ATAX-ONGELUK. Gis terna middag had op liet Singel bij het Spui te Amsterdam een ernstig ongeluk met een atax plaats, dat echter nog bijzonder goed is afgeloopen. De atax kwam uit de richting van den N. Z. Voor burgwal rijden, Bij het uitwijken voor een rijwiel, slipte de atax over de tramrails en reed vervolgens door do ijzeren balustrade aan den waterkant heen te wa- ter. Door den schok brak de aulokap, die dicht was, door welke gelukkige omstandigheid de inzittende pas sagier zich zwemmende redden kon. Erger liep liet 3nct den chauffeur Jan ter Iv te ij af. Mij sloeg van den hok, toen de auto tegen het hek opreed cn kwam met het hoofd legen den kant eener zolderschuit aan. Do man klemde zich vast aan hel roer der schuil en werd vervolgens per brancard naar het Binnengasthuis vervoerd, waar hij gisteravond is overlieden. Een ooggetuige schreef hel slippon der auto toe aan dc wrijving van de ijzeren kopjes van den band op liet ijzer der rails; hij vermoedde ook .dat óf het stuur ui de kolling brak. want hij hoorde iels knappen. De chauffeur staal als een bekwaam en bezadigd bestuurder Ie boek. Hij was een der oorsten die de Atax-maatschappij ia dienst nam. WEGGEWAAIDE BANKBILJETTEN. n Tuinjongen, die met een anderen knaap in den tuin van een café te Baarn, aan den spoorweg gele gen. aan hel werk was, zag, dal uit den passeerenden trein in dc richting Amersfoort een aantal papiertjes waaiden, welke... bankbiljetten bleken te zijn. Toen de restaurateur, van het geval in kennis ge steld. op nader onderzoek uitging, werden nog eenige bankbiljetten van f 60, eenige van f 40 en van f 25 gevonden. Hel gold werd bij den stationschef gedeponeerd. De gevonden bankbiljetten zijn aan den eigenaar te ruggegeven Gisteravond meldde zich con bekend inwoner uit Baarn, die haastig naar den trein gaande zijn portefeuille uit den zak gehaald, waaruit de circa f 400 aan bank biljetten was weggewaaid. EEN PROTEST. „De Nieuwe Amsterdammer' l>evat ecu afschrift van hel adres door do hoeren mr. H. A. W. L. Hazeïhofi Roelfsema. Ch. E. H. Boissevain en dr. D. van Ein den. allen leden der Prov. Staten van Noordholland, gericht tot den minister van Bi'nnenïandsche Zaken. In dit adres wordt geprotesteerd tegen de verkie zing van mr. J. Kappcyne van do Cop,polio tot lid van God, Staten en wel' op grond, dat mr. Kappsyno is <lo advocaat der gemeen Ie Amsterdam. Adressanten zijn van oordeel', dat deze twee ambten niet in éen persoon vercenigd mogen zijn. LUTJE WINKEL. Binnenkort zal onze omgeving een colit typisch Ilol- landseh tafereel moeten verliezen. Van de vijf strijk molens is er reeds een door sloopershanden opgeruimd, terwijl de overige ook duidelijk wijzen op de ver gankelijkheid van dit aardschc bestaan. Over eemgen tijd zal alleen dc naam Molenkade er aan herinneren, wat er geweest is. De twee gebouwen, waarin de machines werken, die ons in 'l vervolg van het overtollige water moeten verlossen, zullen wel voordecliger en doelmatiger zijn, maar mooier zijn ze niet, dan wat er tot dusver was. WINKEL. Doordat paard en voerman hel niet eens konden worden over de te volgen richting, geraakten beiden, met den wagon op den driesprong in de Weere te water. Door vereende krachten werden paard en voer man weer levend op het droge gebracht. De geleden schade was voor den betrokken persoon, den heer v. G. vrij groot, daar de lading bestond uit een groote hoe veelheid suikergoed, chocolade en andere lekkernijen, die door het water vrij wel onverkoopbaar waren ge worden. Een buitenkansje inlnsschen voor de jeugd, die niet afkeerig is van lekkers, dal gedoopt is. DE SCHADE VERGOED. Wij meldden verleden weck. dat by den lieer Wit te Zijdewind een rijwiel was gestolen, toebehoo- rende aan oen maaier. De nasporingen leidden tot mets. Thans hebben vier boeren aldaar gezamenlijk den maaier •oen nieuw rijwiel teruggegeven. GEVREESDE PLANTENZIEKTE. De Amerikaaiisehc kmisbessonmeeldauw vertoont zic.li dit jaar in Noordholland minder dan verleden jaar. Dit is voornamelijk hol gevolg van het gehouden on derzoek en de daarbij gegeven raadgevingen. Het is in hoofdzaak bij hen. die dien raad in den wind sloe gen dal deze schadelijke en hoogst besmettelijke plan tenziekte non voortwoekert. Zij ondervinden dan ook du jaar de gevolgen daarvan. „Om de Oost" zijn een paar bezitters van bessentuincn, die honderden guldens scha de leden. Aan belanghebbenden zij medegedeeld, dat dc ziekte zich als een witte schimmel in dc toppen der jonge scheuten vertoont. Spoedig gaat die schim mel in een bruine zwam over. Zij zet de bessen aan en maakt die waardeloos. 't Zand. Alhier heeft een bijeenkomst plaats gehad ter bespre king voor I aanschaffen van een veewagen. Dit liep goed van stapel en weldra zal bij nadere aankondiging worden bekend gemaakt, wanneer hij voor een ieder beschikbaar kan worden gesteld. ST. MAARTENSBRUG. Door liet bestuur, beslaande uit de heeren A. W a- terio: G. v. d. Slaijs, K. 1'rancis, Th. E. I. OdendaaL en K. Kant, werd de eerste steen g.degd voor de coö peratieve sloomznivelfabrick ..De Eensgezindheid tc S,. Masrlensvlotbrug. Het terrein was voor deze ge legenheid met' eenige vlaggen getooid. MOND- EN KLAUWZEER. Door 20 veehouders te Wieuwerd (Er.) is besloten bij het uitbreken van mond- cn klauwzeer onder hun vee, de schade gezamenlijk te dragen. PROV. STATENVERKIEZINGEN. HAARLEMMEK.UI'J'IK. Tot lid van de Provinciale Staten van NoordhoHnnd is bij enkele candidaatstel- ling gekozen jhr. mr. P. Teding van Berkhout. l.e BÏGèmendaal chr.rliist. ZANDVOORT. Er zijn oneenigheden gerezen tusschcn den inspec teur dér volksgezondhéid en do gezondheidscommis sie tc Zandvoort. Deze laatste is op het spoor gekomen dal mei het oog op de eommiörciieelte belangen van dc'badplaats, van vele g vallen van diphthcritis geen aangifte pp gedaan, en dat- «le inspecteur uit overwe ging van die belangen nagelaten heeft, Zandvoort epi demisch besmet te doen verklaren. De gezondheids commissie beeft Woensdagavond ver gaderd. en heeft besloten tol publicatie van haar rap port. zoodal dit eerstdaags kan worden tegemoetgezien. ANNA PAULOWNA. Vrijdag 21 Juli hield de vereeniging tot. bevorde ring van getrouw schoolbezoek te Anna Paulowna een vergadering in Veerburg. Er waren 13 leden aan- "wezig. Na opening door den voorzitter, den heer K. L. van Gorkom, werden de notulen gelezen en onder dankzegging aan den secretaris, den hr. C. Rezelman, 'goedgekeurd. Hierna deelde de voorzitter mede, dat deze verga dering in hoofdzaak was belegd, om de meening der leden, te hooren over een voorstel van den beer C. Gc-erligs, waarbij de kosten van het schoolfeest in let vervolg zouden gedragen worden door de gemeen- Het speet den voorzitter, dat de heer Geerligs niet aanwezig was, om z<?If zijn voorstel nader toe te lichten, maar al was er geien bestuursvergadering ge weest, de meerderheid der bestuursleden was tegen genoemd voorstel, omdat daardoor de vereeniging als zoodanig feitelijk te niet zou gaan, en ook, omdat to.\ heden nog altijd een flink feest had kunnen wor den gegeven. Ook waren de financiën, dank zij de poging van de commissie-leden,- op dit oogenblik be paald gunstig. De heer C. Geerligs kwam ter verga- nering en zette nu zijne meening uiteen. Als de ge meente betaalde, dan waren de bijdragen der inwo ners meer naar evenredigheid en aan het tot heden vcortdurond getob om voldoende gelden binnen te ïciijgen kon dan een einde komen. De heer Raap had eene andere meening. Tot heden had de ver- i acnlging zich steeds kunnen redden en een goed feest kunnen geven. Lid der vereeniging was men, omdat, m n inet het doel sympathiseerde en ieder gaf fcijne contributie, niet naar vermogen, maar naardat .■hij gevoelde voor de zaak. Betaalde di gemeente hot 'gi hoele schoolfeest, dan zou de vereeniging haar i '-echt van bestaan verliezen en zulk eene krachtige vereeniging was er nog niet aan toe, haar mandaat neder te leggen. Waren de financiën niet voldoende te krijgen, dan kon desnoods een kleiner feest gegeven I •worden. De heer De Jong wees erop, dat het kenmerk eener vereeniging is, dat de leden contributie! beta len. Deden zij dit niet meer, kon do vereeniging dan nog bestaan? Op verzoek van den voorzitter deelde i de heer C. Wijdenes Spaans mede, dat hij zich bij I hetgeen de heer Raap had gezegd, best kon aanslui ten. De burgerij had getoond, veel voor het doel over tc hebben, en, waar zulke groote bewijzen van mede- 1 werking van particuliere zijde bestonden, daar ging j het niet aan, dat dej gemeente het geheele feest zou betalen. De heer Geerligs, die eenige jaren penningmeester ts geweest, zeide, dat nu de toestand anders was geworden, dan toen hij zijn voorstel deed. Er was nu voor het eerst een flink batig saldo. Hij had dat nooit beleefd. En nu de zaak zoo stond, wenscate hij zijn voorstel in te trekken- Op verzoek van den voorzitter belastten zich de beeren A. de Boer en C. Slikker met het nazien der r&kening. Bij de rpndvraag sprak de heer De Jong de wen- schelijkheid uit, dat in het vervolg weder zou gewerkt worden, als de laatste maal, met deze uitbreiding, dat eene daartoe benoemde commissie, ook de con tributie zou innen in plaats van den bode. Na eeuig debat werd besloten, het overeenkomstig dit voor stel te doen en aan het bestuur overgelaten die com missie te benoemen. De heer A. de Boer stelde voor, dat voortaan die leerlingen, die aan de eisehen der leerplichtwet hadden voldaan, recht zouden hebben op eene reis naar Amsterdam. Nu gebeurde het, dat zulke leerlingen vóór het einde van een nieuw jaar de school verlieten en dezen maakten zoodoende die 'reis nooit mee. Na eenig debat werd besloten de wen- schelijkheld uit te spreken, om bij do in de volgende vergadering te houden wetsherziening, overeenkom stig het voorstel De Boer een© bepaling t,e maken.. De heer Lunshof meende, dat een leerling van school I onverdiend de reis naar Amsterdam had ge maakt. De heer Van Gorkom was van een ander ge voelen. In zijn oog vond hij 't geen kwestieus geval, anders had hij het bestuur geraadpleegd, dat alsdan uitspraak had moeten doen. De heer Raap gaf zijn wensch te kennen, dat voortaan de rekening gespeci ficeerd publiek werd gemaakt, dan kon ieder weten, hoe de gelden werden besteed. De voorzitter had hiertegen geen bezwaar en de vergadering vond goed, dat dit voortaan zou geschieden. Niemand verder het iwoord verlangende, sloot de voorzitter de vergade ring.. RAADSVERKIEZING TE ROTTERDAM. De uitslag van de raadsverkiezing gisterenc te Rot terdam gehouden, heeft voor de vrijzinnigen al een lieel treurigen uitslag gehad. Deze uitslag is een ware débacle voor de libera len. Telde de Raad tot dusver 21 vrijzinnigen met inbegrip van den eenigen vrijz.-democraat Van Aal ten, 3 socialisten en 21 kerkelijken, de nieuwe Raad zal bestaan uit 14 vrijzinnigen, 4 socialisten en 27 kerkelijken. Kiezende tusschen rood en zwart in district I 1 eeft de burgerij besliste voorkeur aan den dag ge legd voor zwart. Behalve voor -de liberalen moet deze uitslag ook voor de socialisten een zware slag zijn. Wel wonnen zij een zetel door de dubbele verkie zing van den heer Spiekman, maar ook al opteert deze voor het zwakste, dan is het nog volstrekt niet ze ker, dat in zijn distriet bij een nieuwe verkiezing een socialist zijn opvolger zal zijn. Hun winst zou zeker grooter zijn geweest, indien zij het aangeboden ac- coord door de liberalen hadden aanvaard. I BURGERBRUG. I De heer J. de Bruin en echtgenoote zijn benoemd tot vader en moeder in het Diaconiehuis te Midden- Beemster I Mr.. W. F. VAN LEEUWEN. I ,\lr. \V. I\ van Leeuwen, oud-burgemeester van Am sterdam. is benoemd tot Commissaris der Koningin in dc provincie Noordholland. I De O. Haarlëmm. Ct. schrijft: I De nieuwe commissaris is thans 51 jaar, hij werd' den 18en April 1860 te Soerabaja geboren, bracht zijn vroegste jeugd in Indip door. doch op zijn achtste 1 jaar verhuisden zijn ouders naar Amsterdam. Hij be- l zocht daar hel Gymnasium, later dc Universiteit en promoveerde in 1883 cuin laude tot doctor in de rechtwetenschap op een proefschrift„Dc verzekering op behouden varen". Daarna bleef hij in de hoofdstad als advocaat gevestigd. In April 1895 werd hij gekozen tol lid van den ge meenteraad en nog in datzelfde jaar iu September tot wethouder van Financiën. Als zoodanig onderscheidde hij zich dermate, dat toen in 1901 mr. Veiling Meinesz als burgemeester ,dor hoofdslad aftrad, mr. Van Leeuwen in zijn plaats werd benoemd. Kort voor deze benoeming werden door Amsterdam verschillende bedrijven door naasting aan de gemeente getrokken en liet was vooral mr. Van .Leeuwen die hier toe den sloot had gegeven cn die later de gemeente bedrijven tol bloei heeft zien komen onder zijn burge meesterschap, .dat hij tot 1 Januari van het vorige jaar liecft vervuld, na 15 jaar zijn groote werkkracht ten dienste der hoofdstad tc hebben gesteld. Als opvolger van een krachtige figuur als mr. Van Tien hoven Ls de nieuwe commissaris dus wel de rechte man. i Wij immiorcercn nog, dat mr. Van Leeuwen in 1'902 door de Prov. Staten van Noord-Holland naar -de lvorste Kamer werd afgevaardigd en dat de 'regeering zijn groote verdiensten heeft erkend door zijn benoe ming lot commandeur in de orcle van den Neder- landschcn Leeuw cn in de oixten van Oranje-Nassan en van Oranje. I ANNA PAULOWNA. Moge op andere plaatsen de kermis achteruitgaan, r.itt alzoo te Anna Paulowna. In de eerste plaats is daar weder de goed ingerichte groote tent, de Kine matograaf van den heer N. H. Schinkel gearriveerd, die ten, volle een bezoek waard is. Dan wijzen we op de schouwburgtent van den heer Albert Bakker die met zijn tooneelgezelschap steeds groot 3ac ces heeft gehad. Ook A. Wijlacker is gearriveerd. Een stoom-caroussel, staande achter het café van den heer Volder, en verder een „Cakewalk-road" op het land van den, heer J. Krouwel. Voeg bij deze groote inrichtingen voor vermaak nu nog verscheidene klei nere, die gewoonlijk op geen kermis ontbreken en daarbij tal van galanterie-, koek-, wafel- en andere (kramen, die het geheel bij eene wandeling zoo gezel lig maken, dan krijgt men de overtuiging, dat voor kermisvrienden hier heel wat te genieten zal vallei'. Ook in het Westdeel van den polder heeft men nirt stil gezeten. Immers, daar zal Maandag een hard draverij gehouden worden om mooie prijzen en Dins dag: daarop eene ringrijderij voor het café van den heer Jonker. I Telegrafisch Weerbericht. 22 JULI. I VERWACHTING. Zwakke zuidelijke tot zuidwestelijke wind. Lichtbe- wolkt, droog weer, behoudens kans op onweer. Zelf de temperatuur. Gemengd Nieuws. BOSOHBRANDEN IN CANADA. Uit berichten, die de regeering betreffende de bosch-,. branden in Canada ontving, valt af te leiden, dat ho u verlies van menschenlevens gelukkig niet zoo groot is geweest, als aanvankelijk werd gevreesd. Twee honderd beproefde woudloopers hebben het terrein, waar de brand gewoed heeft, doorzocht en be vonden, dat de meesten, die zich daar in de bosschen ophieldon, aan de vlammen hebben weten te ontkomen. In vele gevallen waren zg. dooden, die vluchtelingen meenden te hebben gezien, lieden, die zich tor aarde geworpen hadden, om zich zoo tegen de verschroeiende hitte te beschermen van de vlammen, die zich boven hen van boom op boom voortplantten. Het aantal dooden wordt op niet meer dan 100 geschat. DE GEESTELIJKHEID EN DE DAMESKLEFDING. Te Napels worden, sedert eenigen, tijd alle dames, die nauwe rokken dragen door het volk vervolgd en beschimpt. Deze botougingen tegen eeu tamelijk on- i schuldige mode zijn blijkbaar te wijten aan ophitsing van de geestelijkheid, die van den kansel laat ver kondigen, dat de moderne kleeding den toorn van God tegen Napels heeft gewekt. Tengveolge van deze middeleeuwsche tooneelen organiseerde de sociaal-de mocratie een tegenbetooging ten gunste van het veroordeelde kleedingstuk en stelde bovendien 1000 J man aan om de dames van de kerk naar huis te ver gezellen en te beschermen tegen beleedigingen van het volk. Overigens heeft de door de geestelijkheid veroor zaakte kruistocht tegen deze kleeding Zaterdag een slachtoffer gemaakt. De menigte had aan het dochtertje van een pro fessor letterlijk de kleeren van het lijf gescheurd. So cialisten beschermden het meisje, verjoegen de aan vallers en flotfen alle priesters die zij ontmoetten, uit. Een door de menigte beleedigde geestelijke. Don di Lorenzo, kapelaan van de hertogin di Presenzano, trok zijn revolver en loste drie schoten. Een jong- mensch werd door een der kogels in het oog getrof fen en doodelijlc gewond. De politie kon den kape laan slechts met, moeite van, lynchen redden, zoo ver bitterd was de menigte- HAMMEN, VRIJ VAN INVOERRECHT. Een eenvoudige boerenvrouw reed onlangs van Lam een dorpje in Beieren naar Bohemen, om haar zoon te bezoeken en hem tegelijkertijd van de laatste slacht twee lekkere hammen mee te brengen. Het was wat vol en nauw in de postkoets; de vrouw wist toch al geen raad met de bagage, en zette zich, ten einde raad, op het cadeau van haar zoon. Bij de grens kwam de douane-beambte en vroeg wie er iets te declareeren had. „Zwoa Schinken bob i," zei de boerin voorzichtig. De ambtenaar keek rond; vroeg, toen hij niets zag: „Waar zijn die dan?" „I sitz drauf," antwoordde het vrouwtje doodern stig. De medepassagiers proestten van het lachen. De ambtenaar liep den wagen uit, nijdig brom mend: „An anders Mal halten Sie wem andern zum Besten! Zóo kwamen de twee hammen vrij van invoerrecht in het Bohemenland. FEN BELANGRIJKE UITVINDING. Een hofmusicus uit Schwerin, Bernard Samiel, heeft etn uitvinding gedaan welke voor bespelers van blaasinstrumenten van zeer veel gewicht is. De uit vinding is nl. een toestel, dat op elk blaasinstrument kan worden aangebracht en den bespeler in staat stelt, 'de langste phrases en fermaten zonder adem te scheppen uit te voeren. De uitvinding is dezer dagen t- Bayreuth beproefd; de hoboist Lauschmann kon na slechts enkele uren oefening het instrument volkomen bebeerschen, en dat het voldeed, bleek wel hieruit, dat Lauschmiann. de bekende) althobo solo in de in leiding der derde acte van Tristan und Isolde (de z.g. „traurlge Weide'") in éen adem kon uitvoeren. Op de tioonvoortbrenging en klankkleur heeft het toe stel niet den minsten nadeeligen invloed. Samiel heeft dus alle kans." een belangrijke evolutie in de phra,- seering der blaasmuziek alsmede in de compositie Voor deze soort van instrumenten te hebben, tot stand 'gebracht. MUZIEK ALS GENEESMIDDEL. Een dei- nieuwste geneesmethoden wordt door een zeer muzikalen Deenschen dokter toegepast, die van meening is, dat vooral op geest en gemoed de muziek van machtigen invloed is. Hij heeft een klavier laten bouwen, dat boven de toetsen een soort rustbank heeft, waarin de patiënt liggen gaat. De dokter zet zich dan aan het klavier, dat zich zeer in de nabij heid, onder de zieke hevindft, en begint te spelen, zachte, fijne harmonieën en melodieën die een vrien delijke rust ademen, en als een lentekoelte langs het hoofd van den lijder strijken. De zachte, rustige muziek, beweert de geneesheer, is meer zenuwsterkend dan welk middel ook. Lijders aan hardnekkige slapeloosheid wist hij door zijn melo dieus muzikaal ruischen in een verkwikken den slaap te spelen, en zijn spel verdreef angsten en melan cholie. De nieuwe geneeswijze is reeds bij de weten schap ingelijfd onder den naam van musico-therapie. Nagekomen Berichten. NOORDBRABANTSCHE VERKIEZINGSPRAKTIJ - KEN. Als merkwaardig staaltje van Noordbrabantsche verkiezingspraktijken zendt men het volgende strooi biljet aan de N. Rott. Ct.. dat te Woensel verspreid is R. K. KIEZERS VAN WOENSEL. Als gij straks naai' de stembus gaat, denkt dan een oogenblik na. 1 In deze dagen van strijd is veel gezegd en veel gelasterd. Ware dit niet gebeurd, wij zouden, gezwegen heb ben. Maar wat heeft men gedaan? Men heeft Van Vlokhoven verweten, dat hij heult met de socialisten, en dat hij de kiesvereeniging tou •onder wil brengen. Weet gij, wie en wat Vlokhoven is? Hij is 3 6 jaar Raadslid. Hij is 20 jaar Kerkmeester. Hij is 23 jaar Processie-Meester. Zijn zoon is Priester in Grave. Zijn. dochter is Religleuse in Mierlo. Zijn broeder is Pastoor in Tongelre. Zijn broeder was Pastoor in KesseL Zijne zuster was Algemeen Overste in Schijndel. Zijne zuster is Onder-Overste in St. Oedenrode. Zijne zuster is Opper-Zelatrice der H. Kindsheid en Prefect© der Congregatie in Wonesel. Zou er misschien wel eene familie in Woensel zijn, die meer voor ons Geloof gedaan heeft, da-, die, waartoe de man behoort die men nu verdacht wil makend Moet die man door Roomsche kiezers uit den Raad (gesmeten worden, waarin hij 36 jaar lang zitting had, terwijl zijne twee collega's bij eerste stemming [gekozen worden?! 't Zou eeuwige schande zijn. Protesteer met ons daartegen uit alle macht en stemt eenparig A. VAN* VLOKHOVEN. Vele R.-K. Kiezers. SINT PANKRAS. Het schoolfeest op Vrijdag IJ. voor de leerlingen der laagste 4 klassen don' openbare school is uitstekend geslaagd. Door milde bijdragen van plaatsgenooten, werd do commissie in slaat gesteld' de .kleinen ruim te onthalen op melk, velerlei lekkers, enz. Ook ont ving ietier kind aan het eintlc van dien middag nog een zelf gekozen geschenk als een blijvende herinne ring. Op het schoolplein werden verschillende wed strijden gehouden, terwijl ook nog een wandeling door het dorp werd gemaakt, zoodat de middag om was, voor men er aan 'dacht. EEN KRASSE MAATREGEL. Op do iioeve in Sussex, waar zich dezer dagen mond en klauwzeer heeft vertoond:, wordt al het vee afgemaakt, 1e weten 2300 schapen en lammeren, 86 rundoren en 4 varkens. ROOMSCHE BROEDERS ONDER ELKAAR. Men Schrijft aan „Het Volk" Hoe het hier in Bralxoit hij verkiezingen somtijds toegaat, blijke uit liet volgende: Maandag was het te Gei nerf herstemming voof.yi leden van den gemeenteraad. Daar kwamen 4 leden der 11.-K. kiesvereeniging in herstemming met een .can didaat van „Gemerts Belang", ook oen kiesclub. Veer tien dagen lang hooft Gemert in vuur en vlam geslaan. Van de 660 kiezers kwamlen er 630 op. Do 4 candi- dal.cn der 11.-K. kiesvereeniging zijn gekozen. De oan-j 1 «liclaat van Gemerts Bellang" bleef 9 stemmen in de minderheid. De Ii.-K. kiesvereeniging is do partij >van .den pastoor „G. B." is do partij van den deken. Beide .partijen zijn goed katholiek. Den nacht na «Ie stemming heeft men bij den pastoor; jde ruilen, ingegooid. En in de kerk iheefl men 5 ge schilderde ramen met stecnen er uitgegooid. Natuurlijk afcemeenc veixMilwaardigiug. De gevallen candidaat van „Gcmcrl's Belang" looft f 100 uit voor dengeen die den dader of dc daders aanwijst. Dat doet hij' omdat zijn partij er op aangekeken wordt. Gistermorgen is er een plechtige heilige mis gecelebreerd tot eerherstel van wege die heiligschennis 111 de kerk. De Hoogeerwaarde Vikaris-generaal van het Bisdom, die voor die gele genheid hier was, is ook dien dag bezocht door het bestuur van ..Gemert's Belang', dat bij die gelegenheid niet verzuimd heeft een boekje over de tegenpartij open 1e doen. Beide partijen staan al jaren zoo vij'- andig mogelijk tegenover elkaar. En men bes trijdt el kaar op de meest gemcene en lage onanier. PER TELEGRAAF. HOEK VAN HOLLAND. Alhier kwam het stoomschip Potsdam van de Hol- land-Amerika lijn, met passagiers van New-York naar Rotterdam binnenkomende, In aanvaring met een Oostenrijksch schip. Dit laatste bekwam een lek; de Potsdam liep bij Poortershaven aan den grond. Er zijn geen persoonlijke ongelukken voorgevallen. AMSTERDAM. Den laatsten tijd schijnen er aan het Postkantoor: t<3 Amsterdam verschillende diefstallen te zijn ge schied. Thans is weder door iemand te Capelle een brief met aangeteekende waarde van, f 70 naar Am sterdam gezonden, doch niet door den geadresseerd©: ontvangen. Wel is de brief afgegeven op een blijkbaar valsehelijk onderteeken.de „kennisgeving", zoodat de brief in verkeerde handen is gekomen. ZUIPSCHARWOUDE. De gemeenteraad van. Zuidscharwoude heeft aan den heer Z. G. van der Toom op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van onderwijzer- aan de o. 1. school met ingang van 1 September a.s. Broek op Eangendijk. Te Broek op Langendijk is het 4-jarig zoontje van den heer Boon te water geraakt en verdronken. Pogingen om de levensgeesten op te "wekken moch ten niet gelukken.. - Noordscharwoude. Te Noordscharwoude heeft a..s. Dinsdag de stem ming plaats voor 2 leden van den Gemeenteraad. Be halve de heeren Keeman en Opperdoes, de beide af tredenden, is nog candidaat de heer J. Barten Kz. Deze is de candidaat der aontevredenen over de hou ding van sommige raadsleden in zake de vermindering van het aantal vergunningen. Bedoeling is den heer Keeman te doen vallen. Er wordt voor de candida- tuur-Barteu, dan ook ijverig gewerkt. Binnenkort zal er nog een stemming moeten plaats, hebben, doordat de heer De Geus. tevens wethouder, zijn ontslag' heeft genomen, tengevolge van verwikke lingen mot den Burgemeester. EEN WONDERBARE GENEZING. Uit Lourdes schrijft men aan De Tijd: Het „Journal de la Grotte" bevatte iu zijn voor-, laatste nummer een officiëel proces-verbaal der ge nezing van mej. E. Martin, te Rotterdam, een ge nezing, die plaats had. tijdens den laatsten Holland- schen pelgrimstocht te Lourdes. Zeer getrouw wordt het feitenverloop medegedeeld. In het procesverbaal wordt echter ook melding gemaakt van de bevindin gen der genees heeren, die de genezene na haar te rugkeer te Rotterdam bezochten. Dr. Boissarie, die zich voor het geval zeer interesseert, was zoo wel- 'willend, mij iu het Bureau des Constations inzage te geven van de verklaringen dezer geneesheeren. w. o. vooral die van den niet-katholieken dr. C. Kodde zeer belangrijk is. In November 1907 had dr. Kodde het volgende attest geschreven: „Mejuffrouw E. Martin is lijdend aan longtuberculose. Ondanks alle zorgen en rust gaat de zieke achteruit, zoodat ik haar ongeneeslijk acht." Den 26sten Mei echter van dit jaar, vier dagen na de genezing, verklaarde hij eveneens schriftelijk en als gevolg van .een expresselijk daartoe ingesteld onderzoek, dat mejuffrouw Martin een goede gezond heid geniet." Nog merkwaardiger is hel getuigenis, den 1 kien Juni j.1.. dus twintig dagen na de genezing, lafgclcgd doorl den Amslerdamschon hoogteoraar, dr. Pel, die con stateerde. dat de vroegere patiënte „volstrekt geen spoor van ziek Ie ineer vertoornde en ecu volkomen goede ge zondheid geniet." Met bovenstaande verklaringen klopt volkomen die van dr. Koning, dat mejuffrouw Martin volkomen genezen is. Plaatselijk Nieuws. GEMEENTE SCHAGEN. Ingeschreven van 15 tot 22 .Jul'i 1911. Geboren Mary Vincent ia, dochter van Jhr. Johan; PieIer Willem van Doorn en van Wollera van Rees. Ondertrouwd: Klaas Langereis, oud' 22 jaren, winke-, lier wonende te Schagen en Catliarina Hendrika Zec-f ,man, oud 23 jaren, zonder beroep, wonende te Schagen/ BENOEMD. De heer De Moei alhier, beambte bij Sander's ef fectenkantoor, is met ingang van 1 Augustus als zoo danig geplaatst aan de disconto- en effeetenhank te! Amsterdam. SCHAGER PAARDENLOTEN. De Vereeniging tot bevordering van den bloei der nieuwe October-paardenmarkt zal met de uitgifte van de loten voor hare op 3 Oetober te houden verloting dezer dagen beginnen, 't Doel der Vereeniging breagt .natuurlijk mede, dat er paarden, hitten en veulens,, enz. als prijzen, op de markt zullen worden aange kocht.. De hoofdprijs zal eene waarde vertegenwoordigen van f 600. Er worden 15 duizend loten uitgegeven a f 0.50 per stuk. Voor verdere inlichtingen verwijzen' we naar de advertentie in dit nommer. Voor het goede doel, nl. het stichten van bloeiende paardenmarkt, wat in veler belang zou zijn, hopen wo van harte, dat de loten even grif van de hand zullen gaan als de Paaschtentoonstellingsloten. j SLECHTS DRIE. 1 Voor de betrekking van eerste onderwijzer aan do gemeenteschool1 alhier, hebben zich drie sollicitanten aangegeven. LANTAARN-UURWERK. Bij wijze van proef is op 5 lantaarns in onze ge meente ©en lantaarnuurwerk geplaatst, systeem Kulch- mann en Gaulis. Dit uurwerk bluscht en steekt de lantaarn automatisch op. Het bezit twee wijzers, éen dat het uur van blusschen en dat het uur van opsteken

Schager Courant | 1911 | | pagina 2