I' COIlll, ii 'f* Sftl" I Voor Dammers. Het Portret. Zaterdag II Maart 1911. 55e Jaargang. No. 4879. TWEEDE BLAD. OPLOSSING PROBLEEM No. 28 van N. Baruch te Amsterdam. Stand zwart 1 schijf op 16 en 2 dammen op 4 en 39. Stand wit 6 schijven op 22, 23. 27, 38, 47 en 49. Oplossing: Wit: 23—18. Zwart: 39 17 of 27—22. 17 42. 17 38. ,y 4 43. 49 38 en wint. Goedo oplossingen ontvangen van: II. J. G. en G. de W. te Schagen; K. V. te Koe- gras; L. Iv. en G. V. L. te Noordscharwoudei; D. K. te Winkel; D. O. Azn. te Nieuwe Niedorp; S. E. te Zijpe, Jao. K. te Zuidscharwoude; J. V. Pzn. en C. S. te Keinsmerbrug; S. K. te Callantsoog; D. A. B. en G. B. Kzn. 1e St. Maarten; E. R. te Winkel; P. N. ie Oudesluis; W. .Tnz. E. te Z.-Z._ J. B. te Utrecht; P. do B. te N. Niedorp,- H. A. te Oudkarspel. SLAGZETTEN IN DE PARTIJ. Zwart staande stand door eerstgenoemde een damzet over zien: Zwart 16 schijven op: 2, 5 7, 8, 9, 11 tot 14. 16 tot 19, 21. 24 en 26. Wit 16 schijven op: 25, 27 28, 30 tot 33, 35. 37. 38. 41, 42, 43, 45, 46 en 48. Wit speelde hier 4540 en had moeien spelen Wit 25—20. Zwart: 14:34. 28—22. 17 39. 38—33. 39 28. 32 3. In de partij G. de WaardVcugsr» werd door eerst genoemde (niet zwart) een damzet overzien; hoewel deze zeer eenvoudig is voor geoefende spelers, voor minder sterke spelers is liet leerzaam dezen zet te zoe ken zonder de oplossing te raadplegen. Stand zwart 17 Schijven op: 2 tot 9, 11 tot 15, 16, 18. 19 en 24. Stand wit 17 schijven op: 27, 28, 31 tot 36, 38, 10. 41. 43 tot IS. Wit speelde als laatslen zet 5044. Nu heeft zwart dan door Zwart1621 Wit 27 16. 18—22. 28 17. 12 21. 16 27. 24—29. 34 23. 19 50. SIMULTAAN-SEANCE. BATTEFELD komt Simuitaneeren. De uitgestelde seance zal plaats hebben op Zondag 19 Maart a.s. in het Noordholiandsch. Koffiehuis te Schagen. Aanvang te 2 uur precies. Te Alkmaar Zaterdag 18 Maart, 's avonds 8 uur. in café Schermerhom, Waagplein. ■25 Wit. Stand zwart 13 schijven op: 1, 2. 3, 7, 11 15, 16, 18. 19, 23, 24, 26 en 29. Stand wit 13 schijven op: 27, 31, 32, 34, 35, 37, 38. 40 41, 12, 43, 45 en 48. Bovenstaande stand is uit een partij in de damclub te Zuidscharwoude gespeeld. Zwart: do heer A. van Nienes. De laatste zet van wit 3631 om te verhinderen dat zwart den eenvoudigen damzet doet door 2631, 1822, 2312 enz. doet wit nu in de val loopen sloor: Wit: 36—31. Zwart: 18—22. 27 18. 23—12. 34 23. 19 28. 32 23. 14—19. 23 14. 3— 9. 14 3. 12—17. 3:21. 16:47. Een mooie combinatie Eenige standen, voorgekom*en in den wedstrijd te Schagen. In de partij, gespeeld tusschen de heeren P. J. W. (zwart) en A. Slijkerman (wit) won laatstgenoemde ir onderstaanden stand een schijf. Hoewel eenvoudig, wordl toch een dergelijke winst nogal eens verzuimd. Zwart. 46 ui ÉH§ Wé 9 W' 9 9 i§ gjP 8 Van het Haagsche Binnenhof. Tweede Kamer. !Den Haag. 9 Maart 1911. Minister Kolkman heeft de verdediging van zijn successie-ontwerp gevoerd op de hem eigen, leuke ma nier. kalmpjes, slechts zelden grappig zijnde. Zich vergenoegend met een paar speld-prikken aan '1 adres der agrariërs, een weemoedig wooi-d sprekend over de vinnige oppositie, waaraan hij van bevriende zijde,. speciaal de aan val-Van Dedcm bleek hem te grieven. had blootgestaan. Overigens heeft Z.Exc. tegenover de brecd-opgezette, zwaar-theoretische bespiegelingen nuchtertjes verklaard: meneeren. ik wensch slechts een stuk of wat zwakke schouders te ontlasten en aangezien de Staat geen stootje velen kan, moesten anderen een tikje zwaarder belast. That's alt!... Daarmee schakelde nir. Kolkman uit al wat naar nieuwe lijnen'' zweemt of lijkt. Hl] gleed dan ook met virtuose handigheid heen over de Vlie- gensche, en zelfs over sommige Patijnsche beschou wingen. De schrandere afgevaardigde uit Zicrikzce, van wien de minister heden-middag zei: ,.Als hij een maal hier op deze plaats aan de groene tafel is geze ten.... De heer Patijn, dan, had reeds een successie in de rechte lijn aangeduid van 4 p.Ct., met eene progressie die 3 14 millioen zou opbrengen. Men weet dus bereids iets van wal te wachten js van den minister van Financiën Patijn, die er draait de koers flink naar Linkschcn kant, eenmaal sle.l g zal wezen... Ook de Van Dcdemsehe bezwaren, door baron De Wijckersloolh gesteund, dat het onroerend goed hier z,oo har-slietmoederlijk zou bedeeld zijn, bestreed de heer Kolkman zeer vluchtigjes, schoon dan met na druk. Doch van meet-afaan toonde de minister, dat hij voor dit onschuldige onlweipje aan geen princi pieel debat wilde deelnemen. En hij bleef zeer conse quent in die rol, daarmee der Kamer de schoone kans openstellend om aan eene avondzitting te ont komen. Iets nieuws of bijzonders heeft de ïninistcrieele rede absoluut niet opgeleverd. Mr. Kolkman's hart trekt naar het opnemen van de verzekering-polis, maar hij zag goen kans om het zware werkje bijtijds af te doen. De denkbeelden des heeren Van Nispen, betreffende vorming van een fondsje, potje, uit het successie-recht noemde hij ,,niet reoht duidelijk" en maakte er Zich met niet ganschelijk van hoffelijke ironie vrijgcbleven I kalmte af.... Dat de minister er niet aan denkt om, Dij dc Inkomsten-belasting den Landbouw vrij te laten, kan ook niet bepaald als ..primeur" gelden. En dat de heer Kolkman veel gevóélt voor indirecte b:l.islïn- gen: 't zal voor weinigen een geheim wezen. Deze bewindsman heeft zich niet uit z'n tent Jalcn Jokken cn ik geloof stellig dat de Kamer, die innig- lijk verlangde naar het slot van deze nood;loos-gerekte bespiegelingen, er hem in haar harte diep-erkonlelijk voor was!.... Mr. ANTONIO. Binnenlandsch Nieuws. Stand zwart 14 schijven op: 3, 6. 7V 8, 11, 12, 13 15. 17, 19, 20, 23, 24, 26. Stand wit 14 schijven, op: 22, 28, 31, 32, 33, 35, 37 tot 13 en 48. De laatste zet van zwart was 1420. Wit: 32—27. Zwart: 23 21. 38—32. 17 28. 32 25. en wint nu de schijf op 24. In do partij C. BuntI. de Vries, werd in onder Feuilleton. 6. Jet was niet van plan haar vriendin in haar ge heimen in te wijden, maar zij had er toch behoefte aan, om haar ziel eens pit te storten. Eerst liet zij Doris wel driemaal plechtig beloven, dat zij het nooit aan een ander mensch Ier wereld zou verraden, wat zij haar nu zou gaan verhalen en vertelde haar toen de ginsche geschiedenis. Doris schudde herhaaldelijk haar hoofd. Deze geschie denis ging bepaald boven haar begrip. „Neen, dat snap ik niet", zeide zij tenslotte. „Ik zou volgens mevrouw hel portret hebben weg genomen en den mantel gestolen riep Jet vcront- waanligd uit. „En", snikte Jet, ,;de hemel is mijn getuige, ik heb van niemand nog ooit iets weggeno men." Doris vond het een ongehoorde beleediging. „Wanneer ik maar wist, wat ik doen moest", ji merde Jet. dacht een poos na en stelde toen voor, dat Jet haar timmerman in het geval zou betrekken. „Ach Dons", weende Jet' „hoe Zou ik dat durven doen. Zoo heel erg goed ken ik hem niet eens. En denk jij misschien, dat ik een schandaal hier wensch". „Ik zou toch maar eens met hem praten, er hoeft met dadelijk een schandaal uit te groeien." Jet bleef bij haar meening en was met haar gedach ten weer bij de- ramp, die haar boven het hoofd hing in den vorm van een verhoor én van mijnheer én van mevrouw, die natuurlijk beiden zouden willen .weten hoe zij aan hel portret kwam. „Ja, 210 je, zij zullen mij niet met rust tafenj, jam- W ifri iit'ou RECTIFICATIE. De stemming voor een hoofdinge land en de verhuring van dijken, wegen, kaden, riet gewas, vïschwater, enz. van Polder Waard-Nieuwland, zal niet plaats hebben op Zaterdag 18 Maart, doch op Vrijdag 17 Maart a.s., in het lokaal van den heer C. C. Koorn. De stemming des v.m. van 1012 uur en de verhuring des avonds om 7 uur. WIERINGEN. J.1. Woensdagavond hield de Vrijzinnige Kiosvereeni- ging „Wieringen" een matig bezochte vergadering in het lokaal van den heer M. de Haan. Besloten werd geen candidaat voor de Provinciale Staten te stellen, doch hierover eerst overleg op de vergadering te Schagen ie plegen. GEMEENTERAAD WIERINGEN. Spoedeischende openbare vergadering van den Raad der gemeente Wieringen, op 8 Maart 1911. Atwezig de heeren P. Koorn en J. ller.naus. IX- Voorzitter, de heer A. Pecreboo.iv, opent de ver gadering. de notulen worden gelezen en goedgekeurd. Dc Voorzitter deelt daarna mode, dat deze spoed eischende vergadering is uitgeschreven, met hel oog op de gevreesde ziekte onder net vee. n.1. het mond- en 'i klauwzeer. B. en W. meenden, dat hel wenschelijk 1 was. om ter voorkoming hiervan op ons eiland, intijds; maatregelen te nemen. Na enkele discussiën, wordt met algemoene stem-1 men besloten, den invoer cn doorvoor van rundvee, wolvee en varkens, voor onbepaalden tijd te verbieden. De desbetreffende verordening, welke zal geacht wor den. direct na afkondiging in werking te treden, wordt hierop goedgekeurd. De boete bij overtreding zal be dragen hoogstens t 25, terwijl het vee, voor zooveel -Hogelijk, kan worden verbeurd verklaard. Vervolgens deelt de voorzitter nog mede, dat van de Gezondheidscommissie te Schagen, een vei-slag over 1910 is ontvangen, waarvan aan elk der leden ook reeds een exemplaar is toegezonden, zoodat dit voor kennisgeving wordt aangenomen. Ook deelt de voorzitter nog mede het bericht van heeren Ged. Staten, dat uit de negende tienjaariijksdie volkstelling gebleken is, dat het aantal inwoners te Wieringen boven de 3000 gestegen is en het aantal raadsleden dientengevolge met 1 vermeerderd moet wor den. De heer Obreen stelt voor meteen den rooster maar vast te stellen. Hiertoe wordt overgegaan en besloten er een tc brengen op 1917, een op 1915 en twee op 1913. Niets meer aan de orde zijnde, gaat de voorzitter lot de rondvraag over, waarbij de heer V. Heijblok het woord verkrijgt, en opmerkt dat de toren te Ooster- ,'and (de torenspits) in zeer slechten toestand verkeert en noodig eenige restauratie mag ondergumMen komt overeen dit te laten onderzoeken en over de volgende begrooling, alle gemeente-eigendommen door den op richter te laten nazien, om daarin zooveel mogelijk te voorzien. De Voorzitter deelt mede, <lat ook de toren te Wes- terland in zeer slechten staat verkeert. Hierna sluiting. BURGERBRUG. Van de sollicitanten voor de vacature van onderwijze res te Burgerbrug zijn twee opgeroepen om op Maan dag 13 dezer een proefles te geven. BURGERBRUG. De coöperatieve zuivelfabriek alhier breidt zich door het grooter wordend aantal melk leveranciers dermate uit. ,dat het gebouw zal vergroot worden met een af zonderlijke afdeeling voor pers- en pekelplaats. DE VERGIFTIGING TE HAARLEMMERMEER. Dc patiënt Iloogerhout is Woensdagavond onder een verschrikkelijk lijden aan de gevolgen der vergiftiging bezweken. Hem werd nog in den loop van den dag een verhoor afgenomen. Zijn weduwe was tot Donderdagoch tend nog niet naar haar woning teruggekeerd, doch vertoefde bij een familielid te Amsterdam. De justitie heeft Woensdagavond haar onderzoek tot iaat in den avond voortgezet en keerde eerst diep in den nacht te Haarlem terug. Zij was te ruim elf uur van de Nieuwe Meer vertrokken cn voerde den bakker M. van Exler gevankelijk mede. Van Exter werd vele ma len verhoord maar bleef ontkennen iets te weten om trent de doodsoorzaak van zijn onlangs overleden vrouw, zocmin als van de vergiftiging van zijn buurman Hoo- genhöut. Bij de huiszoeking ten huize van Van Exter zijn een aantal fleschjes in beslag genomen. Naast elkaar woonden de bakker M. van Exter en de arbeider J. Iloogerhout, die beiden gehuwd waren. Nu schijnt er tusschen Van Exter en de vrouw van Hocgerhout, een verhouding te bestaan. De zaak wordt bedenkelijk voor den bakker, nu gebleken is, dat in de urine van zijn zes weken ge leden gestorven vrouw eveneens arsenicum is geconsta teerd. DE BAKKERSWET. Artikel 15 van de Bakkerswet luidl „Onverminderd liet bepaalde ten aanzien van de dagen, bedoeld in het tweede lid van arlikel 12, mag op vijftien andere dagen in een kalenderjaar, voor alle voor sommige der in een broodbakkerij werkzame bak kersgezellen. worden afgeweken van het bepaalde in het eerste lid van arlikel 12 of 14 omtrent de rust tijden bepaald in de tweede zinsnede van het tweede lid van art. 13. In het eerste geval mag dc afwijking slechts geschieden op den voet van het tweede lid van artikel 12, cn in het tweede geval slechts op den voet van het derde lid van arlikel 13. Eene afwijking, als bedoeld in het vorige l'd, is slechts geooiteofd, wanneer aan het bepaalde in artikel 18 is voldaan." Met alle bescheidenheid stelt De Nederlander on dit artikel een amendement voor van den volgenden in houd „Aan eiken bakkerspalroon wordt door enzen Mi nister, voor Rijksrekening1, een rechtsgeleerd raadsman toegevoegd, ten einde hem bij de opvolging van de be palingen dezer wet voor te lichten." Een millio -nen erfenis. Goes heeft tegenwoordig ook zün millioenec-erfenis. Een daar ter stede woonachtig* familie Thiery meent n.1. gerechtigd te zün tot de n laten schap van een mon sieur Jean Francais Thiery, die tydens de Fransche Revolutie uit Frankryk naar Kloetinge, by (ioes, zou zijn overgestoken, om, nadat de gemoederen in zyn vaderland weer tot bedaren gekomen waren, zich op nieuw metterwoon in Frankrijk te vestigeD, alwaar by dan ook overleed. Zijne millioenen-groote nalatenschap moet by «ene Fransche Bank berm ten, terwyl ten stad- huize te Goes een Fracsch stuk gedeponeerd is, waaruit dan zou blyken, dat de daar gevestigde familie inder daad van bedoelden Thiery afstamt Er zullen dan ook pogingen in het werk gesteld worden, om het recht matige erfdeel te bemachtigen. Hoorn Van de 76 soldaten, die opgekomen zyn onder de wa penen, zyn er 85 door den dokter ongeschikt n«-iilaanJ voor den dienst, omdat zjj tubercnloos zün. Een feit dat In-treurig is! Bijna do helft aan deze ziekte order- hevig Ken hnlje op de bei. Hü' kwam van Roaen met vrouw en kind. Op het eenzame E marveld bü Een in Drente meende b(j vrij oen woning te mogen bouwen. Bouwstoffen waren ge makkelijk te vinden. Immers zoden zyn er genoeg in het Eenerveld. Eu spoedig waren de muren van plaggen opgetrokken, stevig als een vestingwal. Van palen wer den deuren en kozijnen vervaardigd. Een dak van asphalt zou het geztn van J. D. boschormen tegen ruwe winden en regen. Eenige ruwe meubelen werden in de woning gebracht en z(j was gereed om door het gezin te worden betrokken. Men meende hier in vrijheid het leven te kunnen slijten. Doch do rust was van korten duur nauwlijks had men do woning in gebruik gehad, of daar verscheen de burgemeester van Norg met een paar veldwachters en eenige arbeiders, die het gebouwtje onder hun mokerslagen deden bezwijken. De vrouw was op het gerucht van de komst der mannen van de wet reeds met het kind vertrokken. Eindeiü'k verlie'. ook de man, zwijgend, zonder verzet, de plaats waarhi; meende een rustig verblijf te zullen genieten. Twee slimme drinkebroers. Men meldt uit Arnhem Twee bekende dronkaards, die al meermalen met de politie alhier kennis maakten, gevoelden zich Donderdag weer niet sterk ter been. Ze strompelden samen naar het centraal-politiebureau en verzochten om aldaar hun roes uit te mogen slapen, waartoe hun gelegenheid werd gegeven. Na ontnuchtering bedankten ze den inspecteur van politie hartelyk en konden gaan, zonder dat procesverbaal werd opgemaakt. Immers z(j waren niet op den openbaren weg in beschonken toestand aan getroffen. Ongeluk. De heer Cn. D., handelaar in foto-artikelen, te Maas tricht, had Woensdagochtend een bezending nieuw-mode. Blitz lichtpatronen ontvangen en wilde zich van 't ge bruik hiervan op de hoogte stellen. Geheel onverwacht ontbrandde een der patronen en 't duurde niet lang o? de geheele lading vatte vlam. Zoo hevig was de schok, dat zy in het naburig huls werd gevoeld. De heer D., evenals zün loopjongen, liepen hevige brandwonden op. die gelukkig echter met levensgevaarlijk zijn. De even eens in den winkel aanwezig zijnde bediende werd licht gekwetst. De verdachte kassier. Een nauwkeurig onderzoek in de boeken door de firma Van Wensen te Leiden ingesteld, heeft aan het licht gebracht, dat gedurende een tijdsverloop van 15 jaar door haar kassier Hakkaart een bedrag van f 23.500 E verduisterd. MeHvervalnehlog] We lezen in het. Maandblad tegen de Vervalschingon": ,Het was tot nu toe veelal de gewoonte van hande laars of fabrikanten, die abnormale bestanddeelen by hun waren voegden ten einde onzuivero winsten to maken, een of anderen fantasienaam te kiezen, gescbikr om het publiek op een dwaalsdoor te brengen. Zoo had men „mélange boter", waarbij margarine de hoofdzaak was, „beurrine" van dezelfde samenstelling er.z. „Gelukkig heeft onze Boterwet, door het woord „mar garine" te ebcben op de verpakking, een einde aan dez* praktyken gemaakt. „Waar onzo wetten ten opzichte van andere handels waren nog geen dergelyke eischen gesteld hebben, heeft men het nu eenvoudiger geactt om in het geheel geen vermomming aan te wenden doeh stoutweg een artikel met een groot bedrag van een goedkoops stofte mengen en het den naam te geven van de duurdere waar. „Wij kochten n.1. in een onzer winkels alhier „Aard appelmeel", geëtiketteerd als zoodanig, voorzien van de initialen E. 8. F. een precies gelijkend wat de verpak king betreft op het zuivere artikel. Dit zg. „Aardappel meel" bestond voor een zeer groot gedeelte uit maïsmeel. De fabrikant is blykbaar te „bescheiden" geweest om zyn naam en woonplaats voluit op de etiketten te doer. drukken, ook misschien ten einde zoodoende een gerech- telyke vervolging te ontgaan, doch waar door dezo publicatie de winkelier gewaarschuwd is tegen deze vervalsching, kan hy niet beweren onbekend mtt de:: aard der waar te zyn en ïb by derhalve stralbaar bi- vertroop daarvan (volgens art. 300 van ons Strafwet boek). vVy verzoeken de pers bekendheid aan deze gecon stateerde vervalsching te geven, daar alleen daardoor by gebrek aan een behooilyke wet het publiek ge- vrywaard kan woïden tegen een dergelyk bedrog, waar door onze zoo belangrijke aardappelmeelindustrie ton zeerste schade lydt. Het mengsel immers wordt tog' veel lageren prys dan aardappelmeel verkocht, hotge het goedkoopere maïsmeel natuurlijk mogelyk maakt zoodat de eeriyke industrie onmogelijk hiertegen cc.- curreeren kan. „Bij den tegenwoordigen drang onzer wetgevende macht om de „zedeloosheid" te bestrijden,hopen wy van harte dat ook deze mededeeüng een steentje moge bij dragen om de zoolang verwachte en in het volksbelang zoo dringend vereischte wet tot stand te doen brengen tegen de warenvervalsching, die wfl geneigd zyn te rekenen tot een der takken van ^zedeloosheid", dio hot allerdringendst bestrijding behoeft." voor Ik mijn mond heb open gedaan en "alles heb bekend. Maar Doris, dat durf ik niet je weet nooit welke ellendige gpvclgen dat kan liebben." Doris vond dat ook gevaarlijk, en achtte het beter dat Jet meer bleef zwijgen. De vriendinnen behandelden daarna haar nog zeer interessant onderwerp, de gebroken soepterrine en putten zich uit in het bedenken van allerlei middel.jes om deze ruïne weer aan elkaar te lijmen. Maar he laas. dat gelukte niel. Doris herinnerde zich tenslotte dat haar mevrouw wel steeds op de bloemkool zou wachten. „Naar Ziegler ga je nu wel bepaald niet meer?" vroeg Jet. „Waarom niet?" meende Doris, „de bloemkool heelt den tijd wel. Ik ga wel degelijk naar ZiegEr, mis schien on'rnoet ik jouw timmerman dan nog wel, dan zal ik hem. bij je zenden." Jet protesteerde heftig, maar Doris liep lachend de deur van de keuken uit, haar vriendin, nog sterkte wcnschend in Jiaar leed. Jet ging toen met een bezwaard gemoed aan haar werk. HOOFDSTUK 7. Op weg naar haar moeder overdacht mevrouw Böh- mer 1de geheele zaak nog eens. Zij schaamde Zich nu wel wat over de verdenking die zij tegenover haar man had gekoesterd. Hoe zou het mogelijk zijn, dat Rudolf haar ontrouw was geworden terwille van een onbeschaafde keukenmeid. Het was eigenlijk heel leclijk van haar, zoo iets van haar man te denken. Jet had gelogen, natuurlijk, schandelijk gelogen. Dat haar dit niet vroeger was ingevallen, daarover verwonderde zij zich. Maar geheel onschuldig was Rudolf ook niet. Hij had bepaald wel eens een praatje met Jet gehouden en een aardigheid gezegd. Dat was heel verkeerd en gevaarlijk en het domme schepsel, die Jet, had nu allerlei gekke dingen in haai- hoofd geliaald. En had, be paald denkend, dat mijnheer dat wel goed zou vin den. zich den mantel toegeëigend. Misschien had Jet zoo losweg wel een toespeling op den mantel gemaakt en Rudolf geantwoord, dat zij dien wel heb oen mocht. Wat dat portret betreft die geschiedenis kon me vrouw Louise niet oplossen. Die uitroep van Jet; o God, mijn aanslaande, was natuurlijk klinklare onzin. Maar hoe de zaak ook stond, dit was voor mevrouw een vast besluit: Jet moest de deur uit. De rest, ooixleeide zij, ging alleen haar en haar man aan, die te meer geheim gehouden moest wor den, naarmate Rudolf schuldiger was en yan welke geschiedenis de raensohen niets mochten weten, ook haar eigen moeder niet. Zij was nu eenmaal op weg om haar moeder een bezoek te brengen en voerde dat voornemen dan ook uit maar sprak over allerlei onverschillige zaken en toen het tijd voor het avondeten was, ging rij weer maar huis terug. Dicht bij haar woning ontmoette zij Rudolf, Louis* had .besloten met de meeste voorzichtigheid te werk te gaan. doordat rij inwendig voelde, dat haar man onschuldig was. Maar mevrouw Louise was jaloersch en wilde dus zekerheid hebben omtrent zijn schuld of onschuld. Zij wilde haar onderzoek evenwel zoo geheim doen, dat haar gedachten voor haar man onbekend bleven. Zij besloot dus te wachten tot na het avondeten. Mijnheer Böhmer, die onder het eten reeds een uit barsting had verwacht, begon nu te gelooven, dat zijn vrouw van het portret niets afwist en at dus. hoewel nog iüet geheel gerust, smakelijk zijn eten. Maar hl] keek niet weinig verbaasd op, dat toen de tafel was afgenomen en de kinderen met de kindermeid de ka mer hadden verlaten, zijn vrouw eensklaps het woord tot hem richtte en vroeg: „Rudolf, heb je hier op tafel geen fotografie gezien?" Van dit en van dat. Raadsels. Er zyn waarheden en overtuigingen, die toen wij nog kinderen waren niet alleen blaar en duidelyk voor ons stonden, ma3r die ons ook klaar en dnidelyk waren, die hoe zal ik 't beter zeggen door de engelachtige wyeheid van onze kinderharten ook werden begrepen; en die wy vasthielden met beslistheid en kracht, zonder ons daarvan bewust te zynraadsels xxw to"eno?er ons stonden, als b.v, moeders liefde, die óók te groot was, om door onze hoofdjes te worden begrepen, maar waarin ons hart 'n zóó.groot onbewus Ofschoon hij alle moeite deed om zich goed le hou den. was het Louise niet ontgaan, <lal lui danig ont stelde. „Ja antwoordde hij, „ik heb die in mijn schrijftafel gelegd". ixij zocht een oogenblik onder de papieren en cou ranten en zich toen eensklaps herinnerend, riep hij uit; „Wacht ik heb het ding meegenomen ik zal het even halen maar waai- hei) jij dat ding ge vonden Mevrouw Louise antwoordde voorloopig niet óp dio vraag. Haar man nakijkend, bemerkte zij. hoe hu het portret in de zijkamer uit zijn zak haalde. „Juist, hier jigi het,' zc.de Kudoli, meenendc dat zijn vrouw hem niet had gezien. Waarom had hij liet portret bij zich gestoken, waarom trachtte hij liet te verbergen? „Waar heb je hel portret gevonden, lieve Louise?" vroeg Kudolf, nadat hij in de Kamer was teruggckecid. Hij hekeek het ding aandachtig en ooidcelde op den meest onschuldigen toon: „op oude portretten ziet men er in den regel al heel onvoordetUg uit." „Dat is dan wel een heel zonücimig iets," ant woordde Louise lachend, ofschoon zij inwendig kookte van drift. „Zonderling iets?" vroeg haar m-an kwansuis nieuws- gteng, ofschoon het hem wel wat angstig tc moede weid. „Laat hooren?" „Ik heb het portret bij Jet gevonden?" zeide de jong' vrouw en Keek fnar man -.nen» aan. qts wikte zij rijn geheimste gedachten doorgronden. Een ojigenuicneaie verbazing toekende zich op het .oblaat van miinheer at en vol verbazing vroeg hij: „wat 2eg je, bij Jet?" De Kannte waarmede hij dat bericht opnam, stelde mevrouw Louise een heel eind gerust. Zij nad gedacut hem met die vraag te verpletteren. „Ja Rudolf. Bij Jet. Ik had mij al lang reeds voorgenomen, haar bed eens na te zien. Je weet, dat

Schager Courant | 1911 | | pagina 5