<le bliksem geslagen iu den toren van do Ned. HerV. Kork. De toren, werd een prooi der vlammen; de kerk bleef behouden. Do toren dagteokende uit de 14e eeuw. Nader seint onze berichtgever: De brand werd pas te. halftwee ontdekt. De spits en, het vierkant zijn uit gebrand. Drie spuiten 011 de stoomspuit uit Gronin gen namen, aan het blusschingswcrk deel. De kerk en de toren waren, bij de 's-Hortogenbossche Brandwaar- 'borgmaatschappij verzekerd voor f 10.000, .de schade Is evon,wel grooter. De afgebrande toren was een zeer merkwaardig bouwwerk uit den oud-Romaanschen tijd. Hij was '60 meter hoog en, stond in scheeve houding:. Hedenmorgen om tien uur was men n,og met blus- schen bezig. De kerk leed zeer veel waterschade, klok en uurwerk zijn waarschijnlijk behouden. Hdblad. Barsingerlloru. Ter balooDing van getrouw schoolbezoek in het afge- loopen jaar mochten 26 leerlingen der hoogste klassen, onder geleide der onderwijzers, jJ. Maandag het gewone reisje naar Artis maken, met op de heenreis een klein boottochtje vanaf Zaandam. Ook werd het panopticum bozocht. Artis blijft maar altijd zijn aantrekkelijkheid behouden. Op verschillende plaatsen in den tuin ont moette men andere groepen schoolkinderen, die om 12 uur bijna allen op hun post waren bij het zeeleeuwen- hok en daaana weder aan het melkhuis, wat met zoo- velen haast wat hinderlijk werd. Doch met een beetje inschikkelijkheid is dat geen groot bezwaar. BARSINGERHORN. Tot op heden z|jn in deze gemeente 58 aangiften van Mond- en Klauwzeer. 8T. PANKRAS. Het mond- en klauwzeer heeft zich ook in onze gemeente uitgebreid. Aangifte is gedaan dat deze ziekte uitgebroken is onder het vee van de veehouders, wonende aan de Batterhuizen, uitgezonderd dat van den heer Konijn. SINT PANKRAS. Nu Ged. Staten dezer provincie de volmacht van het Burgerlijk Armbestuur ongeldig hebben verklaard en daardoor de stemming van ingelanden vau de banne Sint Pancras, in zake het leggen en het onderhoud van een brug in den Twuyverweg nietig is, hebben bestuur ders van genoemde banne tegen Vrijdag a.s. ingelanden wederom opeeroepen ter behandeling van deze zaak. BEN MOTIE. Wij lezen in het verslag van de algemeene vergade ring van den N.-H. Boerenbond, gehouden den 10 Juni 1911 j.1. dat met algemeene stemmen de volgendemotie is aangenomen: „De Prov. N.-H. Boerenbond vergaderd d. d. 10 Juni 1911, gehoord de wijze waarop de boeren worden be handeld bij de bestrijding van het mond- en klauwzeer bekend met de ontzettende fïnantiöele schade door velen hunner geleden, protesteert tegen het willekeurig optreden van sommige ambtenaren en verzoekt dringend aan de Regeering, waarvan de Prov. N.-H. Boerenbond overtuigd is, dat zij alles doet in het belang onzer veehouders, maatregelen te nemen om herhaling te doen voorkomen." De heer A. Colijn, Amstelveen, leidde deze zaak in, terwjjl de heer A. J. van Benthem, secr. van genoemden Bond deze motie stelde. GEVAARLIJK MOND- EN KLAUWZEER. In de laatste 4 dagen kwamen de volgende sterf gevallen wegens mond- en klauwzeer in Hollands Noorden voor: Hoogwoud: Donker 2, P. Groot 1; Callantsoog: A. de Wit 2; Oudesluis; Kreijger 1, S. Kater 1; Schagerbrug Kraakman 1; Anna Paulowna: A. de Graaf 1; Sint Maartensbrug: Wed. Sehuüt 1; Dirkshorn: Doekes 1; Zijpe: Portegij3 1; Oude Niedorp 1. Te Twisk verloor een boer uit een koppel biggen van 36 stuks er 24. EERSTE KAMERLID. De Prov. Gron. Ct. verneemt met zekerheid, dat de heer D. K. Welt, wegens gezondheidsredenen ontslag heeft genomen als lid van de Eerste Kamer. IN- EN UITVAL VAN HET*HANDELSBLAD. Noch keukenmeid, noch veldwachter! Pas kort waren ze getrouwd. Ze kendon mekaar dus nog niet goed. Maar, 't zou wel komen. Want gistermiddag kwam Peer thuis en toen 't eten niet naar z'n zin was, en hij er aanmerking op maakte, kreeg hy van zyn vrouw ten antwoord „Wel, als 't je niet aanstaat, kook dan zelfge hebt een fabrieksmeid getrouwd en geen keukenmeid." En 's nachts maakte z'n vrouw 'm wakker: „Peer, ik hoor leven in 't schop; ga 'ns kijken!" „Mina, was 't bescheid ga zelf maar als ge zin hebtge hebt maar een wever getrouwd 6n geen veld wachter." (Zw. Ct.) HET TOTALISATOR-VERBOD. De Tweeie Kamer besloot heden na de pauze, na de eindstemming over de Steenhouwerswet en na afdoening van eenige koloniale wetsontwerpen, te behandelen de interpellatie van den heer Van Karnebeek betreffende de toepassing van het verbod van den totalisator. BRUTALE INBRAAK OP KLAARLICHTEN DAG. Toen de bewoners van een huis aan den Heerensingel bjj de Papenlaan te Weesp gisteren om 5 unr uit Am- steBdam tehuis kwamen, zag de vrouw, dat in het achterhuis een grocte ruit was uitgebroken en een daarvoor staand tafeltje met twee petroleumstellen er op was verplaatst. Binnen in de woning bleken alle kasten te zijn opengebroken, de inhoud lag over den grond verspreid en een zilveren horloge, een gouden ketting en ongeveer 20 gulden aan geld was verdwenen. Deze brutale diefstal moet op klaarlichten dag hebben plaats gehad. De dief heeft zich vermoedelijk langs het achter de wouing liggend weiland en door over een sloot te springen toegang verschaft on zich ook weder op die manier verwijderd. Da politie stelde direct een' uitgebreid onderzoek in. Mon is den vermoedelijken dader reeds op Lmt spoor, daar er aanwijzingen zijn omtrent oen berucht persoon, die 's morgens in de na bijheid dier woning is gezien. ROMANTISCH. De chauffeur eeuer reclame-auto, J. H. genaamd en woonachtig te Amsterdam, had de vorige week zijn meisje, Anna v. d. Z., eveneens woonachtig te Amsterdam afgeschreven, omdat zy met een anderen jongen was uit geweest. Anna scheen echter haar vrijer niet te willen missen, want toen zij Maandag hoorde, dat hy met zijn auto te Breda vertoefde, bedacht zy zich niet lang, maar ging per eerstvortrekkenden trein ook naar Breda, om hem daar te zoeken, waarin zy dan ook spoedig slaagde. Toan de chauffeur haar liefde toch niet meer wild9 beantwoorden, zon zij op wraak; en deze bestond daarin, dat zij vlak voor de auto bleef loopen, zoodat d9 chauffmf genoodzaakt was, h99l langzaam te ryden eu dikwyls te stoppan, wat hom ten slotte dead besluiten de politie in de zaak te mengen. Deza toog op onderzoek u t en vond de liefdevolle deerne in de Veem arktatraat, vlak by het bureau van polirie. Een rechercheur verzocht haar naar h9fc bureau mede te gaan, doch hieraan verkoos zij niet te voldoen, waarop zy werd meegenomen, dit ging echter m9t 'n verschrikkelijk gehuil gepaarden in het bureau gekomen viel zy zelfs ilauw. Nadat zy weer was bij gebracht, werd zy met den chauffeur te zamen verhoord on haar den raad gegeven, om hem voortaan met rust te laten, doch J. H., door zoo veel liefde getroffen, bood haar zynhart en hand weer aan, waarop beiden het bureau verlieten, terwijl hy haar reisgeld gaf om weer naar Amsterdam terug te keeren. Zoo eindigde dit treurspel in een blijspel JACHT OP DESERTEURS. Bij het vertrek van het Russische stoomschip „Dwi- na" uit Archangel hadden zich in de kolenbunkers 2 Russen verstopt, die eerst na een afstand van twee dagen te hebben afgelegd, door een tremmer ontdekt werden. Alvorens te IJmuiden door de sluis te gaan, had het stoomschip eenig oponthoud, en maakte in de buitenhaven vast, van welke gelegenheid de ver stopten gebruik maakten om op oene ducdalve te springen. Later werden zij door een bootsman daar afgehaald, doch sprongen bij het naderen van de wal uit de vlot te water, wisten'aaih land'te komen en 'te vluchten. De politie spoort hen thans op, terieinde te onder zoeken, wat voor lieden zij zijn. De gezagvoerder meende te doen fó hebben met twee jongelui, die uit vrees voor den militairen dienst het land uitvluchtten,. •JMOORD TE OSS. Men meldt ons uit Oas, d.d. 20 Jliui Even buiten de kom der gemeente, nog byna in het bebouwde gedeelte, werd hedenmiddag met een diepe steek- of snywond in den buik vermoord gevonden, zekere W. de L. De getroffene was gehuwd en vader van zes kinderen. Geheel Oss stond in een minimum van tyd in repen roer en een dichte menigte staat nieuwsgierig voor de woning van het café O waar de gedoode is binnenge dragen en de burgemeester met den wachtmeester der marechaussee het onderzoek leiden. De kastelein en zyn zoon werden in hechtenis genomen, doch van de ware toedracht der zaak is nog niets met zekerheid te zeggen. DE INTERNATIONALE ZEEMANSSTAKING. Rotterdam. In den toestand van de staking komt geen verande ring. Verschillende Hollandsche matrozen gaan nu op Fngelsche schepen monsteren. Naar w(j vernemen, heeft de Holland-Amorika L\jn tal van aanbiedingen tot monsteren uit het buitenland ontvangen. De directie wenscht echter eerst in het al leruiterste geval daarvan gebruik te maken, aangezien de maatschappij zooveel mogelijk haar eigen personeel alsnog de volle gelegenheid wil geven, om te monsteren. Voor de Zyldyk, welk stoomschip heden vertrekt, is de bemanning voltallig. Ook de. Postdam en de Zaandijk zullen a.s. Zaterdag op tyd vertrekken. Te Amsterdam. Te Amsterdam breidt de zeeliedensèakibg zich steeds uit. Van de Kon. Holl. Lloyd is gisteravond liet a.s. Hollandia, een der grootste van de Amsterdamsche haven binnengeloopen. De bepianning, welke uit 160 man bestaat, is geheel afgemonsterd; en naar het bestuur van den Zeemansbond heeft medegedeeld, hebben allen zich by de stakers gevoegd, wier aantal thans tusschen de 400 en 500 bedraagt. Hetzelfde werd verwacht,: van de bemanning van de'Vondel, vandeStoopiyaartmy.. Nederland, welke mailboot hedeh te IJmuiden binnen kwam en naar Amsterdam is opgestoomd. Aan het Centraalstation zyn gisteravond'27 werkwil ligen aangekomen en onder pölitie-geleide naar de emplacementen der Maatschappij Nederland gebracht. Volgens de stakers was er geen énkelè zeeman onder hen. Een der maatschappijen zou aan een timmerman een gage van f 78 per maand hebben geboden, ter wij l het in de gewone omstandigheden niet meer dan f 53 be draagt, doch het aanbod zou niet aanvaard zyn. De toestand in de Amsterdamsche haven is verergerd. De bootwerkers hebben zich thans daadwerkelijk in het conflict der zeelieden gemengd en met toepassing van hun besmettingstheorie geweigerd werk te verrichten. De „Hollandia" n.1. van de Holl. Lloyd is gisteravond laat binnengekomen. Te ongeveer middernacht trokken de zeelieden ten getale van ongeveer 100 man, velen door hun vrouwen afgehaald, socialistische liederen zingende huiswaarts. Zy hebben zich allen by de stakers aangesloten. Hedenmorgen moest met de. lossing van het schip der bootwerkers begonnen worden. De donkey-ketel, die den stoom voor de winsen levert, was in plaats van door zeelieden door een machinist gestookt. Do boot werkers weigerden met dien besmetten stoom te werkeh en geen man liet zich voor de „Hollandia" besteken. Alleen de vaste z.g. contractarbeiders zyn thans aan boord bezig. Ook de „Rijnland" van de Lloyd heeft nog geen zee gekozen. De „Hilversum" van de maatschappij „Oostzee" kwam binnen. De bemanning dezer houtboot sloot zich dadelijk by de stakers aan. De „Rotterdam" van de Am. Petr. Co. kan wegens gebrek aan zeelieden niet naar Amerika vertrekken. De posten der zeelieden vangen telkens menschen van buiten op, die komen monsteren. Zy worden dan naar het kantoor van den Zeeliedenbond gebracht en vervol gens naar hun woonplaatsen teruggezonden. In Engeland. Er zyn gisterenavond te Glasgow ernstige onlusten gelest. Een groote troep stakend zeevolk trachea met geweld door te dringen tot de plaats, waar de stoom booten naar Belfast lagen, op welke booten, naar het heette, niet-aangeslotenen werkten. De politie dreef de menigte terug. Deze stak toen kantoren in brand. Toen de brandweer kwam trachtte het volk de slangen door i te snjjdon. Man wierp ook met flésschen. Ten slotte werd de bende met waterstralen uit de slangen uiteen gedreven. Tot zoover het telegram van heden. Een vroeger be richt meldde, dat gisteren te Glasgow een duizendtal bootwerkers zyn gaan staken. De kustvaart ligt haast stil. Uit Southampton werd gisteren gemeld, dat de St. Paul van de Amerikaansche lyn, eindelijk haar beman ning voltallig had. Andere schepen liggen echter uit gebrek aan de noodige manschappen stil. De Royston G-range, met ettelijke duizenden geslachte schapen en runderen uit Argentinië aan boord, heeft de bootwer kers den gevraagden opslag geweigerd, hetgeen, Daar reeds gemeld is, het sein was, dat de meeste bootwer kers in de haven het werk staakten. De reeders wareh van plan h9t schip te Londen te laten lossen. Maar ook aan de Theems is het staking. De Minne- was ka, die Zaterdag had moetqn uitvaren, lag gisteren nog te Tilbury. Naar 't heet, waren de reeders tot onderhandelen bereid. Verscheidene andere schepen kunnen niet weg. Aan de Tyne, waar de staking tot nog toe geen groote uitbreiding heeft gekregen, hebben een duizend boot werkers, meest op houtschepen werkende, besloten hooger loon te vragen en by weigering te staken. Uit Coole zyn eenige schepen vei trokken met Chi- neezan by de bemanning. De matrozen zeggen, dat de havens van aankomst in Nederland, België, Frankrijk en Duitschland gewaarschuwd zullen worden- Een or.partydig overzicht van den toestand, schreef gistermidddag de Westminster Gazetto, bevestigt den indruk, dat tot nog toe het werkvolk aan het langste eind trekt. De eisch van loonsverhooging is in vele go- vallen toegestaan, en waar hy werd geweigerd konden vele schepen niet vertrekken. De staking heeft zich gisteren op vele plaateen uitge breid. De staking te Leith omvat nu vijfhonderd man en vyftig stoomschepen. Op verscheidene groote Atlantische booten te Liverpool staken verder de hofmeesters. By hen hebben zich koks, slagers, bakkers en negerotokers aangesloten. GOED AFGELOOPEN. Gisteren viel voor de oogen zijner ouders, een jon getje, ter hoogte van de Pol bij Doetinchem, uit een open wagen van de in volle vaart zijnde tram van Terborg naar Doetinchem. Niettengenstaande een der inzittenden direct den machinist waarschuwde, sprong de moeder haar kind na, met het gevolg, dat zij viel en een bloedende hooft wonde opliep. Het kind, dat op een berm in het gras was gevallen, bleek ongedeerd. Moeder en kind werden door de tram, die inmid dels gestopt had, weer qpgenpmen. EENE ONTPLOFFING. Gistermiddag had in de visschershayen te IJmui den aan boord van den stoomtrawler „Shamrock" eene ontploffing plaats, doordat de iaet^het ketelbik ken belaste werkman, J. Poel te sgoeidifj na het ope nen van den ketel daarin met een brandende kaars afdaalde. Ernstig verwond werd de ongelukkige naar zijne woning vervoerd. Rollioru. Heden brachten de schoolkinderen van Kolhorn, ten getale van, 117 het voorgenomen bezoek aan Ber gen, terwijl de leerlingen van de hoogste k^tsse daar bij een» wandeling door duin en bosch naar Schoor 1 maakten.- - - t- v Per rijtuig'drrl veerde vanmorgen om half acht de blijde-stoet in Schagen, werd daar in opmarsch ge steld en marcheerde onder een lustig lied naar het station. WINKEL. De loteling H. Kaaij der lichting 1911 is door Ge deputeerde Staten afgekeurd eai, in diens plaats zal worden opgeroepen J, Lange, no. 8 der zelfde lich ting'. ST. MAARTENSBRUG. Het mon,d- on klauwzeer breidt zich alhier meer uit. Een koe van mej. de wed. J. Sch. is reeds aan des» ziekte bezweken. GEEN STIERENKEURING. Wegens het heerschende mond- en klauwzeer heeft het bestuur van, het Rundveestamboek Noord-Holland besloten, de in Juli a.s. te houden, jaarlijksche stie renkeuringen, nieit te laten doorgaan. Anna Paulowna. Op 20 Juni werd alhier de eerste Groentenmarkt gehouden. Deze aanvoer bracht ongeveer driemaal zooveel op als die op de le markt in 1910, die op 17 Juni plaats had. Vele kooplieden bezochten deze eerste markt en al het aangevoerde, zoowel groenten als aardappelen, werd gretig verkocht. Van het Haagsche Binnenhof. Tweede Kamer. Den Haag, 20 Juni. Dit was toch wel een zeerbijzondere dag, zou Ik zeggen, in de historie van het constitutioneel- geregeerde'NederlandAan de orde was, heden, een ontwerp, waarin de minister, die het aanhangig heeft gemaakt, weet dat Kamer er absoluut niet van weten wil,... Let wel, de overgroot© meerderheid dör. vergadering, zooal niet (wat 't m eest-waarschijn lijk is) het Huis in z'n geheel. Toch laat men aan de eigenlijke beraadslaging over dat ontwerp „Vraag punten^' voorafgaan, waarvan de heer Duys niet ten onrechj». verklaarde, dat ze beduiden 't „vragen naar 'den hekenden weg". Alzoo:het verknoeien valn den natit^naJen tijd... En gezinspeeld wordt op de moge lijkheid» dat de Kamer, bang voor eene bij: verwer ping onvermijdelijke ininisterlëele crisis, den minister toch. zou bijvallen... Wat dus de zege der politiekerij op hét welbegrepen landsbelang zou beduiden. Wij waren dan heden. Dinsdag, tot de Ziektever zekering gekomen, waarbij - gelijk men weet, de minister heeft goedgevonden zich te bepalen tot nitkeering van ziekengeld, met uitsluiting van de zorg voor' geneeskundige hulp. Wat de Kamer hiervan dacht? Dit vormt punt I der Vragen, en daar hadden wij "t heden over. Ons resten nu nog de Vragen II en III: Is het Wenschelijk de ziekteverzekering uitsluitend te doen plaats hebben bij van Overheidswege in te stellen erganeu* ,en; Is het wenschelijk Raden van Ar- Jbcid in tö 'stellen, belast met de taak om mede te werken tot "de Uitvoering van wetten.betreffende den arbeid? Dat de laatste, derde vraag ontkennend zal worden beantwoord,, staat nu reeds vast als een paal boven water. Maar nu de geneeskundige hulp. 't Is de heer Patijn geweest, die in eene kranige, heldere rede 't ortwerp van minister Talma aan flarden heeft ge scheurd, tot er immers geen stuk van heel bleef. Wie, terwijl hij aan 't woord was, de gelaatstrek ken der soc.-democratisehe leden der Kamer be spiedde, zal hebben opgemerkt, hoe zich onder de kwasi-instemmeude lachjes andere aandoeningen ver borgen... Deze Unie-liberaal trad op magistrale wijze in het krijt als pleitbezorger voor den arbeider! De heer Duys, die hem" was voorafgegaan en vrij wel den, ochtend tot de pauze had gevuld, vermocht niet het kwart te bereiken van de hoogte, waarop mr. Patijn's doorwrochte rede stond. Gematigd, hoffelijk, maar tevens krachtig, heeft de heer Patijn de fouten der regeling-Tal ma aangewe zen. Van het systeem, dat „Uniek" is onder de di verse sociale wetten der beschaafde wereld. Waar ';i heeren- Sckaper's geestverwanten van over de gren zen om hadden geglimlacht zooals de Appinge- daiuer afgevaardigde verklaarde, met een gezicht, dat zei: „Daar moet-je een domme Hollander voor zijn om zoo-iets te maken! De heer Patijn heeft aangetoond, hoe minister Talma bliijd was voor de mogelijkheid om de particu liere ziekèfifdndsen te gebruiken in een systeem waarbij de geneeskundige behandeling1 is opgenomen. Hoe de lèx-Talma den arbeider aan handen en voeten gebonden overgeeft aan. de willekeur van de dokters, voor wie (zooals de heer Duys zei) de minister „op den loop is gegaan" Hoe de heer Talma er niet aan gedacht heeft om bijv. de zeker uit medisch en hygiënisch oogpunt erbarmelijke plattelandstoestanden te verbeteren, bijv. door subsidiëu aan dokters-standplaatsen. Z. Exc. laat „het wespennest" ongemoeid en offert aan de materiëele belangen der dokters die op van hen voor wie dit ontwerp gemaakt heet te zijn... Waarborg, dat de staatsuitkeering niet in de handen der medici zal terecht komen is er niet... Wanneer een dokter het „zieken,briefje" weigert (en dat kan hij; het af geven ervan berokkent den arts zelfs 'n zee van ver driet!)'- zoo is gansch deze wet onuitvoerbaar, een wassen-neus Inderdaad, hierin had de heer Duys geliik: deze wet (de harde, wreede, zooals mr. Patijn haar noem de), zal demoraliseerend werken; luieren en simu- leeren in de hand werken. Want: treffelijke oon,tröle ontbreekt te-eénenmale! Heden waren slechts, van de zijde der „verdedi ging", de heeren Passtoors en Vau Vliet aan. het •woord. Zy maakten een verre-van-schitterend figuur! Het schamele in de rede van den Teteringer burger vader stelde mr. Patijn, glashelder in het licht. En tegenover 's heeren Van Vliet's insinuatie, dat de oppositie tegen het ontwerp een „opgemaakt stand je" was, kwam de mededeeling van den heer Schaper, dat noch in de Commissie van Voorbereiding, noch in de afdeelingen het ontwerp-Talma verdedigd is. Ook niet door den heer Van Vliet, wiens pleidooi dus wel op „zeer jonge argumenten" moest be- ru3ten. Wij weten 't trouwens allen, feitelijk steunt niemand in de Kamer in ernst en goede-trouw het ontwerp gelijk 't daar ligt. En men mag 't toch wel betwijfelen, of de meerderheid der „moed" zal heb ben om 't er, malgré-tout, door te jagen. Wat er dan, ten slotte, wèl gebeuren zal, begrijpt ieder. Maar dan rijst toch weer 's heeren Duys' zeer be grijpelijke vraag: „Waartoe dat verknoeien van den nationdTen, "tijd?" Morgen wederom de totalisator. De heer Van Kar nebeek zal, na de pauze, het beestje toch nog pogen te redden... 't Zeggen is, dat 't hem wel lukken zal. Van „warme belangstelling" voor dit deel harer werkzaamheden kan de Tweede Kamer der Staten- Generaal zich overtuigd houden. Mr. ANTONIO. Plaatselijk Nieuws. EEN OUD GELDSTUK. By het .digp omwerken van den grond vond een onzer plaatsgèhcoten een Spaansche Carolus gulden van 1599. KERMIS. Dinsdagavond had in het Noordhollandsch Koffie huis de opvoering plaats van de Big van het 168ste, door Hét Vroolijk Tooneel. Er is stof genoeg tot lachen in deze succes-klucht, en menigen avond heeft het stuk dan ook wel aan zijn doel beantwoord, anders kon er niet zulk een roep van zijn uitgegaan. Het ls een aaneenschake ling van, do allerzotste vergissingen en stommiteiten, die wel vroolijkheid kunnen brengen, mitsmen op het tooneel maat weet te houden en niet over drijft. Maar als men speelt voor eigen genoegen, en. zelf schik heeft... brengt men het algemeen succes veelal in gevaar. Het was jammer dat men deze klip niet heeft weten te ontzeilen... te loven als er ia verschillende détails was. Het laatste bedrijf werd het verdienstelijkst ge speeld en het applaus bewees ten slotte dat de aan wezigen zich toen blijkbaar wel hadden geamuseerd. De zaal was ongeveer voor bezet. Hedenavond De Onbekende Vrouw, een zeer be kend stuk, dat overal met uitbundig succes wordt opgevoerd. JUNI-PAARDENKEURINGEN. Dinsdag a.s. hebben alhier plaats de premiekeurin gen, van merriën. veulens en 1-jarige hengsten; Woeni dag te Beverwijk en Donderdag en Vrijdag te Hoofd dorp. Er zijn voor SCHAGEN aangegeven 64 paarden, verdeeld als volgt: 10 driejarige merriën; 3 vierjarige merriën; 10 vijf-, zes- en zevenjarige merriën; 9 tweejarige mer riën; 8 éénjarig© merriën; 7 merrieveulens met de moeder; 9 hengstveulens met de moeder; S één jarige hengsten. Voor BEVERWIJK totaal 38 paarden; verdeeld in dezelfde volgorde 4, 3, 9, 7, 4, 9, 2, 0. Voor HOOFDDORP 204, verdeeld in dezelfde volg orde 25, 21. 29. 49, 37, 20, 20. 3. MOND- EN KLAUWZEER. Na onze laatste opgave is mond- en klauwzeer in onze gemeente uitgebroken bij: D. Berkhout, Jb. Schoorl, P. Hopman, J. Dekker, D. Smi't Oz„ J. Dek ker, G. Kuiper, K. Kistemaker, H. Mooij, P. Berk bout, A. van Wachendorff van, Rijn, Jb. Schouten, P. Dekker, A. Sleutel, T. Blom. Het. getal is daardoor gestegen, tot 90. LANDWKERPLICHTIGEN VAN 1904. De inlevering van wapenen, kleeding enz. doof de landweerplichtigen behooren,de tot de lichting 1904, moet geschieden te Heerhugowaard op 6 Juli, fce Noordscharwoude op 7 Juli, te_ Alkmaar op 12 en 13 Juli. te Schagen op 4 Juli, te Wierlngén op 6 Juli, te Hélder op 18 Juli en te Wiakél op 20 JüB. DE ROOMSCHE CANDIDATEN. Da Roomsch-Katholieke Kiesvereeniglng alhier stelde in hare vergadering van Dinsdagavond tot can- didaten voor den Gemeenteraad de heeren P. Snel en P. Henneman. Beide heeren zijn gesteld voor de nieuwe zetels. Voor de aanbeveling van, aftredende leden ontving het bestuur vrij mandaat. Telegraftsch Weerbericht. 21 JUNI. VERWACHTING. Meest matige Zuidwestelijke tot Zuidelijke wind. Half- toe zwaarbewolkt, mogelijk regenbuien met kans op onweer. Warmer. Gemengd Nieuws. SAR AH BERN HARDT. Sarah Bernhardt is te New York aangekomen, na een rondreis door de Vereenigde Staten te hebben gemaakt. De tournee heeft 35 weken geduurden het gezelschap heeft 285 voorstellingen gegeven in 103 steden. De actrice, die het geheim der eeuwige jeugd bezit, speelde •'in alle opvoeringen mee, vervulde 25 verschil lende rollen, waaronder vier nieuwe, en maakte aan recettes een goede twee millioen gulden, waarvan zy, na aftrek van alle onkosten, een millioen als zuivere winst overhoudt. Zy zou nog vier voorstellingen geven Ih New York en dan Donderdag a.s. per Lorraine naar Frankrijk teruggaan. Maar misschien het verwonderlijkste resultaat op Sarah's jongste kunstreis bereikt, is, dat zjj vijftien pond aan gewicht verloren heeft. Mevr. Bernardt is 67 jaar; naar zü blijft spelen. DE EUROPEESCHE RONDVLUCHT. Luik, 20 Juin. Ben onweer barstte om tweo uur los. De zwarte vlag kondigde aan dat het vertrek een uur uitgesteld is. Het gerucht loopt, dat eenige aviateurs besloten heb ben, het onweer te tnvseeren. 't Heeft te Luik den geheelen namiddag geonweerd, zoodat er van de vlucht Luik—Spa—Luik niets is ge komen. De 18 aviateurs, waarvan er acht Zondag en tien Maandag te Luik arriveerden, hebben daar dus kunnen uitrusten, langer dan ze verwacht hadden. - Intusschea is dit slechte weer de oorzaak, dat het vertrek van deze etape is uitgesteld, en daardoor ook de overige etapes een dag opschuiven. Het Hbld. ont ving het volgende particuliere telegram uit Luik Tengevolge van het slechte weder is de etape Luik—Soes ter berg 24 uur uitge steld. Het vertrek der aviateurs heeft Donderdag op dezelfde uren plaats. Het comité had aanvankelijk vastgesteld dat Woens dagochtend om 4 uur van Luik naar Spa gevlogen zou worden en om 12 uur naar Soesterberg. De aviateurs protesteerden hiertegen, daar zy deze twee etapes op één dag te vermoeiend vonden. Na overleg besloot h9t comité Dinsdagochtend om 6 uur de vlucht naar Spi en terug te doen plaats vinden en op Donderdag om 8 uur het vertrek naar Soesterberg te bepalen. Voor de eerste etape (Parijs-Reims—Luik), 320 K.M. w.-is aan prijzen 40 000 francs uitgeloofd, welko verdeeld worden tusschen de eerste twaalf aangekomen vliegers. De aviateurs ontvingen de volgende prijzen Vidart: 16 000 francs. Védrines: 6000 frs. Weyman: 40 .0 frs. Beaumont: 2800 frs. Barra: 2000 frs. Duval 20)0 frs. Garros: 1600 frs. R9naux: 1600 frs. Kimmer- iing: 1200 frs. Tabuteau1200 frs. Próvost: 800 frs. Wijnmalen: 800 frs, DE KRANTENSTAKING TE BERLIJN GEëINDIGD De staking in het courantenbedryt is geëindigd. De patroons hebben door het solidair samengaan, hun recht, voortspruitend uit het tarief verdrag, doen zegevieren. De werklieden h9bben dit zeer goed ingezien. Alle betrokken bladen kwamen hedenmorgen volledig uit. Zeven drukkers der rotatiepersen werden by Scberl uitgesloten. VROUWENKIESRECHT. Het congres voor vrouwenkiesrecht te Stockholm heeft besloten, dat het eerstvolgende congres in het jaar 1913 te Boedapest zal worden gehouden. Na afloop zal dan te Weenen, een politieke betooging plaats hebben. Bijzonder teekenend voor de ontvangst te Stockholm was het dat in de haven van Stockholm vlaggen wa ren geheschen in de kleuren van alle landen als welkom aan de leden van het kiesrechtoongres. Het •waren de vlaggen van de stad. Dit is de eerste keer dat den vrouwen zulk een welkom werd aangeboden van de zijd© van een gemeentebestuur. Het gemeente bestuur te Stockholm, waarin ook twee vrouwen zit ting hebben, had bovendien een. belangrijke subsidie toegestaan tot dekking van de kosten vau het con gres. Voornamelijk zijn op het congres behandeld de vor deringen der beweging in de verschillende landen, de houding der politieke partijen ten opzichte van vrou wenkiesrecht, de houding der pers, do resultaten van vrouwenkiesrecht in de landen, welke het reeds be zitten, met betrekking tot de oeconomischen toestand van de vrouwen tot algemeene sociale toestanden. Van demannenbonden voor vrouwenkiesrecht wa ren vertegenwoordigd Engeland, Nederland, Honga rije en de Ver. Staten, deze hebben thans ook een Internationalen Bond gesticht, die een afdeeling in Zweden heeft. Als jongste staat, die zijn vrouwen de burgerrechten verleenden was op het congres ver tegenwoordigd Washington, dat het congres een eere-

Schager Courant | 1911 | | pagina 2