KEN DIENSTBODE VERBRAND. In oen buis aan do Copcrmcusslraat te s-Grovcnhagc ontslontf Donderdagavond een. kleine binnenbrand, welke ernstige gevolgen heeft gehad. De brand ontstond in de woonkamer, doordien de dienstbode te dicht bij do kachel stond en haar klceren vlam vatten. Het meisje vluchtte op een baleon, waarna buren haar te hulp snelden en door omwikkeling in een deken, de vlammen doofden. De inmiddels aangerukte brand weer verbond vervolg-ns de brandwonden, waarna de dienstbode per auto naar het Gemeenteziekenhuis is overgebracht, alwaar zij nog denzeifden avond is over leden. Gemengd Nieuws. EEN GEVECHT TUSSCHEN AGENTEN EN KIN DERDIEVEN. Op 18 November werd te Brooklyn, de voorstad van New-York. een kleine jongen. Guïseppe Longo. op klaarlichten dag van voor den winkel van zijn vader meegetroond door onbekende dieven en sinds dien werd er niets meer van den knaap gehoord. Zijn vader ontving een anoniem schrijven, waarin hem werd gezegd, dat hij zijn kind tegen een los prijs van 15.000 dollar kon terugkrijgen. Door een gelukje werd Dinsdag de plaats bekend, waar de leden van de „Zwarte Hand" den gestolen knaap gevangen hielden, naar wien sinds zijn ver dwijning tevergeefs door de best getrainde detec tives werd gezocht, 's Morgens ontving de commis saris van politie een kort, maar afdoend anoniem schrijven, waarin werd gemeld, dat de twee gestolen knapen want een dag na Guiseppe werd eveneens de 8-jarige Micheï Rizzo gestolen gevangen wer den gehouden in een groot huis in de „East Side" wijk van New-York. Dit gebouw stond reeds vier jaren te kwader naam en als het brandpunt van alle lagen en listen der „Zwarte Hand" bekend. Drie jaren geleden werd daar de zoon van den eigenaar van de huizenrij, waartoe hei buis in kwestie behoort, gevangen gehouden door de bewoners, tot zijn hoog losgeld betaald was. Commissaris Flynn, kort beraden, riep zijn beste mannetjes, pootjge, dappere en schrandere kerels bij zich en deelde hun mede, wat hij vernomen had. Zeven politieagenten, gewapend met revolvers en gummistokken, trokken naar het huis, waar Guisep pe T.ongo gevangen zat en hij alleen, want later bleek, dat de kleine Rizzo een dag t© voren was weggebracht, men weet niet waarheen. Bij het gebouw gekomen, gingen drie agenten naar achteren, om op de brandladders te letten, terwijl de vier anderen de straatdeur aan de voorzijde binnen gingen. Allen waren verkleed als landbouwers, om geen achterdocht te wekken, en de kleine Nicholas Rizzo. een broertje van den nog vermisten knaap, vergezelde hen. De vier mannen doorzochten het gansche huis, klopten overal aan, tot zij op de 2de verdieping voor een dichte deur belandden. Nicholas Rizzo werd op de schouders van een der agenten getild, zoodat hij door een stoffig glasruitje, dicht onder de zoldering, kon kijken. De knaap slaak te een gil van vreugde en zeide, dat Guiseppe Longo binnen was. De deur werd ingeduwd en de agenten vonden nu, behalve den vermisten knaap, nog twee andere kinderen, een jongetje van 2 en een meisje ▼an éen jaar. Maar het gerucht, door de agenten en de bevrijde kinderen gemaakt, had de bandieten in het huis ge waarschuwd. Zij wilden vluchten, maar de politie was hun te snel. Vijf man, die de trap kwamen afstor men. liepen regelrecht in de armen der vier agenten en waren zoo verbluft, dat ze, hoewel allen van ge laden wapens voorzien, geboeid kónden worden, voor ze goed en wel wisten, wat er eigenlijk gebeurde. Vier andere leden der „Zwarte Hand" vielen let terlijk als overrijpe pruimen in handen der drie agen ten, toen zij aan 'het uiteinde der brandladders bun geld ra. Van dezen waren er twee vrouwen. De bevrijde Guiseppe, dol van vreugde, vertelde nu, hoe op IS November een lange man, vrij goed gekleed, hem van de straat had weggelokt, onder voorwendsel, dat zij naar een bioscoop-theater zou den gaan en dat hij daarna onmiddellijk in het hoofd kwartier van de „Zwarte Hand" gevangen werd ge- Men kan zich de vreugde voorstellen van Longo's oud ars, toen de knaap daar veilig en wel door twee agenten werd teruggebracht Het huis wordt echter ▼oorloopig nog streng bewaakt, daar men bevreesd is voor wraakneming. ELECTRICITEIT IN HET HUISHOUDEN. In den stedelijken Handelshof te Leipzig werd de door de Electrotechnische Vereeniging te Leipzig in het leven geroepen Tentoonstelling van de Electrici- teit in de Huishouding geopend. Aan den ingang der tentoonstelling en midden m de ruime zaal bevinden zich verscheiden stands van tentoonstellers, die alle onderdeelen voor 'n elec- trlschen aanleg bevatten. Nieuw is 'n electromotor, die volkomen waterdicht is en ten bewijze daarvan voortdurend door water besproeid wordt. Aan de an dere stands wordt de electriciteit in alle mogelijke gebruiksvormen voorgesteld. Daar ziet men in de bij zonder daarvoor ingerichte vertrekken een clectrisch buffet, waaraan cacao, koffie, thee, enz. voor de oogen der bezoekers elèctrisch toebereid worden. In de keuken staan electrische machines voor het poetsen van messen, electrische koffiemolen, electrische kook- toestellen, strijktoestellen, naast elkander; voorts zien wij 'n electrische waschinrichting, 'n electrischen huismangel, 'n stofzuigapparaat, klokken, wringma- chines, kachels, massage-apparaten, brandscharen, be- llchtingslichamen, *n electrisch bad en tallooze ande re geriefelijkheden; de geheele woning gelijkt op een electrisch „tafeltje dek je". Interessant is een opgave van hetgeen een kilo wattuur electriciteit kan leveren; 30 maal de lift vier verdiepingen hoog brengen, 75 paar schoenen poetsen, 2 uren de naaimachine of den ventilator of een stofzuiger drijven, 5000 messen poetsen, 5 paarden scheren, 4 uren strijken. 365 maal een brandschaar warm maken, 40 karbonades bakken, 200 eieren koken, 64 koppen koffie zetten. 8 kilometer met den electromobiel rijden. En de prijs van éen kilowattuur is gemiddeld 12 centen! EEN HEIDEN OVER DE ZENDING. „De West" deelt het volgende mede omtrent een - gesprek tusscben een goudonderzoeker, die de Bo- ven-Suriname bevoer en den Boschneger van Redi Dotti, een vestiging nabij de Sarakreek, die zijn boot bestuurde: I Hoe heet je? vraagt de reiziger aan den bootbe stuurder. Dominee, luidt het antwoord. Hoe de heidensche Boschneger aan dien naam komt, Meelt niet. Wel bleek spoedig, dat deze beteeke- nlsvolle naam niet aan een onwaardige was verspild. De reiziger vraagt verder: Ben je gedoopt? Nog niet, maar ik denk het spoedig te doen. Lit is een stereotipe antwoord van Boschnegers, doch zoo ruim mogelijk op te vatten. Zooals trou wens elke tijdsbepaling van hen. Het woord „spoe dig" beteekent soms nog ettelijke jaren. Een pauze volgt. Dan in eens vraagt de Boschneger: Welke kerk is de beste? Eenigszins verwonderd, antwoordt de reiziger met een wedervraag: hoe kom je daar in eens op? .'a, mar sa, een jaar geleden hebben wij in ons dorp bezoek gehad van twee japon-zendelingen. Wij gaven hun een mooi kamp om godsdienstoefening, te houden. Tafeltjes werden klaar gezet. Toen sta-, I ken de japon-zendelingon kaarsen aan. Allerlei cere moniën volgden. Wij sloegen alles gade. Wjj zagen hen o.m. van kleeren verwisselen, zooals ook wij doen wanneer wij onze afgodische dansen houden, die de zendelingen afkeuren. Na afloop bespraken wij, Bos.hnegers, onderling do godsdienstoefening. Onze slotsom was, dat deze godsdienst een „oproe rig" karakter draagt. (De uitdrukking oproerig hier te verstaan in den zin van ceremonlëel, vormendienst) Nu wil ik u vragen: zijn zooveel ceremoniën noodig eer de Gran-gado (Gcd der blanken) ons gebed aan hoort? Verhoort hij het gebed niet van den broek- zendeling, die alleen de handen voHiwt? I Hierop antwoordde do reiziger: Er is maar éen'God, en ieder dient God op zijne wijze. Zijn niet ook de vormen van uw godsdieust, dien wjj afgodendienst noemen, gewijzigd? Eertijds vereerdet gij de slangen, boa's, dagowe's, kro- manti, als goden. Toen gij ondervondt dat de aange beden slang u beet, en dat de boa uw hond opslokte, hebt gij terecht die goden verlaten. Nu zweert gij op Grantata. De beloften die gij daarbij aflegt (met te stelen, geen overspel te plegen, uw naaste lief te hebben, enz.) hebben veel overeenkomst met de tien geboden der christenen. Gij zijt daardoor dichter bij onzen godsdienst gekomen. Dat is goed, want er staat geschreven: Heer, Uw Koninkrijk kome; hetgeen beteekent, dat de duisternis zal plaats ma ken voor licht. Zoo eindigde dit interessant gesprek, waarin de reiziger een direct antwoord op de vraag van den Boschneger vermeed. Als vroom protestant trof hem echter, dat de Boschneger zoo scherp had opgemerk» het verschil tusschén een godsdienst die met, eer. ingewilckelden vormendienst gepaard gaat, en eeiri godsdienst van nuchteren eenvoud. KEIZER WILHELM EN CARNEGLE. Het koninklijke geschenk vijf millioen mark voor een fonds, waaruit belooningen gegeven zullen worden aan hen die een medemensch het leven red den waarmee de Amerikaansche philanthroop Car- negie het Duitsche volk op oudejaarsdag verraste, roept de herinnering wakker aan de persoonlijke ve. standhouding tusschén den keizer die het pro tectoraat aanvaardde over deze nieuwste instelling en den milliardair. I Keizer Wilhelm had reeds lang gewenscht kennis te maken met den Amerikaan, die even beroemd is om zijn geld als om zijn humanitaire daden. Eerst de Kieler week van 1908 bood de gelegenheid. Toen had Carnegie reeds driemaal Duitsehl„nd bedacht: d.n eeisten keer met een flinke som voor het in- st t. ut van Robert Kocb, daarna, met de Treptower sterrewacht en met schenkingen voor het natuur kundig museum. 1 Kort na de ontmoeting in Kiel vertoefde Carne- I gie op zijn buitenverblijf in Schotland, waar hij de bekende Friedensbertha von Suttner op bezoek had. iOver zijn gesprekken met den keizer vertelde hij haar het volgende: De keizer was goed geluimd. „Gij, 'n Amerikaansch burger," had Wilhelm gezegd, „moet eigenlijk niet best te spreken zijn over koningen en keizers." „Dat hangt van de functionarissen af, majesteit U moest maar eens in Amerika komen. Dan zoudt u zien hoe geestdriftig u ontvangen wordt." De keizer antwoordde, dat zoo'n reis hem stellig interesseeren zou, maar hij kon onmogelijk zoover en zoo lang van huis. Carnegie vroeg daarop verlof een anecdote' te ver tellen. Maar de keizer mocht niet boos worden. „Vooruit maar!" „Bij ons in Amerika was er eens een eigenaar van een groote fabriek, die het verschrikkelijk druk had met de leiding der zaak, die alles zelf deed, zich geen rust gunde. Zijn procuratiehouder wist het ein delijk na veel praten gedaan te krijgen, dat de chef een re'sje zou maken. Opgefrischt keerde de rtian uit Europa terug. Dadelijk zei hij tot zijn plaatsver vanger: e kunt je niet voorstellen, hoe ik heradem de, toen ik de fabrieksdeur achter me hoorde dicht slaan, dat was al de halve beterschap." „„En wij herademden niet minder!" antwoordde de procuratiehouder." De keizer lachte en nam de grap niet kwaad op. Carnegie is een groot voorstander van de wereld- vrede-idee. Volgens hem is juist de Duitsche keizer de aangewezen man om dit denkbeeld het best en het vlugst ten uitvoer te brengen. Hij maakte dus van de goede gelegenheid in Kiel gebruik om den keizer over dit onderwerp te spreken. De keizer ant woordde, dat hij een krachtig beschermer van den vrede was, „alleen maar volgens een andere metho de." Waarop Carnegie zei: ,,Op die methode komt het juist alan, majesteit. Luistert u eens naar dit ver haaltje: „Op straat reed een landauer met tweepaar- den bespannen. In razend tempo snelde een motor fiets langs het rijtuig, stof opjagend, lawaai ma kend. De koetsier sprak later den tuffer, verweet hem zijn onbesuisd rijden. „Ik heb net als jij twee paarden er voor gespannen, alleen volgens een an dere methode," merkte de motorfietser op „En juist de methode doet het 'm. Er., is toch een groot onderscheid of ik mijn handen tot een ge bed vouw, dan dat ik er een sliepuit mee maak." De keizer heeft ook door deze anecdote zijn goed humeur niet verloren. Wat hij antwoordde, vertelt de historie niet. Had het onderhoud dezer dagen plaats gehad, dan zou Wilhelm misschien gevraagd hebben: „Houd ik met bidden de Engelsche spionnen uit mijn kustves- tingen?" DE AARDBEVING. TcJcg.ummen uit Taschkend en Wjernyi dce'dcn g's- 'cren mede, dit in Centraal-Azië oen golfvormiga aa.d- beving plaals liad, die vijf minuten duurde, cn groote chade berokkende aan levens en eigendommen; over den omvang dier schade ontbreken de berichten nog. Merkwaardig mag het ganoemd werden, dal deze aard beving in verschillende plaalsen in Dultschland werd waargenomen. Berichten uit Ju&enheim en Hessen, Hei- delberg. Berlijn cn Laiba&i maken melding van het waarnemen der aard bering door hrit'ge bewrg'ng van de seismograaf. Dadelijk kon wo'dan vastgespeld, dal de kern der aardbeving moest 1'ggen in het Himaiava- gebergte, en dat de schok veel sterker was dan die welke Messina verwoestte. Sedert 1896, de aardbeving te Calcutta, is zulk een hevige schok niet voorgekomen. Te Laibach duurde de beweging der toestellen, die de aard bering reg'streerden van 12.23 58 des nachts tot 's morgens 4 uur. Het sterkst werd de schok waar genomen ie 12.54.6 uur. Later meldt men: Te Petersburg zijn thans nadere berichten ontvan gen omtrent de aardbeving in Centraal-Azië. uit wel ke blijkt, dat de ramp van veel grooter omvang is gewe:st dan men vermoedde. De stad Prshevalsk in Turkestan, dicht bij het meer Iss'k Kul is, volgens de berichten, in de diepte verzonken en op de plaats, waar de stad stond, heeft zich een meer gevormd. Tienduizend bewoners zijn met de stad de diepte ingegaan. De stad Pishpelc aan de Chu-rivier, is ook bijna geheel en al verwoest en van de 6000 inwoners moet een groot aantal het leven hebben verloren. Vermoedelijk zijn er nog veel meer ongelukken gebeurd, daar echter de telegrafische verbindingen ges'oord zijn, zal het nog wel eenigen tijd duren, voordat daaromtrent nadere zekerheid zal zijn ver kregen. 74 jaar. Jacob Hopman, cclitgen. van Grietje Kroon, oud 63 jaar. Gemeente HARENKARSPEL. Ingeschreven gedurende de maand December 1910. Geboren: Johannes, z. v. Martimis Bruin en Maartje Arcnds. Catharina Eiisabelh, d. v. Pieter Smit en Aga- ;ha Manshanden. Dirk, z. v. Dirk Dekker cn Trijntje JirsGin. Nioolaas, z. v. Adam Bruin en Neeltje Dancn- berg. Johannes Petrus, z. v. Johannes Petrus Tesse- .aar en Trijntje Filmer. Willem, z. v. Dirk Bruin -•n Marijtje 11 oogeboom. Petrus, z. v. Gerardus Johan nes Boei-dijk en Catharina Poland. Gerardus Johan nes. z. v. JohanVies Pater en Catharina Chrislina Caslri- :um. Cornelis, z. v. Simon Groen cn Antje Kok. Fre>- d<arika Johanna Hcndrika, d. v. Berend Jan van Laar en Johanna Voorbaan. Marijtje, d. Gerrit Jonker cn Vrouwtje Kwant. Ondertrouwd: Jan Mak, weduwnaar van Elizabetli Schermer cn Grietje Wink, gescheiden echlgcnoole van Jan Kokkies. Gerardus Denneman en Nantje Burger. Ondertrouwd en GehuwdCornelis Nierop cn Tnjn- ,jc Bergman. Jan Sloiemaker en Maar Roos. Overdeden: Johanna Koomen, oud 29 jr. ongehuwd. Levenloos aangegeven kind. van Gerardus Martinus Snee- kes en Cornelia Olsen. GEMEENTE BROEK OP LANGENDIJK. Inoesuoreven gedurende de maand December 1910. Geboren: Pieterlje,^ d. v. Jan Kostelijk en Antje Wit. Reus, z. v. Pieter Schoon on Jantje Tromp. Jan, z. v. Hendrik Jonker cn Grietje Dkkmual. Jan, z. v. fan de Ruiter en Neellje Vcnnik. Jannetje, d. v. Jan Slot en Jantje Dekker. Dirk Jan, z. v. Pieter Slot cn Maartje Wagenaar. GehuwdJacob Kloosterboer cn Grietje Koedijk, OverledenCornelis Kuiper, 82 jr., eohtgsn. v Jantje Dekker. Dirk Kloosterboer, 65 jr.. echtgen. v. Grietje ,'aldcr, eerder van. Trijntje Kansen. Levcnl. aangeg. dochter v. Arie Bakker en Jansje Ilcin. G KMEE NTE \VIER INGEN. Ingeschreven van 131 December 1910. Geboren: Grietj'e, dochter van Pieter Kooij en Trijntje Lont. Anna, dochter van Meijert Tijsen en Elisab.th Lont. Maria Catharina, dochter van Corne lis Duijnker en Dieuwertje de Vries. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Willem Hoofd en Aaltje Krap. Overleden: Schelt Simon Mulder, oud 47 jaar, echt genoot van Aaltje Mulder. U'l KRINGEN. Loop der bevolking van de gemeente Wieringen in 1910. M. V. Totaal. Bevolking op 31 Dec. 1909 1626 1435 3061 In 1910 zijn geboren 26 30 56 In 1910 zijn ingekomen 14 18 32 werd heden in 24 perccelen verpacht. De opbrengst be droeg 146,50 gld. tegen 147 in 1910. INLEVERING REKENINGEN. Burgemeester en Wethouders der gemeente Scha- gen noodigen bij deze belanghebbenden, die over het jaar 1910 van de gemeente iets te vorderen hebbes uit, hunne rekeningen vóór of op den len Februari a.s. ter Secretarie dezer gemeente in te leveren. Schagen, den 3en Januari 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, J. P. W. VAN DOORN. De Secretaris, ROGGEVEEN. Overleden Vertrokken M. V. 21 21 28 32 1666 1483 3149 Bevolking op 31 Dec. 1910 1617 1430 3047 Levenloos aangegeven 3. Aantal huwelijken 24. Burgerlijke Stand. Gemeente NOORDSCHARWOUDE. Ingeschreven gedurende de maand December 1910. Geboren: Reinierus Henricus Maria, z. v. Corne lis Brüg.mann en van Helena Lasschuit. Anlje, d. v. Cornelis Winkel en van Berlha Jonk. Ondertrouwd en Getrouwd: Jan de Bakker en Cor- :ne!ia Bood. Overleden: Neeltje Bartcn, wed. van Klaas Hoff oud Telegrafisch Weerbericht. 7 JANUARI. VERWACHTING- Matige westelijke, daarna toenemende zuidweste lijke wind. Zwaarbewolkt tot betrokken.Waarschijn lijk regenbuien. Zelfde temperatuur. Plaatselijk Nieuws. REGENVAL. vog.ns d-ii Regenmeter aan de landbouwschool al hier, bedroeg da regenval in Dec. 72,4 m.M. of 72,4 L. per M2. liet. aantal regendagen was 16. SPOORWEG .ALKMAARSCHAGEN. De Stct. bevat een Kon. besluit van 4 December, tot aanwijzing van de perceelen, die voor den aan leg van een spoorweg van Alkmaar door de Zijpe naar Schagen moeten onteigend worden, welke onteige ning in het algemeen belang krachtens de wet van 31 December 1909 (Stbl. no. 468) wordt gevorderd. HAAR GROOTE DAG. Zooals gjineld zal Donderdag 19 Januari a.s. in het Noord-hollandscJi Koffiehuis [het Nederlandsch Too- neel optreden met het tooneelspel„Haar Groote Dag". Mevrouw Bouwmeester vervult daarin de hoofdrol en het spreekt vanzelf: met uitbundig succes! i)e korte inhoud van het stuk is als volgt Louise van Heerdc, do vrouw van een zeeofficier, heeft een pleegdochter dn huis van wie zij zielsveel houdt. Marie Vos hangt wederkeerig haar pleegmoeder aan met eene kinderlijke Liefde. Zij is de dochter van een ontaarden vader en vroeg gestorven moeder, een en ander is voor haar een geheim gebleven, Marie is in den waan bij haar ware ouders te zijn. In het eèrsle bedrijf vcrsahijnl Vos ten tooneele, de vader van Marie. Hij is een drinker? leeft in con- cubinaal met een vrouw van hag allooi, een me vrouw Warren van den vierden 'rang, eischt zijne doch ter terug. Elke door mevrouw Van Heerde aan geboden som, als afkoop van zijne wett'ge rechten, wijst hij af; Vos wil zijne dochter, nu zij jong en bekoorlijk is. dus ook, naar hij zalf zegt, best voor hem werken kan. Alle pogingen door de pleegmoe der aangewend hem ven zijn afschuwelijk voornemen terug te brengen, fa'.cn; mevrouw Van Fleerde zal haar pleegkind moeten afstaan en zien zinken in eene ver dolven, onzedelijke omgeving. Dat zal zij tegen eiken prijs beletten. En als, noeh haar Vriend, de advocaat, noch haar vriend, de predikant, noch het geld haar pleegdochter redden kan, deinst zij niet terug voor het uiterste middel en berooft Vos van zijn leven om zoodoende Marie een betere toekomst te waarborgen dan de vader haar zou geven. Hél tweede bedrijf in den aanvang luchtig van toon "gehouden door een af'er dlnner-stemming ten huize van Van Heerde. stijg! daarna tot één der conflicten. Me vrouw Van Heerde zal in een gesprek met haar man de openliike bekentenis doen van haar daad die zij door nood gedwongen bedreef, voelt zich vrij van alle schuld, steunt op de ingeving van haar hart. waardoor zij het kind gered hecfl van een moreclen dood en verheft zich ten slotte boven de verwijtingan van haar man, die in haar daad niet anders dan een gewonen j moord kan zien. In het darde bedrijf is Louise eenzaam. Van Heerde heeft haar verlaten, het kind meenemend. En dan cr- vaart zij, dat evenmin als hij Van Heerde, dc man van het geijkte recht (advocaat Verschuur) cn de' man van da christelijke moraal (dominéé Prins) de daad weten te begrijpen, bedreven op „haar groote dag.'' Het Vaderland schrijft: De rol van Louise van Heerde is een echte „ster- renrol". Cp héar psychologie komt het aan. En die is zuiver gedacht. i Moe verheft zich deze sterrenrol boven veel Fransch j iruport. Mevrouw Mann-Bouwmeester speelde ze on vergetelijk. Den plotsen haat die dooden wil gaf ze in éen ontzettende gelaatsverseherping. Het talmen in haar verhaal van 't gebeurde aan haar man; de dioge accenten, als ze zijn afkeer bemerkt de tirade tegen 't verschil van recht in oorlog en vredei dat deed ze... zooals zij dat kan! De Amsterdammer, Weeltbl. v. Ned. schrijft: ...Zoo heeft thans weer Mevr. Mann in de hoofd rol van „Haar groote Dag" spel gegeven, dat niet all> en uit een oogpunt van techniek schitterend was. i nnar dat, en vooral in het tweede en derde bedrijf, j trof en ontroerde door de echte mensehelijkheid die 1 er zich door vitte. VISCH WATER. Hol vischwatcx van den polder en de banne Schagen Nagekomen berichten. LANGEDIJK. De Roomsch-Katholieke F'ropaganda-club „St. Joan- nes de Dooper", heeft Woensdagavond in haar ver- oenigingsgebouw eene feestavond gehouden, die door velen bezocht werd. Door den Pastoor werd het feest geopend met een toespraak, waarin hij het groolc nul van propaganda ->• voor het verspreiden van de katholieke dankbeelden uit- eenzetie. Met een enkcJ woord werd herinnerd aan den strijd, het vorig jaar plaats gehad, hebbend en een woord van dank voor hare bemoeiingen in dezen kreeg de propaganda-club. Do voorzitter der club, de heer Groen van Zuid- scharwoude, zelle het nul van propaganda uiteen en vertelde van den strijd, die de club heeft aangegaan tegen de liberale en neutrale bladen. De Weleenv. heer Rattó kapelaan dezer paroohie. hield eene lozing ter bevordering van Zondagsheiliging, 's Morgens naar dc kerk om den dag te heiligen, cn daarna naar den winkel om den Zondag te on!hoil:gen, achtte spr. Sabbatsahennis en in een van overtuiging gloeiende rede bepleitte hij daze zaak. De kapelaan Pompe vergastte het publick op „Isaao van den Dam", terwijl een quartst, onder Leiding van hem oenige zangnummers uitvoerde en het R.-K. fan farecorps met muziek dc avond afwisselde. NOORDSCHARWOUDE. De zangvereeniging „Crescendo" alhier heeft be sloten, deel te nemen aan het concours, op Hemel vaartsdag te Westzaan te houden, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de zangvereeniging Con- cordia aldaar. i.»nst'dijk. De Winkeliersvereniging aan den Langedijk be krachtigde in de gisteravond gehouden ledan vergade ring het besluit om 's Zondags na 12 uur te sluiten, met 132 stemmen. Te beginnen met morgen treedt dit besluit in werking. LANGEDIJK. De afd. Volksonderwijs aan den Langedijk besloot met 9 tegen 6 stemmen mee te doen aan de uitnoo- diging van de afd. der S. D. A. P. om afkeuring uit te spreken over de handelwijze van den Raad en den Burgemeester te Zuidscharwoude, die vragen stelde over de sollicitanten voor onderwijzeres aan gaande het lidmaatschap van den Bond van Nederl. Onderw., over neigingen en kerkgenootschap. EEN VERMAKELIJKE STRIJD. I In <le Scliönebecker Zedtung, een blad, dat te Sch6- nobeck a. d. Elbe verschijnt, hebben „verscheidene ver waarloosde getrouwde vrouwen" een dringend verzoek aan do mannen gericht, om het plakken in de koffie huizen na te laten en in den schoot van hun gezin terug te keeron. In hare verklaring zeggen zij: „Wordt het niet afraders, dan zullen wij met den heer burge meester overleg houden. Wij zullen o>ok ons zetven helpen en een soort van militie, van getrouwde vrouwen vormen. Wij zullen dan om beurten 's nachts in geslo ten gelederen in de koffiehuizen da rond doan en met g-oole eleclrische lantaarns de getrouwde mannen, die den weg naar huis niet kunnen vinden, bijlichten." In hot volgende nummer van de krant is daarop een advertenfie verschenen, die gcgad'gdcn opriep om een „club van moed:ge getrouwde mannen" te vormen. Antwoorden worden ingewacht onder het molto „Hij zal over u heerschappij hebben". De vergade ringen van de club zullen gehouden worden van 11 uur 's avonds tol 6 uur 's ochtends. „Voor leden, die voor dien tijd naar huis gaan, is voorzien in electrische verlichting door de militie van getrouw de vrouwen. Vrijgezellen Worden tot de bijeenkom sten niet toegelaten." Dc onderteckening luidde: „Verscheidene bezitters rvan het huiselijk kruis. Wat de vrouwen nu zullen antwoorden? STEEDS ERGER. Donderdagavond kregen acht Parijscbe apachen he- vigen twist op den boek van den boulevard Arago en den Faubourg SL Jacques. Op een gegeven oogenblik verdeelden zij zich in twee partijen, haalden de re volvers voor den dag en begonnen, tot grooten schrik van de voorbijgangers, een formeele schietpartij. Twee agenten, die in de buurt dienst deden, kwa men toesnellen. Zoodra de apachen echter de unifor men zagen, vergaten zij hun twist en begonnen zij te schieten op de dienaren der openbare macht, dis gelukkigerwijze niet geraakt werden. Toen de munitie op was, sloegen de boosdoener* op de vlucht. De agenten zetten hen achterna, doch konden slechts twee der boevan, beide oude beken den der justitie, in hechtenis nemen. EEN VOORDEELIGE REIS. Een jaar geleden bracht een chauffeur te Berlijn in zijn auto twee personen naar het station te Char- lottenburg. De beide reizigers sprongen onmiddellijk bij hun aankomst uit de auto en vertrokken zonder te betalen. De chauffeur ontdekte na hun vertrek in zijn auto 40.000 roebels in munt, en juweelen voor een zelfde waarde. Hij bracht zijn vondst naar de politie. Nie mand heeft sedert navraag gedaan naar het geld en de juweelen, zoodat deze aan den chauffeur komen. Marktberichten. NOORDSCHARWOUDE, 7 Januari. Bloemkool le soort f 2.a f 4.2e soort f 0.60. Roode kool f5.a f 11.- Witte kool f 3. f 6.50. Gele kool f 2.50 a f 5.50 per 100 stuks. Uiek f3.a f3.25 per 50 KG. Wortelen f 0.50 a f 0.60 per baal NIEUW LEVEN, Station NOORD8CHARWOUDM. 5 Januari. Grove uien f 2.40 a f 2.70 per 50 K.G. Roode kool f 12 h f 12.50, 2de soort f 10.50 f 11.75, kleinere f 2 f 9.50, Gele kool f 6.75 f 7. 2de soort f 5.50 f 6.50. kleinere f 1.90 a f 5. Deensche witte f 6 f 6.50, 2de soort f 5.25 f 5.75, kleinere f 1.80 i f 5 per 100 stuks. at* BROEK OP LANGENDIJK, 6 Januari. Reuzenbloemltool f 2.a f 4.20. Roode kool f 3. a f io.Gele kool f 2.a f 5.50. Witte kool f 5.30 a foper 100. Uien f2.80 a f3.10 per 50 KG. HOORN, 5 Januari. Kaas. Aanvoer 57 stapels, wegende 19554 KG., kleine f33, middelbare fcommissie f 33.50, fa- brieks f33.—. ALKMAAR, 0 Januari. Kaas. Kleine fabriekskaas f 33.kleine boeren kaas f 33.commissie f 33,middelbare f 34. Aangevoerd 148 stapels, wegende 96044 Kilogram, waaronder 202 KG. volvette kaas. Handel goed. Heden weiden ter graanmarkt aangevoerd 250 HL. Tarwe f8.20 a f8.25, rogge f5.75 a fgerst chev. f5.60 a f 5.70, haver f3.40 a f3.80, bruine boonen f 13.witte id. f 18.erwten groene f 14, grauwe f 25.per HL. ALKMAAR, 7 Januari. 9 Koeien f180 a f 330. 21 Magere Schapen f 16 a f20 16 Nuchtere Kalveren f 8 a f 20. 35 Magere Varkens f 19 a f 25. 126 Biggen f 10 a f 15 per stuk. Kipeieren f4.EO a f5.50 par 100 stuks. Boter f 0.70 a f 0.80 per kop.

Schager Courant | 1911 | | pagina 2