geknepen. .gaf hij luier te kennen, dal tot zijn spijl hel ontbijt, dat hij voor dien arrestant had laten klaar maken, onaangeroerd was blijven staan. Pleiter deed subsidair een beroep op do welwillend heid der rechters. (Tijd;. Gemengd Nieuws. Dokters medicijnen in Siberië. De correspondent van de Telegraaf meldt uitTomsk «ld. I 5 Juni 1911 aan zijn blad het volgende inte ressante verhaal: Eonjgo dagen geleden was ik voor zaken in Novo Nikolajewsk a. d. Ob en bezocht daar onder andere de apotheek van de landverhuizers on hun zieken huis. en was getuige van het volgende gesprek tus- scheu don „feldschoer" (zoo iets als een ziekenverple ger met een soort diploma als assistent-dokter) en een vrouwtje uit het volk. De organisatie van de be- volklngs- (Ansiedluiigs-) instituten der Russische re geering zijn u zeker onbekend? De regeering ver strekt aan de landverhuizers uit Rusland gratis medi- kamenten. werktuigen en bouwmateriaal voor den tjjd van e-enige jaren, en na afloop van dien tijd moet de landverhuizer beginnen met het afbetalen. Deze opmerking slechts tusschen twee haakjes. En nu het verhaaltje! ..Waarom kom je zoo laat moedertje? Je weet toch dat dc spreekuren al lang over zijn. Tot twee uur lcar. Ik maar hier blijven." Oóhbroedertje, daar heb ik toch geen begrip van. en denk je dat. ik zoo rijk ben om er een hor loge op na te houden?" „Maar andere lui weten het toch „Andere lui hebben ook eigen paarden, maar ik ben te voeten dan heb ik nog even de koe ge molken en moest nog even het middagmaal klaar maken, en dan ben Ik al oud en moet zoo nu en dan eens bij deD weg uitrusten... het loopen valt mij al lang moeilijk." „De naam?" „Wiens naam?" „Natuurlijk jou naam!" „Agrafena." „Familienaam?" „Een familienaam hou ik er niet meer op na! „Hoe is dat mogelijk? Hoe heet dan Je man?" „jijen man heb ik niet meer, ik ben weduwe."' „Ja, maar hoe heette hij dan toen hij nog „Iwan." „Maai- God beware, ik wil toch weten hoe zijn r a- mllienaam was?" .Scliewtschuk." „Waar vandaan ben je?". „Uit Budischtsch." „Hoe oud ben je?" „Het zal wel al tien jaar zijn „Hoe zoo tien jaar?" „Ja. liet kan ook meer zijn." „Dat is toch onmogelijk, ben je dan heelemaal „Maar broedertje, waarom zou ik dan liegen? Lie gen is toch -zonde en Batuschka (de Russische gees telijke wordt zoo genoemd, heet zoo veel als „vader tje") heel't altijd gezegd, dat „Ja maar, liegen, of niet liegen: het is toch onmo gelijk, dat je pas tien jaar oud bent." „Nee. broedertje, het is een jaar of tien geleden, dat ik weduwe werd!!" „Dat heb ik toch niet gevraagd, ik moet weten, hoe lang of het geleden is, dat je zelf geboren werd!" „Dat weet ik waarachtig niet! En buitendien, waar om moet je dat weten?" „Omdat ik dat alles moet noteereu." „Waarachtig als God (ze slaat drie keer het kruis) dat weet ik niet. schrijf maar zooveel als je denkt dat juist is!" „Nu dan: het halve honderd zal er wel zijn? j.Da's genoegen toch kan ook wezen, dat het ■meer is „Dus, ik schrijf maar: 50." .Waarom schrijf je dat alles op, en waarom moet !}e zooveel weten? -Ie wilt mij toch niet als soldaat nc-men? Schrijven en schrijven en altijd schrijven. Waarom geef je mij niet wat ik hebben wil en daar mee uit?" „Klets maai- niet zooveel moedertje, ze maken mij toch al het hoofd op hol." „Ze maken je 't hoofd op hol, da's waar, toen ik gisteren „Wat? Gisteren ben je al hier geweest? Ik heb ja gisteren niet bier gezien." „Dat was juist toen je bij den Zigeuner geroepen •werd, die een trap van zijn paard tegen zijn hersens gekregen had. Je zei nog, dat ie een harden kop had!" „Schei nu eens uit met die kletspraatjes, moeder tje, vertel mij liever waarom je hier bent en wat er aan scheelt." „Geef mij wat voor de Ingewanden." „Laat je tong eens zien!" .Ik???" ^Ja. denk je dan. dat i k je mijn tong moet laten zien?" „Nu. als het moet. dan moet het." (Steekt hare tong uit.) „Hm! en hoe lang duurt dat al?" „Al een week. het is een gesukkel en „Ga maar zitten." (Schenkt een glaasje ricinus-olie in. en geeft het haar.) ,„Nu drink maar. dat zal helpen." „Maar waarom dat? Ik „Wat een nieuwsgierig oud moedertje ben je toch. Men geeft je hier wat goed is voor de gezondheid en daarmee uit, drink maar!" ...ie moet het weten, nu dan op je gezondheid broer tje!" (Drinkt uit.) „Nu zal ik je nog een poeier klaar maken." (Moedertje veegt, haar mond met do mouw af.) „Eu gisteravond heel't, hem de dokter dit kleine machi netje onder den arm gelegd en gezegd, hij moest het maai flink knijpen, dat het niet vallen zou." (Toont hem een thermometer. „Wie is dat „hij"?" „De jongen." „Wie?" „Mijn kleinkind, de jongen ,die het zoo erg heeft" „Dus je bent zelf niet ziek?" „God zal mij bewaren; ik ben zoo gezond als..." „Ja, maar waarom heb je dan niet gezegd, dat het voor den jongen was en niet voor jezelf? Je klets een uur over alles en nog wat en de hoofdzaak ver tel je mij niet!!" „Maai- broertje, Je laat mij toch niet uitspreken, en je hebt toch gezegd, dat -ik niet zooveel moest klet sen. Dus de dokter legde hem dat dingetje onder den arm en zei, hij moest het maar flink vasthouden. En hij heeft het den geheelen nacht onder den arm ge had, maar het hoeft hem niemendal geholpen, hot is even erg als van te voren! En toen dacht ik, ik ga eens in de stad om wat anders te halen!" „Waarom heb je dan den jongen niet meegebracht? „Dat gaat niet, broertje, het is zoo erg!" DK BOSCHBKANDEN IN MICHIGAN. Over deze branden kan als vervolg op de berich ten in het 2e blad bet volgende aan do Telegraaf ont leende worden vermeld: NEW-YORK, 14 Juli. De boschbranden nabij Por- cupine woeden nog steeds heftig voort en het schijnt, dat het einde ervan nog niet ls te voorzien. Ht aantal dooden bedraagt stellig meer dan 300. Afschuwelijke tooneelen spelen zich voortdurend af bij de pogin gen, welke door hen, die door deze ramp getroffen worden, aangewend worden om te ontkomen. Honder den. die de meren en de rivier niet bereiken konden, zochten een toevlucht in de mijnen, waar zij er nog slechter aan toe waren- De vlammen bereikten spoe dig de mijn-ingangen en zetten de houten wanden dor schachten In vuur, zoodat vele personen letterlijk ge roosterd werden of stikten. Nog erger was het lot van hen, die trachtten te ontkomen. De schachtwan- den stortten ineen, de vluchtelingen levend begravend, zoodat hen een afschuwelijke dood wacht. Aan red ding valt niet te denken. Te Cochrane komt bij de reeds bestaande, door den brand veroorzaakte, ellende, thans nog de honger snood. Het is onmogelijk de hongerige vluchtelingen wien het aan alles ontbreekt, te voeden. Steeds hoort men dezelfde schrikwekkende verhalen. Te Golden City en in de nabijheid van andere steden werden de wegen, die de mijnkampen. onderling verbinden, totaal verwoest, terwijl de gewone boschwegen en de spoor lijnen onder massa's brandend hout bedolven werden. De vlammen grijpen met een angstwekkende snelheid om zich heen. Dikke rookwolken hangen boven de in een vuurgloed staande districten, de inwoners met angst en vrees vervullend. Een klein aantal personen, die men reeds verloren waande, slaagden er in, met hun huisraad de kust te bereiken. Zij werden opgenomen door voor de kust kruisende stoomschepen. De verhalen, die zij doen, zijl ontzettend. Onderweg zagen zij bU het meer de lijken van velen, die van uitputting waren neergevallen of door de vlammen achterhaald, Stevige kerels huil den als kleine kinderen- Groote, angstig voorthollende kudden maakten de algemeene vlucht voor lijfsbehoud nog bloediger: tal van personen werden onder de hoe ven der paarden en koeien vertrapt. In het geheel werden twee-en-twiutig steden iu Michigan door het vuur vernield. Het vuur brak ook nog uit in de nabijheid van Moosehead, In het Maine-gebied, waar men zich bijzonder ongerust maak- ta wegens groote houtvoorraden, die zich daar bevin den Duizenden en nog eens duizenden bestrijden held haftig de woedende vlammenzee. De schade is haast niet te ramen. Vóór alles betreurt men het ontzettend groote aantal menschenlevens, die deze ramp gekost heeft. EEN PETROLECM-MOXOrOLIE? Mag men het Berl. Tageblatt gelooven dan zal de Duitsche regeering het volgende jaar bij den dan nieuwgekozen Rijksdag het ontwerp voor een petro- leummonopolie indienen. De nationaalliberaal Strese- mann en zijn vrienden hebben dit reeds bij de begroo- tingsdebatten, in het belang van den Duitschen ver bruiker, in oen motie verlangd. De regeering volgt hierbij de volgende redeneering. De strijd tusschen de Amerikaansche en de Oosten- rijbsche petroleum heeft in de laatste jaren vormen aangenomen, die de rijksregeering nopen, zich er mee te bemoeien. Door voortdurende prijsverlaging van de Rockefellergroep ontstaat het gevaar dat de Oosten- rijksche raffineerders zich geheel van de Duitsche markt terugtrekken en den Amerikanen het veld vrij laten. Als de Amerikanen deze laatste concurrentie overwonnen hebben zullen zij zonder twijfel den Duit schen verbruiker hun prijzen voorschrijven. Dit ge vaar nu wil de regoering door het voorstellen van een tnonopolie afwenden. Er zijn op het oogenblik onderhandelingen gaande om de Oostenrijksche productie te vereenigen, maar zij vorderen slecht. Met het oog op den verwarden toestand, daardoor ontstaan in de Oostenrijksche pe- troleumnijverheïd, en wegens da overheerschende po sitie, die de Amerikaansche petroleum van de Rocko- fellertrust in Duitschland heeft, moet men, zegt het Tageblatt verder/' altijd rekening houden met de mo gelijkheid dat de Oostenrijksche petroleum uit Duitsch land wordt verdrongen. De geheele invoer van Duitscli 1 land aan petroleum voor verlichting bedroeg in Mei j 41,936 ton, waarvan 29,167 ton uit Amerika kwam. Van 1 Januari tot einde Mei zijn uit Amerika in Duitschland ingevoerd 34S.072 ton petroleum, uit Oostenrijk 67,268 ton, uit Roemenië 19,545 ton. EEN GEHEIMZINNIGE VERGIFTIGINGSZAAK TE LEIPZIG. He justitie te Leipzig houdt zich op het oogenblik bezig mei de opheldering van een geheimzinnige ver giftigingszaak. .die drie slachtoffers maakte. In de BayoriscJie Strasse aldaar woonde een weduwe. Albert genaamd, met twee kinderen, een jongen en oen meisje, respectievelijk dertien en tien jaar oud. üc kinderen hadden van hun grootvader en vader een klein vermogen geërfd, waarvan de rente diende tot bestrijding der kosten van de huishouding. liet ge rucht ging. dat vrouw Albert wilde hertrouwen, en dal zij beirekkingen onderhield met twee mannen. In Juni van het vorige jaar overleed plotseling het der tienjarige zoontje dor vrouw, naar zij voorgaf en naar de geneesheer bevestigde, ten gevolge vpn hartverlam ming. Nog wekte dit plotselinge overlijden geen ach terdocht. totdat in de vorige maand ook het tienjarige dochtertje van vrouw Albert onder dezelfde verschijn selen overleed als haar zoontje. Zij verklaarde thans, dat haar dochtertje wilde vruchten gegeten had en dientengevolge overleden was. De geneesheer, die het gevat zeer verdacht vond, stelde voor, het lijk te laten onderzoeken, wat de vrouw in geen geval wilde toestaan. De justitie mengde zich in de zaak. met het gevolg, .dat vrouw Albert ge arresteerd werd. Nauwelijks in de gevangenis aange komen, beproefde vrouw Albert met behulp van een .zakdoek zich te worgen. Met het oog op haar overspan nen toestand: en zoolang het justitieel onderzoek duurde werd vrouw Alliert in vrijheid gJaten, op voorwaarde, dat zij binnen Leipzig zou blijven. Nauwelijks in haar woning teruggekeerd, maakte zij van de gelegenheid gebruik, om door openzetting van alle gaskranen den dood door gasverstikking te vinden. Vrouw Albert zou dezer dagen mei een der beide mannen, mei wie zij in betrekking stond, in het huwelijk treden, en het schijnt op diens aandringen geweest te zijn, dat zij haar kinderen van het leven beroofde. DE MOTORVLIEGER IN HET TRANSPORT. Een der grootste Amerikaansche warenhuizen, de Wanawakar Stores heeft kortgeleden voor het gemak der klanten, ook wel voor reclame, op het dak van het torenhuis een station voor draadlooze telegrafie op gericht. Kortgeleden begaf zich een millionnair uit Phi- ladelphia, mr. Athlec Burpcc, aan boord van de Olym- pie en toon de stoomboot het anker lichtte had idc dollarkoning het denkbeeld het warenhuis te bewij zen, dat dei draadlooze telegrafie van de Wa na waker Stores een nutteloos soeelgood was. Hij verzocht tele grafisch om onmiddellijke toezending van verscheidene toiletartikelen, o.a. sokken en een tandenborstel. Hoofd zaak was onmiddellijke aflevering, de koslen van trans port telden niet. Het schip was reeds in volle zee. Maar de eigenaar van het warenhuis was geprikkeld in zijn eerzucht, hij zag in de zaak denkelijk een prach tig middel van reclame, en 5 minuten nadat het tele gram was afgezonden, had men zich reeds telegrafisch 111 betrekking gesteld tot den vlieger Sopwith, die zich ermee belastte het pakje aan boord van het stoomschip te brengen. Om 4 uur steeg hij op met een passagier, die als geluige dienst deed, en duizenden nieuwsgierigen volgden de oogen der vlieger, .die over de stad hoon naar zee vloog. Hij bereikte spoedig de stoomboot, vloog er in kringen omheen en liet een wit pakje op het dek vallen. Een oogenblik volgde de vlieger het schip, toen wendde hij zich, met "een sierli jke boog naar de kust en Ihndde spoedig daarop op de vliegplaals. De millionnair heeft dus zijn sokken en tandenborstel gekregen, maar hij zal' ze zeer duur mogen betalen! DE GROOTE UITSLUITING IN NOORWEGEN. Het heeft den schijn, dat de groote uitsluiting in Noor wegen nog Tang zal duren. Weliswaar heeft de Noor- sche regeering op aandringen van verschoiden bekende Stortliing-afgevaardigden een commissie tol bijlegging van het conflict benoemd, maar daar do patroons wil len. dat de commissie zich met do staking in alle bedrijven zal bezig houden, terwijl de arbeiders alleen over de uitsluiting der mijnwerkers wiLlen onderhan delen. .kan deze commissie tol nu toe niets tot stand brengen. Waarschijnlijk zal daarom de commissie wel dra met het doen van toenaderings-voorstellen ophou den en haar mandaat nederleggon. waarna de toestand nog veel ernstiger zal zijn. De leiders dor arbeiders eischen, dat de regoering, zoolang als de staking duurt, den verkoop van alcohol geheel1 zal verbieden. De soc.-democratische bladen raden den werklieden aan helders, ook al wordt een dergelijk verbod niet uitge vaardigd. toch een algemeene „alcoholstaking,, moeten beginnen. De NoorscJie arbeiders moeten zoo lang de staking duurt, .zich geheel van het gebruik van alcohol onthouden, waardoor hun zaak zeer gediend zou worden, sociaal-democraüschc bladen raden den werklieden aan. oni deze gelegenheid te baat te nemen, om de Noor- sclie alcohol-industrie, die geheel in handen van het grootkapitaal is. te knakken. Van conservatieve zijde wordt het recht dor regeea-iug. om een lijdelijk ver bod van alcoholgebruik uil ie vaardigen, sterk be twijfeld. :Vau die zijde wordt er levens op gewezen, dat de propaganda door de socialisten voor een tijde lijk alcohol-verbod gemaakt, geenszins op zuiver hu manitaire gronden berust, maar den klassenstrijd tot grondslag hoeft.. VOORZICHTIG. Aan een Engelsdi staatsman werd, nadat hij een rede voering voor zijn kiezers had gehouden, door een zij ner tegenstanders de vraag gedaan, of hij zijn stem zou geven aan de wel, waarbij liet huwelijk met de zuster der overleden vrouw wordt veroorloofd. „Mag ik vragen zei de redenaar glimlachend, „of hij. die mij eer aandoet die vraag te stellen, gehuwd is?" Dat ben ik". „Heeft uw vrouw een zuster iii het leven?" „Dat heefl zij." „is uw vrouw hier in de zaal?" „Noen". I „Nu, mijn vrouw is hier wet en zij heeft ook een zuster in het leven". De vergadering lachte; en de vrager deed er ver der het zwijgen toe. VERSCHRIKKELLJK Op verschrikkelijke wijze maakte een 32-jarige mars kramer tc Berlijn, Wohi gehceten, een eind aan zijn leven. Wohl was zenuwlijder, en was eerst 'Zaterdag uit hel Ziekenhuis ontslagen. Daar hij echter 'zijn ziekte voor ongeneeslijk hield, besloot hij, gewelddadig uit het leven te scheiden. Maandagmorgen in de vroegte begaf hij zich naar een der talrijke „Laubenkoloniën" of „prieeldorpen", om daar zijn ontzettend voorne men uit te voeren. Hij drenkte zijn .klëederen met petroleum, en begoot er ook zijn haren mede. Nadat hij nog van de vloeistof gedronken had, stak hij zich zelf in brand en stond binnen enkele 'seconden in lichtelaaie. Toen de bewoners der buurl toesnelden, had d.e ongelukkige aan het gansche lichaam al zoo lievige brandwonden, dat hij kort na zijn 'overbrenging naar een gasthuis onder afschuwelijke pijnen bezweek. ONGELUK. Bern, 14 Juli. Bij het opstellen van een circus te Cossonay ,kwam een metalen mast in aanraking met een electrische geleiding; vijf personen werden dooi den stroom gedood, 2 gewand. Telegrafisch Weerbericht 15 JULI. VERWACHTING. Matige tol krachtige Noordwestelijke tot "Westelijke wind. Zwaarbewolkt Lol betrokken. Waarschijnlijk regen buien. Koeler. Predikbeurten. ZONDAG 16 JULI. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE te: Schagen, 1.30 uur, Ds. Bax. Sint Maarten. 9-30 uur, Ds. Tinholt. Noord-Zijpe. v.m. 9.30 uur te Schagerbrug, Ds. A. GvOwneveul Nagekomen Berichten. GEMEENTERAAD VAN WINKEL. Openbare raadsvergadering op Zaterdag 15 Juli *31, voormiddags 10 uur. Tegenwoordig alle leden, met uitzondering van de heeren J. Breebaart Kz. en C. Meurs. De voorzitter opent de vergadering en heet de leden welkom, waarna de notulen der vorige verga deringen worden geleze-n en onveranderd goedgekeurd. De heer Breebaart komt ter vergadering. Ingekomen stukken. Een verzoek van L. Koelman te Alkmaar om ontheffing van zijn aanslag in den Hoofdelijken Omslag over 1911 voor 8/12 gedeelte wegens vertrek uit de gemeente. Wordt toegestaan. Een procesverbaal van kasopneming dd. 28 Juni jl. waaruit blijkt, dat tot op dat oogenblik ontvangen was over den dienst 1910 en 1911 f 35982.84, en, uitgegeven over denzelfden dienst f 34905.49, zoodat in kas behoorde te zijn f 1077.35, overeenkomende met de vertoonde gelden, terwijl boeken en beschei den in orde zijn bevonden. Voor kennisgeving aangenomen. Comptabiliteit 1910. De voorzitter deelt mede, dat de dienst 1910 voor zoover betreft de rekening, 30 Juni jl. is gesloten. Om echter de ontvangstenen uit gaven in overeenstemming te brengen, worden nog enkele besluiten noodig geacht, nl.: Een suppletoire begrooting, om de meerdere ont vangsten te brengen bij de uitgaven, tot een bedrag van f 979.24. Een besluit tot het doen van betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven, en wel voor die pos ten, waarvoor bij de begrooting niet is geraamd of niet te voorzien waren, tot een bedrag van f 801.72. Een besluit tot bet doen van af- en overschrij ving op de posten van uitgaaf op de begrooting 1910. Alle besluiten worden na toelichting onveranderd goedgekeurd, aooals ze worden aangeboden. De beer Meurs komt ter vergadering. Voor den, dienst 1911 wordt vervolgens een supple toire begrooting overgelegd tot een bedrag van f 2600 en een besluit tot het doen van betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven, over dien dienst en wol van die posten, die bij bet opmaken der begroo ting niet waren geraamd of te voorzien tot een bedrag van f 90.91. Alle besluiten worden na toelichting onveranderd goedgekeurd, zooals ze worden aangeboden. Strafverordeningen. Door Gcd. Staten dezer provin cie wordt bij Provinciaal blad no. 48 er aan herin nerd. dat dil jaar wederom de vijfjaarlijksche herzie ning der strafverordeningen moet plaats hebben. Iiurg. en Weth, stellen voor om de bestaande straf verordeningen. als de Algemeene Politieverordening en de Bouw- en Woningverordening, onveranderd van kracht te doen blijven. Aldus wordt besloten. Wijziging plan van bestrating. De voorzitter brengt in herinnering hel besluit tot het aanleggen van straat wegen. of het verlengen der bestaande straatwegen, te Winkel, Lutje winkel e-n in de Weerer Daar is ook o.a. bij het gedeelte weg te Lutjcwinkel vanaf Bocke- steijn lol voorbij Schoort. Door dc bewoners van dit gedeelte is thans verzocht, geen straatweg aan te leggen inaar den grintweg te mo gen behouden. De wegcommissie stelt nu voor dat gedeelte weg te Lutjewinkel grintweg te laten, en bet Oostelnd vnn, VVinkel godecKeiijK ui verleggen en b.v. Va mei nieuwe steenen te vernieuwen. De voorzitter geeft een overzicht der kosten van hel werk en daaruit blijkt, dat wanneer hel Oosteind wordt verstraat, dat in de koslen een verschil' zal brengen van f 197 en de geheel^. kosten daarmede vermeerderd zullen bedragen f 7414.'waartegenover staat oen geldleening van f 8600, zoodat daarvan zal overblij ven vermoedelijk f 1186. Dit bedrag kan nu minder worden galeend of de schoolpleinen kunnen daarvan worden bestraat, waartoe ook besloten is. De heer Breebaart kan zich zeer goed vereenigen met hel besluit om het gedeelte bij Schoorl niet te bestralen. Het voorstel van de Wegen commissie wordt daarna aangenomen en besloten uil de geldleening de school pleinen ook te bestraten en voor het eventueel ont brekende tc leenen. Onderzoek geloofsbrieven. Door de heeren A. Sloo# en A. Nobel, die op 27 Juni j.1. bij candidaa ls telling lot leden van den Raad zijn herbenoemd, is hun ge loofsbrief ingezonden. De heeren Sloos on Nobel verlaten do vergadering, waarna do geloofsbrieven worden onderzocht en iu handen gesteld van een commissie, bestaande uit de hoeren Breebaart en Over, die na hel onderzoek voor stellen tol toelating te bestuiten en de geloofsbrieven goed te keuren, waarloc wordt besloten. De hoeren Sloos en Nobel teruggekeerd in do ver gadering. worden door den voorzitter met het besluit m kennis gesteld en met hunne herbenoeming geluk- gewenscht. Vaststelling rooilijn. Door A. Oostwoud Wijdenes te Winkel, is een verzoek gedaan om op het percecL sectie B. no. 1011, ged. een woning te mogen stichten en daarvoor de rooilijn te bepalen in afwijking van het bepaalde bij de bouw- en woningverordening. Burgemeester en Wethouders stellen voor do rooilijn te bepalen op 7,5 M. uit den wegsloot. De heer Meurs zag dc huizen liever in een lijn. Voorzitter deelt mede, dat ook rekening gehouden moet worden met de achter gelegen pcrceelen, die daar- door alle uitzicht zouden worden ontnomen, dit is in den geest van do verordening maar dan te bouwen 1 in de lijn van het meest achterwaarts gelegen perceel. Het voorstel1 van B. en W. wordt aangenomen, i Gratificatie voor politiediensten,- Voorzitter brengt in herinnering dat tengevolge van den gepleegden ra- j braak bij den heer N. Loder op 3 April jl. door d» Rijks- en Gemeentepolitie in de daaropvolgende da- gen een uitgebreid onderzoek is ingesteld, en, hoewel l dit onderzoek helaas niet geleid heeft tot een ont dekken van de daders, toch hebben ze geen moeit# ontzien om dit onderzoek met nauwgezetheid ta doem plaats hebben- Het komt daarom Burgemeester en Wethouder» wenschelijk voor de rijksveldwachters H. van het Kaar te Winkel, M. Eelman te Helder en den ge meenteveldwachter J. van Dijk. voor buitengewone politiediensten een, gratificatie toe te kennen van f 5 elk. Aldus wordt besloten,. Rondvraag. De heer Wit deelt mede, dat de plant soenen bij de scholen zeer vuil zijn. Voorzitter deolt mede dat Bijhouwer of Kamp daarop gewezen zullen worden, want die hebben in opdracht daarvoor te zorgen. De heer Meurs vraagt of alle brandhorens een plaats hebben bij vaste menschen, bij den laatstee, brand schijnt dit niet het geval te zijn geweest. De voorzitter deelt mede, dat nu alle horens ge plaatst zijn. Daarna sluiting. Gemeente ANNA PAULOWNA. GeborenJacoba. .d. v. Cornelis Josephus van der Peet en van Wiliielniiina Schaafsma. Ondertrouwd: Genjt van Doorn, oud 22 jaren, wonen de te Opmeer en Jannetje Keppd, oud 27 jaren, alhier. MOND- EN KLAUWZEER. Uit Venlo schrijft mén het volgende: ,,Nu het mond- en klauwzeer zich meer en, meer uitbreidt stelt menig veehouder zich de vraag: wat kan ik doen om mijn vee voor deze verschrikkelijke ziekte te behoeden, en dan is het eenige antwoord daarop: Bestrooi uwen stal met turf strooisel. Er zijn gevallen waarin de boeren, die in hunne stallen turfstrooisel gebruikten, vrijbleven, terwijl de ziekte in de gansche omgeving heerschte. Ook is aangetoond, dat bij een hevig lijden der beesten de ziekte onmiddellijk een goedaardig karak ter aannam, toen zij op turfstrooisel gezet werden, öh. wel opmerkelijk is het dat eenige koeien, welke geen turfstrooisel ln een besmetten stal ontvingen, al het lijden, verbonden aan mond- en klauwzeer tot het emde hadden te verduren: Men meent dat Turfstrooisel niet alleen een ont smettende werking uitoefent, maar vooral dient do oorzaak te worden toegeschreven, aan 't groot opslor- piugsvermogen waardoor of tal van ziektekiemen, wor den gedood of zoodanig vastgehouden met de vloei bare uitwerpsels dat ze onschadelijk worden gemaakt.' SINT PANKRAS. Vrijdag 11. vergaderde de klesvereeniging Burger plicht ter bespreking van, have houding bij de her stemming tusschen de heeren C. Groen, capdidaat van Burgerplicht, en H. Nol, candldaat van de Volkskies- vereeniging. Na uitvoerige bespreking werd het voorstel van 't bestuur, om zich van stemmen te onthouden, .met 1# tegen 3 stemmen aangenomen. Naar men zegt, cal ook de laat6te vereeniging in dien geest besluiten, zoodat de beslissing ligt bij de nlet-aangesloten »U>. en de anti-revoL kiezers. PER TELEGRAAF. UIT DEN HAAG. Hedenmorgen brak de staaldraad van de lift van het Vredespaleis op een hoogte van 25 meter, waar door do lift naar beneden stortte. Van de twee er zich in bevindende personen werd 1 gedood en. 1 ernstig gewond. STAKINGSNIEUWS. Dit verschillende deelen van, ons land worden ten spoedigste marechaussees en rijksveldwachters naar Amsterdam gerequireerd. Het een en ander staat iu verband met de stakingen. H. M. de Koningin ontving in haar paleis te Apel doorn do ministers Talma en Heemskerk; dit staat ook in verband met de stakingen. ZUlDSCHAKWUUDt. In de gisteren alhier gehouden vergadering van de afcl. Latigodijk der S. D. A. P. h-eeft de heer P. van 1 Zoonen, die met den heer K. Zeeman als sociaal democraat in herstemming komt, zijn candidatuur in getrokken ten gunste van laatstgenoemde. Men meen de. dat vele kiezers het billijk zouden vinden, als de arbeiderspartij in don Raad vertegenwoordigd wa» en zij daarom zouden meewerken de candidatuur vun den heer Zeeman te steunen. Por circulaire zal dil den kiezers worden meegedeeld. VLIEGEN TE LEEUWARDEN. (Zie 3e blad.) De toestand van alle gewonden, opgenomen in het Diaconesscnhuis le Leeuwarden, is le^s beter dan as teravond. De toestand van mevrouw Winkel uit Be- soyen blijft zorgelijk. De plaatsvervangende burgemeester, wien bericht was. dat er güen ongelukken waren ge beurd, had aan het vHcgcomité in overweging gege ven nog 6611 keer te laten vliegen, cm de onrust onder het publiek weg te nemen. Zoo vloog Koning dus nog nadat dc ramp reeds had plaats gehad. Mevrouw Weidema-Vosman heeft waarschijnlijk deu onkel giebro- ken. j Naar de secretaris van het vliegcomitó mededeelt, gjaat het vliegen verder door. Omtrent de oorzaak van de vreeselïjke catastrophe van j eergisteren, kunnen we llians mededeelen, dat een wer velwind onder den rechtervleugel van den cendckkar, dezen naar rechts deed zwenken; de vlieger had de tegenwoordigheid van goesl, het contact met den mo tor te verbreken, zoo was de snelheid, toen de ma chine in het publiek werd gedreven, betrekkelijk gering. Toeschouwers, die in do nabijheid van het toonoel des onheils stonden, verklaarden, dat wanneer de menigte op dat punt niet zoo dicht had gestaan, er geen ongeluk had behoeven plaats te hebben. Olieslagers zelt was geheel kapot: Waar is mijn machten? Is dat mijn mn- chien? klaagde )iij. zonder recht te beseffen wat er gebeurd was. Nu het ongeluk eenmaal gebeurd is, word! er gevraagd, of er ook fouten zijn begaan. Het vliegromité treft in dezen geen blaam. i Of het van de vliegers echter verstandig geweest ia, drie machines tegelijk op het terrein te brengen, is

Schager Courant | 1911 | | pagina 2