sti® Cnii Woensdag IS) Juli IS)11 55e Jaargang. No. 4952. TWEEDE BLAD. RAAD ZIJPE. Vergadering van. den Raad der gemeente op heden Dinsdag 18 Juli 1911, des voormiddags ten 10 ure. Afwezig wegens ziekte de lieer Jimmink. Voorzitter de her G. C. Hulst, burgemeester, die de vergadering opent. Hij verzoekt den secretaris, den heer Slot, de notulen voor te lezen die onveranderd worden goedgekeurd. Ingekomen, is het bericht van de heeren Speets en Hoogland, dat zij hunne benoeming als onderwijzer: aannemen. Ontheffing van Hoofdelijken Omslag wordt toegestaan aan de heeren P. Melchior, P. Roos, A. Bruin, P. Frans, Jc. Vink, Jc. Blokker, Veenema en J. Slot. De gemeenterekening over 1910, welke nu wordt aangeboden, zal worden nagezien door de heeren Kreij ger. De Wit en, Raat. De ontvangsten bedroegen f 63346.74%, de uitgaven f 59074.70%, het saldo bedraagt f 4272.04; van het Algemeen Armbestuur bedroegen de ontvangsten f 11419.96%, de uitgaven f 10519.34%, saldo f 900.62; van het Weeshuis ont vangsten i' 4314.32, uitgaven f 3917.52%, het saldo is f 396.79%. Hierna komt aan de orde onderzoek geloofsbrieven, van de opnieuw benoemde leden van den Raad, de heeren De Moor, Groot, Nieuwland en Bakker, dooi de commissie, bestaan.de uit de heeren Raat, Kreij- ger en Mann, Na onderzoek deelt de heer Manfl mede, alles in orde te hebben, bevonden, en adviseert tot toelating. Voorzitter dankt genoemde commissie voor de moei te en feliciteert de heeren met hunne herbenoeming, 't Is, zegt spreker, ons allen aangenaam, dat de 4 aftredencLen allen zijn, herbenoemd, en tevens een blijk van homogeniteit in de gemeente jegens de hee ren; ik spreek dan. ook den wensch uit, dat alle vier nog lang hunne krachten, aan de gemeente mogen wijden, hoewel 't ons a,llen bekend is, dat de heer Nieuwland hier het kortst zal blijven, we zullen hem uoode zien vertrekken. Hierna worden de heeren door de andere leden gefeliciteerd. Een suppl. koliier hondenbelasting 1911, wordt vast gesteld op f 19. Medegedeeld wordt nog. dal bij de laatstgehouden opname in kas was f 2941.241/2; de vacantic te Scha- gerbrug is uit, meester De Boer is in functie getreden als waarn. onderwijzer, terwijl als hoofd der school zal fungeeren mej. Bark. Van den schoolopziener is bericht ingekomen, dal hij morgen, Woensdag, zal ko men, om met B. en W. bespreking' le houden, betref fende de vacature van een hoofd der school le Scha- gerbrug. Het verslag van de Noorderstoomlram zal ter lezing circuleeren. Rondvraag De heer Kreijger zegt te meenen, dat er op oené vergadering eene instructie is .vastgesteld en een besluit is genomen betreffende het seenelariaat ten opzichte van de gemeente Callanlsoog. Houden B. en W. de hand hieraan r Ik heb in de Zijper Courant hel raads- verslag van de gemeente Callanlsoog gelezen en daar uit bleek, dal Callantsoog zoo welwillend was f 50 te geven aan den klerk, dien Zijpe levert en dat vind ik zeer goedkoop voor Callanlsoog. Voorziller zegt, dat Zijpe f 200 betaalt aan haar 2en klerk, hiervan wilde Callanlsoog nu f 50 en ik zelf f 50 betalen, ^oodal het de Zijpe dan f 100 minder kost. De heer Kreijger: Gaat de 2e klerk of de le klerk met u meer Ik meen gezien te hebben dal de hoer Van Dorssen bij u in oen wagen slapie. Ik heb eens uitgerekend, $yat de kosten van de secretarie per hoofd voor de gemeente Zijpe en Callanlsoog zijn. en dan kom ik voor de Zijpe op f 1 en voor Callanlsoog op f0.40. Ik stel me nu de vraag: waarom moeten wij zoo billijk zijn tegenover Callantsoogr daar kunnen ze toch even goed de belasting betalen. De heer Nieuwland meent dat deze berekening van den heer Kreijger niet opgaat. De heer Kreijger noemt 't ook onpleizierig voor den secretaris, wanneer de eerste klerk wordt weggehaald. Voorzitter: ik dachl, dat Callantsoog Zijpe nog te hulp kwam met die f 100. De heer De Moor zegt, waar nu deze zaak wordt aangeroerd, dat het hem zeer verbaast, dat op een dergelijke wijze wordt te werk gegaan, en spreker is 't dan ook met den heer Kreijger eens; er is in dertijd wel alleen een los praatje over gehouden, er ia wel nooit een besluit genomen, maar u moet het me niet kwalijk nemen, voorzitter, maar deze handel wijze vind ik niet goed. Wat de f 50 van Callants oog betreft, dat is een voordeeltje voor d i e ge meente, maar ik hoop niet, dat onze gemeente die zal aannemen. U zou Spierdijk als hulp krijgen, maar u neemt den len ambtenaar mee, die zoodoende aan onze secretarie is onttrokken. Wanneer Callantsoog een secretaris benoemt eu die kan het werk niet af, welnu, dan, moet die gemeente zorgen, dat de secre taris er een ambtenaar bij krijgt, en moet niet Zijpe daarin bijspringen. Na den dood van den heer Bossen is gebleken dat we met éen ambtenaar kunnen vol staan, de tweede is weelde, dat wordt een luxe-artikel. Voorzitter gelooft niet ,dat men met éen ambte naar zal kunnen, volstaan. Ik geloof, zegt de heer De Moor, dat de heer Slot hel met mij eens is, dat met éen ambtenaar hei weik wel1 gedaan kan worden. En hoe is 't dan met Van Dorssen en Spierdijk gegaan f die deden 't werk toen ook met z'n beiden. Voorziller: Ja, maar ze moesten alle avonden wer ken, en zooals nu met die longblaar geschiedenis. De heer De Moor; wij betalen voor Callantsoog den 2en ambtenaar. Voorzitter: Zijpe wordt f 100 verlicht door Callants oog. De heer Nieuwland't Spijt me, dat deze zaak hier aan de orde is gekomen, we moesten terwille van onzen Burgemeester eenigszins toegevend zijn. we zijn op deze manier geen mannen van ons woord. De heer De Moor: Dal had ik ook wel gewild, maar ik vind dat 't na dien tijd niet goed gegaan is. Van Dorssen gaat zoo maar weg en het is voor Cal lantsoog een mooi buitenkansje. De heer Mann zegt nooit geweten te hebben, dat deze zaak aldus in, eklaar zat. Er is vroeger wel ver ondersteld, dat men met minder krachten zou kunnen volstaan. Er is loen zelfs gezegd, dat hel niet op onzen weg lag den secretaris te verbieden om particuliere werkzaamheden te verrichten, en ook met - 't oog op de inkomsten werd dit niet goed geacht. Wij zouden, volgens de wet niet kunnen verbieden dat de secretaris er particuliere betrekkingen, zooals b.v. secretaris van de gemeente Callantsoog, bij zou gaar waarnemen; ajleen was 't niet geoorloofd dat werk op de secretarie van Zijpe te verrichten, maar er buiten. Er is zelfs, bij de benoeming als secretaris den sollicitanten medegedeeld er niet op te moeten rekenen het secretariaat van Callantsoog er bij te zullen krijgen, zelfs wilde men ze verbinden die be trekking bij benoeming niet te zullen aanvaarden. Onze secretaris heeft dan ook geen moeite gedaan secretaris van Callantsoog te worden; onze burgemees ter heeft dat ambt te Callantsoog tijdelijk waargeno men; Callantsoog is niet in, staat, er een burgemees ter en een secretaris op na te houden en hierin is nu voorzien, door den burgemeester ook secretaris te maken. En nu ziet de burgemeester zich natuurlijk gaarne bijgestaan door iemand van 't vak, maai- Zijpe heeft daar niets mee noodig. Ik geef dan ook in over weging om dit bulten de kantooruren van Zijpe te doen. dan is er m.i. niets op tegen. De heer Kreijger: Callantsoog kan toch wel een klerk benoemen. En dan: dat het archief van de ge meente Callantsoog hier berust en dat hier boodschap pen komen de gemeente Callantsoog betreffende, laat de gemeentewet dat toe? VoorzitterDal is reeds lang zool De heer Kreijger: Onlangs is er ook flink uil de gemeentekas geput, eerst in December aan den heer Van Dorssen f 60.voor hulp, laler is de f 92.— salaris over de maand December van den secretaris verdeeld, en dat lerwijl onze burgemeester die maand geen secretaris was. En ik begrijp wel dat de amb tenaren wel een cadeau hiervan gekregen zullen hcblien, maar het werd toch uil onze kas geput. Voorziller: Dal is loehj niel extra uitgegeven. De heer NieuwlandWanneer b.v. een onderwijzer ziek wordt, dan gaat 't toch zeker maar niet op om zijn geld in te houden r dal moet toch evengoed uitbetaald worden 1 v De lieer Kreijgerdal moei zeker uitbetaald worden, maar die f 60 die waren extra. VoorzillerDie zijn aan den broer van den lieer Van Dorssen betaald. De lieer KreijgerDat is ook de zaak niel, de bc- sluiien die hier worden genomen,, worden niet uitgevoerd, men zit hier voor siroo-man en dan blijf ik liever thuis. Voorzitter Welke besluiten f De heer Kreijgerdie' aan de koffietafel, en hel gaat mij le ver om voor dergelijk werk den len amb tenaar ie nemenik zou t een schande vinden, wan neer die f 50 van Callanlsoog werden aangenomen ik vind 'I beier, dal Callantsoog zelf iemand benoemt. De heer De Moor: Het is wel prachtig voor Cal lantsoog voor f 50 klaar te wezen, maar dat nog daar gelaten: de toestand hier is niet goed. Het is den se cretaris verboden, ten minste men kan wel zeggen verboden, dat werk te doen, en nu blijft het werk hier toch. En niet Spierdijk doet 't, maar ae ly ambtenaar. Men komt zoo in een zeer moeilijke positie, en. ik geloof dat dit het beste is op te los sen door op ons eerste standpunt te blijven, en Cal lantsoog zelf voor een ambtenaar te laten zorgen. Callantsoog heeft er wel slag van zich arm te hou den, maar zoo erg zal het toch wel niet zijn. Voorzitter: Ik zou het 't beste vinden, wanneer Zijpe en Callantsoog weer denzelfden secretaris had den, en ik zou het op 't oogenblik nog graag wil len; ik bedank dan direct, terwijl men iemand met een salaris van, f 1000 nog met f 300 zou bevoor- deelen. De heer De Moor: Wanneer blijkt dat het salaris van onzen, eigen secretaris te laag is, laten, we 't dan verhoogen. De heer Raat: Met de benoeming van den secre taris lag toch voor, dat het werk van, Callantsoog cn Zijpe zooveel mogelijk gescheiden zou blijven, en de zaak is op deze manier onzuiver tegenover onzen secretaris, en ook duurder. Voorzitter: Niet duurder. De heer Raat: Op deze manier wel, wanneer het archief hier blijft, dan blijven, er ook 2 ambtenaren, terwijl men misschien met éen zou kunnen volstaan. De heer Mann: Officiéél was mij niets bekend en nu blijkt dat Callantsoog. den klerk f 50 zal geven doordat hij den secretaris assisteert. Wanneer die secretaris hulp noodig heeft, dan moet het gemeen tebestuur dat geven aan dien persoon, maar niet als subsidie aa,n een andere gemeente. Die persoon moet dat werk in zijn vrijen tijd doen,. De heer De Moorhoe is dat le controleeren r De kantooruren zijn van 92 uur, maar na dien lijd moeten ze ook wel eens voor onze gemeente werken. Voorzitter: De heer Van Dorssen heeft dienst van 92 uur, en ook de secretaris, maar i gaat toch niet op, dat om 2 uur de heer Van Dorssen zegtnu ik groet je. De heer De MoorDal mag hij ook niet doen. De heer FrancisMaar er is hier straks gezegd, dat éen klerk voldoende is. De heer MannWanneer Callantsoog nu wegging, dan bleven er toch 2 klerkenmoeten we dan nu den 2en zijn congé geven f of wanneer dat iongmensch weggaat, (want die zal toch wel eens idéé hebben om in een andere betrekking te gaan) dan geen op volger benoemen, en dan eenvoudig zeggen, zoowel tegen secretaris als tegen den len ambtenaar, dal, wan neer zij iels anders willen doen, dil moet geschie den in hun vrijen tijd, van 9 2 uur moeien zc voor de gemeente beschikbaar zijn. Maar zoover zijn we nog niet. De heer KreijgerIk wil nu den Raad het voor stel doen, dal vóór 1 September alles wat Callants oog toebehoort, uit de secretarie verwijderd moet zijn. Voorzitter: Maar dan moet u niel vergelen da' nie mand kan beletten, dat ik het archief in de burge meesterskamer heb. De heer Kreijger: Als de Wjet dal toelaat... want ik neem toch aan, dat de le persoon in de Gemeente niet iels zal doen in strijd met de Wet. De heer De MoorWe hebben hier nu druk over gediscussieerd en we draaien in een kringetje rond. Met den heer Mann kan ik niet meegaan, met dien vrijen tijd blijkt het toch niet op te gaan Ik geloof beslisl dal men hier met éen ambtenaar het werk zal kunnen doen. De heer Groot: Laten we het dan laten loopen tot dat een ambtenaar vertrekt en dan Callanlsoog die f 200 betalen. VoorzitterVoor die f 200 is niet zooveel te doen. De heer De MoorDaar hebben wij niets mee te maken. De secretaris van Callantsoog heeft een amb tenaar noodig en hij neemt er nu een van Zijpe. Voorzitter: Het is hier alleen maar een dubbeltjes- quaestie en daarom heb ik zezegd: laten we (Callants oog en ik) samen f 100 aan Zijpe geven en voor die f 100 die Zijpe nu aan Spierdijk betaalt, verricht deze vele diensten. De heer De Moor: De heer Slot zal u kunnen zeg gen, dal het werk met éen ambtenaar kan gebeuren. De heer Slot deelt nu mede, dal de heer Van Dors sen spreker heeft medegedeeld, dat men met eén volsla gen ambtenaar hel werk af kan. De heer Raat: Ik zou in zooverre mei den heer Kreijger willen meegaan, door den datum in plaats van op 1 September le bepalen op 1 Januari, en met de bepaling, dat de gemeenlesecrelarie van Zijpe niet meer toegankelijk is voor Callantsoog. Voorzitter: Ged. Staten zullen dat zoo maar niel goedkeuren. De heer Kreijger: Ik kreeg straks het meer of min scherpe antwoord, dat het archief dan zou geborgen worden in de burgemeesterskamer, maar is dat het eigen huis van den burgemeester, of is dat huis van de gemeente r Voorziller moei dal niet beschouwen als eigen huis. Dc lieer Nieuwland: Dat is door den Raad aan den burgemeester gegeven. De heer KreijgerEr werd over dit huis.... Voorzitter: Kamer. De heer Kreijger: Ik heb verstaan huis, en wanneer men nu verschillende inzichten heeft, dan behoeft men toch niel scherp legen elkaar te zijn. Voorzitter: Laten de heeren het dan probccren en aan Ged. Stalen vragen. De heer De Moor: U zegt nu, mijnheer de Voorzil ler. h'cl zil 'm in '1 geld, maar is dal geen voldoend argument r is 'l den Raad geoorloofd geld uit te ge ven dal niel noodig is r VoorzitterSpierdijk is hier als jongen gekomen, heeft successievelijk 1 200 gekregen. De heer Nieuwland: Vroeger hadden «re Hooij voor f 350 cn Spierdijk voor f 50. De heer De MoorDat doet niets ter zake, er is altijd beweerd, dal l verbazend druk was, dat er een 2e klerk moest wezen, en nu blijkt dit, zacht uitgespro ken, even bezijden <1 waarheid le zijn. De heer Nieuwland: Er is ln December gevraagd om hulp. Voorzitter: De secretaris heeft nooit een pen fn z'n handen gehad voor Callanlsoog. De heer De Moor: Dat zou Ik u ook beslist kwa lijk hebben genomen: u weet de opinie van den Raad ten opzichte van, de zaak Callantsoog en dan zou 't niet opgaan den secretaris het werk te laten, doen. Voorzitter: Het zou kinderachtig wezen zooiets kwalijk te nemen. De heer Kreijger: Niet de 2e ambtenaar, maar de do le wordt meegenomen, en, zooals de heer Mann zegt: officiéél is ons niets bekend, uit een raadsver- slag lezen we het, en. dan vind ik, dat we hier als stroomarmen zitten De heer Nieuwland: Welke geheimen hebben B. en W. dan? De heer Kreijger: Dat zullen we maar tusschen haakjes laten. De heer Nieuwland: Noem feiten! De heer Kreijger: Met den tuin van 't raadhuis is 't zeker wel niet gegaan zooals 't behoorde;; die kwam aardig boven de begrooting. Maar enfin, dat zijr. punten, van achter. VoorzitterEen dergelijke begrooling wordt bijna al- lijd overschreden, maar l zou wezen alsof we het in onzen eigen zak hebben gesloken. De heer KreijgerNeen. volstrekt niet. De heer FrancisLaten we den 2en klerk dan voor rekening van Callanlsoog latendat is toch geen be zwaar... Voorziller: En dan Callanlsoog. zonder personen te noemen, f 200 geven aan Zijpe, De heer De MoorDaar is de geldkwestie wel mee opgelost, maar de toestand op onze secretarie nog niet. VoorzitterDat is de schuld van den Raad. De lieer RaatIk wil het volgende voorstel doen, 9 en wel1 Januari hel archief van Callanlsoog uit het Raadhuis en éen ambtenaar Ier kennis te brengen, dal hij tegen dien tijd naar. een andere betrekking moet uitzien. VoorzillerWelke De heer Raat: De heer Van Dorssen zoekt mis schien tegen dien lijd wel een nieuwe betrekking. Voorzitter: 't Zou 't beste wezen wanneer ik bedank als 'Burgemeester en Secretaris van Callanlsoog, maar ik hoor graag een voorstel. De heer RaatDal wil ik wel doen en wel1 Januari !t archief van Callanlsoog hier vandaón. De heer KreijgerDan trek ik mijn voorstel' van 1 September in. Voorzitter: Ik heb een groot huis, daar kan ook wel wat fn. Hel voorstel! in stemming komende, wordt aangeno men mei 6 voor en. 4 legen. Vóór stemden de heeren De Moor. De Wit, Bakker, Kreijger, Raat en Groot. Tegen de heeren Mann, Francis, Nieuwland "en Voor- zitter. Voorzitter zegt, dat het Ged. Staten gevraagd zal worden. Hierop wordt de rondvraag vervolgd. De heer Kreijger vraagt, hoe het staal met 't po litietoezicht aan de Oudesluis. B. en W. hebben be loofd. dat dat beter zou worden, maar hel is nog het zelfde gebleven. Verleden heb ik als kastelein, last gehad mei een paar maaiers, ze wilden niel weg en ik was alleen, terwijl er een zijn mes reeds wilde, trekken. Dergelijke toestanden hebben we aan de Oudesluis. Voorzitter: Denkt u, dat, wanneer er politie 's, 't dan af geloop en is? De heer Kreijger: Dat zal 't wel niet, maar het is zóo toch onpleizierig voor de menschen, dat zij niet meer beschermd zijn, en 't zijn toch ook belasting betalers! Voorzitter: Dat relletje aan de Oude "uis, zou dat niet evengoed gebeurd zijn wanneer er politie was ge weest? En dan geloof ik niet, dat een Oudesluizer dat gedaan zal hebben. De heer Kreijger: Dat kan evengoed gebeuren, maar B. en W. hebben de belofte gedaan dat er meer politie-toezicht zou komen. Voorzitter: Ik wil er niet langer over praten, en verzoek u dan ook met een voorstel te komen. Maai dan óok politie voor Burgerbrug.' De heer Kreijger: Als dat nóodig is! Maar kun nen we bij ons geen telefoon-verbinding krijgen, zoo dat we hier in dergelijke gevallen om hulp kunnen viagen?? Voorzitter: u moet niet denken, dat de veldwach ter altijd thuis is, die is dan hier en dan daar. De heer Kreijger zegt, nu met geen voorstel te willen komen, maar vraagt B. en W. hierover nog eens te willen praten. De heer Raat vraagt of er zich met de tweede op roeping voor een hoofd der school te Schagerbrug solicitanten hebben aangemeld. Voorzitter deelt mede dat er thans 10 zijn, 1 heeft zich teruggetrokken, omdat het huis hem niet aan stond, terwijl de heer Bakker om dezelfde reden is weggegaan,. De heer Groot vraagt, of de gemeente circulaires laat rondbrengen betreffende het mond- en klauwzeer en waarom die ongefrankeerd zijn, zoodat de men schen hiervoor moeten, betalen? Voorzitter licht in, dat de gemeente hiervoor moet zorgen en dat de circulaires als dienststukken verzou den worden, zoodat de halve f rank eerkos ten voor re kening van de geadresseerden komen. Er zijn er 4 teruggestuurd. De heer Francis vraagt, of de schouw over de we gen reeds heeft plaats gehad, waarop Voorzitter ant woordt. dat dit reeds is geschied en dat het is mee gevallen. Ook vraagt de heer Francis nog, of de bliksemaf leiders vder scholen zijn onderzocht, waarop geant woord wordt, dat dit om de 2 jaren gebeurt en dus dit jaar niet. Wanneer U 't echter noodig acht. kunt u er wel een voorstel van maken. Aldus geschiedt, maar de meerderheid der leden achtte het niet noodig'. Hierna sluiting.

Schager Courant | 1911 | | pagina 5