Nlim- Dinsdag 11 Juli 1911. CHAGER 55ste Jaargang. No. 49 17. Dit nummer bestaat uit 1 blad. Plaatselijk Nieuws. THOM DENIJS. De heer Thom. Denys, de vroegere eerste bariton vrn het Lyrisch Tooneel, was na een schitterend debuut als „Wolfram v. Eschenbach" in TannbAueer, verbonden aan de HofOper in Berlijn. Bij is echter op dit contract Teruggekomen en blijft als concert-zanger in Duitscbland werken. VOETBAD. Zondagmiddag had alhier op het Sportterrein „Wil helmina" de eerste voetbalwedstrijd der Voetbalclub „Sparta" plaats en wel tegen N.N.V.V.vanN. Niedorp. Den korten oefentijd der Schagers in aanmerking ge nomen, was een nederlaag te voorzien. N.-Niedorp won dan ook heel gemakkelijk dezen wedstrijd met 10—2. Het spel van beide clubs muntte niet uit. AANGESTELD. Aangesteld tot Klerk aan de gasfabriek alhier, J. P. v. d. Meüde te Dirkshorn. INSTALLATIE ZUIVELFABRIEK. Aan de lirma Koster Wiglama alhier werd opge dragen de complete levering van Stoommachines en Werktuigen voor de nieuwe Stoomzuivelfabriek te St il aartensbrug. EEN „ROOMSCHE" GEESTIGHEID. Ons Blad, het Roomscli-Katholiek Nieuws- en Ad vertentieblad voor Noordholland, vermeldt in 't num mer van jl. Zondag den, uitslag van de raadsverkie- Eing te Schagen. De Roomsche redactie van het blad, die onder hooge voogdij staat van een geestelijk ad viseur, plaatste daaronder het volgendé: „Blijkens den uitslag heeft Trapman zich niet voor „niemendal afgesloofd; zijn moeite is dubbel en dwars „beloond in den vorm van drie gekozen boeren. Er „zit allicht een pot karnemelk voor hem op en dit „is een uitmuntend medicijn voor de zenuwen; mis- „schien komen de papen er dan later beter af. In „ieder geval is karnemelk een radicaal middel om „een blanke huid te krijgen." NOORDERSTOOMTRAMWEG-MIJ. TE ALKMAAR. Aan het jaarverslag loopende van de oprichting van bovengenoemde vennootschap tot 31 December 1910 wordt het volgende ontleend: Bij de oprichting der Maatschappij was het kapi taal der vennootschap bepaald op f 300.000, waaraan aanvankelijk een bedrag van f 285,000 was geplaatst De begrooting van den te maken spoorweg wees taen aan een bedrag van f 820,000, waarin echter niet begrepen was de te bouwen brug over het Noord- Hollandsch Kanaal te Schoorldam. Al ras bleek aan het Bestuur ,dat de RegeerLng niet bereid bevonden zou worden die brug voor hare rekening te doen bouwen, zooals door het voormalig tramoomité was verondersteld. Als gevolg daarvan en ook omdat de Maatschappij, die zich met de exploi tatie zou belasten, de Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij, eene herziening der begrooting wen- schelijk achtte, is eene nieuwe begrooting opgemaakt, sluitende met een eindcijfer van f 1,055,000. In dit cijfer was de brug over het Noord-Hollandsch Kanaal opgenomen voor eene som van f 130,000. Die spoor wegbrug zou tekens voor het gewoon verkeer be stemd zijn. Wij mochten, zegt het bestuur, na ampele briefwis seling van den Minister van Waterstaat de toezeg ging ontvangen dat Z.E. zich bereid verklaarde te be- orderen dat uit 's lands kas een renteloos voorschot aan oqze Maatschappij zou worden v 'strekt van 'der bouwkosten van den tramweg, zijnde ten hoogste f 330.000 en daarboven eene subsidiebijdrage van de halve bouwkosten van de brug, tot een maximum van T 130,000 of f 65,000 hoogstens. Nadat wij deze toezegging hadden ontvangen heb ben wij ons gewend tot de provincie Noord-Holland met het verzoek om hare deelname in het aandee- JenkapitaaJ, dat bepaald was op f 142,000 en haar toe gezegd renteloos voorschot ad f 142,000, te verhoo- gen, belde tot f 165,000. Bij besluit van de Provinciale tSaten van 17 Juli 1907 werden die verhoogingen toegestaan. Vervolgens hebben wij ons gewend tot de recht streeks belanghebbenden en mochten wij de voldoe ning smaken, dat door de hieronder volgende gemeen te- en polderbesturen hunne bijdragen werden ver hoogd of nieuw toegezegd en wel door: Renteloos Aandeelen. voorsc-hr Gemeente Zijpe f 5500 f 4750 Gemeente Warmenhuizen - 3500 - 4750 Polder Warmenhuizen - 5000 - 5000 Zijpe en Hazepolder - 5000 - 5000 Banne Sint Maarten - 2000 - 2000 Gemeente Sint Maarten - 1000 - 1000 Ook van de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatsch. mochten wij de zeer gewaardeerde medewerking ont vangen, door dat die Maatschappij zich bereid ver klaarde hare rentegarantie van drie procent uit te strekken over het vergroot maatschappelijk kapitaal. Nadat dit alles was verkregen en aan Z.E. den Minister van Waterstaat het bewijs was overgelegd, idat de tot standkoming van de zaak en de exploita tie van den spoorweg verzekerd waren, werd door de Regeering bij de Staten-Generaal een wetsontwerp aanhangig gemaakt tot het verleenen van geldeüjken steun aan onze Maatschappij ten behoeve van, de te maken spoorwegverbinding. Dit wetsontwerp werd aan genomen en leidde tot de Wet van 24 Juli 1908, waar bij een renteloos voorschot van ten hoogste f330000 en een subsidie voor de brug tot een maximum van f 65.000 aan onze Vennootschap werd toegestaan. - Hieraan meenen wij zegt het bestuur de ver zekering te mogen toevoegen, dat wij overtuigd zijn, dat wij den bouw van onzen spoorweg en alles wat verder noodig is voor de tot standkoming van het werk uit onze geldmiddelen zullen kunnen bestrij den. ARRONDISSEMENTS-VERGADERENG VAN ON DERWIJZERS ESSEN Maandag 10 Juli had in het Noord-Hollandsch Kof fiehuis te Schagen de algemeene vergadering plaats van onderwijzers en onderwijzeressen in het arrondis sement Helder. Aanwezig waren 130 dames en hee- j en. De voorzitter, de heer I. Korver, opent de vergade ring met een hartelijk woord aan heeren en dames on- ïerwijzers en onderwijzeressen, school- en gemeen- .e-autoriteiten en inzonderheid aan den heer Van ïattem, arr.-schoolopziener te Alkmaar. Spreker zegt. Lat. het hem wel vreemd voorkomt, nu de plaats van den heer Brugmans in te nemen, aan wiens zijde hij voor 3 jaar zich als gast bevond, maar de liefde voor het onderwijs heeft hem gedreven, gaarne zijne krach ten te geven voor dat onderwijs en even gaarne wil hij de belangen van het personeel behartigen. Aller eerst werden herdacht de overledenen en met voldoe ning geconstateerd, dat niet éen uit het arr. verpleeg de was te Lunteren. Vervolgens werd een woord gesproken over hen, die door ouderdom of ziekte hunne krachten dermate zagen gesloopt, dat zij niet langer hunne zware taak konden volbrengen. I-lij wenschte hun allen het beste in, hun welverdiende rust Inzonderheid werd hulde gebracht aan de bijzondere, zoo langdurig betoonde capaciteiten, aan de toewijding en groote bekwaamhe den als onderwijzer van den heer Westendorp, die mede door ziekte zich gedwongen zag, zijne taak n,eder te leggen. Spr. wenschte hem nog vele dagen tod van oprechtei vergenoeging, van vrede en, rust. j I (Applaus.) Ten slottQ richtte schoolopz. zich tot de jongeren, I wees hun op hunne verheven taak, waarbij onder- linge samenwerking en zelfverloochening de beste resultaten waarborgden. Openbaar en bijzonder onder- I wijs waren parallel loopende zaken, waarbij geen ver- 1 deeldheid maar eendracht in het arrondissement den I bloei van beiden kon bevorderen en hierop rekende j spreker. Ten slotte hoopte hij, dat deze vergadering den band van vriendschap zou versterken en, besloot met te zeggen: Ik wensch te zijn onder u, als éen, die dient. (Applaus.) j Nadat de voorzitter den binnengekomen heeren Henri H. van, Calker en Joannes Reddingius, beiden uit Hilversum, het welkom had toegeroepen, met den wensch dat straks hunne letterkundige bekwaamheid dienstbaar aan de aanwezigen zou mogen zijn, gaf hij het woord aan den secretaris, den heer v. d. Bilt voor het lezen der notulen. Deze werden onder dank zegging goedgekeurd. i In zijne mededeelingen aangaande het arrondisse- I ment kon de voorzitter wegens gebrek aan inlichtin gen niet uitvoerig zijn. Aan de R.-Normaalschool te Helder werd lof toegezwaaid voor het groote succes, dat zij in dit jaar weder mocht behalen, doordat van i de 17 leerlingen 14 waren geslaagd. Hij, wenschte di- J recteur en leeraren moed en kracht toe, op den inge- slagen weg zoo voort te gaaü. Het aantal leerlingen van den voorbereidenden cursus was te groot. Er wa- reu al stappen gedaan om de taak van het hoofd van dien cursus te verlichten en er bestond alle kans, dat dit gebeuren zou. Ook over den gunstigen toe stand der bijzondere Normaalschool te Helder werd gewaagd. Van den heer Brugmans was, evenals van den di3tricts-schoolopziener een schrijven van verhin dering ingekomen. Vooral speet het den voorzitter, dat de laatste afwezig was. De kennismaking met dezen was hem zeer aangenaam geweest en hij hoop te, ook door diens voorlichting, zich in zijn ambt verder te bekwamen. Uit het verslag van, de* bibliotheek stippen wij het volgende aan. Zij bevatte 460 nommers en er waren 223 nommers uitgegeeven aan de verschillende lezers. In den loop van het jaar zou een nieuwe catalogus worden uitgegeven. Nadat den verslaggever dank was gebracht, verkreeg de heer Van Calker 't woord voor zijne lezing, getiteld: „De letterkundige betee- konis van Willem Kloos." Met volle aandacht werd deze doorwrochte lezing aangehoord. Na de pauze zou zij worden vervolgd. Tusschen de lezing"» door zegde na de pauze de heer Joapnes Reddingius verzen van Wilem Kloos op, die diepen, indruk op de aanwezigen maakten en waar door de heerlijke dichtergaven van Kloos zoo hel der uitkwamen, en, zijne kunst-voortbrengselen naar behooren konden genoten worden. Het woord van hartelijken dank van den voorzitter was welverdiend en vond door luid applaus bij de: aanwezigen instemming. Hierna hajd de verkiezing van 'u bestuurslid plaats wegens aftreding van den heer P. Stadt, die met pen sioen het onderwijs verlaat. Voorzitter presenteerde de vergadering het volgen de drietal, nl. de heeren K. L. van Gorkom, Hoofd der School te Anna Paulowna, C. Veltman, Hoofd der R.-K. School te Schagen, en C. W. Deenik, Hoofd der School te Schagen. Gekozen werd de heer Deenik. De heer Blad vraagt inlichtingen aangaande de twee geoorloofde verzuimen gedurende 2 maanden. Later zal de schoolopziener zijne zienswijze hierover mededeelen. De heer A. Klerk deelt mede, dat dik wijls leerlingen van buitenaf examen, doen voor de 2e of 3e klasse der R.N.S. Vaalc moeten zij afgewe zen worden, omdat hun,ne ontwikkeling piet aansluit bij die der leerlingen van eene vorige klasse. De schuld is aan de opleiding. Die zich daarmee belast ten. moesten eerst inlichtingen vragen naar de eischen dan zouden, vele examinandi niet teleurgesteld wor den. Nieman,d verder het woord verlangende sluit" de voorzitter de vergadering, erop wijzende, dat in ons goede vaderland vrijheid een algemeen, goed is, waar op ieder prijs stelt. Laat men dan ook anderen die vrijheid laten, die men zelf wenscht. Als onze taak lafgeloopen is, moge dan ieder van ons de zelfvoldoe ning hebben, naar zijn beste krachten te hebben ge werkt. Voorzitter rekent op de vriendelijke welwil lendheid der onderwijzers en onderwijzeressen en hoopt in, het arrondissement de gewenschte eensge zindheid steeds te blijven vinden tot bloei van het onderwijs. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur, Nu het mij blijkt, dat mijn ingezondeae in uw nummer van 20 Juni jl. het gevolg heeft, dat niet de anonieme schrijver zich komt aanmelden, maar mij de secretaris der Arb. Coöperatie „Vooruit" ,ter zijner verdediging wordt voorgezet, nu zal u, hoop ik goedvinden, dat ik dezen heer nog even antwoord. Dankbaar, dit begrijpt u, voor uwe bereidwilligheid. En thans eer zake komemde, richt ik mij tot den heer P. van Zoopen, Secretaris van Vooruit te Zuidschar- woude, Oud-secretaris van De Tijdgeest te Winkel. M'n waarde vriend, wat houdt ge er een curieuze wijze van bestrijden op na! Een paar staaltjes: Uit het feit, dat ge door mijn invloed geen exem plaar Schager Courant No. 4935 ontvingt, verklaart ge, dat uw antwoord ruim 14 dagen wegbleef. Over wegen we nu even ,dat de coöperatieve bollenwagen dagelijks in tal van plaatsen waar de Schager gelezen wordt, rondrijdt, zoudt ge dan nog willen zeggen dat „mijn episteltje", tot zoolang voor u ^llen onkundig bleef? Nog een staaltje: Punctueel weergevende het stukje geschrijf: Mid denstandsactie, zeg ik, dat in die beschouwing zijn be trokken: de Middenstanders van Enkhuizen, de heer Kos-er van Berkhout, en ondergeteekende. Natuurlijk heb lk enkel op te komen voor den aanval aan mijn adres. Of gij tegenover de beide eersten al of niet juist waart, liet ik onbesproken; heb ik niet mee 'au doen. Daarvoor moet ge ue Enkhulzen en te Berk- nout wezen. Toch meent ge uw „bewijzen" in deze uitvoerig te moeten weergeven. Waarom? Braafheidscostuum? Nog een staaltje: „Als bedoeld artikeltje (t w. het mijne van 20 Juni jl.) weder zou worden opgenomen, zou den lezer duidelijk blijken te doen te hebben met: „bij elkaar rapen, verdachtmaking enz." (dat zijn krachttermen, niet mee te spotten). Hoe bedoelt gij dat toch? Ge zien, door uw bril wellicht; of geplaatst in uw licht! Mijn waarde heer, het is geplaatst geweest den 20sten Juni; dit weet ge thans; beoordeeld door ieder dien 't interesseerde. En nu kan ik u wel even naar waarheid meedeelen; dat ook na lezing van uwe toe lichting! van den 6den Juli jl. er velen verlangend gebleven zijn naar de verklaring der betere kwaliteit van uw koffieboontjes, briquetten enz. Ge schijnt dit liever onbesproken te la,ten. Een vierde staaltje: De „Voorwaarts" staat onder redactie van het be stuur der Coöperatie", zegt ge;„publiek persoon lijke uitval van den anonimus is alzoo voor verant woording van de Redactie." Is nu het schuilkruipen achter de redactie van zoo'n maandblaadje in zoo'n geval niet lief! Wie is de zegsman, wie vormen de redactie van uw blaadje: noem namen en plaats, als je persoonlijk wilt zijn, dat beteekent meer dan de bevestiging van desnoods alle leden van uwe Coöpe ratie. Ziet ge, dat is nu toch geen manier van bestrij den. Voorstander van klein bedrijf, verwijt ge me. Waar staat dat! Trouwens hieromtrent is het nu juist niet gemakkelijk stellige uitspraak te doen. Helderder kop pen dan, wij met ons beiden wagen zich in deze niet aan een uitspraak. Hebt ge wel eens van vak coöpera tie geboord? „Bakkers, die Chïneesche klei gebruiken"!! Dat heb ik niet gezegd, man. Lees nog eens over. Er staat: „en gij Uspeldet van Chïneesche klei", enz. Ja, juist, In de dagen van de oprichting uwer coö peratie, werd er zeer zwaar gesproken over meelver- valsching; niet enkel het buitenlandsche product, ook bet binnenlandsch© werd veelal vermengd met chïnee sche klei. Gut, je kan schuiten vol van dat goed aan de Zaan voor de wal zien liggen. Nooit gehoord? Ja, bet klinkt ook wel wat naïef; maar in de dagen van de oprichting „De Tijdgeest" deed het opgeld. Nu begrijpt ge, m'n waarde, om op al de door u aangehaald© dingetjes te antwoorden, dat gaat niet, ea dat doet niet ter zake ook; bovendien het zal me toch al meevallen als de hr. Trapman den kost op neemt. Maar éene voor mij belangrijke bijdrage in deze zou ik nochtans gaarne doen zij is de vol gende: Sprekende over de werkzaamheid der Winkelsche Coöperatie in betrekking tot bet doel dat zij bij de oprichting gezegd heeft te zullen betrachten in woord en schrift, herinnerde ik aan vergaderingen uit de dagen der oprichting, en zeide ik hoe menschlievend er door u van den toren werd geblazen. „Neen, neen. zegt ge, ge hebt abuis: Bergmeijer en consor ten hebben dit heel anders verteld!" Best mogelijk, gestenografeerd is er niet, en dan valt er njets met zekerheid te zeggen. Maar wat in druk bestaat, en door u zeiven is uitgegeven, mag toch zeker wel als juiste bijdrage gelden; en dan heb ik hier voor mij liggen een paar circulaires, verspreid in den jare 1904 (oprichtingsjaar der coöperatie), waar o. m. staat: 1ste circ.: „Zooals u ziet zijn de prijzen voor een gedeelte gelijk aan, die van an,dere bakkers. Maar het is dan ook niet ons doel met de bakkers te con- curreeren in prijs. Neen, bij ons geldt eerst: puike waar en vol gewicht" (vleierige verdachtmaking van het gemeenste soort. J. K.). 2de circ.: „Wanneer een bakker voor eigen reke ning zijn zaak drijft, dan zal hij in den regel meer letten op zijn persoonlijk, dan op het algemeen be lang. Hoofdzaak is voor hem, om aan zijn waar te verdienen. Dat de kwaliteit (het gehalte) van het brood daar veeltijds onder lijdt, zal zeker niemand durven ontkennen. (Ik ontken dit met al de overtui ging die in mij is. J. K.) Niet, dat n,u juist met moedwil altijd slechte waar door hen wordt geleverd, ook de concurrentie dwingt hem soms, om, wil hij biijven bestaan, minderwaardig brood te leveren. (An dersom. J. K.) In de steden is dit wel het ergste, doch helaas, ook op het platteland komt het voor. Nu willen wij volstrekt niet zeggen, dat de bakkers hier in. *t algemeen slechte waar leveren, verre van daar. Maar toch zouden wij hier wel eens een vraag willen doen. Waarom zijn er zoovelén, vooral onder den arbeidenden stand, die voor 'n groot gedeelte hun, eigen brood bakken? En, het antwoord zal luiden, om dat ik dan goedkoop en voedzaam brood heb en weet v.at ik eet. Juist dat is waar, en hoofdzakelijk is het daarom, dat wij zoo gaarne een coöperatieve bakkerij zagen verrijzen. Thans weten wij niet of men ons zui ver voedzaam brood levert, ja dan neen. Wij betalen, en eten wat men ons voorzet en wij vragen onszelven niet af, of het soms ook nadeelig kan zijn voor de ge zondheid. Zeker, als wij ons onwel gevoelen gaan wij naar den geneesheer, opdat hij ons betere. Maar beter is 't, ziekte te voorkomen dan te genezen. En wij vra gen u, hoevelen onzer benadeelen zich niet dagelijks in hun gezondheid door het gebruiken van allerlei twijfelachtige voedingsmiddelen, zoowel wat brood be treft als anderszins (de kruidenierswinkel en brand stof fenhandel. J. K.enz." Wel, onpartijdige lezer, wat zegt ge van zoo'n zie- leEadel. Kan het toe? Geachte verbruikscoöperator, als niet elk stukje brood, 'dat gij de wereld inzendt, beter is dan alle brood van den particulieren bakker; als vanaf den dag van het begin uwer zaak, uw loonen niet hoo- ger, uw werktijden niet kleiner; uw te verwerken grondstoffen niet fijner zijn, dan bij alle anderen; de behandeling van uw personeel niet menschlieven- der dan overal elders, dan hebt gij gebluft, geblaft, coöperator; dan zijt gij schuldig aan grootspraak, mijnheer! En naar mijn volle overtuiging, dat kunt gij niet, dat kunt gij nooit Gij kunt geen beter brood leveren dan de particu liere bakker, die op tijd zijn koopman betaalt. Gij kunt niet beter wezen dan uw particuliere collega- Wat gij kunt gij kunt klanten vangen, en wellicht een groote massa (wat natuurlijk steun waarborgt aan uwe onderneming, zoo goed als bij eiken particulie ren bakker) door het uitspelen van uw politiek op fijn berekende wijze. Wei juist is, wat ik daarom trent lees in een zeer bekend nieuw werk van een zeer bekend schrijver, waar hij, sprekende over Ed- mond van Beveren en Pol de Witte van ze zegt: „om de Internationale te doen herleven kozen zij den "weg der coöperatie, niet uit ingenomenheid met dit beginsel, want zij beschouwden haar als een slaap middel om de menschen zoet te houden, maar hoe i moesten zij belangstelling wekken in die massa zon- j der een beroep te doen op debelangen," j En dat gij dit spelletje begrijpt, hoofden der Coö peratie, dat is gebleken bij de oprichting van de zaak alhier. De S. D. A. P. politiek werd letterlijk niet genoemd. In bovenaangehaalde circulaire nergens af gedrukt. En toch lees ik in artikel 36, letter c., uwer statuten, die hier voor mij liggen; en waar de winst- belegging beschreven wordt: „het overige derde gedeelte wordt bestemd voor steun der zelfstandige arbeidersbeweging in haar strijd op het gebied derpolitiek." Waarde heer Van Zoonen, zijn al uwe leden zich dit artikel bewust? Kan hieruit niet eens een Rus- feisch-Poolsche landdag geboren worden, op een, of andere vergadering van uw aandeelhouders? De politiek-coöperatieve bollenwagen: hoeden af! Zeg, mijnheer Van Zoonen, of redactiecollega's van „Vooruit", als ge deze politiek te Berkhout had dur ven voordragen, gelijk ze thans berekend schuil ge houden is, dan hadden de uitvinders van het vraag stuk daar er kippenvel van gekregen, en de dertig, veertig, burgermenschjes aldaar waren niet op een circulaire bij elkaar gebracht onder leiding van den voorzitter der liberale kiesvereeniging met het doel een coöp. bakkerij te doen geboren worden. M. de R., lk zal eindigen. Wat dunkt u, kan het nog een keertje lijden? Intusschen met achting, Uw dw. dr., N. Niedorp, 8 Juli 1911. J, KEUKEN. Binnenlandsch Nieuws. Barsingerborn. Bij de aanbesteding van Gemeentewerken alhier is ingeschreven als volgt: I a. voor timmerwerk door de heeren P. Eriks voor f 478, H. J. Moerbeek voor f 497, D. D. P. Westen- j berg voor f 499.50, K. Beek voor f 517, Jb. Kossen voor f 531 ten A. Droog voor f 555. b. voor betonwerk door de heeren J. D. D. Westen berg voor f 148, H. Tuinman voor f 155, P. Bood. 1 voor f 155, P. Eriks voor f 157, Jb. Kossen voor f 171, A. Droog voor f 180 en H. J. Moerbeek voor f 180. I c. voor verfwerk door de heeren J. Kooijman, voor f 4 04.20, C. Prins voor f 409.50 en G. Grootes voor f 413, d. voor smeedwerk door de heeren A. H. Driessen voor f 65 en P. Vader voor f 78.80. Het werk is gegund aan de laagste inschrijvers. VAN WATER VERSTOKEN. In de hoofdbuis der waterleiding van De Punt naar Groningen is bij de Punt zulk een lek ontstaan, dat heel Groningen, van water verstoken was tot Zon dagmorgen. 1 EEN POLITIEKE LOOPBAAN GEKNAKT. i In het Limburgsche dorp Geleen liep iemand met een lijst, ten einde handteekeningen te verzamelen voor zijn eigen candidatuur voor den gemeenteraad. Toen hij ten slotte de lijst, waaraan geen enkele handteekening tekort kwam, op het raadhuis zou guan indienen, werd hij onderweg ingerekend we gens. openbare dronkenschap, in het arrestanten lokaal moest hij z'n roes uitslapen; toen hij ontwaak te, was de tijd voor het indienen van candidatenlijs- tcn verstreken. EEN GIFT VAN 100.000 GULDEN. De burgemeester van Rotterdam heeft in de Zater dagmiddag gehouden gemeenteraadszitting, onder lang dunge toejuichingen, mededeeling gedaan van een van de notarissen Schadee en Lambert ontvangen schrijven, waarin deze zeggen, dat een van hun cli ënten, die het ten zeerste zou betreuren, wanneer 't Elan tot aanleg van een bosch en park rondom den Kranngschen Plas in gevaar werd gebracht door ver- snppering, bereid is. voor het geval het aanhangige plan onvermmkt wordt aangenomen, ais een bijdra ge, opdat ook in een of meer andere stadsgedeelten met den aanleg van sport- en wandelterreinen een aanvang kunne worden gemaakt, honderd duizend gulden ter beschikking van dc gemeente te stellen. NIEUWE NIEDORP. De heer P. Pels en echtgenoot©, uit 17 sollici tanten benoemd te Beemster tot armenvader en -moeder, nemen die benoeming niet aan. doch be danken voor het aanvaarden dier betrekking. EEN JONGENS-DEEVENBENDE. Den conducteur van een bij wagen van lijn 4 der eiectrische tram te Rotterdam is op den Eendrachts- weg aldaar een pakje met honderd retourbiljetten ontstolen. Verdacht van dezen diefstal is aangehou den L. d. G„ een jongen van 11 jaar. Deze jongen stond aan het hoofd van een troep jongens van zijn leeftijd, onder wie hij de gestolen retourtjes ver deelde. De jongens gingen rijden op de tram, en zoo kwam men tot de ontdekking van den dader. Toen is ook aan het licht gekomen, dat dezelfde jongens zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal ten huize van den heer d. M., aan den Westzeedijk. Daar scho ven zij een raam open, klommen naar binnen en sta len er een marmeren pendule en een passerdoos. Da pendule is bij een opkooper in de St. Mariastraat in beslag genomen. WAAR GEBEURD! In een der stembureaux van district C te Utrecht; komt in den morgen een dienstbode bedeesd binnen met stembiljet in, de hand. Op de vraag van den voorzitter, wat ze komt doen, antwoordt de maagd, zich ietwat vermannend: stem men". „Jawel," zegt de voorzitter, „maar zoover zijn we nog niet. Uw naam staat nog niet op de lijst." „Neen," zegt het meisje, „dat weet ik ook wel, maar ik ben de diensbtode van meneer X, van het Stationsplein, en meneer moest vanmorgen vroeg de stad uit en toen zei meneer, ga jij maar even voor me stemmen, hier heb je mijn biljet" Zoo, zegt de voorzitter ,en op welke candidaten moet je stemmen? „Nou," zegt ze, „meneer zeit, neem de vier eerste maar!" I Er ging helaas voor de heeren Belger, Dubois, Fotkema Andreae en Hooft Graafland een „vaste" s>m verloren. utr. D.

Schager Courant | 1911 | | pagina 1