«lend wethouder) met aigemeene stemmen tot wet houder wordt herbenoemd. Do heer Barsingerhorn is in 1868 raadslid gewor- 'don en is dit dus iyu reeds 43 jaren geweest. Komt ter tafel de begrooliixg, dienstjaar 1912. Het presentiegeld van raadsleden (f 45) vindt de heer De Geus eigenlijk miniem. Dosheoren Swan en Stadegaard zijn niet voor ver hooging. De anderen evenmin. Alleen de heer De Groot zou verandering wensc-helijk hebben gevonden. Namens B. en W. wordt medegedeeld, dat de kos ten voor brand wezen vermeerderd zullen worden, we gens aanschaffing der brandkluis. Komt verder in bespreking het idee om vergoeding voor het ophalen van schoolgeld aan veldwachter Ham te geven. Do heer De Groot: Ik dacht, dat Ham dat alle maal, wol voor niets doen kon. De heer Stadegaard bespreekt heft rondgaan van d.' gemeente door den veldwachter en, meent dat voorzitter Ham genoeg toegeeft, want defee is ge noeg op den akker. Voorzitter: Hij loopt toch. De heer Stadegaard: Ik wou je wijzer hebben! Do heer Dg Groot: Er kan, niets wezen voor Ham of hij moet er voor betnald worden. Toen er last was met de woonwagens, om de Noord, was Ham den gölveelciu middag op den akker. Do bogrooting sluit in ontvangst en uitgaaf op 1' 2 5089.97 Batig saldo 1910 was f 1S63.62%. Voor onvoorziene uitgaven is er f 392.89% uitge trokken. Ze wordt voorloopig vastgesteld op deze cijfers, tot nadere hoogere goedkeuring. Hot heffen van Hoofdelijken Omslag wordt bespro ken, waarbij ook progressieve heffing ter sprake komt en waarbij tevens aan aftrek voor kinderen beneden 15 jaar en voor noodzakelijk levensonderhoud wordt gedacht. Nog zal in deze nader overleg en meer uit gewerkte becijfering worden gedaan. De schoolvaeantie duurt nu drig weken. De school opziener heeft dit zoo gewijzigd. Wordt goedgevon den. Betreffende het water halen in' dezen drogen tijd uit den Witte Kruis-regenwaterbak, wordt bepaald, dat er op zal worden toegezien, dat er niet te vesel tegelijk wordt gehaald. Volgt sluiting. INKTWERPERS. De hr. J. Hendrik van Balen, te Brummen, schrijft «au het N. v. d. D. Dezer dagen 's morgens in, den tuin komend., zag ik, tot mijn verbazing, die lichtgroen, geschilderde tuin stoelen van onder tot boven met inktvlekken bedekt. Er worden veel woorden' „den hals gebroken" over (deze onverklaarbare zaak, zonder dat de dader be- fkend werd. Den volgenden dag, in den tuin zittend, Verwijderden wij ons even en, vonden, terugkeerend, Veer eenige vlekken op de stoelen en éen op een •hoek. Nu begon ik mijn aandacht te wijden, aan de feware kastanjeboomen hoven ons en het duurde niet lang of een bezoeker kreeg een inktvlek op zijn jas. Het werd mij nu duidelijk, dat die inktregen af komstig was van vogels. Het was mij vroeger elders al opgevallen, dat wie lewalen, en spreeuwen, in den tijd dat de kersen rijp "worden, een boseh in mijn buurt zóo verontreinig den, dat het wandelen er ondoenlijk werd en thans bevond ik dat in mijn omtrekrijkelijk rijpende vlier bessen voorhanden waren, welke door spreeuwen, lij sters enz. gaarne worden gegeten. Herhaaldelijk za gen wij nu, terwijl de spreeuwen, boven ons een, con cert hielden, „inkt" vallen. Dq zaak was dus opgelost, en daarmede rijst van zelf de vraag of zij ook in verband kan staan met de geheimzinnige quaestie van het inktwerpen in verschillende plaatsen. Ook in d ie gevallen werd de misdadiger menigmaal nooit ontdekt., terwijl de da lmes, wier lichte kleedjes bezoedeld waren, niet be grepen hoe zij er aan kwamen, daar zij niemand hadden, gezien, die zoo iets kon gedaan, hebben. Of door de courantenberichten sommige personen zijn opgewekt werkelijk met inkt te gaan werpen, is na tuurlijk een andere vraag; mogelijk is ook dat. RAAD VAN WIE HINGEN. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Wieringen op Dinsdag 5 September. De burgemeester, de heer A. Peereboom, opent de vergadering; volgt beëediging van de heeren, Heij- blok, Obreen en Kuut, waarna aigemeene felicitatie volgt. Daarna volgt de beëediging van de nieuwgekozen leden, de heeren S. Bakker, .T; Bosker, D. Koorn, en S. de Vries, die na aigemeene felicitatie zitting ne men. De voorz. deelde nog mede dat de geloofsbrie ven alle in orde zijn bevonden. Hierna lezing van de notulen der vorige vergade ring welke onveranderd worden goedgekeurd. Voorz. deelt mede, dat van. den heer Hermans be richt is ontvangen, dat hij tot zijn spijt verhinderd is, deze vergadering bij te wonen. Bij loting wordt vervolgens geregeld de aftreding- der nieuwe leden en zal de heer S. Bakker in 1913 aftreden, de hee ren Koorn en De Vries iu 1915 en de heer J. Bos ker» iin 1917. Benoeming wethouders. De burgemeester deelt mee, dat de heer Obreen periodiek aftreedt, de heer Heij- blok door zijn® verkiezing tot raadslid; beide hee ren werden weder herkozen en, namen de benoeming aan. Ingekomen eene mededeeling van den minister van "Waterstaat, dat mej. M. de Vries is herbenoemd als kantoorhoudster voor het telefoon- en telegraafkan toor aan de Haukes. Dankbetuiging van het algemeen Tehuis voor Mili tairen te Helder, voor de verleende subsidie. Schrij ven van Ged. Staten, dat de verkoop van een stukje grond door de geuieente, aan den heer B. Kaleveld nog niet kan worden goedgekeurd. Burgemeester deelt mede, dat de toestemming verzocht is op 2 Augustus 1.1., en veronderstelt, dat dit verzoek nog hiet is behandeld, en Ged. Staten, om den termijn niet te laten voorbijgaan, de beslissing eenigen tijd viitstellen. Een schrijven is ingekomen van den minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel, dat de ver biedende invoer van herkauwend vee op de eilanden Texel en Wieringen, is opgeheven. Wordt voor keunis- geving aangenomen en besluit de Raad ook de ge meentelijke regeling, waarbij de invoer van herkau wend vee en, varkens naai' Wieringen verboden was, op te heffen en dezen invoer direct weder toe te Is taan. Wordt besloten f 25 subsidie toe tc staan aan de plaatselijke afdeeling, welke zich leu doeL stelt, alhier oeno verpleegster te verkrijgen. Op ecu ingekomen verzoek van den hoor N. Poel om zijn rcslaii! zeegras van den oogst 1908 te mogen, persen, wordt goedgunstig beschikt. liveneens wordt gunstig beschikt op liet verzoek van liet hoofdbestuur der verccniging lot bevordering van het Vakonderwijs in Weslfriesland. om eenc subsidie van f 10. Wordt behandeld het rapport van de commissie, be- Jast met het nazien der rekening van 1910. De com- missie, bestaande uil de heeren Koorn, Kuut en Poel, welke laatste geen zitting heeft genomen, hebben do rekening en bescheiden in volkomen orde bevonden en adviseeren tot de goedkeuring, onder dankzegging aan B. en W. en den gemeente-ontvanger, wat met aigemeene stemmen geschiedt. De ontvangsten zijn ge- j weest f31413.46, de uigaven f 31127,56, voordeelis I saldo f 15.90. Wcrdt aangeboden de begrooling voor 1912, waar- van alle leden een ex. ontvangen ter inzage en zal j deze begroeting in do volgende vergadering nader be handeld worden. Aan do nieuwe leden wordt door den j burgemeester ook een regl'cmenl van orde uitgereikt. I Niels moer aan de orae zijnde, gaat de voorzitter tot de rondvraag over, waarbij de heer N. Poel1 het woord verkrijgt en opmerkt, dat nu Jb. Bakker zich in voorairest bevindt en zijn vader zijne verdiensten dus moet missen, zich tot de Diaconie gewend heeft om ondersteuning, de kas is echter niet zoo gevuld, dat de volle ondersteuning kan worden verleend. Wordt besloten met oen lijst op het eiland te laten cireu- Iteeren, oni zoodoende te trachten, iu dezen nood te voorzien. De burgemeester verkent hiertoe zijne ver gunning. Niemand meer het woord verlangende, sluit de voor zitter de vergadering. Nnorriscliarwomle. Onze kermis is weer voorbij. Vis gewoonlijk bood zij hbar lal rijken bezoekers een voor een plattelands kermis vrij groole verscheidenheid van vermakelijkhe den. alhoewel dc tradilioncele draaimolen, het vermaak bij uitnemendheid voor kindoren, ditmaal ontbrak. Op liet erf van den hoor Koppen had de bekende schouwburg van Wijlackor oen standplaats; de opge voerde volksstukken ,,Jean Henout", „Shylock" of „De Koopman van Venetië" en „De Eer 'der Familio" oogstten wel' succes, maar liet publiek was niet tal rijk. Maandagavond gaf de tooneclvereeniging Wcsl-Frisia van Hoorn, in de "zaal van den heer Bood het blijspel „Twee Wapens", hetwelk op uitnemende wijze ten ge- hoore werd gebracht, den liezoekers een uilerst go- zellige.il avond deed doorbrengen. Vooral de beide \\'il- sons speelden voortreffelijk, maar ook de rollen van Von Vinck, Miss Mary en Miss Stephensen waren in goede handen. De rol1 van Rudolf hebben wij wol beter zien vertolken, ook de grimage liet wel iets Lc wensclien over. Denzclfden avond werd een talrijk publiek kostelijk geamuseerd in het lokaal van den heer Stam door twee Ilollandsche karakterkomieken. Vermelden wij nu nog. dat de Kinematograaf van Regter en De Jong bijzonder mooie voorstellingen gaf en de harmonica-virtuoos Jaapio Kelder in het café van den lieer Schager vele muziekliefhebbers van zijn spel deed genieten, dan behoeft het geen verder be toog, dat de kermis genoeg afwisseling aanbood, om haar recht gezellig door tje brengen. üareiikarspel. Dinsdag j .1. had de knecht van C. S. in den polder Woudmcor het ongeluk, om, terwijl hij op een wagen hooi stond en deze lading kantelde, van den wagen te vallen waarbij hij zijn been brak. - Nieuwe Nfedorp De heer D. Kuilman, alhier, die Dinsdag tot wet houder dezer gemeente werd benoemd, heeft die benoeming aangenomen,. „HET WAARDJE". Maakten we de vorige week melding van een ver gadering gehouden te Noordscharwoude, waarin ver betering van genoemd vaarwater besproken werd,, met het resultaat, dat een commissie werd benoemd, welker leden, in hun omgeving warmte voor de zaak zouden trachten te wekken, thans kunnen we mee- deelen, dat die commissie met bekwamen spoed aan het werk is getogen, zich met enkele warme voor standers voor de zaak heeft versterkt en Woensdag ten getale van 12 opnieuw vergaderde, ditmaal in het lokaal van den heer Baklcum, teneinde te bespre ken, hoe verder te handelen. De commissie bestaat thans uit de volgende heeren: J. Bos, A. Bruin en Je-, van Schagen uit Waarland, G. Kuiper en P. Govers uit Harenkarspel, J. Tuinman en Jc. de Boer uit Oudkarspel, S. Kuiper en G. Stam uit Noordsohar- woude, D. Kuiper en P. van der Molen uit Sint Maar ten en P. Dekker van Tolke, gem. Schagen, terwijl de heer A. Timmerman te Oudkarspel werd aange zocht om als deskundig adviseur de commissie ter zijde te staan en de voorzitter van Nieuw Leven nog deze oommissie-vergadering leidde. Uit de mededeelingen der commissieleden bleek, dat van verschillende zijden op medewerking zal mogen worden gerekend, wat niet te verwonderen is, als men bedenkt, dat zeer velen reeds op minder aange name wijze kennis gemaakt hebben met het beruchte „Waardje". Door den heer Timmerman wordt den commissieleden een sdhets gepresenteerd van dit water met zijn omgeving, en waarop de gewenschte golfbreker ter lengte van 225 M. op 30 a 40 Meter afstan,ds van den Waarddijk is aangegeven. Druk wordt deze schets besproken, totdat de op merking wordt gemaakt of liever de vraag wordt ge steld: Is een golfbreker voldoende en afdoende? Door sommigen wordt het aanbrengen van een goe den golfbreker durabel geacht en niet afdoende. Een betere oplossing acht men het steken van 'n flinke sloot in de rietschoot aan de Zuidzijde. De vaartuigen moeten dan (doch dit zal alleen noodig zijn bij boos water) het hoog opzoeken om dan door bedoelde sloot in de Westerringvaart van Hugo- waard te komen. Blijkbaar acht men algemeen deze oplossing meer afdoende en minder kostbaar; doch, zoo wordt er opgemerkt, dan zal het gewénscht zijn, dat er een doorvaart open blijft tusschen de hout vlotten van den heer Eecen, welke het Westelijk deel van ..Het Waardje" bezetten. Besloten wordt met den heer Eecen een bespre king hierover te houden en voorts te adresseeren aan betrokken autoriteiten om toestemming te verkrijgen voor de uitvoering van dit plan- Voorloopig wordt den heer Timmerman opgedragen, het verzoek mon deling over te brengen, terwijl het officieel zal ge schieden per adres door den te benoemen secretaris. Da heer Bos stelt de vraag, of er een bond moet worden gevormd, wat men echter niet bepaald noo dig acht. Besloten, wordt, dat straks genoemde hee ren zich beschouwen als permanente commissie, ter wijl een drietal zal worden gekozen ter vorming van 't dagelijksch bestuur. Dit dagelijkscli bestuur treedt dan officieel op namens de gelieele commissie. Bij de nu gehouden stemming wordt tot voorzitter geko zen de heer D. Kuiper van, St. Maarten, tot secre taris de heer G. Kuiper te Harenkarspel, en tot penningmeester de heer J. Bos te Waarland. Besloten wordt, dat de leden der commissie, elk voor een deel, belanghebbenden zullen bezoeken en een lijst zullen presenteeren, waarop geteekend kan worden voor het bedrag. dajt men meent voor deze zaak te kunnen en te moeten offeren. Voorzitter vraagt de aanwezigen dan nu reeds een lijst te mo- Igen presenteeren, opdat er een kopstuk zij voor de verschillende lijsten, die zuilen cireuleeren. Na rond gang blijkt, dat door de permanente commissie reeds is geteekend voor een bedrag van ruim f 100. Waar nog zoovelen belang bij deze verbetering hebben, acht men het tamelijk zeker, dat liet benoodigde geld er voor best gevonden zal worden. Nog wordt aan genomen, dat vóór 16 September de rondgang met de lijsten moet zijn afgeloopen, opdat daarna de oommissie vorder handelend zal kunnen optreden, om direct tot uitvoering; over te gaan, wanneer de toestemming van betrokken autoriteiten is verkregen. SINT MAARTEN. De laatste kermisdag alhier werd het publiek ver gast in het lokaal van den heer Jb. Schermerhorn door het optreden van den bekenden humorist, den heer De Hondt van Den Helder met een onuitput- telijken voorraad voordrachten en leuke moppen, die het publiek genoegen bezorgde. Men zal den heer De Hondt hier gaarne terugzien. DE BRAND TE VLISSINGEN. De berichtgever van het Hdbld. meldt nog het vol gende Van liet prachtige kerkgebouw der Ned. Herv. Ge meente is niets overgebleven dan de naakte muren Gelukkig is men er in geslaagd het archief en de be- beiangnjke bibliotheek in veiligheid te brengen. Hel avondmaalzdlver berusl in een brandkast, welke nog niet is kunnen worden geopend wegens te' <nxx>te uitzetting. Een prachtig majestueus schouwspel leverde hel op toen de historische St. Jacobstoren, welke toren in 1501 is gebouwd, mei donderend geraas iiaar beneden stortte Hel was cvenwcli reeds rond Iialf drie Ie. zien dal de toren zou instorten., zoodnt ieder gelegenheid had daarop voorbereid te zijn. Door de zware klokken welke in do toren hingen, kwam de neerstortende to ren in het brandende kerkgebouw terecht. Ware dit niei liet geval geweest en de toren op aangrenzende huizon gevallen, dan was de ramp nog veel grooleri geweest. Het carillon van den toren heeft om kwart over 2 voor liet Uuilst gespeeld en liet klokkenspel is om 2.17 stil blijven staan. Doordat de vlammen zoo volop voedsel vonden in de zware eikenhouten balken in de kerk en tevens door al het andere houtwerk, scheen dc brandweer aanvan kelijk machteloos het vuur .te bekampen, vooral daal de brand boven in de kerk woedde en den waterstralen niet zoo hoog opgevoerd jonden worden. Toen de vlammen dan ook eenmaal de toren hadden aangelast, was het aanstonds te zien dat ook deze reddeloos verloren was. De brandweer moest er zich dan ook toe bepalen te trachten de vreeselijkc ramp zooveel mogelijk te beperken door de omliggende gebouwen, waarvoor groot gevaar dreigde, zooveot mogelijk te behouden. Hierin is de brandweer, krachtig geassisteerd dooi de marine en infanterie, geslaagd want hoewel rond dc kerk aan drie kanten een complex van huizen slaat, zijn er daarvan slechts twee uitgebrand, terwijl de andere slechts waterschade bekwamen. Den gclicelen avond bleef de brandweer in touw en voortdurend moesten stralen op dc nog brandende res ten gericht worden. Omstreeks 9 uur onlslond op den hoek van de Kerkstraat en Noordstraat weder brand, ontstaan door ronddwarrelende stukjes brandende ascli. Dezo brand was ediler spoedig gebluscht. Dc toren brandde als hel ware lieel den nacht door, daar wegens de hoogte de vlammetjes, die aanhou dend oplaaiden, niet bereikt konden worden. Telkens vielen brandende stukken hout naar beneden en wer den deze dan gedoofd. Dat de verwoestingen, door deze groote ramp aan gericht. door duizenden werden bezichtigd, spreekt van zelf. De eleclrische tram was verplicht verschillende extra- tranis in te leggen om de honderden belangstellenden te vervoeren en van het platteland van Walcheren kwamen steeds meer nieuwsgierigen. Het is thans als vaststaand bekend dat de brand, ontstaan is door onvoorzichtigheid van een loodgieter. Do heer Van Niftrik vond in de gisteravond gehou den vergadering van den Gemeenteraad van Vlissingen daarin aanleiding om de wenscliclijklieid uit te spre ken om een herziening van de politie-verordening, waarbij ieder die op iiooge daken niet vuur moet werken, een bluschapparaat of althans wal water mee moet nemen. Was thains bij den aanvang van den brand slechts éen emmer water bij de hand goweest, (dan ware deze groote ramp voorkomen geworden. Ook acht liij het dringend noodig, dat het brandweer- materiaal terdege worde verbeterd en onder den in druk van de ramp vroeg' hij aan de leden van den raad reeds om steun voor liet eerlang in te dienen voorstel tot aanschaffing van een degelijke stoonibrand- spuil en twee drijvende spuiten. Men heeft bij dezen brand kunnen zien hoe urgent deze aanschaffing is. Reeds meermalen is de noodzakelijkheid van beter bhischmateriaal gebleken en hij hoopt dat do raad thans bereid zal worden gevonden daarvoor de noodige gelden te voteeren. Men meldt ons, dat hij de opening van de brand kast gebleken is, dat het kostbare avcmdmaalzilver ongeschonden was. De prachtige, antieke, massief zil veren doopvont is teruggevonden en kan worden ge repareerd! DRINKWATER OP DE VELUWE. Men schrijft uit Barncveld: Ter voorziening in de behoefte van goed drinkwater voor het groote aantal troepen dat in dc tweede helft dezer maand alhier verwacht wordt, zijn, voor re kening van het Rijk. in dezen omtrek niet minder dan 16 nortonpompen geboord, welke buizen, na af loop der manoeuvres, weer uil den grond gehaald zul len worden. Reeds nu echter hebben meerdere land bouwers met den aannemer van het werk een accoord getroffen, om dc buizen te laten zitten, waardoor do boeren op goedkoope wijze dn het bezit van een nortoa- pomp geraken. EEN SCHEURTJE IN DE COALITIE. Aan het „Ilbkl." woidt uit Bussum gemeld: „Naar wij vernemen zijn dc 5 liberale en 2 anti- rev. leden van den gemeenteraad, benevens het chrisl.- iiist. lid. .die gezamenlijk een meerderheid ormen, overeengekomen lot wethouders te benoemen dc hee ren mr. A. Moolenburgh, aftr., lib., cn C. v. Norren, ■anti-rev. Den laalsten in de plaats van den niet als lid van den raad herkozen heer Schermer Ycfest, r.-k. De 6 roomsch-kalholieke leden van den raad moeten voornemens zijn als protest hiertegen den lieer Bens dorp tc stemmen." EEN NIEUWE OPLICHTERSTRUC. Dezer dagen vervoegde zich te Gouda in een een voudig kruidenierswinkel in de Spoorstraat aldaar een onbekend persoon, die iets kocht en tegelijk verzocht den naam en 'l adres van die zaak even op te schrij ven opdat het hem gemakkelijk zou zijn, wanneer hij zich 'gevestigd had een adres le weten waar hij een en ander goed kon koopen. De winkelierster schreef haar adres op en de onbekende nam het mee. Deze ging' niet dat beschreven blaadje naar den rij wielhandelaar R. om een rijwiel te huren. Toen hel bewuste adres werd geloond, had dc rijwielhandelaar geen bezwaar en gaf een rijwiel' mee. De onbekende kwam vechter het rijwiel niet terug brengen en eindelijk ging de heer R. op informatie uit bij dc eerstgenoemde winkelierster, die hem de toe dracht der zaak vertelde en toen bleek het den rij wielverhuurder dat hij er leelijk ingevlogen was. Aangifte werd gedaan bij de politie, die het signale ment van den oplichter overal heenzond, maar nog geen spoor van den dief kon ontdekken. St. Maarten. Alhier hebben zich 33 houders van hondenkarren laten inschrijven. In het geheel telt onze gemeente 36 houders van trekhonden. UIT BLIJDSCHAP GESCHONKEN. Het bestuur van, Het Witte Kruis, afd. St. Maar ten, ontving Zondag 3 September van een onbekend persoon 20 gulden; het bedrag werd per post ge stuurd. onderteekend N. N. De afzender schreef het gold uit blijdschap te hebben gegeven, en voegde er tevens bij onbekend te willen blijven. HOOGWOUD. Het Dept. Hoogwoud van de Maatsch. tot Nut van 't Algemeen, heeft haar eerste vergadering gehouden ten huize van den, heer P. Has. Opgekomen waren, 10 leden,. Aan, de orde werden gesteld, een, aantal ingekomen brieven, grootende,els inhoudende aanbiedingen om als spreker op te treden. Voor kennisgeving aange nomen. Daarna volgt het jaarverslag van de Spaar bank, hetwelk uitgebracht werd door den heer M. de Jong. Deze verklaarde, dat de rekening in volkomen orde was bevonden en nauwkeurig door de commissie van toezicht was nagezien. Volgt rekening en verantwoording van de af dee ling. Deze werd nagezien door de heeren Van Leeu wen, en Koorn. De ontvangsten hadden bedragen f 134.24 en de uitgaven f 112.61, alzoo een batig slot van f 21,63. Bij het punt opmaken van den rooster van spreek beurten, werd besloten ook dit jaar een spreker bij het Hoofdbestuur aan te vragen en wel bij voorkeur den heer Van Kleef te Beverwijk. Als sprekers gaven zich verder op de heeren Van Leeuwen, Aalbers, De Jong en Engelman, terwijl de heer Van Leeu wen reeds in October zal optreden. NOODLOTTIGE VERGISSING. Te Geertruid©n,berg beging het 13-jarig zoontje van den caféhouder S. B. de vergissing uit een flesch met vitriool te drinken, waarin, n,aar hij meende, wijn was. Op het etiket stond dan ook „Portwijn,". Onder hevige pijnen is de knaap overleden. DE MOORD TE VIERHUIZEN. Op de terechtzitting der Leeuwarder Rechtbank had zich te verantwoorden d/a 26-Jarige. veldarbeider Taeke Nicolai, uit Harkema-Opeinde, over de beschy dlging van doodslag, althans zware mishandeling mi 'doodel ijk gevolg. Iu, den avond van. 27 Juli jl. 't was ongeve* half acht begaven zich een, viertal personen nai de herberg van de wed. Postma te Vierhuizen oi der Surhuisterveen. Het waren J. H. Postma en na drie andere personen. Het was schoolfeest geweeg waardoor het nogal druk liep in deze herberg. O.i kwamen er ook nog Taeke Nicoiai. zijn neef en diot meisje. Nauwelijks hadden de laatstbinnengekomene oen plaatsje gezocht of Postma begon tegen N. ruzj te zoeken. Het bleef echter bij woorden en om I uyr het sluitingsuur verlieten de aanwezigq de herberg. De ruzie werd op deu weg voortgezet. Postmj Wdldo nu van N. hooren of deze hem voor spitsbok had uitgescholden, hetgeen N. steeds ontkende, oi aandringen van Postma mi om maar van hem af t komen, zeide N. ten slotte het te hebben gezegc waarop Postma dreigde, dan zal ik je doodstekei 'met een scheermes. Daarop trok Postma af, terwijl N. zich in, tegeil overgestelde richting verwijderde. Na eenjgen tij| keerden beide partijen terug. N. moest nl. langs dj herberg passeeren, om thuis te kunnen komen, waas •op Postma zeer waarschijnlijk rekende. Nauwelijks waren, beide persongn weer bij elkaai of de ruzie begon opnieuw. Postma nam een drei gende houding aan, met een mes in de hand. Toei hij N. wilde aanvallen trok deze ook zijn mes ei bracht Postma een ernstige steek toe. Het mes dronj door de linkerborstkas tusschen de eerste en, tweed rib door in het hart, met het gevolg, dat Postms onmiddellijk overleed. Des nachts -werd de dader nog aangehouden, eei persoon, die zeer goed bekend staat en nog nooit met de Justitie in aanraking was geweest. Van hem werd dan ook een gunstige getuigenis gegeven. Di verslagene stond als de schrik der omgeving bakent en was al eens wegens een ernstige mishandeling tot 6 maanden veroordeeld. Het O. M. vorderde, na het hooren van 9 getui-j feen, wegens doodslag vier jaar gevangenisstraf. SINT MAARTEN. Maandagavond gaf de rederijkerskamer O. O. ee* zeer goed geslaagde uitvoering met Papegeno. Dit ia een zeer vermakelijk stuk, dat gelegenheid geeft to4( vlot en amusant spel. En het is niet te veel gezegd] als we verklaren, dait O. O. aan de te stellen, eiscbeW VoUcomeni heeft voldaan. Na elk bedrijf was bet een daverend applaus, en de meeste aanwezigen hebben het uitgegierd van plezier. De costumes, evenals de grimeering, waren zeer te roemen, ook de zang was zeer goed. De dames en heeren van O. O. hebben allen een pluim pje verdiend en zij mogen zeer tevreden wezen over deze zoo welgeslaagde uitvoering. Een woord van 'dank aan de jongedame die den zang begeleidde ie zeer zeker ook hier op zijn plaats. Het nastukje „De bekeerde Vrouwenhaters" slaag- ide eveneens goed. (lallavtsoog. Bij de den 6den gehouden aanbesteding van het uitgraven der scheidingsvliet, (achterste gedeelte, on geveer 600 M.), ten behoeve van den Polder 't Hoekje, werd ingeschreven door de heeren A. Koo- ger voor f 450, H. Verwer voor f 300. Het werk is niet gegund. HET ONGELUK A. B. DER HERTOG HENDRIK. De minister van Marine heeft telegrafische mede deeling ontvangen van den commandant der zeemacht iu Oost-Indië, meldende, dat de toestand der gewon den aan boord van het pantserschip Hertog Hendrik bevredigend is. VAN DE „LUTINE". De Terschellingscho correspondent van het IIblad meldt: Door de „Lyons" werden hier gisteren aangebracht een reusachtig anker, een kanon, kanonkogels en verschillende andere voorwerpen van de „Lutine". Het kan,on is nog in goeden staat en draagt als merkteeken een kroon, waaronder de letters G. R. VERDACHT ZIEKTEGEVAL TE ZEVENHUIZEN. Tc Zevenhuizen bij Gouda is iemand overleden aan verschijnselen, die doen denken aan cholera. De burgemeester dier gemeente heeft zich in ver binding gesteld met den inspecteur der volksgezondheid. De uitwerpselen van den overleden lijder worden onder zocht teneinde vast lc stellen of dc paliënt gestorven is aan cholera asiatica of cholera noslras. Voorzichtigheidshalve is aan een familielid van den overledene, een milicien in garnizoen le Gouda, ver boden aan de begrafenis deel te nemen. Niettegenstaande dit verbod heeft de milicien dit toch gedaan en is hij thans in observatie genomen. Ook ecnige miliciens uil Zevenhuizen van een vroe gere lichting, die in garnizoen tc Gouda moesten op komen. zijn naar het militair .hospitaal aldaar ovex- febracht, teneinde tic mogelijkheid van besmetting te oeren. Ten overvloede heeft dc garnizoenscommandant van Gouda een order uitgevaardigd, waarbij het dein militairen verboden is, zien naar de .gemeente Zeven huizen te begeven. „DE ROODE DINSDAG". Dinsdag heeft een deputatie uit het Partijbestuur der S. D. A. P. een onderhoud met den Haagsdhen burgemeester gehad, naar aanleiding van het ver zoek om op Dinsdag 19 September een kiesrecht- optocht toe te staan. Maandag is aan, den Minister van Binnenlandsche Zaken het verzoek toegezonden, om op 19 Septem ber, des middags ongeveer halfdrie, aan het Partij bestuur der S. D. 'A. P. gelegenheid te geren hem het kiesrecht-petitionnement aan te bieden. Telegrafisch Weerbericht 7 SEPTEMBER. VERWACHTING. Zwakke veranderlijke wind, nevelig tot lichtbewolkt Droog weer. Koele nacht, overdag warmer. Predikbeurten. ZONDAG 10 SEPTEMBER. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE fco: Schagen, nam. 1.30 uur, Ds. Huizinga. Harenkarspel, Kerkebuurt, v.m. 9.30 uur, Ds. Sliv- ningiho Damsté. Julianadorp, v.m. 10 uur, de heer Woltman van fBneezamjd. Huisduinen, 7 uur 's av.. Ds. C. C. G. Viseer, Luth. Predikant te Helder. Barsingerhorn. Geen dienst Haringhuizen, v.m. 9-30 uur, Ds. Van Loon. Sint Maarten, nam. 1.30 uur, Ds. Hopster. Veenhuizen, v.m. 9.30 uur, Ds. Broeikema te Heer- hugowaard. Hippolytushoef. Geen dienst. Oosterland, v.m. 10 uur, Ds. Poort. Westerland. Geen dienst. Wieringerwaard, v.m. 9.30 uur, Ds. Groengrgld. Kolhorn. Geen dienst. Callantsoog, nam. 1.30 uur, Ds. Bax. Winkel, v.m. 9.30 uur, Ds. Nieuwburg. Anna Paulowna, v.m. 9.30 uur, Ds. Hopster. Noord-Zijpe. Geen dienst. Burgerbrug, v.m. 9-30 uur, Ds. De Graaff. Nieuwe Niedorp, v.m. 9.30 uur, Ds. Sehermejnhojra,. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Wieringen. Geen dienst. Nieuwe Niedorp, Ds. Haars. Oudesluis, v.m. 10 uur, Ds. L. G. Holt*. LOKAAL BETHEL, HOEP, SCHAGEN, v.m. 10 uur, de heer C. Karmelk, agent der Ned. Zendlngsvereeniging. Wieringen, Hippolytushoef, Evangelisatie Rehoboth, v in. 10 uur, de heer Dijkstra.

Schager Courant | 1911 | | pagina 2