Paaschtentoonstelling te Schagen. 9o. Een. proce«v&rbaal van kasopneming d.d. 23 Maart 1911 waaruit blijkt dat tot op dien datum was ontvangen f 30601.64 en uitgegeven f 30578.15, zoodat ln kas behoorde te zijn f 23.39, overeenko mende met de vertoonde gelden., terwijl boeken eai bescheiden eveneeais in orde zijn bevonden. Een en ander voor kennisgeving aangenomen. Op voorstel van den, voorzitter wordt overgegaan ln besloten zitting ter behandeling van het kohier voor den Hoofdelijken Omslag voor den dienst 1911. Na heropening der openbare zitting wordt vastge steld: het kohier Hoofdelijken Omslag 1911 tot een bedrag van f 4397.65 het kohier Hondenbelasting 1911 tot een bedrag van. f186. Bestemming gemeente-eigendommen. Do voorzitter deelt mede dat do staat van de ge meente-eigendommen geheel is herzien, doch dat daarbij op toestanden gestuit is die opgelost dienen te worden en wel de volgende: lo. Volgens het kadaster is de gemeente mede- eigenares van. het perceel B. 878, ln eigendom thans bij Andr. Smit., die ook het gemeente-eigendom ge bruikt, zonder dat er iets voor vergoed wordt aan de gemeente, en zonder dat het den gebruiker bekend was dat het perceel niet geheel zijn eigendom is. Bij onderzoek is gebleken dat het eigendom der gemeente, een deel van p9rceel B. 878, gelegen langs do Zuidkade een strook van ongeveer 12 13 Al. destijds is gegeven aan een vroegeren eigenaar, die daarvoor in ruil een behoorlijke sloot zou maken. Uie overgang is vermoedelijk onderhands goedgevon den, doch nimmer overgeschreven, terwijl de tegen woordige bezitter bereid is de kosten te betalen voor hot in orde brengen daarvan benoodigd, waarom B. en W. voorstellen aan Andries Smit te verknopen de thans bij hem in gebruik zijnde strook grond voor f 1 en do kosten van overschrijving enz. te bren- - gen ten laste van den kooper. Aldus wordt besloten. 2o. Door K. Leijen Kz. wordt gebruikt in erf pacht het perceel B. 995, waarvoor volgens akte des tijds overeengekomen met K. Leijen moet betaald worden f2.40 per jaar, terwijl slechts f 1.50 betaald ■wordt. Vervolgens wordt door hem gebruikt het per ceel B. 996, waarvoor hij betaald f 6 per jaar, zon der dat bekend is volgens welk recht hij dit perceel gebruikt. B. en W. stellen voor aan K. Leijen Kz. in erf pacht af te staan de thans bij hem in gebruik zijnde perceelen B. 995 en B. 996, tegen een jaarlijksche recht van respectievelijk f 2.40 en f6. Aldus wordt besloten. De rondvraag levert niets op. De voorzitter sluit met een woord van dank voor de opkomst deze vergadering. COMMISSARIS DER KONINGIN IN ZUID-HOL- LANI). Met ingang \an 18 April is benoemd tot Commis saris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, da heer K. C. baron Swecrts de Landas Wyborgh, burgc- j meester van 's-Gravénhage. NEDERLANDSCH SCHIP GESTRAND. STOLP (Poin-mercnj, 4 April. Tengevolge van een sneeuwstorm strandde hedennacht bij Leua een Ne- derlandsch zeilschip, met een lading cement voor Ko- ningjbergen bestemd. De naam van het sdhip is nog niet bekend. Zes opvarenden zijn gered. STOLP, 4 April. Het bij Leba gestrande Neder- landsche zeilschip, heet de „Res Nova", kapitein Hen drik van der Laan. en was op weg van Neuss naar Danzig. NEKKRAMP. De milicien K. uit Westerbork, die, lijdende aan besmettelijke nekkramp, in de barak voor besmettelijke ziekten te Groningen verpleegd werd, is gistermorgen overleden. De 22 miliciens, die met dezen lijder in de kazerne op dezelfde kamer woonden, zijn sedert een paar da gen uit hun isoleering ontslagen. Pr.Gr. Ct. OVERREDEN. Gisteruamiddag vond aan den Haagweg te Leiden een droevig ongeval plaats. Een 14-jarige knaap :p ong op de treeplank der stoomtram, viel en werd overre den. In het Academisch Ziekenhuis gebracht, is de knaap aan de gevolgen bezweken. EEN OPLICHTERSTRUC. De man die bij ongeluk zijn portemonnaie heeft vergeten of verloren en op die manier te' Amsterdam heel wat guldens wist machtig te worden, schijnt thans het terrein zijner praktijken naar Weesp te hebben verplaatst. Een bewoner der Mesdagstraat aldaar is de dupe van dezen oplichter geworden. Deze kwam hem tx-:i jhten dat zijn zoon. die op een boet naar Duitsoh- land vaart, door een luik in de machinekamer was gevallen, welk verhaal werd geïllustreerd met verschil lende bekomen wonden, gebroken ribbon, enz. De orders, die zeer veel van hun zoon houden, waren hem hoogst dankbaar voor het bericht, en van dal gunstige oogenblik maakte de schelm gebruik om hun bet verfhaal op te oSisohen van een verloren spoor kaartje en een vergeten portemonnaie, waarop men er in vloog en hem een rijksdaalder gif. Bij informatie bleek later n.1. van het gaheele vernaai niets ann te zijn. Waarschijnlijk heeft men dus hier met denzelf den oplichter ie doen als te Amsterdam. DE VERGIFTIGING IN DE NIEUWE MEER. Naar wij vernemen, heelt de Haarlemsche justi'L ook liter te Amsterdam haar onderzoek voortgezet. Zij is er in geslaagd den drogist op te sporen, die aan Van Exter. den verdachte in hel vergilligingsdrama. arsenicum, heeft verkocht. Ilct is de drogist K., uit de Kinkerstraat; deze hoeft inderdaad verklaard eene hoeveelheid arsenicum aan den thans gedetineerden Van Exter te hebben ver kocht. Van Exter. die reeds meermalen bij den d-ogist K. inkoopen deed. kwam voor het eerst in het begin der maand Januari van dit jaar om arsenicum te koo- pen. Op de vraag van den winkelier, waartoe dit die nen moest, zeide Van Exter, dat dit bestemd was voor een te las ige kat. Van Exter informeerde daar bij nog op welke wijze hij het best de kat met do arsenicum zou kunnen dooden. De drogist gaf hem toen nog den raad de arsenicum op te lossen ia melk. en dit aan de kat voor te zetten. Ongeveer vijf weken later kwam, Van Exter we derom bij den winkelier terug, om een nieuwe hoe veelheid arsenrum. Verwonderd vroeg toen de heer K. waarvoor dit weer bestemd was. Van Exter ver klaarde dat dit voor een andere kat was, die hij zich na den dood vun de eerste had aangeschaft. Ook toen weer heeft de drogist aan Van Exter wat arsenicum j verkocht. Wij vernemen nog ,dat de justitie aan den naam en het adres van den drogist gekomen is door een zak ie. dal ten huize van v. Exter gevonden werd en waarop naam en adres stonden gedrukt. Gisteren is de heer K. door den Haarlemschen rech'er-commis- san" -, iaverinM me' deze zaak gihoord en met den verdachte geconfronteerd. De heer K. heeft hem. niet alleen aan zijn gelaat, maar ook zeer duidelijk aan de stem herkend, als te zijn de persoon ,dic bij hem twee keer een hoe- vee'Vid beril cpkoch'. De verdachte Van E. echter verklaarde den drogist nooi". Ie voren te hebben gezien. RT. M VARTKXSlïlïUG. Tot lijdelijk onderwijzeres en onderwijzer alhier, zijn benoemd mei. A. W. Schri*""" en de heer J. J. Th. Erdmann, beide te 's-Gravenhage. SP. MAARTENSBRUG. De jongeheer C. D. Smit Dz. alhier, is geslaagd voor de le klasse van de Normaalschool te Helder. EEN BEDENKELIJKE MAATREGEL. Men schrijft uit Breda Een anderhalf jaar geleden hadden bij het zooge naamde Ilciko (N.-B.) telkens diefstallen plaats, waar door de Heike* mannen zich ben' -1M n. Om aan al die misdaden een eind maken, werd te Ilocven een detachement marcchaussecs gevestigd. Het resultaat was sudderend. Dank zij een krach tige actie zijn de orde en veiligheid in het Heike weergekeerd. Nu is van hoogerhand bevel gekomen tot opheffing met 1 Mei a.s .van het detachement te Hoeven. Wel bevifTden zich thans verscheidene der grootste boeven achter slot, maar dit is slechts tijdelijk en boven dien loopen er nog heel wat vrij rónd, die alleen door het voortdurend palrouilleeren der marechaussees in toom worden gehouden. Mensehen ,die de streek kennen vreezen dan ook, dat die ,,van hoogerhand" genomen maatregel wel zeer voorbarig is en hoogst ongunstige gevolgen voor den toestand op het Heike zal hebben. Broek op LnngendUk. De dorpsstraat is thans zoo goed als geheel vol tooid. De betonblokken zijn opgeruimd èn dóór nieu we klinkers vervangen, 't Is een ware verademing voor de Broekers, die verlost zijn van ~5e „nieuwe straat", welke nog geen 8 maanden dienst heeft ge daan. De „nieuwste" straat ziet cr flink en degelijk LANGEDT.TK. Gisteravond kwam de afd. Langedijk van Volksonder wijs bijeen om te versaderen. Nadat de notulen waren gelezen en enkele mededeelingen gedaan, vroeg de héér Verkroost, of de vergadering wel wettig was, aangezien het reglement bepaalt, dat ae convocaties 5 dagen voor de vergadering moeten verzonden zijn, wat hier niet is geschiedt. Hij had verschillende personen gespro ken, die ter vergadering wilden komen, maar nu ver hinderd' waren. ï)e secretaris deelde mee. dat de fout niet bij hem lag. doch bij den bode, die verhinderd was geweest, de convocaties iijdig te bezorgen. Hij vond het niet reglementair, deze vergadering te houden, doch drukte zijn verwondering uil. dat deze opmerking komt van leden, die andere nooit ter vergadering verschij nen. De heer Verkroost maakte er een voorstel van, de vergadering niet te laten doorgaan, wat door de aanwezigen werd aangenomen, omdat men niet het gevaar wilde loopen. op de vingers te worden gelikt. Intusschen. was het geen Aprilgrap. tier in do linkerhelft van hel huis gaar koken tfn hét eigen schikierssop. Hij brak rechts af, hij brak hel achterhuis af. En begon te bouwen. De schilder voelde nu niet alleen zijn rechten als huurder bedreigd, doch ook zijn kapitalistische idealen en... rijn leven. Hij liep naar den kadi. „Zie, rechter, mijn verf raakt vol stof het zonlicht schijnt plotse ling door scheuren binnen scheuren van duimen brééd in mijn muren, mijn hoofd loopt om van hameren, kloppen". En de kadi beval 'dat Wertheim met afbreken en opbouwen nvoest uitscheiden. Voor elk steentje, dat er nu weggehaald of bijgevoegd zou worden, moest 5000 mark betaald worden. Of 50 dagen brommen... Wèrtheimr 'hield op. En ieder, die langs de Leip- ziger straal liep, controleerde nieuwsgierig. Het werk lag stil. .doodstil... Wertheim, bood voor den rechter nog eens 50.000 mark. De schilder schudde lachend het hoofd. Maar hij lachte niet het laatst... Want de rechter in hoogste instantie geloofde niets van de scheuren, het stof, het gevaar voor instorten. En de schilder moést genoegen nemen met een be drag véél minder dan 50.000 mark. Ildbld. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. DE SLUIPMOORDENAAR GEHULDIGD. Verleden jaar schoot de Poolsche arbeider Trud- nowski den ambtenaar der Poolèche vüksblbliotheek te Krakau, Rybak, op straat dood. Trudnowski werd met een medeplichtige gearresteerd, en voor den rechter gebracht. Bij de behandeling van het proces werd beweerd, dat Rybak in dienst stond der Russi sche geheime politie, eu door zijn denonciatie leden der Russische arbeiderspartij had verraden. Nadat die verklaring was afgelegd, werd de behandeling ln No vember 1910 geschorst en eerst onlangs hervat. Het is gebleken, dat de moord op politieke gronden was gepleegd. De dader kende zijn slachtoffer niet eens; hij had van het partijbestuur last ontvangen Rybak dood te schieten, en had die opdracht uitgevoerd, zonder te weten of de beschuldigingen tegen dezen wel op goeden grond berustten. Op heeterdaad be trapt beroemde hij zich over den moord; en in de Poolsch-nationale kringen werd hij voor een held, een moedig strijder voor de Poolsche beweging te gen de Russische heerschappij beschouwd. Bij de hervatting van het proces, bleek die stem ming ook de Jury te Krakau te hebben aangegrepen. En hoewel geen schijn of schaduw van bewijs kon worden geleverd, dat Rybak in dienst der geheime Russische politie stond, werd Trudnowski door de jury onschuldig verklaard aan sluipmoord en even eens aan ongeoorloofd dragen van wapenen, zoodat de rechter hem moest vrijspreken. Onder het daverende gejuich van de aanwezigen, die den beschuldigde en zijn verdediger bloemen aan boden en om strijd de hand drukten, werd de moor denaar in vrijheid gesteld. Dat is wel een Galicische opvatting van justitie! EEN REUZENWERK. De doorboring van den Lötschbcrg-tunnel in Zwit serland. dienende voor de spoorlijn naar de Sïmplon- baan. is Vrijdagmorgen vToeg om 3 u. 50 tot sland gekomen. Door kanongebulder werd het belangrijke feit den volke verkondigd. Het reuzenwerk is in zeer korten tijd, n.1. 4'/o jaar, voltooid. De tunnel is 14.536 meter lang, en verge lijkt men den tijd. die voor het boren noodig was, met dien der andere tunnels, dm blijkt duidelijk welk een vooruitgang de techniek sinds dien heeft gemaakt. Voor den Mout Cenis-tunnel, 12.849 meter lang, in 1860 begonnen, waren meer dan 14 jaar noodig. voor den Gotthard'unnel. welke slechts een paar honderd meter langer is dan die van den Lötschberg, 9 jaar. En indien bij den Lölschberg niet een groote instor- stor'ing had plaats gevonden, zou het werk reeds een paar jaar eerder voltooid rijn geweest. Als men op dezelfde wijze als tot nu toe met den arbeid voortgaat, zal de tunnel binnen elf maanden, dus den len Maart 1912. geheel gereed en afgemetseld zijn. De opening van den Lölschberg-spoorweg van Spiez {aan het Thüjnermeer) tot Bries (waar de Lötsch- hergli'n rich bij de Simplonlijcti aansluit), zal den len Mei 1913 plaats hebben. DAT WORDT STEEDS ERGER. l)e Amorikaansche bladen hebben weer eens een bericht omtrent ernstige vechtpartijen lusschen blan ken en negers. De opstoojes vielen voor in Laurel, een plaats in Delaware en duurden een heelen dag. Het is niet goed bekend wat de aanleiding was tol do troebelen; maar wel staat v-.st dat van weerszijden mot groo'e verbittering werd gevochten. Een blanke werd gedood, terwiil verscheidene blanken en negers ver wondingen opliepen. De politie was niet hij machte, het bloedvergieten te voorkomen. MODERNE SPECULANTEN. Hel Warenhi is A. Wertheim in de Le:prigr rs trassc» le B r!ijn hot beroemdste en cnormste in Ber lijn. allen vreemdelingen hekend, die even den neus staken in de hoofdstad wordt van jaar tot jaar grooter. Hoe d_nkkender de eoncurren ie. dos te vlug-* gor de ui'breiding. Onophoudelijk strekken dc eigenaars hun gretige vangarmen uit naar de naburige terrei nen, waarbij de bezitters natuurlijk niet angstvallig zijn in het eisohen en inrasseeren van zoe'e wins'en. Wert heim heeft getracht door een siroomannen-maatschappij rich le beschermen tegen dergoliike overvragen, maar de buren, door ondervinding slim' gewonden, hebben een speciaal zintuig gekregen om dwars door zoo'n s'rooinanncn-masker heen te kijken. In het jaar 1903 woonde in de Leipzigerstraat 136 in he' achterhuis een norfrotschilder ,d:e ni** elf maan den huur had. toen Wertheim het huis wilde hebben. De schilder vroeg en kreeg 50.000 mark schadevergoe ding. Doch de slimme kunstenaar een nrac'i-us on der de anders, naar men zegt, in geld raken niet zoo gewikste broederen dariit aan de toekomst. Hij trok een paar huizen verder, naar nn. 130, huurde daar op de vierde verdieping links een woning van twee vóór- en twee achterkamers tot 1913 voor 2000 mark per jaar. En wacht'e grdi Idig od de dingen, die kernen zouden. Het duurd* hem ech'e- wal lang. Dus vroeg h'i af en toe aan den portier of Wertheim» nog riet kocht. Eindelük eind 1909 kwam het groo'e oogenb'ik. De s'remnannen begonnen te onderhandelen, maa- de sebi'der begreep. En op een aanbod van 3909. zrifs van 15.000 mark reageerde hij niet eens. „Wat dénk' u over 50.000. over 75.000 mark9" vroegen d- onder handelaars. De sebi'der antwoordde: „Een k-e i ïnil- lioen. geen pfennig minder." Dan zou hij, een ionc man van 35 h°- ia zeven huuriarén het kapi'ale scmme'ie van ?°0.000 mark verdimd hriiben aan Wertheim. Zijn portreiten brachten zooveel riet op... Maar dal kwart niVioci' •vs ,T7«",hri-ri zelfs te gov'jg. En 'oen hu hel met d- 'nv-d^ra. t?f-An ïniüi>m-eischers. eens was Y» den schil- Is het anders steeds mert een gevoel van blijde op gewektheid, dat de dag van de Paaschtentoonstelling óo&r de Sehager burgerij wordt tegemoet gezien, nu, dit jaar was er van een blijde opgewektheid geen sprake. Een elk begreep, dat onder de drukkende be palingen door den districts-veearts Hengeveld ten op zichte van het vervoer van het aangevoerde vee ge steld, een welslagen van de tentoonstelling ten ©enen male was uitgesloten. Vee was er dan ook om negen uur bij de opening zoo goed als niet, een twintigtal dieren stonden aan do lijn Ea als men dan weet welk een collectie prachtige dieren weer waren aangegeven ('n 250-tal), dan is het geen wonder, dat er een gevoel van bit terheid in ons opkomt tegen den man die dit alles heeft bewerkt. Op de bovenzaal van het koffiehuis De Posthoorn van mej. Wed. De Beurs, had de offieiëele opening plaats, die behalve door onzen burgemeester en de wet houders en een enkel raadslid, werd bijgewoond door commissieleden, keurmeesters en verdere belangstel lenden. De voorzitter der vereeniging, de heer Jb. Zijp Hz., zeide daarbij het volgende: Mijne Heeren. Het was Donderdag jl. 30 Maart, dat onder mijne aandacht werd gebracht, het volgende courantenbe richt: MOND- EN KLAUWZEER. De Minister van Landbouw heeft met ingang van 30 Maart verboden: A.I. het vervoeren of doen vervoeren van herkau wende dieren en varkens uit het vasteland van Noord- Holland naar het overige gedeelte des Rijks; en II. het houden van tentoonstellingen van herkau wende dieren en varkens op het vasteland van Noord- Holland. Afwijking van deze verbodsbepalingen kun nen worden toegestaan voor zooveel betreft het ver bod I, door den Commissaris der Koningin in de provincie,, binnen welke de plaats van bestemming ia gelegen, en voor verbod II door den betrokken Bur gemeester, in beide gevallen onder de door den dis- tricts-Veearts aan te geven voorwaarden. Onmiddellijk heb ik toen dit berioht onder de aan dacht van den heer Burgemeester van Schagen ge bracht, met beleefd verzoek, het Bestuur zoo spoedig mogelijk te willen inlichten, welko afwijking van deze verbodsbepalingen zouden kunnen worden verkregen, die bet houden van de tentoonstelling alsnog moge lijk zouden maken, daarbij reeds toen, te kennen ge vende, dat het Bestuur bereid zou worden bevonden, idoor weglating van de rubrieken fokvee, zooveel mo gelijk mede te werken tot afwending van het gevaar voor besmetting of verbreiding van het Mond- en Klauwzeer. Met de meeste bereidwilligheid beloofde mij de heer Burgemeester, hieromtrent zoo spoedig moge lijk inlichtingen te verschaffen. Daarop was het zeker eene groote teleurstelling van Z.Edelachtb. te vernemen, dat alleen onder de u bekende voorwaarden, waarvan door het Bestuur de meest dringende bepaling werd geacht, dat de aan te voeren herkauwende dieren en varkens zoo dra doenlijk, na afloop der tentoonstelling moesten worden vervoerd naar de abattoirs te Amsterdam, Haarlem of Alkmaar, in geplombeerde wagens onder politietoezicht, en deze dieren voor, tijdeus en na het vervoer, tot na het slachten afgezonderd moes ten blijven van ander vee. De tentoonstellingsmarkt werd verder alleen toe gestaan voor zooveel betreft herkauwende dieren en varkens, welke voor de slachtbank zijn bestemd (vet vee) en voor toelating van dit vee moest bovendien worden overgelegd eene verklaring van een geëxa- mineerden, practizeerenden veearts, ten bewijze dat op de hoeve van herkomst van deze dieren geen vee voorkomt, dat verschijnselen vertoont van of duidende op mond- en klauwzeer, en deze verklaring moest zijn afgegeven binnen 24 uur voor de aan komst van, het vee op het marktterrein. Intusschen bleef ook uw Bestuur niet werkeloos en weiden op mijn verzoek door de heeren Buis en Rog geveen respectievelijk vice-voorzitler en secretaris dar vereeniging, nog pogingen aangewend ter verkrij ging van meer uitvoerbare bepalingen door toelichting van het Programma, bereidverklaring gewenschte voor zorgen in acht te nemen, bij den districts-veearts en toen dit niet mocht baten, bij de directie van den Landbouw, echter alles te vergeefs, zoodat het Be stuur Zondag onder deze omstandigheden een besluit jnoest nemen. Wanneer men nu in aanmerking neemt, dat de voor onze vereeniging zoo fatale termijn van 30 Maart tot 2 April, zonder eenlge waarschuwing voor af, en daarbij steunende op deze overweging, dat, waar voor de openbare markt te Schagen nog haar ge wone gang was toegestaan, onze Paaschtentoonstel- lingsmarkt, die wat betreft controle op den aanvoer, vooraf de beste waarborgen kon geven, zeker geen verbodsbepalingen zou hebben te wachten, waardoor feitelijk deze markt moest mislukken. Ik meende 't een en ander onder uwe aandacht te moeten brengen om te doen uitkomen, dat door i het Bestuur alles voldoende is overwogen. Hoe groot nu ook de teleurstelling en de schade voor velen I moge zijn, M. H., wij hebben ons neer te leggen bij de voorwaarden die van overheidswege zijn ge-, steld, en zoö nauwkeurig mogelijk op te volgen de I beschikking, die ons door den heer Burgemeester van Schagen is ter hand gesteld. Na deze mededeelingen, wensch ik in de eerste plaats namens de Vereeniging dank te betuigen aan het Bestuur dezer Gemeente voor de subsidie en steun ons toegekend, en dank ik hen voor hunne tegenwoordigheid bij deze opening; I 2. de juryleden. wien wij voor een g-oot gedeelte hebben moeten berichten de wijziging in het pro- gramma, daarbij echter te kennen gevends dat wij hen, desondanks, toch gaarne als onze gasten ln ons j midden zouden zien; 3. de heeren aangevers van vetvee, fokvee, scha pen, varkens enz., die ons eene zoo prachtige inzen- ding hadden beloo."d. en hier stellig oen collectie vee zouden hebben bijeengebracht als nergens in ons land te overtreffen. Laten wij nu ve der bij deze teleurstelling de hoop uitspreken, dat het de Kegeering zal mogen gelukken het mond- en klauwzeer te onderdrukken, en bij alle i gepaste maatregelen, die veivai.d houden mat de be langen van den landbouw; oi.zen krachtigen steun ver- leeuen, want een onzekere toéstand zooals wij au doormaken, kost aan den landbouw in 't algemeen en aan allen die daarbij betrokken rijn en niet minder aan den Staal, schatten gelds. Hiermede verklaar Ik onze 17e Paasch tentoonstel- lin<< voor geopend. Toen nam de burgemeester onzer gemeente, de heer Jhr. J. P. W. van Doorn, het woord, zeggende: Mijne Heeren, Voordat wij rondgaan om hetgeen heden met zorg en toewijding bijeengebracht is te aanschouwen, past het mij als Burgemeester dezer gemeente wel een enkel woord tot u te richten. Ik wensch u allen hartelijk welkom en ik geef u da verzekering dat wij uwe tegenwoordigheid zeer hoogelijk cp prijs stellen. Het is heden voor Scha gen een feestdag, vlaggen wapperen, muziek zal heden middag kiinken en het is uwe tegenwoordigheid welke dezen dag tot zijn recht doet komen, welke dezen dag mankt tot een, van de schoonsten van het jaar. I Maar de Paaschtentoonstelling zelve, deze hebben wij u mijnheer den voorzitter en uwe vereeniging te danken. En al moge hetgeen heden ten toon is ge steld niet zoo groot en omvangrijk zijn als gijzelt het zoudt hebben willen zien, niet minder zijn wij u erkentelijk en waardeeren wij uwen arbeid en j energie, om op dezen dag nog eene tentoonstelling te organiseeren in het belang van de veeteelt, waar de voorteekens tot een groot succes niet gunstig wa ren. Zeer vriendelijke woorden, mijnheer de voorzitter, heeft u tot het Bestuur dezer gemeente gericht, waarvoor wij zeer gevoelig zijn, maar verwondert het u dat waar ook wij arbeiden voor behartiging der belangen van veeteelt en landbouw en van het markt wezen, wij uwen arbeid gaarne steunen en hand "m, hand trachten het doel te bereiken, te meer waar uw streven, onze volle sympathie heeft verkregen? Mijne heeren, daarom hopen wij dat uw arbeid zal bekroond mogen worden met een gestadigen vooruit gang en ontwikkeling van de veeteelt en landbouw in de provincie Noord-Holland. En zoo kon dan de tentoonstelling (teleurstelling) beginnen. Over het vee rijn we spoedig uitgepraat, 't was er bijna niet. Dat er was. werd verkocht. Eerst was er geen handel, omdat de directie der Holl. IJz. Spoorweg had bepaald, dat het vervoer f 18 p;r wa gon zou zijn. Het bestuur der Paaschtentoonstellings- vereeniging nam dadelijk alle onkosten van vervoer voor zijn rekening, zoodat ook dit bezwaar weer was vervallen en met koopen kon werden begonnen. De verdere inzendingen van pluimgedierte en ko nijnen waren present en kregen dit jaar dubbel be zoek. De Hoog- en Laagzijde en ook een deel van het Marktplein, stond dicht bezet met landbouwwerktui gen rijtuigen en allerlei andere artikelen. Een keur van fraaie en doelmatige zaken stonden daar ten toon gesteld en gaven een duidelijk bewijs, van het kunnen der inzend ere en vervaardigers. Er was tevens een mooie inzending bloemen en planten, en vooral de inzending van den heer A. J. Peeck van Schoorl. trok aller aandacht, werkelijk met smaak als deze in zending stond gerangschikt. De omstandigheden in aanmerking genomen, was er druk bezoek en in dit opricht kan Schagen te vreden rijn. In de vele jaren dat do tentoonstelling bestaat, is dit de eerste maal. dat dit verslagje in zulk weinig opgewekte stemming is moeten worden neergeschre ven. Steeds nog is er van een algemeen welslagen kun nen worden gesproken en was het een lust en ge noegen dezen dag mee te maken. Ook nu weer zou. alles perfect en buitengewoon zün geloonen als ja. als dc dlstricts-veear s het niet noodig "had geoordeeld, lusschenbeide te treden. En die joaalregelen die getroffen rijn om zooge naamd het mond- en klauwzeer tc weren, zij hebben, het kan niet andere, een luid protest doen opgaan over zooveel willekeur. Eén ambtenaar zet een markt, de beste van een heel jaar. eenvoudig stóp, zoodoen de aan ettelijke menschen honderden en honderden guldens schade berokkenend. Waren rijne maatregelen doeltreffend, we zouden in het algemeen belang moeten zwijgen, maar waar alle vrije uitvoer van elke weekmarkt in onze provincie nog wordt toegestaan, is het eenvoudig onbegrijpelijk cm vee, uit door rijks veeartsen den vorigen dag ge controleerde en vrij van de gevreesde riekte bevonden stallen, die vrije uitvoer te weigeren. Despo'isch is een dergelijk optreden, waar in Rot- terdam twee dagen te voren in alle opgewektheid een ten'oons'el ing doorgaat. En had het bestuur nog tijdig een waarschuwing ontvangen, neg zou het anders zijn geweest, maar twee dagen tc voren alles als met lamheid te slaan, is een handeling', die wij niet kunnen begrijpen, noch gerechtvaardigd achten, ook zcl.s niet in de tegenwooi'- dige omstandigheden. We spreken dan ook de hoop en de verwachting rit, dat de kopstukken in onze landbouwkringen, bij de regeering krach'ig zullen opkomen tegen maatre gelen. als thans genomen, waarbij zoo weinig blijkt rekening te zijn gehouden met de belangen van onze landbouwers.- De uitslag der bekroningen was: Voor den besten, fijnsten en zwaarst gemesten os: le prijs f40, J. A. Kaan, Wieringerwaard. 2e prijs f20, idem. Voor de beste, fijnste en zwaarst gemeste koe, af gewisseld: le prijs f25, J. de Veer, Schagen. 2e pr. f 10, C. Geerl'gs. Anna Paulowna. 3e prijs f 5, J. de Veer, Schagen. Voor de beste, fijnste en zwaarst gemeste koe met hoogstens 6 breede tanden: le prijs f 25, J. de Veer, Schagen. 2e prijs f 10, D. Vethman, Kolhorn. 3e prijs f5, J. Kz. Kaan Jr-, Anna Paulowna. Voor de beste, fijnste en zwaarst gemeste koe met hoogstens 4 breede tanden: le prijs f25, J. C. S henk, Anna Paulowna. 2e prijs f 10, J. Govers, Scompetoren. Bestuursprijs S. Over, Winkel. Voor de beste, fijnste en zwaarst gemeste vaars met 2 breede tanden: le prijs f25, J. de Veer, Scha gen. 2e prijs f 10, Jb. Zijp Hz., Wieringerwaard. 3e p:ijs f5, Jb. Zijp Hz., Wieringerwaard. Voor het beste vette kalf: le prijs fll, G. Oos- term.m, St. Maartensbrug. 2e prijs f H. Kooij, Dirks- horu. Voor de beste vette varkensle prijs f 10, M. Koning te Sl. Maarten. Voor den schoonsten toom kippen van inlandsoh •ras. In te zenden minstens 2 kippen met éen haan: le prijs f 2.50. J. Vader Az. te Schagen; 2e prijs f 1.50. J. Vader Az. le Schagen; Bestuursprijs, A. de - Wi' te Zïjpc. Voor den schoonsten loom kippen van gekruist ras. ln te zenden minstens 2 kippen met éen haan: le prijs f 2.50. K. Kos te Groenveld; 2e prijs f 1.50, J. P. Abraa te Schagen. Voor den schoonsten toom Legfiorn-raskippen. in te zenden minstens 2 kippen met éen haan: lc p:-ijs f 2.50, H. Kroinsigt te Schagen: 2e priis f 1.50, J. Vader Az. tc SchagenBestuursprijs, A. Wink te Dirks- horn. Voor den schoonsten toom Buff Orpmgons, n te zenden minstens 2 kippen met éen haan: 2e p ijs 11.50. H. Krcmsigt te Schagen. Voor den schoonsten loom vreemde- of raskippen, riet in hei programma vermeld: le prijs f2.59, Af. Louw te S'. Maarten; 2e prijs f 1.53, A. J. Peeck te Schoorl; Bestuursprijs. J. Boen te Schagen; Bestuius- pri's J. Louw te Schagen. Voor de mooiste voedster met jongenle prijs r 2.o0, S Vo'pr ie Dirkshora; 2e prijs f 1.50, C. Huibcrts te Schagen. Voor de schoonste vra..••.ti.ng boom en en hees- décora'i?f opgesteld: e prijs f 15, A. J. Peeck, Schoorl. 2e prijs, Jac. van Gemeren, Boskoop.

Schager Courant | 1911 | | pagina 2