siuga, de onvermurwbaar-rechtvaardige en -eerlijke, heeft zich tegen do beantwoording, in voor Exc. Talma gunstigon zin, van Vraagpunt I verklaard. Hij wenscht, om verdere verwarring te voorkomen, slnking der verdere behandeling van deze Vraag punten. Waarom ook niet?... Wat baat verder geredekavel, wanneer men aan-Ilechts gezegd heeft: wét er ook gebeure, wij houden den minister de hand boven het hoofd? Niemand zal mr. Patijn betwisten, dat tegen zulk .geheim tractaat" geen sterveling is opgewassen. Ba de heer Van Idsinga schaarde zich feitelijk aan mr. Patijn's zijde 't Is dus, zooals men ziet., eenc hopelooze, voddelooze verwarring. Men, kan zich duidelijk voor stellen, dat de minister Talma uitstel van verdere be spreking vroeg, want aldus kan 't inderdaad niet voortgaan. De wijze, waarop de heer Duys den minis ter als een Impotent bestuurder teekendee, is mi- n'em. Aan de uiterst-zwakke, onbeholpen „leiding" on graaf Van Bij landt is 't te wijten, dat dergelijke s.uitende tooneelen in 's lands vergaderzaal kunnen worden afgespeeld. Voor den heer Talma wordt 't eene onduldbare i -arteling. Het prestige der Volksvertegenwoordiging i'.-ial ermee verloren. Niemand zal ontkennen, dat de vijze, waarop de heer Duys uren volratelt. -enervee- >en,d, prikkelend en ergerlijk is... Maar niemand r.a: en kan ook betwisten, dat de wijze, waarop hier partij-politiek den toon aangeeft en alle verdere over wegingen op-zij dringt, het gezag der Vertegenwoor diging veel erger ondermijnt dan scherpe, driftige woorden van nerveuze, onervaren, jeugdige Kamer leden ooit kunnen berokkenen Wat er uit het mengelmoes van meeningen gebo ren moet worden: wie zal 't durven uitmaken? De Raad van ministers zal er denkelijk met ernst en bezorgdheid uren van beraad aan wijden. „Nieuwe dingen" zijn op den uiterst woeligen Par- lements-dag van 23 Juni niet verkondigd. De uren lange rede-Duys bevatte feitelijk niets dan de aan sporing om althans ultkeering te verleenen, waar ge neeskundige behandeling dan onmogelijk schijnt. Ove rigens was zij een aanval, van begin tot eind Oók vaak onbillijk, zoo o. a.%en vooral waar zij den heer Talma gebrek aan zaakkennis verweet en hem •voor de voeten wierp, dat hij een Regeerings-com- missaris naast zich liad moeten doen plaats nemen. Voor zulk verwijt was zeer stellig géén reden. De hr. Duys moest er zich, als eerlijk en intelligent man, voor schamen. De komende parlementaire week zal vermoedelijk het schouwspel opleveren van nieuwe Regeerings- evolutiën, om hetgeen, „krom" is recht te doen schij nenMen lette maar op en wachte af!... Voor wie 't goed eu oprecht meenen met 's lands welzijn, was 't heden een iu-treurige dag. Mr. ANTONIO. Biunenlandsch Nieuws. Callantsoog. Door een paar groote los'.oopende on gemuilkorfde honden is alhier in de weiden van Jb. Vos, S. Baken en D. Zeeman danig huisgehouden. Een schaap en een bok van Jb. Vos werden dood in de weide gevonden. Nog een tweetal schapen, een lam en een zwaan moe- ton, naar we vernamen, er het leven by ingeschoten hebben. ONBEZOLDIGDE RIJKSVELDWACHTERS GEEN VISCH- EN HENGELAKTEN. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft aan de commissarissen dor Koningin medegedeeld, daar naar zijn m9ening aan onbezoldigde rijksveldwach ters op grond van art. 16, sub 9 der Visscherjjwetgeon visch- «n hengelakten mogen worden uitgereikt. MUIZENPLAAG. Men melut uit Kaatsheuvel aan do Tol.: Meende men aanvankelijk, dat de muizen alleen grooie schade zouden toebrengen in de tuinen en velden op de laag gelegen gronden onzer omgeving, en maakte men derhalve tot verdelging van dit ongedierte alleen galen op deze velden, thans is ook gebleken, dat zij groote schade aan de weilanden hebben toegebracht. Do land bouwers haddon er geen erg in, dat ook daar duizenden en duizenden muizen zich een schuilplaats hadden ge kozen. Het lange gras verborg de diertjes dan ook aan het oog van de eigenaars der weiden. Nu echter met hot maaien begonnen is, blijkt maar al te duidelijk, hoezeer zij in het gras hebben huisgehouden. Van geheele streken zijn de grasstengels onder afgevreten, zoodat het maaien daar hoogst bezwaarlijk gaat. Daar nu tengevolge van de langdurige droogte enkele weken geleden, de opbrengst dor weilanden niet is, wat men er in het voorjaar van verwacht had, is het dubbel treurig or op zoo'n manier nog een gedeelte van te moeten verliezen. De boeren klagen dan ook over het algemeen over het tegenvalleu van den hooioogst en zien met klimmende vreeze den tijd tegemoet, waarop een begin gemaakt moet worden met het maaien der graan velden. OUDKARSPEL. De afdeeling Langedijk van den A. N. G. 0. B. vergaderde Donderdagavond ten huize van C. Nap alhier. De opkomst was bedroevend, slechts een 9-tal personen, waaronder het bestuur, was tegenwoordig. De opening wordt gedaan met een hartelijk welkom, waarna de notulen der vorige vergadering na lezing werden goedgekeurd. Onder mededeelingen brengt de voorzitter ter kennis, dat volgens de couranten gunstig is beschikt op een verzoek om 2 uren in de maand een schoollokaal te mogen gebruiken voor de adspiranten cursus. Een aanbieding is ingekomen van een geheel onthouders- scbeurkalender „De Korenbloem", waarvan 25 stuks zullen worden besteld. Goed gevonden wordt do afdeeling te doen vertegen woordigen op do moeting van de N. H. Prop.-Commissie der Ned. Vor. tot afschaffing van alcoholische dranken op 2 Juli te Velsen te houden. Verder zijn nog ingekomen eenige minder belangrijke mededeelingen. Van eene commissie uit het hoofdbestuur is ingekomen oen circulaire, waarin gevraagd wordt of de afdeeling zich ook wil aansluiten by deze groep, die kan bestaan uit verschillende afdeelingen. De voorzitter licht dit schrijven, waarover zich een breBde discussie ontspint, too en zegt, dat de Bond, die op beslist neutraal standpunt staat, niet aan wettelijke actie deelneemt en daarom de gelegenheid wordt gegeven, dat enkele afdeelingen zich daarvoor kunnen vereenigen tot oen groep, die dit werk ter hand kan nemen. Het besluit der discussie» is, dat op het convocaat der volgende vergadering zal worden gesteld, al- of niet aansluiting tot een groep, die do Kon. goedkeuring zal aanvragen. Hierna komt in behandeling het concept algemeen regbment, waarbij niet meegegaan wordt met de verandering, aangebracht in art. 36. Pogingen zullen worden aangewend om den 6 Augustus een boottocht to organiseeren naar de meeting te Wormerveer. Als aanvang van de adspiranten-cursus besluit men den eersten Woensdag in Juli te beginnen. Hierna sluiting met een opwekkend woord om meer het bonds-insiene te dragen. ANNA PAULOWNA. Donderdag 22 Juni, des avonds te ongeveer elf uur, brak er brand uit iïi de woning, bewoond door de wed. L. den Das, aan de Molenvaart, nabij West- Einde. In een paar uur was allee in de asch gelegd. Oorzaak is vermoedelijk het wegwerpen van een af- gebranden lucifer in hooi en stroo. Verzekering dekt de schade. - Anna Puinewaa. Tot agent van politie, in de plaats van, J. Rezel is met ingang van 1 Juli a.s. benoemd Tbeunis Schouw- stra te Zwolle, in het bezit van het diploma, afge geven door den, Nederl. Politiebond. ANNA PAULOWNA. Sinds de vorige opgave is aangifte gedaan van mond- en klauwzeer onder het vee van de volgende personen: S. Koegelberg, P. Delver, W. Klomp, P. Aarson, wed. C. Huiberts, E. Moerbeek, C. Bakker Cz.. Job. Klomp, Jm. Blaauboer en H. Rezelman. Van H. 't Hart zijn 4 biggen gestorven, terwijl van Martinus Huiberts 1 koe is doodgevallen. MOND- EN KLAUWZEER. Bfj den heer W. de Wit te Callantsoog zyn raeds 10 fokkalveron aan mond- eu klauwzeer bezweken. "WINKEL. De besmettelijke veeziekte mond- en klauwzeer oreidt zich in deze gemeente ook meer on meer uit. Tot nu toe is aangifte gedaan door; J. Kuiper, J. Vijzelaar, D. Brugman Sz, Wed. T. Molenaar, J. Th. Broersma, D. Otsen, P. Nieman, G. Ley'en, K. Liefhebber, M. Louw, K. Zoilomaker, J. Dekker, K. Boekei, G. Roos. J. Bijl, G. Koster, K. Wit Jz., Jb. Brugman, IJ. J. Bood en A. Slooves Kzn. WINKEL. Op oen verzoek van den Milicien verlofganger C. van Stipriaan, om een geldelijke vergoeding voor den ty'd, door hem in werkelyken dienst voor herhalingsoefenin gen door te brengen, is door den Minister van Oorlog afwijzend beschikt. WINKEL. Voor do vervulling van de vacature van Onderwijzer aan de School te Winkel, zal een proefles worden gegeven op den 27 Juni a.s. waarvoor de volgende sollicitanten zyn opgeroepen. De Heer Van den Abeele te Wognum, Hartog te Alkmaar en Scbuyt te Landsmeer. Noordsclinrwoude. De heer P. Westmeyer te Noord Scharwoudo, arbeider aan het baanvak Den Helder—Heer Hugowaard, zal op 1 Juli den dag herdenken, waarop hy voor 25 jaar door de H. IJ. S. M. werd aangesteld. VERZAKKENDE HUIZEN. Te Ziandam vertoonen twee huizen van een voor 10 12 jaar geleden gebouwd blok aan het verlengde van de Bootenmakersstraat zulke ernstige teekenen van ver zakking, dat de bewoners het raadzaam geoordeeld hebben hun woningen op staande voet te verlaten. De achter muur is reeds van onder tot boven opengescheurd, ter wijl door het uitwijken der binnenmuren do plafonds gevaar loopen naar beneden te storten. DE EUROPEESOHE RONDVLUCHT. 4e EtapeSoesterberg—Breda - Brussel. Zaterdagochtend vroeg vertrekken de vliegers naar Brussel, met onderweg een landing te Breda. Voor deze vierde etape, is een som van 40.000 francs aan prijzen uitgeloofd. De Vliegers hebben met de 3e etape Luik—Soesterberg do volgende prijzen gewonnen: 1 Gilbert f6000, 2 Garros f2250, 3 Vidart f1500, 4 Be- aumont f1050, 5 Weyman 750, 6 Kimmerling f750, 7 Train f600, 8 Tabuteau f600, 9 Renaux f450, 10 Wijn malen f5450. 11 Barra f300, 12 Védrines f300. Wijnmalen heeft zooals blijkt f5000 verdiend, als aankomende Hollandsche vlieger te Soesterberg en voorts f450 van de uitgeloofde f15.000 voor de etape Lui k—V en lo—Soesterberg. Wat de vliegers gewonnen hebben. Van Pary's tot Soesterberg hebben de vliegers nu by le eindpunten der etapes en op de meeting te Soester berg (Kimmerling) aan geldprijzen gewonnen Vidart f10 250. Gibert f6350. Wijnmalen f5820. Vé- jdnnes f5300, Garros f3300. Beaumont f 2950. Weymann jf 2950. Kimmerling f1850. Renaux f1450. Barra f1450. Tabuteau f 1300. Duval f 1520. Train f 700. Próvost f 400 Amörigo f150. WINKEL. Ds. B. Nieuwburg predikant te Winkel, is als nig beroepen te Wieringerwaard, en komt voor op het zestal to Zutphen. DE PONTEN DER HOLLAND-FRIESLAND LIJN. Omtrent de nieuwe ponten der Holland-Friesland Jyn kunnen we nader mededeelen, dat ze tegen het einde van d't jaar in dienst gesteld zullen worden. Het worden reusachtige gevaarten, 60 M. lang en pl.m, 10 M. breed, waardoor de"zeoreis ofschoon ze een kwartier langer duurt veel rustiger zal worden. Hebben do huidige booten slechts 7 slaaphutten, de ponten zullen er 24 krijgen, met groot promenadedek, zit- en eetsalons. Naast een groote verbetering in het goederenvervoer (overladen te Lemmer is dan niet, meer noodip), is dus ook voor vei betering van personenvervoer zorg gedragen. De vrachttarieven blijven onveranderd. ANNA PAULOWNA. Het verkiezings-comité alhier, waarin vertegenwoor digd waren, de Oost-polder, de West-polder en de Kleinesluis, stelde in zijne vergadering van, Donder dag 22 Juni met algemeene stemmen tot candidaten voor lid van den Gemeenteraad de aftredende leden, de heeren C. R. Waiboer, C. J. de Mazure en Jb. Bakker, terwijl in de plaats van den heer L. Metse laar werd gekozen de heer J. C. Geerligs. üudesluis. Het mond- en klauwzeer, dat bier in deze omgeving ook erg heerscht onder de koeien, schapen en var kens, maakt bij dezen en gene nog al slachtoffers. Bij den heer A. Kaan lag Donderdagmiddag een koe dood op het land en bij den heer J. Delver Vrijdag middag ook een. Ook gaan er nogal wat biggen dood. De paarden worden ook al aangetast: bij den, heer A. Kaan is er reeds een mee behept. WIERINGEN. Het schoolreisje gegeven door de vereeniging tot Bevordering van getrouw Schoolbezoek aan de kinde ren der hoogste klassen der O. L. Scholen van Oos- terland en Hippolytushoef, zal dit jaar plaats hebben op Dinsdag 4 Juli a.s. en wel naar Amsterdam. WIeriugen. De heer H. J. Witkop Jr., cand. tot den, H. Dienst te Winschoten, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Oosterland c.a. bedankt. W leringen. Naar wij vernemen zal de gerestaureerde Hervormde kerk te Oosterland, op Zondag 9 Juli a.s. des voor middags om 10 uur worden ingewijd door den heer Ds. A. I. Reinders te Zuidscharwoude. HOOGWOUD. Gedurende Woensdagmiddag, Donderdag en Vrijdag morgen zijn bij den. Burgemeester dezer gemeente; aangiften gedaan van mond- en klauwzeer onder hun vee door Jb. de Beurs. P. Kooij, J. Beerepoot, J. j Smak, H. van Scheijen, Jb. Appel, K. Vel Jz.. M. I Koorn, D. Kos, wed. J. Reuzenaar, J. Dik, Jb. Laan, j W. Deutekom, A. Appel, J. Koomen, P. Strijbis, K. Kooij, Jb. Bais, C. G. Pronk, D. Saai. wed. P. Schou ten, Jb. Boon, Jb. Helder, Jb. Berkhout, C. Pluister, G. Bossen Jb. Poland, D. van Diepen Jz. Het getal aangevers bedraagt thans 115. Van Zon dag tot Vrijdagmiddag bedroeg dit 67. Gedurende bovengenoemde dagen zijn gestorven, 3 koeien en 19 kalveren. Het getal gestorven vee be draagt thans in het geheel 10 koeien 312 kalveren en 1 varken. SINT PANKRAS. In de heden gehouden vergadering der stemgerech tigde Ingelanden der banne SL Pancras is met alge- meene, d. i. 28 stemmen, aangenomen het voorstel van bet bestuur dier 'banne, tot het leggen van een brug over de Wijde Heining, beoosten den Twuijver- weg. WIERINGEN. Het bestuur der Burger-Brandwaarborgvereeniging alhier heeft in hare vergadering de te heffen premie als volgt vastgesteld: a. voor huizen gebouwd van steen en, gedekt met pannen zonder bedrijf, op f 1.per 0/00 (verzekerd kapitaal f 145.750). b. voor huizen gebouwd van, steen en gedekt met papnen en riet op f 2.per 0/00 (verzekerd kapi taal f 832.925). c. voor gemengde verzekering op f 2.en f 1. per 0/00 (verzekerd kapitaal f 22700). Alles op den len Juni 1911. W'iorinjrerw aard Ook hier breidt het mond- en klauwzeer ónder het vee zich met den dag itruim 20 gevallen op ver schillende boerderijen zijn reeds aangegeven, vele in "lichten, graad. WIKRINGERWAARD. Tot candidaten voor leden van den Gemeenteraad, inplaats van de aftredende heeren J. L. T. Groneman, die niet meer in aanmerking wenscht te komen, en K. Koster Hz. en D. Kaan Az.„ zijn Vrijdag door de Vrijinnige ICiesvereeniging gekozen de heeren K. Koster IIz., D. Az. Kaan en C. Blaauboer Vries. Hecilingo waard. Vergadering van den Raad, op Vrijdag j 1. to 2 ure. Voorzitter: Burgemeester van Slooten. Waarnemend Secretaris de lieer P. Wonder Pz. Allen present. 1 vacature P. Wonder Az. Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen worden gelezen, die onveranderd worden goedgekeurd. Van Gedeputeerde Staten is ingekomen een schrijven, dat de rijksbijdrage voor het herhalingsonderwijs f230,40 bedraagt. De Gezondheidscommissie gezeteld te Hoorn, heeft hare begrooting 1912 ingezonden, waardoor als bijdrage van Heerhugowaard wordt gevraagd f 123,75. Goedge keurd. Van den .Rijksontvanger is bericht ingekomen, dat hy aan don Gemeenteontvanger heeft uitbetaald 8a,25. f De Koordhollandsche Veldwachtersvereeniging geves tigd te Andyk, deed mededeeling inkomen, dat een pensioenfonds zal worden ingesteld, voor gemeente- veldwachters, waaromtrent rapport zal worden ingezonden De commissie tot verzekering van politie persooneelin N Holland zendt in verband met de in April verzonden kennisgeving, waaruit blijkt dat bü verzekering van den gemeente veldwachter Haster, by 50 jarigen leeftnd voor f250 per jaar de premie f60.03 per jaar zou bedragen bericht dat by eerder overlijden 94<yc der betaalde pre- miën gerestitueerd wordt. Voorloopig voor kennisgeving aangenomen. 6 De toegekende gratificatie aan de ryksveldwacht i* door Ged. Staten goedgekeurd. j De onderwijzer aan school II J. J. lankester, maakt er schriftelijk op attent, dat hij thans is gekomen tot't recht om zijn eersten verhoogingstermHn te ontvannan Goedgekeurd. 6 Ul i Het nu aan de orde komende rapport ovor de blik- i aemafieiders aan de scholen en onderwyzerswoningen luidde niet bepaald gunstig. Er was nogal een en ander op den toestand aan te merken. Vooral by school II ia 't erbarmelijk en reparatie daar zou dan ook evenveel kosten als nieuw volgens het oordeel van den gemeente 1 opzichter. Do polderbaas van Heerhugowaard, C. Moeijes die met don gemeente-opzichter Groot onderzoek instelde, zal later kosten opgeven. Daarna kan nog weer verdere bespreking in den raad volgen. Ingekomen een verzoek om ter bevordering van ge trouw schoolbezoek bet a.s. schoolfeest te steunen met eene subsidie van f 60. Voorzitter heeft vernomen dat de particuliere bijdragen niet te ruim vloeien en stelt voor de subsidie tot het gevraagde bedrag toe te staan. Allen voor. Van Ged. Staten is ingekomen een schrijven waarin er op wordt gewezen, dat dit College wenscht, dat aanvullingeverkiezingen en periodieke dito van elkaar afgescheiden worden gehouden en afzonderlijk zullen plaats vinden, Het voorstel van Voorzitter om f 5 subsidie bij te dragen aan de afdeeling Hensbroek der West-Friesche \akvereenigingen wordt algemeen goedgevonden. tiitet bespre!king telegraaf- en telefoonkantoorhouden. inlichtingen omtrent naburige gemeenten zijn door Voorzitter ingewonnen by den heer Joman, Kantoorhou der te Noordscharwoude. De installatie voor een eventueel te stichten kantoor zou zyn op kosten van het ryk. üe gemeente moot echter voor kantoor en kantoorhouder zorgen. De heer Van dor Oord vindt hier, waar we in geen handelsplaats zyn, de behosfte aan zooiets zoo groot niet. De heeren Do Boer en Appel m9enen als het or js, zal or toch wol vrywat gebruik vau worden gemaakt ok. Op s voorzitters voorstel voorloopig nog aanee- ohouden. Voorzitter verklaart, van de verlichtingsgeschiedenis nog weinig te hebben vernomen, doch er is gevraagd of, wanneer men één lantaarn wist te plaatsen voor straatverlichting, daarvoor ook reeds subsidie werd gegeven. Voorzitter heeft toen ontraden om zich veel van de subsidie voor te stellen in dat geval. Want één lantaarn is toch werkelyk de moeite niet waard om te subsidiëeren van gemeentewege. Als een deugdelijke commissie komt met flinke ver lichtingsplannen, dan zullen die in de raad wel steun krygen, is men aigemeon van oordeel. Af en overschrijving tot een bedrag van f 1569.39 worden goedgekeurd. Wyderswordt besproken en besloten de brandspuit in de gemeente te beproeven. Zaterdag over een week dus 1 Juli zal de beproeving geschieden, wordt bepaald. De heer Appol zal trachten, ingevolge de opdracht dio hem wordt gedaan, te Veenhuizen een brandmeester te zoeken. De timmerman aldaar is by gebrek aan een function- naris, zoo maar losweg aangenomen als zoodanig. Daarna wordt de instructie voor den gemeente secretaris door den voorzitter voorgelezen. Zy wordt onveranderd goedgekeurd en zal 1 Juli a s. in werking treden. Voorzitter sluit daarna, de rondvraag niets meer opleverende, de vergadering. OUDKARSPEL. Gister». Vrijdagavond 7 uur, vergaderde ten huize van den heer H. J. A. Bückmann alhier de voor eoni- gen tijd opgerichte Boerenleenbank. Een 36-tal per sonen teekende de presentie-lijst. 8 Personen waren afwezig, waarvan éen met ken nisgeving; de anderen hebben eene boete van f 0.50. Na opening leest de heer A. C. Kroon de notulen, der vorige bijeenkomst, «die aller goedkeuring kun nen wegdragen. Wegens bedanken van den heer A. C. Kroon als kassier zal in deze betrekking moeten worden voor zien. Eerst komt echter ter sprake het bedrag der borgstelling, dat thans f 1500 bedraagt. Een breede discussie ontspint zich hierover. Ten slotte wordt met 2 6 tegen 9 stemmen besloten het bedrag der* borgstelling te handhaven. Dan komt aan de orde de benoeming van een kas sier, waarvoor zich vijf sollicitanten hebben aange meld, nl. de heeren C. Kroon Cz., A. Timmer;man, F. Moeijes Fz., C. Rempt en C. Paarlberg. Gekozen wordt de heer A. Timmerman. Op voorstel van den heer A. Swager Az. zal op het convocatie-biljet voor de volgende vergadering worden geplaatst een voorstel, dat men met een goeden borg kan volstaan en geen tweede behoeft. Hierna sluiting. Ao»rc!K<'ttarwoude. Tot onderwijzer aan de Chr. School voor nationaal onderwijs te Noordscharwoude is benoemd de heer Noordhoff te Lippenhuizen. NOORDSCHARWOUDE. De heeren De Geus en Keeman, aftredende raads leden te Noordscharwoude, zullen weer candidaat wor den gesteld. De verkiezing zal daar wel met enkele candidaatstelling afloopen, daar noch de Katholieken, noch de anti-revolutionnairen een candidaat zullen stellen. ZUIDSCHARWOUDE. Naar wij vernemen zullen de nationale kolfwedstrij- den te Zuidscharwoude, alsmede de algemeene verga dering van den Nederlandschen Kolfbond op 10, 11 en 12 September worden gehouden. Den 27sten Au gustus is het 25 jaar geleden, dat de kolfsociëteit „Op Maat" alhier werd opgericht. NIEUWE NtKDORP. De heer P. Pels en echtgenoote alhier zijn, uit 17 sollicitanten benoemd tot Armenvader en -moeder te Deemster. 8T. PANKRAS. D© kiesvereeniging Burgerplicht stelde den heer Jn. Schuit, periodiek aftredend, opnieuw candidaat en in plaats van den heer Jb. Rufjs, die wegens hoo- gen ouderdom voor een herbenoeming bedankt had, den heer C. Groen Cz. Jr. Op voorwaarde van samenwerking werd de derd© vacature opengelaten voor een candidaat der Volks- kiosvereenigiug. B ARSIN G ERHORN. In de vergadering der kiesvereeniging werd tot lid der Centrale gekozen de heer Ds. J. Kooiman, als plaatsvervangend lid de heer I'. Bronder. Tot candidaten voor den Gem/eenteraad werden, ge kozen de heeren Jm. Blaauboer Gz., K. Breebaart Dz. en C. Schoorl. (Uitvoerig verslag: volgend nr., I wegens het te laat ontvangen daarvan.) ONGESCHIKT DRINKWATER. Omtrent het door den consulent voor de zuivelbereiding in de provincie Friesland in het afgeloopen dienstjaar gehouden onderzoek van drinkwater, wordt in diens rapport vermeldt: „Onder de 66 monsters water zyn 59 uit veestallen waaronder weer, evenals steeds te voren zoor vele zjjn aangetroffen die als ongeschikt voor drinkwater moeten worden aangemerkt, en daaronder zyn niet weinige gevallen waarin de vervuiling moet worden toegeschreven aan het indringen van dierlyk afval van den stalbodem. Het slechte drinkwater berokkent hier in de provincie ve6l schade." Hoe zou het by ons zijn? ONTZETTENDE RAMP TE MECHELEN. BKÜ88EL, 23 Juni. Een vreeselyk ongeluk had heden te Mechelen plaats. Een brug over de Dyle was sedert eenigen tyd in' reparatie en dientengevolge werd het volk met een oude boot overgezet. Hedenmiddag om half één zonk plotseling deze boot met veertig menschen, schier allen werklieden- Allen geraakten te water. Slecht enkele konden zwemmen, torwyl anderen gered werden, doch een groot aantal verdronken. Om half twee waren reeds drie Iykén opgevissht. Een ontzag lijke menigte stroomt toe, Men weet nog niet wie de vermiste zyn. MECHELEN, 23 Juni. By de ramp van de veerpont, die in het kanaal zonk, kwamen acht personen om het leven. NIEUW LEVEN, Station NOORDSCHARWOUDE, 23 Juni. Aanvoer 800 zak aardappelen. Groote muizen f 1.7® a f 2.Drielingen f 1.10 a f 1.45. Kleinen f 0.50 a f 0.85. Schotten f 1.40 a f 1.70. Drielingen f 1.30 a f 1.45 per 35 Kilogram. PER TELEGRAAF. UIT SOESTERBERG. Het is - zoo'n ontzettend noodweer vandaag, dat geen der vliegers het waagde op te stijgen. Indien het weer gunstiger wordt, zal vanmiddag om 4 uur nog gevlogen worden naai* Brussel via Breda. Hierop bestaat echter niet veel hoop. Tal van kleine ongelukken, als omgewaaide schoor- steenen, kapotte ruiten enz. zijn in deze omgeving door den storm aangericht. In Den Haag is door den hevigen storm een steiger ingestort bij het in aanbouw zijnde Vredespaleis. Er zijn geen persoonlijke ongelukken te betreuren. PLAATSELIJK NIEUWS. EEN SCHADEPOST. De stier, die verleden Donderdag wegens mond- en klauwzeer van do markt werd verwijderd, is op last van den heer N. J. Hengeveld, districts-veearts, in onze gemeente geslacht. Het is dus aan te bevelen, wil men noodeloos geen schade lyden, zijn vee goed na te zien, voor hot naar de markt wordt gebracht- OOK FEEST VIEREN! - Naar wy vernemen zullen ook de leerlingen der laagste klassen en die van de beide bewaarscholen alhier aan het, Burgemeesterspost deelnemen, 9venwel niet aan do tocht naar Bergen. Het plan daarvoor moet not nader worden vastgesteld. PAARDENHANDEL. De panree!ihdnaoi js tegenwoordig in Hollands Noorden vry belangrijk. D9 heer P. Boekei alhier kocht voor rokening van den heer Hasselman to Zooien reeds 26 op oen van 4 tot öy2 jaar. Er worden goede prijzen besteed. CENTRALE. Als vertegenwoordiger in het Besluur der nieuwe Centrale Vnjz. Kiesvereeniging is door het Bestuur der Yrijz. Democratische Kiesvereeniging alhier be noemd do heer K. Kistemaker. PROTESTANTSCHE ICIESVEREENIGING. Donderdagavond te half zeven uur vergaderde in het hotel Broere de Protestantsche Kiesvereeniging tot het stellen vau candidaten voor den Gemeente raad. 51 Leden waren aanwezig. Eerst werd meegedeeld, dat zooals bekend was, de heer W. Roggeveen Cz. voor de hem aangeboden candidatuur had bedankt en de verkiezing gesplitst zou worden gehouden, en in de groep der nieuwe zetels, éen plaats open was, die nog moest worden ver vuld. Voor deze vacature werden op de groslijst geplaatst de heeren: F. v. d. Kamp, Jb. Schoorl en J. Rot gans. De heer J. Rotgans wenschte geen candidatuur te aanvaarden. Tot stemming overgaande, verkreeg d© heer Jb. Schoorl 2 4 stemmen, de heer F. v. d. Kamp 22, blanco 4, onwaarde 1, zoodat de heer Jb. Schoorl gekozen was. Deze aanvaardde deze candidatuur, be zwijkend voor het oordeel der meerderheid van de vergadering. Hij was niet van plan geweest dit te doen, maar waar op deze wijze bij- hem werd aange drongen meende hij deze candidatuur te moeten aan nemen en voor die in de groep der aftredende zetels to moeten bedanken. Door dezen loop der zaak kreeg men een opeb plaats in de groep der aftredenden en moest deze worden vervuld. Er ontspon zich nu een uitvoerig debat of men deze plaats zou openlaten (ten gerieve der candidatuur Roggeveen, die wel van particuliere zijde zou worden gesteld), of deze plaats zou bezet ten. De vergadering besliste met 29 tegen 22 stem men, dat de zetel zou worden bezet. Als candidaten op deze groslijst werden geplaatst de heeren: F. v. d. Kamp, J. H. Schene, K. Blaauboer en W. Rogge veen Cz. De lieere-n F. v .d. Kamp en J. H. Schene bedankten voor een eventuëele candidatuur. Tot stemming overgaande verkreeg de heer K. Blaauboer 24, de heer W. Roggeveen Cz. 14 stem men, terwijl er 13 in blanco werden uitgebracht. Ge kozen was dus de heer K. Blaauboer. Na eenige oogen blikken de vergadering te hebben geschorst, kwam het bericht in, dat de heer K. Blaauboer geen can- 4 didatuur wenschte te aanvaarden. Het eindresultaat was, dat de vergadering vervol geus toch besloot voor dezen zetel vanwege de Kies vereeniging geen candidaat te stellen, het zoodoen de aan het particuliere initiatief overlatend hoe in deze t© handelen. Het besluit werd met 40 stem men voor, 1 tegen en 5 blanco genomen. Hierna sluiting. DE KERMIS. Die de vorige maal de opvoering van De kuische Suzanna door het operette-gezelschap van Janmart had bijgewoond, wist reeds bij voorbaat, dat ook de uitvoering van jl. Vrijdagavond weer een mooi succes zou zijn. Vlot en vlug als deze op#ï-ette-klucht wordt gespeeld, de allerprettigste muziek, de over 't alge meen goede zang, het werkt alles mee tot amusement en genot De kuische Suzanna heeft dan ook deze tweede maal weer een groot succes gehad, en Zoowel Corry Pinksen als de heeren Grootveld, Herre de Vos en Van der Stappen zijn luide toegejuicht. Ook de an dere dames en heeren hebben aan het uitnemend geheel niet weinig het hunne bijgedragen. Het ooni- ge koeren halen na elk bedrijf, en het telkens weer klinkend applaus bij open doek, waren de bestö be wijzen van de algemeene opgetogenheid. Vanavond De gescheiden Vi'ouw, eveneens een suc ces'!

Schager Courant | 1911 | | pagina 2