Ivl M') II Uil!, Mjp Binuenlandsch Nieuws. 395ste Staatsloterij. Gemengd Nieuws. get-debat van 1910 is belangrijker geworden dan men in November kon vermoeden.... Mr.ANTONlO. ANNA PAULOWNA. De aanbesteding van schoolbehoeften voor 't jaar 1911 had den volgenden uitslag: J. C. Duinker, Hel der f 514.68. A. van der Meulen, Alkmaar f 571.43 P. Out, Koog a. d. Zaan f 500. Trapman en Co., Schagen f 501. Gegund aah de firma P. Out. Anna raulouna. Donderdag 22 December hield de afdeeling Anna Paulowna van de Ilollandsche Maatschappij van land bouw eene vergadering in „Meerburg'. Er waren 15 leden aanwezig. Nadat de voorzitter, de heer J. Waiboer, met een toepasselijk wcord had geopend, werden de notulen gelezen cn goedgekeurd. Vervolgens deed de voorzit- ,er mededoeiing van eenige ingekomen stukken, die geen aanleiding tot dobat gaven. Een voorstel van het bestuur cm met de oprichting van een ploegers-cursus Ie wachten tot na de vergadering van H. N. K., aan- ;,jiieri dil onderwerp ook voorkwam op het programma nier vergadering, werd goedgevonden, hierna deed de heer Jb. Bakker rekening en verant woording van zijn als penningmeester gehouden be heer. Er was ontvangen f 295,27 en uitgegeven f 277,99t/t. t)p verzoek van den voorzitler befastten zich de heeren tl. Kcinen en G. NV. Waibcer met het nazien der bescheiden en toen daarover door den heer C. Komen gunstig werd gerapporteerd, ontving' bij -monde van den voorzitter de heer Bakker den dank der vergadering voor zijn accuraat beheer. Naar aanleiding van het verslag van den monsternemer, den hr. D. Kaan, aan wiens werk hulde werd gebracht wegens netheid en accuratesse, deelde de heer Raap mede, dat op het proefstation waren onderzocht door bemiddeling van den monsternemer de volgende hoeveelheden kunstmest 25550 K.G. kaïniet, 86000 K.G. Thomasslakkenmeel; 95600 KG. supper, 1500 KG. amoniaksuper, 9000 K.G. patenikali en 19200 K.G. chili. In het gaheel waren 49 monsters meststoffen onderzocht,' waaronder 38 van leden. Van 50, zegge 50 leden, was geen enkel monster onderzocht. Zij het dm ook, dat hieronder enkele leden waren, als zijnde leden van de Coöpe ratieve vereeniging, voor wie het monsternemen over bodig was, dan bleef er toch nog een te groot aan tal leden over, die, cin welke reden dan ook, geen onderzoek hadden laten instellen en toch, dit was zeer noodig. l)e heer Raap toonde d.t nader aan. De uit komsten van het onderzoek naar de vcrvalsehing der kunstmeststoffen hadden aan 'liet licht gebrachtle. dat van super de meeste monsters een te laag p.C.t. hadden; 2e. dat van 5 monsters patentkali er 4 een tc laag procent hadden en ten 3e. dat van 9 monsters slakkcn- meel slechts 1 een voldoend gehalte had gehad. Dil alles wees er voldoende op, hoe onvoorzichtig het was, geen monster te laten onderzoeken. De heer J. Gear- ligs. die steeds zijn kunstmest liet onderzoeken, deelde mede, dat hij door het voordeel van dat onderzoek in den vorm van vergoeding bij een te laag gehalte, steeds de onkosten van het monsternemen ruimschoots had kunnen dekken. Bij acclamatie werd hierna de heer I). Kaan op voorstel van het bestuur weder herbenoemd. Hierna had de uitreiking der bij den ploegers-wed strijd behaalde diploma's plaats. De voorzitter betreurde het, dat niet alle winners aanwezig waren, maar sprak de hoop uit, dat van de gediplomeerden een k ra dit ten gxxle mocht Uitgaan, waardoor nieuwelingen door hunnen bijstand tot goede ploegers zouden worden ge vormd. Toen kregen een diploma de heeren: A. Kaan, V. Kaan, D. Dekker, J. Brouwer, G. NV. NVaibocr, II. Tiessen, C. Boerman. S. Lips en P. Appel. Bij de rondvraag sprak de heer Baap den wensch uit, dat éen der leden voor de volgende vergadering een punt tot inleiding op zich zou nemen. Toen niemand zich aanbood, gif deze als onderwerp „Vruchtwisseling eene zaak. waarop toch elk jaar iedere landbouwer een antwoord moest geven. Na eenig debat werd op voorstel van den heer NN ijdenes Spaans het bestuur opgedragen in de (volgende vergadering dienaangaande een rapport uit te brengen. Het bestuur aanvaardde deze opdracht. Nadat de voorzitter aan den heer J. Tijsscn, hoewel niet aanwezig, hulde had gebracht voor diens arbeid als bestuurslid, waaraan door .periodieke aftreding en niet herkiesbaar zijn een einde was ge komen, werd de vergadering gesloten. g a8v erstikkin g. Ben ernstig ongeluk door gasverstikking heeft plaats gehad in een woning aan de Voldersgracht no. 73 in Den Haag, bewoo nd door een korten tijd geleden gehuwd paar. De man is meubelmaker van beroep. Vermoedelijk is door een verzuim de gas kraan geopend gebleven, nadat d*e man gisteravond nog meubelmakerswerkzaamheden had verricht in zijn werkplaats. Nadat er een sterke gaslucht was waar genomen door de buren, werd er hedenochtend een onderzoek ingesteld en vond men man en vrouw nog te bed. De vrouw bleek reeds overleden; de man ver keerde in bedenkeüjken toestand en is in een auto van de Roode Kruis-kliniek naar het gemeentezieken huis vervoerd onder geleide van dr. Lissauer. Deze geneesheer en dr. Oostra hadden tevoren nog pogin gen aangewend, de levensgeesten van de vrouw op te wekken. koffiehuistarieven. fie Volksbond, orgaan van den Volksbond tegen drankmisbruik, wijst naar aanleiding van de ex ploitatierekening van een der grootste sociëteiten, volgens welke op de alcoholische dranken 100 pet. en op de alcoholvrije dranken als thee, koffie en cacao 500 pet. verdiend wordt op het in de koffiehuizen algemeen geldende streven om sterkedranken en bie ren tot zoo laag mogelijken, daarentegen alcoholvrije dranken lot zoo hoog mogelijken prijs te verkoopen Heit tijdschrift betoogt, dat dit stelsel, al van lang geleden datecrende, in onzen tijd, nu het gebruik van sterkedranken zoo aanzienlijk is afgenomen, niet meer op zijn plaats is. li it-muneii Bij de Ned. Hervormde kerk te Oosterland op 1 angsten tijd geweest. Neen, als mijn vrouw, eu dan kunt u zich de weelde van dergelijke dure huisdieren veroorloven." „Wij zullen het beeld niet verder uitwerken," riep Therese. „Ik zal dus vandaag voor de laatste maal optreden en wanneer dat mogelijk is, acht ik het heel goed, dat u voorzorgsmaatregelen neemt en ik hen u dankbaar voor uw zorg en moeite. Maar ik geloof dat dit alles overbodig is, want wat zou Atrani mij voor kwaads kunnen doen," zeide Therese. „NVat een slecht mensch zooal niet kan doen, dat kunt ge niet weten," luidde het antwoord. „Wij zul len ons wapenen en de oogen wijd open houden." Arendberg ging naar de wachters en gaf zijn uit voerige en besliste bevelen en verklaarde reeds een uur voor den aanvang present te zullen zijn, om te controleeren of alle orders stipt waren uitgevoerd. Intusschen was het reeds laat geworden. Arendberg bestelde een rijtuig en noodigde Therese plaats te nemen, waarop het weldra in vluggen draf naar huis ging. HOOFDSTUK 11. Heel Embden was in opschudding. Sinds menschon- heugenis was er nog nooit zoo Iets gebeurd, als de gevangenneming van den jongen advocaat en alles wat daarmee in verband stond. Onmiddellijk na de gevangenneming van den jon gen advocaat was er beslag gelegd op alle goederen van den ouden Hinerk en was er een bevel tot in hechtenisneming uitgevaardigd, beschuldigd als hij werd van oplichting en vervalsching van boeken enz. De som die de oude den menschen schuldig was, beliep meer dan een half millioen, terwijl er nauwe lijks een ton aan activa was. Baarde dit al reeds een groot opzien, nog meer Wieringen is beroepen (toez.) de heer g. h. van Senden. cand. te Zandvoort. I NOODLOTTIGE BRANDEN. Phiiadelphia, 22 Dec. Meer dan 20 personen, voor het meerendeel brandweerlieden, zijn omgekomen door het instorten van de muren van een branden de leerfabriek, toebehoorende aan D. Friedlander. De stoffelijke schade is gering. De voorloopige doodenlijst bevat 23 namen, van wie 16 brandweer lieden zijn, en drie anderen politie-agenten. In de bouwvallen, die met een ijskorst bedekt zijn, wordt het zoeken naar lijken voortggezet. I Chicago, 22 Dec. Alhier zijn bij een brand 20 brandweermannen gedood door het invallen van een Ijzeren overkapping bij een brand in de vleeschpak- huizen van Morris Co.. De schade bedraagt een half miliioen dollar. tubbejïgsche zaak. Het hof te Arnhem bevestigde het vonnis der recht bank te Almelo. Het overwoog, dat de beklaagden Heuver en Kort bekend staan, hun functies goed te vervullen; het gebeurde is te beschouwen als een uitvloeisel van overdreven dienstijver. Het Hof ver anderde daarom de opgelegde straf in f 30 boete of 151 dagen hechtenis. kwartjesvinders. Het „U. D." vertelt; Ze hadden Utrecht weer eenigen tijd gemeden, want het politie-toezicht had er de aardigheid voor de heeren wel wat af genomen. En daarom bleven ze een paar maanden hier weg. Maai- vandaag kwamen ze warempel terug; geen twee of driemaar 't liefst met z'n elven. Elf man sterk, verdeeld over een langen sneltrein uit Amsterdam. In Amsterdam waren ze ongemerkt in den trein gestapt, een stuk of wat aan 't Centraal-Station, en de rest aan de Weesperpoort. Maar de Amsterdamsche recherche had het heele spelletje begluurd. Eu vóór de trein van de Wees- j perpoort atging, hadden ze op 't hoofdbureau van politie te Utrecht, bij de z.g. „geheime garde" al 'n waarschuwing te pakken. En toen het 11 uur sloeg stonden onze Utrechtsche „stillen" aan het station, op 't perron, vóór den trein. De 11 heeren hielden zich natuurlijk van den domme. Gingen héél kalm de controle door en de stad in, in groepjes. Iedere groep kreeg onmiddellijk een escorte De heeren liepen van 11 tot 1en de recher che liep óok van 11 tot 1. Overal waar de kwartjes vinders liepen, daar liep de recherche op hun hielen. De 11 man waren woedend. Omstreeks 1 uur be sloten ze maar den aftocht te blazen. En de recher che, beleefd als altoos, deed de heeren uitgeleide tot aan den trein toe. Ze waren helsch. Een van de 11 kon 't niet ver kroppen. Toen de trein wegstoomde, stak-ie z'n kop uit het raampje en brulde hij over het perron; „Adio! wij verdienen in éen week meer dan jullie in een héél jaar." 't Gezelschap ging in twee ploegen op de terug reis. De eene helft trok naar Amsterdam, de andere naar Rotterdam. En dus gingen er terstond twee tele grammetjes over de lijn; Amsterdam, Rotterdam, trein zoo en zooveel brengt vermoedelijk kwartjes vinders aan! net intijds. Diasdogi 11 .ddag kreeg een winkelier in de Twijnstraat te L treem bezoek van twee DuitsehersOf er ook kamers te huur waren. Jawel, er was plaats. En die plaats beviel den Duit- schers wel. Ze kwamen zoo juist van den trein uit Bannen, waren nieuw aangestelde employés van de j firma NioolaT en Lebret op net Domplein en... hadden van de reis een geweldigen honger. Of er ook tc eten was? Jawel, er was eten. Maar gauw tevreden waren ze nu bepaald niel. Ze bestelden: bier, worst, spuit- water, ham enz., enz. enz. NVij noemen maar enkele artikelen van de lange lijst. De kamerverhuurder vond het wel erbarmelijk veel, maar haalde den heelen voor raad in huis. Maar toen alles in huis was, wilden de heeren nóg meer hebben, nu moest er nog spek komen. i De winkelier wou 't erg graag doen, maar vroeg toen eenige betaling vooruit. vVant om dat alles vóór te schieten werd Hem te machtig. Betalen? „Scikreiben Sie alles aufs Buch". „Jawel, alles op 't boekje. Maai" er kon op dat boekje zoo véél komen!" De winkelier begon het zaakje te wantrouwen, liep eens naar de politie. En de politie telephoneerde even met de firma Nieolaï en Lebret. „Duitsehers uit Bar- men?' Geen quaestie van. 't Geval was duidelijk. De heeren hadden gedacht een paar dagen goed te leven en weg te gaan zonder.... betaling. Beide Duitsehers werden uitgenood!gd mede te gaan naar het hoofdbureau van po.ilie en Woensdagmiddag zijn ze gedeponeeid in het Huis van Bewaring. Morgen of overmorgen gaan ze te Zevenaar de grens over als „Vreemdelingen zonder middel van bestaan." benzixe-on tploffin g. Gisteren stortte van een huis aan de Houtstraat te Nijmegen het plafond van de kamer achter den winkel in, tengevolge van een ontploffing, veroor zaakt door het achteloos wegwerpen van een luci fer, die terecht kwam in gemorste benzine. De vrouw des huizes, die daar juist met werkzaamheden bezig was, schrok hevig en kreeg de volle laag op haar hoofd. Men vreesde het ergste, en de gekwetste vrouw, wier hoofd met kalk bedekt was, werd naar het Canisius-Ziekenhuis overgebracht, alwaar geluk- kig geconstateerd kon worden, dat de verwonding niet van ernstigen aard was. Nadat een noodverband was gelegd, kon de juffrouw weer te voet naar huis te- rugkeeren. scheutig. De Nijkerksche Courant vermeldde bij het doods bericht van den oud-gemeentebode, dat de overledene de laatste jaren in rust doorbracht in 't genot van een gemeentelijk pensioentje. In de volgende editie moest de courant op deze toevoeging terugkomen. De. heer v. R. ontving van de gemeente Nijkerk, toen hij na 40-jarigen dienst zijn ontslag vroeg, tot blijvend aandenken... een leunstoel. EEN VERDACHT GEVAL. Men seint uit Winschoten: Dr. Nauta te Scheemda, constateerde in het gezin van den arbeider Derk Baas aldaar, diphterites bij een vijfjarig kind. De zich noemende homoeopathe Mina Seifert, te Winschoten, werd gehaald, het kind werd met olie gewasschen, terwijl het pekel uit een ton haring werd toegediend als braakmiddel. Gister nacht overleed het kind. Eten ander was gisteren ern stig ongesteld. Proces-verbaal is opgemaakt. 3de klasse, f 1000; 5637. 4de TREKKING. HOOGE PRIJZEN. Prijzen van f 45. 177 2406 5190 7924 10734 13051 15590 18500 432 413 251 8445 824 323 860 581 586 607 449 599 11987 547 969 828 651 611 573 700 438 784 16757 19328 1017 3349 578 709 451 811 938 399 376 433 973 9000 641 936 17075 499 478 672 6458 319 933 14021 707 547 592 765 717 524 942 42 834 823 764 4029 736 10214 12076 705 18083 20230 2094 403 991 485 274 754 137 501 130 602 7159 537 438 864 329 885 331 754 754 686 801 15523 420 935 346 903 757 Fouten 3de klasse, 3de trekking: 7339 m. z. 7939; 9504 ontbreekt. de mijnramp in engeland. LONDEN, Volgens officiëele berichten zijn alle be dolven mijnwerkers dood. Het juiste aantal is niet bepaald, doch bedraagt over de 340. Londen, 22 Dec. De mijnramp bij Bolton, waarbij 350 menschen omgekomen zijn, overtreft niet alleen verre de mijnramp, die er in Mei te Whitehaven ge beurd is, maar alle rampen, die er tot dusver hier te lande zijn voorgekomen, zelfs die van Abercarne in het Ebb-dal in 1878, waarbij 268 menschen het leven lieten. Pogingen tot redding zijn onophoudelijk, nacht en dag, voortgezet, maar de hoofdinspecteur der mijnen in Lancashire rapporteerde vannacht, dat er geen hoop bestond dat iemand er het leven zou afbren gen. De koning en de minister van binnenlandsche zaken zonden telegrammen van rouwbeklag aan de weduwen en weezen der slachtoffers. De lord-mayor van Londen heeft inschrijvingslijs- ten ten bate van de achtergebleven gezinnen der slachtoffers geopend. De vreeselijke mijnontploffing, die aan 350 men schen het leven heeft gekost, is gebeurd in een van de schachten van de Pretoria-mijn, toebehoorende aan de Hulton-steenkolenmijnmaatschappij en gelegen bij Bolton. Op het oogenblik van de ontploffing wa ren er een 700 man aan het werk, ongeveer gelijke lijk over de twee schachten verdeeld. De twee schach ten zijn ondergronds door een loopgraaf met elkaar verbonden, maar de mannen in de schacht, waar de ontploffing niet was gebeurd, konden veilig boven gebracht worden. In de andere kon men eerst niet afdalen. Er woed de brand diep onder den grond en verstikkende gas sen stegen uit de opening op. Na eenigen tijd liet men een paar vogels in een kooi neer. Na twintig minuten werden zij opgehaald en bleken nog in lo ven. Toen waagden zich mannen, van helmen voor zien, omlaag. Een vader van een jongen mijnwer ker, die in de ongeluksmijn opgesloten was, wilde mee en is gestikt. De reddingspogingen hebben dus niets geholpen. vliegen. Tabuteau en zijn reisgezel Senot vertrokken gister ochtend cm 7 uur 40 van Issy-les-Moulineaux om te trachten den Grand Prix te veroveren. Zij brachten het echter nauwelijks tot Parijs en moesten toen wegens tien hevigen mist terugkeeren. Tabuteau is daarop gisteravond naar Buc vertrok ken oin hier de schaal MicheLin cn de wereldrecords te kloppen. Over een tocht naar Brussel wil hij niets meer hooren. „Er behoort een buitengewone moed toe verklaarde hij -dezen vermetelen cn uiterst moei lijken tocht te ondernemen. Wijnmalen heeft een meer dan schitterend stuk verricht; ik zie van verdere po gingen af, het is mij te gevaarlijk, ik beken eerlijk, dat ik in angst gezeten heb Wijnmalen verliest in Tabuleau een gevaarlijken me dedinger voor de 100.000 fr., waarvan onze landge noot let heden de bezitter is. Doch anderen, zooals Lanser, Legagneux. Martinet, Aubrun enz., liggen nog op den loer. spoorwegongevallen. In het orgaan van de Ongevallenverzekering-maat schappij „Fatum" lezen we; Gedurende het laatste kwartaal 1909 hadden op de Amerikaansche spoorwegen 257 botsingen en 155 déraillementen van personentreinen plaats. In ver band met het spoorwegverkeer overkwam gedurende dat tijdperk aan 22.922 personen een ongeval; 1073 personen werden gedood, zijnde 275 meer dan gedu rende hetzelfde kwartaal in 1908. de telegraaf aan boord van vliegma chines. In bet vliegpark te Buc zet Maurice Farman dage lijks zijn proefnemingen met draadlooze telegrafie voori. Gisteren tijdens een vlucht, verzond hij een telegram op 10 kilometers afstand. Binnenkort hoopt hij op 100 kilometers en nog grooleren afstand te telegrafeeren. tegen de gboote dameshoeden in de kerk. In talrijke kerken in Engeland heeft zich 'n zeer intense beweging doen gelden tegen de monsterach tige voortbrengselen van mode-nijverheid, door een toegeeflijk geslacht met den naam dameshoed be stempeld, die niet slechts een groote ruimteverspilling in de bidstoelen veroorzaken, maar ook, zoo klagen de zieleherders, maar al te vaak aanleiding geven tot afleiding der geloovigen. En nu stelt een bisschop in de „Cathollc Confede- ratiohist" voor, dat de dames haar hoeden maar lie ver heelemaal thuis moeten laten en instede daar van met een kanten of wollen hoofddoek in de kerk zullen komen. Zonder zulk een doek om 't hoofd mag geen en kele dame bij den Paus ter audiëntie verschijnen, en, als de dames haar hoeden in de opera kunnen ontberen, dan konden zij, meent de bisschop, haar kolossale hoofddeksels ook in de kerk wel missen, waarom hij dan ook voorstelt, met Kerstmis te be ginnen met het thuis laten der hoeden. Bij verscheidene Londensche geestelijken heeft deze oorlogskreet weerklank gevonden en zij zonden circulaires in dezen geest aan dé vrouwelijke lidma ten hunner gepneente, waarin het o. a. heet: „Wat denkt gij wel, welke donderende woorden van afkeuring Sint Paulus tegen de wagenwielhoe- den en de dichtgebonden rokken had gevonden, In dien dezelve in zijn tijd hekend waren geweest?" journalistieke sport. Men mag van de Daily Mail, het Engelsche jingo- blad, zooveel kwaad zeggen als men wil, éen ding zal men moeten erkennen, het blad weet reclame te maken. Toen de Cunardmaatschappij besloot ook al voor de reclame natuurlijk om met de „Maure- tanla" nu eens alle snelheidsrecords in het verkeer tusschen Europa en Amerika te slaan en zij de tocht „in twaalf dagen uit en thuis" annonceerde, een tocht waarvan het eerste gedeelte ondanks eenigen tegenspoed zoo schitterend is geslaagd, besloot de Daily Mail tot een even sterk stuk. Een van haar i verslaggevers, mr. W. R. Holt zou eens toonen wat een lid van den staf van dit sensatieblad al zoo in korten tijd zou kunnen volbrengen, zou de wereld eens laten zien hoe snel de moderne reportage werkt. Mr. Holt nam dus een plaats op de „Mauretania" i om de recordreis mede te maken, maar hij zou niet maar zoo eenvoudig toeschouwer blijven, zijn eigen lijk werk zou eerst beginnen als het schip te New- York aankwam. In de zes en dertig uren oponthoud, die der „Mauretania" te New-York waren vergund, zou hij het record van alle reporters der wereld moeten slaan. En dit is den heer Holt dan ook waarlijk gelukt. Zelfs indien zijn verhaal wat opgesierd is, en met interviews en buitenlandsche sensatiebladen moet men wel ©enigszins voorzichtig zijn is het nog een sterk stukje dat de Engelsche journalist heeft verricht. Zooals men weet kwam de Mauretania Vrijdag morgen in de vroegte te New-York aan. Dank zij de welwillendheid der douane-autoriteiten kon de heer Holt onmiddellijk aan land gaan. In een extratrein spoorde hij naar Washington, waar hij president Taft, speaker Cannon, vice-presi- dent Sherman, die hem wat „too rapid for America" vond, en andere voorname staatslieden interviewde; met een extratrein spoorde hij terug, onderweg een bezoek brengend aan Baltimore en Phiiadelphia. Vrij dagavond keerde hij te New-York terug, waar hij met een aantal verslaggevers, die den „galloping oor respondent" wilden huldigen, dineerde. Na het diner bezoek aan den Globe schouwburg, waar Sarah Bern- hardt optreedt, interview met deze vermaarde ar- tiste, die natuurlijk paf van bewondering was, ver der bezoek aan Miner's Theatre in de Bowery, een merkwaardigheid van New-York, een allerzonderlingst café-chantant, waar het publiek in krachtige bewoor dingen critiek oefent en de ongelukkige artisten, wier voordrachten niet in den smaak vallen, met een h&ak van het tooneel worden gehaald. Vervol- j gens bezoek aan den Mayor van Chinatown, aan dansgelegenheden en nachtcafé's. Te half vier des nachts een Turksch bad, daarna couranten-lectuur. Te tien uur bezoek aan New-Yorks winkelbuurten, daarna interviews o. a. met den heer Dix, den nieuw gekozen gouverneur van New-York, bezoek aan de New-Yorksche spoorwegtunnels, lunch met den spoor wegman' Mc. Adoo in de Railway Club, weer win kelen en persoonlijk kerstmisinkoopen. Terugkeer aan boord van den „Mauretania", die te zes uur des avonds vertrok. Vooraf nog verzending van een telegram van 2000 woorden, bevattende het re laas van den tocht. Heeft de „Mauretania" geen tegenslag en komt ze heden (Vrijdag) te Fishguard aan, dan zal de heer Holt, die 10 December van Londen vertrok, binnen twaalf dagen 7000 mijlen te land en ter zee hebben afgelegd. Geen wonder dat deze „wervelwind reis" van den Engelsehen verslaggever in Amerikaansche bladen druk wordt besproken en... dat de Daily Mail zelf het feit alle recht laat wedervaren. ken paniek. Bij de opvoering van een stuk „De koningin der roovers" In Brooklyn, ontstond een hevige paniek. De heldii\ van het stuk namelijk werd in 't derde bedrijf in een hol geworpen, waarin zich twee le vende wolven bevonden, die echter achter een dun. bijna onzichtbaar net zaten. Een der wolven brak eensklaps door het net heen en sprong van het tooneel af in de zaal. Het dier deed in het eerst niemand kwaad en zwierf angstig door de zaal. De vrouwen onder het publiek werden echter door angst aangegrepen en snelden naar de uitgangen, waar een (geweldig gedrang ontstond. Een dame, die in de grootste benauwdheid uit moedigen angst met haar parapluie het dier te lijf ging, werd door den wolf. die wild begon te worden door al het geschreeuw, in haar heen gebeten. Toen het beest eenmaal bloed geproefd had, begon het woest om zich heen te bij ten. De vrouwen gilden en vlogen als dollen door de zaal. Intusschen zouden 3 dappere tooneelknechts en 5 politieagenten met revolvers een aanval op den wolf doen. Men trachtte het dier te omsingelen en te grijpen. Eensklaps echter sprong iemand uit het pu bliek naar den wolf toe, greep hem in zijn nekvel en smeet hem weer op het tooneel terug, waar hfi weer veilig In zijn hol geborgen werd. was de stad in opschudding over de gevangenneming van den zoon, die algemeen bemind en gezien was. Algemeen achtte men hem hoog en zijn rechtvaardig heid en eerlijkheid, stond boven alle verdenking ver heven. De vreemdste geruchten deden dan ook de ronde. Heinrich, zoo heette het, zou met zijn vader gespe culeerd hebben en hem toen geholpen hebben met zijn vlucht met het geld der schuldeischers. Zoo luid de het meest gangbare verhaal. Toen verscheen in het plaatselijk blad en in de Keulsche Courant en andere bladen een oproeping van de erfgenamen der weduwe Mölenhoff, mejuffr. Therese Horsten en Mario Horsten, wier verblijf bij het gerecht onbekend was en insgelijks van den zoou der weduwe Mölenhoff. De Embdenaren besloten hieruit, dat het testa ment nu gevonden was en redeneerden dat de jonge advocaat het zeker met zijn vader had verduisterd, opdat zijn vader, die bepaald nog geld van Wolfgang Mölenhoff kreeg, aan dat geld zou kunneu komen. De slechte geldelijke toestand van den ouden Rös- sum deed deze gevolgtrekking aanneembaar zijn. Deze geruchten kwamen ook ter oore van Marie, die sedert den dag der gevangenneming in een voort durende onrust leefde eu dag eu nanht overpeinsde op welke wijze zij de orsc'iuld van haar meester aan het licht zou kunnen c rngen. Mijnheer Bolsen de k'eix vertelde haar van de bekendmaking van het gerecht en van het gerucht, dat de ronde deed, dat de jouge advocaat het testa ment met zijn vader had verduisterd. „Dat is niet waar, dat is gelogen," riep 't meisje wanhopend uit. „Dat is gelogen dat weet Ik beter want ik heb het testament gestolen." „Jij?!!" riep de klerk en keek het meisje ver schrikt en hoofdschuddend aan. „Ja zeker," hield het meisje vol. „Ik ontdekte het testament in de secretaire van den ouden heer en legde het in een open lade van de schrijftafel van den advocaat, opdat deze het daar zou vinden." „Dat moet je vooral aan den rechter zeggen. Het zou heel gevaarlijk kuunen worden als je dat ver zweeg." „O, voor mij hindert dat niet. Maar als ik mijn jongep meester kon redden zou ik tot de grootste misdaad in staat zijn. Zelfs jou om het leven bren gen, als het gevaarlijk voor hem was als je bleef leven." Mijnheer Bolsen keek het anders zoo stille meisje verschrikt aan. Hij huiverde om de wilde uitdruk king van haar gelaat. „Ik ik zal niets zeggen, als je het hebben wilt," stotterde hij, terwijl hij Marie angstig aan keek. „Kan ik er nu met den rechter over spreken, op dit uur?" vroeg zij heftig. „Op elk oogenblik, wanneer je iets gewichtigs hebt, kan je bij hem terecht," gaf Bolsen ten ant woord. „Dan ga ik dadelijk naar hem toe," zeide Marie en zij snelde de deur uit, zonder zich om hoed of mantel te bekommeren. Nauwelijks een kwartier later stond zij, buiten adem van het snelle loopen, op de stoep voor het huis van den rechter. Haastig trok zij aan de bel en een oogenblik later werd z(| in de kamer van den rechter gelaten. „u hebt mij te spreken gevraagd In de zaak Rös- sum?" zoo moedigde deze haar vriendelijk aan. „Ja mijnheer. De jonge heer heeft het testament niet weggenomen, maar wel ik." „Mijn lieve kind bedenk toch vooral wat je hier spreekt, weegt heel zwaar." „Ja, mijnheer, dat weet ik heel goed. Maar ik zeg u de waarheid. Ik nam het testament weg uit de secretaire van den ouden heer en legde het in de lade van de schrijftafel van den advocaat." „Wanneer deedt ge dat?" „Den tweeden Juli, 's nachts." „En waarom?" „Om den jongen heer een genoegen te doen- „Waarom een genoegen?" „Omdat hij niet wist waar het testament was en het hem zulk een groot genoegen zou wezen als hü het wel wist. Ik dacht, dat hij daardoor gelukkig zou worden," voegde het meisje er blozend aan toe- „En wist je reeds lang, dat de oude Rössum bet testament in zijn bezit had?" „Een tijd lang heb ik de heeren bijna dageltjb» aan tafel over het testament hooren spreken. D* Jonge mijnheer werd steeds mistroostiger, omdat bi) niet wist waar het was. Nu had ik eens bemerkt op een keer dat ik onverwachts de kamer van den ouden heer binnentrad, dat deze vlug een stuk papier >B het geheime vak van zijn secretaire stopte. Ik dacbj dadelijk dat dit het testament zou zijn, want hei zag er als zoo Iets uit- Ik onthield de plaats eB stal het later weg." •,En hoe lang duurde het, dat u het tesl&men' wegnaamt. Ik bedoel hoeveel dagen of ge het testa ment daar nog hebt laten liggen?" „Vier dagen zoolang Huead lk met mijzelf. 06 Ik den moed had om het te doen." Wordt vervolgd-

Schager Courant | 1910 | | pagina 6