Grepen mi Land- bb Mouw. Voor Dammers. Zaterdag 16 September 1911. 55e Jaargang. No. 4986. DERDE BLAD. Alles wat deze rubriek betreft te zenden aan de Redactie der Schager Courant, onder het opschrift: „Oamrubriek". "De Oplossing Tan de Problemen, ▼oorkomende in de rubriek van 2 September jl.t plaatsen wij in de rubriek van 23 September aan staande. Vervolg Partij No. 3. (Zie rubriek van 9 Sept. 1911.) Stand na den 35sten zet van wit: zwart 11 schij ven op: 3, 6. 8. 9. 12, 13, 15, 18, 20, 24 en 25. Wit 11 sahijven op: 28, 29, 33, 34, 35, 38, 39, 42, 43, 45 en 48. gg. Zwart: 611? De stand van zwart ware zeer goed geweest, in dien hij slechts met 1217 of 1822 vervolgd had. gii voert, hoewel fijn verborgen, tot schijfverlies. 36. Wit: 28—23! 2822, 3430, 3329, 4339, 38 16 geeft wit geen voordeel. 36. Zwart: 1319. Meent aldus zich te kunnen verweren. 37. Wit: 23 14. Zwart: 9—13. 38. 34—30! Hierop had zwart blijkbaar niet gerekend. 38. Zwart: 25 23. 39. Wit: 14 25. 2328. Het eenige om schijfverlies nog wat uit te stellen. 40. Wit: 33 22. Zwart: 18 27. 41. 3933! Uitmuntend. Thans is de schijf veroverd. 41. Zwart: 1218. Moet nog wel spelen op do vrijwel uitgesloten vaDS dat Wit 2520 nog zou uitstellen. Dan zou ranten en raadsverslagen goed hebben begiepen, -i..on Viio-anHom niftt rM>l AVAfKplllpt^n. DE UITBREIDING VAN DEN DAM. „O! Burger Vaderen Gebied ent aen het V, Dat dit tot vreugd' van U En stad en stoet gedy. Soa komt God anvoorsiens 't Vernederde verhoogen," Inscriptie boven de vroegere Burge meesterskamer in het Paleis op den Dam. ,,Het Damrack voert den Dam de vrachten toe met schepen, Gemackelijckor dan veel duijzent sleden sleepen, Veel wagens konnen laên. Tien wegen, nimmer moe, Van woelen, loopen drock, naer 't vrije mercktvelt toe, En kruissen 't heen en weêr, met menschen en met rossen, Van burghwal, straete, en graft." „Loftnytinge van den Holiantsen Po- eet Joost van den Vondel op 't Stad- liuys on des selfs inweydinge, en den dacraen gelegen Dam." 't Begint nu in. den omtrek van den Dam ernst te worden. Zonder gevaar kunt ge 't laatste eindje van de Nes, dat 't dichtst bij de Warmoesstraat ligt. niet meer passeeren: alles staat op instorten. Van het perceel af, aan welks zuidzijde de firma Roos haar groot verkoop- en tentoonstellingsgebouw liet bouwen, tot aan den Vijgendam toe, is in de Nes alles gesteund, gestut, geschraagd, geschoord, en eerlijk gezegd, verwondert 't ons, dat de politie het nog toelaat, dat er menschen passeeren. De heele om geving van den Dam, is, omtrent den tijd, dat deze brief verschijnt, een puinhoop, en zal 't weken daar na nóg zijn, want 't aantal gebouwen, dat zal worden afgebroken, is aanzienlijk. En boe 't er dan uit zal zien, kan ons de aanschouwing leeren van de plaats, waar nog kort geleden het ,,Bible-hotel" stond, en waar nu 'n beurs en 'n sociëteit voor den effecten handel zal verrijzen. Als wij de mededeelingen in de verschillende cou- zai elkaar niet meer dood behoeven te dringen. En dat 13 'n groot voordeel. Want er zijn menschen. wier sympathie en antipathie beheerscht wordt door de omstandigheden. Dit is dan, wel is waar, geen sym pathie of antipathie van groote innerlijke kracht, maar dat is niet anders; de menschen zijn nu eenmaal niet volmaakt. En als 't waar is wat 'n Engelsch dichter beweerde, dat „use almost can change the stamp of nature" wat wel 'n beetje in tegen spraak is met honderd andere gezegden van dien zelfden dichter dan is 't onze overtuiging, dat men de menschen, waar zich 'n gelegenheid aan biedt om te getuigen van hun aanhankelijkheid aan 't Koninklijk Huis tegemoet moet komen. En dit wordt nu hier gedaan. O, niet met opzet! Maar zon der opzet en als 't ware vanzelf, waardoor 't geval bekeken van hooger standpunt 'n ernstiger beteefkenis krijgt. Dit alleen zou 'n reden zijn. om de Koningin Haar Paleis op den Dam te laten. Over dit laatste hoort men hier zoo goed als niet meer spreken, wat misschien goed is; want 't is merkwaardig, hoevele moeilijkheden en bezwaren in het leven der menschen onderling, zich ten goede oplossen, als men er over zwijgt en doet alsof ze nooit bestaan hadden. H. d. H. er van den Vijgendam niet veel overschieten. Het „Poortje" gaat natuurlijk naar de een of andere op slagplaats voor oudheden, en zal in dit geval wel 'n plaatsje vinden in den aanvankelijk ruimen tuin achter het Rijks-museum, waar al wel meer eigen aardigs en ouds en speciaal Amsterdamsch of HoP- landsch werd opgeborgen. Ma,ar als 't zoo voort moet £aan, als 't nu al tien jaren en langer gaat, dan imag men er nog wel 'n tweede Rijks-Museum bij j bouwen, wan,t anders moeten we over 'n kort poosje met ladders over het eene heen klauteren, om het 'andere te zien. Daarop begint het nu in de beneden- ruimten van dit groote gebouw waar de gipsen altaren, kerkbogen. portieken, preekstoelen, doopvon- aan te sturen, verzorgt wit met 4842 de verde- Ien enz. zijn opgesteld -Jil n beetje te diging, ten einde na eventuëel 3641 van zwart En de huizen van den Vijgendam, van den Big - met 42—37 te kunnen terugdrijven. I winkel van Bessem en Hoogenkamp af, die op den in Zwart- 812 boek van 't Rokin staat, tot op t huis, wa<»r de 48* Wit: 4540. 1217. I Nes begint toe, zal alles worden, afgebroken en met 3328*. 1 óen grond gelijk gemaakt. Daarmee 1823 nog reddend hebben kunnen volgen. 42. Wit: 2520. Natuurlijk. 42. Zwart: 2731. Streeft naar stelling, die nog een kans geeft op doorbreken naar dam. 43. Wit: 20 29. Zwart: 3136. 44. 42—37. Om schijf 36 verder doorloopen te beletten. 44. Zwart: 39. 45. Wit: 35—30. 1117. 46. 3024. 1721. 47. 4842. Nu zwart met 1721 blijk geeft op doorbraak Biedt een vrij zekere remise aan, maar ook geen enkele andere voortzetting leidt o.i. tot winst. Voor het geval toch een winstgang mocht ontdekt worden, houden wij ons aanbevolen. Stand na den 4 9sten zet van wit. Wit 49. Zwart: T8 2127 diende gespeeld, met na: 3731, 31 22, 4237, -21, 18 17- 27, 2126, 2923 2631 en 3641. 2126 en 2731. 37—32; 2731, 3641. _28—23 of 38—33 of 43—39 2732, enz. 4034 of 35. 51. 52. 53. 54. -31 en 36 Wit: -41. 23. 23 12. 29—23. 4035. 35—30. Zwart: 1318. 17 8. 2126. 812. 914. Het afgeven van schijf 26 en doorloopen met 36 heeft in dezen stand geen doel, zelfs ook indien «chijf 22 op 27 staat. Wit antwoordt met 4237 en 2621! Om dezen laatsten zet nu te beletten en dus de eenige remise-kans te verkrijgen, dient nood zakelijk 12 naar 17 op te komen. Deze zet en 22-27 dienden dus vóór eiken anderen te geschieden,. 55. Wit: 24—19. Zwart: 2228? Nu zwart nog een stuk offert is het pleit be slecht. 56. Wit: 19 10. Zwart: 15 4. 57. 23 32. Zwart: 26 31. Thans een noodschot, dat geen baat meer brengt. 58. Wit: 37 26. Zwart: 3641. 59. 42—37!! Voert afdoende tot snelle win6t. verdwijnen alles °wat daar tot aan 't water van 't Rokin toe achter ligt: de sluisverhooging, waar geen enkele oningewijde iets van begrijpt, plus de paar huizen, die op deze verhooging zijn verrezen, plus het merkwaar- dige ijzeren rooster, waardoor wel menige wandel stok zal verdwenen zijn, plus de hooge steenen muur, die ingeborene en vreemdeling aan de overblijfselen van, 'n vroeger fort doen denken. En aan den over kant daarvan, aan de Oostzijde, de „Continental Bo dega" en het kleine drukkerijtje, het huis van Fro- gei, de oude hoedenwinkel, eh alles wat daar achter ligt tot aan de grens van de Nes: Schunnige appel winkeltjes, waar de leat zoozeer huisgenoot is, dat ■zij op de aanwezige fruit ligt tie slapen, of haar naar hartigheid verlangende maag te goed doet aan gepelde garnalen of Haarlemsche scharren, schun nige boekwinkeltjes met titels van boeken en prent briefkaarten, die men maar 't best doet, niet te begrij pen; en aan den kant, aan den Vijgendam, de nu reeds ontruimdo „Roode Leeuw", de koekwinkel van Mevrouw de Jong, de nog maar kort geleden geves tigde barbierszaak en de wijdvermaarde, althans overal bekende tabak- en sigarenwinkel van Lub, I bij wien men ook nog snuif kon koopeu. Dit alles verdwijnt en de winkel van Hajenius krijgt aan Noord en Oostzijde 'n pleinuitzicht. Want ook 't Oomman- dantshuis verdwijnt, al is 't voor ieder stadgenoot n.og niet duidelijk of dit open terrein zal blijven, of dat men dit deel weer bebouwen zal. Maar de hui zen achter *'t Commandantshuis zijn mede ten onder gang opgeschreven. Het mooie huis, dat de nu ver dwenen Firma de Weduwe Van Eijlc 'n jaar of wat geleden liet bouwen, zal worden afgebroken, evenals de twee, drie restauraties en bierhallen, die zich daarnevens bevinden. De opticiën, die jaren en jaren op den hoek van de Vischsteeg woonde, heeft bij'tijds elders 'n heenkomen gezocht. Nu is daar tijdelijk 'n kunsthandel gevestigd. Maar dit alles gaat weg, ook het kleerenmagazijn aan den Vijgendam en de rijwielhandel en de Bar, die staat op den hoek van Vijgendam en Warmoesstraat; en verder in de War moesstraat 'n kroeg en 'n verkooplokaal waar ook wel eens natuurwonderen te zien waren en 'n sigarenwinkel en „the English-bar". En in de Vischtseeg zelf 'n sigarenwinkel en 'n kapperszaak. En aan den overkant; van dit laatste 'n bierhuis en 'n fruitwinkel, waar nu nog „dagelijks versche mos selen" genuttigd kunnen worden, en 't huis op den hoek, waar 't laatst 'n schoenenwinkel in was, die door brand werd verjaagd. Dit alles verdwijnt binnen zooveel weken, zoodat de open te komen ruimte aan de Noordzijde dat lb de zijde van het Damrak begrensd zal worden door 'n gebouw, waarvan verteld wordt, dat het benedendeel 'n winkelgalerij zal worden in den geest van de Rue de Rivoli te Parijs, en boven tot hotel zal worden ingericht. Of die geruchten waar zijn, zullen we dienen af te wachten. De laatste mede deelingen weken er wel weer eenigszins van af. Maar welk gebouw er dan ook mag verrijzen, door de-ge meente, of door particulieren geëxploiteerd, 't zal in dezelfde rooilijn moeten liggen als die, waarin de „Franciscaner" nu ligt, welk restaurant bij deze ver- 59. Zwart: 4147. 4146 had al evenmin kunnen dienen. Wit wint andering van begrenzing en geburen, niet anders dan dan: winnen kan. 3024 (om schijf 4 tegen te houden), 3833, d6 Vischsteeg verdwijnt, zoodat de Oostzijde van 1218 (dan nog de beste). 1822, - - (op 1823 wint 33- en, wint. 60. Wit: 63. 64. 3025. 4338. 36 27. 3228. -28), 22 Zwart: 47 43—3: 33 31, 26 37 2520. Opgegeven. 24. 24 31. 12—18. 4—9. 11, 13, 14, UIT DE PARTIJ. Zwart: de heer J. H. T. D. Wit: de heer S. Kan. Stand zwart 11 schijven op: 5, 6, 16, 19, 20, 23 en 24. Stand wit 11 schijven op: 25, 26, 27, 31, 33, 35, 36, 38, 39, 43 en 44. Wit speelde 26 op 21, dreigende schijf 23 te win nen. De tegenstander dacht dat te voorkomen met 1318 en verloor daardoor direct de partij. Wit: 2621. Zwart: 1318. 3329. 24 42. 4338. 42 33. 39 28. 23 27 38. 16 31 15. 5 2. 27. den uit-te-breiden Dam zal gevormd worden door het deel der Warmoesstraat, waar de Pijlsteeg haar in gang heeft, de Damstraat en zes, zeven huizen van de Nes. De Zuidzijde van den Dam zal dan begrensd zijn door het verkooplokaal van de firma Roos, het Ro kin, met het water waarvan niemand raad weet, het huis van Hajenius, „the Hors-shoe'", het loterij-kan toor en „Zeemanshoop". De teveel uitgebouwde „Groo te Club" zal zóóveel worden terug gedrongen, dat hare begrenzing éene lijn vormt met „Zeemanshoop", waardoor 'n leelijke en moeilijke hoek vervalt en de Paleisstraat 'n behoorlijker toegang krijgt. En als dit nu alles achter den rug is, 'n zeventig, tachtig huizen uit het hart van de stad zijn wegge ruimd, en 'n paar grootere daarvoor in de plaats ge komen, het oude gesloopt, het nieuwe opgebouwd, dan zal de Dam klaar zijn. Dan zullen de rails van de tiams daar geen schokkende bochten meer behoeven te maken, en kan het getal der vluchtheuvels voor het steeds drukker wordend verkeer van rijtui gen, auto's, fietsen enz. worden uitgebreid. Als dan de Koningin in de stad ls, zal Zij 'n mooier en rui mer uitzicht hebben dan nu het geval is, en de menschen, die Haar hulde willen bewijzen door het roepen van „hoera!" en „leve de Koningin!" zullen CXC. DE INVLOED DER DROOGTE OP DEN LANDBOUW IN liET BUITENLAND. Waar men in ons eigen land in de laatste weken geweest mag zijn, overal zal men gezien hebben, dat de ongekend langdurige droogte van dezen buiten gewoon warmen zomer den landbouw veel schade be rokkend heeft. Het sterkst is dit te zien aan het grasland, dat op vele plaatsen zoo dor en dood is, dat er werkelijk niets meer voor de dieren te grazen valt. Verder leden de late voedergewassen en de groenten tamelijk sterk door gebrek aan vocht. In het buitenland is het in vele streken nog treu riger gesteld dan hier, wat blijken mag uit onder staande mededeelingen, geput uit de verslagen van Nederlandsche Gezanten en Consuls in andere lan den. FRANKRIJK. In het Noordwesten van Frankrijk is de hooioogst der eerste snede overal zeer goed geweest, zoowel wat opbrengst als wat hoedanigheid betreft. Tengevolge van de droogte is er echter van de tweede snede van de natuurweiden niets terecht gekomen, zoodat men op vele plaatsen het vee reeds beeft moeten stallen. Daarentegen hebben klaver en lucerne in vele stre ken nog een vrij goed gewas geleverd. Thans is de beschikbare hoeveelheid groenvoeder nog voldoende voor de oogenblikkelijke behoefte, maar aan droog- voeder is een groot tekort. Dientengevolge zijn de prijzen hoog. Te Renpes was de prijs van geperst hooi omstreeks half Augustus 5255 francs 2627% gulden) per 500 KG. en die van geperst haverstroo 47 francs 23% gulden) per 1000 KG. In Bretagne schat men den oogst op van de benoodigde hoeveelheid. Te Parijs kost geperst hooi 89 francs per 100 KG. De prijzen stijgen. De bietenoogst zal gering uitvallen. Tengevolge van de droogte zijn de wortels klein gebleven en do tijd is te ver gevorderd dan dat regens daarin nog veel verbetering kunnen brengen. De aardappel oogst is over het geheel bevredigend. Niettemin zijn de prijzen hoog, nl. 1014 francs 57 gulden) per 100 KG. PRUISEN. Volgens het officiëele oogstrapport van 1 September ziet het aldaar met het veevoeder slecht uit. Klaver en lucerne leveren in 't geheel geen tweede snede. De stoppelklaver is grootendeels verschroeid en wat overgebleven is, hebben de mui- Zen vernield, zoodat zelfs reeds voor 't volgende jaar oen geringe klaveroogst te verwachten is. De gras landen staan er slecht bij, alleen vloeivelden, geven nog' wat voedsel. Veelal wordt het vee bijgevoederd in de weide of is het reeds opgestald. De aardap pelen hebben in Pruisen door de aanhoudende droog te sterk geleden; de knollen blijven klein van stuk. ENGELAND. Het officiëele bericht omtrent den stand der gewassen van 1 Augustus jl.F meldt o.a. het volgende: Evenals elders in West-Europa kenmerkt zich de zomer in Engeland door buitengewone droogte. Al leen in Schotland viel in de laatste week van Juli regen van beteekenis. Berichten uit alle deelen des lands bevatten dan ook klachten over de droogte- Tarwe is het eenige gewas, dat een meer dan ge middelden oogst levert. Gerst en haver zijn dun en i te vroeg gerijpt. Vooral de strooopbrengst zal klein zijn. Ook boonen en erwten zijn in Juli achteruitge gaan. Aardappelen vertoonen nog een gezond ge was, terwijl ziekte zeer weinig voorkomt. In Wales ea Schotland zal de oogst boven het gemiddelde, in Engeland daar beneden uitvallen, zoodat over het geheele land ongeveer op een gemiddelden oogst ge rekend mag worden. Voederknollen en, bieten, die in Groot-Brittannië voor de veevoeding van overwegend belang zijn, heb ben veel van de droogte geleden. Mangelwortelen hebben minder geleden dan knollen. Intusschen zul len ook mangelwortelen in Engeland en Wales een oogst beneden het gemiddelde geven, terwijl de knol len veelal zeer schraal staan. In Schotland is de toestand beter, vooral die van de vroeggezaaide vel- i den. I Het hooi is in zeer goeden toestand gewonnen, terwijl de oogst in korten tijd binnen was. De op brengst is echter aanzienlijk beneden het gemiddelde gebleven. De weiden zijn zoodanig door de hitte afgestorven, dat men op vele plaatsen tot het bijvoeren van koe ken en andere voedermïddelen is overgegaan. Ook lijdt het vee dikwijls onder de slechte hoedanigheid van het drinkwater. Waar men echter over voldoende hoeveelheden goed drinkwater beschikt, heeft het vee zich boven verwachting goed gehouden. Intus schen is de hoeveelheid melk op vele plaatsen sterk verminderd. BELGIë. De provinciën "Luik, Namen en Luxem burg hebben zeer veel van de droogte geleden. Hooi, (lucerne en roode klaver hebben bij de eerste snede eene flinke opbrengst gegeven, maar daar bleef het bij; geen nagras noch een tweede snede werd ver kregen. De voederbieten beloven slechts een halven toogst. Het stroo is algemeen van goede kwaliteit en zal noodzakelijk uitsluitend voor veevoeder moe ten worden gebruikt. In de provinciën Antwerpen en Limburg waren de vooruitzienk® van den aardappeloogst aanvankelijk zeer gunstig. Da opbrengst der vroege aardapp ?lc-n was zeer bevredigend n.1. 20.000 K.G. per II.A. De late soor ten zijn door hel aanhouden der droogte te vroeg gestorven. Zij zullen klein van s ak zijn. De opbrengst wordt geschat op ruim de helft der oorspronkelijke verwachting. De hoedanigheid der aardappelen laat niets te wenschen over. De berichten omtrent den oogst der vecvocdcrgc- wassen luiden weinig bevredigend. Over 't algemeen is er schaarschto aan groenvoeder en moeten <le boeren reeds met de mogelijkheid rekening houden eerlang het vee met aardappelen te voeren, hetgeen mét één I prijsstijging wan dit gewas zou gepaard gaan. De hooioogst is zeer voldoende geweest. Nagras is 1 er echter zeer weinig. Hetzelfde geldt van klaver en lucerne. De eerste snede was goed, doch daarna hield de ontwikkeling op. Algemeen luiden de berichten on gunstig over de voederbieten en knollen. De bieten zijn door de droogte grootendeels mislukt en knollen heeft men zelfs niet kunnen planten. De opbrengst zal dus zeer gering zijn. De prijzen der aardappelen zijn sterk gestegen, vooral ook omdat Duitschland veel koopt. De Eigenheimers kosten 6,507 francs 3.253,50 gulden) p~r 100 K.G. Ook het hooi is z duur. Grashooi eed: 810 francs per 100 K.G.klaverhooi 8 a 9 fis. j v 100 Kilogram. In do provinciën Brabant en Henegouwen is hel al niets beter gesteld. De wasdom der voederbieten is sterk vertraagd en incn kan slechts op een vierde van een normalen oogst rekenen. Hooi en klaver gaven oen eocde eerste snode, doch het tweede gewas Ls mislukt. Reeds geruime» tijd wordt het vee met hooi gevoederd. Men verwacht dat dit voel in prijs za! stijgen. De tuin g-oentcn zijn bijna alle verdroog:!. De granen en hot vlas gaven goede opbrengsten. Tarwo gaf 3000 tot 3300 KG. per HA., ter waaxdo van pl.m. 850 francs. Gerst gaf 3300 tot 3500 KG. per HA. ter waarde van pl.m. 750 francs. Havor gaf 2500 tot 3000 KG. per HA. van uitstekende kwa liteit. Vlas gaf 5500 tot 6000 KG. per HA. ter waSy- d« van 9501150 francs. Van suikerbieten zal do oogst niet meer den do helft bedragen. In Vlaanderen valt de aardappeloogst sterk tegen en is slechts do helft van dio van 1910. Van hooi en klaver was de eerste snede overvloe dig en best, doch van een tweede snede is niets ge komen. Het veevoeder raakt overal op. De knollen zijn slecht of met opgekomen. De vooruitzichten voor den herfst en den winter zijn weinig bemoedigend. De mclkop- brengst is klein en daardoor zijn de zuivelprijzen zeer hoog. OOSTENRIJK. Volgens het oogptbcricht van 15 Au gustus zijn de graslanden over een groot deel des landj» totaal verschroeid. In de meeste streken is men tol net voederen van droog voer moeien overgaan. Do bieten heb ben groot gebrek aan regen. Zelfs de aard- apj>el.s g(*\tai in vele streken een misgewas. ZWIISERLAND. In dit land hebben vele cultures sterk geleden van de langdurige droogte, vooral liet gras is sterk verdord; vele weiden zijn rood verbrand; zoodat men het vee reeds nu met hooi moet voederen De fouragc-prijzen zijn in den laatsten tijd aanmerk*-- kelijk gestegen. Ook de vruchtboomen hebben van droogte tc lijden. ZwEDEN. Ook hier is de zomer zeer droi warm geweest. De grasgroei hoeft sterk geleden, zoodot de hooioogst beneden het gemiddelde was. Het kla verhooi is over bijna geheel Zweden slecht en de kla ver is zoo goed als verschroeid. NOORWEGEN*. De langdurige droogte in het zuiden en oosten hoeft de ontwikkeling van de graslanden tegengehouden. De hooioogst is overal beneden het ge middelde gebleven. De voederknoUen hebben in ho£v mate van de droogte geleden. Uit bovenstaand overzicht blijkt duidelijk, hoe treu- n* het in het buitenland met de veehouderij is ge steld. In de meeste streken is het nog erger dan in Noordholland. Vooral daar, waar men fs winters maar weinig hooi heeft, en daarom veel bieten en knollen moet voederen,is het vooruitzicht hachelijker want deze gewassen zijn er grootendeels mislukt. In de geschiedenis der veehouderij zal den zomer van 1911 met een zwarten kool worden opgeteekend. Het is (e hopen, dat nu eenige voordeelige jaren pillen volgen, waarin de zware verliezen van than-ï kunnen worden ingehaald. D. E. LANDMAN. Van dit en van dat. BEGRIJPELIJK. Man: (zich scherend): Dat vervloekte scheermes: Vrouw: Wat is er toch? Je bent vandaag al bizon- der slecht gehumeurd. Man: Dat mes is ook zoo verbazend bol! Vrouw; Dat mes bot?! Je bent niet wijs. Ik heb er gisteren m'n hcele japon mee uit elkaar getornd en 't was prachtig scherp. Bot?' Hoe kom ie der aan?! PAPIER. De enorme stijging van het pppierverbruik sedev? 1875 zoo zegt hel „AJg. Ncd. Exportblad" -- vindt baar oorzaak in de toenemende algemeene ont wikkeling en welgesteldheid en verder in het stijgende bevolkingscijfer. De papierproductie in de belangrijk ste productielanden, Duitschland, Groot-Britannië Frankrijk. Oostenrijk-Hongarije, Italic, Rusland met Fin land, Holland^ België, Zweden en Noorwegen, is. vol gens Frans Krauany, de schrijver van een onlangs verschenen, zeer belangrijk werk over de papierindustrie in de jaren 1875—1908. van 7.4 tot 42.4 millioen q gestegen. Wat den uitvoerhandel vau papier betreft, betoonen de Europeesehe landen zich zeer actief en de niet- Europeesche landen zich buitengewoon passief. De ui voer der Europeesehe landen bedroes rond 2.5 mil lioen en de uitvoer 318.5 millioen gulden, terwijl ri jnvoer der niet-Europcesche stalen op 118 en de uitvo op slechts 38 millioen gulden wordt geschat. Bij den l >- talen internationalen buitenlandschen handel zijn do drie aan zacht hout zoo rijke Scandinavische landen. Zweden. Noorwegen en Finland met meer dan cc: derde gedeelte •betrokken. Op DuiLsche rekening komen *16.23 pCt. en op die van Holland niet minder dan 22.24 pCt. Eenige der belangrijkste pagina's van dit wetenschap pelijke boek zijn gewijd aan Holland, het land. waar van de hoogst belangrijke plaats welke hel onder de papierindustrielanden inneemt, volgens den schrijver, niet genoegzaam bekend is. Wel weet men, dat Hol land in de geschiedenis der papierindustrie en bij de vervolmaking der papiertechniek c«n eerste rol heef! gespeeld en dat een der voornaamste machines van <!•.-. papierindustrie met den naam ..Hollander' wordt aan geduid. doch niet aan elkeen zal het bekend zijn, dat de Hollandsche papierindustrie in het jaar 19Ó8 aan verschillende papiersoorten 812.500 q. en aan bord papier 1,131,000 q. fabriceerde. De verklaring voor deze enorme productie en uit voer 'een waarde vertegenwoordig ode van rond 71 millioen gulden, waarvan 50 millioen aan bordpapieri meent de schrijver daarin tc vinden, dit het aan hos- sehen arme Ilclland' als vrijhandelslaat alle grond stoffen en machines goedkooper kan betrekken andere landen en aldus met g r.;-d g •volg zelfs met dio landen kan concurreeren welke 'uitgestrekte, wouden binnen de eigen grenzen bezitten. re F O sï ea" "i"3 Hebt gij een nieraandoening? Nierkwalen doen verschillende personen op ver schillende wijzen aan, want de schadelijke stoffer, die niet door de verzwakte of zieke nieren aan liet bloed onttrokken worden, tasten eerst het zwakstu punt van uw gestel aan en dit zwakke punt is zel den hetzelfde bij verschillende menschen. is uw rug zwak en pijnlijk? Hebt gij zwellingen onder de oogan. in de enkels of handen? Hebt gij last van rheumali- sche pijnen, stijfheid der gewrichten, pijn in de len denen of heupen? Vertoont zich neerslag in de uri ne, is het water van ongewone kleur, hebt gij moeite met de loozing, branderigheid of pijn? Voelt ge u altijd lusteloos, terneergeslagen en uitgeput? Dan kunt gij er zeker van zijn, dat uw nieren niet goed werken. Onmiddellijke hulp is dan noodzakelijk, want zieke of zwakke nieren herkrijgen niet uit zichzelf hun oude kracht en gezondheid. Verwaarloozïng der eerste verschijnselen doet uw kwaal toenemen en tot gevaarlijke ziekten als niersteen, waterzucht, ver zwakte hartswerking. enz. Het geneesmiddel bij uitnemendheid vindt ge in Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die de niergiften af voeren esi aan de nieren en blaas hun kracht terug geven om hun gewichtig werk weer behoorlijk te doen En zonder dal deze organen weder volkomen normaal werken kunt gij uw gezondheid niet herkrijgen. Alleen de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn betrouwbaar. Let er daarom op of de handteekening van James F «ter c, ïiet etiket voorkomt. De echte zijn te Schagm verk ar bij den heer J. Rotgans. Toezending geschiedt -ntvanr t van postwissel a 1.75 voor ée:i, ot i lü et zen. 43.

Schager Courant | 1911 | | pagina 9