illiiiil Eimi Zaterdag 27 Mei 1911. C1ACEH 55ste Jaargang. No. 4921. Dit nummer bestJLut uit 3 bladen. EERSTE BLAD. In het vorig nummer van dit blad was een ontboe zeming geplaatst van, den, heer Merz over de oprich ting eener protestantsche kiesvereenlging alhier. De inzender brengt eerst een eeresaluut over de oprichting daarvan, om later te proteeteeren ja, zelfs al de minachting uit te storten die in hem is. En dat is bepaald niet weinig geweest, lettend op het verachtelijk: bah! dat h ij, mijnheer Merz. slin gert naar het hoofd van enkele zijner medeburgers. Ik mag zoo'n uitbarsting van, gloeiende veront waardiging v/el. een bewijs als het in den regel is van een sterk ontwikkeld gevoel van rechtschapen heid en eerlijkheid in den mensch. Jammer is 't evenwel, dat deze uiting van veront waardiging haar oorzaak vindt in iets wat dat ni&t verdient. Want wat is er toch gebeurd? Eenige personen hebben hun medeburgers-geestverwanten opgewekt een kiesvereenlging op te richten om candidaten te stellen voor den Raad van Schagen. Enprotes tanten als die menschen zijn, hebben zij andere pro testanten gevraagd mee te helpen. Is dat nu iets wat verontwaardiging behoeft op te wekken? De heer Merz heeft het blijkbaar nooit een snood bedrijf geacht, dat katholieken een katholieke kies vereenlging hebben opgericht. Het ligt ons nog hel der bij, hoe deze katholieke kiesvereenlging geleid werd door den katholiek Merz, alleen opkomend voor katholieke caiididaten, onder wie de heer Merz zelf. En wat blijkbaar den katholiek is geoorloofd, waar om zou dat voor den protestant onteerend zijn, als hij desgelijks handelt? Wat uw pastoor, mijnheer Merz in de katholieken prijst, als een goed werk, is dat als de protestant dit richtsnoer tot het zijne maakt, dan weer verfoeilijk en verachtelijk? Waar het een katholieke kruidenier tot eere strekt dat hij zijn beginsel getrouw is en ijvert voor de verkiezing zijner geestverwanten is daar deze deugd een ondeugd, als een protestant aldus han delt? Mag een katholieke zadelmaker b.v. voor zijn beginselen opkomen ook tegenover zijn, protestant sche klanten, zonder dat hem daardoor schade mag worden berokkend in zijn zaken en, mag een pro testantsche vakgenoot geen lid van de nieuwe pro testantsche kiesvereeniging worden, daar hij anders onwaardig is om den buiksingel te repareeren van het tuig van een katholieken boer? Waar die vrijheid geschonken wordt en met recht aan uw katholieken timmerman, eisch ik die vrijheid op voor mijn protestantschen bakker. En waar het hooggeprezen katholieke orgaan He Tijd den katholieken en hun geestverwanten voor schrijft, een politieken oorlog te voeren op leven en dood, ook bij gemeenteraadsverkiezingen tegen al wat zich liberaal of vrijzinnig noemt is het daarom laag, is het daarom gemeen, dat protes tanten meenen zich in éen vereeniging te moeten samenvoegen, voelend dat juist in hun vereeniging hun kracht ligt? Een burger, die het goed met de plaats zijner in woning meent, moet het hinderen, kan het onmoge lijk naar den zin zijn, dat het de pastoor is, die den doorslag geeft bij vele verkiezingen voor onzen Gemeenteraad. Er is gelukkig gevoeld en begrepen, dat als buitenman en burger in onze gemeente steeds tegenover elkaar staan en elkaar bestrijden met hun candidaten, de katholieke kiezers degenen zijn, die op advies van hun geestelijken adviseur, den uitslag doen vallen ten gunste van dien candidaat die zij weuschen. En dat mag niet, die invloed is verkeerd. Wat bij elkaar hoort, moet elkaar steunen en onafhankelijk staan van vreemde/n invloed. Uit dit gevoel, mijnheer Merz, is de protestantsche kiesvereeniging geboren, geworden. En wat die nieu we kiesvereeuiging nu zal doen ten opzichte van den blijkbaar door u mijnheer 'Merz zoozeer begeerden, zetel voor de katholieken in den Raad onzer ge meente? Ja, dat kan ik u nu onmogelijk nog zeggen. Het zal de meerderheid van de volgende vergadering dier vereeniging zijn, die heeft te beslissen, of er voor de katholieken éen of meer zetels zullen wor den opengelaten, ja of neen. Dit wil ik u nog wel zeggen, mijnheer 'Merz, dat de hooge bekwaamheden van de Roomsch-Katholieke candidaten in den, dop, waarvan u persoonlijk blijk baar zoozeer vervuld zijt, dat ge het een ramp schijnt te vinden voor Schagen als die ongebruikt blijven, mij persoonlijk nog nooit zóo beteekenisvol zijn toegeschenen, dat ik om die reden een, katho liek in den, Raad zou wenschen. Maar, misschien kon. het zijn, dat waar uw protégé, mijnheer Merz, als elfde raadslid zou moeten fungeeren, u in dit geval beter tot oordeelen in staat is dan eenig ander. P. TRAPMAN. die alB boerenknecht in Hollands Noorderkwartier gaan dienen, aan zijn broer Klaas, die in de Zaanstreek gebleven ls. LXXXVI. Gij kent mijn vriend, den Meester wel, Goed onderwijzer, maar een roode. Als Bondslid op de Hoofden fel, Een ijverig lezer van „De Bode"! Deez' kwam, met opgestoken staart. Het strooien hoedje op drie haren En engekamden snor en baard. Bij mij het koehuis binnenvaren. Hij had voor groeten niet eens tijd. Veel minder nog voor handjes-geven, Ik was mijn tramontanen kwijt: 'k Dacht dat hij 't toelag op mijn leven, Want, Klaas! het schuim stond op zijn mond. Doch 'k merkte ras,- 't zou mij niet gelden, Wijl hij al spoedig woorden vond. Om de Regeering uit te schelden: „Zij maakte Schoolopziener, Jaap, „(Heb je het ooit zoo zout gevreten), „Een, winkelier; wat wil zoo'n knaap, „Zoo'n „peperbus" van scholen weten. „Straks neemt die vent examen af, „Dan kan JQ Stemmigheden „Nog Meester worden op een draf; „Die „stijfselkist" is al tevreden, „Wanneer je psalmen roerend zingt, „Vooral met sticht'lijk draaierijtje, „Als zoo iets in zijn „stroopvat" dringt, „Dan krijg je punten op zijn leitje, „Al maak je fouten in. je taal „En tal van bokken in je sommen: „Dat merkt niet eens zoo'n koffiebaal, „Je komt er Jaap! en potverblomme, „Dat is ook billijk, dat is recht: „Waar zulke schoolopzieners komen, „Daar word' een stomme boerenknecht „Ook maar bij 't onderwijs genomen." Ik zei: „Och Meester! wat ik bid, „Wees toch bedaard, 't zal goed wel wezen, „Als zoo'n man bij 't examen zit, „Je kunt nu steeds in sommen lezen: „Wanneer een, winkelier eens koopt, „Partijtjes koffie, thee of krenten, „En die vermengt, vervalseht, verdoopt, „Wat krijgt die man dan voor percenten? „Maar als nu straks de kruidenier ,,'t Examenwerk mag samenstellen, „Dan zal men van een winkelier „Niet meer die leugentaal vertellen, „Dat hij vermengt of melangeert, „Om hooger winsten te behalen, „Maar wordt het zaakje omgekeerd: ,,d' Examinandi moet bepalen: „Hoeveel verliest een zakenman „Met onderwijzers tot zijn klanten, „Die, (daar spreekt immers ieder van,) „Het altijd mangelt aan contanten? „Dan krijgt men stellig beter beeld „Van zaken doen, dus zou ik meenen!"' 'k Had blijkbaar Meester al verveeld, Want: hij ging weg op hooge beenen. Jongstleden Zondag was ik vrij En ging naar Winkel, als zoovelen, Ik was er als de kippen bij, Om mee te trachten klaar te spelen, Dat ieder krijgt Staatspensioen, En, zonder premie te betalen Dan heeft een oude niets te doen. Dan centjes van het Rijk te halen. Daar was een „meeting" voor dat doel, Dat lijkt meer Engelsch moet je weten, Ons woord „bijeenkomst", klinkt zoo koe), Het Hollandsch raakt zoowat vergeten Door alle sport; die meeting dan Was zeer belangrijk, knappe koppen, Die zeiden er een woordje van. Om de idéé in 't volk te stoppen. Zelfs H. d. H., die brieven schrijft Aan Trapman's blad, sprak dikke woorden. Waarvan bij 't volk wat «hangen blijft En losser gaan de beurzen koorden Der rijken, ('k zag reeds een boerin In goud en diamant beslagen, En deze dame had aj zin, Direct een „kwartje" bij te dragen). „Die H. d. H. is ingewijd," Zoo dacht ik, „in een massa dingen: „Hij kent hooghollandsch op zijn tijd, „Maar weet in volkstoon ook te zingen."' Ook droeg de lieve Wink'ler jeugd, Vertolkend blijde toekomstklanken. Veel bij tot stichting en geneugt, Door vaak van „Kobusje" te janken. Deez' brief is opgewekt, ja, ja! Je stomme broer, die pas kan lezen, Wordt onderwijzer en weldra Hoeft niemand oud en arm te wezen. Dit had ik voor de post gereed, Toen 'k in de Schager las, nog even Een stuk van Merz. zoo „up to date", Dat ik je er kennis van moet geven: Die Merz nu, is als katholiek Verschrikkelijk boos, wijl protestanten Op eens, en buiten politiek, In Schagen d' eigen vaam gaan, planten; Als Multatuli speelt hij op: Veracht, minacht, werpt anathemen Den protestanten naar den kop. Die zeker nu 't besluit wel nemen: „De kiesvereeniging, gesticht Nog nauwelijks, spoedig op te doeken," Omdat zij voelen het gewicht Van Merz zijn razen en zijn vloeken; Een eerlijk man, als Merz, die nooit Door Godsdienstwaan zich nog Het leiden. Die immer weer de vaan ontplooit. Van Liefde en den Vrede bedden, Die nimmer voor de Roomsch en streed In kiesvereeniging of kranten. En nergens op den voorgrond treedt. Heeft invloed ook op Protestanten; Zijn machtig woord bewerkt gewis, Dat weer verdraagzaamheid zal komen In Schagen's veste; want Merz is Daar altijd „serieus" genomen. JAAP. De Meeting zal worden voorafgegaan door een op- haven, wat natuurlijk op het eiland achter moest 1 tocht met vlaggen, banieren, opschriften, etc., ter- blijven. Dit was evenwel niet naar den zin van het j wijl verschillende zang- en muziekkorpsen zeer goede beestje en het volgde de postboot langs den dij I diensten zullen kunnen bewijzen. en begaf zlcb te Lutjelnnd te water en volgde d. ««*7 boot zoolang, tot men zien kon, dat het beest niet -v1 verder kon en zich met moeite boven hield. Daar Een familie uit Aslten roizdo met eenige kinderen medelijden kroeg met dit trouwe beextje, voer per tram naar Bocholt. Aan deDmtacho grens gearriveerd etukie terug en nikte men het op. verscheen een Pnltooh douane-ambtenaar, die beweerde] walTm, men het ln v6r^kerdo buwari,lk „telde In ten bïïoï™ T^tatjongate k^ntetn^DmSlZd i de^bterkajuiten en zoo weer naar Wtórlngeu terug- mocht worden ingevoerd en dat de melk op hTederlandsch grondgebied moest worden uitgegoten. Of men nu al opwien>, dat de melk gekookt was en xeer zeker af komstig van een gezonde koe, of dat deze melk uitslui tend voor het jongste kind moest dienen, das beslist niet in andere handen kwam, het baatte niet Na lang heen en weer praten werd ten slotte als bij zondere gunst toegestaan, dat onder toezicht van den Duitschen douanen-beambte, de kleine de melk mocht nuttigen. Toen het bleek, dat het kind, blijkbaar niet gewoon onder zoo scherpe controle zjjn voedsel tot zich te nemen, de flesch slechts tot op de helft ledigde, moest de rest worden uitgegoten onder groote hilariteit van vele pas sagiers, die inmiddels waren uitgestapt en belangstellend uitkeken naar den afloop der scène 1 Na een oponthoud van 10 minuten kon de tram vertrekken. (Z. Ct.) ANNA PAULOWNA. Donderdag 25 Mei hield de vereeniging „Helpt El kaar" in het lokaal van den heer G. J, "Volder hare jaarvergadering. Na opening van den Voorzitter, den heer H. Visser, die zijn spijt te kennen gaf over de geringe opkomst der leden, werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Hierna trad de heer G. Mttselaar van Schagen als lid van het Hoofdbestuur van den Bond van Ziekenfondsen in Noord Holland op, om het doel van dien bond aan de hand der statuten uiteen te zetten en toe te lichten, terwijl hij aansluiting van bracht. TUITJEHORN. Als opvolger van pastoor Nix is benoemd de heer StJegers, kapelaan te Amsterdam. GROOT TWEEDAAGSCH TURNFEEST TE NOOR!» SCHARWOUDE. Ter gelegenheid van het Tien-jarig bestaan der Gymnastiek-Vereeniging „Hercules" te Oudkarspel— Noordscharwoude, een vereeniging die met inbegrip van dames-, jongens- en meisjesafdeelingen meer dan 100 werkende leden telt en als plattelandsvereen. dus zeker een unicum mag heeten, zal op 15 en, 16 Juli a.s. een, Groot Turnfeest plaats hebben te Noordscharwoude, dat veel belangstelling wekt en belooft, schitterend te zullen slagen. Op den eersten dag wordt deelgenomen door on geveer 400 schoolkinderen, de leden der feestvie rende vereeniging, een groot aantal adspiranten van de op Zondag deelnemende vereenlgingen en n,iet- turners, waarvoor wedstrijden in volksoefeningen wor den gehouden. Oefeningen, spelen en wedstrijden worden afgewis seld door zang en muziek, 's Avonds wordt een lichtstoet met fakkeloptocht gehouden, waarvoor reed» veel animo bestaat. Aan het feest op Zondag zullen deelnemen de da- mesvereenigingen Hygiéa te Oudkarspel-Noordschar- woude, Hebe te N. Niedorp, Sparta te Winkel, H. I v. I- te Hensbroek, Voorwaarts te Koedijk en de „Helpt Elkaar" b(j den Bond aanried. Na debat overmannenvereeniglngen Oefening kweekt Kunst te Den deze zaak bleek, dat bedoelde aansluiting enkel voordeel Helder, Sportlust te Koegras, Olympia te Wieringer- aan de leden bezorgde en bü stemming werd met op l1 waard, D. O. K. E. V. te Anna Paulowna, Lycurgu» na algemeens stommen besloten tot aansluiting over te te Schagen, DeWestfries te Barsingerhorn, Sparta te gaan. De Voorzitter dankte den heer Metselaar voor Winkel, Hercules te N. Niedorp, Kracht en Vlugheid diens heldere uiteenzetting. Wegens afwez;gheid van te Hoogkarspel. Olympia te Berkhout, Voorwaarts den Secretaris bracht de heer R. Blankevoort het jaar- i te Avenhorn, H. D. I. te Hensbroek, Voorwaarts te verslag uit. De ontvangsten hadden bedragen f467.24 Koedijk, De Halter te Alkmaar, Turnlust te Alkmaar, en de uitgaven f351.44, het saldo, gevoegd bij het aan-Voorwaarts te Stompetoren, Hercules te Oudkarspel, wezige kapitaal bracht dit op f 1133 98V«. Het ledental Het programma is rijk aan afwisseling, was gestegen van 64 tot 80, en er" waren tot een Beide dagen kermesse d'été, 's avonds ba] r ham- gezamenlijk bedrag van f272.85 in het afgeloopen jaar pétro °P het feestterrein. 55 uitkeeringen godaan. Op verzoek van den voorzitter EEN GESCHIL BIJGELEGD. belastten zich de heeren H. Kranenburg en C. Slikker; Te Callantsoog, alwaar sedert 23 Januari 1910, dus jmet het nazien der rekening en nadat hierover een in 16 maanden tijds, geene proeftochten met de Red- gunstig rapport werd uitgebracht, dankte de voorzitter dingboot werden gehouden, omdat de voerlieden wei- Igenoemde heeren voor hunne gedane moeite en in- gerdeu, uitgezonderd bij noodzakelijke gelegenheden, izonderheid den heer J. H. ten Burg als penningmeester om voor de boot te spannen, alvorens verschillende voor diens accuraat beheer. verbeteringen en wijzigingen werden aapgebracht; De heer H. Visser werd hierna herkozen als[voorzitter eene feitelijke staking dus, werd op eene bijeen- met algemeene stemmen op 1 na, terwijl in de plaats komst op Dinsdag 2 3 dezer dooi* de leden der Plaat van den heer P. Slikker word gekozen tot bestuurslid selijke Commissie der Nd.- en Zd.-Hollandsche Red de heer G. Blom, wien wegens afwezigheid van deze ding-Maatschappij, in opdracht van het Hoofdbestuur, verkiezing bericht zou worden gezonden. Eerstgenoemde met de voerlieden eene overeenkomst gemaakt, welke nam zijne functie opnieuw weder aan. tengevolge had, dat bijna alle eischen en voorstellen De heer G. J. Volder liet zich als lid der Commissie der voerlieden werden ingewilligd, zoodat de proef- van Toezicht zijne herkiezing welgevallen. tochten weder evenals vroeger op gezette tijden kun- Na de rondvraag, die niets opleverde, werd hulde nen plaats hebben, gebracht aan den uitgetreden secretaris, den heer P. De eerste oefening zal gehouden worden op Maan- Slikker, die zoovele jaren zijne functie zoo goed had dag 5 Juni, 2en Pinksterdag, vervuld. Hierna pluiting. VAN DE AL KM AARS CH E KERKVERKIEZING. Juni, WterlUK<'n aauiuEuiuuuumnu. De Burgemeester van Wieringen, brengt ter ken- Het weekblad voor de Vrijzinnige Hervormden haalt nis van de ingezetenen, dat. volgens bij hem ontvan- het volgende curiosum aan uit een circulaire, voor de gen mededeeling Z. K. H. Prins Hendrik der Neder- kerkeljjke verkiezing te Alkmaar verspreid door de vier landen. Hertog van Mecklenburg, enz. enz. deze Ge- Alkmaarsche predikanten, de heeren H. E. Vinke, A. meen te in den namiddag van den len Juni a.s. met Verwaal, H. P. de Pree en T. Kloosternan: een bezoek zal vereerer. „Als het volk niet meer ter kerk komt en in het Het programma van dat bezoek is vastgesteld als onderhoud der gebouwen niet meer kan worden voor- volgt: zien, als de ouden van dagen geen onderdak meer kunnen 2.30 uur aankomst in de haven aan de Haukes. vinden en de minvermogenden tevergeefs aankloppen 3.uur aankomst aan het Raadhuis, om ondersteuning, dan zal dat het werk zijn van het 3.30 modernisme, dat hier door een kiescollege de teugels i; handen krijgen wil." ,Het is voor de vier mannen. Binnenlandsch Nieuws. PROV. FEDERATIE VAN NOORD-HOLLANDSCHE AFDEELINGEN VAN DEN BOND VOOR STAATS- PENSIONNEERING. Aan de Afdeelingen van den Bond voor Staatsp., Vak- en Kiesveree nigingenBestuurdersbonden. Zang en Muziekgezelschappen, etc. werd de volgende uit nodiging gezonden. De groote resultaten, welke de ten vorigen jare te Zaandam gehouden Meeting voor Staatspensioen, heeft opgeleverd, is aanleiding geweest, dat op de laatste Alg. Vergadering van bovengenoemde Fede ratie, te Alkmaar belegd, met algemeene stemmen werd besloten dit jaar wederom eene groote Provin ciale Meeting, bonevens een Optocht te organiseeren en wel op Zondag 3 September a.s.. te Amsterdam, waar gelegenheid tot ontvangst eener groote men- sehenmassa zeer zeker niet zal ontbreken. Het spreekt van zelf, dat deze betooging, waar ver schillende zeer bekende sprekers het woord zullen voeren, alleen zal dienen om onze eisch „Staat&pen- sionneering zonder Premiebetaling" nog meer ingang te doen vinden bij het volk, want hoezeer wij ons beijveren propaganda te maken voor onze idee, het valt niet te ontkennen, dat er nog altijd velei lieden zijn, die betreffende Staatspensionneering zeer wei nig weten of van dit belangrijke, maatschappelijke vraagstuk zelf6 nimmer gehoord hebben. woorden hebben onderteekend, te hopen zegt 't Weekblad dat zjj zich achterna daarover diep zullen schamen." Nieuwe Niedorp. Donderdag 1.1. speelde de voetbalclub N.N.V.V. van uur vertrek van het Raadhuis naar den Oever (langs Elftstraat, Kerkstraat enz.) 4.10 uur vertrek van den Oever. 4.45 uur aankomst aan de Burgemeesterswoning te Hippolytushoef (langs Hoofdstraat enz.) 5.15 uur vertrek naar de haven aan de Haukes. 5.30 uur vertrek uit de haven. De Burgemeester, voornoemd, noodigt de ingeze- hier een vriendschappelijken wedstrijd met H. F.C.van tenen beleefd uit: Den Helder op het veld van laatstgenoemde. Ie. bij bovengenoemde gelegenheid allen de vlag Vóór rust wogen de partijen goed tegen elkaar op. uit te steken; H. F. C. wist driemaal het vijandelijk doel te doorboren, 2e. bij het voorbijrijden van den stoet de wegen waar tegenover N.N.V.V. door haar middenvoorspeler behoorlijk vrij te laten en de rijtuigen niet te vol- H. Deul eveneens drie punten behaalde. Na de pauze gen of voorbij te gaan, hetzij per rijtuig, rijwiel of wisselde H. F. C. haar spelers van plaats, waardoor te voet. haar voorhoede zeer versterkt werd. N.N.V.V. kon nu De visschers en, schippers worden met aandrang de geduchte aanvallen niet weerstaan, zoodat Den beleefd uitgenoodigd om op bovengenoemden tijd hun Helder nog vier punten wist te behalen en eindigde vaartuigen (zoo mogelijk met de vlag in top) aan- deze wedstrijd met een 7— 3 overwinning voor H. F. C. wezig te doeu zijn in een der havens alhier. LAN GEDIJ K. vlieringen. 7o°nt(Rr^rdBnhoVrijdag werd door het bestuur van 't Heemraad tot een R. K. School aan den Langedijk. In den laatsten tyd nemen deze niet alleen vasteren vorm aan, maar heeft de R. K. Propagandaclub besloten er een expresse vergadering voor uit te schrijven om doeltreffende maatregelen te nemen, die tot gevolg hebben, dat er spoedig een school verrijze. Men motiveert dezen spoed met de bewering, dat er groote behoefte bestaat aan R. K. onderwijs aan den Langedijk. LANGEDIJK. schap publiek herbesteed de levering van 300 M.' grint ten behoeve harer wegen (franco voor den wal). Ingekomen waren 2 biljetten van de heeren C. Ver- faille alhier voor f 2.35 per M.s en V. Koopman te Medemblik voor f 2.21 Mt per M." Aan den laagsten inschrijver gegund. WIERINGEN. Benoemd tot bode van het Heemraadschap, we- De afdeeljng Langedijk derJS. D. A. P. stelde in haar «ens overlijden van den heer S. Heijblok. de heer jongste vergadering candidaat voor lid van den gemeen- M* de Vries Pz. Er waren twaalf sollicitanten, teraad te Zuidscharwoude, de heeren P. van Zoonen en j WIERINGEN. K. Zeeman en te Oudkarspel den heer J. Glas. j De voordracht, opgemaakt in de algemeene verga- dering van het Heemraadschap, voor Heemraad, we- te j gens periodieke aftreding van, den heer C. Maars, NOORDSCHARWOUDE. Voor de vacante betrekking van onderwijzer Noordscharwoude hebben zich 6 sollicitanten aange meld. VEENHUIZEN, OUDE NIEDORP. Heden was er een ledenvergadering vanwege het Dep. Veenhnizen van de Maatschappij tot Nat van't Algemeen j :rai r- ten hnize van den heer D. de Jong. Uit de rekening te Bierdijk ging van den dijk af het zeestrand op van* den penningmeester bleek, dat 1910 voor de financien ön "!"K v" van het departement gunstig was. Het batig saldo bedroeg f 15,30 bij een ontvanget van f 46,21 en een uitgaaf van f 30,915. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering te Amsterdam werden benoemd de heeren C. Appel en.| D. de Jong, tot hun plaatsvervanger de heer H. Brands. De aankoop van nieuwe werken voor de bibliotheek werd aan het bestuur overlaten. HONDENTROUW. Dat deze dieren zich zeer aan hun meesters kun nen" hechten, bleek Donderdagnamiddag weer op Wie- ringen, toen nL de koopman P. K. zich naar de markt zou begeven, was zijn hondje bij hem aan de luidt als volgt: 1. de heer C. Maars; 2. de heer N. J. Rotgans; 3. de heer G. Keijzer. WIERINGEN. Een schaap met 2 lammeren van den arbeider P. te Bierdijk ging van den dijk af het zeestrand op en legde zich met haar kroost in 't warme zand ter ruste. Een klein tijdje daarna begon 't zeewa ter te wassen ('t werd vloed) en bereikte het drietaj, dat ijlings de vlucht nam. Doch, o wreed noodlot, zij gingen den verkeerden kant op en liepen in een wier- of zeegrasnet vast. De vloed kwam al meer op en weldra stonden de onnoozele dieren rondom in het zeewater. Spoedig werd het onheil gezien en .og men ter redding uit, doch helaas, de lammeren lagen reeds verdronken ter neer, terwijl het schaap zich den kop nog boven water wist te houden- Voor waar voor den betrokken arbeider, dien men voor de lammeren reeds f 25 had geboden, een leelijke schadepost.

Schager Courant | 1911 | | pagina 1