te stellen. Dan is er gesproken over de vracht der steenen, nl. wat goedkooper was: het vervoer over Alkmaar of Kolhorn. De heer Swagermann, had de bedoeling het vervoer van de steenen van Kolhorn te doen zijn voor rekening van den aannemer. Maar nu de gemeente voorloopig niet aanbesteedt, kan dat niet en zul die gemeente verplicht zijn zelf het vervoer te betalen. Of de steenbakker moet genegen zijn de steenen daar te houden, tot volgend, voorjaar. De lieer Breebaart maakt de opmerking, dat de steenbakker door zijn ingabrdke blijven, de gemeente last en schade berokkent. Voorzitter weet niet aan welke bepalingen, de steen bakker liad moeten voldoen,; de heer Swagermann, heeft de correspondentie. Hij acht het 't best al deze zaken te onderzoeken, en nader te overwegen. Allen voor. Bij de rondvraag informeert de heer Breebaart hoe het staat met de verbetering van den Ingang der begraafplaats te Kolhorn. Voorzitter deelt mee, dat het betrokken polderbe stuur om verlof is gevraagd, maar nooit eenig ant woord is ingekomen. Hierna sluiting.. de dlioogte en de vogels. Men senryft u t Ruir.o aan de Zutph. Courant: 't Is wel eenton'g te schrijven over de droogte, maar lij mijn weten hesft nog niemand er op gewezen, hoe onze vogels moctea lijden onder deze plaag. Er zijn verschijnselen die ons zeggeD, dat hun nood nijpend wordt. Al voor merr dan een wees bliezen onze zwaluwen verzamelen; eiken avond kwamen een paar honderd op een schuur achter mijn huis samen om de plannen voor den trek te bespreken en nu zijn ze nagenoeg alle ver dwenen. Dat is ongehoord, een zwaluwtrek in midden Augustus. Daar onze beken en laken zyn uitgedroogd, zoeken de schuwe bewoners der lage broeklanden de door men- schen bewoonde plekken. Eiken dag komt een zwerm kieviten hnn dorst lesschen aan de drinkplaats in een wei, vlak bij 't dorp; gisteren zag ik een dertigtal. Bij de Witte brug zaten een zevental waterhoentjes aan de kolk. Lijsters en meerlen komen geregeld bij de kippen hokken, om aan den drinkbak hun dorst te lesschen. Allerlei bruin- en geelgetint kleingoed, zooals rood borstjes, roodstaartjes, bastaardnachtegalen,grasmusschen fluiters, spotvogels en tjiftjafs, ziet men als dol op de pomp losgaan, als de zwengel ln beweging wordt ge bracht. Het ongelukkigst er aan toe zijn de musschen. Deze standvogels schijnen zóó gehecht aan hun woonstee, dat ze er niet toe kunnen komen, elders water te zoeken. Op vele plaatsen in het Broek vindt men in grooten getale verdorste musschen langs de wegen liggen. Laten we voor den wildzang drinkbakjes buiten zetten, als er geen stroomend of ander water in de buurt is I alles door de droogte. Men meldt uit Zeeland In de Zeeuw8c"ce binnenwateren ziet het er allertreu rigst uit met de visschory voor de toekomst, daar door de aanhoudende droogte slooten en leidingen geen water meer bevatten en öf de paling waarop de vissehery door zeer vele personen uitsluitend wordt uitgeoefend daardoor is gedood, öf weggevangen. Was de winter van 1890—1871 voor deze visschers noodlottig, de zomer van 1911 zal waarschijnlijk niet minder treurige her innering achterlaten. Wat die binnonvisschory op paling in slooten, leidingen, kreken, wielen, enz. betreft is dezer dagen een eigenaardige quaestie opgelost, die aan sommige visschers in een enkel do9l van Zeeland schade berokkende, aan anderen evenwel in geen geval, omdat in een groot deel de wetsuitlegging, welke de bedoelde quae3tie betreft, in het geheel niet werd toegepast. Na de invoering van de nieuwe visscherywet werd door de politie in oen bepaald gedeelte de aandacht gevestigd op de nieuwe bepaling, dat er geen netwerk mag ge bezigd worden van metaal vervaardigd. Nu reeds eenige jaren werden de „welies" of „aalkorven" vroeger algemeen vervaardigd van wilgenteenen vervangen door welies welke zyn gevlochten van het bekende gegalvaniseerde ijzergaas, een verbetering, die zeer in den smaak viel, omdat op den duur bleek, dat deze veel gosdkooper in het gebruik bleken; veel beter stand tegen de inwerking van het polderwater, behoefden zy niet telkens vernieuwd als de wilgenwelies. By de invoering der nieuwe visscherywet was Leiden in last; natuurlijk moesten de waarschuwingen van de bevoegde macht niet in den wind geslagen, wilde het eindje niet den last dragen. Afgeschaft, opgeborgen of verkocht naar België waar het gebruik niet verboden was en aankoop van de voormalige wilgenkorven, had een en aader, niet in het financieel belang van de visschers, tengevolge, tot men op het ideo kwam den betrokken minister te verzoeken alsnog uitstel te mogen krijgen van het verbod van het gebruik yzergaaskorven, tot de oude „opgebruikt" waren, en zie de minister is zoo beleefd niet aan dat verzoek te voldoen maar te kennen te geven, dat die welies of aalkorven, geen aalfuiken, in de wet genoemd, zyn en dus niet gerang schikt wordbn onder de vischcetten. Yieugde voor hen die nog steeds de korven hadden, en een=alles behalve vriendelijke stemming by hen, die ze van de hand hadden gedaan; vreugde ook in die deelen vau de provincie, waar geen waarschuwingen waren gedaan, maar die toch reeds „geneusd" hadden, dat er in de verte met hun gewaardeerde aalkorven iets aan ae hand was. Intusschen zooals wy reeds boven vermeldden als den „palingstand" werkelijk zoo'n geduchte slag is toegebracht door de zomerhitte vaa 1911, dan zulten do korven in den eersten tyd nog wel een bergplaatsje kunnen krijgen, hetzij dan van wilgenteenen, hetzij van gegalvaniseerd ijzerdraad. zwemmen over het kanaal. Naar wy vernemm zal de heer Ed. Meijer, de bekende j zwemmer, die het vorige jaar van Staveren naar Enk huizen is gezwommen, in den loop van deze week naar Calais vertrekken, ten einde een poging te wagen, over het Kanaal te zwammen. een noodlottig schot? Mm schrijft u t Grouw, d.d. 22 Aug. D1 burgemeester van Idaarderadeel, wonende alhier, we d gisteren legen den avond met een treurig feit in kennis gesteld, dat zich had voorgedaan in het veld onder hehoor van het dorpje Warga. Gistermorgen gingen de lOjarige S. van Wijngaarden en de 12-jarige S. v. d. Meer het veld in, om op eenden te schieten. Yan d r Meer had daartoe een revolver met patronen uit de kast van zyn grootvader genomen, by wien by inwoont. Zyn vadtr vertoeft n.1. als melkknecht in Duitscbland. Terwy'1 de jongens al een aardig eind de landen waren ingeloopen, is toen een schot afgegaan; de kogel trof den jongen Yan Wijngaarden in een der ooeen ea drong door tot in de hersenen. Nf dat twee geneesheeren het slachtoffer hadden ver- Iknltn. werd de knaap naar zyn woning vervoerd, waar by in den namiddag overleed. De burgemeester stelde een uitgebreid onderzoek in, doch het leide voorloopig niet tot eenig resultaat. Den l2-jari£en Van der Meer werd een langdurig verhoor «.gene men. De justitie is met het feit in kennis gesteld. zwempakken. Ook te Helmond zyn proeven gei omen met het nieuwe anti-verdrinkmiddel rau den Duitscher Hartwig, het z.g. zwempak. De proeven die door vele belangstellenden in de zweminrichting werden genomen, slaagden allen uit stekend. Het toppunt werd z^fcer bereikt, toen een geheel gekleed soldaat te water ging en een ander, eveneens nietzwemmer, op zyn rug naar den wal bracht. onv oorzichtigheid met vuurwapenenj M. K. te Nyperkerk (Fr) droeg in zyn jas een geladen revolver. By het juittrekken van de jas ging een schot af. De kogel trof K. tusschen tong en kaak in het ge hemelte. Dadelyk werd geneeskundige hulp ingeroepen. hoogwoud. Bij de jl. gehouden aanbesteding door de vereeni ging ,,Ons Belang" voor de leverantie van, fourage l wareu de laagste .inschrijvers voor maïsmeel de heer K. Mantel alhier voor f 5.75 per mud en voor gerste- meel de firma Igesz te Opmeer voor 4,90 per mud. raad van wieringen. Oponbare vergadering van den Raad der gemeente Wioringen, gehouden op Maandag 21 Augustus, des namiddags ten 2 uur. Afwezig de heer J. Hermans. De voorzitter, de heer A. Peereboom, opent de ver gadering en verzoekt den secretaris, den heer W. J. Bruul, de notdlen der vorige vergadering te willen voor lezen, welke na voorlezing onveranderd worden goed gekeurd. Ingekomen is het bekende schrijven van mr. Van Tienhoven, waarop B. en W. den Raad voorstellen den oud-commissaris der Koningin een schryven terug te zenden en hem daarin dank te zeggen voor den steun en welwillendheid, welke onze gemeente steeds van hem heeft mogen ondervinden. Met het onderzoek der geloofsbrieven van de herkozen en nieuwgekozen raadsleden belasten zich de heeren Koorn, Peereboom en Poel. Nadat dit onderzoek is afgeloopen en de voorzitter de vergadering heeft heropend wordt medegedeeld, dat alle stukken in volkomen orde zyn bevonden en adviseert de commissie van onderzoek tot toelating, waartoe met algemeeno stemmen besloten wordt. Is ingekomen een copy adres van het gemeente' bestuur van Harderwijk, om een maat op de haring en spiering te verkrijgen, wat wordt voorge lezen. Dit adres is gezonden aan den minister van landbouw, handel en nijverheid, met algemeene goed keuring van den raad van Harderwijk. Het gemeente bestuur vraagt adhaesie aan de gemeente Wieringen. De burgemeester zegt. dat B. en W. dit adres besproken hebben doch het moeilijk voor hen na te gaan is hoeverre een beperkingsmaat op haring en spiering noodzakelijk is. Evenwel kunnen B. W. met de strekking van het adres wel accoord gaan voor zoover het betreft den aanvoer en verzending van nest voor voedsel van dieren en mest op het land. Immers onze gemeente heeft zeer groote belangen bij de ansjovis. Door den aanvoer van nest echter worden duizenden en duizenden jonge ansjoviejes vernietigd, het is daarom dat B. W. raad zouden willen voorstellen om aan den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid mede te deelen, dat wy met de algemeene strekking wel mede kunnen gaan, voor zoover het betreft den ^aanvoer en den verkoop van nest, en de hoop uitspreken, dat het de Regeering mogelijk zal zyn dit geheel of gedeeltelijk te beperken. Met de maat op haring on spiering zyn wij niet genoeg op de hoogte. De heer PoelWat wordt eigenlijk bedoeld onder nestvisschery Voorzitter: Daaronder verstaat men de vangst van jonge visch, als spiering, haring, ansjovis, schol, enz. Ik kan my voorstellen dat het voor de regeering moei- I lyk is, direct te verbieden de geheele kuilvisschery, en daarom kunnen wy vragen of het niet mogelijk zou zyn, den aanvoer van nest geheel of gedeeltelijk te ver- bieden. Al de jonge ansjovis is op dit oogenblik klaar, de kuil vernietigt er echter vele. We zouden dus een schryven in deze strekking aan den Minister kunnen zenden. Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten. Is ingekomen een schrijven van den Rijksontvanger, dat bij den gemeente ontvanger i3 gestort de som van f 410.04. Goedgekeurd door Ged. Staten de laatste geldleening groot f800. Is ingekomen een schrijven van den Commissaris der Koningin, dat aan den heer G. den Otter eervol ontslag is verleend als gemeente-veldwachter met ingang van 12 Augustus. Voorzitter voegt hieraan toe, dat de veld wachtersdiensten tijdens do vacature vervuld zullen worden door den Rijksveldwachter en den buitengewóón- veldwachter te Oosterland, en het salaris van den gemeenteveldwachter, dat dan stilstaat, ongeveer gelijkelijk zal worden verdeeld onder genoemden. Wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Bericht ingekomen van den heer Van Deelen, dat hij zyne benoeming tot onderwijzer aan de Openbare Lagere school te Hippolytushoef aanneemt en met ingang van 1 September in dienst hoopt to treden. Bericht van den heer Jonkers van Oosterland, dat hy zijne benoeming tot lid van de cominisBie tot Woring van Schoolverzuim aanneemt. Evenzoo bericht ontvangen van den heer D. Mulder Pzdat hy zijne benoeming tot armvoogd aanneemt. Voorzitter stelt vervolgens aan de orde een ingekomen schryven yan Ged. Staten waarin het gemeentebestuur verzocht wordt, zooveel mogelijk de door de vereeniging tot bevordering van het vak onderwijs in Westfriesland, gevraagde subsidie, in het bijzonder aan de plaatselijke vereeniging toe te staan, aangezien het is voorgekomen dat, waar de provinciale- en rykssubsidiën afhankelijk zyn gesteld van de gemeente subsidiön, plaatselijke vereenigingen moesten worden ontbonden, doordat de gemeente weigerde by te dragen. Ged. Staten verzoeken by het opmaken der gemeente-begrooting hiermede wel rekening te willen houden. De burgemeester zegt, het is das eene aansporing om deze vereeniging, welke werkelijk alle sympathie ver dient, te steunen. Ik heb van den winter de lessen enkele malen bezocht en deze met genoegen bijgewoond. Daar wy de zaak echter met de plaatselijke vereeniging hebben geregeld, is dit in orde. Anders is dit echter met het hoofdbestuur, waaraan wy eene bijdrage geweigerd hebben, omdat we meenden dat hier op ons eiland zelf nog genoeg to doen was. Men komt overeen hierin voorloopig nog geen wijziging te brengen en het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Wordt aangeboden een maandstaat der zeegras exploitatie over Juli, welke wordt ingezien. De heer Kuut informeert wat de maaiers voor de afgekeurde wier krijgen, waarop de voorzitter antwoordt, dat in den regel de netto-opbrengst wordt uitgekeerd en de gemeente het persloon betaalt. Ingekomen is een schrijven van den heer M. Jb. Mos- tert, die zich voor de levering van drukwerk aanbeveelt, welk schryven voor kennisgeving wordt aangenomen. Verzoek van den heer P. W.Keijzer, om vermindering hondenbelasting, daar zyn hond is aangeslagen voor f6.en slechts groot is 33 cM., zoodat de aanslag moest zyn f 4.—. De burgemeester deelt mede, dat de hond door den veldwachter Post is opgemeten en dit juist is en wordt mot algemeene stemmen f 2.ontheffing toegestaan. Ingekomen is een verzoek om steun tot verkrijging van gezinsverpleging uitgaande van de classis Alkmaar het stuk is ingezonden door de plaatselijke afdeeling, secretaris ds. H. Bax. Daar het adres zoo weinig gegevens en cijfers bevat, aldus deelt de Burgemeester mede, konden B. en W. geen advies uitbrengen, en er zich geen oordeel over vormen. Er staat ook niet, welke bijdrage gewenscht wordt. De heer KuutIk dacht, dat de gemeente niet moest bijdragen, daar by de ingezetenen reeds lijsten rond zyn geweest. De heer Heyblok: Er zal zeker tekort wezen- Voorzitter: Ik ben het grootendeels met den heer Kuut eens, het is echter eene mooie instelling en zal 't dus moeilijk gaan te weigeren- Zoo ik reeds zei, we hebben geen enkel cijfer en kunnen dus niet adviseeren. Zou het niet wenschelyk zyn, dat w« nadere cijfers vroegen, dan kunnen we de zaak nog eens behandelen? De heer PoelIk heb in het bestuur zitting en kan dus wel enkele cijfers mede deelen. Door particulieren zal f 300.— worden bijgedragen, door het Witte Kruis f 100.—. en door de Kerkgenootschappen ook f 100.—, te zamen alzoo f 500.—, terwijl ook de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose, wel iets zal bijdragen. Zoo dat we dan nog lang niet toekomen en zou dus het hoofdbestuur moeten bijspringen, welke wel iets zal Willen bijdragen, doch niet zooveel. De heer PeereboomHoevoel zal zoowat noodig zyn. De heer Poel: De juffrouw krijgt een Balaris van700.— wat met do bijkomende kosten wel zoo ongeveer een f 1000.— zal worden. De heer PeereboomHet doel is goed, er komen ech ter zooveel beroepen op de gemeentekas, we moeten met de begrooting toch ook uitkomen, en we zullen dit jaar toch al veel uitgaven hebben, wat echter niet weg neemt, dat we het'niet direct van de hand moeten wy'zen. De heer Kuut: Het salaris van de juffrouw is nogal hoog f 700.—, een onderwijzeres begint ongeveer met f 550 en ik geloof dat die het nog wel drukker zal hebben dan een verpleegster. De heer KoornHet zal echter voor de dokter wel iets gemakkelijker worden. De heer Kuut: Ja, maar je moet toch eerst de dokter halen. Na nog enkele discussiön besluit men, nadere gegevens te vragen en de beslissing tot de volgende vergadering uit te stellen. Verzoek van het algemeen tehuis voor militairen te Helder om eene kleine bijdrage in de kosten van even- tueele bouw van een tehuis, wat door het druk bezoek dat ervan gemaakt wordt, noodzakelijk is geworden. Daar de Raad tonvolle overtuigd is van het nut van dit tehuis, besluit men f 10.— toe te staan. Ook was een jaarverslag ingezonden. Thans gaat men over tot de behandeling van de verschil lende adressen van de volgende wiermaaiers: G. Lont, J. Engel (en zyn moeder), J. J. Tijsen, Oosterland. J.N. Ty'sen, den Oever, E. J. Lont en N. Metselaar, welke nog wier van de oogst van 1908 in voorraad hebben en verzoeken dit restant te mogen persen. De burgemeester deelt mede dat In 1908 by raadsbi sluit is bepaald, dat niet meer dan 2500 Kilo mocht worden geperst, om wat orde in de zaak te krijgen, de menschen z(jn echter met het restant blijven zitten en verzoeken nu dit te mogen afschepen. De burgemeester zegt dat de keurmeesters dit hebben onderzocht, en de zaak geheel in orde is, en daar er niet veel meer is van 1908, voor te willen stellen dit toe te staan, enkele welke ook nog eenig restant over hebben, doch nog geen rekest hebben ingezonden, zouden misschien nog kunnen komen. Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten. En wordt daarna vastgesteld eene verordening voor de gasverbruikers, regelende de rechten en ver plichtingen, waarvan elk der aansluiters een exemplaar zal ontvangen. En zegt de burgemeester, dat in een der vorige ver gaderingen is besloten, zooals de heeren zich nog wel zullen herinneren, een gedeelte der hoofdstraat te ver nieuwen, het paardenpad in de Belt op te hoogen, in de steeg naast de woning van don heer Kaan oen straatweg aan te leggen, een gedeelte van het hek om het kerkhof te vernieuwen, en een stuk straat te den Oever aan te leggeo, aan don ingang. Thans is daarvoor eene begrooting van den heer W. Hermans ingekomen welke den raad ter inzage wordt aangeboden, en besluit 'men zoo spoedig mogelijk tot eene besteding over te Igaan. Wordt ook goedgekeurd hiervoor te sluiten een 'geldleening groot ton hoogste f 25C0 tegen een rente van '4i/2%, en een 1-jaarlykscbe aflossing van f250. Ën zal de burgemeester last geven, de rioleering langs de wegeD, welke op verschillende plaatsen slecht is, in orde te maken, binnen den tyd van drie maanden, door de daarvoor aansprakelijke personen. Men gaat nu over tot de behandeling van volgende verzoeken om grond van de gemeente over te nemen. 1. Jac. Ty'sen, welke wenscht te koopen, een stukje, groot 38 cAvoor f 13. 2. Jac Tfisen, groot 2 A. en 6 cA., voor f25. 3. Corn. Tysen, 25 cA. voor f9. 4. G. Wagemaker, 7 A. 80 cA., voor f 40. 5. P. Kooy Hz, [Oosterklief] 2 A. en 80 cA., voor f20 6. W. Hermans 46 cA., f 16. De heer W. Hermans verzocht ook nog ongeveer 5 M. bii te mogen koopen, voor een door den Raad te bepalen prys, wordt toegestaan voor de som van f 4.—, eveneens worden de andere aanvragen toegestaan. De Burgemeester licht nog toe, dat de stukjes grond ten name der gemeente staan, doch feitelijk behooren bij de perceelen van aanvragers. Een suppletoire begrooting dienst 1911, tot een bedrag van f 46870 01/2 wordt goedgekeurd. Ten slotte biedt de burgemeester aan de rekening over het dienstjaar 1910, welke 14 dagen ter inzage zal liggen en dan in de vergadering welke nu over 14 dagen zal plaats hebben, door do commissie van onderzoek advies kan worden uitgebracht. De commissie, belast met het nazien, bestaat uit de heeren Koorn, Kuut en Poel. Niets meer aan de orde zijnde gaat de voorzitter tot de rondvraag over, en verkrijgt de heer Kuut het woord, die zegt te zien dat de secretaris het notulenboek telkens op een stoel legt; zou het niet wenschelyk zyn daarvoor een klein tafeltje aan te schaffenwanneer do nieuwe leden zitting zullen nemen, zullen alle stoelen wel gebruikt worden en behoeft het boek niet op den grond te worden gelegen en er kunnen ook andere dingen op geplaatst worden. Daar dit boek echter ook in de vensterbank kan liggen, acht men dit niet noodig. Niemand meer het woord verlangend sluit de voor zitter de openbare vergadering en gaat de raad in comité. BILJARTEN. De biljartmatch tusschen eenige der sterkste biljarters van Langedyk tegen idem van Hollands Noorden is Zondag begonnen op 't Zand, by den heer De Wit. Aanvankelijk meende men partyen van 125 caram boles (vrij) te maken, doch daar 12 partyen moesten worden gespeeld, duurde dit te lang en kwam men overeen na afspeling van de eerste zes partyen van 125, de laatste zes 75 caramboles te maken, te Warmenhuizen en Zuid-Scharwoude zullen dan partijen van 100 gespeeld worden. De uitslag van Zondag was als volgt: LANGEDIJK. HOLL. NOORDEN. P. Hagenaar 125 Jb. Waiboer 73 D. Blom 117 Ad. de Wit 125 Jb. Ruis 125 Jb. Waiboer 113 K. van Kleefj 125 Ad. de Wit 107 P. Hagenaar 125 A. Bult 76 D. Blom 125 G. Slykerman 54 Jb. Ruis 54 A. Bult 75 K. van Kleef 75 G. Slykerman 56 P. Hagenaar 75 Ad. de Wit 64 D. Blom 61 A. Bult 75 Jb Ruis 62 Ad. de Wit 75 K. van Kleef 52 A. Bult 76 1131 973 De voortzetting zal waarschijnlijk 24 September te Warmenhuizen by den heer De Geus plaats hebben. HONORARIUM VAN ISRAËL. Een Groninger deelt ons mede, hoe een kunstkenner hem vóór eenigen tyd meedeelde, dat een familieportret, dat zich in zyn bezit bevond, van de hand moest zyn van Jozef Israël s. De gelukkige bezitter reisde naar Den Haag en werd met zyn portret by den ouden schilder toegelaten, die dadelijk het doek herkende en uitriep: „Dat is Rebbe Gajeml... Di9n.heb ik vóór vyf-on- zestig jaar geteekend voor een kopje koffie en een boterkoekje 1" DE VERKIEZING IN AMSTERDAM IV. Wy lezen in „Het Volk": Men weet dat Gedeputeerde Staten van Noord-Holland ongegrond hebben verklaard het beroep van den heer Jacobus Polak, tegen het raadsbesluit, waarbij by niet werd toegelaten als raadslid voor district IV te Amsterdam. Dit geschiedde echter op andere groDden dan waarop genoemd raadsbesluit berustte. Die andere gronden interesseerden ons zeer. Wy hebben afschrift van genoemde beschikking gevraagd. Wy ontvangen het stuk juist voor het afdrukken van dit blad. Daarby blijkt o a. dat by de herstemming op 20 Juli zijn uitgebracht op onzen partijgenoot Kloorekooper 1250 stommen en op den liberaal Polak 1249 stemmen. Niet de liberaal Polak, doch onze partijgenoot Kloore kooper had te Amsterdam dus verkozen moeten zyn verklaard. hoogwoud. Door Ged. Staten dezer provincie is bij hun be- 1 sluit van 16 Augustus jl., no. 33, goedgekeurd de i Politieverordening der Banne Hoog- en Aartswoud, I vastgesteld door bet college van Dag. Bestuur en I Hoofdingelanden in hunne jl. gehouden vergadering. I Bedoelde verordening ligt nu gedurende 30 dagen I voor belanghebbenden ter secretarie der Banne ter I inzage. Eventuëele bezwaarschriften, behooren gericht te worden aan H. M. de Koningin, doch ingezonden worden aan den heer Commissaris der Koningin dezer provincie. oude niedorp. Ter gelegenheid van de kermis gaf de rederijkers- I kamer Molière alhier, in het lokaal van den heer T. I de Jong, voot- een flink bezette zaal, een, openbare uitvoering. Opgevoerd werd „Oud en Afhankelijk", toe neelstukje in 3 bedrijven door Hester en „De gevol gen van een leugen", een blijspel in 4 bedrijven, naar I bet Duitsch van R. Kneisel. Het eerste, een bekend I reclamestukje voor Staatspensionneering, werd best o» 1 gevoerd, duidelijk werd de behoefte aan staatspen-'*r'" sionneering daarin aangetoond. Toch zal het tweede stuk, meer geschikt als kermisstuk. bij het meeren- I deel meer in den smaak zijn gevallen. Even als het eerste liep dit ook best van stapel. Zoowel de hoofd- 1 rollen als de meer ondergeschikte werden best uitge- I voerd. Het was van begin tot eind, in het tweede stuk, een onbedaarlijk gelach. Een daverend applaus I na elk bedrijf bleef dan ook niet uit. Een, gezellig bal ,dat tot laat in den nacht duurde, was het slot. I - burgerbrug. Voor het te houden feest voor de schoolkinderen, op 24 en 25 Aug. a.s. is door de ingezetenen een som van ruim f139 opgebracht. EEN DANSBELASTING. De raad der gemeente Woensel heeft eene belasting op het dansen vastgesteld. Alle openbare dansgelegenheden I zullen voortaan f5 belasting per dag en per dansgele genheid moeten betalen. Van danstenten zal f 50 extra, boven het staangeld, geheven worden. Evenwel zal geen belasting worden geheven van bal3 i van particuliere vereenigingen, huwelykspartyen enz., i wanneer het dansen nl. niet in het openbaar (met open j deuren) geschiedt! Hbl AANRANDING. |T| R Zondagmorgen werd in het Arnhemsche Broek een 28 jarig meisje door een tot nog toe onbekend gebleven man aangerand en beroofd van haar horloge. Hy zette het daarna niet op een loopen, maar bood het meisje hot horloge aan tegen betaling van f 2.—, waaraan door het meisje werd voldaan. Toen de ontroofde f 2.— had I gegeven, was de aanrander zoo „eerlijk" om haar het -i- horloge terug te geven. Mr. Dr. W. F. VAN LEEUWEN. De nieuwe Commissaris der Koningin, mr. Van Leeu wen, zal zich in het naj'aar in Haarlem vestigen, waar by de ambtswoning aan de Nieuwe Gracht zal betrekken. Den 16en September aanvaardt hy zyn functie als I Commissaris. jj, alkmaar. 11 De herstemming voor een lid van den Gemeente- I j raad (vacature J. Pot), noodig door de dubbele ver- I kiezing van den heer F. H. Ringers Sr, had den vol- I genden uitslag: uitgebracht 775 geldige stemmen, I j waarvan op den heer A. G. den Boesterd fa.r.) 398 I jen op den heer J. Clocck (vrijz.-dem.377 stem- I men. Gekozen is derhalve de heer Den Boesterd. zijpe. Onze vroegere plaatsgenoot de heer G. W. Stöve ia I. hij Kon. Besluit bevorderd tot luitenant ter zee 2de I klasse. KOFGRAS. I Tengevolge van het losraken van 't lemoen, ge- 1 i raakte de wagen van den heer G. Ruitenberg alhier I j te water in de Call. vaart. De heer Ruitenberg wist j nog juist bijtijds van den wagen af te springen; de I I kruidenierswaren bleken echter voor een groot deel I j bedorven. Met behulp van voorbijgangers en bewoners I gelukte het na vrij waf moeite den wagen weer op I 't droge te brengen. AUTOMATISCHE BRIEVENBUSSEN. De directie der posterijen hoeft te Amsterdam sedert [het Jaalst der vorige week een klein aantal nieuwe I brievenbussen laten plaatsen, die nogal van do oudle verschillen. Wij hebben vertelt het Nbl. v. N. Maandagmiddag de pllaalsiing van een dezer nieuwe bussen voor het bijkantoor aan den Amstell hoek Hee- i rengraeht bijgewoond. Ze zijn licht geschilderd en voor 1 het publiek, dat niet mocht begrijpen wal voor dirigen het nu eigenlijk zijn, slaat er mot duidelijke roode lettere „brievenbus op. Voorts de aanwijzing waar de I) ideven en waar de drukwerken in geworpen moe- j ten worden, benevens welke buslichling geschied is. I Maar dan komt het verschil', tdat „binnenin" kit. De postbeambte, belast met het lichten der bussen, opent met een sleutel den zijwand en neemt de ge- drukte stukken als vroeger eruit. Maar van de blieven- heet het voortaan „afblijven".) Hij steekt een zak on- I der het deel' van de bus, waarin de brieven liggen. Het lx>venste gedeelte van den zak past precies ui de gleuf van dit bovendeel en nu draait hij aan een handel. De brieven vallen in den zak en als de man nu den handel weer omdraait is de zak niet inhoud vrij. maar tevens gesloten, zooaat alleen aan het hoofd kantoor de brievenzak kan geopend worden en niet door den beambte in den wagen. Wel zijn aan de bijkantoren ook sleutels aanwezig voor eventueels ge vallen van weigering enz. Met de plaatsing der bussen wordt deze week voortgegaan. Het lijkt ons:, zoo op pervlakkig gezien, wel een verbetering. 397ste Staatsloterij. 3de KLASSE.' 2de TREKKING. HOOGE PRIJZEN. f 250003544. f 2000: 9522. f 1000: 12619. f 4002372, 6510. f 2002476. Prijzen van f 45. 16513 18768 11 2232 5344 8405 10969 13973 28 298 373 419 11230 997 544 772 39 307 490 430 270 14083 550 780 121 340 565 467 309 89 565 857 185 374 799 478 347 124 619 923 255 442 800 542 452 306 621 929 295 557 830 610 565 444 641 930 297 566 875 633 577 504 671 941 299 576 892 643 580 517 677 976 304 641 914 732 602 520 681 19065 323 656 6017 831 017 522 688 91 341 722 27 908 752 524 694 118 391 743 35 942 779 546 702 120 496 858 115 943 798 517 786 134 521 906 194 976 826 560 801 196 548 952 290 9009 813 582 807 306 664 3091 314 89 859 689 884 331 667 112 335 110 918 715 17007 335 710 125 353 195 975 891 34 363 729 257 372 204 978 954 42 408 754 297 465 346 12063 982 64 412 807 363 519 437 78 15002 68 678 808 386 534 453 110 28 106 701 999 414 547 456 329 59 173 723 1085 441 555 464 339 106 252 752 89 612 558 471 345 109 280 821 104 643 567 486 366 172 300 840 145 663 619 557 397 192 309 859 198 689 694 558 489 272 397 864 206 710 721 593 520 427 460 887 287 714 878 625 653 467 482 924 355 759 901 662 677 508 488 20004 413 779 975 684 710 573 516 10 476 819 7079 733 715 632 522 37

Schager Courant | 1911 | | pagina 2