illMltl Sitlis- Artistenleed. Woensdag 2 Augustus 1911. SCHAËER 55ste Jaargang. No. 4960. COURANT Dit nummer bestaat uit 1 blad. Bestond aanvankelijk het plan dat de Katholieken het branden was. Laat ons hopen, dat deze gespaard Binnenlandsch Nieuws. BRANDVRIJ 13 RIETEN DAKEN. Ook in ons land zal weldra de deugdelijkheid van het Duilsche procédé om rieten daken brandvrij te ma ken, worden onderzocht. Het Bouwt. Wbl'. deelt het volgende mede Op verzoek van den heer W. F. C. Schaap, direc teur van gemeentewerken te Arnhem, heeft de géméénté Arnhem een terrein beschikbaar gesteld voor het hou den van de proef met het onbrandbaar rieten- en strooien d'ak. Teneinde het onderwerp nader tot uit voering te brengen zaï een Arnhemsche commissie be noemd worden. Vermoedelijk zal in September a.s. het gebouwtje gezet wordendeii geheelfen winter blijft het staan, om het goed) aan weer en wind blootgesteld te hebben, waarna in het voorjaar van 1912 de brandproef zal plaats vinden. Van meerdere zijde mocht het hoofdbestuur blijken vatt instemming ontvangen betreffende de wenseheMjk- hedd een dergelijke proef te houden. - Wieringen. Tijdens een, hevig onweer dat jl. Maandagmorgen boven ons eiland woedde, werd te Stroe, een koe van den landman N. J. Rotgans en een schaap van den landman L. Mulder door den, bliksem getroffen j en gedood. De arbeider S. de Vries, werd nog tegen den muur zijner woning geslagen, doch kwam gelukkig met den schrik; en een pijnlijken schouder eraf. Op verschillende plaatsen werden de landhekken en palen getroffen en versplinterd. Een verkwikkende regen viel gelukkig bij stroomen neer. Callantsoog. Zondag 6 Augustus a.s. zal alhier vanwege de Noorc en Zuid-Hollandsche Redding-Maatschappij een proef tocht gehouden worden, met de reddingboot, 's Mor gens 9 uur zal de boot te water gelaten worden. Harenkarspel. Dinsdag 1 Augustus jl. hield het bestuur van het Veefonds te Harenkarspel zijn vergadering om over de maanden Mei, Juni en Juli een omslag te maken van het aantal over die maanden verloren stuks vee. Hoewel het mond- en klauwzeer zoo hier en daar nog al wat slachtoffers gemaakt had en daardoor de omslag in vele fondsen duur maakte, had het fonds in deze gemeente geen reden tot klagen. Toch was de omslag over het kwartaal hooger dan in gewone gevallen; Het aantal stuks vee, dat verzekerd was bedroeg 1185 stuks, do omslag per rund werd bepaald op f 1,20, de geheele schade bedroeg f 1422, terwijl er een verlies was te boeken van 13 stuks vee. HOOIOOGST. Waren de vooruitzichten op den hooioogst in het laatst van Mei nog slecht, daarin is door de regens in Juni, in zooverre verbetering gekomen, dat het land thans een middelmatig beschot heeft gegeven. Over het geheel is het gewas in goede conditie bin nen gekomen. De kwaliteit is bevredigend. OUDESLUIS. Tijdens een kort doch hevig opweder dat hier Dins dag tegen den middag woedde, werden twee koeien door den bliksem gedood; een van den heer P. Del ver en een van den heer H. Kroon. Ook werd een. telegraafpaal aan de spoorlijn geraakt. HULDE AAN MINISTER TALMA. Naar de Msb. verneemt, zal, waarschijnlijk in, Den Haag, in de maand September door den Bond der R.K. Werklieden ver een jgingen een groota betooging wor den gehouden om dank te brengen aan Minister Tal- ma voor hetgeen, hij op het gebied der sociale wet geving heeft verricht in het belang van den arbei der. gezamenlijk met de overige Christelijke arbeiders zon den betoogen, om verschillende redenen is van dit samenwerken afgezien. OSCAR CARRÉ, f Naar wij vernemen,, zal het stoffelijk overschot van Oscar Carré, Donderdag te Kopenhagen in de kerk worden begraven. In, November wordt het lijk naar Amsterdam vervoerd, om in het eigen graf der fa milie Carré op Zorgvlied te worden bijgezet. MISPLAATSTE GRAP. In een der bladen, kwam het volgende bericht voor; „Dr. A. Dupont, geneesheer-directeur van Lozen- oord te Ermelo, viel de hooge eer ten deel, door H. M. de Koningin benoemd te worden tot lijfarts van H. K. H. Prinses Juliana. Het eerste consult heeft reeds Dinsdagmiddag ten paleize te Soestdijk plaats gehad. Naar aanleiding daarvan schrijft onze correspon dent te Ermelo: Bij onderzoek is gebleken, dat de heer Dupont de dupe is geworden van iemand, die meende zeer grap pig te zijn. Genoemde heer ontving een soortgelijk schrijven, onderteekend dr. Pot natuurlijk valsch en spoedde zich naar Soestdijk. Bij de politie was inmiddels een telegram ontvangen (van denzelf den persoon?), dat een gevaarlijk sujet op reis was naar Soestdijk en 't op prinses Juliana voorzien had. Dr. D. werd nu nagegaan door een paar recher cheurs en werd op 't paleis lang niet vriendelijk ontvangen en ten slotte weggestuurd. Door dr. D. is een aanklacht bij de justitie inge diend. Tel. I COMMISSIE VAN AANSLAG BEDRIJFSBELAS- TING. I Tot leden der Commissie van aanslag) voor de be lasting op bedrijfs- en andere inkomsten. rijn benoemd te ALKMAAR I, voor de gemeenten Bergen, Schoor!, Egmond-Biimen, Egmond aan Zee, Koedijk Oudorp, Sint Pankras, Broek op Langendijk, Noordscharwoude, Zuidschanvoude. Warmenhuizen, Ileiloo, Kimmen en Akersloot de heeren J. Groot Cz. te Egmond-Binnen en J. Blaauboer te Heiloo, en tot plaatsverv. leden de heeren J. Oldenburg te Bergen cn D. Slot te Broek op Langendijk; tot idem te HOORN, voor de gemeenten Hoorn, Berk hout, Avenhorn, Oudendijk, Beets, Wognurai, Sijbekar- spel. Spanbroek, Hoogwoud, Obdam, Opmeer en Hens broek de heeren P. Eijken te Hoorn en M. Taconis te Spanbroek en tot plaatsverv. leden de heeren F. A. J. Kaag te Hoorn en H. Stam te Oudendijk. SIJBEKARSPEL. Tot zetter voor. 's Rijks directe belastingen te Sij- bekarspel1, is benoemd de heer Coraelis Klaver Rz ter vervanging van wijlen den heer Jan Bakker Cz. GROOTE HEI- EN BOSCHBRANI). j Men schrijft uit Boxtel dd. 30 Juli aan de s-Hert. Courant" j Hedenmiddag zagen we in Westelijke richting groote rookwolken opstijgen, maar spoedig wist men zeker, dat blijft. Bij het huis van Verhoeven heeft men een 1e- genbrand aangestoken om de boerderij te vrijwaren; bij deze boerderij bevindt rich de kleine brandspuit, die als het ten kwade wil, slechts weinig doen kan bij gebrek aan wal er. Het laat rich aanzien, dat de brand rieh nog enorm zal uitbreiden, want bij den avond zag men een vuurgloed van de Huisvennen tot Balsfoort eni aan blusschen valt niet te denken. Wel is de brandweer op haar post, maar zal weinig kunnen uitvoeren. Naar wij vernemen is de burge meester reeds ter plaatse geweest. Laat ons hopen, dat de brand rich niet naar Boxtelsche rijde verder uitbreidt, dan zouden ook bij dit droog weer enkele boerderijen niet veilig rijn. Men schat het brandende gedeelte op 4 k 500 H.A. Tusschen Boxtel en Esch woedt een groote bosch- brand. waarschijnlijk een voortzetting van den grooten brand, die Zondag reeds in die omgeving heeft gewoed, j Honderden hectaren bosch rijn, reeds verbrand. Door wegkapping van boomen en struiken en het graven van sl'ooten tracht men het vuur meester te worden. AANSTAAND WATERGEBREK IN AMSTERDAM. In de Amsterdamsche bladen wordt vanwege het Gemeentebestuur gewaarschuwd tegen een te ruim ver bruik van duinwater, omdat door de buitengewone warmte het gebruik van water zoodanig is toegenomen, dat de voorhanden inrichtingen in de winplaats dei- waterleiding nauwelijks het benoodigde water kunnen leveren. Omtrent het enorme verbruik werd de directie der gemeente-waterleidingen het volgende medegédééld'. Verleden jaar was het maximum-dagverbruik aan duinwater 47000 lrub. M. Dit maximum bedraagt thans 51000 kub. M.; het is nog nimmer zoo hoog gestegen. Op Zaterdag 22 Juli werden door het pompstation Lei duin ongeveer 50.000 kub. M. duinwateropgepompt en naar Amsterdam gebracht. Op Vrijdag 28 Juli en op Zaterdag 29 Juli was deze hoeveelheid ruim 51000 kub. M. Het pompstation te Leiduin heeft een maximum capaciteit van slechts 40000 kub. M, per 24 uur. Slechts door beide machines te laten werken, zoo dat er geenerlei reserve was, slaagde men er in de vér- eischte hoeveelheid op te pompen. Echter is 51000 kub. M. in 24 uur bij een druk van phn. 30 M. in het stadsbuizennet wel het maximum, i dat men thans bereiken Iran, ook al met het oog op de veiligheid der transportbuis. Mocht het verbruik nog meer toenemen, dan zal1 men er toe moeten overgaan den druk in de stad geleidelijk te verminderen. Zoo doende bestaat er gevaar dat de bovenhuizen van wa ter verstoken zullen worden. Ook in- 1903 deed rich het geval, doch toenmaals waren én de capaciteit én het verbruik veel geringer. DOOR DE WARMTE. Een der werklieden aan de aarden baan voor de verharding van den weg HavelteWapserveen, be vond rich j.1'. Zaterdagmiddag, in gezelschap van zijn zwager, op weg naar rijn woning te Vledderveen. Eerst per fiets, stapten zij daar af. Het was zoo benauwd warm. Na ccnige oogenblikken zakte bedoelde werkman, door j het geen brand van huizen was. De groote hei, bedekt [de walm te bevangen, ineen en was een lijk. met bossdien, loobchoorendc aan den heer Hoogenvou vmaïlnrara urn,™, alhier, sloml in brand. Na deal middag hoorden we VOORBEELDIGE KIEZERS. dat de brand zich uilbrcidele tot Campuia behoorende!. I BlJ, de herstemnni^ voeir den gemeenteraad jewamen aan den heer Van Tienhoven. We zijn den bran<l <le 259 te Buitenpost er 25 steinmcn. Vier in oogenschemw wezen nemen en stonden verbaasd over 1rijksveldwachter te Am- de Uiljvcstrcktheid. Do brand is waarschijnlijk ontstaan I gedetacheerd is. i bij de Huis vennen en breidde rich langzamerhand uit. VERDRONKEN. j 's Middags omstreeks zes uur zal1 hij wel een lengte I Nabij de strandbatterij te Scheveningen. is gister- bereikt hebben van ongeveer een uur gaans. Aan blus- namiddag een 14-jarige knaap, wonende aan de Ge- srihen valt niet te denken, hoewel vele menschen bezig dempte Sloot te 's-Gravenhage, verdronken, rijn. Op Campina is men druk bezig' de rogge, die op had m€;t eenige makkers een houten paal, die oppers staat (er slaat nog een macht) binnen te halen. °P het strand lag, in zee gerold én was er toen op Daarnaast staat vele rijpe haver, die morgen verpacht eaan zitten. Daar het eb was, dreef het voorwerp al wordt, hierneven staat hei en ruwigheid van bijna een Tei"der en. verder in zee en toén, de jongen er af halven meter, die reeds op verschillende plaatsen aan klom> had hij blijkbaar geen grond onder de voeten. Voor de oogen van een groot aantal menschen. on der wie geen enkele die kon zwemmen, verdronk hij; Zijn lijk is nog niet aangespoeld. DOOR BIJEN GESTOKEN. Te Barneveld is een kindje van den landbouwer W. van Surksem door bijen bijna doodgestoken. Niet minder dan 35 angels moesten den kleine uit; het hoofdje worden getrokken. EEN KOOPJE. Met het naar Europa vertrokken, stoomschip „Ko ning Willem III" was van Soerabaja te Batavia aan gekomen de architect Van Raalten met zijn groot gezin, aan, weikeu ambtenaar wegens langdurigea dienst een jaar buitenlandsch verlof ls verleend. Toen hij zijn reis wilde voortzetten, werd hem echter door den kapitein medegedeeld, dat bezwaar bestond, op grond van de verklaring van den scheepsdokter, dat het jongste kind, dat eenige jaren oud ie, aan kink hoest zou lijden. Ofschoon de heer Van Raalten deze verklaring bestreed uit hoofde van de bevinding van een aldaar geraadpleegden geneesheer, moest hij met al zijn goederen, die gelost werden, achterblijven en ziet zich nu voor het hoogst onaangename feit ge plaatst, dat hij, gedeeltelijk ook wegens de groote ruimte die hij behoeft, in, den eersten tijd althans niet met een der Nederlandsche mailstoomers, zijn reis kan vervolgen. WEERLICHT. Omstreeks tien, uur gisteravond zag men in het; Oos ten voortdurend lichtstralen. Er naderde, naar het scheen, een donderbui. Merkwaardig was, dat het greotete gedeelte van den hemel totaal onbewolkt was, zoodat de sterretjes flonkerden in al hun pracht. Het weerlichten duurde uren achtereen. In de verte kon men het hooren rommelen. Soms scheen de ge heele hemel in brand te staan. Een onweer in den eigenlijken zin was het evenwel niet. '8 Avonds, na warme dagen, komt 't moer da,n eens voor, dat dit meteorologisch verschijnsel wordt waar genomen. Gewoonlijk neemt men de electrische ontla dingen in het Westen even boven den horizon waar. Daar bevindt zich dan een wolkenbank, schijnbaar niet van plaats veranderende. Wanneer den volgenden och tend de zon boven de kim komt, lost deze wolken bank voor een gToot gedeelte op, terwijl bovendien de hei-flikkerende bliksem in het veel lichtere zonlicht verdwijnt. Vandaar dat „weerlichten." uitsluitend in den nacht wordt waargenomen. Een gewoon weerlicht onderscheidt z'.ch van het onweer, doordat geen „strajen" worden waargenomen. Men ziet een groot gedeelte van den hemel witaclitig- blauw verlicht. In werkelijkheid bestaat er echter wel degelijk een, bliksemschicht. Deze wordt echter aan ons oog onttrokken, door wolken, die zich meer in onze nabijheid bevinden. Het gevolg is, dat bet licht weerkaatst in den op den achtergrond aanwezigen Molkensluier, zoodat het ons voorkomt, dat er een „vlak-ontlading" plaats vindt. Dat men bij weerlichten veelal van den donder niets bemerkt, ■'.moet in hoofd zaak daaraan worden toegeschreven, dat in den nacht htt licht sneller tot ons doordringt en ons gemakke lijker bereikt dan het geluid. Echter kan bovendien de ontlading in de hoogere luchtlagen nlaals vinden, zoodat het geluid slechts voor een klein gedeelte de aarde bereikt. ZUIDSOHARWOUDE. Bij de Dinsdag gehouden verkiezing van een, lid. van het bestuur der Banne Zuidscharwoude werd gé- kozen de heer W. de Boer. HOOGWOUD. Maandagmorgen omstreeks 7 uur sloeg tijdens een onweer de bliksem in een hooiklamp van den heer G. A. de Boer. Een groote hoeveelheid ging verloren. De brandspuit welke gehaald werd, verleende de noo- dige hulp. DOOR EEN SLANG GEBETEN. Met den door een adder gebeten arbeider J. Wes- Feuilleton. ROMAN van PAUL HöCKER. 17. Hella keerde zich langen tijd slapeloos op haar leger 6tede om en om. Zij hoorde op de torenklok elk uur slaan. Een onbestemde onrust greep haar aan. Tegen den morgen stond zij op, ging aan het venster staan en keek in den witten winternacht naar buiten. De afnemende maan scheen nog. Diepe vrede lag buiten. Thomas sliep nog. I-Iet deed Hella innig leed, dat hij geen ander middel had geweten om zijn onrust en ontroering meester te worden dan de wijnflesch. Juist gisteravond toen zij zoo innig had verlangd om eens met hem te spreken. Lang lag zij nog wakker op haar legerstede en luis terde naar een vreemd kloppen in haar binnenste, dat haar herinnerde aan het kind, dat haar geboren zou worden. Met vochtige oogen .vervuld van een heerlijke weelde, sliep zij eindelijk in. Den volgenden morgen was het Hella een stil ge noegen om met haar man over deze heerlijke verwach tingen te spreken. Er waren brieven. Heinz was weer naar Berlijn verplaatst, was daar aangesteld aan een regeeringsgebouw. Het was met weinig blijdschap blijkbaar, dat hij deze mededeeling deed. Het ver moeiende leven In oen groote stad pakte hem steeds te veel aan- En bovendien was het leven, in Berlijn zoo duur. „De arme Jongen," zeide Thomas met een mede lijdend lachje. „Hij heeft verpleging noodig." Hella meende, dat zij hem wel een bedrag in geld konden zenden. Zij wilde aan den geheimraad Von Redern schrijven en dezen vragen, de afrekening te bespoedigen. Dadelijk na het ontbijt verscheen de theaterbedien- de. Hij was weer zeer ongenaakbaar. „Excellentie verwacht mijnheer den hof kapelmeester om elf uur op het kantoor." Maar de intendant was er om elf uur nog niet. Wel de tweede excellentie. „Neemt u maar plaats In de ontvangkamer," zeide de rendant uit de hoogte. „Excellentie is nog op het slot." In de bibliotheekkamer ging Thomas maar zitten en wachtte. Eindelijk verscheen baron Rij berg in pels en cylinder en liep vluchtig groetend hem voorbij. Eerst werd de rendant binnengeroepen. „Mijnheer Brandt!" riep deze een poos later op een toon, die reeds weinig goeds voorspelde. De intendant was weer heel beleefd, zeer welwil lend, maar aalglad. „Ik heb over alles eens nagedacht, inlichtingen in gewonnen, ben ook bij Zijne Hoogheid geweest, maar wij zijn verplicht, de reglementen te handhaven. Het is u bekend, dat een employé van de hofopera niet meer te handhaven is, zoodra hij in een strafzaak verwikkeld raakt." Thomas knikte. „Ik heb dus mijn ontslag?" ,,U verstaat mij geheel en al verkeerd, mijnheer Bfandt. Niet ontslagen, dat staat het reglement ons niet toe, maar buiten functie gesteld. Uw salaris zal u voorloopig worden uitbetaald. Maar tegenover uw vrouw moet ik jammer genoeg wegens haar debuut van gister van ons recht gebruik maken en het con tract vernietigen. Zooals de rendant mij zooeven mee deelde kan zij beschikken over haar salaris over de maand Januari." Een handdruk en Brandt kon, vertrekken. Op den thuisweg overlegde Thomas Brandt, of hij niet beter gedaan, bad, rondweg zijn ontslag te vragen. Eenige bezigheid zou hem na de ervaringen van gister toch niet worden toevertrouwd. Wat voor nut had het, hier te Terzuren en van treurigheid te vergaan? Hella had van de audiëntie bij den intendant niet veel beters verwacht. Zij nam het bericht dan ook zonder eenige ontroering in ontvangst. Met het plan van Thomas om heen te gaan en in Berlijn te pogen een betrekking te zoeken was zij het dadelijk eens. Het beste was, dat zij in een der voorsteden een be scheiden woning huurden waar zij ook Heinz een onderdak zouden kunnen geven. Voor eenigen tijd moest Hella haar optreden in opera's toch opgeven. Een telegram ging er naar Heinz. Hij moest Hella afhalen en behulpzaam zijn met, het zoeken van een goede woning. De koffers werden gepakt en, het kleine huishou- den opgebroken. Op den vijfden, dag vond Helia in Zehlendorf, in een van de oudere huizen daar, ongeveer wat zij noo dig had. Het waren drie kamers met een meidenka mer, een keuken en daarachter een tuintje. Voor Heinz was boven een ruim kamertje voorhanden. De woning moest eerst nog .gemeubileerd worden. Van den geheimraad had Hella op haar herhaald schrijven weer een ontwijkend antwoord gekregen. Zoodoende moest zij bij haar inkoopen zeer zuinig zijn. Zij ging dus met een meubelmagazijn een over eenkomst aan op afbetaling. Thomas moest deze ver klaring evenwel mede onderteekenen. Hij zond haar de verklaring, maar de toon van het begeleidende schrijven was alles behalve opgewekt In een weinig feestelijke stemming hield Hella haar intocht De derde kamer beneden bleef voorloopig nog on gemeubileerd. De paar maanden die er nog zouden rerloopen voor deze kamer noodig zou aijnj wilde Hella benutten om dit vertrek zelf in te richten. Zij was vlug in allerlei handwerken. Het kleine hei ligdom, dat baby moest opnemen, moest zoo licht en zoo vroolijk mogelijk worden ingericht Eindelijk kon zij haar man schrijven ,dat alles tot zijn ontvangst gereed was. Hij behoefde alleen den pianofabrikant opdracht te geven voor het vervoer van den vleugel te zorgen. Maar er kwam geen antwoord van hem. Zij wachtte vol ongeduld op elke post Den eene.-i 'dag na den anderen verliep. Ook Heinz werd bezorgd. Eij telegrafeerde. Er. daar kreeg zü d« vernietigende boodschap uit de gevangen/s, dat Thomas op het oogen blik van vertrek gevangen genomen was, ver dacht ais hij werd te willen vluchten. Eerst heette het, dat het geval Brandt reeds mid den, Februari voor zou komen. Een paai- gewichtige getuigen bevonden, zich evenwel in het buitenland, on der wie de vroegere dirigent van de zomeropera. Natuurlijk moest Hoppinger zelf ook komen; deze was tegenwoordig in de Rivièra. Maar de dokter wilde niet hebben dat de zwaar-zieke man in de wintermaanden deze verre reis deed. Zoo werd het verhoor uitge steld tot einde Maart. Hella deed alles om haar man vrij te krijgen, maar het mocht haar niet gelukken. Zij reisde meermalen naar de residentie en bezocht daar alle personen, van wie zij kon veronderstellen, dat zij den noodigen in vloed hadden. Maar het was alles tevergeefs. De verdenking, dat Thomas Brandt zou vluchten, ■grondde de rechter op het feit, dat de kapelmeester zijn functie aan het hoftheater had neergelegd en van plan geweest was naar Berlijn te trekken, zonder dat hem daar een vaste betrekking wachtte, en 'n vaste woonplaats door hem kon worden aangewezen. Hella bewees, dat dit laatste bezwaar nu geheel ver vallen was en de advocaat Bernheim zette het ten slotte door, dat de rechter zich bereid verklaarde den gevangene voorloopig op vrije voeten te stellen, mits een flinke waarborgsom werd gestort. Maar de groot heid daarvan maakte het bijeenbrengen ervan onmo gelijk. Naast de strafvervolging liep nog steeds de eisch van schadevergoeding van Hoppinger tot een bedrag van honderdduizend mark. De waarborgsom werd op vijfduizend mark gesteld. De twee ontmoetingen die de belde echtelieden had den in dezen tijd steeds in tegenwoordigheid van een beambte, woelden in beiden slechts de vertwij feling opnieuw op. Thomas deed zichzelf geweld aan, hij wilde zich manhaftig toonen. Maar ontstellend j werkte toch Helia's smart op hem, wanneer de be ambte hen aanmaande afscheid te nemen, omdat de I tijd verstreken was. I Hella reisde naar Hannover. Eerst naar haar zus ter. Anna weende met haar, maar kon haar niet hal penj Meer dan ooit; was zij van tante LUI afhan kelijk. In Roberts nalatenschap was alleen maar ge vonden een depotbewijs voor rond honderdduizend mark. Waai- de rest gebleven was, daarvan had nie mand eenig denkbeeld. Ook was er geen enkele aan wijzing wat er van dit bedrag aan Hella toebehoorde. Ontsteld keek Hella haar zuster Anna aan ..Anna, om Gods wil dat is toch niet mogelijk?" ,,Ik weet zelf niet waar nifjn hoofd staat, waar van ik moet leven met mijn klein pensioen met vijt hinderen'. Wanneer tante Lili mij niet helpt....'" „Maar je weet toch wel Anna. dat Robert steeds al mijn geld heeft beheerd? Zou dat alles dan op gebruikt zjjn? Door mij?" „Hij heeft dikwijls genoeg gezegd, dat jfi heel veel geld noodig hadt, en hij moest steeds papieren verkoopen. Elk kwartaal was het weer hetzelfde. Hij heeft je daar toch dikwijls genoeg over geschreven." ..Dat hij mijn kapitaal tot deze hoogte had moeten aanspreken? NooitAnna, bezin je toch, wij moeten het daarover toch eens worden." Nu weende Anna weer. „Wat kan ik daaraan doen? Ik begrijp van al die dingen niemendal." Hella omhelsde haar zuster, tilde haar kin op en dwong haar, haar in de oogen te kijken. „Lieve An- na lieve kleine Anna, ik smeek je ach hel gaal mij zoo slecht, ik sla geheel alleen ik heb het geld noodig. Ik heb het noodig voor Thomas, *k moet hem er uit hebben, uit dat vreeselijke. ellendige huis. Ik verga van alle ellende. Anna, kom lieveling ga met mij mee naar den geheimraad. Je zult verkla ren, dat ik al mijn geld aan, Robert heb toevertrouwd. Weet je nog wel toen wij allen samen van den no taris kwamen? In de Wilhelm straat? Waarachtig An na, ik wil je niet berooven. Ik wil wel van alles af stand doen. Maar zie je, die vijfduizend mark, die moet ik hebben, en nu dadelijk. Geen nacht mee'-' mag hij in dat ellendige hok blijven. Dat verdraag ik niet langer. Ach lieveling, als je hem daar eens hadt gezien- Ond en vervallen ziet hij er uit. Die frissche, bloeiende, overmoedige menschEn nu opgesloten als een wild dier in zijn kooi." Snikkend zonk zij voor haar zuster op de knieën. Ook Anna snikte luid. De kinderen hadden steeds luid in de kamer hooren spreken. De oudsten kwamen binnen, bleven eerst besluiteloos staan, met den vin ger in den mond, in de open deur, maar dan liepen zij luid huilend op hun moeder af, aan wie zij zich vastklemden. Anna stelde haar kinderen gerust en vertelde haar zuster, dat zij haar vermogen moe3t behouden, terwille van haar kinderen, zij had niet het recht, ook maar iets aan een ander af te staan. „Dat heeft ook de geheimraad gezegd, Hella. Ga een voudig naar hem toe en luister naar hetgeen hij je zal zeggen. Het voogd ij gerecht verlangt rekenschap van eiken cent." Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1911 | | pagina 1