uil! „De Streef' en meting. 257 707 231 10085 324 459 18012 497 294 777 271 204 395 506 68 791 313 784 504 326 619 605 110 875 444 820 509 338 625 807 455 973 620 990 529 394 629 872 621 989 525 5009 553 489 699 874 645 641 209 565 502 13062 16012 647 658 366 566 504 108 65 838 660 432 578 520 145 72 918 764 482 589 701 182 106 955 284 595 663 957 254 114 960 229 600 691 11096 259 191 19040 Binncnlandsch Nieuws. SCHRIKKELIJKE POGING TOT ZELFMOORD. In, een vlaag: van waanzin overgoot zich Woensdag ochtend een 33-jarige ongehuwde vrouw te Utrecht, met petroleum en stak zich daarna in brand. In vlammen gehuld, sprong zij van het ballcon harer wo ning. Met zeer ernstige wonden, die zoowel door het vuur als door den val waren veroorzaakt, werd zij opgenomen en naar de kliniek vervoerd. MIDDENWEG Moet ik je nu met je tweeling feliciteeren, of kondoleeren Feliciteer me met den een en kondoleer me met den ander. OUDE NTEDORP. Het zoogenaamde eilandje, van den heer Jb. Re- zelman alhier, is gekocht door den heer D. Kleijer, waarop door hem een metselaarsaffaire zal worden gebouwd. BEHOUD VAN NATUURSCHOON. liet mooiste gedeelte van de duinen le Appelscha (Fr.) is door hel Kijk aangekocht. Deze plek om zijn natuurschoon bekend, is ongeveer 130 H.A. groot. KNIKKERENDE-JONGENSTAAL. Een Amsterdamsche correspondent schrijft: Ik heb mij deze week de moeite gegeven een Ixalf uurtje te blijven staan bij een groepje knikkerende jongens in het hartje van onzen „Jordaan", deze onvor- valschte Amsterdamsche volksbuurt. Hebben de dieven hun eigen taaltje, waardoor zij zich. zonder hun geheimen te verklappen, onder elkaar verstaanbaar kunnen maken, ook de knikkerende Am sterdamsche jongen bezit zoo zijn eigen uitdrukkingen, waar-door zij zich bedienen bij hun spel. Het woord „knikker" wordt niet meer gehoord, hoeft plaats gemaakt voor „daaj". En het behoeft u niet meer le verbazen als de jongen een „loevie dajen" vraagt. Een „loevie dajen" beteekent voor een halve cent knikkers. De markt onder de jongens is tegen woordig 8 voor een „halvie", als men ten minste met of bij den verkooper speelt. Zonder spel moet men zich 'met 6 voor een 1/2 ct. of 12 voor een „spie" te vreden stellen. Nu is er groot verschil in qualileil der „dajen". Een „kalke daaj of „meeldot" is niet veel waard. Ze zijn van kalk en breken gauw, zijn absoluut niet in tel. En als men alleen meeldoilien heeft, dan kan men niet meespelen. Het zijn ondeugdelijke aandeelen. Ook „urtjes" zijn niet zeer gezien. Ze zijn te klein, maar staan iets hooger genoteerd dan de kalken „dajen". Men kan natuurlijk op verschillende manieren knik keren Daar hebben wij de Engelschc rol, het keizeren, het knurvoeren of prikken. Wie „rut" of „caps" is, is al zijn knikkers kwijt. BRABANTSCHE ZEDEN. Aan het eind der vorige week zou te Berchem hij Oss (N.B.1 een uitvoering plaats hebben door de Maria- vereeniging. aangesloten bij de R. K. Drankwecr. Daar waren echter personen die dat verhinderen wilden, men- schen die de drankwecr niet goed gezind zijn. Zij hebben een avond voor de voorstelling het bondslokaal gebom bardeerd en de 30 ruiten stuk gegooid of geslagen. De uitvoering is toch doorgegaan, want men heeft direct alle schilders uit de buurt aan het glazenmaken gezet. ONBETROUWBAAR PERSONEEL. Iri den laatstcn tijd werd herhaaldelijk bemerkt, dat pakketten in de goederenloods op hel Holt'. Spoorsla- tionstenein te 's-Gravenhage ware beschadigd en dat een gedeelte van den inhoud ontbrak. Aangifte volgde bij de politie, die gisteravond twee stationsarbeidors op hêeterdaad betrapt heeft toen zij in de loods appelen stalen uit een mand. ARME JONGEN. Bij hel ophijM'hen van stalen platen m het m aan bouw zijnde dok in den Buikslotcrhami, hij Ainstodam. is gisterenmiddag een zoogenaamde harp gebroken, waai- docr een plaat van 600 A 700 K G. gevallen is op een 17-jarigen jongen, die onmiddellijk is gedood. ANNA PAULOWNA. Dinsdag 7 Februari hield het departement Anna I au- lowna der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen eene vergadering met dames in „Veerburg De zaal was cocd bezet. Bij ontstentenis van den voorzitter, fun deerde in diens plaats de heer C. Roggeveen, die na een woord van welkom de bijeenkomst opende. Bij accla matie werd de heer D. Stammes tot lid aangenomen. Hierna trad de heer C. Roggeveen in den catiieder en deelde'mede. dat hij tc-t onderwerp zijner leang ge; kozen had het laatste gedeelte uit „De gezegende dag door Astrid Ehrencxon-Mülter. Met groote aandacht werd spreker gevolgd en een dankbaar applaus beloon de hem aan Tiet slot. l>c heer D. C. Rezelman paf daarna „De minister lacht" door Benaard Canter; later nog. ,Jan-Oom, de vetweider" van Nora, welke beide bijdragen zeer in den smaak vielen. Het „Slaapliedeke". solo door me]. M. M. F. van Wijk werd evenals „Van eene Koningin ne van 18 jaar"' door dezelfde goed gezongen en beide liederen oogstten prooien bijval. ,.'t Skapseljoon bijdrage van deh lieer N. Raap bracht de lachspieren danig in wei kina doch nog meer hilariteit verwekte „de voordracht vanmej. Jetten en den heer P. Rezelman vooral ook. omdat daarin wat „polders" was ingelicht. Ookde voordracht van mej. Jetten „Japansche liefdeshistorie viel zeer in den smaak. Voegt men hier nog bij dat de ruimten tusschen de bed ij ven werden aangeviild door goede piano muziek van den heer D. Zon, dan blijkt liet, dat er dien avond stof in voldoende mate is geweest, waardoor hij dan ook goed slaagde. Nadat de waarnemende voorzitter dink had gebracht aan allen, die dien avond zoo flink hadden medegewerkt aan het verkregen succes, .viel de hamer. Edoch, men ging nog niet naar huis. Winkel. Reeds herhaaldelijk hadden we gehoord van de Cine- matograph Eledrique Parisienne van den heer N. li. Schinkel, waarmode in naburige gemeenten voorstel ling-u werden gegeven, en alom geroemd werden. 1 hans zijn we in de gelegenheid geweest er m onze gemeente van te genieten. In de kolfbaan van den heer Wit, zijn door den heer Schinkel drie voorstellingen gegeven, en wet Zon dagmiddag kinder- en familievoorstelling. Zondagavond een voorstelling voornamelijk voor jongelui met bal na afloop, en Dinsdagavond liet slot. yaar vooral van eebniik gemaakt is dcor gehuwden, doch welke voor stelling men ook heeft bijgewoond, de meenmgeji zijn van allen gelijk. Ze hadden genoten, een programma rijk aan afwisselingen, had hen doen gemeten en de heer Schinkel daarvan overtuigd en zelf tevreden over zijn goed bezette zalen, slcol zijn bezoek mot een „als 't mag. tot weerziens". EEN KINDERWIEG IN BRAND. Gistermiddag ongeveer kwart vóór vijf uur is er in perceel no. 8bis aan het Kockoeksplem hoek Ha- vikstraot te Utrecht een kleine binnenbrand ontstaan. De oorzaak is onbekend; de bewoonster was even af wezig om in de buurt een boodschap tc doen; zij had ceug- nog jcugdga kinderen 111 de woning achtergelaten. Óen der kinderen lag nog in de wieg. De wieg stond voor een g"oot gedeelte in brand, terwijl ook ©en vloerkleed was in brand g raakt. Op het hulpgeroep der kinderen kwamen eenige bewoners uit de buurt toesnellen, die uit de brandende wiep hel kind, dat reeds ernstige brandwonden had gekregen, redden, het moest onmid dellijk worden overgebracht naar de Rijksklinieken. Het brandje is door 3 burgea-s gebluscht, door de brandende wieg uit liet raam te werpen en hot vloer kleed te doovon. DIEFSTAL IN DE HOORNSCHE CANTINE. Gistermiddag heeft de bijkok V„ een der twee mili tairen, die in voorarrest werd gesteld, bekond, den diefstal uit do kas der cantine van de kazerne /le Hoorn te hebben gepleegd. Op zijn aanwijzing is gisternamiddag door militai ren en politic een uitgebreid onderzoek ingesteld aan den Schelhiikhouterdijk, buiten Hoorn, waar 11a lang zoeken uit den grond werd opgegraven, hel ijzeren geldkistje, inhoudende specie van het vermiste bedrag. Hel bankpapier, tot ean waarde van f 120, werd op aanwijzing van V. verborgen gevonden in het privaat. G., die verdacht werd van medeplichtigheid, en ook in voorloopig arrest is. blijft ontkennen medeplichtig te zijn aan den diefstal. VOOR ineen temden kunnen worden behandeld. Wat propa ganda kan worden gemaakt. Als men bijv. mee kan gaan om de commissie van onderzoek te steunen, zou een kleine toelage haar welkom zijn. Do voorzitter, de heer v. d. Steen, vraagt, of do verschillende gemeentebesturen willen doorwerken om op een volgende vergadering hel liier behandelde on derwerp te bespreken, en verzoekt, dat elk in zijn ge meenteraad een commissie er voor benoemt en daar over vergadert. De heer Alberts wijst er op, dat gaarne wordt ge zien, dat van elke gemeente een belangstellende zit ting in de commissie neemt. De heer Pijper van Opmeer zou willen bepalen oi de wennschelykheid kan worden uitgesproken, om door te gaan. De heer v. d. Hegge Zijnen, we hooren het, is gaarne bereid over te komen, welnu laten we hem verzoeken, dat te doen op eene groote door ons te beleggen vergadering, om naar aanleiding daarvan in elk der raden de zaak te bespreken. Voorzitter ziet gaarne dat de gemeenteraden offi cieel schrijven of ze bereid zijn om voorloopig mee te doen en wat ze willen bijdragen. De heer Stapel acht het wenschelijk, dat elk ge meentebestuur zijne bijdrage kan noemen, dan weten we wat als gezamenlijke bijdrage daarvan is te ver wachten om de kosten te bestrijden. De gemeenteraden moesten dan officiéél bijeenko men en de vraag stellen of voorloopig meegewerkt zal worden tot aansluiting en welk bedrag men er voor over heeft voor kosten van voorloopig; onder zoek, zonder verdere financiëele verbinding. Aldus wordt goedgevonden. Overeengekomen wordt, dat de antwoorden tot den heer Van der Steen zullen worden gericht. Aan de gemeenteraadsleden, voorzitters en secre tarissen te Hoogwoud, Abbekerk, Wognum, Hens- fcroek. Opdam, Spanbroek, Opmeer en Sijbecarspel zal een Schager Courant met verslag dezer zitting wor den gezonden, bepaalt men. Voorzitter dankt voorts de heeren Dibbets en Al berts voor hunne vele inlichtingen» dankt voor de opkomst en hoopt dat we 't nog eens mogen bele ven, dat we ,;hét licht der toekomst" zullen krijgen. De heer Breebaart van Hoogwoud zegt nog, dat het hem aangenaam heeft getroffen, dat de kleinste gemeente Opmeer het initiatief in deze nam en hoopt op welslagen en dat we eenmaal zullen aansluiten bij de Electrische Centrale. Hierna sluiting. PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Bij Kon. Besl. is machtiging verleend aan Woensdag 8 Febr. 1911 werd te Opmeer in hel lo kaal van den heer SchoLsman vergaderd lei' bespreking van de wenschclijklicid tot aansluiting door Opmeer en omliggende gemeenten bij de voorgenomen oprichting der Electrische Centrale voor „De Su eeken omgeving. Vooratter was de heer 11. J. K. v. d. Steen, Bur gemeester van de gemeenten Opmeer en Spanbroek. Ruim een twintigtal personen zijn aanwezig, ver tegenwoordigende zes van de acht uitgenoodijcle ge meenten, n.1. Hoogwoud., Hensbroek, Opmeer, Obdani, Sijbekarspel en Spanbroek, Bovendien waren als gasten aanwezig de heeren J. Alberts, waarnemend notaris te Hoogkarspel en J. E. G. C. Dibbits, burgemeester der gemeente Zwaag. respectievelijk secretaris en lid der commissie van onderzoek voor de slichtiiig van eene Electrische Centrale, die uitgebreide toelichtingen gaven, waarbij ter sprake kwam het rapport, uitgebracht door B. A. J. van Hegge Zijnen, Technisch adviseur dier commissie. Na eenige voorbereiding zijn in elke gemeente in Commissaris der Koningin in Noord-Holland, tot het het gebied dat men voor de Electrische Centrale op bijeenroepen van de Staten dier provincie in buiten- het oog heeft, vragenlijsten huis aan huis aangeboden, gewone zitting, op Dinsdag 7 Maart 1911, ten einde (in :t geheel 14000), waar de noodzakelijkheid was alsdan aan de orde te stellen de benoeming van een gebleken, om Ier plaatse een zoo nauwkeurig moge- griffier der Staten en de behandeling van eene voor lijk onderzoek in te stellen. Van de 14000 verspreide formulieren zijn er slechts 6000 ingekomen, jiaar het mei 't ophalen niet best in zijn werk is gegaan en dit „op een koopje" lis geschied. En van die 6000 hebben zich 3500 verklaard vóór electrisch Lic-ht. Voorts hebben polderbesturen, kerkbesturen en de HolL. IJz. Spoor voor hare stations zich voor aansluiting verklaard. Naar aanleiding van deze uitkomsten lieeft dan ook de heer v. d. Hegge Zijnen geadviseerd, ten spoedigste er toe over le gaan om de plannen voor een Electrische Centrale uit te gaan voeren. In zijn praktijk toch heeft genoemde adviseur nog nooit een centrale voorbereid, die er zoo gunstig voor stond als deze. De kosten/ Men heeft aandeelen laten drukken van 5 en van 10 gulden^ met het verspreiden waarvan nogal succes is bekomen. Aan de bij de cp le richten Centrale betrokkene gemeenten zijn voorts bijdragen gevraagd en ver kregen. Ook van polderbesturen. Voor den aanleg zal noodig zijn f 1,250,000, zeer nauwkeurig en runn geraamd, zoodat overschrijding niet te verwachten is. Omtrent de tinaneieele zijde worden uitgebreide in lichtingen gegeven. De commissie hoopt 7 a 8 ton in dcii vorm van eene obligalie-leening bijeen te brengen, zoodal er dan JiQg ruim 4 ton voor aandeelonkapitaal te plaatsen overbleef. Als nu eens 20 gemeenten deelnamen, behalve de polderbesturen (zou dat voor elke gemeente voor 120.000 aandeelen worden). Voor de gasfabriek was een veel hooger bedrag in „De Streek" ook geen bezwaar. .'Vis polderbestuur meent men intusscshen alleen „de vier Noorder Koggen" te mogen noemen, mei 't oog op haar stoomgemaal. Geopperd wordt het idéé ook de Banbesturen aan- deelen te laten nemen. De heer Breebaart van Hoogwoud meent: het is de Staatspensiouneering. Wieringerwaard. Op Maandag 27 Februari en Woensdag 1 Maart zai de afdeeltng Wieringerwaard weder een openbare vergadering houden en zal haar Propaganda-club op voeren het drama: Moederliefde, gevolgd door: Oud en Afhankelijk. Maandagavond hebben uitsluitend de leden met hun dames toegang. Woensdagavond is de, toegang vrij, behalve ver plicht programma 10 cents. Waar het bestuur alles in het werk stelt, om den leden eenjge aangename en nuttige avonden te ver schalen, en tevens propaganda voor haar doel en stro- en te maken, door in plaats van éen, twee avon den te o^ganiseeren, zal het dat bestuur zeer wel kom wezen, wanneer de leden dit alles met een kleine vrijwillige bijdrage steunen. Burgerlijke Stand. GEMEENTE SCHAGEN. Ingeschreven van 69 Februari 1911. Overleden: Maart je Vlugt, oud 24 jaren, dochter van Klaas Vlugt en Maria Noordstrand. Gemeente ZIJS'E. Ingeschreven van 38 Februari 1911. Getrouwd: Dirk Schoen, metselaar, 24 jaar, te Zijpe en Antje de Vries, zonder beroep, 24 jaar, te Wieringerwaard. Overleden: Pieter Oud, 82 jaar, woduwn. van Jo- hanna van Reijeu. Gemengd Nieuws. j vraag of je van de Banbesturen het hemen van aan kleden kunt verwachten. Op 't oogenblik toch is de j eleetrieiteit nog niet voor den landbouw 1e bezigen. I De heer Dibbits merkt op, dal ej. in kleine plaatsen wel electrisch Licht is en dé industrie daarbij hand over hand toeneemt. Voorts is voor dorschen en karnen electrische beweegkracht toch aan te wenden. Men kan die zoo klein krijgen als men haar wil hebben.. I De vraag wordt voorts door een der aanwezigen ge steld, hoe de eleetrieiteit voor de keuken dienstbaar te maken. 1 De heer Alberts toont dc mogelijkheid aan om met de elctriciteit te koken, 't Is echter nog iels nieuws. Wat de kosten betreft, men wil graag cersL goede- toelichting. Want als men er niets van weet, dan zou men niet zoo graag aansluiten. De petrouleumverlichiing zal in 't algemeen iels duurder zijn dan de gasverlichting terwijl, indien de gasprijs 7 cent bedraagt in het algemeen met electrisch fiaht daartegen kan worden geconcurreerd. Zoo dit laatste ongeveer 20 cents per eenheid kost, terwijl voor kracht, bij denzelfden gasprijs. men 'eleclriscii, met siroemprijzen van ongeveer 10 cents, nog gocxlkooper werkt. Een abonnement voor een Ampère kost pl.m. f 26.65. Voor dit bedrag heeft men vier lampen, die. al wordt dat niet gedaan, een jaar lang dag en nacht kunnen branden. Ook voor strijken, koken cn verwar-, men kan men de eleetrieiteit aanwenden. Brandt men petroleumverlichtingl een half jaar lang eiken avond )iicht, dan zal dat volgens berekening door den heer Alberts f 16 aan petroleum- kosten (behalve glazen en kousjes). Met eleetrieiteit zou men dan voor f 6.40 klaar zijn. De heer Dibbits zegt, dat naar aanleiding van de ruim 3000 lieden, die zich voor electrische verlichting verklaarden, rapport is opgemaakt. Ep bij aansluiting van dit aantal zullen de prijzen zijn als is aangenomen, terwijl bij meerdere opgave de prijzen nog zullen dalen. De Centrale zorgt bij aanleg, dat de draad in huis komt. Men kan zelf de lampen, enz. betalen, of des- gewenscht de Centrale den geheelen aanleg laten maken. Ook kan men huren van de Centrale. Heeft men gelei ding vanaf buitenmuur langs zolder, dan kan daaraan de electrische lamp (kostende een paar gulden) wor den gehangen. Een eenvoudige electrische lamp js vol doende. Men kan electrisch messen slijpen, koffiemalen, bak sel snijden, wasschen. zelfs... melken, enz. enz. 1 De heer Alberts meldt verder, dat de heer Dibbits en hij de andere week naar Amsterdam gaan om te hooren hoeveel geld geleend kan worden. De financiëele roensehen die liet rapport hebben gezien, vinden dit gfunstig en willen ér wel op geven. De finaneieele op zet van de zaak heeft men in Amsterdam goedgevonden. Avondlantaarns zullen (van zonsondergang tot mdd- dracht van Gedeputeerde Staten tot vaststelling van eene regeling der pensioenen van hoofdbeambten, be ambten, en het overige personeel van de gestichten „Meerenberg"' en „Duinenbosch", en van hunne we- duwenn en weezen. DE WOGNUMMERS. De correspondent, van het Hdbl. te Londen seint: Het zangkoor „Jacob Kwast", uit Wognum, zal hier ter stede in het „Hippodrome" dagelijks twee maal optreden, van 20 Februari tot 5 Maart. EEN BUITENKANSJE VOOR DEN FISCUS. Dinsdagmorgen werd bij aankomst, van den Zuid- Duitschen mailtrein uit Vlissingen aan het grens station te Goch ter voldoening der inkomende rech ten aangegeven een diamant ter waarde van 2% mil- lioen Mark. HEIKE-ZEDEN. Te St. Willebrord ('t Heike) is gistermiddag het woonhuis met den inboedel en de schuur van De Bruin totaal afgebrand. In plaats dat de heibewoners uit den omtrek den brand gingen blussehen, maak ten zij een rondedans om het brandende gebouw, zooals Indianen om den brandstapel. „Het verbrandde ls toch verzekerd", werd gezegd. De oorzaak van den brand wist niemand. ONTSLAG ONDERWIJZERESSEN BIJ HUWELIJK De volgende motie is met algemeene stemmen aan genomen door de afdeeling Alkmaar van het N.O.G.: „De afdeeling Alkmaar van het N.O.G., zich ver klarende tegen het wetsontwerp-Heemskerk, inzake ontslag aan de onderwijzeressen hij huwelijk, besluit aan den afgevaardigde voor het district Alkmaar, in de Tweede Kamer, te verzoeken, zijn medewerking te willen verleenen tot verwerping van bovengenoemd wetsontwerp." BURGERVLOTBRUG. Het voor korten tijd opgerichte zangkoor in de Doopsgez. Gem. te Zuid-Zijpe, heeft in de godsdienst oefening van Zondag 1.1. een paar liederen gezongen. De wijze, waarop dit gedaan is, geeft alle hoop op een volgend succesvol optreden- DAAR IS HET WEL WINTER. Bij Podol, in, Russisch-Polen, is een goederentrein in de sneeuw blijven steken. Vijf beambten zijn dood gevroren. Telegrafisch Weerbericht. 9 FEBRUARI. VERWACHTING. Toenemende tot matige zuidelijke tot westelijke wind. Nevelig tot betrokken. Later wellicht regen. Zachter. Predikbeurten. ZONDAG 12 FEBRUARI. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE te: Sehsgtn, nm. 1.30 uur, Ds. Van Loon. Winkel, v.m. 9.30 uur, Ds. Nieuwburg. Larsingerhorn, v.m. 9.30 uur, Ds. Schermerhorn vai •N. Niedorp. Valkoog v.m. 9.30 uur, Ds. Tinholt. Sint Maarten, 's av. 6.30 uur, Ds. Tinholt. Callantsoog. Geen dienst. Zuid-Zijpe, St. Maartensbrug, v.m. 9.30 uur, Ds. Groeneveld. (Doop.) Harenkarspel, v.m. Dirkshorn, Ds. Van. Meurs. Noord-Zijpe. Geen dienst. Huisduinen, v.m. 10 uur, Ds. Van Griethuijsen. 'Julianadorp; ham. 2 uur, Ds. Van Griethuijsen. Wieringen, Den Oever, v.m. 10 uur, Ds. Leendertz. Wieringen, Westerland, v.m. 10 uur, Ds. Bax. Wieringerwaard, v.m. 9.30 uur, Ds. Huizinga. Anna Paulowna, v.m. 10 uur, Ds. Hopster. Kolhorn, nam. 2 uur, Ds. Huizinga. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Wieringen, Hippolytushoef, 's av. 7 uur, Ds. Leen dertz. Barsingerhorn. Ds. Kooiman. Noord- en Zuid-Zijpe, Oudesluis, v.m. 10 uur, Ds. Holtz. Broeder- en zustervertoeving. (Rekendag, dia kenverkiezing. Nieuwe Niedorp, Ds. Haar». LOKAAL „BETHEL", HOEP SCHAGEN, ten behoeve der Nederlandsch Hei-vormde Kerk: v.m. 10 uur, de heer P. de Borst Collecte voor In- dernacht te branden met inbegrip van onderhoudt per wendige Zending. m 1( iaar per stuk f 10 kosten. Nachtlantaams komen op Breezand, v.m. 9.30 uur, de I 18 per jaar. En dan hcoft men natuurlijk nog Jde Woensdagavond 7 uur, de heer Woltman. avonden Waarop het lichte maan is. I Evangelraatle Vereeniging „Rebobolh te Hippolj- De heer Breebaart vindt, we hebben de heeren nu gehoord, 't is thans dc vraag wat er vórder moet wor den gedaan. Dc heer Alberts oordeelt, dat als het verhandelde in den smaak is gevallen bij dc aanwezigen, zou hel idéé verspreid Jiunnen worden en in de diverse ge- Evangelisatie tushoef, Wieringen, v.m. 10 uur, de heer J. Dijkstra, 's av. 7 uur, dezelfde. WOENSDAG 15 FEBRUARI. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE te: Barsingerhorn, 's av. 7 uur, Ds. Van Loon. Zitting van Dinsdag 7 Februari 1911. DE PEST IN NOORD-CHINA. De berichtgever te Charbiu van de New York He rald seint nadere bijzonderheden over de bestrijding der pest in Foetsjiatsjeng de Chineeeche stad bij Charbin. In den aanvang der epidemie waren de Chineezen onbewogen en onverschillig; zij weiger den de ziektegevallen aan te geven. Maar op het oogenblik is daari» een vreeselijke verandering ge komen. Zoodra zich in een huis bij een der bewo ners symptomen van pest voordoen, wordt de zieke onmiddellijk het huis uitgedreven en aan de man nen van den sanitairen dienst overgelaten, die hem naar een der geïsoleerde hospitalen brengen, waar hij zeker sterft. Soms slaagt de ongelukkige er in, te ontsnappen aan de waakzaamheid van de genees kundige politie en lukt het hem de wijk te nemen naar buiten, maar dan sterft hij er van koude en gebrek. Te Foetsjiatsjeng is men gereed gekomen met de verbranding van 2300 lijken, die daar op zestien sta pels en verder in groote kuilen lagen. Feitelijk is er, wat Foetsjiatsjeng betreft maar éen middel om de epidemie tot staan te brengen: de geheele stad af te branden. Maar de autoriteiten weten geen weg met de duizenden Chineezen die dan dakloos zouden worden. In Foetsjiatsjeng wa ren tot Maandag 1.1. 6174 personen aan de pest be zweken. In Russisch-Charbin 1126 personen Weer is er te Charbin een dokter gestorven aan de pest, nl. dr. Michel. Hij is reeds de zestiende van den Russischen geneeskundigen staf de assis tenten meegerekend. Van deze zestien waren acht niet behandeld met het Haffkineserum. Zes hadden een eerste behandeling met het middel ondergaan; twee waren volledig behandeld. Van deze laatsten stierf er een vijf dagen na de tweede behandeling, een ander tien dagen daarna. De Chineesche dokter Tsjoe stierf twaalf da^en na. de tweede behandeling; de Engelsche dokter Jack- son negen dagen er na. Het schijnt dat een dag of acht na de behandeliing de immuniteit ophoudt. Of schoon in deze epidemie het nut van het Haffkine serum niet overtuigend is gebleven, blijven de dok ters het gebruiken, omdat zij niets beters hebben. Ook met „606" zijn proeven genomen, naar het schijnt zonder veel resultaat. Berichten uit Noord-Mantsjoerije behelzen, dat de pest zich snel verbreidt langs de spoorlijn. Volgens een bericht uit Peking van den corres pondent der N. Y. Herald aldaar dreigt er gevaar voor besmetting van uit Tientsin. Twee reizigers, die Zondag uit Tientsin aankwamen, zijn in Peking gestorven. Er is klaagt O,hl te Peking geener lei quarantaine of zelfs maar toezicht op reizigers uit Tientsin. En in laatstgenoemde plaats gaat het slecht; wijl het er ontbreekt aan behoorlijke bestrij ding der besmetting. Alle Europeesche doktoren zijn naar Mantsjoerije. Tot dusver zijn naar schatting in Noord- Mantsjoerije 7000 menschen aan pest gestorven. KHARBIN, 8 Februari. Gisteren zijn alhier 23 Chineezen en 3 Europeanen aan de pest overleden. Te Kwangtsjoentse sterven dagelijks 50 tot 100 men schen aan de ziekte. De kazernes van het garnizoen te Moekden zijn, wijl daar een geval van pest was voorgekomen, in brand gestoken en de manschappen zijn in andere gebouwen onder dak gebracht. JONGENS IN POSTDIENST Bij den Engelschen postdienst zijn tegenwoordig meer dan 15000 jongens in dienst als telegrambe stellers en boodschappers. Die jongens blijven eenige jaren en verlaten dan den dienst. Zij hebben tucht geleerd, maar ook niets meer en moeten nu maar zien, ergens anders een baantje te vinden. Slechts een klein gedeelte van die jongens kan in dienst blijven en opgeleid worden voor het werk, dat door volwassenen moet geschieden. Dat is een misstand, waarop in het .parlemnet al herhaaldelijk de aan dacht is gevestigd. Zoo worden tal van knapen van een goede vakopleiding, die hun in het later leven te pas kan komen, afgehouden. Gisteren heeft een deputatie van het Trade Union Congress met den postmeester-generaal, den heer Samuel, nog eens die quae&tie besproken. De heer Samuel erkende de groute beteelcenis van die zaak. Hij wees er op, dat jaarlijks vierduizend jongens den dienst verlaten en dat hij naar aanleiding van de in het parlement ge maakte opmerkingen een commissie had benoenid om te overwegen, hoe er een regeling zou kunnen worden getroffen, waarbij met de belangen dezer jon gens beter rekening werd gehouden- Het was nu de bedoeling het aantal der jongens in den post- en telegraafdienst te verminderen, uitbreiding te geven aai: het aantal plaatsen voor deze jongens voor ver deren dienst open te houden en overleg te plegen met het leger- en vlootbestuur, om ook hier voor de opleiding voor de genie en de vloottelegraphisten plaatsing te vinden voor een deel der jongens. Ein delijk wilde hij den leeftijd van ontslag der bestel- jongei.s hooger stellen, opda* er jaarlijks minder jon gens in dienst zouden behoeven te worden genomen. De postmeester-generaal deelde nog nader mede, dat het de bedoeling was, voor den dienst als loo- jors in de kantoren zelfs meisjes in dienst te. ne men. Voor deze meisjes zou later als telegraphist of in andere door vrouwen vervulde betrekkingen ge makkelijker plaatsing kunnen worden gevonden. De loonen van de meisjes zouden niet lager zijn dan die van de jongens, zoodat er geen reden zou zijn voor do bewering, dat meisjes zouden worden aangesteld bij wijze van bezuiniging, zooals reeds van enkele zijden is beweerd. EEN CHINEESCHE VOEDINGSMÏDDELENFA*- BRIEK IN FRANKRIJK. De meesl ei^cnaardgc fabriek in frankrijk en mis schien ook wel van geheel Europa is de onlangs in dat land door een Chinees, opgerichte fabriek; de bij hem werkende bedienden zijn allen jonge Chineezen. De fabriek is ongericht tot dc vervaard:g'ng van half-kunst- matige voedingsmiddelen, zooals de bekende voedings-

Schager Courant | 1911 | | pagina 2