T rekhonden. T.D NaaimacMnes. EEN HUIS, Iliflirprij op fietsen en BMbitastaclit, Boerenkoolplanten. Kruiden-Azijn, een Smidsknecht, grauwe erwten Schildersknecht garantie, N.=Niedorp. Schager Paardenloten S. Bregman, Gedroogde Suikerpulp, Breukbanden KATGOOIEN, b oerenknecht C. ROGGEVEEN Cz., ZADELMAKERIJ, Roggestroo N. V. Het Landbouwhuis, een Burgerdienstbode, H. H. Landbouwers. achttien prijzen Murwe Lijnkoeken feiDg op verschillende plaatsen van den rechter-Rijn oever zelf gelegenheid gezocht om zich in den stroom te verkoelen. Honderden personen, mannen, vrouwen en kinderen, togen dagelijks naar den Rijn om te baden. Het noodlottig gevolg daarvan is geweest, dat ver: over de 100 personen in de laatste weken bij Keulen verdronken zijn; geen dag ging er voorbij, r>£ er waren 3 a 4 slachtofers. In de nabijheid van Rodenklrchen was een gewilde badplaats, waar dage lijks duizenden menschen, heengingen om te baden. De tram was niet in staat al die menschen, te ver voeren. Hoewel het baden verboden, werd, zag de politie geen kans het te verhinderen. Het kwam af en toe tot geregelde gevechten en jachtpartijen tus- scheu politie en half of heel uitgekleede lieden, en er vielen tooneelen voor, die onbeschrijflijk grappig" waren. Het Rijnbad te Rodenkircben heeft echter een groot aan,tal slachtoffers geëiscbt. Maandag o.a. alleen ver dronken er niet minder dan 12 personen. Wanneer de menschen zich iets te ver waagdeD, werden zij met den stroom meegesleurd en daar er geen red dingsmiddelen bij de hand waren, verdronken zij in den regel. Men dringt er nu bij de autoriteiten op aan. dat zij veilige en behoorlijke badgelegenkeden in den Rijn zullen maken. AMERIKAANSCHE SCIIE1ÜING SKOORTS De scheidingswoede is een ziekte der Amerikaansehe vróuwen, die reeds sedert jaren steeds verder om zich heen grijpt, maar, denkelijk door de ondragelijke hitte, dezen zomer een bepaald angstwekkenden omvang heeft verkregen. De statistieken, gepubliceerd door het volkstellings bureau te Washington, stellen dezen misstand in het licht met behulp van al te duidelijk sprekende cijfers. Tien procent van alle huwelijken, die in de Unie gesloten worden, worden by rechterlijke uitspraak ontbonden verklaard, en gemiddeld duurt dan het echtelijk geluk niet langer dan vijf jaren. Tooneelspelers en kunstenaars blijken er het vlugst by, om Hymen's rozeketenen ruwelyk te verbreken. Daarop volgen de handelsreizigers, die het eveneens niet lang onder het huwelijksjuk schijnen te kunnen uithouden, kooplieden, beambten, enz. De Amerikaansehe geesteiyken blijken het stevigst aan den buiselyken haard te zyn verbonden. Deze toestanden zyn alleen hierdoor verklaarbaar, als men bedenkt, dat de scheiding van ontevreden echtparen al heel gemakkelijk in zyn werk gaat, dat zy tot een mode kwestie is verworden, en dat men er prat op gaat, de scheiding tot een aardige grap te maken, en de onmogelijkste echtscheidingsgronden aan te voeren. Een paar bekende processen der laatste jaren onthullen in dit opzicht verwonderlijke motieven. Zoo vroeg Helen Alderich scheiding aan, met een lijfrente van EOOO dollar 's jaars, omdat haar man haar ..wreed behandeld" had. Waarin bestond die wreedheid? „Als wy samen in de auto uitreden, beloofde hij me eerst heel langzaam te rijden. Maar onderweg vergat hy zyn belofte en reed zoo snel, dat ik me slechts met moeite vast kon houden, en vreesde, myn gezondheid te schaden", aldus de schoone Helen. En de rechtbank vond die reden volmaakt geldig, kwam niet op den inval tegen de klaagster te zeggen „Blijf dan thuis, mensch, als je niet tegen hard rijden kunt"! en veroordeelde den onwaardigen echtgenoot, tefwyl hem ook het kind werd afgenomen. Een andere dame uit de hoogere kringen, Mary Erny, eisehte echtscheiding, wyl haar man, een ryk landeige naar, sinds zy hem had leeren kennen, d.w.z. sedert elf jaar geen bad had genomen. Zy kreeg haar zin, en de scheiding werd uitgesproken. Daar is méér voor te zeggen, Maar ook de man wordt in het huwelijk niet zelden zwaar geplaagd. Zoo verscheen er voor de rechtbank van-Reno een echtgenoot, die zich bitter kwam beklagen over zyn vrouw. Deze jonge dame, die aan ijskoude vosten sukkelde, beweerde dat zij deze niet anders warm kon krijgen, dan door ze neer te vleien op den rug van haar heer en meester, en deze hield nu vol, dat de last dezer ysvoeten hem rheumatiek en leelyke verkoudheden had bezorgd. Hem werd recht gedaan men bevrijde hem van de koude voeten zy'ner vrouw. EEN KOOKEXAMEN VOOR AANSTAANDE VROU WEN. Het Noorsche Parlement, dat den naam heeft op het gebied van de vrouwenbeweging al buitengewoon voor uitstrevend te zyn, heeft al meer dan eens de vraag overwogen of 't niet wenschelyk zou zyn hot huwelijk van 'n aantal bizondere bepalingen afhankelijk te maken Nu moeten de Noorsche volksvertegenwoordigers weer plannen voor een geregeld huwelykexamen besproken hebben. Ieder Jong meisje, dat wil trouwen, zou eerst het bewy's moeten leveren, dat ze kan naaien, wasschen maar vooral dat ze zelfstandig kan koken. Ryk en arm 'zonder onderscheid van leeftijd of stand, zouden zich aan dit examen moeten onderwerpen. Vooral op koken wordt de nadruk gelegd, want, zeggen de Noorsche volksver tegenwoordigers, zonder goed eten is de echtelijke har monie eigenlijk niet wel mogelijk. IN- EN UITVAD VAN HET HANDELSBLAD Mannie, fluisterde de toilet-lievende jonge vrouw, vindt je het niet grappig. Als een struisvogel schrikt, dan ver bergt hy zijn kop in het zand. Ik wilde, dat hy zyn staart voor eeuwig ergens weg borg", viel de echtgenoot uit, die juist zat te genieten van een hooge hoedenrekening zy'ner vrouw. KOMPLIMENT. j De oude heer Van Berbesteyn is in alle opzichten een man van den ouden stempel. Hy heeft een hevigen af keer van wat hy „moderne fratsen" noemt, en hy i3 j niet gewoon zyn meening onder stoelen of banken te j steken. Onlangs kwam hy in een gezelschap, waarin 1 zich eenïge jongelui bevonden, die, naar de laatste Pa- rysche mode, snor noch baard droegen; elk spoor van haargroei hadden zy zorgvuldig laten verwyderen. De oude heer herkende de gladgeschoren melkmuilen ter- Inauwernood. Zich nijdig van de jongelui afwendende,1 'zegt hy opeens tot de gastvrouw,wier bovenlip door een zacht dons wordt beschaduwdMevrouw, u is de I eenige man in dit gezelschap 1" HOLLANDSCHE STAMDAG IN AMERIKA. l>e Hollanders in Amerika en de Amerikanen van Hollandsehen stam maken groote toebereidselen voor den Nederlüindschen stamdag, die den 2üsten dezer in een park bij Palerson zal worden gehouden. Vele duizenden zullen daar uiting geven aan hel Neder lands ch stamfcewustzijn. De gezant der Nederlanden te Washington en prol. dr. A. V. C. P. Huizinga, de bekende Amerikaansehe wijsgeer-theoloog, zijn door het bestuur uilgenoodigd om de feestreden hij deze gelegenheid uit te spreken. DE GROOTE BETOOGING TE BRUSSEL. .Gisteren is Ie Brussel een kolossale anLi-clericale demonstralie gehouden. De menigte, die daaraan heeft deelgenomen, wordt geschat op minstens 200.000 man. Acht dagen geleden waren reeds 112,000 goedkoope kaarten besteld, met de treinen en andere vervoermid delen arriveerden ruim '10.000 menschen en ook uit Brussel! en de voorsteden namen ruim 50.000 mani festanten aan de botooging deel. De regeering had uit gebreide voorzorgsmaatregelen genomen. Niet minder dan 2000 gendarmen waren te Brussel verzameld, de troepen waren in de kazernes geconsigneerd en in verschillende garnizoensplaatsen stonden, op bevel van den minister van Oorlog, extra-treinen gereed en onder stoom, om, voor hel geval dat er onlusten .zouden uitbreken, terstond troepen naar Brussel te vervoeren. Bovendien, was er te Brussel een .vrij groote macht cavalerie samengeü-okken, terwijl alle soldaten voorzien waren van 30 wacht patronen. De stoet der betoogers werd opgesteld op een groot veld in de nabij held van den boulevard d'Anvers. Boven het veld zweefde een halton captif, waarop, door mid del van plakkaten stond aangegeven, in welke orde- de verschillende provinciën en sleden moesten afmar- cheeren. Om half elf zette het hoofd van den stoet zich in beweging1. Ben aantal ruiters maakte ruim baan. Zij droegen witte standaards, met opschriften om propaganda te maken voor algemeen kiesrecht, leerplicht en tegen de schoolwet. Dan volgden de liberale senatoren en Kamerleden. Niemand van hen is thuis gebleven, be halve degenen, die ziek zijn of wegens hoogen leeftijd den marsch niet konden meemaken. Duizenden zeelieden, metaalarbeiders en andere ar beiders uit Antwerpen droegen op hun hoeden rood blauwe linten en kokardes, waardoor liet samengaan vaii de sociaal-democraten en de liberalen wordt aan geduid. Tailooze andere arbeiders dragen hel blauw omrande portret van den grijzen leider der democraten Jansen op hun hoed. Op sommige hoeden prijken naast elkaar de portretten van Janson en den sociaal democraat Van der Velde. In den stoet ziet men 'n menigte plakkaten, waaroi vaak zeer geestige voorstellingen. Opmerkelijk is dat de sociaal-democraten geen enkel opschrift dra gen, dat betrekking heeft op den klassenstrijd. De stoet was onafzienbaar. Terwijl het hoofd reeds in het park van Saint Gilles aangekomen is, bevinlt zich het grootste aantal der betoogers nog op hot terrein van opstelling. Op het terrein waar zich de spreekgestoelten be binden, werd door een aantal liberale, sociaal-demo cratische en Christen-democratische redenaars gespro ken; deels in het Vlaamsch en deels in het Franseh. De beroemdste redenaars ovan België kwamen aan het woord, zooals Vandervelde, Hymans, Lorand en Massou Reeds een uur lang waren er sprekers aan het woord, en nog was het einde van den reuzen- stoet nog niet aangekomen. Alle redenaars lieten hun toehoorders zweren, dat zij rusteloos de clerlcale schoolwet zullen bestrijden en dan den strijd zullen voortzetten, totdat eindelijk algemeen, en gelijk kies recht en leerplicht verkregen zal zijn. Ondanks de reusachtige menschenmassa, die op do been was, kwamen geen ordeverstoringen voor. Des middags om 4 uur trokken de laatste groepen, van den stoet het stedelijk park voorbij. Het voorbij trekken duurde dus van 's morgens 10% tot 's mid dags 4 uur. Eerst tegen 6 uur bereikte de laatste man het Saint Gilles-park. De muziek in den stoet speelde voortdurend het lied van „A bas la calot- te, a bas les assasins'", dat door tienduizenden mani festanten en, toeschouwers werd meegezongen. Onop houdelijk klonk ook de kreet; „A bas la lai scolaire", ,,weg met de schoolwet!" Nog langen tijd in den avond duurde de drukte en het gewoel voort. Tel. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het ingezonden stukje van den voorzitter der Lib. Kiesv. Burgerplicht te Noord - seLarwoude in het nummer van gister, ben ik zoo i vrij, op te merken, dat van de twee zaken, 1 in het i bewuste bericht uit Noordscharwoude in het num- mre van 15 Aug. genoemd, de eerste door den schrij- ver wordt bevestigd, terwijl, wat de tweede aangaat, ik u hierbij nogmaals verzeker, dat mij van betrouw- I bare zijde is meegedeeld, wat het bericht hierom trent vermeldde. Van een scheeve voorstelling, zooals de voorzitter het gelieft te noemen, is dus hoege naamd geen sprake. Hij leze het bericht nog eens op zijn gemak ha en waclite af. Mijn dank bij voorbaat. DE BERICHTGEVER. GEMEENTE SCHAGEN. Ingeschreven van 1517 Aug. 1911. Geboren: Pieter Cornelis, zoon van Clemens Mel ker en van Antje Komen. Gemeente ANNA PAULOWNA. Geboren: Gerrit, zoon van Leendert Kooij en Ma ria Catharina Kort. Overleden: Johannes Simon Spigt, oud 66 jaren, weduwnaar van Grietje Bras. Aldert van, Mullem, oud 7 maanden, zoon van Adrianus Marinus van Mul lem en van Grietje de Graaf. Plaatselijk Nieuws. MARKTOVERZICHT. Augustus, de tweede Meimaand voor den koebocr, kan niel meer goed worden. Bij overvloedige regens mag het indroge land wat opgroenen. gras van betee ken is komt er niet meer. Geen wonder dus, dat de opruiming van landvee voortgaat, en tevens dat het niet alles kwaliteit is, dat op de votraarkt komt. Dat wie vette koeien in gewicht tegenvallen, vloeit uit een en ander ook al voort, en dat vele weider.s op hunne vraag. heel wat moeten laten vallen is daarvan een noodzakelijk gevolg. Dat geeft tevens een trekkenden handel. Zoo was het ook heden. Prima waar gold 41 a 42 cent. De heer S. Spaans te Barsingerhom verkreeg 345 gld. De handel op Londen is nog zeer onzeker. Niel alleen is de werkstaking aan de havens nog niet geheel afgeloopen, maar ook dreigt er ceno algcineene spoorwegstaking, waaraan dun duizenden zullen deelnemen. Dat zou weer een totale stagnatie in 't vervoer geven. Wel waren de vette schapen bo den iets beter, doch meer met het oog op toekomst- prijzen. dan oj) <liret4e winst. De risico van verzen ding is nog to groot. I^unrneren en magere schapen waren lveel traag. Vette varkens noteerden 4 ct. bij een aanvoer van 50 stuks. Yersehe kalf koeien met ven melk slaan heel hoog. KONINGINNEDAG. De Permanente Commissie tot viering van Konin ginnedag hield Woensdagavond een vergadering bij den heer J. Vader. De opkomst was zeer gering eu gezien deze weinige belangstelling, besloten, de aan wezigen dit jaar seen Koninginpefeest te vieren. AANBESTEDI XG Heden had alhier plaats de aanbesteding van 23000 KG. lijnkoek voor de 2e Coöp. Vereeniging. De le vering werd gegund aan de Emmericher Oelfabrik te Deventer voor den prijs van f 11,93 met een :garan- tfe van 30% eiwit, 11% vet Telegrafisch Weerbericht 17 AUGUSTUS. VERWACHTING. Zwakke tot matige Noordwestelijke tot Westelijke wind. Gedeeltelijk bewolkt. Weinig of geen regen. Warmer. Marktberichten. SCHAGEN, 17 Augustus. 10 Paarden f 80 a f 150. 12 Stieren f 180 a f 375. 12 Geldekoeien (magere) f 140 a f 220. 100 Geldekoeien (vette) f 180 a f 345. 18 Kalfkoeien f 160 a f 290. 20 Nuchtere Kalveren f 5 af 18. 60 Schapen (magere) f 10 a f 14. 410 Schapen (vette) f 20 a f 25. 255 Lammeren f 10 a f 13. 60 Varkens (vette) f 0,44 a f 0,48. 35 Biggen t 7 a f 11. 125 Kippen f 0,20 a f 1. 800 KG. Boter f 1,35 a f 1.45 200 KG. Kaas f 0,50 a f 0,60. 2000 Kipeieren f 4 a f 5 per 100. NIEUW LEVEN, Station NOORDSCHARWOUD* 1G Augustus. Aanvoer: 200 zak aardappelen, 800 baal zilveruien. Groote muizen f 1,40 a f 1,45. Drielingen f 0,70 a f 0,75. Kleine f 0,20 a f 0,30. Schotten f 1,a f 1,10.Drielingen f 1 a f 1,30. Eigenheimers f 1 f 1,20 per 35 ICG. ZUveruien f7 a f7,50. Drielin gen, f 2,30 a f 2,80. Grove f 1,80 a f 2,20. Gele nep f 4,10 a f 4,80. Drielingen f 3,20 a f 3,40. Grove uien f 3,20 a f 3,60 per 50 KG. NOORDSCHARWOUDE, LI 7 Augustus. Bloemkool le soort f 10 a f 14. 2e soort f 1 a f 2 per 100. MEDEMBLIK, 1G Augustus. Aardappelen: Groote Muizen f 1,50 a f 1,55. Groote Ronde f 0,80 a f 0,90. Bonte f 1,20 a f 1,25. Blau we f 1,20 a f 125 per HL. Aanvoer 410 manden of zakken. BROEK Ol» LAXGENDIJK, 16 Augustus. Aardappelen, muizen, f 1,40 a f 1,65. Schoolmees ters f 1,15 a f 1,35. Blauwe f 1,15 a f 1,25 per zak. Slaboonen f 0,45 a f 0,51 per 1000. Zilveruien 4,40 a f 6.80. Drielingen f 3,40 a f 3,80. Uien f 3,60 a f 4 per baal.. Augurken f 0,17 af 0,78 per 6 KG. Bloemkool le soort f 3 3 a f 21,20. 2e soort f 2 a f 3,60. Roode kool f 8,80 a f 13,80. G^te kool f 12 a f 14,20. Witte kool f 20 a f 25.9» per 100. Wortelen f 3,80 a f 5,80 per 100 bos. WINKEL, 1G Augustus. Aalbessen 13 a 20 ct. Frambozen 25% ct. Augur ken 4 a 17 ct. per pond.. Komkommers f 1 a f 4. Pruimen f 0,20 a f 090 per 100. Appelen f 1 a f 4. Peren f 1 a f 3 per mand. Slaboonen f 0,25 a f 0,50. Snijboonen f 1,25 af 1,85 per 1000. Aard appelen f 1,15 per zak. Uien f 3 per baal. Advertentiën. Geboren N E L L Y, dochter van Jm. BLAAUBOER EN IJ BLAAUBOER—Nagelhout. Kolhorn, 16 Augustus 1911. fret- eo van de allernieuwste constructie, met vijf jaren met of zonder ge bogen of vierkante kast. vanat f 20 tot f 80. bij i J. KEUKEN te Goedgok, bij K. B. 2 Mei 1811, no 72. Trekking 3 October 1911. f. 0. 50 per lot. II loten f 5. A. VAN TWUIJVER Schagen. KantoorNieuwesloot, tegen over het Postkantoor. Belast zich met het bezorgen van gel den onder hypotheek, het verleeneni van leven en tegen brandschade en verder met alles wat tot het Kassiersvak be hoort. Herfstlevering, Het beste adres wooi* steeds groote keuze in verschillende maten. Lage prijzenis bij C. Roggeveen Cz. Marktplaats, Schagen. Uit de hand te koop met 1 H. A. 67 A. puik best Wei- en Bouwland, gelegen onder Schagen. OP Zondag 20 Augustus. Aanvang 1 uur. Na afloop Bal. Aanbevelend, W. G. v. d. Sluijs. Molenvaart, Anna Paulowna. Wordt gevraagd een best kunnende melken, tegen hoog loon, om direct in dienst te treden. Adres bureau dezer courant Gevraagd, voor direct of iets later een bekwaam bij C. R. BLAAUBOER, Wieringer waard. Tuigage gemaakt volgens de Trekhondenwet, direct verkrijgbaar bij Marktplaats, Schagen. Handgedorsclit te koop, om te binden, bij G. BRANDS te Anna Paulowna. Te koop, p m. 100 000 mooie D. GEERLIGS, Grasweg, Anna Pau lowna. bestaat doorloopend gelegenheid om de j Yoor den Graanbouw: Dorschmachines voor !rco'btUuTnie"BHijSkeP oT-hand" en paardenkracht, Rosmolens, Wanmolens, ditiën. Zeeften, Zichten, Dorschstokken en -Knuppels, Mej. c.^LANGEEEis'-'zeeniai.,'Wannen, Graanschoppen, Gaffels en al wat tot gedipi Leeraren. ,jen Graanbouw behoort. Laagzijde 72, Schagen. 21 Aanbevelend, te verkrijgen bij joh. v. d. steen Schil dersknecht gevraagd Wieringerwaard. \y. Laogerveld, Oudesluis. bereid naar het oudste recept. J. J. de VRIES. Alkmaar. Gevraagd: m- omstreeks 20 jaar, zoo spoedig mogelijk, t TT' bï D- P- WE*TEN" bÜ R- Bloemendaal; Groetpolder lrtiRG te Haringbuizen. Winkel. Terstond gevraagd bij H. van XINT, Noord, Schagen. Wie in 1912 prima, echte vroegbloe- mers wil zaaien Vraagt prijsopgaaf bij C. NIEUWE BOER, Groetpolder, Winkel. 3 jaar met sncces verbouwd. gevraagd, bij J DEKKER, Schagen. N. V. HET LANDBOUWHUIS. Vertegenwoordiger J. WONDER Pz. Op de groote Landbouwtentoon stelling te Enkhuizen werden toegekend aan Vee, gevoederd met van T. Dnijvis Jz., Koog aan de Zaan. I 8 Prijzen (3 eerste oor rundvee met melkstaten)2 prijzen voor verzame- ling van 12 stuks rundvee met grootste melkopbrengat.

Schager Courant | 1911 | | pagina 3