Bij de vrije oefeningen viel het verschil tusschen oefeningen aan het paard, in no. 14 aan het hoog- rek, welke laatsten het bewijs leverden, dat onder hen zich beste krachten bevonden, die zeer moeilijke oefeningen zeer correct gaven. Voor de stokoefenin- gen, die getuigden van goede keuze, was het tooneel wel wat klein, waardoor fouten onwillekeurig moes ten gemaakt worden. Een langzamer tempo had aan deze oofening ten goede kunnen komen. De oefenin gen, van, de 2e partij aan de brug waren goed doch aan sommigen zij aanbevolen, bij den schouderstand zachter neer te komen. Zij moeten het in dezen hun leider maar eens goed afzien- Ten slotte kregen we mooie groepen met uitstekende belichting, die het daverend applaus wel verdienden. De heer A. M. Vrugt van Haarlem zorgde door zijne komische voor drachten, voor een.o gewenschte afwisseling tusschen de werkzaamheden, en de muziek tijdens de oefenin gen deed aangenaam aan. De uitvoering is over lyjt geheel genomen goed geslaagd, en onder leiding van den heer C. Keijzer gaat T.O.K.I.D.O. eene goede toekomst tegemoet. DE WOG NUMMERS. De Ijondeusche correspondent der N. R. Ct. seint: Do Wognummers zijn vanmiddag met zeer veel suc ces voor het eerst in het Hippodromê opgetreden. Het zeer talrijke gehoor heeft hen herhaaldelijk te ruggeroepen. .MOND- EX KLAUWZEER, Friesche melkknechten, uit Dultschland terugge keerd, verklaren, dat in, de Duitsche stallen onder de Nederlandsche grenzen veel mond- en klauwzeer voorkomt- Wel worden alle maatregelen genomen uit breiding tegen te gaan, doch desondanks komen er eiken dag nog meer gevallen bij. Deze melkknechten, die nu weer bij den Frieschen boer gaan dienen, leveren gevaar voor besmetting van, den Frieschen, veestapel. Telegrafisch Weerbericht. 21 FEBRUARI. VERWACHTING; Krachtige tot stormachtige zuidwestelijke tot wes telijke wind. Betrokken, later opklarend. Regenbuien- Zachter. Plaatselijk Nieuws. DAM WEDSTRIJD. In het Noordhollandsch Koffiehuis te Schagen werd Zondag jl. de damwedstrijd onder groote belangstel ling voortgezet De uitslag van de gespeelde partijen is als volgt: le Groep: C. D. Rezelman-A. Slijkerman 20. Jb. Jimmink—G. Tuin 2—0. De stand in deze groep is: A. Slijkerman 4 partijen, 4 punten. C. D. Rezelman 3 4 W. Jimminjc 2 2 P. J. Waiboer 2 1 G. Tuin 2 2 Jb. Jimmink 3 3 2e Groep: D. JimminkH. K. Koster 11. M. SchriekenP. Glas 20. D. JimminkD. C. Rezelman 20. De stand in deze groep is: D. Jimmink 6 partijen, 7 punten. P. Nannes 6 6 P. Glas 3 0 D. C. Rezelman 4 3 H. K. Koster 3 2 M. Schrieken 4 6 3e Groep: A: -£|. -HuidOTlrortrvniW-X. da Vrios 20. K. BlokkerC. Bunt e o. J. GeertsemaI. de Vries 20. A. BultJ. Geertsema 20. A. L. ZuidscherwoudeA. Bult 1-1. Deze groep is uitgespeeld; de heeren A. L. Zuid scherwoude en D. A. Blom behaalden beide 8 pun ten- Genoemde heeren zullen, nu nog spelen om den len en 2en prijs. De andere heeren in deze groep behaalden: A. Bult 5 punten, I. de Vries 1. C. Bunt 4. K. Blokker 7, J. Geertsema 7. 4e Groep G. de WaardP. de Wit 11. D. DisselR. Blankevoort 20. D. DisselP. Tuin 20. P. de WitR. Blankevoort 20. P. TuinG. de Waard 20. P. TuinR. Blankevoort 20. De stand in deze groep is: K. Veuger 4 partijen, 5 pupten. R. Zander 3 1 G. de Waard 5 6 ,P. Tuin G 6 D. Dissel 5 6 R. Blankevoort 5 2 P. de Wit 5 4 Aanstaanden Zondag beëindigt deze zeer geanimeer de wedstrijd. Voor spelers die dien dag niet opko men, worden de nog te spelen partijen verloren be schouwd. OFFERS. Door de tooneelvereeniging O.Z.O.D. van den Lan- gedijk werd Zondagavond in het lokaal van den heer J. Vader Az. opgevoerd „Offers" van Ds. Schermer- horn. Het is, zooals men weet een tooneelstuk met «en aati-militairistische strekking. De schrijver heeft het geschreven om propaganda te maken voor zijn ideeën en zooals meestal met dergelijk werk 't geval is, wordt elke gelegenheid aangegrepen om, wat men meent te moeten verkondigen als een geluk-aanbren- gende waarheid, steeds weer te zeggen en te her zeggenen worden de verdere eischen, die aan, een goed tooneel werk mogen worden gesteld, verwaar loosd. Uit alles blijkt, dat in Ds. Schermerhorn te veel de propagandist aan het werk is geweest... en, de gebreken zijn niet uitgebleven. Het geheel is te zwaar opgezet om het doel te bereiken dat de schrijver zich voor oogen heeft ge steld. In zulke honderd-kilo-stukken verrallen de spelers (vooral als het dilettanten, zijn,) zoo licht tot overdrijving, wordt ook de speler te veel de pro pagandist, oreert breed en gewichtig en het resul taat: dat, wat pakken moest, niet pakt en men zijn doel zoodoende voorbijstreeft. Maat hou den is een eerste vereischte als men, het gemoed van zijn toehoorders wil treffen. Het was wel jammer dat enkele hoofdpersonen zich aan bovengenoemd euvel schuldig maakten,. Jam mer want werkelijk hun, spel was anders niet zonder talent en verdienste. Er worden in Offers aan de verschillende vertolkers geen kleine eischen ge steld en dan zulk een werk te leveren als nu met de h"eercn L. Zeeman en, D.Nap en mejuffrouw A. Kos het geval was, mag geen klein resultaat genoemd worden. De rollen, ze zaten er allen goed in, en de typeering was over 't algemeen gunstig. De ver schillende toopeelen waren niet zonder succes in elkaar gezet. De jood Mozes (S. Kuiper) verdient wel een apart woord van waardeering voor zijn zoo zuiver opgezette en heel consequent volgehouden uitbeel ding. Er was zeer weinig publiek. CONCERT „EUPHONIA". Op „Euphonia's" tweede winterooncert (19 Maart) eal uitgevoerd worden: „Psalm 114" van Mendels- sohn. een achtstemmig koor, met begeleiding van piano en orgeL Voorts zal nogmaals worden gezongen het „Lobge- sang" ook van Mendelssohn, dat Euphonia op een vroeger concert reeds heeft uitgevoerd en toen met Veel succes. Voor dit concert is de medewerking verzekerd van den heer Blanchard, solo-oboist van het orkest van het Concertgebouw te Amsterdam. De heer Blanchard, geboren in Milaan, verwierf reeds op 13-jarigen'leef tijd hot hoogste diploma voor obo op het conserva torium te Milaan- Na deel uitgemaakt te hebben van verschillende orkesten, kwam hij in 1904 aan de Nederl. Opera, en toen die onderneming viel, noo- digde de heer Willem Mengelberg hem uit, om als solo-oboist tot zijn orkest toe te treden. De heer Blanchard maakte ook deel uit van het sextet, samengesteld uit solisten van het Concertge bouworkest, dat begin van dit jaar een concert in Amsterdam gaf en waarover de gebeele pers vol lof sprak. OVERGEPLAATST. De heer Zijlstra alhier, opzichter bij de Holl. IJz. Spoorwegmij., is als zoodanig overgeplaatst naar Spoorwegmij., is tegen 1 Mei als zoodanig overge plaatst naar Schiedam, terwijl in zijn plaats benoemd is de heer Vlaamstra van 's-Gravenhage. PROVINCIALE STATEN. De verkiezing van een lid van de Provinciale Sta ten, vacature Wonder (overleden), is bepaald op Don derdag 16 Maart 1911, de stemming en herstemming zoo noodig op respectievelijk Woensdag 29 Maart en Dinsdag 11 April. ALGEEEN BELANG. Vergadering op Maandag 21 Februari 1911, des avonds te 8 uur in het lokaal van den heer J. Vader Az. Na opening der vergadering door den heer Mr. S. Meihuizen, worden de notulen door den secretaris den heer Wiglama gelezen en door de vergadering onveranderd goedgekeurd. De heer Wiglama brengt het 10e jaarverslag uit. en begint met een woord van hulde te brengen aan de overleden leden der vereeniging, de heeren Zijde wind en Van der Maatep. Het bestuur had zich on ledig gehouden met het geplaatst krijgen van weg wijzers vanwege den Wielrijdersbond, evenwel zonder succes. Thans werd overwogen dit met hulp van buiten voor eigen rekening te doen. Bij de H. IJ. S. M. was met succes een markttrein verkregen op Don derdagmorgen van Haarlem op Uitgeest. De kanaal plannen werden meermalen besproken en de vereeni ging Algemeen Belang werd lid der Kan aal vereeni ging. In de vrachtdiensten hadden 4 veranderingen plaats. Verschillende subsidies werden gegeven en een be drag gereserveerd voor het nationale feest in 1913. De proef om een betere reiniging der markt te ver krijgen met turfstrooisel had niet het gewenschte resultaat. Een poging bij de Posterijen gedaan om het Postkantoor alhier een geheelen dag open te krijgen, had geen succes. Het ledental bedraagt 147. Aan de orde is nu de rekening en verantwoording, die wordt afgelegd door den penningmeester, den heer C. van Ham. De heeren M. Visser, J. Koster en P. Raat Dz. kijken alle bescheiden na en adviseeren tot goedkeuring, waartoe de vergadering besluit De ont vangsten bedragen f 235.98%, de uitgaven f 135.62, dus het batig saldo f 100.36%, waaronder begrepen is het bedrag gereserveerd voor het nationale feest in 1913. De begrooting wordt goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 259.86%. Als bestuursleden moesten aftreden de heeren C. vau Ham, (herkiesbaar) en P. Trapman (niet her kiesbaar) en 2 vacatures. Gekozen werden de heeren De Gier, C. van Ham, C. Visser Az. en J. R. Vla ming. Werd nog ter sprake gebracht de viering van het nationaliteitsfeest in 1913. Het bestuur had zich in verbinding gesteld met het bestuur voor de viering van Koninginnedag, om gezamenlijk de feestviering te bespreken en voor te bereiden. Er was evenwel nog geen vergadering geweest. In overweging werd ge geven den dag der feestviering vast te stellen op ao» dotuui «cwiroj, in cmlageu net bö-jarlg feest wera herdacht, terwijl door een ander de Koninginnedag beter werd genoemd. Een beslissing zal evenwel later volgen. Hierna sluiting. Staatspensionneering. Pellen, 18 Febrnarl 1911. Hedenavond sprak voor de afdeeling van den Bond de heer Smninghe Damsté van Dirkshorn. Het talrijke publiek, waarvan velen zich met een staanplaats mofs- ten tevreden stellen, luisterde aandachtig en antwoordde met een hartelyk applaus De rederijkerskamer bracht zeer verdienstelijk „Uit het leven" ten tooneele. De spreker wekte met nog een enkel woord tot toetreden op, waarna 23 nieuwe leden zich aanmeldden Voor drachten werden ten beste gegeven en bal na. Een goeden avond voor de propaganda vormde 't een met het ander. Schngen, 19 Febra&rf 1911. Hedenmiddag te 2 nur hield de federatie Schagen haar eerste algemeene vergadering. De Voorz G. H. Hulsman opent de bijeenkomst met een woord van wel kom aan de 5 afgevaardigden, zijn teleurstelling uit sprekende, dat de 14 andere afdeelingen het niet de moeite waard hebben geacht een afgevaardigde te zen den. Toch ia de zaak, waarvoor men is geconvoceerd, belangrijk: een nieuwe Voorz moet worder. gekozen. De reden is bekend. De heer Hulsman g*at het district Schagen verlaten. Naar aanleding van ingekomen stuk ken "ontspon zich een discussie over de vraagzal de federatie zich neerleggen bij het advies van het Hoofd bestuur van den bond en met federatie en federatie reglement wachten tot bij de algemeene vergadering de federatie kwestie door het Hoofdbestuur wordt geregeld of zü men naar het oordeel dor heeren Damsté en De Boer zeggenziehier ons reglement, niet in strijd met de statuten van den bond, dus wij zijn en wy blijven. Tot het laatste wordt besloten. De verkiezingen hadden tot uitslagTot lid van het federatie-bestuur wordt gekozen de heer Pauw te Scha gen, en uit het nu voltallig bestuur de heer W. de Boer van Kolhorn als voorzitter. Met een hartelijk woord nam de heer Hulsman afscheid, waarna door den heer Sinninghe Damsté een warm woord van d <nk werd gebracht aan den sympa thieken oud-Voorzitter voor alles wat door hem op zoo uitnemende wijze is gedaan voor de idéé Staatspen- sionneerfne. AARTSWOUD. Zaterdag 18 Februari jl. trad de heer W. de Boer van Kolhorn alhier als spreker op in eene openbare vergadering. Voor de pauze schetste spreker den toestand van arme ouden in, kalme, bezadigde woor den, afgewisseld door enkele gedichten uit Ten Kate's Schepping, van Nicolaas Beets en Jan van Beers. Tijdens de pauze hielden de leden der afdeeling even eene huishoudelijke bijeenkomst, waarin de heer P. Schetterman tot bestuurslid werd gekozen voor den heer J. Groen, die als zoodanig bedankte. Hierna zette de spreker zijn arbeid voort, die, te oordeelen naar 't applaus, dat soms zijne woorden onderbrak, zijn hoorders naar het hart sprak. Toen de voorzitter bij het einde gelegenheid gaf tot debat, stond de heer J. Koorn Dz. op, niet als debater, maar om al vast uit het publiek een woord van hulde te brengen aan den spreker, wien bij een welgemeend „Tot Weerziens" toeriep. Met een woord van dank aan den spreker en ook aan de vergadering, wier groote aandacht een aan- genamen indruk maakte, sloot hierna de voorzitter de vergadering. Gemengd Nieuws. DAT SCHIET OP. Al viermaal had in Zweden de Tweede Kamer een wetsvoorstel aangenomen om de gemeenten de bevoegdheid te geven, binnen hun gebied den ver koop van sterkedrank in het klein te verbieden. In 1908 hadden niet minder dan 1044 van de 1342 ge- nïeenten die hervorming aanbevolen. Zaterdag heeft de Tweede Kamer voor de vijfde maal, nu met 126 tegen 39 stemmen, het voorstel daartoe aangenomen. Maar denzelfden dag verwierp het de Eerste Kamer, gelijk de vorige malen, nu met 79 tegen 26 stem men. Nieuwigheid. Men schrjjft uit Müochen: Een curiositeit op tooneelgebied is het theater te Dllltngen aan den Donau, een stadje van 6000 inwoners. De bezoekers behoeven geen entree te betalen, doch mooten na afloop van het stuk hunne plaatsbewijzen voldoen indien het stuk hun heeft bevallen. Is de uitvoering of het tooneelstuk zelf niet naar den zin van den bezoeker geweest, dan betaalt by geen Pfenning. Of er erg mee „gemagelt" wordt, wyst de statistiek nog niet uit. Cineraafograven in Rnsland. De cinematograaf is in Rusland zoo populair, dat de meest onbeteekenende steden en dorpen, zelfs in de verstafgelegene districten, van inrichtingen op dit ge bied zijn voorzien, dagelijks worden in de provincies nieuwe electrische theaters geopend. Te Moskau alleen vindt men ongeveer 80 cinematograaftheaters en circa eenzelfde aantal te St. Petersburg. Vroeger wareu er 200 de -gelijke theaters te Moskau, doch tijdens het vorige jaar deden de politie autoriteiton een groot aantal dezer inrichtingen sluiten, wegens klachten der bouwpolitie en om verschillende andere redenen. De voorstellingen worden n.1. in alle mogelijke gebouwen gehouden, die voor dit doel verkrijgbaar waren. De theaters zijn thans over geheel Moskou verspreid, terwijl vóór het optreden der politie een geheele straat ermede gevuld was. Op de Newsky-proBpect. St. Petersburg, vindt men er b.v. 13, cp de Grooteprospect 8 en in de Tuinstraat 6. Ge schat wordt, dat zich in Rusland 1200 eiectriche thea ters bevinden en dat het aantal bezoekers verleden jaar tot 108 millioen steeg. Gedurende de cholera-epidemie waren de bioscoop theaters invloedrijke hulpmiddelen, om te doen zien, op welke wijze deze ziekte bestreden kon worden. lederen avond werd tijdens de uitvoering met groote letters op het doek bekend gemaakt, dat geen ongekookt water mocht worden gedronken en voorts een menu vertoond, hetwelk geen gevaar opleverde. Ook worden de cine- matografen meer en meer gebruikt voor opvoedings- en ]eerdoeleinden. Vergiftiging. Eenigen ty'd geleden is er melding gemaakt van een drama te Dalkeith, waar by een souper ten huize van zekeren beer Hutchinson een aantal gasten na gebruik van koffie ernstige vergiftigingsverschijnselen vertoonden, tengevolge waarvan de gastheer zelf binnen korten tijd overleed. Het geval wekte veel opzien en gaf tot allerlei vermoedens aanleiding. By onderzoek bleek, dat arseni cum in de koffie was gedaan en in verband hiermede is thans een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd tegen den oudsten zoon van den heer Hutchinson. LJjdelftk verzet te Triest. Verschillende categoriön van spoorbeambten te Triest zyn begonnen met lydelyk verzet, omdat de regeering had geweigerd hun wegens de duurte van de levens middelen en de verhoogde huurprijzen een by'slag op hun salaris (oe te staan. Zy verrichten nu de hun op gedragen arbeid, maar zoo langzaam en met zulk een Pijnlyke opvolging der verschillende voorschriften, dat de dienst bepaald in de war moet loopen. De gevolgen zyn dan ook reeds zeer duidelijk merkbaar. Telegram men worden iy2 tot 4 uur te laat bezorgd en het goe derenverkeer op de spoorwegen ondervindt belangrijke vertraging, tengevolge van het treuzelen vandedouano- Ook in andere streken van Oostenrijk zullen de staats beambten het voorbeeld hunner makkers te Triest vol gen, wanneer de regeering niet aan hunne eischen, wat betreft verbetering van hunne financièele positie en hun promotie, tegemoet komt. Ze hebben echter besloten niet met het lydelyk verzet te beginnen voor 1 Juli a.s. Omtrent de manier, waarop de beambten te werk gaan bij hun verzet, ontleenen wy aan de Duitsche bladen het volgende Iemand gaf 33 stuks linnen aan. De balen werden geheel afgerold om te zien of er zich geen smokkelwaar tusschen bevond. Toen kwam quasi by den beambte het vermoeden op, dat het geen linnen, maar katoen was, waarop hy de goederen naar het laboratorium voor chemisch onderzoek zond. Twee en eon half uur duurde het. voordat de inklaring was afgeloopen. Uit alle aangegeven wijnvaten werden verschillende proefjes-genomen en likeurkistjes, die anders zonder eenige bedenking werden doorgelaten, moesten nu wor den ontpakt. Het bedrag, dat den fiscus eergisteren ontging door deze langzame wyze van doen, wordt reeds op 300,000 kronen geschat. Voorloopig hield de anders nog al licht opbruisende bevolking van Triest zich nog rustig en nam zy het gedoe der beambten, dat ook haar groot nadeel in hare badryven toebrengt, van den vroolyk^n kant op. Maar men vreest, dat het niet lang zal duren en het dan tot ernstige opstootjes zal komen, waarop de beamb ten echter blijken te rekenen, in de hoop dat dan aan hunne eischen zal worden voldaan. j Een reasachtls; abattoir. In Dresden is een abattoir geopend, dat als het grootste en beat ingerichte abattoir ter wereld be schouwd mag worden. Het staat op een afzonderlijk eiland en bevat een complex van 64 gebouwen. Aan dit abattoir werd een som van 17 millioen mark ten koste gelegd. EEN ERNSTIGE DOORBRAAK. Wij lezen in het Handelsblad van Antwerpen: Een ongeluk, dat vèr reikende gevolgen kan heb ben voor dei toekomst van de Autwerpsche haven, is Zaterdag voorgevallen: de nieuwe, in, aanbouw zijn de droge dok, is doorgespoeld. Alhoewel reeds een paar doorzijpelingen het werk in gevaar stelden, zal niettemin de uitgestrektheid der nieuwe ramp toch pog diepe ontroering verwek ken. De stadingenieur M. Smits, die het toezicht had over de werken voor de stad, bespeurde gistermor gen dat de doorzijpeling die sinds de tweede be- statiging nog niet had opgehouden, veel grooter was dan vroeger, niettegenstaande de uitgebreide ver- sterkingswerken, die men er had aangebracht. Er kwam veel aarde mee. Uit voorzichtigheid verwittigde hij dadelijk den hoofdingenieur der stad, den heer De Winter, die dadelijk ter plaatse kwam. Intusschen was de door zijpeling reeds grooter en grooter geworden, zooda nig dat de verschillende groote electrische pompen, die in de diepte waren geplaatst om het steeds in dringende water uit te pompen, het niet meer kon den bijhouden. Het werkvolk moest den enormen gegraven put verlaten, terwijl het water steeds meer en meer steeg. De heeren De Winter en Smits bezochten, nog den dam en eenige oogenblikken nadat ze hem verlaten hadden, had de ramp plaats. Zij waren een, zekeren dood ontkomen. Eerst kwam de kaaimuur in beweging, scheurde op twee plaatsen en voortgestuwd door den huiten- gewonen drang van het water, kwam deze terecht in het droge dok, met de vracht aarde die er tegenop lag. Het was juist 9 uur 35. Oogenhlikkelijk ging het water voort, al te vernielen, wat hem nog in den weg stond. Het water werkte langs onder. Het moet onder den kaaimuur zijn doorgedrongen, waar de grondvesten enkel nog gesteund werden door .twee meters onuitgegraven grond. In eenige oogenblikken was de aarde van, den ba- i terdeau weggespoeld en meteen kregen de getui- f gen een prachtig schouwspel voor oogen. Palen van drie decimeters dikte en minder braken als stroohal-1 men en op een breedte van 15 meters, stortte het! water in de diepte, waar op dat oogenblik reeds vier| meters water stond. Het was een waterval die eenen val deed van 6 meters en die gedurende een half uur heeft volge houden, vooraleer het droge dok geheel gevuld was. De gemaakte bres was langs den Zuidkant, en door den geweldigen stroom is ook de kaaimuur van het Lofebredok, zuid, op een lengte van 25 meters afge broken en meegesleurd in de diepte. Een kraan van 8 ton, toebehoorende aan de aannemers en eene stoompomp, die op de kaai stonden, verdwenen even eens in de diepte. Voortdurend brokkelde de grond weg, om in den stroom te verdwijnen. De kaai werd plzoo afgebrokkeld tot op een breedte van 6 tot 8 meters. Het is een groot ongeluk dat tevens met een groot geluk gepaard ging. De achterkant van het droge dok paalt aan den Ferdinanduspolder en is van deze slechts afgescheiden door eenen dam van aangewor pen gropd. Daar de Ferdinanduspolder veel lager ligt dan de werken, vreesde men met recht, dat de dam of beter het dijkje, niet bestand zou zijn aan deu geweldigen stroom en dan zou de ramp onbe rekenbaar zijn. De geheele Ferdinanduspolder zou ondergeloopen zijn. Er bestaat langs dien kant op dezen oogenblik een meter waterdruk en alle handen, ongeveer een 200- tal werklieden, zijn nu gebezigd om dezen dam te versterken. Dekzeilen worden er tegen aangelegd, om het doordringen te beletten en zakken aarde worden er tegen aangeworpen. Gelukkiglijk zijn er geene menschénlevens te betreuren. Alles bepaalt zich bij enorme schade. Al het gereedschap is ondergespoeid. waaronder al de pompen, vier schalken of stoomtuigen om de palen in den grond te slaan, een werkhuis, dienende tot smis, enz. Alles is verdwenen. Een graafmachine, die in den put op een schip was opgesteld, kon nog in tijds losgemaakt worden, en bleef gelukkig drij vend. Als voorzorgsmaatregel voor zulke mogelijke gebeurtenis had men reeds gedurende een zestal da gen alle schepen, die in de onmiddellijke nabijheid lagen, doen verwijderen. Gelukkige maatregel, an ders hadden deze schepen aan de ramp niet kun nen ontsnappen. Dat deze ramp heit nieuwe droge dok, dat zoo noo dig is als brood voor onze haven op een ver afgele gen plan schuift, is zeker, en velen spraken reeds over het, nieuwe droge dok, zoo als over de „knoel- sluis" werd gesproken. Algemeen is het gevoelen dat, om de werken te Juinnen voltooien, men caissons zal moeten bezigen, Eene schatting maken over de schade, die deze ramp heeft teweeggebracht, is totaal onmogelijk, maar be loopt duizenden en duizenden. De aarden wal tot keering van het water alleen kostte 200.000 fr. EEN DAPPERE. De Fransche regeering heeft het rapport ontvangen vnn kapitein Collardet, den militairen attaché te Pe king, waarin deze melding maakt van den dood van dokter Mesny, officier van gezondheid der Fransche koloniale troepen, die den dertienden Februari te pharbin overleed als slachtoffer van de pest. Bij het rapport is gevoegd een schrijven van den Franschen consulairen agent te Charbip, den beer Romeo, aan den consul te Moekden. De heer Romero vernam den tienden, dat In een der hotels een Frapscf dokter was aangekomen. Hij haastte zich dezen een bezoek te brengen, doch werd ontvangen door een Russisch geneesheer, die hem meedeelde, dat dok ter Mesny was aangetast door de pest en naar het hospitaal zou worden overgebracht, zoodat van een onderhoud in de ziekenkamer niets kon komen. Ro mero wachtte derhalve op straat, totdat de brancard met den zieke naar buiten werd gebracht. Al spoedig verschen.en vier ziekendragers met hun last; op straat werd halt gehouden,- de Russi sche geneesheer plaatste den heer Romero op twee meter afstand en nu mocht het gesprek aanvangen. Dr. Mesny deelde den agent mede, dat hij waar schijnlijk nog twee dagen te leven had; hij verzocht zijn landgenoot het door hem gemaakte testament, nadat het gedesinfecteerd zou zijn, te willen waar merken, evenals zijn andere papieren. Zijn familie moest voorloopig niet gewaarschuwd worden. Glim lachend bood de stervende verontschuldigingen aan, dat hij niet zijn opwachting was komen, maken, maar Lij had dit nagelaten uit vrees den agent wellicht to besmetten. Met de woorden: „je ne vous dit pas au revoir, mais adieu", strompelde hij daarop paar den ziekenwagen, welke den dappere naar de pesl- harakken bracht om te sterven. ,,Ik moet u- bekennen," aldus eindigt de consulaire agent het schrijven aan zijn chef, „dat ik tot tra tien toe bewogen was, toen ik dien nog zoo jongen man zoo flink zijn noodlot zag tegemoet gaan." SNEEUW IN TRANS-KAUKASIë. SUCHUM (Trans-Kaukasië), 18 Februari. Tenge volge van een sneeuwstorm stortte in de nederzet ting Psyrtscha den 6en Februari vele huizen in, waarbij zestien menschen omkwamen en veel vee ge dood werd. VOORZICHTIG. Wees niet bang. Mijn hopd bijt niet. Hij ruikt alleen maar aan je beenen. Jawel, maar als ik 'm nu beval? ingezonden. Hooggeachte Redacteur! Beleefd verzoek ik u op het in No. 4867 ingezon- Öene een antwoord te mogen geven. Zij 't me vergund eerst tot den correspondent een paar woorden te zeggen. Ik had toch niet gevraagd: „liet de verslaggever opzettelijk de motie weg?", mijnheer de Ver slaggever? 'k Heb daaraan zelfs niet gedacht en ge loof, dat er meer verdachtmaking schuilt in uw: „namens welke leden u schrijft, weten we echter ook a! weer niet." Gerust, mijnheer de Verslaggever, ik heb me er van verzekerd, dat er verscheidenen wa ren. Hun namen zullen te gelegener tijd ter ken- nisse van 't Bestuur worden gebracht. *t Overige van uw stuk had ik eerder in dat van den heer Post verwacht, mijnheer de Verslaggever, uitgezon derd de voor ieder nieuwe bewering omtrent het opzeggen van lidmaatschap, het medeopderteekenen, enz. Nu mijn antwoord aan den heer Post De vraag of er verband bestond tusschen het eervol ontslag en den brief werd, dacht mij, gewettigd door het feit dat een eenvoudig schrijven op zulk een wijze werd behandeld en gevolgd door zoo'n scherp gestelden brief aan den heer Wonder, die notabene aangetee- kend werd verzonden- Is dit gewoonte in H.H.W. of is dat nu maar eens? 't Was zeker hoogst gewich tig, doch dan had de voorzitter mede moeten onder teekenen. De heer Wonder had natuurlijk enkel kunnen be danken en de anderen, ieder afzonderlijk, eveneens, 't Doel van 't schrijven was toch alleen het Bestuur er op te wijzen, dat de vereeniging kon rekening houden voor de toekomst met het verlies van leden. Nu dit al zóo ver voor 1 Januari 1912 werd be richt, was dit dunkt mij al zeer fair gehandeld. Waar daarentegen zoo werd opgetreden tegenover den hr. W., die handelde namens ondergeteekende en ande ren, meende ik het aan mijzelf verplicht te zijn te trachten de zaak in een helderder licht te plaatsen. Ik trad dus niet op voor mijn Burgemeester, noch als zijn schildknaap. Als u mij gekend hadt, zoudt u die veronderstelling, om niet te zeggen insinuatie in de pen gehouden hebben. Verder bedank ik u voor uw raadgevingen, waar van ik zooveel gebruik denk te maken, als mij nuttig en noodig voorkom t_ Mijnheer de Redacteur, mijn dank voor de op name. M. H. WOUTMAN. Nagekomen Berichten. AARDBEVINGEN IN ZUID-EUROPA. FORLI, 19 Febr. Hedenmorgen te 8 u. 25 werd een sterke aardschok gveoeld; tal van huizen wer den licht beschadigd. Vele schoorsteenen vielen neer. Twee personen werden licht gewond. De schok moet schade veroorzaakt hebben te Teodorano. ROME, 19 Febr. Door een aardschok werden he denmorgen te Cesena verscheiden huizen beschadigd.

Schager Courant | 1911 | | pagina 2