uitgestooten. Is do ziekte het laatste stadium Inge treden, dan heet zo tering. De besmetting was voor al van bijkomende omstandigheden afhankelijk, o. a. van do lichamelijke gesteldheid on van den rnaat- Hchtppelijken toestand van den mensch. Verklaard word, hoe zonlicht en zuivere lucht van hoogo waar- do 7))u daar beide de ontwikkeling der bacteriën tegenhouden. Slechte voeding was nadeelig en drank gebruik bevorderde tuberculose, vooral bij de kin deren vat; dronkaards, die in den regel zwak waren. Le immuniteit tegen tuberculose (d. i. het weer standsvermogen, dat men van de jeugd af verkrijgt, d«or telkens in geringe mate inwerking van bacte riën ondervinden) was wel niet in alle opzichten met de vaccinatie te vergelijken, maar deed in zeke ren zin denzelfden dienst. Door van jongsaf gewoon te raken aan het opnemen van bacteriën, kreeg het lichaam meer en meer de eigenschap, tegen niet te sterke inwerking der tubercél-bacil bestand te zijn. De immuniteit kon echter verzwakken of geheel ver loren gaan door ziekte of door andere redenen, zoo dat tooh later tuberculose ontstond. Hierna sprak de heer Hoekstra over de maatregelen die tuberculose kon,deu voorkomen en over de wijze, waarop de patiënt werd genezen. Het stof moest in de hulzen goed worden weggenomen. Bedsteden waren uit den booze: de uitwasemingen bleven erin hangen, evenals de bedorven lucht. Melk moest nooit anders dan gekookt gebruikt worden. Aan de huid moest goede zorg besteed worden, want dan kon het lichaam afscheiden, wat hot graag kwijt wilde zijn. Bij het hoesten moest de patiënt steeds een doek voor den, mond houden en voor het eten goed do handen reinigen. Geneeskundigen, regeering en publiek moesten de handen ineenslaan, dan was er vrucht van de bestrijding te wachten. Om de tuber culose te verdrijven, moest het lichaam eerst onder gunstige voorwaarden gebracht worden door rust en, krachtige regelmatige voeding. Borst en rug moesten eiken morgen met koud water worden gewasschen ep het slapen nooit anders geschieden dan in een ver trek met open raam. Uit den aard der zaak kon spreker over de medicamenten niet uitweiden. Na nog stil gestaan te hebben bij het groote nut van -bekwame huisbezoeksters, die op de hoogte waren met de behandeling van tuberculose patiënten, ein digde spreker zijne met aandacht gevolgde rede met eene beschrijving te geven van het leven der pa tiënten, in een sanatorium. Hierna werden lichtbeel den vertoond, die de lezing verduidelijkten. Daar ntemand van de gelegenheid om spreker vra gen te stellen, gebruik maakte, dankte de voorzitter den, heer Hoekstra voor diens duidelijke lezing en den heer Bockstart voor zijne lichtbeelden, waarna de vergadering werd gesloten. HET EERSTE LUCHTSCHIP IN NEDERLAND. Naar wij vernemen, zal deze maand het eerste lucht schip in Nederland verschijnen. Do directie van het dagblad „De Echo" heeft een overeenkomst getroffen met de Luftverkehrs-Gesellschaft ut. b. iï. te Charlottenburg, om voor rekening en risioo vim genoemd blad het luchtschip „Dagblad De Echo", type Parseval VI. rechtstreeks van Eerlijn naar Am sterdam te doen varen. Vermoedelijk zal de aankomst den 19en dezer ge schieden. Bij ongunstig weer iets latei*. Er zullen gedurende het driedaags oh oponthoud op stijgingen met passagiers plaats vinden, zoowel overdag als 's avonds. Zooats men weet trekken zulke tochten boven Berlijn reusachtig de aandacht. Een terreiiï aan den Amsteldijk is gekozen voor deze grootsdie sportbelooging. Het luchtschip, bemand met 7 personen, staat onder leiding van den Oberleutnant Stelling, die, na cenige jaren bij de afdeeling luchtvaart aan het Pruis is die mi nisterie van oorlog werkzaam geweest te zijn, in dienst overging van de Luchtvaartmaatschappij, welke de „Par seval s" exploiteert. Het schip heeft een inhoud, van 7000 kubieke meter, is 75 meter lang en heeft twee motoren van. 200 paar denkracht. De directie van De Echo heeft alle medewerking van de betrokken autoriteiten verkregen en koestert do hoop, dat ook in Regeeringsknngen deze komst van een luchtschip belangstelling zal wekken. Hdbld. Ileerhugowaard. Het mond- en klauwzeer begint zidi alhier meer uit te breiden, twee gevallen zijn door den plaatsver vangend districtsveearts geconstateerd, in een geheel -id deel van dezen polder, n.m. bij den veehouder i Langen aan den Jan Gleijnisweg en bij C. nier Jz. aan den Middenweg. Ook deze boerderijen ,..!lcn worden bewaakt. GEVEN ZONDER ONDERZOEK. De heer H. G. v. Woerden, regent-voorzitter van het Diaconie-Weeshuis der Nederl. llcrv. Gemeente te s-Gravenhage, schrijft in het „Tijdschrift van Armen- zorg". i i rLT I Op Zondag 26 Maart kwam een dame aan het Weeshuis der Nederlandsche Hervormde Gemeente in- formeeren of op den daarop volgenden Vrijdag 9 kin deren. half-weezcn, zouden worden opgenomen. Op mijn antwoord dat hiervan geen sprake was, verklaarde zij .toch zeer stellig te weten dat dit wel het geval zou zijn, want dc vader der kinderen had het haar zélf gezegd. En nu kreeg ik het verhaal: „Drie weken geleden kwam zekere Jansen, een we duwnaar met 9 Kinderen, waarvan hel oudste 13 jaar is. bij mijn dochter 'hulp vragen; hij was reeds gcrui- men tijd .zonder werk en kon nu in Enschedé vast werk krijgen voor f 14 per week; voor de verhuizing had hij geen geld genoeg en daarom vroeg hij f 15 ter leen. met belofte die, te beginnen over 14 dagen, geleidelijk terug te betalen. Mijn dochter heeft den man. met wien zij medelijden had. en die een zeer goeden indruk maakte, het gevraagde ter hand gesteld. We wa ren juist do eerste afbetaling wüchtende, daar stond lieden morgen de man zelf v oor mij en vertelde mij dat hij zoo innig dankbaar was voor ,de verleende hulp, want dat 'het hem in zijn nieuwe betrekking zoo best ging, terwijl er daarenboven nu een zeer belang rijke verbetering in zijne omstandigheden zou komen, doordien was goedgevonden al zijne kinderen hier in het Weesjhaiis op te nemenide man was, b I zoo dank baar voor dit voorrecht. Er was nog maar een kleine moeilijkheid; de kinderen moesten namelijk Vrijdag a.s. uit Enschedé naar Den Haag terugkomen; voor de kin deren werd het spoorgeld betaald maar er moest een geleider meekomen en daarvoor Vas nog f 5 noodig. Nu kom ik even vragen of dit zoo is. „Dus, mevrouw'', zoo zeg ik, „u heeft zeker aan Jansen gezegd, dat hij over 'n paar uren moest terug komen om uw antwoord telloeren?". „Neen, de f 5 heb ik hem dadelijk gegeven, omdat dit natuurlijk noodig was; maar nu wilde ik er toch wel iets meer van weten." Ik kon niets anders zeggen, dan dat van het geheele verhaal geen woord waar was, dat mevrouw dus stel lig haar "lieve geld kwijt was en het was misschien, wel 'n beetje hard om te zeggen, maar daarom toch niet minder waar dat dit de wei-verdiende straf was voor het geven zonder voorafgaand onderzoek. - Zullen de menschen nooit wijs worden? INBRAAK. Een brutale inbraak heeft gisterenavond te Amsterdam plaats gehad. Toen de heer W. Baak, die de eerste éta«e van perceel Korte Marnixstraat no. 3 bewoont, tussen en zeven en elf uur met zijn eehlgcnoote uit was, hebben inbrekers ach toegang tot zijn woning weten te verschaffen. De omstandigheid, dat het benedenhuis van genoemd per ceel onbewoond is en de bewoners van de tweede ver dieping een feestje vierden, droeg er toe bij, dal dc in dringers ongestoord en ongezien konden binnenkomen. Zij sloegen een klein r iije van een zijvertrek sluk, konden toen den grendel van de deur schuiven en entrée maken. De inbrekers hebben toen niet dadelijk bun slag geslagen. Mogelijk is door hen »m' op de thuis komst van de bewoners gcw.< -Tien ook zijn zij vermoed wordt dat er Ivvee i.bic.ers zijn geweest door de terugkomst van de bewoners overvallen. Hoe dit zij. de lieer en mevrouw Baak tc elf uur thuisko mende, bemerkten van de braak' niets, omdat zij 'door een andere deur hun woning betraden. Zij gingen weldra na hun thuiskomst slapen, en toen de inbrekers het terrein veilig achtten, kwamen zij uit het zijvertrek een klein kantoortje te voorschijn. Een der boeven drong daarop tot liet slaapvertrek van den heer Baak door. haalde den sleutel van do brandkast uit diens pantalon en sloop naar dc voor kamer om de brandkast zonder eenigc moeite te openen. Een bedrag van f 3500 werd hieruit ont vreemd. Dc brandkastsleulcl werd no, gebruik weer in de slaapkamer gedeponeerd. De verschillende kasten zijn vervolgens doorzocht, alle sieraden en kostbaarheden tot een totale waarde van f 1500 werden gestolen en dc inbrekers bedierven toen nog verschillende kleedingstukken door ze met inkt te besproeien. De heer Baak ontdekte bij zijn ontwaken wat ge beurd was en waarschuwde dadelijk de politie. Deze stelde een uitgebreid onderzoek m, tot nu zonder re sultaat. De feestende bovenburen hadden natuurlijk niets van den braak bemerkt. De bestolene is tegen inbraak bij de Ned. Lloyd (Verzekeringsmaatschappij) verze kerd. MOORDAANSLAG. Maandagmiddag heeft de werkman Koelewij, van do flmi Günnermann Co. te Haarlem, uit wraak vier revolverschoten gelost op den werkmeester Rou- flanz en, twee revolverschoten op den werkman Le Noble, die den werkmeester te hulp kwam. Beiden werden ernstig gekwetst. De dader is voortvluchtig. Over den -moordaanslag te Haarlem wordt nog be richt: Koelemij was bij de firma Gönnennan en Co. be last met een speciaal werk, het zoogenaamde autogene lasschen, Hij liet zich daar veel op voorstaan én had meermalen ruzie met den werkmeester Ronfant, maar men zag wat door de vingers om zijn stiefvader Hof stede. die ook bij de firma werkt en bij haar hoog aan geschreven staat. Ten plotte kreeg hij evenwel zijn ont- slag. lierhaaldelij k had hij evenwel gevraagd om weer in dienst te mogen treden en daarbij beterschap beloofd zoodat hij eindelijk weer aangenomen was. Nauwelijks in de fabriek terug strooide hij evenwel rond. dat de firma hem niet missen kon en hem daarom weer te ruggehaald had. Toen de directie dat vernam', had zij tot Ronfant gezegd, om hem dan maar weg te sturen. Koelemij, dat vernemende, meende dat le Noble iets van hem verteld-had. Vandaar dat hij. Maandagmiddag de werkplaats inloopende, aan Ronfant vroeg waar le Noble was en. dezen ziende, vroeg: „wat heb jij van mij gezegd?" Onmiddellijk daarop een zesloops revolver trekkende, schoot hij le Noble eerst in dc dij en daarna in de borst, maar de laatste kogel kaatste terug op het borstbeen en werd naderhand in de klecren terug gevonden. Vervolgens schoot hij viermaal op Ronfant en raakte dezen driemaal in de beenen. Geen van beiden is levensgevaarlijk gekwetst. Koelemij. in de confusie door anderen de deur uit gesmeten, liep naar huis en bezorgde zijne moeder een zenuwtoeval met zijn verhaal over 't gebeurde. Wel dra kwam ook zijn stiefvader, herig geschokt, m een rijtuig thuis. Zij raadden hem aan, zich bij de politie aan "te melden voor dat .deze hem kwam halen en aan dien raad gaf hij gehoor. MISDAAD TE RIJSWIJK. Naar wij vernemen moet mevr. v. 11. geb. De B. te Rijswijk, sinds eenigen tijd in voorloopige hechtenis en beschuldigd haren man, de lieer v. 11., vermoord te hebben, bekend hebben hot misdrijf te heben gepleegd. Zij zou, alvorens de schoten te lossen, gepoogd hebben door vergiftiging niet carbol een èind aan zijn leven te maken Hdbld. EEN GELUKJE. Toen men Zaterdag bezig was met het opruimen van oude exemplaren van de Revue der Sporten, het bekende sportblad, vond men in de kast in den kel der van het perceel, waar het bureau van dit blad gevestigd is. in de Nio. Maesslraat te Amsterdam, een klein pakje met 1200 aan bankpapier, dat aanstonds den directeur, den heer L. Lauer, ter hand wend gesteld. Ruim 7 maanden geleden werd uit de kas van genoemd sportblad ongeveer f 1335 ontvreemd en men meent nu hel grools"te gedeelte daarvan teruggevonden te heb ben. dat daar verstopt zal zijn om het vandaar later weer weg te nemen. NA DE UITVOERING. Een blad dat op de Brabantsch-Limburgsche grens verschijnt, bevat dc volgende advertentie: „Er is Zondagnacht op den weg naar Eindhoven, in de buurt van Weert van een dei- rijtuigen gevallen en niet teruggevonden de lauwerkrans, welke „B-ra- bantsch Tooneel" na haar schitterende tooneeluitvoerjiig te Weert, aangeboden werd. Dit bloemstuk, dat voor niemand waarde heeft dan voor de betrokken \ereeniging, kan, mits, in goeden staat, tegen belooning terugbezorgd worden bij den uit gever dezer courant." NIET DOORGEGAAN. De aangekondigde Faaschtentoonstelling van vet- en fok vee, welke gisteren te Utrecht zou worden gehou den. is in verband met het regeenngsverbod tot het houden van tentoonstellingen in de prov. Utrecht, niet doorgegaan, hoewel alles daarvoor reeds in gereedheid was gebracht. OPENLUCHT-SAMENKOMST. Men schrijll uit Alkmaar Naar wij vernemen zal de openluchtsamenkomst der vrijzinnigen uit Noordholland op Hemelvaartsdag op hei landgoed van jhr. uit. P. van Foreesi geopend wor den door ds. J. W. Meichers uit Purmerend en geslo ten worden door ds. Bax uit Santpoort. De volgende heer en hebben, zich bereid verklaard het vvoo.d te voeren ds. A. C. de Regt uil Alkmaar, ds. D. Drijver (uit Zaandam, ds. A. Kutgers v. d. Loeff uil Haarlem, ds. S. Spaans uit Enkhuizen, en C. F. A. Zernicke, hoofd eenor schooi le Amsterdam. Voor de openlucht-samenkomst, waarvoor groote fye- langs telling in de provincie Noordholiand bes iaat, heb ben zangvereenigingen uit Santpoort. Beverwijk en War- menhuizen hunne medewerking toegezegd. Zuidscliarivoude. Zaterdag 8 April vergaderde de afdeeling Zuidsoliar- woude van de tuinbouw- en Handelsveroeniging aan den Langedijk en Omstreken, ten lokale van den heer Jb. van ivvuijver. onder voorzitterschap van den heer S. de Boer. Door het ontbinden der Tuinbouwvereemging is men genoodzaakt een eigen vereeniging te slichten. De voorzitter doel thans het voorstel: Over te gaan dot de sdchting van een nieuwe vereeniging. wat met algemeene stemmen zonder discussie werd aangenomen. Aan de orde komt nu het voorstel, om de tegenwoordige leden als leden der nieuwe vereeniging te beschouwen. Bij acclamatie wordt ook dit voorstel aanvaard. De statuten worden daarna behandeld. De vereeniging zal den naam dragen van „Dc Toekomst" en vvordi aangegaan voor den tijd van 29 jaar en 11 maanden. Hel bestuur zal uit 7 leden bestaan, terwijl de secretaris lid van 'l bestuur moet zijn. Aan hel eind gekomen van de behandeling, wordt gewezen op het gjmis van een artikel over de markt. Men meent toch, dat het van belang is, dat de ver eeniging raedezcggmgschap heeft in het beheer over de Broeker markt. De Tuinbouw- en Handelsvereeni- ging was in de Commissie van Beheer (over de Br. markt), door 2 leden vertegenwoordigd. De heer S. Zeeman meent, dat het het beste zal wezen, deze zaak le bespreken en ie regelen op een Algemeené Vér- gadering van besturen van verschillende vereemgingen. Intussctien hcu.T het bestuur er zijn aandacht op ge vestigd. De statuten worden daarna met algemeene stem men aangenomen. Nu wordt hi t Huishoudelijk Reglement behandeld, waarbij over som:: g. .'meten vrij lang wo:d! gespro- k n. Dc secretaris voo zijn werkzaamhed. n een vergoeding van f 10 krijgen, terwijl die voor den pen ningmeester later zal worden bepaald.. Bij de contributicbcpaling stelde hel bestuur voor, deze weer op f 1 's jaars te brengen, doch van ver schillende zijden weixl dit bestreden. De een wilde liet hooger stellen, een ander wilde het regelen naar het aantal sneezen grond, dat door de leden wordt bebouwd. Ten slotte werd een voorstel aangenomen om van de leden, die beneden de 100 snees bebouwen, 'f 1 con tributie te heffen, van 100200 snees f 1.50 en boven de 200 snees f 2. j Bij de rondvraagd werd geklaagd over het rattenvan gen en in verband daarmee aan de moeilijkheid, die ontstaat, doordat sommigen uit andere gemeenten lan derijen hebben in Zuidsctharwoude. Hen kan men niet verplichten 2 cent per snees te betalen om de kosten voor het uitkeeren van premies voor gedoode ratten te bestrijden. NidP allen hadden bovendien het ver schuldigde voldaan. Een advertentie zal worden ge plaatst. waarin op dien plicht zal worden gewezen en tevens vermeld, dat, bij in gebreke blijven, het royc- mcntsarlikel op hen zal worden toegepast. Waarland. Zondagmorgen werd mej. D. alhier met de fiets aangereden, door den heer C. W. ook van hier, met hel ongelukkig gevolg dat eerstgenoemde zich ernstig aan den voet bezeerde, terwijl de heer \V. door de hot sing een buiteling maakte in de richting van de wegsloot, waar hij dan voor een oogenblik spoedig in verdween. Naar we vernemen, zit mej. D. als gevolg van het een en ander nu met haar voet op een kussen, terwijl W. een nat Zondagsch pak bekwam. BREEZAND. Zaterdagavond trad in het café van den heer R. van Zandwijk, voor een goed gevulde zaal op de heer Thomassen. Spreker had to' onderwerp: „Zonder geld geen burger, of Waarom geen algemeen Kiesrecht?" Op de bekende gronden bepleitte de spr. het algemeen Kiesrecht voor mannen en vrouwen, en wekte allen op, zich te abonneeren op spr.s. blad: De Vonk. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd geen, van die (lot teekenen van het adres voor Algemeen Kiesrecht werd een vrij druk gebruik gemaakt. PAARDEN DIEFSTAL. Te Prinsenhage is een brutale diefstal gepleegd. Door het forceeren van een slot eener deur heeft men zich toegang verschaft tot den paardenstal van den land bouwer Snepvangers op Overa en uit dien stal het paard, een vosponny, ter waarde van f 175, weggehaald. Het spoor van. liet paard heeft men kunnen volgien tot aan den steenweg nabij de Tuchtschool onder Ginne- sen. Waarschijnlijk is men met het beest de grenzen over- gevlucht. TWEE KINDEREN OVERLEDEN. Het gezin van den landbouwer W. Groten te Tonge ren, in de gemeente Wijhe, werd Zondag in korten tijd in rouw gedompeld. Twee kinderen, een jongen van 9 en een meisje van 3 jaar. werden plotseling ziek en stierven kort daarna. Een derde kind van ongeveer 12 jaar 'werd evca> eens, iti de R.-K. kerk aan de Boerhaar, door dezelfde verschijnselen aangetast. Dr. JCutschrutter uit Raalte vond goed. dat het kind naar huis vervoerd werd, waarna het per rijtuig van den pastoor derwaarts ge bracht is. Gelukkig is het thans aan de beterende hand. Men vermoedt, dat de kinderen vergiftige spijzen gegeten hebben. Daarnaar wordt door de politie een onderzoek ingesteld. Zw. Ct. ZIJPERSLUIS. De heer W. Tamis. onze vroegere plaatsgenoot, on derwijzer aan de R.-K. school te Lisse, is als zoodanig benoemd aan de R.-K. schooi te Alkmaar. IIEERHUGO WAARD. Zondagavond gaf dc Geheelonthoudersclub alhier een goed geslaagde uitvoering in het lokaal van den heer Pijper. De opkomst was flink en liet programma werd zeer naar genoegen, van het publiek afgewerkt. .Voor dracht, tooneelspel en zang wisselden elkaar aangenaam af. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van Dinsdag 11 April 1911. Uitspraken: J. Kruijff, Schoorl, mishandeling: 3 mnd. gev. C. Breclerode, Limiteen en W. G. Tolen, Heilo, mis handeling: elk 2 weken gev. S. Jonker, Hoorn, openbare dronkenschap en bu rengerucht, bij recidive (hooger beroepzaak): vonnis Kantonrechter bevestigd. D. Haverkorn, Wieringerwaard, mishandeling: 20 boete of 20 dagen hecht. J. G. de Best Hoorn, beleediging van een dienst doend ambtenaar: £15 boete of 15 dagen hecht. T. Berkhout, wed. J. Kruisveld, Schagen, diefstal: 1 maand gev. J. de Vries» 17 jaar (kinderwettenzaak), Amster dam: 3 mnd. gev. Predikbeurten. VRIJDAG 14 APRIL. NEDERLANDSCH HERVORMl»K GEMEENDE te: Schagen, v.m. 10 uur, Ds. Tinholt. Bevestiging lid maten. Harenkarspel, Dirkshorn, v.m. Ds. Sinninghe Dam- sté. Avondmaal. Wieringen» Hippolytushoef, v.m. 10 uur, Ds. Bax. Avondmaal. Valkoog, 's av. 6.30 uur, Ds. Tinholt. Avondmaal. Huisduinen, v.m. 10 uur, Ls. Van Griethuijsen. Avondmaal. Julianadorp. Geen dienst. Noord-Zijpe, Schagerbrug, v.m. 9.30 uur, Ds. Groe- neveld. Avondmaal. Winkel, 's av. 7 uur, Ds. B. Nieuwburg. Avond maal. DOOPSGEZINDE GEMEENTE fce: Wieringen, Hippolytushoef, v.m. 10 uur, Ds. J. M. Leendertz. Avondmaal. LOKAAL BETHEL, HOEP, SCHAGEN, ten behoeve der Nederlandsch Hervormde Kerk: v.m. 10 uur, Ds. A. E. Vinke van Alkmaar. Avond maal. 's Avonds 7 uur, dezelfde. Dankzegging. Breezand, av. 7 uur, Ds. Haksteen van Haarlem, Avondmaal. Evangelisatie Rehobóth, Hippolytushoef, v.m. 10 uur, de heer J. Dijkstra. Telegrafisch Weerbericht. 11 APRIL. VERWACHTING. Matige tot krachtige Noordelijke tot Noordoostelijke wind. Zwaar bewolkt tot betrokken. Waarschijnlijk regenbuien. Zelfde temperatuur. Plaatselijk Nieuws. SMEDENTEEKENSCHOOL. Aan de Teekenschool met aanverwante vakken voor smeden gevestigd te Schagen, uitgaande van de Sme- den-vereeniging, Hollands Noorderkwartier, verkregen na het doorloopent van den driejarigen cursus, het diploma van bekwaamheid (alfabetisch): W. Heman, Warmenhuizen, C. Huiberts, Schagen. J. Kuiper, Warmenhuizen. A. Rentenaar, Barsinger- horn. J. Visser Jz., Nieuwe Niedorp. A. v. d. Welle, Kolhorn. M. Wissekerke, Kolhorn. Bij monde van den vooizitter der vereeniging, den heer J. L. Wissekerke te Kolhorn, werden de getuig schriften uitgereikt. Hij wees daarbij op de hooge waarde, die de verworven kennis en ontwikkeling in de toekomst voor hen zou hebben. Vakkennis is vooral in onzen tijd een onmiBbaar wapen in den strijd om het bestaan. Wel Ven, die zulks tijdig in zagen en van de aangeboden gelegenheid gebruik maakten, om die noodzak eiqke kennis te verwerven. Hij hcopte dat adderen hun voetspoor zouden, vol gen. Dank werd gebracht aan het Rijk, de Provincie en de Gemeente voor hare onmisbare en hoogst gewaar deerde medewerking. Daardoor was het mogelijk do l'inanciëele opofferingen der leerlingen tot een mini mum te beperken, zoodat ieder, ook de minst ge goede van het onderwijs kan profiteeren. De sluiting van den cursus werd bijgewoond door Let dagelijksch bestuur van de Smeden-vereeniging, benevens de leeraren W. C. Lafeber en W. C. Dee- nik. DAT LIEP BEST AF. Maandag .gebeurde or aan den Lagedijk alhier een ongeluk, dat zeker heel treurige gevolgen had kunnen, hebbén. Terwijl de heer H. met een wagen vol hooi bij de kluft neer reed, sloeg de wagen om. Wonder boven wonder, bekwam de voerman Slechts een paar schrammen. CURSUS SPELLEIDER. Voor dezen cursus hebben zich 26 onderwijzers en onderwijzeressen opgegeven. Het secretariaat der commissie is opgedragen aan den heer W. de Boer van Kolhorn. GYMNASTIEK. Jl. Zondag werd In het Noordhollandseh Koffiehuis alhier door de Technische) Commissie van het Ge west Noord-Holland van het Ned. Gym.-Verbond een voorturnersles gehouden, onder leiding van den, heer F. J. Verlaan, Amsterdam; 14 vereenigingen met 28 voorturners namen aan deze les deel. Er werd in drie afdeelingen geturnd aan Laag- Rek, Paard, Ringen en Lage-Barren, nadat vooraf de halteroefeningen werden behandeld, waarmede op Zondag 4 Juni a.s. de Noordhollandseh e vereenigin gen zullen deelnemen aan de Bondsfeesten in Den Haag. Ntef afloop van, het toestelturnen werden in 3 afd. verschillende sprongen beoefend. EEN JUBILEUM. De heer P. Jonge jan alhier herdacht op 9 April onder vele blijken van belangstelling den dag waar op hij voor 40 jaar voor de Maatsch. Utrecht als agent-bode voor. Schagen en omstreken optrad. Zijna verdiensten werden door de Maatsch. erkend door het aanbieden, van eene groote gouden herinnerings medaille. Ook ontbrak het tra.ditiopeele couvert niet. Burgerlijke Stand. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. GeborenGerrit, zoon van Arien Kos en van Geer tje Meereboer. Jan, zoon van Johannes Meeldijk en van Guurtje Koorn. Ondertrouwd: Cornelis Vis, 23 jaren en Gesina Elisabeth van Duin, 25 jaren, beiden alhier. Johan de Nijs, oud 23 jaren, te Schagen en Geertruida Lau- rina, Kuiper, oud 19 jaren, alhier. Gerrit Schoonho ven, weduwnaar van, Trijntje van der Vis, oud 69 jaren, te Alkmaar en, Dirkje de Wit, weduwe van, Hark Vilten, oud 66 jaren, alhier. Getrouwd: Juriaan Jonker en Trijntje de Graaf. Overleden: Pieter de Jong, oud 55 jaren, echtge noot van Impje Bruin. Gemeente ZIJPE. Ingeschreven van 58 April 1911. Geboren: Adrianus Jacobus Hermanus Nlcolaas. zoon van Jacobus Cornelis Blaauw en Anna Verde- gaal. Cornelia, dochter van Pieter ;Kreijger en, Cor- nelia de Leeuw. Ondertrouwd: Gerrit van Diepen, landman, 26 jaar, te Heerhugowaard en Bregje Tamis, zonder beroep, 26 jaar, te Zijpe. Gemengd Nieuws. VREESELIJKE BRAND IN TOKIO. Tokio, 9 April. De Yoshiwarawijk is tot den grond afgebrand. Vijfduizend huizen werden vernield. De wind dreef de vlammen tot op vier mijlen noordwaarts van de stad. Zesduizend prostituées zijn dakloos. Verscheidene personen werden gewond, maar er zijn geen dooden te betreuren. (Het Yoshiwara-kwartier bevindt zich in het Nd.- Oosten van Tokio, en is een van staatswege gecon troleerde wijk, uitsluitend aangewezen als woon plaats der Tokiosche lichtekooien,) EEN OPSTAND IN SPANJE. Parijs, 10 April. De Temps verneemt uit Madrid, dat de inwoners van Canillar, een stad in de pro vincie Malaga, in opstand gekomen zijn. Zij deden een aanval op de kazerne der gendarmen en riepen de republiek uit. Bij den opstand zijn vijf personen gewond. Ver sterkingen van de burgerwacht zijn erheen gezonden, om de orde te herstellen. ONGELUK IN BRITSCH-INDIë. BOMBAY. 10 April. Vijfhonderd inboorlingen waren - bijeen in een tijdelijk gebouw \an lichte materialen opgeslagen, ten einde een Hindoesch feest bij te wonen in een dorp ten Noorden \an Poona. toen het gebouw, dat slechts een uitgang had. plotseling in brand vloog; 200 mannen, vrouwen en kinderen kwamen in de vlam men om. NOODLOTTIGE ONTPLOFFING. Donderdagavond heeft een groot ongeluk plaats ge had in de fabriek van salpeterzuur der firma Duehé, te Vilvoorde. Twee vergaarbakken met die stof gevuld ontplof ten met zoo veel geweld, dat de slag twee kilome ters verre werd gehoord. Natuurlijk snelde dadelijk het volk naar de plaats van het onheil, wapt men was overtuigd, dat het slachtoffers zou hebben gemaakt. De gendarmen moesten bijspringen om de menigte hot binnendringen te beletten. Weldra vond men de lijken van twee werklieden» de genaamden Lafontaine en Willems, die op den slag gedood waren. Verder zoekend, ontdekte men er nog zeven an deren, allen min of meer zwaar gekwetst, verbrand door het gevaarlijk vocht, zoodat verscheidene dok ters de handen vol hadden om hen de eerste zorgen toe te dienen. De stoffelijke schade moet ook zeer aanzienlijk zijn, ofschoon het eigenlijke gebouw, in gewapend beton opgetrokken, niet geleden heeft. Maar al de ven sters zijn verbrijzeld en het werkmateriaal ia op- bruikbaar gemaakt. Het parket doet een onderzoek naar de oorzaak van het onheil. H. v. Antwerpen. MIJNRAMP. Uit Scranton, in Pennsylvanië, wordt een ernstig mijn-ongeluk gemeld. Er is brand uitgebroken in de Pencoast-mijn. Het yuur, dat ontstaan was in de nvachineruimten, breidde zich uit tot de schachten en sneed aan de mijnwerkers, die beneden waren, den weg af. Een later bericht behelst., dat er op het oogenblik dat de brand uitbrak, 300 man in de mijn waren; van dezen zijn er ca. 60 afgesloten. Het vuur heeft de stutbalken in de gangen aangetast, en op blus- sching schijnt weinig kans te zijn. Reddingsploegen, die in de brandende mijn waren afgedaald, werden door de verstikkende gassen en dampen teruggedreven. Men wanhoopt aan de red ding der opgeslotenen.Reeds zijn drie lijken gebor gen. De omvang der ramp schijnt nog niet te over zien; want in de verwarring was het ondoenlijk, een 'betrouwbaar overzicht te verkrijgen van het ge tal dergenen, die zich hebban weten te redden. Nog ernstiger schijnt de ramp te zijn, die Zater dag plaats had in de fcaunerminea te Lïttleton in Alabama. Hier w-ren ongeveer twee honderd arbei ders, allen veroordeeld-"?!'die volgens de in de Zui delijke Staten oei- Jo gevolgde gewoonte van den

Schager Courant | 1911 | | pagina 2