iliflttl Billis- Uitnam- i LiMimtin - Dinsdag 17 Januari 1911. 55ste Jaargang. No. 4848. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 nre worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer ge plaatst. INGEZONDEN STUKKEN éen dag vroeger. Bureau SCHAGEN, Laan O 4. Idtere Teleplioon ,No. 20. Uitgeversi TRAPMAN Co. Prijs per Jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f0.25; iedere regel meer 5 Cent Groote letters worden naar plaatsruimte berekeud. Dit nummer bestaat uit 1 blad. Adresbeweging voor Algemeen Kiesrecht. (Ingezonden.) (Vervolg.) Dat de ongehuwde vrouw, die voor zich zelf moet zorgen, het kiesrecht krijgt, fiat. daar is veel voor te zeggen, inaar do gehuwde sjouw moet geen kiesrecht hebben: de man is de aangewezen vertegenwoordiger van het gehcele huisgezin, ook van zijn echtgenoote. Dat is het stelsel, waarop onze geheele huwelijksweIgeving berust, en dat stelsel werkt uitmun tend. daaraan mag dus niet worden getornd. Zoo redeneeren vele mannen, en vele vrouwen, die een woldenkend echtgenoot bezitten, redeneeren évén- zoo. Maar zijn het niet do mannen geweest, die dat beginsel in de wetgeving hebben neergelegd en zou den niet zeer vele vrouwen, die het minder gelukkig hebben getroffen, misschien zclts wel met hare kinde ren het slachtoffer zijn geworden van een gewetenloos liederlijk of drankzuchtig individu, daar- heel anders over denken? „Het stembiljet voor de gehuwde vrouw brengt oneenigheid in het huisgezin", hoort inen vele mannen en ook wel vrouwen beweren. Dat zal evenwel slechts kunnen geschieden, als er omtrent belangrijke maat schappelijke kwesties geen eenstemmigheid tusschen man. en vrouw bestaat en beide onverstandig genoeg zijn om daarvan 'een twistappel te maken. Maar als man en vrouw beide zoo onverstandig zijn, zullen zich ge noeg andere gelegenheden voor doen om met elkander te twisten, want als zij over kwesties van algemeen belang riict gelijk denken, zullen zij het waarschijnlijk over verschillende kwesties, die ach in het huis voor doen, evenmin met elkander eens zijn. De huiselijke twisten zullen zeker in het stembiljet hun oorsprong wel niet vindon en mocht het al een enkele maal het geval zijn. dan zal men daartegenover vele andere gevallen kunnen stellen, dat het stembiljet meer gezelligheid en meer ontwikkeling in het huis gezin brengt, omdat, de vrouw zich gaat interesseeren voor onderwerpen, die haar thans uit den aard der zaak koud laten en «laardoor de stof voor de huise lijke gesprekken wordt uitgebreid en veredeld. Veredeld zeg ik, en niet zonder reden, want er zal dan allicht meer worden gesproken over zaken van algemeen belang. Er zijn mensehen, die beweren, dat zij van meedoen aan politiek niet weten willen, omdat er zooveel oneerlijkheid en onoprechtheid onder schuilt. Niet de politiek is onoprecht of oneerlijk, maar som mige mensehen, die aan polilick «loen, zijn de dragers van die minder mooie mcnschelijke eigenschappen. De politiek zal er slechts bij kunnen winnen, wanneer die eerlijk© en oprechte mensehen, die er zich thans buiten houden, er aan m<* gaan doen. want dan zullen zij1 er al- licht in slagen, de minder eerlijke en oprechte personen «r uit te dringen of er bulten te houden. Die eer lijke en. oprechte mensehen zullen zich daar mis schien dan wel wat voor moeten inspannen, zij zui len een deel van hun tijd, hun geld en hun werk kracht aan de politiek moeten wijden, en wat min der tijd overhouden, voor de zorg voor hun eigen ik. Maar dat is de politiek wel waard, want op den keper beschouwd is de politiek, waar het hier om gaat, niet anders dan de zorg voor het algemeen belang en niemand zal toch willen beweren, dat het onverschillig is of het algemeen belang behartigd wordt door eerlijke en oprechte personen dan wel door oneerlijke en onoprechte raddraaiers en baan tjesjagers. Door het kiesrecht zal de gehuwde vrouw uithui zig worden, de huiselijke gezelligheid zal er dus door verminderen. Er zijn inderdaad vrouwen en zelfs ook mannen, die dit beweren. Maar dat is nu toch wat al te gek. Zou dan het kiesrecht op de vrouwen een anderen invloed hebben dan op de mannen? Zijn de mannen, die het kiesrecht hebben, uithuiziger dan die het niet hebben? Men zal toch niet willen beweren, dat iemand uithuizig is, wan neer hij een paar maal in een jaar een vergadering bijwoont? En hoeveel kiezers zijn er niet die nooit een ver gadering bezoeken en niettemin hun kiesrecht uit oefenen? Ik heb hierover eenigszins uitgewem om aan te toonen, dat personen, die aan de gehuwde vrouw geen stemrecht willen geven, geen recht hebben zich met den naam „democraat" te tooien; voor hen is het adres voor algemeen kiesrecht niet bestemd. Er zijn echter onder de democraten, evenals onder alles, overgangsvormen, personen, bij wie Net begin sel niet sterk genoeg spreekt om vestand te zijn tegen allerlei bedenkingen, d'e Bgen plotselin ge invoering van het kiesrecht voor alle vrouwen worden aangevoerd; die daarom de invoering langs lijnen van geleidelijkh^'d wenschen te zien plaats hebben. Dat soon. .emocraten is nog zoo kwaad niet, zij zijn alleen wat voorzichtiger dan de anderen, maar het einddoel is to«h ook voor hen: kiesrecht voor alle vrouwen Dezen zullen niet meegaan met een voorstel, waarbij het kiesrecht afhankelijk wordt gesteld van het betalen van belasting, van kenteekenen van wel stand of van het afleggen van een examen. Daar zullen zij in geen geval vrede mede hebben, want dat is niet democratisch, dat is geen algemeen kies recht, een democraat eischt het kiesrecht zoowel voor de armen als voor de rijken. Maar zij willen toch niet alle vrouwen in eens het kiesrecht geven en meenen nu een mooie mid denweg te hebben gevonden, door voor te stellen het alleen aan de ongehuwde vrouw te geven. Als deze voorstanders van vrouwenkiesrecht nog eens rijpelijk over de zaak willen nadenken en nog eens willen overwegen, waarom zij aan ongehuw de vrouwen w e 1 het kiesrecht willen geven, dan zal het onlogische van de voorgestelde beperking hen zeker in het oog moeten vallen. Zoowel als toch het stembiljet voor de ongehuwde vrouwen het middel zal kunnen zijn om voor hare belangen te s t r ijd e n, zal het dit ook voor de gehuwde vrou wen kunnen zijn. Gehuwde vrouwen hebben immers heel andere belangen dan de ongehuwde en die be langen roepen niet minder dringend om behartiging dan die van de gehuwde vrouwen. Wanneer men «iet direct aan alle vrouwen het kiesrecht wil geven, is het veel logischer voor de vrouwen voorloopig een hoogeren leeftijdsgrens te stellen dan voor de mannen, en dan geen onder scheid te maken tusschen ongehuwde en gehuwde vrouwen. In het algemeen wordt immers aan een hoogeren leeftijd meer wijsheid toegeschreven, en wie vreest, dat vele vrouwen in den aanvang van het stembiljet een onverstandig gebruik zullen ma ken, zal het gevaar hiervoor kunnen verminderen door de jongere vrouwen nog een tijdlang van het kies recht uit te sluiten. Laat daarom straks, wanneer het adres ter tee- kening rondgaat geen voorstander of voorstandster van vrouwenkiesrecht nalaten zijne of hare hand teekening daaronder te plaatsen. De ervaring in andere landen, waar de vrouwen het kiesrecht reeds bezitten, zooals Finland, Noor wegen, Wyoming, Colorado, Utah, Idaho, Californië Washington en Australië, heeft geleerd, dat de vrou wen zich tamelijk regelmatig over de politieke par tijen verdeelen en men kan daarom veilig aannemen, dat voor geene enkele politieke partij nadeel uit deze uitbreiding van het kiesrecht zal voortvloeien. In Januari 1910 werd in het Australische Bonds- parlement met algemeene stemmen en met toejui ching een, motie aangenomen, waarin werd verklaard, dat het vrouwenkiesrecht zegenrijk werkte, en dat voor de menschheid geen heter werk kan gedaan worden dan door samenwerking van, mannen en vrou wen beiden, x Moge daarom niemand, die iets gevoelt voor maat schappelijke rechtvaardigheid, straks, wanneer het adres ter teelcening wordt aangeboden, verzuimen zijne of hare handteekening daaronder te plaatsen. Geene enkele politieke partij, vooftoover daarin ook voor de democraten plaats is, kan van te voren berekenen of door de invoering van het algemeen kiesrecht voor mannen en voor vrouwen hare positie verzwakt of versterkt zal worden; de kans is zelfs groot, dat in de stemmenverhouding dezer partijen geen belangrijke verandering zal komen. Daarom ligt het op den weg van alle democraten, onverschillig tot welke politieke richting zij behooren, voor dit doel eendrachtig samen te werken en deze adresbe weging te maken tot een zoo indrukwekkende be tooging, dat bij de aanstaande grondwetsherziening, Regeering en Staten-Generaal, niet zullen kunnen nalaten met den zoo uitdrukkelijk uitgesproken volks- wensch terdege rekening te houden. N. Binnenlandsch Nieuws. WINKEL. De brandstoffenhandel (huis, schuur en erf) van den heer J. Galis, is de vorige week bij openbare verkooping opgehouden, doch naar wij vernemen thans bij onderhandsche verkooping voor f 5400. overgegaan op de coöperatieve broodbakkerij en ver brui ksvereeniging „De Tijdgeest". Nieuwe Nic<lorp Op vereerend verzoek gaf Cicero in de Prins Mau- rits alhier Zondag 15 Januari oandermaal het met Kersttijd opgevoerde spel van de zee van H. Heijef- mans Jr., „Op Hoop van Zegen". Ditmaal tegen ver minderde entrée. Er was aardig wat volk opgekomen en het kan worden gezegd dat Cicero eer met zijn werk inlegde hedenavond. Was de kerstuitvoering in veel opzichten te loven, niet minder was zulks he denavond het geval. Kranig werd er weer gespeeld en het uit het zeemansleven gegrepen stuk kwam er flink en vlot uit, terwijl men goed in de spullen zat, noodig voor de vertolking. Zoo was deze avond weer een succes voor Cicero en een waar genoegen voor de toehoorenden. Prettig dansje na tot slot. - AlilLU l'illllOHIIU, In de vergadering der commissie tot wering van schoolverzuim, gehouden op 14 Januari, is herkozen tot voorzitter de heer Jb. Waiboer en tot secreta ris de heer K. L. van Gorkom. EEN GEMEENTE-ADMINISTRATIE, DIE NIET IN ORDE IS. Als vervolg op wat wij Zaterdag reeds meldden het volgende: Het is reeds eenigen tijd geleden, dat een der Raadsleden 'der gemeente Doornspijk de overtuiging kreeg dat het met de gemeente-administratie niet in den haak was. Na al hetgeen hem ter kennisse was gekomen, achtte dit Raadslid zich verplicht de autoriteiten, den Minister van Binnenland3che Zaken, en op raad van een hoofdambtenaar aan het ministerie, ook den Commissaris der Koningin in Gelderland te waar schuwen. Van zijn klachten werd echter, zoover hem bekend werd, geen werk gemaakt. Inmiddels werd in de Raadsvergadering van den 4en November jl. eene Raadscommissie van drie le den benoemd, om de vermoede malversatiën te on derzoeken. Aan deze commissie werd op kosten der gemeente als deskundige toegevoegd mr. J. van den Oever, wet houder der gemeente Kampen. Het college van B. en W. van Doornspijk had zicli tegen het benoemen dezer commissie sterk verzet. Intusschen gebeurde er iets wat de waarschijnlijk heid van onregelmatigheden zeer versterkte. De se cretaris der gemeente, de heer V., die algemeen groot vertrouwen genoot, en die tevens ontvanger der gemeente Elburg e i penningmeester der Nutsspaar- bank aldaar was, w jrd wegens publiek geworden mal versaties in laatstgenoemde betrekking gevangen ge nomen, terwijl thans reeds is gebleken, dat ook de hoeken van den gemeente-ontvanger niet in orde zijn. Het tekort in de Nutsspaarbank bedraagt onge veer f 28000, waarvan f 12000 zal moeten worden geleden door tal van kleine mensehen, omdat dit bedrag is ingeschreven ten huize van den heer V. op boekjes slechts door hem geteekend, terwijl vol gens de voorschriften daarop twee handteekeningen van bestuurders moeten voorkomen. Het is zeer te betreuren dat het bestuur der spaarbank zoo lange jaren heeft getolereerd, dat inlagen ten huize van den penningmeester in ontvangst werden genomen. De commissie uit den Raad heeft rapport uitge bracht. Den 3en Januari werd het rapport ten Gemeente huize Ingediend om ter visie te worden gelegd voor de Raadsleden, doch volgens verkregen inlichtingen moet de burgemeester het in zijne particuliere wo ning hebben. Wat nu? Men weet het niet. En in afwachting van hetgeen gebeuren zal, heeft de Raadscommissie een j afschrift van haar rapport gezonden aan den Mi- nister van Binnenlandsche Zaken. In dit rapport wordt er aan herinnerd, dat een loening van f 1500 door de gemeente Doornspijk aan gegaan heette te zijn gesloten voornamelijk tot be taling van de kosten van het bij- of meerder werk, besteed aan de scholen en veldwachterswoningen, welke in 1903 en 1904 zijn gebouwd. Volgens een specificatie aan de commissie door den waarnemenden secretaris, den heer Meijer, namens «den burgemeester ter hand gesteld, was de voorn aam- iste dezer uitgaven een post van f 1091.42. Volgens |twee specifieke rekeningen bestond die post uit een bedrag van f 721.60, verschuldigd aan J. Lipke, tlm- limerman te Elburg, wegens bijkomende werken aan 'het beneden gedeelte der school in 1904, en uit een bedrag van f 369.82 verschuldigd aan J. Lipke voor noemd, wegens meerdere werkzaamheden en leve- rantiën aan de veldwachterswoningen in, 1904. Het bleek der commissie dat de meeste posten van de rekening ad f 721.60 voorkwamen in eene rekening van J. Lipke ten laste van de gemeente Doornspijk ad f 206.95, wegens bijwerk aan de school aan den Zandweg en dat die bijrekening was voldaan en verantwoord in de gemeenterekening over 1904. De timmerman Lipke, door de Commissie uitgenoc- digd om haar eenige inlichtingen te verstrekken, ver klaarde haar: „Eenige maanden geleden, nadat in den Raad van de gemeente Doornspijk de leening van f 1500 ter sprake was gekomen, wat mij bekend was, ontving I ik van den secretaris van Doornspijk een boodschap om ten zijnen huize te komen. I ,,lk ging er heen en trof den s«Bcretaris aan, die j in tegenwoordigheid van mijn vrouw mij vroeg, of ik eenige rekeningen, wilde maken ten laste van de ge meente Doornspijk tot een bedrag van ongeveer f 1091 wegens bijkomende werken bij den bouw van school en, veldwachterswoningen in 1904. Deze reke ningen moesten, volgens den secretaris, dienst doen i om de geidleening ad f 1500, waarvan in den Raad sprake is geweest, te dekken. „Ik antwoordde, dat ik meende mijn geweten daar mede te bezwaren, doch dat ik het zou doen in te- j genwoordigheid van den burgemeester. Eenige da- igen later kreeg ik een boodschap om ten huize van den burgemeester te komen. Ik ging er heen en heb met den burgemeester en den secretaris overlegd, hne deze rekeningen te maken. Ik zei, dat het 't beste was een bijrekening te maken van de scbool aan den Zandweg en de veldwachterswoningen. Met ons drieën hebben we toen de specifieke posten voor elke rekening opgemaakt en gefantaseerd. De burge meester hielp daaraan mede. V. had er niet zooveel verstand van en daarom besprak ik de verschillende postenmet den burgemeester. We maakten eene bijrekening ad f 721.60, wegens bijkomende werken in 1904 aan de school aan den Zandweg en eene bijrekening ad f 369.82 wegens bijkomende werken in 1904 aan de beide veldwachterswoningen. Mijne bedoeling was om den burgemeester In zake de lee ning te helpen, niet om er voordeel van te hebben. Er is mij niets voor betaald. V. gaf mij later te kennen dat hij nog een blanco mandaat had, waarop mijn handteekening als kwijting stond. Dit kwam mooi uit en kon nu voor deze rekeningen dienst doen. Thuis heb ik toen die beide rekeningen uitge werkt en in 't net geschreven. Om de rekeningen o u d te doen schijnen heb ik ze in den rook gehan gen en daarna aan V. ter hand gesteld. Ik heb die f 1091.42 niet ontvangen, want de rekeningen waren gefantaseerd in verband met de leening. „Bij mijn verhoor door de Raadscommissie heb ik bovengenoemde rekeningen teruggezien. Ze waren toen gehecht aan bovengenoemd blanco mandaat." Aldus verklaard den 30en December 1910. (get.) J. LIPKE." De commissie verklaart dat zij nog meer onregel matigheden heeft gevonden en daaromtrent een klacht bij de justitie ingediend. Ook is haar gebleken, dat de administratie van den gemeente-ontvanger niet in orde is. Op bovenstaande gronden stelt de commissie aan den Raad voor een adres aan Hare Majesteit de Koningin te zenden met eerbiedig verzoek, dat het Haar moge behagen, den burgemeester der gemeente J Doornspijk te schorsen en na het instellen van een I onderzoek hem als z«x>danig niet-eervol ontslag te verleeneu; Gedeputeerde Staten van Gelderland uit te noodi- gen, door een commissie uit hun midden een onder zoek te doen instellen ten kantore van den gemeen te-ontvanger van Doornspijk naar de door de Raads commissie aangewezen onregelmatigheden; afschrift van het rapport der Raadscommissie te zenden aan Hare Majesteit de Koningin en aan Ge deputeerde Staten van Gelderland. Het rapport is geteekend door de Raadsleden W. v. d. Brink, L. Vinke en E. Draaier. DE PROEFPREEK VAN MR. TROELSTRA. In „De Blijde Wereld", orgaan van de Christen- sor-ialisten lesst men (13 Jan.) in het wekelijksch overzicht het volgende: „Pieter Jelles, de dichter, was de vorige week in Friesland. Zijn hand de vuist, waarin hij het zwaard voert als de geduchte politieke strijder, is niet ruw en grof geworden; ze weet aan de dichterluit zeer fijne, schoone, treffende tonen te ontlokken. Wij hoor den hem in de Ned. Herv. Kerk te Stiens, het dorp, waar hij een goed deel van zijn jongensjaren door bracht. Troelstra op den kansel! Hoewel menige kan sel in Friesland gewend is aan een socialfst, dat de man. die naar het oordeel van al de benepenen en dnisterlingen in ons land ons volk wil voeren naar een afgrond, op die gewijde plaats stond, zal hen nog wel luider doen jammeren over den socialistischei kanker, die nu al in het kerkelijk leven steeds die per invreet. Troelstra zelf nam het minder tragisch op ,,'t Was mijn proefpreek!" hoorden wij hem schertsen. Daar gaf Troelstra dan voor een schare van zeven, acht honderd man. die in groote stilte luisterde, zijn warm, levend dichterwoord uit den rijk dom van zijn zieleleven. Er zijn liederen zonder woor den. en er is religie zonder kerkelijke vormen en termen. Sommige verzen, door Troelstra zuiver en mooi van den kansel voorgedragen, bevatten meer godsdienst en stichtten meer dan een knap, maar dor theologisch betoog. Daar was diepe stilte, teeken, dat de zielen ontroerd luisterden, toen het van dan kansel klonk, in dichterwoorden den religieusen strijd en verlangens van ons Friesche volk weergevend: Ik ken net libje sQnder Gód, In help en treast yn 't swartste lot, In Heit, dy, as my d' ierde untslnkt. Mei blide hlmelloafts my winkt; Jen dyt my taropt, dei oan dei, Det 'k oan syn herte rf-ste mei. „De kerkvoogden der Ncd. Herv. Gemeente van Stiens verdienen lof, dat zij tegen, bekrompen voor- oordeelen in het ruime, friesche kerkgebouw voor dezen avond vol wijding cn poëzie hebben afgestaan en zoo aan een menigte van bondorden mogelijk maakten te genieten van Troelstra's groote gaven als dichter en spreker. Een kinderkoor, onder leiding van den heer Wartena, zong met lieven, frisschen zang .eenige Friesche liederen van Troelstra in de pauzen, opende met een „Onze Vader" en sloot met een „Requiem", 't Was van begin tot eind een avond van mooie stemming." GOUDZOEKERS. Naar de N. Crt. meldt, zijn thans lederen morgen ean twintig k dertig mannen, voorzien van schopjes zonder steel, blikken dekseltjes, overschoenenhoorns en verder kra,bmaterieel, op het Schevoningsche strand te vinden. Jn lange rijen wordt het strand over een afstand van een paar honderd meter Noordwaarts van het Wandelhoofd systematisch netjes en heel voorzich tig afgekrabd en afgezocht. Het is een vreemd gezicht die stoere visschers in een lange rij op hun knieën liggend, ijverig bezig te zien met zoo'n blikje. Zelden wordt hun werklust niet beloond en er gaat bijna geen dag voorbij of deze krabbers «le optimistische Scheveninger be titelt deze verrichting met den naam „goud zoeken" halen eenige dubbeltjes, kwartjes, soms guldens, onder het zand vandaan. Er behoort naast geluk, ook veel geduld en oefening toe, om bij dit werk te slagen. Een geroutineerd krabber vërgist zich zel den bij dit naspeuren en zal niet licht een met zand omringd stukje schelp voor oen geldstuk aanzien. Men staat er o%-er verwonderd hoeveel geld in het seizoen op deze plaats verloren is gegaan. En het is een verblijdend teeken voor de Scheveningsche „goudzoekers", dat er in het seizoen Immer meer geld op deze plek verloren raakt. KLEINSTEEDSCH. De Opr. Haarl. Ct. geeft in haar nummer van Zondagavond het volgende berichtje: „Twee meisjes, ze waren 17 en 19 jaar oud, waag den zich gistermiddag op straat, gekleed in, wat het politie-rapport vermeldde, „zeor nauwe rokken, nieuw model". Ze vielen al heel gauw in het oog de dame tjes; ze werden uitgejouwd, en gevolgd door een steeds aangroeiende menigte, die zich vermaakte nier. haar onbeholpen bewegingen. Ten laatste zochten de nufjes haar heil bij it-mapd in de Kamperstraat. Toen de politie de menigte had uiteen gejaagd eu ruim baan gemaakt, snelde het nieuwmodische twee tal naar huis." De Haarlemsche jongedames in questie mogen inderdaad „nufjes" zijn geweest en «ie „zeer nauwe rokken, nieuw model" een uiting zijn van smake loosheid, ons dunkt dat de uitjouwers wel een be risping verdienen voor hun ergerlijk optreden. Het Haarlemsche straatpubliek heeft, als wij ons niet vergissen, eenige onaangename herinneringen aau zijn optreden, ook tegenover vreemdelingen, goed te maken,. VIJF JANTJES AANGEHOUDEN. Gistermorgen werd door de politie te Purmerend 'n vijftal Jantjes aangehouden, die gedeserteerd wa ren van 't pantserschip „Piet Hein", liggende aan Den Helder. Zo zijn op last van den burgemeester weder ter beschikking van de autoriteiten gesteld. PLANNEN VAN MINISTER COLIJN. Naar wij vernamen zijn de viermaanders. die mi nister Cool in de Militiewet wilde behouden, bij het te verwachten wijzigingsvoorstel van minister Colijn b«jstemd te verdwijnen. ZELF „NOGA" BEREIDEN. 'n Stukje „noga" (nougat) bij wijze van versna pering na het middagmaal laat zich uitstekend ge bruiken. Iedere huisvrouw kan het artikel op de vol gende manier bereiden: Ze neemt een, kopje vol witte suiker, stort dit in een aarden pannetje en voegt er een kluitje boter bij: op een zacht vuurtje of een iaag brandend pe troleumstel laat ze dit onder gestadig roeren smel ten, zoolang, tot de massa bruin en vloeibaar is. Zoete amandelen, vooraf in warm water van de brui ne zaadhuid ontdaan en in stukjes gesneden, voegt men er bij en roert ze er dt>or. Onmiddellijk daarop giet men alles op een plat bord, snijdt het vlug in stukjes en de „noga" is klaar. In een goed slui tend busje bewaart men ze 't best. DIENSTWEIGERAAR MAMMEN. Men schrijft uit Alkmaar aan de N. Crt.: Het bericht omtrent den dienstweigeraar Nico Mammen, ontleend aan de Vrije Socialist, behoeft m. i. eenige aanvulling om een misverstand te voor komen, als zou er thans verband bestaan tusschen dienstweigering, gevangenis en krankzinnigheid bij dezen persoon. Mammen is nl. geen dienstweigeraar en bevond zich daarom dus niet in de gevangenis. Wel is hij indertijd in 1906 en 1907 dienstwmge- raar geweest en heeft toen gevangenisstraf voor dit feit ondergaan. Op 18 Juni 1907 is hij echter uit de sterkte ge bracht, wegens dienstweigering, en hem voor 5 jaar het recht ontzegd om bij de gewapende macht of als militair geëmployeerde te dienen, met veroordeeling tot een gevangenisstraf van 6 maanden. Is hij thans uit de gevangenis naar een krank zinnigengesticht overgebracht, dan staat zulks in geenerlei verband met „dienstweigering". O ZOO! Van den heer W. H. Karssing, bij zijn broeder te Molecaten inwonend, werd voor eenigen tijd een som van f 2000 aan bankpapier ontvreemd. De nummers waren echter alle bekend. Vrijdag is naar aanleiding van dien diefstal de schoonzoon van dien broer, die in Hilversum bij het koopen van eenige luxeartike len, éen dezer bankbiljetten van f 200 ter betaling aanbood, gearresteerd en gevankelijk naar Zwolle overgebracht. Ook de schoonzuster is wederom in verhoor geweest.

Schager Courant | 1911 | | pagina 1