Grepen i Lanfl- ei Moiw. Artistenleed. Zaterdag 8 Juli 1911. 55e Jaargang. No. 4946. TWEEDE BLAD. CLXXX. DE NATIONALE EN INTERNATIONALE LANDBOUWTENTOONSTELLING! TE 's-GRAVEN- HAGE IN AUGUSTUS 1013. (Vervolg.) De eerste afdceling! van het bijzondere programma omvat het RUNDVEE. (Nationaal). Het doel van deze afdceling is: 1. Aan de veehouders en veefokkers in Nederland te toonen, welke resultaten bereikt zijn op het gebied der veefokkerij en der veeverbetering. 2. Aan het buitenland te toonen, dat in Nederland sclierp van elkaar te onderscheiden rundveerassen voor komen, die ieder voor zich geheel! zuiver voorlgefokt worden en waarvan de verbeterde exemplaren uitmun tende eigenschappen bezitten. 3. Uitbreiding en leiding te geven aan het vorecni- gings leven op het gebied der rundveeverbetering, zoo als zich dal in de laalsle jaren hecfl ontwikkeld. Groep A. Keurverzomelingen van volbloed dieren, in geschreven in een der door het Rijk erkende siam hoeken. Elke klasse beslaat uit 50 beste en meest uniforme exemplaren, benevens 10 resorve-dieron. In elke kernverzameling moeten minstens 10 stieren voor komen. De eigenaars der uilgekozen dieren krijgen per dier en per dag eene vergoeding a f 2.50. en voor elk exem plaar een bronzen iierinneringsmedaille. Gevraagd worden de volgende klassen: 1. Kern verzamelingen Zwartbont vee. n. Kern-verzameling Zwartbont Friesch vee. b. Kernverzameling Zwartbont Hollandseh vee, N.H. type. c. Kernverzameling Zwartbont Hollandseh vee, Z.-H. type.^-. d. Keurvorzaraeling Zwartbont Hollandseh' vee, gefokt op lichtere gronden. 2. Kernverzameling Maas-Rijn-IJssel-vee. 3. Keurverzameling Zwartblaar Groninger vee. Groep B. Kern verzamelingen van dieren, lxhoo: er.de aan de leden van locale vereenigjingen, die zich de verbetering van den rundveestapel ten doel stellen. Iedere deelnemende vereeniging moet minstens 10 p.Ct. der ingeschreven, koeien, benevens één vereeni- gingsstier inzenden. Vergoeding a f 2 50 per rund en per dag tot een maximum van f 250 per vercenoging1. Groep C. Wedstrijd van locale Veieenigingen, die zich de verbetering' van den rundveestapel ten doel stellen, betreffende de organisatie en werking. De le prijs isDiploma voor gouden medaile en f 200. De 2e prijs isDiploma voor verguld zilveren medaille en f 150. De 3e prijs is: Diploma voor zilveren medaille en f 100. En vier 4e prijzen van f 50. Groep D. Fok veeverzamelingen, afkomstig van één lokker. Iedere fokvecverzameling moet bestaan uit ten minste acht onderling al of niet verwante volbloed dieren, ingeschreven hij het Nederlüandsch Rundvee Stamboek of het Friesch R. S. Ln deze groep worden gevraagd dezelfde 6 klassen en onderklassen als in groep A. De prijzen voor elke klasse zijn le prijsDiploma voor gouden medaille en f 200. 2e prijsDiploma voor verguld' zilveren medaille en i 150. 3e prijsDiploma voor* zilveren medaille en J 100. De oldeeling Rundvee komt met een geheel nieuw en veel goeds belovend programma uit. Als er animo onder de fokkers Ls om deel te nemen, zal deze af deeling zeer belangrijk en leerzaam worden. In de tweede afdceling worden de PAARDEN ge vraagd. (Nationaal). Het doel van deze afdceling is Aan de paarderdiouders, paardenfokkers en handela ren in Nederland en in het buitenland te laten zien, welke resultaten bereikt zijn op het gebied der paar denfokkerij, zoowel' in elke provincie afzonderlijk als in geheel Nederland. Groep A. TUIGPAARDEN. i Klasse 1. Dekhengsten (zwaar wagenslag) geboren vóór 1910 in Nederland, Oldenburg of Oost-Friesland: prijzen f 500, f 400, f 200 en f 100. Klasse 2. Dekhengsten, (middelzwaar wag0, idem; prijzen f 500. f 400, f 300, f 200, f 100 en 2 van f 50. Klasse 3. Dekhengsten. Anglo-Normandisch ras (zware type) geboren vóór 1911; prijzen f 300, f200 en f 100. Klasse 4. Dekhengsten Hackneyras (zware type) ge boren vóór 1911; prijzen f 300. f 200 en f 100. Klasse 5. Dekhengsten (zwaar wagenslag) geboren in 1910. Klasse 6 Dekhengsten (middelzwaar wagtaislagj ge- de sommatie, om de ramen te sluiten en binuens- boren in 1910. 1 Kuis t0 6aan- niet. werd voldaan, knalden do geweren. Klasse 7 Tweejarige Ook kapitein Blom, die met het oog op de illumi- H Ier op volgen 3 klussen voor fokmerriën; 2 voor natie aan den kop van de Handelskade dienst had to-zere merriën, 1 voor hengsten met zes afstamme- g-daan .was intussclien ter assistentie komen opda- liugen en 2 voor handelspaarden. I Hij zou. zoo werd besloten, op het Mariniersplein Groep B. Trekpaarden. (Belgisch type.) in reserve blijven. Hiervoor zijn 9 klassen, nl. 16 tot en met 24. Klas- Plotseling echter werd uit een der huizen op het 8« 23 vraagt dekhengsten met zes afstammelingen en .Mariniersplein op deze reservetroep geschoten, klasse 24 viertallen fokmerriën naast elkaar. Deze Om hieraan, een einde te maken, gingen de milltaj- uummers zullen zeer interessant zijn. ren alle huizen langs en waar iemand aan het raam Bij de afdeeling paarden behoort een Concours Hip- werd gezien, werd hij onmiddellijk gesommeerd zich piqué (Nationaal). te verwijderen, daar anders geschoten zou worden A. Van in Nederland (met uitzondering van de dek- Dit hielp, alle menschen gingen binnenshuis en geen hengsten) geboren, aangespannen fok-, gebruiks- en schot werd meer uit de huizen geloot. Op dat tijdstip handelspaarden van het tuigpaardentype. was het alleen in de Kleine Kattenburgerstraat nog B. Van, aangespannen, fok-, gebruiks- en handels- niet pluis. Zoodra een politieagent of een militair zich paarden, van het Belgisch trekpaard xn-type. daArin waagde, knalden revolverschoten uit ramen en Het concours hippique is verdeeld ïd 10 klassen. ven daken, terwijl dakpannen naar beneden werden De drie volgende afdeelingen omvatten Varkens, gesmeten. Schapen en Geiten. (Nationaa'.) Het doel is: I Men besloot daarom, deze straat af te zetten, zoo- 1. Een beeld te geven, van het vereeniglngsleven, llat niemand er in of uit kon, en te wachten, totdat zooals zich dat In de laatste jaren op het gebied der het lichter werd. klein veehouderij ontwikkeld heeft en van de resul- Toen het eindelijk zoo licht was geworden, dat taten daarvan. roen er ten minste zien kon, drongen de politie en 2. Een overzicht te geven van datgene, wat parti- militairen er door. Met aangelegd geweer werd ieder, culiere fokkers op het gebied der kleinveefokkerij die zich aan de ramen vertoonde, gesommeerd, zich bereikt hebben. to verwijderen, en gehoorzaamde hij niet, of werd er In de afdeeling varkens worden gevraagd dieren vai op gewapende macht geschoten, dan 'waren geweer- het Groot Yorkshire Ras. Verbeterde Landvarkens, schoten onmiddellijk het antwoord. Spoedig slaagde Cudrlnlandsch Ras en Handelsvarkena. Diploma's en men er op die wijze in, den toestand daar meester te prijzen van f 75 af. werden. In de afdeeling Schapen worden gevraagd: Heide- De gewapende macht was in dien tussclientijd mat schapen, Friesch Molkschaap, Verbeterd Texelsch Ras, nog twee compagnieën infanterie versterkt. Van de Lincoln Ras, Wensleydales, Oxfoi-dshiiedowns, Kruis- cavalerie, die ook op Kattenburg ter beschikking was, lihgen van Lincolns en Wensleydales. Diploma's en werd geen gebruik gemaakt, omdat zich geen pu- prijzen van 1" 65 af. "bliek meer in de straten bevond en men do huzaren, In de afdeeling Geiten worden gevraagd: Witte on- die van geen nut konden zijn, niet zonder noodzaak gehoornde Toggenburgers en Reek'eurige ongehoorn- "wilde blootstellen. do en andere rassen,. Diploma's en prijzen van f 30 af. De opperste leiding was in handen van den com- Pluimvee en Tamme Konijnen zullen tentoongesteld missaris der 2e sectie, den heer C. van Asperen. die worden op een afzonderlijk terrein van vi HA. werd bijgestaan door den hoofdinspecteur H. Beets De afdeelingen Bijen en Zootwatervisscherij zullen en den inspecteur J. A. Tinholt. zeer interessant ingericht worden om een duidelijk Drie personen werden, als verdacht van te hebben beeld te geven van deze bedrijfstakken. geschoten, gearresteerd en naar het bureau gebracht Als men, het programma aandachtig doorleest, krijgt Wen was in nachtgewaad. Hij was door een inspecteur men den indruk, dat er op deze groote tentoonstel- van politie, die zijn woning was binnengedrongen, uit ling niet alleen veel interessants te 'Jen zal zijn, maar bed gehaald. vooral, dat er ontzaggelijk veel te leuren zal vallen. De politie verzekerde ons echter, dat het vast Zeer leerzaam belooft de afdeeling Zuivelbereiding stond, dat hij geschoten had. De inspecteur was on- te worden, welke we met Akkerbouw en de overig! middellijk daarna de woning binnengegaan. De politie de volgende maal zullen behandelen. D. E. LANDMAN. tic beweert Juist andersom. In verschillend»- wonin gen hebben de kogels nogal wat gehavend en veel - angst en schrik verspreid. De kogels vlogen hier en, daar door de ruiten, verbrijzelden hier een spiegel, mar wat anders en deden de menschen verschrikt on der tafels en in kasten kruipen, zich verstoppen ln bed en kisten. Zooals veelal hebben de onschuldi- gen dan het meest te lijden. ONDER DE STAKENDE BOOTWERKERS heersckl groote verbittering over het gebeurde van den algeloopen nacht. Op verschillende punten spreken rij uë officieele mc- dcdeellngen tegen, met behulp waarvan het lx»venstaan- verhaal is opgemaakt. Volgens hun lezing, omringden de stakers in de Kleine KaUenburgerstraal den arbeids- willige voorman, ten einde hem door verrediug Ie bewegen, niet meer tc gum werken. Onmiddellijk be gon een agent de menschen evenwel uit elkaar te jagen en een oogenblik later voerde de politie een charge uit. Een schot uit de menigte werd niet gelost. Het volk vluchtte in de zijstraten en schold op een af stand de politie uit. Toen sommeerde de bevelhebber der militairen de mensehen uiteen te gpan, doch daar dezen zich op een paar honderd meter afstand be vonden, hoorden velen liet niet. Onmiddellijk daarop vuurden de militairen een salvo, niet in dc lucht, maar op de menschen. Een der stakers werd hierbij in de hiel gescholen. Later, zoo werd ons verzekerd, schoten de militai ren op alle mannen en vrouwen die voorbij de dwars straten liepen en waar maar oen raam openstond, werd naar binnen gevuurd. Een troepje militairen trok naar het stakingsbureau der bootwerkers in de Czaar Peterstraat en toen zij dit gesloten vonden, slielten zij met de bajonetten do ruiten in. om door de vensters naar binnen te drin gen. De menschen, die zich binnen bevonden, wisten zidi nog te redden door aan dc achterzijde van hc huis over de schutting le klimmen. Toen ia d- d»rd - Kattenburgerdwarsstraat een man, in de buik ges» ten neerzeeg, vroegen een paar stakers, of zij heat niet mochten wegbrengen, maar het barsche antwoord luidde: „Nee. laat maar liggen, hoe meer van jullie, hoe liever I Het bestuur der scheeps- cn 1 >oot werkers vereen iging „Recht en Plicht" is van meening, dat de politie de voorvallen van den afgeloopen nacht geprovoceerd heeft, om een kentering in den toestand eter staking te weeg te brengen, om de beweging in bloed te smoren. Het meent, dat de politic in do kaart der werkgevers heeft willen spelen, die geen kans zien, de stakers anders dan door geweld er onder te brengen. Biimenlandsch Nieuws. vermoedde, dat de man naar bed was gegaan, om de verdenking van zich af te wenden. Hij werd echter duidelijk herkend, als de man, die geschoten had. Behalve de politle-agent, die aan de kin was ver- wond, zijn er. voor zoover de politie vanochtend be-i)j? OPINIE DER WERKGEVERS kend was, vier gew6nden.nl. drie mannen en een NVc hack'len heden ten beurze een 'onderhoud inct vrouw. De geneeskundige dienst gaf echter op acht verschillende werkgevers op scheepvaartgebied. Zij allen, gewonden. zonder onderscheid, gaven hunne ernstige afkeuring té Voor ^ver jte politie gekendjvas^kregentwee kennen over het molest, dat in ons vrije Nederland fi |H ■jgfi' werkwilligen kon worden aangedaan vóór dc ovcr- BOOTWERKEItSOPROER TE AMSTERDAM. Met een enkel woord hebben wij in ons vorig num nier de botsing tusschen de bootwerkers en de troe- niaQnen een schotwond in het been, een man kreeg pen te Amsterdam kunnen meedeelou. Hieronder la- eeu schot iu den buik terwjji een vrouw door drie ten wij verschillende mededeelingen volgen, die wij kogels in het hoofd gewond werd. aan de Telegraaf ontleeuen. Naar vanochtend verluidde, zou reeds een der ge- Het is gisteravond laat en in den loop van den monden aan de gevolgen overleden zijn. nacht op Kattenburg tusschen de stakers en, de politie Al ie gewonden werden naar het Binn,en-Gasthuis en militaire patrouilles tot een uitbarsting gekomen. gebracht, om daar verpleegd te worden. Het begin was een stakingsrelletje. Omstreeks 12 Toen wij vanochtend op het terrein van den strijd uur ging een arbeidswillige voorman van een der kwamen, was daar alles rustig. stoomvaartmaatschappijen onder poïitie-geleide naar Alleen de posten agenten en militairen, die op ver- de Handelskade. In de Kleine Kattenburgerstraat schillende punten het kwartier bewaken en troepjes kwam het plotseling tot een botsing met een troep werklieden, die hier en daar samenschoolden herin- volk. In een oogwenk regende het si.eenen naar den Kerden aan den verbitterden strijd, die daar in den beidswillige en de begeleidende politie-agenten. afgeloopen nacht geleverd is. De polteie-agenten trokken de sabels, om het pu- voor het bureau van den Algem. Ned. Zeemans- bl'.ek op een afstand te houden. Plotseling viel er gond in de Kattenburgervoorstraat, stond een post een schot uit de menigte. De politie blies alarm, waar- van agenten en infanterie, die iedereen beletten het op de le luitenant Daalmeijer, die de bewakings- bureau te verlaten of er binnen te gaan. troepen organiseerde, met een detachement infante- Nog een zestal stakers hielden zich binnen op. En- rie ter hulp snelde. Deze sommeerde de menigte uit- kelen van hen stonden voor de vensters naar buiten een te gaan, met 't eenige gevolg, dat nogmaals uit te kijken. de menigte een schot viel. Een andere maatregel ,door de politie genomen. Toen liet de officier zijn manschappen in de lucht was, dat de stakende bootwerkers en zeelieden, ver schieten. De stakers antwoordden met revolverscho- hinderd werden Kattenburg te verlaten of er binnen ten. Nogmaals sommeerde de luitenant het volk om te gaan. uiteen, te gaan, met het gevolg, dat het inderdaad het Het 5e regiment infanterie is den geheelen dag plein ontruimde en zich in de strateu, terugtrok. On- geconsigneerd. In de buurt van de haven en bij de middellijk werden deze afgezet door militairen, die „bedreigde punten" wordt druk gepatrouilleerd, zich op de hoekeu posteerden, het geweer aangelegd de TOESTADN DER GEWONDEN, om het publiek in bedwang te houden. Donderdagmiddag 2 uur was de toestand der ge- Jnmiddels was de kapitein Kotting met een, com- wonden als volgt:: pagnie der infanterie, 'tellende 80 100 man,, -ter as- Levensgevaarlijk is gewond Homma, metl *n schot slstentie gekomen. Die hield eerst met den inspecteur jn den buik, wat vijf darmdoorboringen ten gevolge en den officier krijgsraad op het plein, met het ge- had. Hij werd 's morgens om 4 uur geopereerd. Zon- volg, dat men besloot ook het Kattenburgerplein af dei complicaties hoopt men hem in het leven te he te zetten, zoodat de oproerige menigte tusschen twee houden. Zijn toestand is echter zeer ernstig. Homma vuren, zou komen. js 50 jaar oud, gehuwd en vader van 13 kinderen. Inmiddels klonken plotseling schoten op de Katten- Zeer ernstig gewond is mej. Steenman, eveneens burgerkade. Daar werd uit de huizen geschoten op <"(0r een schot in den buik, en twee schoten inden een patrouille militairen en agenten. Een agent werd rechter- en linkerwang. Ook zij werd hedenochtend door een schot bloedend gewond aan de kin, zoodat geopereerd. De medici hopen ook haar in het leven hij, na in de Marinierskazerne verbonden te zijn, per te kunnen houden, auto naar het Binnen,-Gasthuis moest worden gebracht Verder zijn ernstig gewond: Door een omtrekkende beweging was men er in ge- Be politieagent Briouw'er, door een hagelschot in slaagd, het Kattenburgerplein te bezetten. In de tus- kaak. Hij werd in het Binnengasthuis verbonden, scb en gelegen straten was het echter hoogst onveilig, doch kon daarna naar zijn woning vervoerd worden zoodat men geen verbinding tusschen Kattenburger- Mej. Van Dijk is ernstig, maar waarschijnlijk niet pie:n en Mariniersplein kon krijgen. In do Kleine levensgevaarlijk gewond door twee schoten in het Kattenburgerstraat waren alle lantaarns uitgedraaid, gelaat. zoodat het er pikdonker was. De straat was er op- Niet ernstig gewond zijn,: braken, evenals in de andere straten gelegen tus schen Mariniersplein en Kattenburgerplein en met de dwarsstraten. En zoodra de gewapende; macht zich in een dezer straten waagde, werd uit de ramen en van de daken der huizen op haar geschoten. beid bij machte is, fusschenbeide te treden. Een hunner, een der bewindvoerders van ccn der groote stoomvaartmaatschappijen, liet zich volgender- wijs uil „'t Is eigenlijk een modern schandaal. Het is het (erroirisme van de brutalcn en van een handjevol opgeruiden. Ik geloof graag dat de leiders wan dien zeemansbond cn van de bootwerkers niet hebben voor zien. dal hel tot dergelijke feitelijkheden komen moest, maar de momeete verantwoording valt desniettemin ge heel op hen terug. De opruiende taal, die de leiders op de vergaderin gen der zeelieden en bootwerkers uilen, doen geen kwaad op een vergadering van meer ontwikkelden. Op dat ruwe volk hebben zij de uitwerking, die de leiders er van verwachten. Ik dacht wet. dat het op een catastrophe zou uit- loopen. Onmiddellijk toen ik las, dat de zeemans bond vergaderingen ging beleggen met de zeemans vrouwen. zei ik tot mijn mede-directeurendat loopt mis I" Hoe zoor Och meneer! Weet u wat in 1903 is gebeurd met een goeden vriend van ons, hoofd van een be kende scheepvaartfirmu. die ook geregeld de beurs bezoekt r Dc wijven van de bootwerkers hebben hem uit de tram gesteurd), smeten hom met drek, hebben zelfs geprobeerd hem ernstig blijvend lichamelijk leisel toe te brengen. Ze schreeuwden hem toe aan dc eischcu toe 1e geven, anders ging zijn hachje er aan. Datzelfde slag vrouwen helpt Ihans de stakers. Dat soort is het gevaarlijkste en als het zóóver komt, dat men uit de huizen gaat ,is gerust te gelboven, dat ge handeld Ls naar een vooruit beraamd plan. Evenals in 1903 hebben de autoriteiten veel le lang lijdelijk aan gezien. dat dc werkwilligen werden bemoeilijkt. Ze sleur den de menschen uit de handen der politie en onze ordebewaarders staan machteloos. Misschien, dat uit dit voorval' de les kan gelrokken dat spoediger krachtig moet worden opgetreden, om, in het algemeen belang, erger te voorkomen. Wanneer bedoeld is door dergelijke relletjes den werk gevers schrik aan te jagen, kan ik u zeggen, dat de leiders zich daarin vergissen. Mat mij betreft, en vele hoeren denken er even zeer over. moeten wc (le /aak eenvoudig laten loopen. Opdat de zeelui lot 'de erkenning komen, dat mei terro- Vos Lambert, 'n 17-jarig jongeling, door een r. de kuiten. Prins, door een schot in de hiel. Verschillende verhalen over het schieten doen na tuurlijk de ronde. 'Van den, kant der stakers wordt rismc niets is tc bereiken. SCHOL 1 .1 Onmiddellijk richtten de militairen clan hun geweren beweerd dat cle troepen het eerst hebben geschoten op de plaats vanwaar geschoten werd en indien aan zonder dat door hen een schot was gelost; de poli- De vrijheid om fe slaken blijve onaangetast, de vrij heid om te werken daarentegen evenzeer. Van toegeven van de zijde der maatschappijen zal. na het voorgevallene, nog veel minder sprake zijn." Er zijn 600 patronen verschoten. Feuilleton. ROMAN van PAUL HöCKER. Toen Hella de gang naar de garderobe insloeg liep er een vreemde groep voor haar. Een paar arbeiders geleidden een waren kolos, die een badlaken ovor hoofd en schouders droeg, zoodat hij onmogelijk wat I kon zien, in Hoppingers kamer. ..Mijnheer de kamerzangerzei de Ortrude spot tend tot de helpster, die haar den avondmantel om wierp. „Die is als dolzinnig bang voor elke Meizoelte. Opdat hem nog maar ook niet het laatste beetje stem verloren zal gaan. Kinderen hoort het: zijn Lohen- grin is een waar schandaal. Hij gaapt en gaapt, maar geen heldere toon komt er meer uit. Nu, jij hebt hem laten zingen. Groote hemel, hij moest. Naar de critiek ben ik zeer nieuwsgierig." Hella liet zich luisterende naai' de raadgevingen van haar gezellin, heel kalm verkleeden. „Eerst ge- ^wrijven. Aan het heele lichaam. Dan een wei nig huidcrême en wat poeder op het gezicht. En Dij het koude weer buiten vooral mondje-dicht. God be- scberme je, juffrouw Elsa. Ik heb mij zeer over je verheugd. Goed, heel goed is 't gegaan. Jij kleine en dat voor de eerste maal." 9,rt,™de, ,had reeds kamer verlaten toen Hella eindelijk klaar was. Ook de andere kleedkamers wa ren allen reeds verlaten. Alle deuren stonden open. De eigenaardige reuk van schmink hing in de gan gen. Hella had de garderobevrouw een flinken fooi ge geven. Die was nu naar buiten gesneld om voor haar een rijtuig te zoeken. Hella liep het trappenhuis in. Beneden liep iemand wachtend op en neer. Misschien was het Thomas Brandt wel. De laatste treden liep zij vlugger. „Wel kleine snaak." Hoppinger was haar in de smalle gang in den weg getreden. Hij had een groote, dikke jas aan, waarvan de kraag hoog was opgezet. Hella moest over het groote verschil met den zwa- nenridder luidkeels lachen. De overgang was ook te groot. „Dat lachen van je, kleine, ben ik nog niet ver- 'geten, Dat klinkt mij steeds E de ooren." „Laat mij door, dadelijk," riep Hella smalend. „Hoor eens even, ik heb een goed woord voor je igedaan. Zijne Excellentie heeft mij in de garderobe opgezocht Excellentie Rijberg. Je moet een paar rol len instudeeren van mijn vrouw. Nu, wat zeg je??" Hij trachtte zijn armen om haar heen ta slaan. „Laat mij los!" Nu schreeuwde Hella het bijna uit. Het schalde zoo luid door de holle ruimte, dat Hel la er zelf door ontstelde. Zij rukte zich los en als voortgejaagd, rende zij voort, pardoes tegen een an deren heer aan, maar zij zag niet om. en wendde 2lch in de richting van de eerste de beste deur, en eensklaps was zij in den tuin. Daar was blijkbaar nie mand. Het regende niet meer, maar het was er koud en ongezellig. „Hierheen, meer rechts juffrouw!" Uit een ach terdeur, die rechtstreeks naar het tooneel voerde, riep de garderobejuffrouw haar dit toe. Zij stapte dwars door een paar perken en nn zag zij door de smalle deur het licht eener lantaarn. Hella was blij, dat zij de vrouw zag, deze bracht haar vlug buiten het hek, waar een rijtuig reeds wachtte. Spoedig werd den koetsier het adres opgegeven en Helia stapte in. „En ik?" zeide eensklaps voor het portier Thomas Brandt, die haar gevolgd was, „Dat rent mij maar zonder spreken finaal omver en dat trekt er nu zoo maar uit. Ik heb broerlief toch beloofd, dat ik mee zou komen. Of moet ik loopen? Ja?" Natuurlijk verzocht zij hem mee te rijden. „Rampold Steinplatz," riep hij den koetsier toe. „Instituut eerste rang." „Goddank u is dus in goeden luim." „.Ia ja, kind. Hoppinger heeft zijn verdiende loon." „Maar wat „Ik had wel gedacht, dat hij weer laaghartig zou zijn. Zijn vrouw is hier niet en dan heeft de vent een reuzenmoed. Zooals ik hem daar tij de trap zag heen en weer loopen, toen jeukte het mij reeds da delijk in mijn vingers. En nu kent de kerel mijn j handschrift." „Ach, dat hadt u niet moeten doen. Wanneer dat nu eens ruzie had gegeven. Hoe leclijk en onaange naam." „Ik heb hem vliegensvlug een anderen hoek uit gezonden. Ik beu op het instituut met Engelsehen opgevoed. Die nemen hij alles dadelijk- de bokshou ding aan. Daar leert men het zichzelf op zijn vuisten te vechten. Maar laten wij toch niet meer redeneeren over dien cverdorven ridder." Zij lachte. „Een bokshouding neemt ge ook menig maal tegenover mij aan. Weet ge nog wel van de eerste maal, dat ik voor u zingen moest? Dat was niks, leek niks, heelemaa] niet. Afschuwelijk was 't. Een bloedloos conservatorium-meisje. Een gans die wat snatert. Wij willen sidderen, juffer! Pak ons in onze lurven, grijp ons aan! Zeg, hebben jelui mee- gesidderd?" „Ja, ja, ja. Goed onthouden. Maar ik heb ook nog meer gezegd. Ik heb gezegd: lief zulten wij haar hebben. Ziet ge en dat is u vanavond nu gelukt. Daar in je binnenste heeft bet gesidderd, gebrand en geju beld. En ik ben ervan overtuigd, dat Novotnick de eerste viool heeft meegesidderd. En onze hooggeëerde excellentie ookJa. ja, juffrouw collega, morgen wordt het contract gemaakt. Dat dank je heelemaal aan mijnheer Hoppinger." Zij wist niet m-^er te onderscheiden wat spot en ernst was. Hij was vanavond weer ontoerekenbaar. „Ach, nu drijft ge den spot weer met mij. Heeft ex cellentie Rijberg werkelijk iets gezegd?" „Niets meer dan: moeeten wij haar engageeren. kapelmeester? En ik antwoordde daarop: om 's he mels wil niet. Ik kan haar niet uitstaan!" „O heerlijk!" riep zij, blij als een kind en zij klapte in de handen. „Het is waar, bet is waar! Ik word gr ïghreerd!" „F 1 wi! >ok de vrouw van Hoppinger wat ont lasten, dio moet een heele reëks partijen overgeven. Hij wil het echtpaar zoo het schijnt, een trapje la ger plaatsen." „Eu wanneer ik nu morgen in de iritiek onbarm hartig naar beueden gesleurd wordt?" „Dat zou een overheerlijk geluk zijn. Je moet we ten dat zijne excellentie de Berlijusriie pers niet kan, uitstaan." Zij lachte. „Maar laat ons nu maar eindigen met spotten. Ach, beste mijnbeer Brandt, wat ben ik u toch dankbaar." Hij had haar handen vastgegrepen. „Het was puur egoïsme. Gij moest en zoudt den volgenden winter aan ons theater. Om om lk wil Je een beken tenis doen." „Een bekentenis?" „Ja. Nu komt het. Ik ben namelijk een vreeselijke vijand van vrouwen. Weet u dat?" „NouZij keek hem schelinsch aan. ,Ik zweer het u: in, gedachten heb ik reeds do vrouw gehaat, die ik mij eenmaal k'czen zal." „Maar u behoeft er toch niet persé een te nemen." „Neen, ik behoef niet. Maai' ik dce het toch. Ik ken mijzelf. En ik heb tot mijzelf ge. &gd: ge trouwt niet, maar ge wordt getrouwd. Wordt ge plotseling verliefd op het een of ander mooi meisje dadelijk duikt er een schoonmoeder op nirt een verplaats baar huwelijksbureau en^Thomas Brandt is een onpractisch, onbeholpen, wereldvreemd mensch, en loopt regelrecht in de fuik. Wordt reddeloos ge trouwd en dan wordt hij voorzeker ongelukkig. Want het meisje is alleen mooi aan den buitenkant, verder heel oppervlakkig, onmuzikaal is zij als een valsch draaiorgel, leeg in haar hoofd, en leeg van hart... Ik zeg het u: gehaat heb ik (Le vrouw, reeds bij voorbaat gehaat." Hij trok een paar wilde oogen, als vertwijfeld. Glim lachend hoorde Hell«»hem aan. „Nu staat ge daar reeds weer in bokshouding." Hij boog zich over haar heen en kuste haar de hand. „Neen het gevaar is nu overwonnen." „Het gevaar dat u verliefd wordt?" „Ja. Die mooie, domme, oppervlakkige, die kan t mij niet meer aandoen. Ach, kleine H 41a voor de »est van mijn leven ben ik daartegen volkomen be-

Schager Courant | 1911 | | pagina 5