dus in tegenstelling met de andere arbeiders geen zeggen schap hebben bij het beheeren van de fondsen, mede door hunne bijdragen gevormd, een onbillijk heid, die met geen enkel woord is toegelicht of ver dedigd. Wordt vervolgd. Het ontwerp Radenwet omschrijft de taak van den Raad van Arbeid aldus; „De Raad van Arbeid ver leent zijn medewerking bij de uitvoering van wetten of algemeene maatregelen van bestuur, den arbeid betreffende, welke die medewerking vorderen." „Hij maakt daartoe de noodige verordeningen." Dit beginsel wordt nader uitgewerkt in het ont- werp-Ziektewet voorzooveel de ziekteverzekering be treft. (Wij komen daarop bij de bespreking van dat ontwerp terug.) Zoo zal elke wet of maatregel van bestuur, „den arbeid betreffende" voortaan bepalen i welke te dien opzichte de taak van den Raad van Arbeid zal zijn. Dat de R. v. A. ook de noodige „verordeningen", zelfs „strafverordeningen" zal vaststellen, al zullen dat dan ook slechts verordeningen zijn ter u i t v o e- is éen der verschiinsele.. ring van een wet of maatregel van bestuur, duidt zijn ook andere versohitnaouü, ekte. Doch er er, vooral in verband met de door den Minister ge- 'zen zooals- water™..», h °p nlerziekte wij- o zwellingen, doffe pijn schetste positie van den R. v- A. als orgaan van de overheid in zake arbeidsaangelegenheden op, dat naar de bedoeling van deze ontwerjien de rol van be staande organen, inzonderheid de gemeentebesturen 1 ten aanzien van dit deel der staatstaak is uitge speeld. Het denkbeeld op zich zelf is misschien uit stekend, De gemeentebesturen, inzonderheid de kleine, j hebben zonder twijfel lang niet gegeven wat Thor- j be'ke zich 60 jaren geleden daarvan heeft voorge en aok afgescheiden daarvan is het volstrekt no ,°K 1 air aan ud. Maar zeg op zijn teenen getrapt op den koop toe, en in staat... "dar z«u 'n uitgever niel toe in slaat zijn? Ik heb srbr- mijn vrindjes; maar wat ik daar al mee 'en'"t Iu'')- w'«'ten zij» vrouw arme ziel! 5evi!|.ra'i<«ls Vork Weel ge li e groot de stad wij vJïLj Nu, ik ook niet. Wel weet ik, n' {n 4. j" vveck om tien uur aan „Atlantic Sta- subway, in den trein stapten naar „Bronx- ."iuig.il 1stfcld, Welt sir, je neeant de subway tot Trinitv Building. niet vreemd, als een staatsinrichting na meer dan There it is. ,een halve eeuw behoefte heeft aan nieuwe fundamen- 1 - teele organen. Het mag alleen verwondering wekken, dat in de Memorie van Toelichting daarover heenge gleden wordt, alsof het geen groote beteekenis had en dat die Toelichting geen andere onderteekening draagt, dan die van den beer Talma. Een hervorming van onze staatsinrichting, waarop het ontwerp feite lijk aanstuurt, zou men meenen dat ook de andere departementen, inzonderheid dat van Binnenlandsc-he Zaken wel aanging. Enfin! misschien stappen de Ka mers even gemakkelijk over deze „quaestie van vorm" heen als minister Talma zelf. Weigert de Raad van Arbeid of het bestuur de ge vorderde medewerking, dan voorziet de voorzitter daarin. Twee of meer Raden van Arbeid kunnen, evenals voor de gemeentebesturen is bepaald, gemeenschap pelijke zaken in onderling overleg regelen (b.v. ge zamenlijk 'n ziekenhuis oprichten) onder Koninklijke goedkeuring. De Raad van Arbeid is verplicht een anderen Rj.ad van Arbeid op diens verzoek bij de uitvoering van diens taak behulpzaam te zijn, door binnen zijn ge bied inlichtingen in te winnen, gelden te innen en uit te betalen en andere tot zijn bevoegdheid behoo- rende werkzaamheden te verrichten. De dagelijksche' leiding van hetgeen aan den Raad van Arbeid is opgedragen berust bij het bestuur, Daartoe behoort o. a. het beheeren van de inkomsten en uitgaven van den Raad, voorzoover dat niet aan anderen is opge dragen; liet opnemen der boeken en kassen van de reken- plichtige ambtenaren of beambten; liet benoemen, schorsen en ontslaan van alle door deu Raad van Arbeid bezoldigde ambtenaren en be- ainbteen. De Verzekeringsraad is, gelijk boven werd gezegd, een college van toezicht dat ten opzichte van de tot zijn gebied behoorende Raden van Arbeid een positie heeft, veel overeenkomende met die van de Gedeputeerde Staten ten opzichte van de ge meentebesturen. De Verzekeringsraad bestaat uit vier onbezoldigde leden en een bij algemeenen maatregel van bestuur to bepalen aantal bezoldigde en plaatsvervangende leden. Hij wordt bijgestaan door een secretaris. De onbezoldigde leden en hunne plaatsvervangers heb ben zitting gedurende zes jaren. De aftredenden zijn dadelijk herkiesbaar. Zij worden gekozen voor de Maar als ik vandaar naar den Hollandschen con sul wil gaan; kan dat? Sune! 't Is er vlak bij, of anders neemt ge de subway en die brengt er u. Maar gisteren zijn we bij Macy's geweest, daar wou ik ook wel even heen. Hoe kan ik daar komen? O, dan moet ge precies den anderen kant uit. Met de subway? Gertainly sir. Altijd met de subway. En zoo is 't gegaan den eenen dag voor en den ande ren dag na. Als ik mij gewasschen en gekleed had, zat ik in de subway, of in n stoffig kantoor, en daarom al heb ik niet, als recruut Joosten, al dien tijd van mijn verblijf hier geslapen ik weet toch. evenmin van New-York als hij van Parijs. Maar ik ben er geweest, weken lang, en niediand kan mij dit tegenspreken. En al zou ik geen tien straten ver kunnen loopen, zonder naar den weg te moeten vragen, toch ben ik hier wel wa-i te welen gekomen en toofi heb ik hier wel wat geleerd. Ik weet nu nog beter dan drie maanden geleden dat de heer H. d. H„ die soms gescholden cn ook ook wel eens geprezen wordt, nog minder te beduiden heeft, dan 'n vlieg in 'n brouwketel. En ik raad ieder aan. die zich van eenig gewicht mocht voelen, 't zij als man van geld, of als kunstenaar, of als gegoed burger of rentenier, of als man van onderneming en doorzicht en waaghalzerij en durf en al die andere aanstellerige kwaliteiten meer, naar hier te komen, en heel langzaam zeg ikv en nadenkend de vijfde Avenue maar eens af te wandelen., maar eens naar Wanamaker's of Macy's te gaan. 's middags maar eens te gaan kijken op Broad- way of in WaUslroet en Broadstreet, waar midden op de straat het opsteken van n vinger over hel verlies of de winst van millioenen beslist. Dan ben ik over tuigd als ze ten minste niet gek zijn dat ze zich klein, heel klein zullen gevoelen. 'n Millionnair, die nog niet eens zestig millioen be zit, dat wil zeggen: zestig millicen dollar is n millionnair van den kouën grond. Die kan wel thuis blijven. Zoo loopen er hier duizenden; maar die hebben bij de edhte millionnairs geen enlrée. En 'n jongetje van zoo'n kwasi millionnair hoeft bij zoo'n echte niet aan te kloppen, om- de hand van zijn doch ter. want dan vangt hij bot. Dure dochters vaai zeer rijke menschen, hebben in Holland vijf, zes, acht Japonnen en hoeden in 't Jaar, en misschien tien of vijf en twintig gulden zakgeld per week. Hier bracht eenige weken geleden 'n jonge 0-.., «TUllV JJ IJ 11 1 11 de lendenen, lendenjicht, blaasaandoeningen, bran dende of zanderige urine, graveel of steen, rheuma- tiscbe pijnen, zenuwhoofdpijn, duizeligheid, blazen onder de oogen, onzuiver bloed, onophoudelijke dorst, hartaandóeningen, zwakte en voortdurende vermoeid heid, ontsteking der blaas. Deze verschijnselen vertoonen zich gewoonlijk niet alle tegelijk, doch bij eiken nierlijder treden er eeni ge op. Wanneer zich kenteekenen als de bovenge noemde voordoen, kan bet zijn dat uw ziekte zich reeds verder uitgebreid heeft dan gij vermoedt - de nieren kunnen cel na cel vernietigd worden en de blaas verliest misschien plotseling de macht om de urine op geregelde tijden af te scheiden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen genezen deze kwa len, doordat zij de urinewegen zuiveren, zij verster ken en heelen de nieren en blaas, en helpen de nie ren om het urinezuur en de verdere schadelijke stof fen, die de bovenstaande verschijnselen en ziekten veroorzaken, uit het lichaam te verwijderen. Zij be reiken de oorzaak der ziekte, daardoor zijn de gene zingen duurzaam. Let erop dat gij de echte Foster's Rugpijn Nie ren Pillen krijgt. Iedere echte doos is voorzien van de handteekeuing James Foeter. Zij zijn te Schagen verkrijgbaar bij den heer J. Rotgans. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van postwissel fl.75 voor éen, of f 10.voor zes doozen. «KMUKNTESCHAGEN MOND- EN KLAUWZEER. De Burgemeester der gemeente Schagen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hel, in verband met do omstandigheid, dat het Slond- en klauwzeer zich in het buitenland uitbreidt en met name in Duitschland een dreigend karakter aanneemt, van groot belang <iat do veehouders onmiddellijk aangifte doen van onver hoopte gevallen van Mond- en Klauwzeer. Hot behoeft geen betoog, dat het gedurende eenigen tijd verzwijgen van een eerste ziektegeval en het dien tengevolge instand blijven van een bron van besmet ting noodlottige gevolgen met zich brengen kan. Zolfs verdient het do voorkeur dat ook in twijfel achtige gevallen kennis gegeven worde en niet gewacht worde, tot dat meerdere zekerheid omtrent ilpn der ziekte verkregen is. Schagen, den 14 December 1910. De Burgemeester voornoemd J. P. W. VAN DOORN.

Schager Courant | 1910 | | pagina 9