van rechtsvervolging ontslagen, hel Hof te Amsterdam eveneens, do Hooge Raad verwees in cassatie de zaak naar het Amhcinsdie Hof. In zijn ai rest overwoog het Hof omtrent de bewering van den beklaagde en zijn verdediger mr. J. A. Leyv idat beklaagde niet kan geacht worden tot de R. h. Kerk te behooren en zijn vrijheid moet behouden om, lot een kerk beboerende daarvoor ten allen tijde te be danken), dat volgons onze tegenwoo: dge staatsoixle. dio geen staatskerk»meer kent, de verschillende kerkgenoot schappen aan het gewone burgerrecht onderworpen zijn en ieder vrij is al dan niet er toe te behooren of zijn lidmaatschap ervan op te zeggen, zoodat in dc leer der kerk op dit punt door den rechter niet kan worden gedeeld, doch evenmin kan worden aangenomen, dat non uil de kerk treedt door het niet meer aanhangen van haie leerstellingen, maar daartoe eene uildrukkclijke en ernstige wilsverklaring noodig is aon do bestuurders «Ier kerk en dat ais zoodanig niet kan gelden eene verklaring, die de vrouw van beklaagde, volgens zijne bewering had afgelegd aan een geestelijke der Roo.nschc Kerk. b» gelegenheid dat deze geestelijke hen in hunne woning kwam bezoeken; dat verder wordt aangenomen, Wat do beklaagde dus behoort tot do Roomsuh Kath. Kkilezc kerk het afleggen van den eed in den ge won. 11 vorm niet verbicdlcn, waar de wet den getuige rpücht «l ui eed af te leggen, naar de wijze zijner gods dienstig.- g;/indhed, deze beklaagde die zulks weigerde. cip <!.-/e gronden werd de beklaagde veroordeeld tot een 1 cvangeiiisslrdf van <lrie dagen. Do Advocaat-Generaal had 14 dagen geëischt. JACHTONGELUK. ton j;igCr te Reilen, die op de ganzen jacht was. wilde een patroon uil zijn geweer verwijderen, toen deze plot seling ontbrandde en hem. in het aangezicht trof. waar door hij zóó ernstig werd verwond^ dat men voor het behoud van zijn gezicht vreest. DE VERMEENDE BOM. Hoewel de eerste berichten zeer alarmeerend waren, blijkt, bij nader onderzoek, dat de misdadige aanslag nabij het station van de Noord-liollandsehe Tram te /.underdorp. gemeente Nieuwendam, waarvan gisteren melding is gemaakt, een veel minder ernstig karakter schijnt lo hebben dan in het begin werd vermoed. Dc aangehoudene, een man van 33 jaar, wonende 10 Amsterdam, skaat bekend als een „zonderling en kan dus waarschijnlijk niet geheel toerekenbaar wor den coacht. Do gjvonden en in beslag genomen projectielen, een vijftal. z>n er zeer verdacht en gevaarlijk uit, maar de inhoud daarvan, naar men verzekerde, moet weinig gevaarlijk zijn, men sprak van... gebruikte postzegels. Een nader deskiuidig onderzoek zal hieromtrent op heldering moeten geven. ooT, Na afloop van het onderzoek en verhoor is de aan gehoudene in vrijheid gesteld en onder geleide van een familielid naar zijn woning in Amsterdam teruggekeerd. Hot feit heeft niet plaats gehad m de gemeente Buik sloot. maar in Nieuwendam. EEN HULDE AAN CARNEGIE."» Wij ontvingen van enkele „vrienden van den vre de" de opdracht, door een onzer beste portretschil ders het portret te doen schilderen van den heer A. Carnegie, den stichter van het Vredespaleis te 's Gra- venbage, die onlangs weer een gift van tien millioen dollar schonk ter bevordering van de vredes-idee. De bedoeling van de „vrienden van den vrede is, het portret var den heer Carnegie aan te bieden ter plaatsing in het Vredespaleis, als een gepaste en wel verdiende hulde. Ofschoon met deze opdracht vereerd, en met die hulde volkomen instemmende, hebhen wij de vnj- heid genomen den „vrienden van den vrede" de op merking te maken, dat het voor den heer Carnegie aangenamer en do te brengen hulde welsprekender .oude zijn, wanneer die uitging van het geheele No- derlundscbe volk; van het land dus, dat met de stich ting van hol Vredespaleis door den heer Carnegie Werd onderscheiden. 'Onze opmerking mocht hunne volkomen instemming vinden, en ons werd overgelaten het denkbeeld te verwezenlijken. Wij kwijten ons van die aangename opdracht met een. beroep te doen op alle „vrienden tan den der. vrede" in ons land, door hen uit te noodigen, voor dit schoone doel een bijdrage te zenden, ieder naai zijn vermogen. Het moet voor den heer Car negie streelender zijn als wij ons tot hem wenden om voor een nader aan te wijzen schilder te posee ren, wanneer wij namens duizenden Nederlanders spréken, dan namens enkele. Mn Wij twijfelen 'niet, of de heer Carnegie, die een bekend vereerder van de Nederlands^e schilder- kunst is, zal bij groote deelname van het Nederland- sche volk wel aan het verzoek willen voldoen. Wij noodigen daarom ieder, die iets voor het denk beeld voelt, een bijdrage onder het motto „Hulde aan Carnegie" te zenden aan de Directie van den Larensohen Kunsthandel, Heerengracht 495 te Am sterdam. Ons wil het toeschijnen, dat duizenden kleine bp- dragen voor den heer Carnegie aangenamer zal zijn dan honderden groote. In overleg met een Commissie uit de deelnemers zal een schilder worden aangewezen, aan wien de opdracht zal worden gegeven. Men voege bij zijn gift een opgave van naam en ad^es voor een eventueel te maken Album, dat den heer Carnegie zal worden aangeboden. De Directie van den I>arenschen Kunsthandel. hij is schuldig, maar wanneer hier iemand schuldig is ben ik het en wanneer het naar recht en wet ging, zat ik in zijn plaats in de gevangenis, eindig de Marie, bleek van ontroering en opgewondenheid. Je ziet den toestand niet zuiver in, liet kind, zei'de de rechter op goedigen toon. „U weet met. waar hier sprake van is. Of de vader of de zoon het testament onder zijn berusting had, doet eigenlijk weinig ter zake. Uw meester i6 aangeklaagd, in ge meenschap met zijn vader het testament uit eigen belang verduisterd te hebben en alles wat ge daar zegt kindlief, neemt die aanklacht niet weg, bevrijdt hem niet van de verdenking die zeer zwaar op hem rust en waarvoor vele gewichtige feitensprei Dus mijnheer zou hebhen gehandeld uit eigen belang?" riep Marie uit. „Jawel, mU oh eer en eigen belang. Wanneer u hem goed kendet, mijnheer de rechter zoudt u om uw eigen beweren lachen. Hij was juist te weinig baatzuchtig en dat is zijn groot ste gebrek. Daarom lag hij ook steeds met zijn va der overhoop, die hem beknorde en voorspelde, dat hij nimmer vooruit zou komen in de wereld wan- neer hij alleen de zaken van de armen behandelde en zich alleen inliet met eerlijke zaken; behandel die zaken die geld geven! Maar het antwoord van mijnheer was steeds; waar het recht en de waarheid is, vader, daar is mijn plaats. En zulk een man zou met zijn vader gemeene zaak hebben gemaakt. Dat is eenvoudig gekkepraat. Het is hemeltergend, heer wat u daar beweert en schandelijk zou het zijn,'als hiijn heer werd veroordeeld!" riep het meisje huiten zichzelf van opgewondenheid uit. Kindlief, er is een rechter hoog boven ons en wanneer hij ons blind in ons oordeel ziet, zal hij ons terecht wijzen. Maar tot nu toe ziet het gerecht, dat ik hier vertegenwoordig, de zaak nog niet zoo in. als gij die vertelt. Je kiest hier partij, de partij van je meester, het strekt je tot eer, maar je moogt niet van mij eischen, dat ik je zonder eenig verder bewijs geloof. Binnen acht dagen zal het eerste ver boor plaats vinden. De advocaat zal zichzelf verde digen. Uw getuigenis wordt hem meegedeeld en ook uw verdere aanwijzingen van heden zullen in het protocol worden opgenomen. Verder kan ik op dit oogenblik niet gaan. Kom dus vanmiddag nog eens terug en wij zullen alles wat noodig en gewenscht is, op schrift stellen." Al die weken lang had Heinrlch Rossum in bet WINKEL. Het diploma A stenographio (Riënts Balt) is toe gekend aan de heeren A. de Ridder, gemeente secretaris, 8. P. Vries en P. C. Groot, beiden volon tairs ter gemeentesecretarie. WINKEL. Door den heer A. Sloos is ontBlag genomen als voorzitter en lid van het Algemeen Burgerlijk Arm bestuur. In diens plaats worden ter benoeming voorgedragen de heeren J. Dekker en J. Zeilemaker. OUDE NIEDORP. ooi Staat der bevolking in de gemeente Oude Niedorp op 31 December 1910. M. V. Totaal. Bevolking op 31 Dec. 1909 594 551 1145 In 1910 zijn geboren 17 13 30 In 1910 zijn ingekomen 59 60 119 670 624 1294 Vertrokken Overleden M. V. 78 63 91 15 Bevolking op 31 Dec. 1910 579 556 1135 In het afgeloopen jaar worden 14 huwelijken ge sloten, waarvan 12 tusschen jougmans en jongedoch- 'i ters, 1 tusschen weduwnaar en jongedoch ter en 1 tusschen weduwnaar en weduwe. EEN PSEUDO-REPARATEUR. In September van het vorige jaar vervoegde zich bij den antiquair W-, te Culemborg, een persoon, die voorgaf reparateur van oudheden te zijn, en die om werk vroeg. De antiquair gaf dezen man ter reparatie mede: 1 geheel blauwe schotel, rond van vorm, terwijl aan j de buitenzijde, bij wijze van takjes, verdiksels zijn gebakken, deze schotel is van Friesch porselein; 3 kleine theekopjes en 2 daarbij behoorende deksel- tjes; 2 kopjes en de dekseltjes waren rood met 1 wit, het 3o kopje met verschillende kleuren gekleurd; 1 groote porseleinen kom, van buiten blauw en aan den binnenkant een blauwe rand; 1 blauw porselei- nen vaasje, circa 10 centimeter hoog. De onbekende bracht die voorwerpen niet terug, zoodat aan verduistering wordt gedacht. Bij onderzoek bleek hij vermoedelijk genaamd te zijn Johannes de Bresser, geboren te Veghel 29 Aug. 1847 en wonende te Nijmegen. 1 De commissaris van politie te Culemborg verzoekt, j indien van verduistering blijkt, inbeslagname, zóo- mede aanhouding van den verdachte. i I PANIEKJE. I11 de schouwburgzaal van het Paleis voor Volks- vlijt te Amsterdam is Woensdagavond tijdens de voor stelling van Rovaard's gezelschap een. paniekjh ontstaan. I Eenige menschen zagen rook achter de parterre en j snelden naar de nooduitgangen. Anderen maakten aan stalten om. inderhaast te volgen, en het geval zou in derdaad ernstige gevolgen pchad hebben want reeds begonnen eenige dames le gillen en men liep al ver ward door elkaar als een in de zaal aanwezige in specteur van politic, door zijn tegenwoordigheid van geest, oe menschen niet had weten in bedwang te houden, 't Was de heer C. Bakker, die, in uniform ge kleed, op zijn stoel, in de stalles sprong, en met lui der stem de aanwezige heeren aanmaande ten minste zoo galant te zijn eerst om de dames te denken, wat echter niet veel uitwerking had. Toen van toon ver anderende, gelastte de inspecteur gebiedend „zitten blij ven", daaraan toevoegende, dat hij een ieder, die-dit bevel niet nakwam, zou doen a rits leer en. Dit liiclp. E11 tooni ook hel looneelbcstuur zoo verstandig 'was de lichten in de zaal hoog te doen opdraaien en, te gelijkertijd zich een paar brandwachten op het too- noel vertoonden, keerde de rust terug en zag men, dal het gevaar niet zoo dreigend was. Weldra verscheen ook de heer Clirispijn op het ioo- noel. die dit bevestigde. Hij1 wist allen gerust te stellen door met een paar woorden te vertellen, dat er eigen lijk niets aan de hand was en dat onder verantwoor delijkheid der directie doorgespeeld kon worden. Spoe dig .keerde dc rust in de zaal don ook weer terug. De oorzaak van den rook was het smeulen van een balk, welke met het vuur van een der calorifèresder verwarming in aanraking \vas gekomen. Dit begin van brand was met een half emmertje water in een seconde gebluscht. Toen alles weer zijn gewoon karakter hernomen had, werd de inspecteur Bakker door de acteurs en actrices levendig voor zijn hink optreden bedankt, hetgeen na afloop \an de voorstelling ook door vele bezoekers ge daan werd. GASVERSTIKKING. Gisterochtend is dood op haar kamertje, in een huis aan do Rosestraat te Rotterdam, te bed liggende ge vonden de 12-jarige Jansje Leyte. Het meisje was door gas -gestikt. In de kamer, onder haar slaapkamertje gcLegcn. heeft men eergisteravond bij het uitdraaien van het gaslicht een sdiuiflamp omlaag gehaald en vergeten die lamp weder op le schuiven. Daardoor is den ganschen nacht gas ontsnapt, hetwelk door het plafcna hel slaapka mertje van het meisje binnendrong. Tevergeefs heeft men getracht de levensgeesten op te wekken. BESMETTELIJKE PAARDENZIEKTE. Men meldt uit Zeeland, dat gedurende dc laatste weken een ware slachting wordt aangericht onder de paarden tengevolge eener ziekte .waar tot lieden geen middelen tegen hekend zijn. Het bestuur der Zceuwschc Landbouvv-Maatschappij heeft den ledon een circulaire doen toekomen met de noodiga wenken, hoe te handelen tegen deze vreemde ziekte. Daarin wordt aanbevolengeen stallen te be zoeken, waai' de ziekte voorkomt; den toegang tot de stallen, zoo mogelijk te sluiten voor menschen, die ca rnet hoog noodig hebben.; dc paarden zoo min' mogelijk in aanraking met vreemde paarden te brengen, oók niet, vanneer ze pas ziek geweest zijn, want 6 7 weken na dc genezing zijn ze nog gevaarlijk voor andere te zorgen vcxMDfrisschc lucht (geen tocht) en reine stal len; de paarden goed te borstelen en tc kammen, liefst buiten den stal; wordt hoesten gemerkt, dan tweemaal daags de temperatuur op te nemen en stijgt deze boven 38.o graad, dan geen arbeid te laten verrichten en hol zieke dier voor kou en slof, alsmede voor bedor ven lucht te behoeden en af te zonderen, welke af zondering volgehouden dient tc worden tot 0 weken na de genezing. SPORT EN GODSDIENST. Men schrijft uit Gouda aau Het Volk „Een r.-k. bezitter van een stukje grond, dat hij verhuurd had aan een „neutrale' voetbalclub, heeft de huur opgezegd omdat een r.-k. voetbalclub bel lapje grond moest gebruiken. De huurprijs blijft dezelfde." EEN ÏOO-JARIGE. Gisteren heelt do burgemeester van Smailingorland aan den 100-jarig en inwoner van Drachten, A. G. Tosch, gapensionneerd sergeant-majoor der infanterie, een be drag van f 300 overhandigd, dat een aantal officieren, onderofficieren en minderen van het Nederlandschc le ger bijeengebracht heeft. Het initiatief daartoe was ge nomen door den majoor I). M. E. de Ridder, van hel 7de regt. inf. tc Amsterdam. WEEK EEN WONDERDOKTER. Er is tegenwoordig een groote toeloop van men schen uit haast alle provincies van ons land naar een „Knocbendokter", die eiken Woensdag in een koffiehuis te Gronau te consulteeren is. Deze Kno- chendokter is een boerenzoon uit het gehucht Dor sten, bij Oberhausen; hij wrijft met slaolie en zet beenen. Vaak moet hij meer dan f 200 op een dag verdienen, en zijn patiënten schijnen bijna uitslui tend Nederlanders te zijn. HET NIEUWE TARIEF. Gelijk men weet is het nieuwe, door minister Kolkmar ontworpen, tarief kort geleden om advies naar den Raad van State gezonden, waar het op het oogenblik in onderzoek is. Dezer dagen wist de Kreuz-Zeitung het volgende omtrent het tarief-ontwerp mede te deeien, dat niet ongeloofwaardig voorkomt: „De tariefverhoogingen zullen op vrijwel alle ar tikelen van invoer betrekking hebben, behalve op goederen, die Nederland niet zelf voortbrengt en die tot de eerste levensbehoeften van de bevolking moeten worden gerekend. Ook tabak zal verschoond blijven van elke tariefverhooging, opdat de Holland- sche tabaksmarkt, die een van de eerste ter wereld is, geen schade zal worden gedaan. Maar de klein handel in tabak zal door een bijzondere belasting worden getroffen. (Debietrecht, gelijk men weet. Red. N. R. C.) De door het nieuwe tarief te treffen artikel-en zijn in vier klassen te verdeelen. Het maximum tarief van 12 pot. zal op die goederen worden toegepast, die de Nederlandsche nijverheid concurrentie aandoen, zooals meubelen, stoffen van de weefnijverheid, behangsels, schoenen, kleederen enz. Het minimumtarief van 3 pet. daarentegen zal aan die goederen worden toegestaan, die in Neder land nog verder bewerkt moeten worden of voor de arbeiders onontbeerlijk zijn. Bovendien bestaan voor verscheidene goederen nog tusschentarieven van 6 en 10 pet., en het ontwerp kent aan de regeering de bevoegdheid toe, de wettelijke maxima nog zon der eenige limiet te verhoogen voor goederen van die landen, welke op het aanhangig gemaakte Ne derlandsche tarief met represaille-maatregelen zou den antwoorden. „Groote geestdrift voegt de Kreuz-Ztg. hier aan toe roept dit tarief in Nederland niet op, len de regeering zal moeite hebben, het geheel aan genomen te krijgen." - St. Maartensbrug. Naar wij vernemen is het huis met erf en eenige perceelen weiland thans in huur bij den heer IJ. Bruin te St. Maartensvlotbrug uit de hand verkocht aan den heer C. Schoen te. Hoogwoud. INGESTORRT. Woensdagmorgen ongeveer half vlei- werd de be manning van het Rijnschip Desdemona, liggende aan de nieuwe kade tc Neuzen, even boven den ijzeren hangar, gewekt door een ongewoon geraas en stoo- ten tegen het schip. Toen zij boven kwam, bleek, dat er een groot gat in dc kade was gevallen. De kanaaldijk was tot half de breedte der kruin over een lengte van ongeveer 20 M. in het kanaal geschoven, het daarvoor gelegen gedeelte van den steiger en den dampalcnwand eveneens in de diepte dringende. Ter plaatse was omstreeks 1200 ton gietijzer gestort, waarvan naar scliatting tweederde mede in dc diepte is verdwe nen. Men vermoedt, dat de damplanken de drukking op den bodem, veroorzaakt door die massa ijzer, niet heb ben kunnen weerstaan, en dat de afschuiving daardoor is veroorzaakt. „DE RECHTE LIJN". Een kleine episode, die een Kamper uil zou ople veren volgens het oude recept, indien zij niel gebeurd was in Rotterdam in deze dagen. Heel grappig is het niet, maar erg dom en ook historisch. Er zou in een nieuw huis een teleioonleiding worden aangelegd, waartoe twee mannen van den gemeente lijken dienst zich beijverden. Op een punt moest de leiding -een binnenmuur door boren. Deswege namen de mannen een ontzaglijken boor uil hun gereedschap pen en doorpriemden den muur in een oogenblik, zon der rusten en zonder nadenken. In dienzelfden muur placht zich oen schuifdeur te bewegen, een mooie schuifdeur met aardige ruitjes. De schuifdeur beweegt zich nu niet langer en de ruitjes zijn niet meer aardig om te zien, want de al te voort varend aangebrachte telefoon leiding houdt thans dit al les vastgeklonken. De bewoner \an het huis met de nieuwe telefoon zendt nu schietgebedjes op voor spoedige invoering var. telefonie zonder draad, opdat zijn schuifdeur weer schuive en deze gedwongen open-dcur-poditiek eindige. Gemengd Nieuws. DE MAN DIE DE BANK BRAK. De op winst beluste schare, die met of zonder „systeem", maai' zonder uilzondering vol schitterende verwachtingen op gemakkelijk verdiende rijkdommen, naar het casino van Monle Carlo trekt, keert bijna altijd uit de elegante speelzaal aanmerkelijk „verlicht" terug. Maar nu en dart verschijnt toch een gelukkige die voor al die anderen wraak neemt en een krachtige ader lating toepast op de schatkist der bank. Kortgeleden, kon een Engelsohman, Dambrough met een winst van. niet minder dan f 768,000 de terugreis naar Londen aanvaarden: de vrucht van een maand vacantie te Monte Carlo. Bij een andere gelegenheid (zoo vertelt een En- 1 gelsch bladl kon weder een Ixmdcnaar, een bekende persoonlijkheid1 aan dc Engelscthe beurs, met 500,000 gulden naar huis trekken. Het geval baarde in de speel- gelegenheid geweldig opzien en was ook merkwaardig, j al was het alleen, omdat de som op een en den- zelfden dag gewonnen werd. Even vóór zijn vertrek was j do Londensche beursman naar het Casino gegaan en I had op elke tafel het hoogste bedrag op een bepaald. 1 nummer gezet. En het wonderlijke geluk besliste, dal de speler alles won. De opper-croupier verklaarde, dat I de bank nog nooit zoo'n kwaden dag gehad had. Een dei* gelukkigste spelers te Monte-Carlo was zekere Wells. Hij bevond zich op het hoogtepunt van zijn roem toen hij voor omstreeks 20 jaren Monte Carlo bezocht. Zijn fabelachtig geluk werdfdagenlang besproken in dc hcele Europee-schc pers. Begonnen met een ka pitaal van 5000 gulden, won hij in 10 dagen 500.000 gulden aan de speeltafels. Maar Wells noemde de be richten over zijn geluk overdreven en beweerde dat zijn winst „slechts" 81,000 gulden bedragen had. Zulke gevallen blijven steeds zeldzaam:, daar hooge winst in don regel alleen met hooge inzetten verkregen wordt, en meestal wagen de spelers niet aanstonds zoo groote sommen. Ook blijft ten slotte de bank altijd in het voordeel. Dat de spcelkcorts geen ongeneeslijke kwaal is, bewijst het voorbeeld van een jong Amerikaan, die voor eenige jaren het casino 180,000 gulden rij ker verliet, dan hij het had betreden. Hij was voor de eerste inaal paar Monte Carlo ge komen. en wilde eigenlijk in het geheel niet spelen, maar gelijk de meesten wilde hij niet vertrekken zonder toch eens een behoorlijke som verloren te hebben. Hij zette 10,000 gulden in en was die na enkele minuten kwijt. Om ze terug te winnen waagde hij 18,000 gulden en verloor weer. Nu trok hij voor het laatst zijn portefeuille en zette 24,000 guldien in. Thans was eindelijk het geluk hem gunstig. Hij begon te winnen en toen hij 180,000 gulden in zijn portefeuille had. was hij verstandig genoeg snel weg te reizen om aan alle verzoeking tot voortspelen te ontkomen. TOCH NOG EEN VOORDEEL. Ondanks de honderdduizend francs, die de „Auto mobile Cluk de Trance" aan Wijnmalen moet uitbetalen, mag de kassier der A. F. C. zich toch nog in de han den wrijven, want hij houdt nog een even groote som over. die eveneens gedurende het üïgeloopen jaar voor prijzen bestemd was. I)e aviatcurs. die on den wedstrijd: Parijs-Brussel als tweede en derde aankwamen., zouden rosp. 30,000 cn 20,000 francs ontvangen. Voorts Was nog een prijs gesticht van 50.000 francs voor een be stuurbaren ballon, die van Vincennes naar Reims en terug ging. Geen enkele ballon heeft dezen wedstrijd ondernomen. eenvoudige vertrek van het gerechtsgebouw opgeslo ten gezeten. Het was een klein vertrek, zoo een voudig mogelijk gemeubileerd. Wij vinden den jongen advocaat nu aan zijn ruwe tafel en bezig om zijn verdediging te schrijven. I Hij, ziet er bleek uit en om zijn mond heeft hij een verdrietigen trek. Zijn haa*'viel over zijn voorhoofd en deed zijn gelaat nog smaller schijnen dan het in I werkelijkheid was. j Hij zat een poos ijverig te schrijven, stond dan weer op en liep met groote maar krachtige passen in het vertrek op en neer. Door een klein venster keek men in een achter tuin. Heinrich keek naar de wolken. „Ik hoop, dat al mijn ellende moge voorbijdrijven als dat wolkengevaarte," zeide hij tot zichzelf. „Het noodlot heeft leelijk met mij gespeeld. Wat heb ik vurig verlangd naar het terugvinden van het testa ment Wat heb ik daarvan niet alles verwacht. Hoe veel vreugde heb ik mijzelf beloofd, als ik- tot The- rese zou kunnen zeggen: het testament is gevonden nu kunt ge dat vreeselijke beroep laten varen, en ik daarbij het gevoel zou hebben gehad, dat zij aan mij de wending van haar lot, deze vrijheid, dezen rijkdom, den terugkeer in de beschaafde kringen der maatschappij zou hebben te danken. Welke hoop heb ik niet verbonden aan deze gebeurtenis, want hare goedheid, hare beminnelijkheid, die zij mij steeds betoonde, zou zoo hoopte ik onder het gevoel der dankbaarheid, tot liefde zijn gegroeid en haar tot vrouw te krijgen lijkt mij nog het heerlijkste, het hoogste wat het leven mij kan geven. -En nu! Het testament is terecht en ik wordt voor den dief gehouden als dengene die het verduisterd heeft zit als een gevangene achter slot en gren del, beschuldigd, dat ik als medeplichtige van mijn vader de schu'ideischers heb trachten te bedriegen. De rechtmatige erfgenamen zou ik van hun vermo gen hebben willen berooven, en hebben willen mee werken een door en door slecht mensch rijk te ma kenDit alles zou ik gedaan hebben met de macht en de middelen, die mijn ambt mij geven. Het is om krankzinnig te worden, het is geen droom, maar de werkelijke, naakte waarheid." Vol vertwijfeling keek de jonge man naar de voort jagende wolken en naar de schepen die over den Dollard voeren. „Alles daar buiten is in vrijheid, en alleen als men gevangen is, weet men die vrijheid te waar- deeren. Waar mijn vader toch zijn mag? Of hij het geweten heeft, dat na zijn heengaan, alles zou ineenstorten of hij zou vermoeden, dat zijn onbegrijpelijke daden mij in het ongeluk zouden stor ten? Ik kan ik mag dat niet gelooven. Mijn vader ondernam bedenkelijke zaken zijn moraal was niet van de hoogststaande en zijn geweten was helaas zeer ruim tegenover zijn cliënten. Maar alles wat hij ondernam, dat weet ik, ge schiedde terwille van mij. Hij hield mij voor een on- practisch man, voor een idealist. Hij zeide het mij immers altoos: je bent als Don Quichotte en ik zal er voor moeten zorgen dat jij niet verhongert, met al je gevoel voor eerlijkheid en rechtschapenheid. Daarom waagde hij en speculeerde hij en nu zou hij mij opzettelijk in den afgrond hebben gestort? Dat kan niet zijn dat is onmogelijk." „Maar mijn verdediging," zoo ging hij bij zichzelf voort, „staat op zeer zwakken grond. Ik kan alleen verklaren, dat ik niet weet, hoe alles zich heeft toe gedragen. Ik had geen deel aan de zaken van mijn vader cn vermoedde dus in het geheel niet hoe hij stond. Gesteld eens, dat ik met hem onder éen hoedje had gespeeld, dan zou ik er toch wel voor hebben gezorgd, dat het testament vernietigd werd, in plaats van het in een ongesloten schrijftafel te leggen? Wie het testament genomen heeft, is voor mij een raadsel ik weet nu eerst pas kort, uit zijn eigen mond, flat het testament een poos in zijn handen is geweest. Maar hoe het in mijn schrijftafel is gekomen, wie daarbij de hand in het spel heeft gehad, ik kan het niet zeggen. Dat alles heb ik reeds voor den rechter verklaard. Ik heb bekend, dat mijn va der mij voor zijn reis heeft gezegd, dat hij het testament in zijn bezit heeft gehad. Ik heb gezegd hoe ontsteld ik was bij het hooren van deze ver schrikkelijke waarheid en welk een strijd ik heb gestreden tusschen mijn gevoel voor recht en eerlijk heid en mijn liefde voor mijn vader. Ik heb den rech ter bekend, dat ik eindelijk besloten was te spreken en aan het gerecht te verklaren dat mijn vader het testament gehad had, toen het document op zoo vreemde wijze in mijn schrijftafel werd gevonden. Dat zijn al mijn verdedigingsmiddelen, meer heb ik er niet. Ik kan niet anders dan deze waarheid zeg gen, en daartegenover staat de sterke onwaarschijn lijkheid mijner verklaringen. Werkelijke bewijzen 395ste Staatsloterij. 4de KLASSE, 4de TREKKING. HOOGE PRIJZEN. f 200: 3464. f 100: 6246. Prijzen van f 6 114 3633 6092 9054 10525 14089 17627 19094 487 4125 239 346 669 15068 966 942 770 184 331 439 11193 484 18238 985 802 644 523 523 319 537 305 20227 836 569 595 580 710 588 311 636 1167 5563 825 836 12441 772 356 802 229 652 947 872 571 930 378 807 233 697 7096 922 597 16015 3400 640 745 730 10000 740 892 618 2512 750 8112 58 761 17087 844 3004 770 834 158 13185 288 19058 269 790 516 235 713 340 454 450 6002 895 361 830 527 657 heeft de rechter niet, dat zal hem tenminste heel moeilijk vallen iets te bewijzen, maar al ontslaat men I mij tenslotte uit de gevangenis bij gebrek aan be wijs, dan zal het mij toch mijn ambt en carrière kos ten. Het meisje dat ik lief heb, zal wel niet geloo ven, dat ik haar slecht heb behandeld, haar laaghar tig heb bedrogen. Dat gelooft zij niet daarvoor is zij te goed maar hoe zal ik met zulk een smaad beladen, haar ooit durven vragen mijn vrouw te worden." En Heinrich sloeg weer in diepen wanhoop de handen voor het gelaat. HOOFDSTUK 15. Mijnheer Pieter Arendberg was met den loop dra- dingen niet tevreden. Hij had zoo bij zichzelf bepaald, dat wanneer Therese eenmaal gezond was, het dan de beste gelegenheid zou zijn, dat zij hem verklaar de, dat haar hart hem toebehoorde en zij dus voor altoos aan hem verbonden zou zijn. Het geluk had hem gediend, hij had haar het leven kunnen redden, de leeuwen waren dood en Therese eigenlijk zonder beroep en inkomen. Het stond dus zoo goed met hem als mogelijk was. Maar toen kwam die erfenisgeschiedenis, waardoor de arme dïerentemster een rijk meisje werd, en toea die geschiedenis met dien advocaat, voor wien The rese zoo in vuur en vlam geraakte en zij scheen aan niets anders meer te denken, dan om dien ad vocaat uit de gevangenis te verlossen. Het heerlijk paleis van geluk, dat Arendberg zich had gedroomd, werd eensklaps als een kaartenhuis. Therese was weer geheel hersteld en haar broer eveneens. De arts ried evenwel aan dat zij nog wat rust moest houden en zich nog niet mocht bloot stellen aan de vermoeienissen van een reis naar Emb- den, Therese verklaarde evenwel geen rustig uur meer te zullen hebben zoolang zij werkeloos in Brus sel bleef en dat het veel beter voor haar zou zijn, naar Embden te gaan, waar zij elke minuut zou kun nen benutten om Rössum te bevrijden.' Zij zou be paald wel een belangrijke getuige kunnen zijn, en al kon zij Rössum's gevangenisstraf maar met enkele uren bekorten, dan achtte zij haar moeite al meer dan beloond, en zou zij daarvoor gaarne haar gezond heid wagen. Wordt vervolgd. 1

Schager Courant | 1911 | | pagina 6