lllfllll Billis- Donderdag 8 Juni 1911. SCHAËER 55ste Jaargang. No. 4929. COURANT. „De Standaard", die op 1 Mei, na tal van pogingen Vervolgens werd behandeld het ontwerp statuten ger. Voor stemdistrict II: J. Wit, voorzitter, J. van gedaan te hebben, om de Militiewet nog vóór het en huishoudelijk reglement der Centrale Vrijzinnige der Oord en S. Snel, leden. P. Bruin, 4e lid en D. recès behandeld te krijgen, deze wet weer had af- Kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Schagen voor Wijnker, plaatsvervanger. geluid, is nu weer gedraaid, en tapt weer uit een de Provinciale Staten. Na lezing werd besloten arti- Hierna deelde voorzitter mede, dat na onderzoek ;a,nder vaatje. Na breed uitgemeten te hebben, dat 't kei 3 van de statuten te veranderen zoodanig, dat in gebleken is, dat de welput bij het Raadhuis onbruik- Voorloopig Verslag over de Militiewet veel te dik plaats van elk lid 10 cents te betalen aan de Cen- haar ls, doch aangezien die bij de? school nog vol- is, dat het aan „veelpraterij" lijdt; na zelfs uttgere- trale, hiervoor te lezen 10% van de jaarlijksche con- doende water geeft, werd besloten vooralsnog geen kend te hebben, dat het 83 X 70 X 50 letters trioutie. Mocht dit niet gelukken, dan wordt even- nieuwen put te la,ten slaan. 290.500 letters bevat, komt „De Standaard" nu al- goed toegetreden. Vervolgens werd nog besloten van do firma A. Bik- weer met de vraag of éen jaar uitstel van de behan- Tot bestuurslid voor de Centrale werd gekozen de kers en zoon te Rotterdam twee nieuwe brandspui- deling van de wet noodig zal zijn. En het geeft dan heer A. Wonder Pz. Tot afgevaardigde naar de al- ten aan te koopen, voor een som van f 730 ieder, de verzekering, dat de Minister wel zorg zal dragen, gemeene vergadering, die op 8 Juni te Schagen wordt alsmede worden Burgemeester en Wethouders ge- dat het aan een te laat inkomen van zijne Memorie gehouden, de heeren M. Kooijman en C. Rempt. machligd bij de veldwachters woning in de waterbe- van Antwoord niet zal liggen. De zaak schijnt dus Niets meer te verhandelen zijnde werd de ver- hoefte te voorzien, beklonken, en eene wet als de Militiewet, die zóo gadering met een woord van dank gesloten, diep ingrijpt in ons volksleven, zal er, zonder behoor lijke openbare behandeling, doorgejast worden. Het VERGIFTIGING. zou dus voor de rechterzijde res judicata zijn. Te Haaften zijn de vorige week alle leden van TYPHUS TE MONNIC K END AM. - - - „We zeggen: behoorlijke openbare behandeling-, een gezin, de ouders en vier kinderen, ernstig ziek De Provinciale Noordhollandsche Courant van. 3 butie behoeft niemand ai: te schrikken, daar die door wan^. daar is geen tijd meer voor, tenzij men, zou geworden na het eten van soep, waarin, vermoedelijk Juni deelt mede, dat tot beteugeling van do febris ieder naar eigen goedvinden kan worden bepaald, al m^enen> dat een Kamerlid onbegrensde werkkracht minderwaardig vleesch of spek is gebruikt. Een der typhoïdea vanwege het gemeentebestuur van Monnic- is het maar 5 ets. per week. heeft. De Kamer is nu reeds aan haren 82sten ver- kleintjes is er zeer slecht aan, toe. kendam verschillende maatregelen genomen zijn. In Het bestuur hoopt dat dit schrijven er toe mag gaderdag; verleden jaar had ze er 83; ze moet de - de huizen, alwaar deze ziekte voorkomt, zijn pri- ij™ ,i« Hd der Vereent- Taxle(rfet nog in d0 afdeelingen behandelen, naar- D.VS KRAS. f vaatemmers geplaatst met goed sluitende deksels ter voor haar eene week studietijd is toegezegd, en die Dezer dagen wandelde iemand, ruim 71% jaar oud, opvanging der faecaliën, welke emmers dagelijks wor- Dit nummer bestaat uit 1 blad. Ingezonden. Geachte Redactie, Mag ik U beleefd verzoeken om een weinig plaats ruimte in uw veelgelezen, blad voor onderstaand ver slag? bij voorbaat mijn dank. Dinsdag hield de vereeniging Hulp in Nood te Ha renkarspel haar jaarlijksche vergadering. Presidente was Mevr. SwanPlan te ij dt. De rekening sloot met een batig saldo van f 9.09. Het aantal leden bedroeg op heden 50. Dat deze vereeniging in een ware behoefte voor ziet, behoeft geen betoog, daar zij een steun is voor zieken en, zwakken van alle gezindten. Toch zijn er nog velen die geen lid zijn. De contri- leiden dat velen nog toetreden ging. Dirkshorn, 6 Juni 1911. HET BESTUUR. Na rondvraag, die niets opleverde, werd de verg dering door den voorzitter gesloten. Uit en voor de Pers. HAASTIGE SPOED. wet zal de afdeelingen toch minstens wel eene week rechtstreeks van Breukelen aan de Vecht over Nieu- den weggehaald en tegen andere ingeruimd. Voorts bezighouden. Zoo komt men, als tenminste de agen- wersluis, Loenen. Loenersloot, Baambrugge, Abcoude, is in voldoende mate kresolzeep met gebrulksaanwij- da, die op het oogenbiik de Kamer bezighoudt, deze Diemerbrug, Zeeburg, Oranjesluizen naar Buiksloot, aing verschaft ter desinfectie. Walstoepen zijn on- wet wordt afgewerkt, reeds tot Dinsdag 20 Juni; De groote afstand werd in 8 uur zonder overver- bruikbaar gemaakt door het bestrijken met ruwe car- mejn zou dus, ajs de Kamer net als verleden jaar moeienis afgelegd i bol of petroleum. De raadgevingen van den Centra- I 24 Juni op recès gaat, vier heele dagen overhouden rmvKiTinimAD i-mDon I lei1 gezondheidsraad zijn alom verspreid. Ter open- voor de behandeling der Militiewet. De behandeling 1 bare kennisgeving is gebracht, vooral geen water, De Vaderlander" heeft het over hetl meerderheids- vaji de Militiewet-EIand heeft geduurd van 19 Fe- misbruik der coalitie bij de poging om er wetsontwer- bruari tot 12 Maait 1911, en is, zooals men weet, pen „door te jagen". in die spanne tijds nog niet ten einde gebracht. Ze „Na de vernietigende uitspraak van dr. Kuyper, is, zooals men weet. blijven steken door de aanne- schrijft het Liberale Unie-blad, dat de wet op het ming van het amendement-v. Gilse. Als wij dus het Invaliditeits- en Ouderdomspensioen veel, veel te laat gunstigste geval aannemen, en het er voor houden, is ingiediend, is de gejaagdheid, waaraan de coalitie dat de Militiewet-Colijn in de drie weken kan be de laatste maanden leed, tot koortshitte! ge3tegen, handeld worden, die men aan de onafgemaakte Mili- en het moet nu wild vooruit, als ware het de rit tiewet-Eland heeft besteed, dan zal de Kamer min der dooden uit Burger's meesterlied. stens 15 Juli bijeen moeten blijven. Wat zou „De haast geldt thans de hoofd belofte van de coa- dat? zal allicht het groote publiek vragen, dat geen litie: de Invaliditeits- en Ouderdomspensionneeering flauw benul heeft, en ook kan hebben, van de om- te betalen uit de verhooging van het Tarief. De Wigrijkheid van den arbeid van een Kamerlid, dat militaire ontwerpen zijn nu van de baan. Ons arme zÜn plicht; doet, en dat doet de meerderheid, gelukkig, leger, dat volgens de Commissie van Defensie ge- Maar die weet, wat een Kamerlid te doen, heeft, heel ontredderd is, moet maar in dien desolaten toe- draagt groote verantwoording, als hij deze zaak door stand blijven, en diie onbeschermde kust, die geen 'drijft, en de Rechterzijde heeft daartoe des te min- dag en geen nacht aldus kon blijven, zonder het va- der het recht, waar haar absenteïsme in het af- derland in gevaar te brengen, wordt verzocht op zich- geloopen jaar zóo in het oog loopend is geweest, dat zelf te passen. ZÜ daarover in de eigen coalitiebladen op de vin- „De haastige spoed gold thans de Tariefwet De gers getikt is." meerderheid van 59 (met uitzondering van den heer De Stuers, die aan dit bedenkelijk bedrijf weigerde mee te doen, juist zooals hij verleden, jaar zich ver zette, toen zijne coalitie-genooten het debat over de sociale verzekering smoorden), heeft van hare macht misbruik gemaakt, om de Kamer te dwingen heit Ta- Binnenlandsch Nieuws. De burgemeester van Edam heeft te dezer rroces-verbaal doen opmaken. DOODSLAG TE HOOGERSMILDE. ONGELUK. Aan boord van het s s. „Tjimsniek" van de Java— rief-ontwerp in de afdeelingen te onderzoeken, vóór ChipaJapanlyn, liggende aan de Lloydkade te Rotter- dat zij daartoe behoorlijk in staat is. De heer Goe- dam, waren Dinsdagavond werklieden bezig een zwaar man Borgesius heeft op even zaakrijke als bezadigde deksel van een watertank in het 13 meter diepe ruim wijze uiteengezet waarom zulk een afdeelingsonder- aan een ta]jel te ]aten 8tryken. Twee mannen, C. 0. en zoek eene schijnvertooning zou wezen, in strijd met g S., plaatwerkers, hadden op het deksel plaatsgenomen onze Grondwet, die dat afdeelingsonderzoek gemaakt vielen in het 13 meter diepe ruim doordat het deksel heeft tot den grondslag van de geheele latere behan- kantelde. deling, ook van de openbare discussie. Hij wees er Beiden hadden kneuzingen bekomen. Één hunner op, hoe de Kamer nog de gegevens en de voorlich- werd per rijtuig naar huis gebracht, terwijl de ander ting mist, zonder weLke zij niet kan beoordeelen, wel- p6r brancard naar het Ziekenhuis werd overgebracht, ken invloed de voorgestelde verhooging van rechten onweer, zal hebben op handel en industrie, op het verkeer en rf op .de volkswelvaart in verband met de consumptie v,!6 01 ndracht is tydens een hevig onweder de en de te verwachten Uoogere prijzen. bllks™ mldden ln een kudde schapen geslapen. T.en „Het heeft niet moren haten. De rechteraljde 5er dloren waren °P sla8 dood' De herd0r bl0af heeft, op den ridderlijken heer De Stuers na, hare ae meerderheid misbruikt en het oor gesloten voor on- HET KAMERLID MARCHANT. wederlegbaar billijke bezwaren. Het koortsachtige 1 De voorzitter der Tweede Kamer beeft in de heden gevoel, dat er „spoed" moest gemaakt worden, was gehouden vergadering medegedeeld, dat de heer Marchant, haar de baas.! Voorop zij gezet, dat het aan zeer afgevaardigde voor Deventer, wegens een overkomen rechtmatigen twijfel onderhevig mag genoemd wor- ongeval verhinderd was tegenwoordig te zijn. den, of deze haar spoed wel „werkelijke spoed" zal Het is gebleken, dat de heer Marchant is gevallen en blijken, of het achteraf niet zal uitkomen, dat we het ongeluk heeft gehad een been te breken. Heelkundige hier met dien haastigen spoed te doen gehad heb- hulp werd inmiddels met goed gevolg aangewendhet in 8 min. 50 sec, hen, waarvan de volksmond zoo terecht zegt, dat ze been is gezet en de toestand van den heer Marchant De hengst liep een prachtige courae en toonde een) „De traagheid verschuilt zich hier gaarne achter zelden goed is. Het spreekt toch vanzelf, dat de is bevredigend. grootere snelheid dan hij tot dusverre in ons land heeft de zoogenaamde zuinigheid, welke echter ook hier Kamerleden, die n a het afdeelingsonderzoek gegevens AUTO-ONGELUK TE HEILOO laten Zien. j de wijsheid blijkt te bedriegen.. Want de schade aan krijgen, die aanleiding geven tot opmerkingen of be- Juffrouw B uit Warder die Woensdaemorcen nabii de bur8:erü door een zo° £ro<>t typhoïden (bij waren, die ze tijdens dat onderzoek nog niet hadden, de kom^vinhetdortHeUoodoor auto wS^eS HOOGWOUD. de twintig) toegebracht, loopt in de duizenden, nu gedwongen worden die opmerkingen en bezwaren Be]m8Che familie was gezeten werd overreden ia in Dinsdag 27 Juni a.s zal ingevolge art. 7 der Ge- „Loonderving, schade in nering en bedrijf, apothe- bij de openbare behandeling te plaatsen. Wat zeker jjWÏÏ? van den mTddiri^dr^ekoX wonden ^eentewet de verkiezing plaats hebben van twee ker en dokter. bij een ontwerp rap deren aard teer tijdroovend tal kneutinLn overlêdm betomen wonden en leden d„„ weeens oeriodi, wezen, want bij dit ontwerp is 't veel meer nog dan treding hij eenlg ander de goede weg, dat al die opmerkin- OUDERDOMSVERZORGING. Koorn Dz. gen en bezwaren in het Voorloopig Verslag komen, Op do in hot najaar to üouuen algemeene vergadering opdat ze alle door de Regeering schriftelijk zullen van den Vryz. Dem. Bond zal het standpunt door den RAAD VAN OUDE NEEDORP. kunnen worden beantwoord. Als al die 490 artikelen Bond in te nemen inzake ouderdomsverzorging worden Vergadering van den Raad der gemeente Oude Nie- mondeling moeten worden bediscussieerd, dan wordt besproken en vastgesteld. dorp, gehouden op Woensdag 7 Juni, des voormid- Wy vernemen dat het voornemen om door den melk, groenten en fruit in ongekookten toestand te eenen of anderen maatregel het totalisator verbod op te gebruiken. heffen en daarmede den ondergang van de paardenren-1 j)Q gezondheidscommissie, gezeteld te Edam sport te voorkomen, in de Kamer geenszins is opgege- zoo luidt het slot van het bericht diende in de- ven. Slechts maakt de vorm nog een punt van over- zen van advies weging uit: behalve een iniatief-voorstel om het verbod De bovengenoemde mededeeling zou voorzeker op buiten werking te stellen, zou ook b.v. een motie in l zjcj1 zejf njet alarmeerend wezen; in een ingezonden aanmerking komen, waarby de Kamer den minister stuk in hetzelfde nummer van deze krant voorko- van Justitie zou verzoeken de door hem aanvankelijk mende, onderteekend door v. T., initialen te Monnic- voorgestelde lezing van het artikel of een wijziging in kendam wèlbekend, wordt echter gesproken van ecu dien geest opnieuw byhaar in te dienen. Indien op zulk „steeds voortwoekeren van de febris typhoïdea", een motie de stemmen van de meerderheid der Kamer terwijl herinnerd wordt aan een vroeger bericht in verkregen werden, zou er by den minister geen be-dat blad over het verband tusschen typhus en vuile zwaar bestaan daaraan te voldoen. melk. ^.reed';' BöHjk men weet, 15 Juni in werking. jn de pr n.-H. Ct. van 1 April werden naar aan- Maar dit w natuurlek geen fatale torman voor het m 1 leldjng van een vijftal gevallen, die zich toen al te v 8tel'en van pogmgen tot verandering als boven- Monnickendam voordeden, de melkproeven ln het ge- bedoeld Die kunnen ook geschieden, nadat de wet in teugen geroepen, waarvan het laatste verslag van werking is getreden, al zou men het op de renbaan dan de Edamsche Gezondheidscommissie melding maakte desnoods eenigen tjjd zonder totalisator moeten doen.ült genoemd verslag Weet. dat na elf melkproeven Spoed is echter wegens de onzekerheid zeer gewenscht. op éen uitzondering na, de melk als onvoldoende. VUELHANDEL. in drie g6va"cu zelfs als vuil, moest worden gequali- Op ebn stuk land te Edam is een koe doodgevallen. f'ceerd, terwijl in de gemeenten Edam, Buiksloot en Het cadaver is door een opkooper aldaar gekocht, Nieuwendam de onderzochte melk zoo goed als geen in kisten fvia het Btation „Kwadyk— Edam") gezonden erdïele maal door een „onvoldoende" behoefde t« naar het station „Weeap", en daar afgehaald door een i wc""den gekenmerkt. slachter uit Diemenll Er wordt, meent de schrijver van het ingezonden stuk, te Monnickendam te weinig gedaan om het kwaad te stuiten, „Zelfs in de laatste maanden, bij het steeds voort- woekeren van de febris typhoïdea, is in deze rlch- Omtrent een gepleegden doodslag te Hoogersmilde ting niets ten goede geschied. Nalatigheid schijnt (Dr.) meldt menWillems. Kok en Kuiper, alle drie hier tot beginsel verheven. werkzaam aan de kalkzandsteenfabriek der heeren „Zeker het bleek elders meermalen moeilijk Gebr. Rjelfsema te Groningen, verlieten des avonds sommige deelen der bevolking tot medewerking te tegen negen uur de herberg van D. Hulst. Onderweg bewegen. Maar hier is bijna elke poging nagelaten, kregen zy onderling ruzie, waarby Willems levensge- Hier is geen onwillige bevolking, doch alle leiding vaarlyk door Kok met een mes op verschillende plaatsen ontbreekt; er wordt niet voorgegaan, werd gestoken. Den volgenden middag tweeden „Wil men een voorbeeld? In zeker stadsdeel werpt Pinksterdag is W., die een vrouw en vier jeugdige men nu nog onvoldoende ontsmette ontlasting van kinderen heeft, aan de gevolgen der verwondingen een zieke te water, terwijl tegelijkertijd de melk- overleden De dader, Kok, werd aangehouden en naar bussen in dat zelfde water worden omgespoeld op de marechausseekazerne overgebracht. K. en W. waren sl/echts enkele meters afstand. flinke werklieden. „Ongetwijfeld het kan veel lijden niet elke I vonk of vlam geeft brand. Doch zooveel zorgeloos— WILHELMI. heid ten opzichte der hygiëne kan het niet liiden; Gisteren liep de bekende dravfcrsbengst „Wilhelmi", het gaat te ver. eigenaar de heer J A. Bakker te Oudesluis (ryder Tj...De juiste tijd van handelen is verloopen, mis- Witteveen) te Duindigt in een veld van zes paarden en schien voor jaren; want handelen te rechter tijd won den len prys, zyn afstand van 2420 M. afleggende dat is de zaak „Nu zijn de meeste wateren besmet erpleging en extra uitgaven in het leden van den gemeenteraad, wegens periodieke af- gezin gedurende 50 tot 100 dagen! Daarna ontsmet- de heeren Ks. van Diepen Dz. en het gebed zonder eind. Het dunkt ons dan ook zeer verkeerd van de coalitie, dat ze den goeden weg tot een korte, zaakrijke behandeling van het ontwerp heeft afgesneden, maar zulks komt voor hare reke ning. Dat moet zij weten, „Maar wat ons wèl verwonderd, zegt De Vaderlan der, is, dat de coalitie er andermaal toe overgegaan is van hare meerderheid misbruik te maken, om bil lijke wenschen van de minderheid af te wijzen. Ze heeft van haar smoren van het Verzekeringsdebat 'zoo weinig pleizier beleefd, dat men niet verwacht zou hebben, dat ze zich ten tweede male aan den zelfden steen zou stooten. Obstructie is een strijd wijze, waarvan wij uiterst afkeerig zijn, maar het kan ten slotte worden het gerechtvaardigd verweer van eene minderheid tegen machtsmisbruik vau eene weinig kieskeurige meerderheid. We erkennen, dat de een spoediger naar het wapen zal grijpen dan de ander, maar op eene meerderheid rust de plicht zich zoo te gedragen, dat het der minderheid zelfs niet in de gedachte komt dat zulk een wapen be staat. „En de Kamerleden van links, tegenstanders van het verhoogde tarief, die nu door het besluit van de meerderheid zullen gedwongen worden, deze Tarief- wet in de afdeelingen te behandelen, terwijl zij nog niet zoo volledig toegerust zijn als zij wenschen, heb ben het op 24 Mei 1.1. diep gevoeld wat het zeggen wil, dat er eene meerderheid is, die het niet nauw neemt met de billijke eischen der minderheid." In een naschrift schrijft het orgaan dan nog: „Bovenstaand artikel was reeds geschreven, toer de ongelooflijke tijding ons bereikte, dat de coalitie om het weinig benijdenswaardige figuur, dat dit ui' de legerquaestie voortgekomen kabinet op legerge- bied maakt, ten minste eenigszins te bedekken, be sloten heeft de Militiewet nog even vóór het recè- er in openbare zitting door te jassen. den van den Gemeenteraad. Aftreden moeten de hee ren C. Over Klz., J. Ligthart en J. Stam. Laatstge noemde wenschte niet meer in aanmerking te komen wegens zijn hoogen ouderdom. De heeren C. Over Klz. en J. Ligthart werden op nieuw candidaat gesteld. In de plaats van den heer J. Stam wenschte de vergadering nog geen candidaat te stollen, maar oen afwachtende houding aan te nemen. Zoo mogelijk zal de candidaat worden over- „We zouden aan dit praatje niet de minste waarde genomen, die door de R.-Katholieke Partij zal wor- hechten, als er geen bedenkelijke teekenen waren, den gesteld. Het hoofdbestuur zal conclusies voorstellen naar aan- da-ss uur- leiding van het door de hiervoor benoemde commissie uitgebrachte verdag, dat vooraf zal worden gepubli ceerd. (L. en V.) Al'wezig de beer J. Stam. Voorzitter de heer A. Wonder Pz. Na opening der vergadering en lezing der notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd, deelde voor- OUDE NTEDORP. zittel' mede: De Protestantsche Kiesvereeniging alhier vergader- 1. dat voor de betrekking van onderwijzer aan de de Woensdag in het lokaal van den heer A.' Mijts. openbare lagere school te Zijdewind zich éen sollici- Nadat de vergadering door den voorzitter met ge- tant heeft aangemeld en dat in afspraak met den paste woorden was geopend en de notulen door den schoolopziener een herhaalde oproeping ls geschied, secretaris waren gelezen, werd aan de orde gesteld 2. dat goedgekeurd zijn terugontvangen de kohieren rekening en verantwoording door den secretaris-pen- van den hoofdelijken omslag en hondenbelasting, ningmeester over het afgeloopen jaar. dienstjaar 1911. Deze rekening, door de heeren G. Liefhebber en 3. het besluit tot verkoop voor afbraak eener wo- Jb. Pluister nagezien, werd goedgekeurd met een ning te Niedorper Verlaat, voordeelig saldo groot f 51.78. Ontvangen was f 55.35 I Voor kennisgeving aangenomen. (hieronder begrepen voordeelig saldo van vorige; Ingekomen was: a. Een schrijven van het bestuur jaren). Uitgegeven was f3.57. De penningmeester ont- der gemeente Nieuwe Niedorp, dd. 26 April jl., hou- ving een woord van dank voor zijn zuinig beheer, dende mededeeling, dat de Raad geen termen heeft Volgde verkiezing van 3 bestursleden, nl. de hee- heffing van erfpacht van het perceel Sectie B, No. ren P. de Geus, M. Kooijman en B. J. Kanis. De 2 426. Mede voor kennisgeving aangenomen, eerste volgens rooster, welke niet herkiesbaar waren j b. De raming van ontvangsten en uitgaven der ge en de laatste wegens vertrek naar elders. Gekozen zondheidscommlssie gezeteld te Hoorn, dienst 1912, werden bij eerste vrije stemming de heeren Jb. sluitende in ontvangst en uitgaaf met f 2554.38 werd Pluister, J. Mijts en J. Buisman. De twee eerste ter gevonden om afstand te doen van de rechten tot vergadering tegenwoordig, namen de benoeming aan, goedgekeurd. terwijl de laatste met zijne benoeming in kennis J c. Het bekende adres van dè stichting eener Elec- zal worden gesteld. j trische Centrale voor Westfriesland. Na eenige be- Werd nu aan de orde gesteld candidaatstelling le- spreking werd met algemeene stemmen besloten in beginsel toe te treden tot de op te richten vennoot schap. Besloten werd verschillende af- en overschrijvin gen te doen tot een bedrag van f314.16, en uitga- ling en onteigening van goed somwijlen. Ziet: elk geval kan men stellen op een schadepost van 80 tot 300 gulden. En bleef het hierbij. Laat „de man op de penning" berekenen hoeveel een sterfgeval de ge meenschap somwijlen kost! „Doch denkt n,iet ieder rechtschapen mensch vóór alles in deze dagen aan het verdriet aan de zorg in zooveel gezinnen. En aan het niet te herstellen leed. „Met een schijn van waarheid hoort men hier wel ♦■tns onder de burgerij: De beurs dicht houden en bet kerkhof open. Doch helaas alleen het laatste is waar." De maatregelen thans door het gemeentebestuur van, Monnickendam genomen en in het laatste deel van zijn ingezonden stuk reeds min of meer aange- kordigd, zouden v. t. het recht geven te constatee- ren: dat nog steeds geen melkcontrole, nog steed3 geen deskundig toezicht bij het ontsmetten en bij hetgeen verder tot beperking der ziekte noodzake lijk moet. geschieden- Pessimist toen», v. T. zich trouwens ten opzichte van maatregelen, zoo laat genomen. „Wat zegt aldus besluit hij zijn stuk dan ten slofte h t publiek? Ziet eens. helpen doet het toch niet' En dan heeft het nu ten deelc gelijk. „Doch wellicht zou éen ding wel helpen en som mige geesten wat. levendiger maken. Dat zou zijn wanneer «li: vreemdelingenlegioenen er kijk op kre gen, hoe zij als souvenir behalve prentjes en klom pjes, éen ding gratis mee naar huis kunnen dragen te weten een Waterlandsche febris typhoïdea." Wij hebben, schrijft het Handelsblad, uitvoerig mel ding gemaakt van deze Monnickendamsche aangele genheid, omdat wij gemeend hebben er een ,,Tua res agitur" in te moeten zien: omdat, al weet Am sterdam zich vrijwel van typhus vrij te houden en hier de ziekte geenszins Monnickendamsche afmetin gen aanneemt. voor Amsterdam immers zou dit ven uit den post van onvoorziene uitgaven tot een j beteekenencirca 5000 gevallen in twee maanden bedrag van f 59.48., dienstjaar 1910. wij toch reden blijven hebben om Waterland te Tot leden van het stembureau voor de zoo noodige vreezen. Waterland, dat om te spreken in den stemming en herstemming voor leden van den ge- stijl van v. T. nog wel langen tijd in staat zal meenteraad zijn aangewezen: voor stemdistrict I: A. blijken voor Amsterdam de leverantie op zich te ne- Wonder Pz., voorxitter, A. Strijbis en C. Rempt, le- men van melk èn van typhus. den, M. Kooijman 4e lid en P. Schaap, plaaitavervan- Een algemeene waarschuwing?

Schager Courant | 1911 | | pagina 1