üitiiï- Mraitiiit-LaitMil Zaterdag 26 Augustus 191J. CHAGBR 55ste Jaargang. No. 4974. COURANl Dit nummer beetaa,t uit 3 bladen EERSTE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. heeft reeds een lange geschiedenis achter zich. Dank toesprak: weest overeenkomt met het aantal lotelingen. zij den grooten vooruitgang der medische en indus- „Ik heb je geken,d zoolang ik hier woon, als mijn Daar sommige lotelingen met hun biljet wegloopen triëele techniek, is het thans mogelijk om velen, die werkman en mijn slooter, en in de laatste jaren ook j en zich niet aanstonds in alle registers doen inschrij- vroeger hulpbehoevend zouden zijn gebleven, door als ons raadslid; steeds was onze omgang van den ven i3 op het oogenblik nog niet uit te maken, hoe I het verschaffen van kunstledematen te helpen en 1 meest aangenamen aard. Ik heb er met kerkvoogden j de fout moet worden verklaard. Vermoed wordt, dat de arbeidsgeschiktheid ten deele weer terug te geven. over gesproken; dezen vinden het goed, en zoolang een nummer in de serie 35003599 ontbreekt. Tot welk een liooge trap men reeds gekomen is 1 ik er geen gebruik van maak, bied ik je m'n plaats in de industrie der kunstledematen, beschrijft de iu de kerk aan in de bank, waar je steeds als raads- „Risicobank" in een lang artikel, waarin o. a. het lid gezeten, hebt." BEDROG MET B ANK-V AN-LEENING-BR1EFJES De heer J. S Meuwsen komt in „De Middenstands- volgende voorkomt: bond" nog eens terug op de praktijken met de bank- Dr. Hoeftman te Königsberg (Pruisen) neeB er van-leening-briefjes. Omtrent het „verliezen" dier zich op toegelegd, doelmatige toestellen te vervaar- briefjes vertelt de heer Meuwsen nog: I disen ter vervanging van verloren ledematen. Zijn „In mijn vorig artikel deelde ik ook Iets mede doel is, de gebruikers ervan te leeren, door oefening van „het verliezen" van bank-van-leening-briefjo:,. Het blijkt uit verschillende brieven, dat deze praktijken van veel grooter omvang zijn dan wij eerst dachten. „Zoo ontvingen wij o. a. een schrijven, waarin men ons mededeelt, onder bijvoeging van een bank- van-leening-briefje van een particuliere bank van lee- ning, dat men dat brief je •eenige dagen geleden gevon den had, inde brievenbus van hun woonhuis. Natuurlijk was hier 't doel van den moedwilligen ver liezer, waarschijnlijk de ondernemer van de bank van ieening, dat de vinder dat briefje bij zijn bank ging inlossen, hij had dan, het geld... en de vinder een waardeloos prul." Naar aanleiding van wat de heer Meuwsen in zijn vorig artikel heeft medegedeeld, op welke wijze met bank-van-leenlng-briefjes zwendelarïjen plaats vinden, ontving hij talrijke brieven, waarin nog meer gevallen van dergelijke zwendelarïjen worden aan het licht ge bracht. Na een dier gevallen te hebben medegedeeld, vervolgt de heer Meuwsen: „Zoo vernamen wij o. a van iemand, die ook alweer uit "medelijden een bedrag van f 700 aan deze zwendelaars gaf, waarvoor hem een partij brief jes werd verstrekt van panden, waarop geleend was f 2000. Toen dit slachtoffer de panden ging inlossen, kwam hij in het bezit van voorwerpen, welke met veel moeite nauwelijks f 1500 opbrachten. Deze menschen- vriend kreeg voor zijn medelijden een strop van f 700 f 500 -f de rente voor het langdurige •taan der panden." EEN GROOT DORP. Men schrijft uit Utrecht aan De Telegraaf: In de plaatselijke pers wordt zeer terecht de aan dacht gevestigd op den onhoudbaren toestand aan het Centraalstation te Utrecht, waarvan reizigers de dupe worden, doordat er geen voldoend personeel en geen voldoende gelegenheid is, om het publiek van plaatskaarten te voorzien, voor het af stempelen van, kilometerboekjes, het aangeven van bagage enz. Voor een stad van ruim 120.000 inwoners is die toestand werkelijk onhoudbaar. Doch ook op ander gebied vertoont Utrecht nog toestanden, die dorpachtig lijken. Is het aan ons station niet in den haak, aan ons postkantoor is het al niet beter.. Een kwartiertje wachten alvorens men een postzegel kan machtig wor den, een half uurtje wachten alvorens men zijn post- wisseltje kan storten, zijn geen zeldzaamheden.. Voor ieder dier belangrijke takken van dienst heeft men 'éen loket. Aan het kantoor van den gemeente-ontvanger is 't zoowaar nog erger. Gistermiddag moest men ongeveer een uur wachten, alvorens men aan de beurt kwajn om zijn belastingpenningen te kunnen offeren. Met vijftien personen tegelijk werden de slachtoffers in het nare hokje door een dienaar van den heiligen Hermandad toegelaten, die dan de deur weer op slot deed, zoodat telkens een vijftig a zestig personen buiten moesten wachten, totdat de vijftien daarbinnen waren afgewerkt. Aan de rijksklinieken, die nog sledhts enkele jaren oud zijn, heeft men er uitstekend voor gezorgd, dat idei fietsen bij slecht weer niet nat kunnen regenen, maar de menschen, die de patiënten in de klinieken komen bezoeken, moeten, weer of geen weer, buiten wachten, omdat aan die schoone bouwwerken een wachtkamer ontbreekt voor het publiek! Dit zijn slechts enkele staaltjes uit de vele, die vermeld zouden kunnen worden, om aan te toonen, dat men Utrecht blijkbaar meer als een groot dorp dan als een groote stad besohouwt. HAAGSCHE STEMBUSHISTORIE. „De Nederlander" meldt: met die toestellen te verrichten wat verricht kan worden toen nog geen amputatie had plaats gehad, althans zooveel mogelijk. Hij staat aan, het hoofd van een chirurgische kliniek. Eenige jaren geleden behandelde hij een patiënt, een landarbeider, wien tengevolge van bevrie zing de beide onderarmen en de beide onderbeenen tot op ongeveer de helft moesten worden, afgezet. Nadat de wonden waren genezen, was de ongeluk kige, die geen aanspraak kon doen gelden op eenige ongevalrente, natuurlijk ongeschikt voor arbeid en ge heel hulpeloos. De hier genoemde medicus deed voor hem, ter vervanging van de onderbeenen, toestellen vervaardi gen, eenvoudig saamgesteld van ijzeren stangen, ge- polsterde slobkousen en eenige riemen ter bevesti ging, welke toestellen slechts op de plaats van den voet een vaste zool bezitten. Ter vervanging van de armen kreeg hij toestellen, bestaande uit een aan den armstomp te bevestigen manchet, dragend een metalen stang, door eenige metalen repen aan die manchet verbonden. De stang draagt een sterke huls, even eens van metaal. Verschillende voorwerpen kunnen op die huls worden bevestigd, ongeveer op de wijze zooals een bajonet op een geweer geplaatst wordt. Een geringe druk is daartoe slechts noodig. Met behulp van deze toestellen kon de patiënt na enkele weken niet slechts loopen, maar ook leerde hfj vlug, met in de genoemde hulzen passende voor werpen, zich te kammen, mes, vork, beker te gebrui ken, zich zonder hulp aan- en tiit te kleeden, te wasschen. enz. Het verwisselen van de daartoe noo- dige voorwerpen kon zoo eenvoudig geschieden, dat de betrokkene dit ook zonder hulp kon verrichten, toestana aan Eindelijk werden ook gereedschappen voor 't vast- herhaalueljjK zetten in de meergenoemde hulzen ingericht, als b.v. ST. MAARTENSBRUG. Naar wij vernemen is de levering van houten kaas- borden vnor de Stoomzuivelfabriek „de Eensgezindheid" te Sint Maartensbrug, opgedragen aan den heer W. Kla ver te Rustenburg. ST. MAARTENSBRUG. Het vervoeren van melk, wei en karnemelk voor de Stoomzuivelfabriek „de Eensgezindheid" te Sint Maar tensbrug, is gegundvoor do Groote Sloot, aan den heer D. de Haan te Schagerbrug voor 10 ct. per 100 kilogram; Ruigeweg aan den heer Jn. Louw te St. Maartensbrug voor 15 ct. per 100 kilogramBelkmerweg aan den heer K. Doorn Sr. te St. Maartensvlotbrug voor 135 ct per 100 kilogram. STAKING IN HET SLEEPBOOTBEDRUF TE ROT TERDAM. De staking is geëindigd. Vrijdagmorgen hebben de stakers zich tot dedirectiën der sleepdiensten gewend om te onderhandelen. De directien handhaafden hun standpunt van het begin der staking af ingenomen, dat wil zeggeneerst na weder opname van het werk door de stakers, zijn zy bereid de grieven van het eigen personeel te onderzoeken en zoo mogelijk te verbeteren. Tusschenkomst of bemidde* ling van den bond van machinisten en stokers werd beslist geweigerd. Den werklieden werd verzocht hun grieven gedurende de maand September a.s. schriftelijk aan hun directien mede te deelen. Toezegging werd gedaan, dat uiterlijk op 1 Januari a.s. een nieuw arbeidscontract en nieuwe dienstregeling aan de werknemers ter onderteekening zal worden voorgelegd, waarin naar mogelijkheid met REIZENDE BIBLIOTHEKEN. Een van do jongste loten van den alouden stam, de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, vormen hare reizende bibliotheken. En wederom zullen dezen winter thans voor de vierde maal, de ingezetenen van velo kleinere plaatsen in ons land in de gelegenheid worden gesteld, te genieten van zorgvuldig gekozen, voode en degelijke lectuur en op vruchtbare wijze do langa winteravonden te korten. Met haar „Reizende Biblotho- ken" immers beoogt de maatschappij, goede boeken van allerlei soort en inhoud te brengen onder de bevolking van kleine gemeenten, die, helaas, voor het overgroote deel van goede en goedkoope lectuur is verstoken. In het najaar worden naar plaatsen, die daarvoor in aan merking willen en kunnen komen, kisten met 100 boeken (romans, vakboeken, werken voor de jeugd en diversen) alsmede eenvoudige boekenkastjes verzonden, nadat zich eerst een ingezetene bereid heeft verklaard, belangeloos als boekbeheerder op te treden Ieder kan van de bibliotheek gebruik maken. In het voorjaar worden de kisten weder naar de Centrale bibliotheek te Amsterdam teruggezonden, terwijl, indien het ge- wenscht wordt, in het najaar weder een nieuwe zending arriveert. De 65 afdeelingen, die den afgeloopen winter van deze instelling profiteerden, zijn bijna zonder uit zondering, ten hoogste voldaan. Thans kunnen in October 80 kisten worden verzon den. Z\j, die voor de plaats hunner inwoning een inzen ding wenschelijk achten, worden uitgenoodigd zich vóór 10 September te wenden tot de nutscommissie voor de reizende bibliotheken, N. Z. Voorburgwal 212 te Amster dam. By voorkeur ontvangt de commiEsie de aanvrage van een lid van het gemeentebestuur, een predikant, onderwijzer, bestuur eener vereeniging e. d. Indien het aantal aanvragen het aantal beschikbare kasten over- hunne voor te leggen grieven rekening gehouden zal treft, zal door loting worden beslist aan welke zal worden. De stakers hebben in afwachting daarvan het werk hervat. Allen die niet reeds aan boord hunner sleep- booten waron vervangen, zyn heden in dienst genomen. De werklieden dte tijdens de staking, ter vervanging van de stakers, in dienst zijn genomen worden door de directien der sleepdienstondernemingen gehandhaafd. Het geregelde bedrijf zal uiterlijk Maandag a.s. weder vijl, liandschroef, schroevendraaier, hamer, boor, schor- beginnen hark, bijl, vervolgens pennehouder, potlood, enz., enz. -m j Zoo spoedig en goed kon hij deze voorwerpen han-ren stokers en de afdeeling teeren, dat hij als slotenmaker werd in dienst genomen u.uL central en bond van transport-en en onder meer ook aan de draaibank werd te werk gesteld en een dagloon van twee mark kon verdie nen; bovendien leerde hij' tamelijk goed schrijven, Nadat deze proef gelukt was, werden ook andere geamputeerden voorzien van soortgelijke kunstledema ten. En onder leiding van eerstgenoemden patiënt leerden ze betrekkelijk vlug niet slechts de eenvou digste levensverrichtingen met hun kunstarm verrich ten, als b.v. eten en drinken, maar ook het uitvoeren, van loon enden arbeid van onderscheiden aard; of wel leerden zij hun kunstarm zoozeer tot steun te doen zijn, van hun nietgetroffen arm, dat zij beter en vlug ger arbeidden dan zulks mogelijk was met laatstge noemd lichaamsdeel alleen. Vrouwen, die een hand hadden verloren, konden na de noodige oefening weer breien en naaien. Aan meer dan 200 personen, die een of meer lede maten moesten, missen, heeft Dr. Hoeftman een aan tal van soortgelijke toestellen ter vervanging van ledematen verschaft, bij het uitdenken waarvan de 't eerst door ons aangehaalde patiënt, de man zon der armen en been en, hem van veel dienst was. Die goede resultaten hebben de Oostpruisische „Be- rufsgenossenschaft" voor den landbouw er toe ge bracht, dezen kreupele aan te stellen, tegen, bezoldi ging, tot onderwijzer ten behoeve van met zulke toe stellen toegeruste getroffenen, Het is velen waarschijnlijk niet bekend dart, de hier beschreven methode ook in ons land zij het dan ook nog slechts op bescheiden schaal en wellicht minder geperfectioneerd, wordt toegepast. De Jo- havenarbeiders is bij dit alles door de directien der sleepbootondernemingen niet erkend. BEKOOYING. Donderdagavond werd in de Avenue Concordia te Rotterdam een bewustelooze man op straat gevonden. By de politie werd hy ondergebracht. Toen het bewustzijn wederkeerde, maakte de man zich bekend als de 25-jarige Amerikaan J. A. F. Norfolk. Hij deelde mede, by aan komst te Rotterdam te zyn aangesproken door een En- gelsch sprekenden Hollander, Met dien man is hy uit geweest. En in een cafe heeft men hem tenslotte iets in zyn drank gedaan, waardoor hy geheel versuft werd. Hij herinnert zich, dat men daarna met hem is gaan ryden Verder weet de man niets. Volgens zijn opgave is hem een aanmerkelijk bedrag in Amerikaansch bankpa pier ontstolen. DIRKSHORN. De werkzaamheden voor het Zondag a.s. te houden turnfeest zyn in vollen gang. Het terrein waar de ver schillende werkzaamheden zullen worden gehouden, ziet er bereids feestelijk en gezellig uit, wat zeer zeker zyn ontstaan mede te danken heeft aan het groote aan tal vlaggen, zoowel onze driekleur als die van vele vreemde natiën, welke zyn aangebracht. Hier nog by genomen de mooie ligging van het terrein, waar ook voor het inwendige verschillende verfrisschingen enz. zullen zyn te bekomen, zal een bezoek aan onze plaats op den dag van het feest zeer zeker zyn aan te bevelen. DE ZIEKTEVERZEKERING. V7y lezen in Het Volk: Naar wy vernemen is de commissie van voorbereiding banna Stichting te Arnhem, eene inrichting tot het ziekteverzekering weder bijeengeroepen tegen opvoeden en verzorgen van gebrekkige en, mismaakte September a.s. kinderen, maakt reeds sinds een aantal jaren van Ondörtusschen heeft minister Talma de commissie soortgelijke eenvoudige en toch zoo practische toe-' thuisgezonden een stuk bevattende zeven moer of min- De onregelmatigheden in kiesdistrict Den Haag I stellen gebruik. Bij een bezoek dat wij aan de ge- I der belangrijke wijzigingen in zyn Radenwetsontwerp worden door de Justitie onderzocht en zullen, waar- noemde instelling brachten en waarbij men ons met i eP Z0ggo vier-en-veertig, amendementen op zyn schijnlijk tot een strafrechterlijke vervolging aanlei- de grootste welwillendheid het vele belangwekkende ziejtteyerzekeringsontwerp. Voor een deel houden deze ding geven,. j toonde dat in deze inrichting wordt verricht, waren DE WAARDEERING VAN HET PREDIKAMBT wij' in de gelegenheid treffende staaltjes te zien en Ds. J. P. van Melle schrijft in De Nieuwe Kerk- hooren van wat op deze wijze kan worden bereikt, bode: j zagen een meisjé, dat beide armen, op twee „Ik zou je nog willen vertellen van de vergadering stomPJ®s miste en dat met behulp van soortgelijke te Deventer, waar de vraag besproken werd. wat er i ,als, boven omschreven werktuigen allerlei werkzaam- tr^Aj- heden zeer „handig" verrichtte; eten, schrijven «n* worden voldaan. TREINBOTSING. Donderdagavond circa 10 uur had in de nabijheid van het station Reuver [L.] een botsing plaats tusschen twee goederentreinen. Er hadden geene porsoonlyke ongeluk- ken plaats. De spoorlijn werd ter lengte van circa 50 M. vernield de materieele schade is vry groot. Do reizigers uit de richtingen Venlo en Maastricht moesten overstap pen, de postzakken werden overgedragen. Het verkeer ondervond belangrijke vertraging. Uit Venlo werd aanstonds personeel ontboden tot opruiming van de versperringen. Men vermoedt, dat er 'n wissel te vroeg getrokken is. Vier waggons weiden beschadigd. L. K. NIEUWE NEEDORP. De opvoering der OperetteDe kuische Suzanna, die men zich voorstelde in de Prins Maurits alhier te doen plaats vinden door het Operette-Gezelschap van den heer Janmart uit Amsterdam, op Maandagavond van Schut- kermis, (4 Sopt.) zal wegens gebrek aan do noodige be langstelling niet doorgaan. Nieuwe Niedorp. Onzo vroegere plaatsgenoot, de heer C. Olie, thans onderwijzer te Haarlem, behaalde heden [Vrijdag] te Den Haag de acte voor Duitseh [L.O] NOG EEN GEVAL. (Zie 2e blad.) In verband met het door de „N. Haarl. Ct." vermelde geval betreffende de tegenwoordigheid van hetsoc. dem. Kamerlid Hugenholtz by de taptoe te 's Gravenhage ter gelegenheid van het bezoek van president Fallières, de heer Hugenholtz zou ook een dameskaart geëischt hebben schrijft deze aan „Het Volk": „To9n op den ochtend van „het feest" minister Colyn onder de leden der Kamer liet bekend maken, dat by een aantal kaarten voor de tribune wilde beschikbaar stellen, heb ik, omdat ik aanvankelijk van plan was daarvan gebruik te maken, een kaart gevraagd. My j werd gezegd, dat ik dit per telefoon aan het Departe ment van Oorlog kon opgeven, hetgeen ik deed. Door bemiddeling van den griffier der Tweede Kamer heb ik toen een kaart ontvangen, maar by nader inzien heb ik gemeend er geen gebruik van te moeten maken. Wat de dameskaart betreft: ik heb er niet om ge vraagd, laat staan er herhaaldelijk om lastig gevallen, nog minder er op hoogen toon om getelefoneerd. Dat het telefoongeheim in deze clericale ty'den niet veilig is, mag bekend heeten- Maar dat telefoon-luistervinken toch gedaan moet worden met het oog op de schreien de armoede en het gebrek waaraan tallooze predi- kantsgezinnen ten prooi zijn. O. ik heb er zulke droe vige dingen gehoord!! Wist gij wel, dat er ongeveer 225 predikanten zijn van de pl.m. 1600 in onze kerk, die moeten leven van f 900f 1050? Dat een over groot aantal aangewezen is op.11, 12, 1300? Het aar dige vrouwtje van onzen, collega X. schreide onlangs bitter tegenover eene vriendin. We lijden nu al zoo'n armoede, zeide zij, met z'n vieren, van onze f 1000; ik weet niet, waarvan we den dokter en de baker moeten betalen en hoe ik aan de aanvulling moet komen voor mijn luiermand tegen den winter. Een ander gefortuneerd collega, zei mij pas een brief te hebben ontvangen van zijn academiekennis, die hem smeekte om hem toch f 25 te zenden, daar hij niet wist, hoe hij het einde van het kwartaal moest halen; met z'n zevenen moeten ze, ver van alles verwijderd, leven van f 1200 per jaar! God helpe de arme stak- kerts, van wie velen als Micawber eerst op hun blin kende broek een nieuwe jas kunnen krijgen; is die weer ver over 't beste heen, dan kan er pas een nieuwe pantalon aangeschaft worden. De roode hoed, tot op het vilt versleten, komt het laatst aan de beurt, maar 't ergste is het met de schoenen, die zoo gauw dóór zijn!! Van vleesch, zelfs van Hollandsch spek, is bij velen hunner geen sprake, evenmin als van boeken. Als de gemeente, die in heel veel ge vallen óf niets, óf zoo goed als niets bijdraagt tot het traktement, niet ontwaakt tot het besef dat zij een einde moet maken aan, dezen noodstand, dan voorzie ik binnen enkele jaren een gansch anderen noodstand dan waarover dr. Kromsigt klaagt." Bizonder groote waardeering van bet christelijk volksdeel voor zijn godsdienst en zijn geestelijke voorgangers blijkt uit deze feiten niet. VAN KUNSTLEDEMATEN. Het streven om verloren ledematen door andere te vervangen, ter verhooging van arbeidsgeschiktheid, en van wie ons zelfs eenig keurig borduurwerk werd vertoond. In de genoemde inrichting werden de be doelde werktuigjes nog slechts weinig gebruikt voor eigenlijken vakarbeid. Toch deelde men ons mede, dat een in de Johanna Stichting opgeleide jongen, die de beide armen mist, zich met hulp van deze toe stelletjes zóo goed kan helpen, dat hij thans als boek houder bij eene te Amsterdam gevestigde firma werkzaam is. SINT PANKRAS. Het bestuur der afdeeling Sint Pankras van den A. N. Geheel-Onth, Bon,d heeft door het bedanken van den heer H. Gerritsen als lid en voorzitter der ajdeeling eenige verandering ondergaan. Tot lid van het bestuur werd verkozen de hëer J. Boskamp, tot voorzitter de heer A. Gutter, eerst vice-voorzitter, en tot vice-voorzitter de heer Jn. Madderom. GOEDGEKEURD. Ged. Staten van Noordholland hebben het besluit van den Gemeenteraad van Wognum. waarbij de ker mis in die gemeente, te beginnen met 1912 van den 3den Maandag in Juni op den 2den Maandag wordt gesteld, goedgekeurd. WIE RIN GEN. Onder toezicht van den heer Nieuwland, opzichter van den, Rijkswaterstaat, worden om ons eiland dage lijks zeer vele peilingen gedaan en verscheidene ge deelten met vlaggetjes op stokken, uitgezet. De dijken enz. gelijken -wel op een uitgezette renbaan. Men, zegt, dat het een en ander- in verband staat met de plannen tot drooglegging der Zuiderzee. IN- EN UITVAL VAN HET HANDELSBLAD. In een plattelandsgemeente in Noordholland heeft ene der raadsleden bedankt, wegens hoogen ouderdom Deze-week woonde hij, voor het laatst, de zitting bij. De Burgemeester dankte hem voor wat hij ge- iemand gesprekken In den mond leggen die hy nimmer wijzigingen verband met de bespreking die over de heeft gevoerd, dat begint bedenkelijk veel te lijken op vraagpunten gehouden is, maar voor een groot deei een methode door Wynkoop in Kopenhagen uitgevonden, staan ze er geheel buiten en zyn het dus wijzigingen waarvan men hem liever het monopolie moest laten, ingediend door de regeering zelve nog vóór dat het j We hebben hier te doen met een zóóveelste geval vaft ontwerp in discussie is. de clericale leugenaarsbende," ANNA PAULOWNA. fViorlngm Donderdagmiddag omstreeks 4 uur brak er brand uitj, bracbten pcr kanonneerboot van de in een kapberg, waarin hooi en zaad, staande op hetMariM ee„ 22_ut van Den Heldlr en erf van en behoorende aan den heer De Boer in denAm6terdam be2ik ons eiland. De tongeln? y.?!?ee^aen Meerweg. Jile'^belaulp van de brandspuittrotten vooral om bun typisohe uitrusting v^ bV bleef de brand zich hierbij bepalen. Het spelen van kindereu in de nabijheid van het hooi met lucifers, is vermoedelijk de oorzaak. Het ergste is dat de goederen juist uit de verzekering geschrapt waren, waardoor de brand een leelyke schadepost is voor d. B.. die slechts een klein bedrijf heeft. ANNA PAULOWNA. Zondag a.s. zal de harmonievereeniging alhier een openbaar concert geven op het kerkeplein alhier, wan neer het weer daartoe gelegenheid biedt. Deze plaats ly'kt ons door deu breeden kerkmuur op het achter terrein daarvoor bijzonder geschikt en het is dan ook te verwachten dat de nummers goed zullen uitkomen. Voor liefhebbers van een wandeling is dus voldoende aanleiding zich naar dit gedeelte te begeven, om van de muziek te kunnen profiteeren. Voor hen vermelden we nog dat de uitvoering wordt gehouden van 6—7V2 uur 's avonds. DE LOTINGSQUAESTIE. Vrijdagmiddag heeft de loting voor de nationale militie te Amsterdam een einde genomen zonder dat daarbij uitgemaakt kon worden waardoor de aanwe zigheid van twee briefjes met het nummer 3548 kon worden verklaard. Uitgesloten is de aanvankelijk veronderstelde mo gelijkheid dat nummer 5348 zou ontbreken en dus de fout door overeenkomst van die beide nummers niet zou zijn ontdekt. Nummer 534S is echter getrok ken. Bovendien is uitgesloten de mogelijkheid, dat de fout veroorzaakt zou zijn, doordat niet is opgemerkt dat nummer 3548 dubbel voorkwam, terwijl alle an dere nummers aanwezig zijn geweest. Dan toch had men éen briefje moeten overhouden. Het bleek heden- langstelling en werden als gewoonlijk door de school jeugd gevolgd. BURGERBRÜG. Donderdag 1.1. maakten de vier laagste klassen der school te Burgerbrug een rijtoer naar Bergen en Egmond aan Zee. Door heerlijk weer begunstigd, liep het reisje, ook door de goede zorgen der feest commissie, zeer ten genoege van de kleinen af. De oudste leerlingen bezochten Vrijdag d.a.v. Amster dam en Artis. De reis werd van hier naar Alkmaar per rijtuig eu verder per spoor naar Amsterdam ge maakt. Veel hebben de jeugdige reizigers ook hier genoten, ondanks den regen, die de feestvreugde wel eenigszins bedierf. \oordscharwonde, Door de Tooneelvereeniging West-Frisia van Hoorn zal Maandag 4 September 1911 tor gelegenheid van de kermis het blijspel „Twee Wapens" worden opge voerd in de tooneelzaal van deu heer K. Bood, al hier. Woensdag zullen bij den, heer Bood kolf- en biljart wedstrijden plaats hebben. DIRKSHORN. Voor de vacante betrekking van hoofd der school te Dirkshorn hebben zich zes sollicitanten aangemeid, voor die te Waarland zeven. Callanf soog. Op de j.1. Donderdag gehouden vergadering werd besloten op Maandag 4 September a.s. den kinderen een feestje te bereiden. De commissie, die zich met de regeling van het kinderfeest zal belasten, bestaat uit de heeren Joh. Langhorst, A. Thomasz, E. R. daan had, waarn^ éen, der raadsleden hem als volgt middag dat het aantal nummers dat aanwezig is ge- 'Braam, J. Brouwer, A. Baken'G.Az. en P. Vos

Schager Courant | 1911 | | pagina 1