Sis tornt Grep i lil- en TmntiOQT. Artistenleed. Zaterdag 2 September 1911. 55e Jaargang. No. 4978. TWEEDE BLAD. op een goed droge plaats bewaard. In het laatst van ilaarl wordt het uitgezaaid. Dit mag eciiter niet ge- woon op den kouden grond geschieden, want dan komt er niets van hel zaaisel torecxhL. liet aardappelzaud wordt evenals dal van fijne zaaibloemen behandeld, d.i. het wordt in zaaipannun gezaaid en in een broei- bakjo of broeikaslje tei" ontkieming neergezet. De zaadpannen vult men met een mengsel van tuin- g^oöid en metselzand, dat vooraf matig vochtig ge maakt is. Hierin strooit men de zaadjes, bedest ze ter dikte van een gulden met fijne aarde, legt een glas ruit over elke zaaipan desnoods een groote» bloem pot) cn zet ze dan in een warm brocibakje, waar onder een laag vcisehc paardenmest de noodige: warmte geelt. De dagtemperatuur van den bak is 60 tot 70° Uahreniicitbij zonnig weer moet men daarom de ra- men openzetten. Na 8 of 10 dagen komen de jongs; plantjes boven. Als ze 4 of 5 blaadjes gekregen hci>- i ben, plant men ze over in een kouden bak-, waaronder i dus geen mest broeit. Men „verspeeld" ze op 10 e.M. 1 in het vierkant. De plantjes moeten allereerst aanwoa - OLXXXVIII. HET KWEEKEN VAN NIEUWE AARDAPPELENSOORTEN. Bij de gewone teelt van aardappelen behoudt men, telen, waarom men de ramen van den bak voor uit den oogst klcdnachlige knollen om die in het vol- eerst gesloten en bedekt houdt. Als ze vaststaan, gac #iat a: jaren achtereen was len met goede eigenschappen bewaart men en wel ieder ïmeen verbouwde eet- afzonderlijk in bakjes op een vorst vrije plaats, b.v. gende voorjaar uit te poten ter verkrijging van een men luchten naai- omstandigheden cn neemt tegen bet nieuw gewas. Dat gaat zoo jaren achtereen goed; vooral einde van Mei de glasramen weg. Deze vervangt men •ls men geregeld do poters sorteert van die stoelen, door ramen, bespannen met kippengaas tol wering dei- welke uitmunten door goede opbrengst en goeden knol- vogels. vorm anders gezegd, wanneer men steeds poters houdt Wanneer na eemge dagen het weer gescnikt is, gaal van de beste stoelen. men de jonge planten met een Binken kluit opnemen Van tijd lot tijd komen echter nieuwe aardappel- en uitplanlen op den vollen grond op 50 X oO e.M. •oorten in cultuur, welke meestal om haro betere afstand. In droge tijden moet herhaaldelijk gegoten wor- eigenschappen de oude geheel of gedeeltelijk verdrin- den. ALs de planten afgestorven zijn, kan men oordce- ge^j_ len over liet resultaat. Slechts de aardappelen van sloc- Om een voorbeeld te noemen: jan de Zeeuwsche Blauwe de algemeen aardappel op de klei- en zavelgronden, doch ieder jaar in een kelder. wordt de teelt ervan ingekrompen en vervangen door De knollen worden in hel tweede jaar m Maan die van „de Eigenheimers", welke ook den naam van of April uitgepoot op bedden op 50 c.M. 111 hel yicr- VjBorgers dragen. Over geheel Nederland worden reeds kant. Deze bedden zijn 21/2 Meier breed, zocdal er meer Eigenheimers dan Blauwen geteeld. Deze ui is te- dwarsover teLkens 5 stammen staan. Door blosjes met kende aardappelsoort is gekweekt door den heer G. nummerbordjes worden de afzonderlijke soorten ge- Vecnhuizen te Sappemeer Chef van het Centraal veen- scheiden. koloniaal proefveld aldaar. Onder de hoogst bekwame Daar ieder zaadje een nieuwe aardappelsoort geelt, leiding van den heer Veenhuizcn zijn daar een aantal heeft men evenveel rassen als men stoelen bewaard nieuwe aardappelsoorten (of „rassen", wat eigenlijk heeft. Gedurende den groei toekent men de goede én juister is) geteeld. slechte eigenschappen der uitgepooto partijtjes op. Bij Alle nieuwe aardappelsoorten worden uit zaad ge- den oogst verwijdert men alle soorten, welke niet vol- kweekt. doen. Do rassen, welke iets goeds beloven, worden Ieder, die wel1 eens aardappelen verbouwd heeft, weet, afzonderlijk geoogst en iu een smallcn kuily afgoschei- dat sommige soorten vruchten met raad, de „aard- den door houten schotjes, gedurende den winter vorst- appelbeien", voortbrengen. Men kan deze bessen laten vrij bewaard. De bewaring kan ook in vorstvrije kelders rijpen, het raad drogen en het volgende voorjaar uit- geschieden. zaaien ter bekoming van nieuwe rassen. Zoo hebben Het, «derde jaar werkt men als in het tweede en verschillende menschen wel een gehandeld, maar zei- weer worden de minder goede partijen uitgeschoten, den wat goeds verkregen. De oorzaak dei- 'mislukking Natuurlijk zijn de proefvelden thans aanmerkelijk groo- is gemakkelijk op te sporenalles hangt van het toe- ter. Ten slotte, na vijf of meer jaren, blijven cr inaar Tal af. enkele soorten over, die gelijk zijn aan of beter dan Wanneer een fokker het vee wil verbeteren, laat de algemeen geteelde soorten. Heeft men het geluk hij de meest geschikte dieren met elkander paren. Hij werkelijk een beter ras gekweekt te hebben, dan is tracht aldus de uitstekende eigenschappen der beide dit een groot voordeel voor de aardappeltelers, ouders in do nakomelingen te vereenigen. Dit is metho- De heer Veenhuizen heeft vooral soorten gekwec-kl disch. 1 voor de veenkoloniën, waar men hoofdzakelijk fabrieks- Een kweeker van nieuwe aardappelsoorten moet op aardappelen teelt. Hieronder zijn echter ook goede eet- dezelfde manier handelen. Hij' moet uit de bestaande aardappelen. toorton er door onderzoek en vergelijking een paai* De straks genoemde E IGjENHE1IMjiRS zijn geteeld kiezen, welker goede eigenschappen elkaar aanvullen, uit de Blauwe Reuzen als moeder cn de bransckcpi Om eens een voorbeeld te noemen: soort 1 heeft een Jaune d'or) al!s vader. De Blauwe Reuzen zijn af- goede opbrengst en is weinig Vatbaar voor ziekte en komslig van den Duilsch.cn kweeker Paulsen te Nas- soort 2 heeft een fijnen smaak, een mooien vorm en sengrund bij Blomberg. In Friesland noemt men de is nog minder gevoelig voor ziekte, doch geeft wat Eigenheimers „Borgers' of „Borger Munsterschei] Die weinig. Deze twee soorten zijn nu bijzonder geschikt naam is eigenaardig ontstaan. om onderling gekruist te worden. Gelukt het aldus De heer J. A. Bergs tra te Beetgumer molen trachtte zaad te bekomen, dan bestaat er kans, dat hieruit een aardappel te vinden, welke de afgeleefde Munster- betere rassen geteeld worden. sehen kon vervangen. In 1896 vond hij daarvoor tle Wij willen de te Sappemeer gevolgde kweekmethode Eigenheimers zeer geschikt. Hij bad de handigheid ze kier wat nauwkeuriger beschrijven. te herdoopen als Borger-Munsteischen en maakte krach- Als moederplant,d.i. die, waaraan de bessen tige propaganda voor de teelt dezer Borgers. Tot eer geteeld worden, wordt gewoonlijk een soort geno- van den lieer Bergslra achten wij ons verplicht liicrbij ;nen, die uit zichzelf zelden „beien" voortbrengt, waar- te vermeiden dat deze heer zelf geen munt uit deze schijnt ijk omdat het eigen stuifmeel harer bloemen invoering geslagen heeft. Hij verkocht de poters voor den stamper niet bevruchten kan. zeer billijke prijzen. Hij: handelde geheel in het belang Als vaderplant, d. i. die plant, waarvan men het der aardappeltelers, stuifmeel overbrengt op de bloemen der moederplant, De als eetaardappcl meer en meer ingang vindende neemt men bij voorkeur een soort, die veel tressen BRAVO'S zijn ontstaan uit eene kruising der Zeeuwsche draagt, wat wijst op krachtig bevruchtend stuifmeel'. Blauwen Turken) als moedei' en de Wilhelm Kom Even vóór de bloemen der zaaddragende plant (do als vader. Deze laatste is ook gekweekt door den kwee- moederplant) open gaan, plukt men er met een klein ker Cirnbal1 te Frömsdorf uit de Daberschen en de tangetje (pincet) de vijf meeldraden uit en laat al- Vroegen van Frömsdorf. leen den stamper in het midden der bloem zitten. Zoo DE ROODE STAR, die op verschillende plaatsen best worden voor en na een aantal bloemen bewerkt. Die als eetaardappcl voldoet, is door den heer Veenhuizen welke na een halven dag nog friscli zijn. worden ver- gekweekt uil de soort Professor Woltman (van Cimbal volgens kunstmatig bestoven. Dit geschiedt op dó vol- te Frömsdorf) en Erica (oen zeer vroege soort), gende manier: Wij verbouwen het kweeken van nieuwe aardappel- Uit de bloemen dei- vaderplant verzamelt men meel- soorten thans voldoende te hebben toegelicht. draden (stuifmeel1), b.v. in een glazen buisje of ander glas en sb-ijkt daarnai tiet poedervormig stuifmeel met een penseel1 in de gecastreerde (d.i. van do meeldra den beroofde) bloemen der moederplant. De bloemen, die men niet kunstmatig bestuift, knipt of snijdt men. geregeld weg. Spoedig hierna ziet men de bessen ont staan. Men laat ze zoolang mogelijk aan de plant zitten tot rijping van het zaad. De stengels bindt men direct aan stokjes vast. Als de eerste bessen gaan vallen, plukt men ze alle af, legt ze op een zonnig plekje b.v. onder oen glasruit, ter parijping. Als ze geheel Wil iemand nieuwe lulpcnsoorten, of andere gewas sen. die door .knollen of bollen worden voortgekweekt, verbeteren, dan dient hij te handelen op een wijze, als bovenomschreven voor aardappelen. D. E. LANDMAN. Binnenlandsch Nieuws. NIEUWE NIEDOKP. De heer J. Goet alhier verkocht aan zijn racht geworden 2jn, w^jft men re Ttul^ op^1^ 1 ^P^enoot, den beer J. Langedijk. 86 roeden 70 el gen stlón, of bloempot. Hierin trekt het móeste vocht 7ff!la°d, voor ,f 3?°°' wei 6611 bewij8 dat h,er }and èn' daardoor zijn de kleine aardappelraadjes spoedig droog. Men vermengt ze vervolge r£ met A-oog zand RAAD VAN NOORDSOHARi en pakt ze daarna in goed' dik vloeipapier. Het aldus gekweekte aardappelzaadi wordt .gedurende den winter RAAD VAN NOORDSCHARWOUDE. Vergadering van, den Raad der gemeente Noord- Bcharwoude, gehouden op Donderdag 31 Augustus 1911, '8 namiddags 2 uur. Voorzitter Burgemeester Brinkman. Allen present. Eén vacature. Na opening der vergadering volgt lezing en, goed keuring der notulen. Voorzitter doet daarna verschil lende medcdeelingen. Eerstens aangaande het ton nenstelsel, onder meer pp welke punten toe te pas sen. De Gezondheidscommissie van Schagen, waaron der deze gemeente ressorteert, meende te kunnen bezuinigen. Er heeft aanmelding plaats gehad door iemand, die zich beschikbaar stelde om voor eigen rekening de faecaliën van 't tonnenstelsel op te halen. Do behandeling dezer aanbieding wordt echter uitgesteld en zal later plaats vinden. Het van de Ge zondheidscommissie ingekomen verslag zal bij den Raad ctreuleeren. Het rekest der predikanten wordt uitgesteld. Be handeling zal eên volgende maal plaats vinden. Daarna komt aan de orde de bekende mededeeliug van Z.Ex. den Commissaris der Koningin in deze pro vincie, meldende zijn eervol ontslag, ingaande Aug. 1911. Voor kennisgeving aangenomen. Van de vereeniging Hercules is eene schriftelijke dankbetuiging ingekomen voor den van 't gemeente bestuur ontvangen financiëelen steun bij gelegen heid van het 10-jarig bestaan. Van Ged. Staten is mededeeling ingekomen, dat zij geen genoegen nemen met het onderzoek inzake de geldbelegging, door leden van den Raad ingesteld, waarvoor genoemd college andere personen- zou willen zien aangewezen. Na eenige bespreking wordt beslo- 1 ten hernieuwde taxatie van het land, waarop het geld zal worden belegd, te doen plaats vinden en wel in verband met den wensch van Ged. Staten, door on- partijdige iiersonen. Voorzitter deelt verder mede, dat in Juli 522 tele- i grammen zijn ingekomen, waaronder twee diensttele- grammen en dat den oden Aug. jl. door den rijks ontvanger aan den gemeente-ontvanger f 890.23 is I ter hand gesteld. Ingekomen is een verslag van het Algemeen Mili tair Tehuis te Den Helder tot 1 Januari 1911, met een verzoek om subsidie. De heer Vlug vindt dit eigenlijk eene zaak van, het Rijk en is niet vóór steunen. De heer Barten gevoelt ook niets voor steunen. Er zijn nog twee Tehuizen voor Militairen te Den Helder; men zou kans loopen, ze alle drie wat te moeten, geven. De heer Heman zou voor dat laatste ook beducht zijn, als de andere twee Tehuizen, vernamen, dat het Algemeen Tehuis subsidie kreeg. Wordt ten slotte met algemeene instemming afwijzend op be schikt. Wijders is ingekomen van de afd. Heerhugowaard en O. van den Bond van Ned. Onderwijzers, een re kest tot wijziging der salarisregeling voor 't onder wijzend personeel. Ook van de leden van, dit perso neel: mej. Wouda en De Vries is een rekest om wijziging der salarisregeling ingekomen. Zal straks worden behandeld. Van de Winkeliers-, Nering- en Vakvereeniging aan den Langedijk, die onlangs in, 't Huis Brederode te Oudkarspel vergaderde, waar de heer Hart in eene rede de bedelarij besprak, is ingekomen ©en verzoek om hen te steunen in hun streven om bedelarij te voorkomen, wat zij zich voorstellen, te bereiken als de Armvoogdij zich zooveel zulks noodig is, kwijt van hare taak wat betreft gemeentenaren en de middelen tot wering van bedelarij door personen, buiten de gemeepte woonachtig, finaal worden, door gevoerd. De heer Barten wijst nog op de zoogenaamde ver kapte bedelarij door lieden, die met wat negotie van luttele waarde, waarvan zij liefst niets verkoopen, aan de deur komen met het doel, een cent te ont vangen,. Algemeen, is men het er over eens, dat deze „kleinhandel" lastig is. De heer Keeman meent, in Baarn toch eens een verbodsbepaling te hebben gelezen daaromtrent. 'Voorzitter verklaart, dat er wel iets bij verorde ning is te bepalen, in deze, maar het is weinig.' De heer Slotemaker is wel voor sympathie-betui ging met dit adres, waartoe wordt overgegaan. De R.-K. Propaganda-club heeft een, verzoek inge zonden, om, waar de Zondagsrust bij de neringdoen den, hier nagenoeg algemeen is, de nering van de ijs- wagentjeshouders op dien dag zooveel mogelijk tegen te gaan. Aan dit verzoek zal gevolg worden gegeven. Volgt verordening voor in Alkmaar schoolgaan.de kinderen uit deze gemeente, in de vorige vergadering behandeld, nu wederom aangeboden, en vastgesteld. Het Gemeentebestuur van Noordscharwoude zal zor gen dat Alkmaar de gelden krijgt voor uit dit dorp daar schoolgaande kinderen, en, het zal zelve de daar voor verschuldigde gelden van, ouders of voogden innen. De heer Vlug zegt, er wel voor te gevoelen, in deze gemeente een cursus in vreemde talen te doen houden. Dit zou zeer aan te bevelen zijn, in verband met den, drukken handel, hier gedreven. De heer Keeman rapporteert daarna, namens de commissie van onderzoek, dat de gemeenterekening in volkomen orde werd bevonden. Ze wordt vastgesteld en zal naar Ged. Staten ter goedkeuring worden ge zonden, Hierna komt in behandeling het rekest om wijziging der onderwijzers-salarissen. De verordening luidt thans voor onderwijzers van bijstand: van 05 dienstjaren (aanvangssalaris dus) f 600, van 510 f 650, van 1015 f 725, van 15 tot 20 f 800, 20 en meer f 875; vergoeding van huis Feuilleton. ROMAN huur f 50. hoofdakte f 100 De heer Keeman, stelt voor: Als aanvangssalaris f 600, bij 3 dienstjaren f 650, bij 6 id. f 700, bi* 9 id. f 750. bij 12 id. f 800, bij 15 tot 18 ld. f 850, boven 18 id. f 900, vergoeding huishuur f 75. De heer Barten had het idee, zonder daarvan een voorstel te maken, om 10 2-jaarlijksche verhoogtngen van 't aanvangssalaris in te voeren, zoodat bij 20 of meer dienstjaren het maximum zal zijn bereikt, (f 850), daar iedere verhooging f 25 zal bedragen. De heer Heman zou de thans bestaande verboogin gen willen toepassen, doch om do 3 jaren, maar is overigens bij de hierop volgende besprekin gen voor 's heeren Keemans voorstel wel te vinden. Ook de heeren Opperdoes en Vlug. Allen zijn bij de nu volgende rondvraag voor liet voorstel Keeman, dut ui zoo wordt aangenomen om 1 Januari 1912 in werking te treden. De begrooting yoor de gemeenschappelijke gasfabriek te Langedijk voor 1912. wordt daarna opgemaakt in ontvangst en uitgaaf slujtchdè op f 38100. De raken marehceren goed, wordt opgemerkt, maar 't wordt be treurd door den heer Vlug. dat er met het muntgas zoo velen, die op de lijst staan, moeten wachten eer zij beurt kunnen krijgen. In de vergadering der gas- commissjc ral worden besproken of er iets op Ls le vinden, om hen eerder te helpen. Daarna wordt het rekest der Liberale kies vereeni ging met verzoek om invoering van progressivc iiir komslenbelasting, behandeld. Voorzitter vindt de invoering daarvan nicL zoo bc-! paald noodig. De heer Barten zou er bij opklimming van f 500 op., bijv. ook onbillijks in vinden gelegen. Immers of jo net onder of even boven dat bedrag kwam, dat scheert te veel Voorzitter vindt ook als 't gebeurde, zouden de op klimmingen klein moeten zijn, bijv. liij f 50 op. De heer Vlug vindt hel ook de vraag, of cr reden is voor progressieve heffing. Spreker wil wel het bedrag dat is_ vrijgesteld van belasting (f 100) verhoogen, en op f 500 brengen, met hel doel den minderen stamt te ontlasten. Den aftrek voor kinderen (f 40 per stuk) wil de heer Vlug op f 60 stellen. De heeren Slotemaker en Barten meenen dat het idee van den heer Vlug geeno hoogere goedkeuring ral krijgen. Wat hééft, het al een moeite gekost om van f 300 vrij op f 400 te komen als vrijgesteld inkomen: Na eenige bespreking wijzigt de heer Vlug zijn voor stel1 voor vrijgesteld inkomen en wil dat op f 450 zien bepaald met aftrek van f 60 voor aftrek per kind. Alle anderen tegen, dus afgestemd cn is dit voorstel alzoo gevallen. Voor de progressieve heffing stemt alleen de heer Keeman. Rest tegen. Dus evenzoo dit voorstel gevallen. Volgt de begj-ooting voor 1912, waarbij de lieer Bar ten opmerkt, dat de gemeente-ontvanger wat ijveriger sommige posten moet innen. Vermoedelijke ontvang ten f 1592/.391/2. .uitgaven f 15686.52V2, onvoorzien f240.81. Het salaris van den klok-opwjnder (torenuurwerk 1 wordt van f 25 op f 35 's jaars gebracht. Voor werk zaamheden aan den straatweg in 1912 ral f 1200 a 4 of 41/2 pCt. worden opgenomen om met jaarlijksche aflossing van f 100. die schuld weer te delgen. De Hoofdelijke Omslag, die thans f '2700 bedraagt en die de (h eer Vlug op f 3000 wou brengen, wordt op f 3200 gebracht. Aan pastoor WilLenborg wordt wegens vertrek 4 maan den afschrijving aanslag Hoofdei. Omslag verleend op diens verzoek. Over de brandspuit, die de heer Barten bij de rondvraag ter sprake brengt.,ral straks in comité wor den gesproken. Dan is er nog iets te behandelen. Hierna sluiting der openbare zitting. EXTRA STICHTELIJK. In een brief uit (h'et grenadierskamp bij Nunspeet in de ,,N. Rolt. Ct." leest men: „De toegang tot het kamp is aan burgers verboden, behalve des Zondagsochtends, wanneer een iegelijk in do gelegenheid' wordt gesteld om de kampkerk. bij te wonen. Geniesoldaten hebben een preekgestoclfe getim merd en daaromheen verzamelen zich officieren en sol daten. terwijl een groot aantal bewoners van de om liggende gehuchten den eeredienst in dezen tempel van ongekor.cn hout kwamen bijwonen. Den eersten Zon dag preekte voor de protestanten de reserve-luitenant der grenadiers ds. Barbas, den tweeden die der jagers, ds. Van den Nieuwenhuizen, beiden predikant bij de Ned. Hervormde gemeente. Zoo'n militaire godsdienst oefening levert een schHderachtigen aanblik. Naast het gestoelte de koninklijke militaire kapel of de jager- muzick om het gezang te begeleiden, daartegenover de toehoorders, jagers, grenadiers, burgers en boerin nen in de eenvoudige Véluwschc dracht, in bonte men geling dooreen. De officieren hebben de veldstoeltjes uit hunnen tenten medegebracht, de soldaten zitten 'on den grond, staan met ongedelden hoofde gedurende gebed en psalmgezang. Op den kansel de prediker in uniform, wél een merkwaardigheid." Zoo'n dominee in het soldatenpak het evangplie dei- liefde predikend, het moet iets extra stichtelijks zijn. schrijft Het Volk. NIET VERJAARDE STRAF. De metselaar H. heeft zeer zeker tot z'n spijt Woens dag j.1. kennis gemaakt met de activiteit der Ensche- {lesche poliüe. Hij werd in 1897 door de rechtbank te Arnhem, wegens verzet in vereeniging gepleegd, ver oordeeld' tot 3 maanden gevangenisstraf. Om deze straf te ontgpan week hij uit naar Duilsehland en verbleef aldaar 8 jaar, in de meeding dat de straf thans ver- 24. PAUL HÖCKER. En al was Gisela Piatti de almachtige vriendin van den hoofdgeldschieter, zoo had zij onder de slechte luim van den theaterdirecteur toch evengoed te lijden als de anderen. Bij de repetitie snauwde hij haar even scherp toe als het overige personeel. Toen zij eens een repetitie verzuimde, omdat zij met den vrijheer Von Trenjlein een rijtoer was gaan ma- ken, schold hij liaar later in het bijzijn der ande ren terdege uit en dreigde haar een halve maand Stage te zullen inhcuden. Al even gehaast als de vroegere operette n, werd ook nu „de Gescheiden Vrouw" ingestudeerd. Voor de eerste maal kreeg Hella hier een aardige sou brette-rol. Het was een opwindende avond voor het heele personeel. Gisela Piatti, die de hoofdrol speel de, had weer wondervolle toiletten, maar verknoeide weer menig gedeelte. Door het publiek was niet alles gemerkt, de stemming bleef evenwel zeer koud. Na het tweede gedeelte van het eerste bedrijf moest de claque, die Josetti alle avonden huurde, met in spanning van alle krachten applaudisseeren, om zoo doende nog ©enigszins het figuur te redden. De di recteur liep woedend achter de coulissen op en neer en kauwde van ware opgewondenheid op zijn zakdoek. Steeds weer ble»ef hij staan en luisterde. In eene kleine pauze snauwde hij Gisela toe, dat hij dat ge- d ui vel nu zat was. Zij was in het begin van de slot akte van het eerste bedrijf zóo in de war, dat zij steken bleef, de vluchtige voorbereiding wreekte zich terdege. Zij zong een paar maai zoo valsch als nog lachen °ren' °n het publiek be«on hartelijk te „0r°<L?'<inden 'k aak®n, toen Hella met haar part- af 'a Weener komiek, die vlot speelde, in d® derd0. haar dansduot zohg. Zij wist: de di- teur had den dag reeds verloren gegeven, voor morgen was er al reeds weer een ander stuk voor- ereid, waarin zij weer een zeer onbeteékenende rol had. Hella, beefde toen zij optrad. Maar toep het pikante voorspel inzette, kreeg de zekerheid meer de overhand, en dadelijk beheerschte zij met haar ge ringe stemmiddelen het orkest. De rhythmus, voor dracht en uitdrukking, de meesleepende snaaksheid van haar voordracht deden het overige. Na de knoeierijen van Piatti was het publiek niet voorbereid op zulk een optreden en het was geen wonder, dat het nu dubbel insloeg. Het publiek be gon te klappen, de claque zette dadelijk een luid applaus in, en het danscouplet moest een paar maai herhaald worden. Toen Hella aan het slot van het stuk ademloos haar garderobe wilde opzoeken, riep de directeur haar. „Hoor eens, kleine Brandt., wij moeten met elkander praten. Maak j© spoedig klaar, dan gaan wij naar Leirdnger." i Leininger was een nieuw, fijn restaurant, zeide de vrouw, die Helia hielp, daar kon mevrouw niet met haar eenvoudig stroohoedje verschijnen. De vrouw zocht haastig in een kast, vond daar een steek van stroo, naaide er een paar zijden banden aan, een 1 paar roode rosetten op, en Hella had een pikanten zomerhoed. Sedert het weer wat was opgeklaard, had Hella haar linnen costuum wat gemoderniseerd en had het netjes gewasschen en gesti eken. Dat had j zij nu aan en de hoed stond er uitstekend bij. Zij zag er werkelijk wat uitdagend en ondeugend mee uit. Haax oogen schitterden nog van de inspanning van straks en tevens van vreugde over haar succes. „Parbleu!" riep Josetti, die in de vestibule een aigaar rookend op haar stond te wachten, niet weinig verrast uit, toen hij haar zoo voor zich zag. Hella veronderstelde, dat hij met haar over zaken wensch te te spreken en Hella koesterde den vurigen wensch, midden in haar repertoire te staan, als haar man terugkwam. Aan vlijt en ijver zou het haar bepaald niet ont breken. Als zij zelf eerst een positie van eenige be- teekenis had veroverd, dan zou het haar ook gemak kelijker vallen voor Thomas iets te bereiken. Zij reden samen in een open rijtuig. Josetti was zeer vertrouwelijk, klopte haar op de knie en toon de zich zeer vriendelijk. Hella was te veel met haar eigen zorgen vervuld, om njeit gewillig aJ de compli menten en galanterieën te slikken. Over den toon van omgang bij het theater verbaasde zij zich in het geheel niet meer. Maar toen zij het restaurant binnentrad, zag zij toch met een zekeren schrik, waar zij zich bevond. Reeds in de garderobe, waar zij. haar avondmantel a,fdeed, was zij verbaasd over de weelde en over de kostbaarheid der mantels, die hier waren afgegeven. Netzijden mantels met hermelijn gevoerd en meer kostbaars. De dames, die voor de spiegels hare coif fures in orde stonden te maken, droegen pompeuse avondtoiletten. De meeste dames waren gedecolleteerd Hella zeide tot haar directeur, die in rok was en een groote witte bloem in het knoopsgat droeg: „In deze omgeving past mijn eenvoudig costuum niet." Hfi kneep haai' even in den arm. „Je bent juist pikant, kleine deern," meende hij, steeds maar met een sigaret tusschen de tanden. „Steeds rechtuit, mijn -,vaa,rde. Eu, nu rechtsaf!" Een gr oom opende de deur naar een salon. Da mes en heeren, onder wie ook officiëren, zaten hier aan de champagne. Er werd overal levendig gespro ken en gelachen,. Kellners gingen geruischloos rond en bedienden. „Josetti kom je daar eindelijk?" riep uit een hoek een frissche nog jongensachtige stem. De directeur trok Hella met zich mede. „Staat u mij toe Baron Trentlein, graaf Zucht, mijnlheer Von Estlar, baron Herdern, en hm, hunne dames „Hunne koninginnen!" riep baron Herdern öaartus- schen en kuste de naast hem zittende brunette ga lant op den naakten bovenarm. „Mijne heeren, staat mij toe mijtte dame voor te stellen, mevrouw Brandt-, mijn nieuwe naïeve!" „Zijn nieuwe naïeve! Hoor?!" klonk het lachend door elkaar. Hella was rood geworden over het meer dan on gepaste dezer voorstelling. Maar de vrijheer Von Trentlein, die hier de rol van gastheer vervulde, was beleefd opgestaan en had voor de nieuw aangekome- nen plaats gemaakt. Hella kwam link» van hem te zitten. Het was er nogal benauwd en warm. Hier en daar werd door enkele dames en heeren reeds gerookt, ofschoon de tafel blijkbaar zoo pas be gonnen was. Was juffrouw Gisela ook hier? Deze vraag schoot Hella het eerst door het hoofd. De kellner vroeg haar, of zij de soep nagediend wenschte te hebben. Haar blik zocht verward den directeur, die evenwel druk met, mijnheer Von Trent lein aan het praten was. „Neen, ik dank u..." Reeds had haar buurman, een jonge dragonder, haar een glas champagne ingeschonken. „U moet bepaald wel dorst hebben, mevrouw, zoo na dat zingen en dansen,. Het was fameus, uw cou plet. Ik kende het ding reeds van Berlijn, maar u heeft het veel beter gedaan. Mag ik u nog eens inschenken?" Zij had werkelijk dorst en dronk vlug. De kellner had intusschen voor haar gedekt. Het zware zilver, de keurige wijze waarop gediend werd. dat alles herinnerde Hella aan het staatsdiner bij tante excel lentie. en aan een paar feesten, die zij in Berlijn en Weenen als jonge zangeres had meegemaakt. Maar »als een warme golf schoot eensklaps een andere herinnering haar daarbij door het hoofd. Zij zag in haar geest het boerenhuisje met het groote stroo- dak. met de kleine kamer, waarin de plompe Schwarz- walder wieg en daarnaast het groote bed met het rood-witte overtrek. Of haar jongen zou slapen? E11 of het meisje wel werkelijk bij hem zou blijven? Menigmaal kwamen haar, als zij op het tooneel stond, dergelijke gedach ten beangstigen en dan kon zij 11a afloop der voor stelling niet vlug genoeg thuis komen. Wat moest zij nu hier? Waarom had Josetti h?-ar eigenlijk hier heen gesleept? Na de eerste verrassing zocht zij zich te oriënteeren. De dames, die aan de hoefijzervormige tafel zaten, behoorden .bepaald wel tot de wereld, die zich vermaakte. Alleen*de zwarte dame op den hoek der tafel, was een bek 'de tooneelspeelster, die op dit oogenblik gastrollen Vervulde aan het hoftheater, on wier portretten zij reeds dikwijls in de geïllustreer de bladen had gezien. De vrijheer Von Trentlein, die dezen avond niet in uniform was, was een mooie, jonge man, nauwe lijks twee jaar ouder dan Hella. Hij had een fijn, smal gezicht en gloedvolle oogen. Toen hij voor de eerste maal epauletten droeg, was Hella op een bal zijn tafeldame geweest. „Wij kennen elkaar reeds langer, mevrouw! Van- hvond in mijn loge wilde ik het niet recht gelooven, dat u het was. Maar toen zeide JosettiWel aar dig, dat u meegekomen is. Wij willen recht vroolijk zijn. Het is mijn jaardag." „En een heel gewichtige jaardag," zoo mengde de dragonder zich in het gesprek, en klopte langs Hella heen zijn jongen kameraad vroolijk op den schouder. „Dezen dag heeft Edu reeds lang met j smart verwacht." I Later hoorde Hella, dat Trentlein op dezen dag het vrije beheer kreeg over zijn geheele vermogen, dat tot dusverre door een consortium van heeren was beheerd geworden. Hella had zich met den. lichten tooü, waarop de gesprekken werden gevoerd, nog niet eigen kunnen

Schager Courant | 1911 | | pagina 5