R.-K. Bond van Post- en Tetegraafbeambten ,,St. Pe trus", Bond van Conducteurs der Brievenmalen „Otns Belang", Ned. Bond van Rijksteiéplionisteit, Ned. Bortd van Rijkshulptclephonisten, Vereeïtiging van Bureelamb- tenaren der Posterijen en Telegrafie. Vereeniging van Instrumentmakers der Telegraaf. „Ewetra" Vereeniging van Kantoorknechts der Posterijen en Telegrafie, Ver eeniging van Lijnwachters der Telegrafie. In het adres wordt er op gewezen, dat ten gevolge van de duurte er in de gezinnen der ambtenaren we der een tekort aan voeding, kleeding en huisvesting is, even erg, zoo niet erger, dan vóór het jaar 1905, des te zwaarder gevoeld, omdat de verlichting van tl905 van zóó korten duur is geweest, dat het werkelijk 'iis, alsof de jaren van te voren en die er op volgden, in- éénlienen. Ook ongelrouwden met lage tra otementeni voelen dit. NOGAL VERSCHIL. Nu de gemeenteraad van Naardcn met bijna algemeen© stemmen besloot tot weglating der bekend geworden clausule „het aankweeken van" liefde voor het Vorsten huis, enz., enz." uil de oproepingen voor onderwijzend personeel - hoofd én onderwijzers hebben zich thans, waar in 1910 geen enkele sollicitant zich aan meldde, 16 onderwijzeressen cn 60 onderwijzers voor eene betrekking bij 't openbaar lager onderwijs aldaar aangemeld. ben wel1 treffend verschil 0 of 76. BEMIDDELING-DRUCKER AFGELEZEN. Dé Haags che correspondent van de Leeuw. Ct. meldt Aanvankelijk was liet voornemen, Dopdérdag het Ka mer-presidium door prof. Druckér te dóen waaimeipen,- waartoe deze bereid was, maar vooraf 'meedeelde, van z'ijïi presidium gjebpuk te zullen maken om jeep yer- z<x>ning té bepibevén. Dó'daartoe noodzakelijke medewerking yan de sche groepen werd öriveigCrd, waarop de Nijmeègpohe héér Van Nis'pén itank vgu graaf Van Byfejódt oyórha'm. ^NTSLAG VAN EEN GEHUWDE ONDERW3J- Uit Amsterdam meldt men Den 27sten Juli i.1. Ss in het huwelijk ^-tredani mej. M. Kooiman, onderwijzeres aan de openbare school voorgewoon lager onderwijs No. 24, aLhiér.. Op de desbetreffende \raag van'den wethouder vóór het on derwijs heeft deze onderwijzeres medegedeeld.- dat zij niet voornemens was, ontslag uit hare betrekking aan te'vragen. Naar aameidiihg daarvan stellen B. én W. den raad voor, aan de genoemde onderwijzeres eervol! ontslag uit haar betrokking te verleeneh. Ter mo li veering van dit voorstel herinneren zij den raad aan zijn beseluit, op hun voorstel genomen, om in de verordening, op het openbaar voorbereidend'on derwijs de bepaling op te nemen, dat aan hoofden, onderwijzeressen en helpsters, die in het huwelijk tre den, ontslag uit hare betrekking zal worden verleend, en aan de discussie, welke aan dat besluit voorafging, In verband met dit besluit verzochten B. en W. den 7den April 1909, bij circulaire, dien hoofden van open bare inrichtingen van onderwijs alhier, aan welke vrou- welijk personeel werkzaam was, aan dat personeel te willen mededeeden, dat B. en W. voornemens wareiij vrouwelijke leden van het onderwijzend personeel bij het openbaar onderwijs, die hot voilé aantal wekelijksche lesuren geven, en die mochten nalaten bij haar huwe lijk zelf eervol ontslag uit hare betrekking te vragen, aan tien gemeenteraad voor ontslag voor te dragen. Tot zoover hel Gemeenteblad. •Wij merken hierbij: op, dat het mevr. M. Lub-Kooj- man erom te doen is, op deze wijze een princjpieele beslissing in hoogste instantie te verkrijgen. WIER1N G ERW AARD. Öp Zondag' 21- September hield de Bond van Gym- nasliekvereemghigen Hollands Noorderkwartier hare maandelijks che repetitie tc Wieringemvaard. Er werd deelgenomen door 26 turners, verdeeld als volgtLv- curgus. Schagen, 11; Oïympia, Wieringerwaard, 8; D.Ö.K:E.Y.) Ewijcksïliin, 2; O.K.K., Den Helder, 2; Hercules, Ntalorp, 2, T.O.K.I.D.O., Anna Pau- lowna met 7 turners. Om 10 uur nam de lés een aanvang en er werd tot bijna half een onafgebroken geturnd. Een serie vrije oefeningen, onder leiding van den heer Jb. Kaan, werd flink ingestudeerd, op menige fout werd terecht ge wezen, ook werd op het marcheeren gewezen en mocht de bedoeling van. den leider op vele turners een gun- stigen indruk maken. Vervolgens werd er in 8 af deelingen met animo ge werkt aan de toestellen. Er werd tevens door den heer F. A. F. Groneman bij elke oefening een tech nische bcooixleeling over het afwerken der oefening gehouden, welke veel invloed had op bet inzicht van de turners op eigen prestaties. Er viel' veel te loeren, en wij wenschen dan ook, dat bij een volgende gelegenheid wal meer turners op zullen komen om een dergelijke nuttige ies niet te verzuimen. UIT DE STAATSBEGROOTING. Uil die Slaalsbegrcoting voor 1912 blijkt dal voor de bijdrage aan de Noorder Stoomtramweg-Mij. in de' kosten van den bouw van een draaibrug voor spoorweg en «swoon verkeer over hel N.-I-I. Kanaal1 in den spoorweg van Alkmaar door de Zijpe naar Schagen, f 65.(XX) wordt geraamd. Een bedrag van f 10.000 wordt gevraagd als le ter mijn voor den bouw van een nieuw post- en tele graafkantoor le Alkmaar. HET GEGOTEN HUIS GEMEUBELD. Het gegoten huis, van de heeren Harms, Small en Hana, te Sandpoort is nu gemeubeld, aangekleed en bewoond. Er ligt een mooie tuin voor. Len «allerprelligsten: indruk krijgt men bij het binnentreden. De lempera- tuur is een zeer aangename. Het huis is "kurkdroog. Het behang is zoo maar op de wanden geplakt en geen salpeters tipje is'te zien. Overal' waterleiding, eleelrisch licht. Benéden m de keuken een prachtige schouw, in één woord een echt knus huisje, in een omgeving van groen. Eerstdaags wordt mei gieten begonnen te a ter- graaf smeervoor deBelgische spoorwegen slaat hel contract zoo1 goed als voor elkaar en de onderhandelingen voor den bouw der 20.000 huizen, le Konslanlmopel noodig, zijn in vollen gang. Ook mot Egypte is men in onderhandeling. J- Tal van personen hebben gisteren het huis beke ken. Ook veel pers)ui. l>e ministers waren verhinderd te komen. VERREGAANDE BALDADIGHEID. Vrijdag had in de Raam te Delft een voorval plaats, dat nu nogal betrekkelijk goed is afgeloopcn maar toch aan een jongeling van 16 jaar het leven had kun nen kosten. Een jeugdig' bakkers-knechtje tn.l. schoot in koelen bloede op een makkertje, met een revolver, met liet gevolg, dal de kogel den jongen door den arm ging en er {aan den anderen kant weer uitkwam. Hel slachtoffer, E. Q., wonende in de Doelens li-gat, ver telde ons hierover het volgende: Ik liep aan de eene zijde van het water, toen ik aan den anderen kant een van mijn .vriendjes, een. bakkersknecht, zag. Ik riep hem nog toe: Bonjour. Joop", waarop hij terugsohreeuwde„Zeg, durf je te blijven staanr waarop ik natuurlijk antwoordde: ;vyvel, waarom niet?" Ik bleef staan. Opeens lichtte Jnj hand op en direct daarop volgde oen knal. Nog be- creep ik niet, wat er gebeurde, doch plotseling voelde ik een schrijnende pijn in mijn arm, terwijl1 deze zeer warm werd. Direct trok ik «lijn jas uit en zag, dat hel bloed langs mijn arm stroomde. Zoo hard ik kon liep ik naar huis, niet naar den dader omkijkende." Naar wij vernemen, is de dader, die or met ''achter lating van den broodwagen vandoor gegaan was, be kend en is de zaak in onderzoek. D. Ct. ISRAcLlETISCII NIEUWJAARSFEEST. Men schrijft uit Amsterdam: Vrijdagavond is liet Nieuwjaarfeest der Israëlieten begonnen, een der heilige dagen der Joden, die nog bij na door ftjlen in acht worden genomen. Vrijdagavond begon het leest en Vrijdag was in heel den Jodenhoek het geschreeuw en het geroep dei- koop lieden, die yóór het feest hun waar kwijt wilden zijn. EéU geroezemoes van geluiden en onverstaanbare klan- ,ken steeg van de menigte op, die staande naast hunne kürren, peren, appelen, pisangs, abrikozen, noten te koop boden. Hun.stemmen klonken -tegen elkaar in; schreeuwig, lawaaiend prezen ze hun waar aan. Langs de Jodenbreestraat, waar anders door de po litie, ter wille van het verkeer, de kooplieden wor den opgejaagd en het staan met de koopkarren niet: wordt geoorloofd, stond nu een rij van venters, kar aan kar. En de Joodsche vrouwen met haar manden en barbiezen trokken die rij langs, betastten niet ken- jiershand het fruit, dongen, gingen Ineen, koerden weer terug1, vulden cle manden met het fruit, dat Vrijdag avond op de feesttafel' prijkte. In de Zijstraten van de Jodenbreestraat een geweldige drukte. Beide kanten dei- straat waren door de kooplieden ingenomen en moei zaam baande men zich daar een weg. Hier al Oosler- sche kleuren en levendigheid, het breedlevendigc gebaar, de opwindende uitroep. In de kelders de vischhandelaren met hun manden schol en makreel. Vele manden van deze blauw-getee- kende vis eb 'gretig verkocht, „omdat ze heerlijk vet is." De poeliers maakten goede zaken, dc kippen en eenden brachten gced geld op. En ook de banketwinkels hadden het druk. De noga-koeken, de gevulde gebakken, de boterkoeken, de keekjes, de boter bolussen, de dunne platte koekjes, in den volksmond mitseiwe plankjes (doodkist-plank jes) genoemd, ze gingen vlot van de hand. i Tegen den avond nam de drukte nog meer toe, om den jplotséling te verminderen en te eindigen. En de zoo levendige straten schenen nu als uitgestorven. lm die oude woningen, in de sombere straten van dein Jotdienhoek straalde het licht van den Sabhath en van hét Nieuwjaarsfeest; werdi de Jood zooals héine in zijn Brinzessiu Sabbath zong, de Prins, die van zijn rust gepiot. (WAARVOOR EEN ARTS AL NIET AANSPRAKE LIJK .WORDT GESTE! J> Dr. Pinkhof schrijft in het Tijidschr. voor Geneesk. Telkens' (pnla'ngs nog met die yeroordeeling wegens een drukfoutdénkt men hét uiterste te; hebben bereikt van wat er op het gebied der chantageprocessen tegen artsen mogélij'k is. Maar steeds komt een nieuw feit Eet oude overLróeven en daarom spreken wij zelfs bij het allernieuwste slechts van een schijnbaar culmina tiepunt. Een arts stuurt een man niet ischias met: een briefje naar den drogist om ohróomzuuroplossing tot vulling van zijn elementen.; de man moest n.I. wor den geëléctriseerd. De drogist pakt de flesch in een reclamepapier met het opschrift bittorwijn. De patiënt kon het niet laten, van den inhoud van de flesoh te proeven. Hij dronk, werd ziek en bezweek'. De weduwe easohle nu van den arts schadevergoeding, omdat hij den mam, een drinker, geen bijzondere vermaning had gegeven.. En de rechter wees dien eisoh toe; maar in hoo- ger beroep werd deze uitspraak te niet gedaan. Voor apothekers en drogisten moge dit intusschen een lés zijn, bet gratis pakpapier, dat hun als reclame voor genees- of voedingsmiddelen wordt toegezonden, niet meer te gebruiken, althans niet in hun bedrijf. Zou er zelfs geen aanleiding bestaan tot eem wettelijk ver bod om geneesmiddelen 1e vei-pakken in papieren die een ander opschrift dragen dan met hun inhoujd over eenkomt'? Nu men toch een kléine wijziging brengt in de apolhekerswet, ter wille van de Zondagsrust, zou dit in één moeite kunnen doorgaan. Oudesluis. Nu de tijd weder is aangebroken, dat dc nachten lang en donker worden, komen ook weder de ledemi van hel gilkl der Ringvingers te voorschijn, om hun grijpgrage vingers uil. IIe strekken naar eens anders goéderen. Toen j.1. Zondagmorgen de reeds bejaarde palingvisscber P. de Graaf alhier, zijn palingkaar in specteerde, kwam hij tot de minder aangename ont dekking, dat des nachts een ander hem voor geweest wps, en dén geheelra inhoud, pl.m. 30 pond, had meegenomen. Ook bij den visscher Kuilman had men den zelf den nacht aan het palingkaar geweest, doch door de stevige bevestiging onder de molènbeun kon men den lek keren inhoud niet machtig worden. Uit een tmder kaar was echter wal andere visch, zooals blei, baars enz. meegenomen. WIERINGEN. Vergadering van het Witte Kruis, afdceling Wielingen, op Zaterdag 23 September, 's avonds half acht, bij den heer D. Lont te Ilyppoiilushoef. Aanwezig 22 per sonen. 1. Opening der vergadering door den voorzitter, den heer Dr. de Goeje, die de aanwezigen allen hartelijk welkom heet, cn den secretaris, den heer Berghuis, verzoekt dc notulen der vorige vergadering voor te lezen, welke notulen als steeds uitmunten door vol ledigheid cn duidelijkheid en worden deze dan ook onder dankzegging goedgekeurd. 2. Benoeming1 eener commissie van 3 leden, om itn Januari a.s. de rekening des penningmeesters na te zien. Hiertoe worden benoemd de heeren P. F. Kuul, J. C. Iöein. en M. Bakker, welke heeren allen hunne benoeming aannemen. 3. Bespreking der agenda van de Algemeen© Verga dering te Amsterdam. Van de te behandelen punten is een overzicht verstrekt aan alle leden en wordt be sloten den afgevaardigden zooveel mogelijk vrij man- daal tl ie geven. Alleen voor de verkiezing1 van drie leden van hoofdbestuur, besluit de vergadering' dat cle afgevaardigde zal stemmen den heer Mtr. H. J. C. van Tienen en verder vrij blijft. De punten 9 en 10 worden door den heer Dc 'Goeje op uitvoerige wijze toegelicht, doch besluit men ook den afgevaardigde hierin vrij mandaat te laten en zal punt 11 door den afgevaardigde gesteund worden. 4. Verkiezing van twee afgevaardigden naar die ver gadering. Hiervoor worden gekozen dc heeren W. J. Bruut' en P. Kaan, die hunne benoeming aannemen. Als plaatsvervangers worden gekozen de heeren M. Bakker en O. J. Bosker. 6. Rondvraag levert niets op. 7. Voordracht van den heer Dr, De Goeje. On derwerp Bloedvergiftiging. Daar hel al tamelijk laat geworden is en de lieer De Goeje geroepen wordt óm eene beenwond le verbinden, besluit men deze lezing voorloopig uif te stellen. Hierna sluiting. BOND VOOR STAATSPENSIONNEERING. De hoofdbestuursleden de heeren Ds. D. A. van Krevelen en Frans Netscher zullen in Engeland een onderzoek instellen naar de werking en de resultaten van de wet op ouderdomspensioenen van 1908 en daarover een rapport uitbrengen. Aan II. M. de Koningin is het verzoek gericht, in particuliere audiëntie, de volkspetitie Le mogen aanbie den. De commissie, daartoe door het hoofdbestuur aan gewezen, bestaal uit de heeren pastoor N. Prins, A. Voorbrood, Frans Netscher en H. J. Hagelen. SPOORWEGPERSONEEL. De raad van administratie der H.IJ.S.M. heeft aan alle onder haar personeel bestaande categorische ver- eenigingen een brief gezonden, waarin zij ontraadt in zake de pensioenactie samen te werken met de Neder- landsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel. In een daarop door de verschillende besturen gehou den vergadering heeft de NedeHandsche Vereeniging besloten zich terug te trekken en de actie afzonderlijk te voeren. IN IIET „LOCAALTJE". Een trein die te 7 u, 57 m. van Dieren naar Apel doorn vertrekt, bevatte twee wagigons dicht mot run deren beladen. Bestemming: Rotterdam. Als haringen in een ton waren de koeien bijeen geladen. Tot her slens vol neen nog voller. De deuren van één der waggons zijn gebarsten. En één stuk rundvee is kalm uit hot „locaaltje" gesprongen of geslapt, terwijl do trein, iusschen Beekbergen cn Apeldoorn in vol len gang was. E enige boeren bemerkten hoL en. ook de machinist hoe weten wij niet; of de boeren het locaaltje achterhaald hebben, dan wei of hén nood kreten het treinpersoneel hebben doen omzien is óns onbekend. Zéker is, dat de trein stopte. En dat de boeren. juister twee boeren en een boerenmeid trachtten de koe weer naar den trein ie brengen. Maar liet koebeest weigerde, zette de voorpootten schrap en wilde geen stap doen die hem dichter bij1 den juist door Kern verlaten trein zou brengen. De leiders van het locaaltje besloten de koe maar achter te laten en slechts te zorgen dat niet andera koeien zijn voorbeeld! volgden. De deuren werden vei lig verzekerd en stevig gebonden, door den hoofdconduc- leur, op de schouders van eenige omstanders geklommen. Na een aangenaam oponthoud van een minuut of 10 de reizigers hadden meerendeels den trein verlaten cn toonden groote belangstelling in wat er gebeurde stapte ieder weer in en zette het locaaltje 'zijn moeilijken tocht naar Apeldoorn voort. Toen dé koe het laatst door de uit (le raampjes hangende reizigers gezien werd, lag zij achterover in een sloot of greppel, aan de handen "van de boeren cn boerenmeid ontsnapt. NIEUW MIDDEL TEGEN MOND- EN KLAUW ZEER. De heer Broekhuijsen, thans chemist en directeur eener s uikerfabriek te Paree in onze Oost, vroeger te Ayistordam, doet een middel aan de hand ter bestrij ding van het niond- en klauwzeer, dat hij zelf met succes toepaste. Het Is zeer eenvoudig en bestaat uit een oplossing van chr.oomzuur, waarmee bek en pooien tweemaal daags bestreken worden: de .eerste met een i/s tot 1 pCt. oplossing, de laatste mét een 3 pGt. oplossing. Na twee Óf drie dagen treedt verbetering in en binnen vijf dagen is het 'dier volkómen 'genezen. DROOGTE. Een eigenaardig twistgeding, .zoo schrijft men, dreigt zich in 't Noorden, van Drenthe te qntwikkelén. Door |de aanhoudende droogte houidau de kanalen in de prov. Groningen zoo weinig water, dat zij ongeschikt zijn voor hel vervoer der landbouwproducten, aardap pelen als hoofdfactor. Om daar nu in te voorzien, besloot men 't Wülemskanaal naar 't Zuicklaardermeer toe af te dammen, (waarmede men een aanvang heeft gemaakt) en 'l water uit 't Meer daarin te pompen om zoodoen de den waterstand in het Gron. Kanaalsysteem te ver beteren. Blijft de regen nu verder uit, dan is het noodzake lijk gevolg dat 't Meer, waar behoudens de vaargeul toch al geen water meer staat dan 1 M., geheel droog komt en dus de stoombootverbinding Zuiidlaren-Gronin- gen totaal onmogelijk wordt en de scheepvaart en velé fabrieken geheel stop gezet worden, om van de weilanden in d!en omtrek nog maar iniel te spreken. Laat ons hopen, dat de minister wiens hulp reeds is ingeroepen er nog een beieren uitweg op weet. BLOEDVERGIFTIGING. Hel 10-jarig dochtertje van den arbeider S. te Ze- venaar, had een wondje aan een knie. Haar been werd zeer dik, zoodat in hel ziekenhuis bloedvergiftiging .werd geconstateerd1. Thans is het kind onder herige pijnen daaraan over leden. N. A. Ct. Gemengd Nieuws. HET PANTSERSCHIP LIBERTé VERNIETIGD. Honderden dooden. T0ÜL0N, 25 September. Ten gevolge van brand in de munitie-kamer van het pantsorschip „Liberté" is dit vanmorgen in de vroegte op de reode van Toulon in de lucht gevlogen. In negentien minuten was het schip gezonken. Er zouden 500 dooden zijn. Ongeveer 100 man hebben zich door over boord te springen, enkele seconden vóór de ontploffing plaats had, weten te redden. Zjj werden door roeibooten opgenomen. Een onbeschrijfelijke ontroering heeft zich van de bevolking meester gemaakt, van hot oogenblik der eerste ontploffing, tegen 5 uur in den morgen, af. Het aantal slachtoffers worat reeds thans hoog geschat. Niet lang na de eerste ontploffing volgde er een tweede, toen een derde, die beide even hovig waren. De aanblik van de „Liberté" is treurig. Menschen, die na de ramp tot dicht bij het schip kwamen, zeggen dat dit ongeluk slechts bij dat van de Jena" te verge lijken is. Het voorschip ligt met de kiel naar boven en rond het wrak drijft een opeenhooping van stukgeslagen sloepen en voorwerpen van allerlei soort. Het pantserschip Libertó had een bemanning van zevenhonderd man, waarvan er honderdveertig met verlof waren. Bij de eerste ontploffing sprongen de eerste honderd man, die zich aan dek bevonden te water De anderen, door het geweld der ontploffing gewekt, wilden het voorbeeld van hun kameraden volgen, maar hun werd bevolen te blijven. Toen volgde de tweede ontploffing. Binnen veertig minuten zonk het schip. Het aantal dooden en gewonden moet eenige honderden1 b9dragen. De ontploffing was geweldig. Om kwart voor vijven was er brand uitgebroken, die, ondanks de ge nomen voorzorgsmaatregelen, om 6 uur de munitieka mer aangreep. Onder de bemanning der roei- en stoom- booten, die tot redding opdaagden, vielen mede slacht offers. Volgens een ambtelijk telegram hadden er van vijf minuten over half zes af, met 1 minuut tusschenpoos, vier ontploffingen plaats. Daarop volgde een zware rookwolk. Om zeven minuten voor zessen nieuwe uitbarsting. Het schip zonk. Hetpantserschip!„Républiquea is door weggeslingerende stukken van de „Liberté" getroffen en heeft aan bak boord van het onderschip onder d9n geschuttoren een scheur gekregen. PARIJS, 25 September. Volgens een telegram van den maritiemen prefect van Toulon hebben er 274 man ge antwoord op het appel. Er worden er dus 300 tot 350 vermiBt. Men telt één doode en vijftig gewonden op de Démo cratie; en op de Verité en de République, die zoor be schadigd is, zijn eveneens slachtoffers gevallen. De République is naar het dok gebracht. De Liberte stond onder bevel van den overste Jaurès. PARIJS, 25 September. De ontroering over de ont zettende ramp neemt toe met het bekend worden van don omvang. Het publiek, dat den couranten-venters de extra-editie uit de handen rukt, toont een ware ver slagenheid. De opgaven van het aantal dooden wisselen tusschen 350 en 500. Minister Caillaux is opweg naar Parijs, Delcassé zal naar Toulon vertrekken. (De Liberté is in het begin van 1905 'van stapel geloopen, een nieuw schip dus. Het mat 14,789 ton en liep 19,3 mijlen in het uur. Het was gewapend niet vier kanonnen van 3OV2 c.M., tien van 19,4 c.M., dertien van 6V2 c.M. en tien 4,7 c.M. De lengte bedroeg 134 meter, de breedte 24 meter en de diepgang 8,4 meter. De Liberté was een zusterschip van de Véritó, de Justice en de Démocratie,) PARIJS, 25 September. De oorzaken van devreeseljjke ramp op de „Liberté" zijn nog niet bekend. De deskun digen gelooven niet aan de mogelijkheid van kortsluiting tof zelfontbranding van kruit. Nadat de „Temps" eenige warme woorden heeft gewijd aan de dapperen, die om het leven gekomen of gewond zijn, brengt het blad ook het buitengewoon groote materieele verlies ter sprake. De homogeniteit van hetjtweede eskader is verdwenen, na het gat dat er geBlagen is en het blad komt dan tot het besluit, dat het verlies van de „Liberté" niet in millioenen geschat kan worden. TOULON, 25 September. Zelfontbranding van het kruit was de oorzaak van de ramp. TEGEN DE DUURTE. Het bestuur van deu Duitsehen Stedendag, een, ver eeniging dn welke alle groote Duitsehe steden verte genwoordigd zijn, heeft aan den rijkskanselier een nieuw 1 verzoekschrift gericht, waarin het de regecring vraagt,1 om maatregelen tegen de vleescbschaarschle te nemen. In de inleiding inerkt het bestuur op, dal ver scheidene verzoekschriften van dezelfde strekking tctnutoe "een uitwerking hebbea gehad. Bw prijs yau het. .ueesch is aldqor gestegen en zal nog röeer stijgeh, omdat de veestapel zwaar geleden heeft on der mond- én klauwzeer ea de schaarschte van bet veevoer. Om aan de behoefte te gemoet te komen, zal', het, volgens het bestuur van den Steden dag, noo dig zijn, bevroren en afgekoeld vleesch uit Argentinië en levend vee uit Nederland, Denemarken, Zweden, Noorwégen en de Duitsche koloniën toe te laten. Ein delijk dringt het bestuur aan op tijdelijke afschaffing van het invoerrecht op veevoeder en zoo noodig ook van het invoerrecht op vee. De Lokal-Anzeiger verneemt, dat hel Pruisische mi nisterie van financiën de verleeniixg van een toelage voor eenmaal' aan lagere beambten overweegt. Aan ver schillende departementen is gevraagd, welke beambten daaivoor in aanmerking zouden moéten komen. DE MOORD OP STOLYPIN. KIEF, 25 September, liet legen Bagrof uitgespro ken doodvonnis is heden voltrokken. Oorlog Italië en Turkije? De Marokko-kwestie loopt ten einde, het gevaar in deze zaak is voorby. Maar nu dreigen verwikkelingen tusschen Italië en Turkye, die reeds in een zoo verge vorderd stadium zyn gekomen, dat ieder oogenblik een uitbarsting is te vreezen. "Wat is het .geval In het Noorden van Afrika aan de Middellandsche Zee, recht tegenover Italië, ligt de Turksche provincie Tripoli. Het spreekt vanzelf, dat Italië in die landstreek' 'groote belangen heeft. De Marokko-kwestie, die aan Praukrjjk ongeveer de vrye hand zal geven in Marokko, heeft Italië ertoe verleid dezelfde macht in Tripoli te willen bezitten en is nu voornemens met wapengeweld Tripoli te bezetten. Zie hier de telegrammen. PARIJS, 25 Sept. De bladen bevatten een telegram ait Turyn, meldende dat een te Syraeuse samengetrokken eskader gisterenavond naar Tripoli vertrokken doch geen troepen aan boord heeft genomen., Het Journal verneemt uit Rome, dat de inscheping van troepen en schietvoorraden gisterenavond te Napels en te Syraeuse begonnen is. KONSTANTINOPEL, 25 Sept. De Porte heeft haar vertegenwoordiger te Rome opgedragen de Italiaansche regeering om opheldering te vragen over de beweging der Italiaansche oorlogschepen, waarvan verscheidene plotseling naar Ottomaansche havens vertokken zyn. De N. R. Ot. bevat het volgende van haar Paryschen correspondent De Marokkaansche gebeurtenissen hebben er toe bij gedragen, de Tripolitaansche te verhaasten en zoo staat Europa reeds weder vol spanning voor een conflict. „Zal het tot oorlog tusschen Turkye en Italië komen zoo vraagt de morgenpers zich heden af. Volgens de Matin heeft Turkye doen weten dat, indien Italiaansche oor logschepen naar Tripoli kwamen, Turkye de vijftigdui zend in het Turksche Rijk resideerende Italianen zou uitzetten en den geheelen Italiaanschen handel zou boycotten. Italië heeft doen weten dat, indien in Tur kye resideerende Italianen uitgezet worden en Italiaan sche waren geboycot, Italië aan Turkye den oorlog zou verklaren. Uit particuliere telegrammen van de Matin nog het volgende De Romeinsche correspondent meldt, dat op het oogenblik besprekingen aangegaan zyn tusschen Italié en Turkye. Italië wil bijzondere rechten in Tripoli, die andere mogendheden erkend hebbeD, ook door Turkye doen erkennen. Italië staat gereed tot militaire actie, maar het wil eerst trachten op vredelievende wijze te verkrijgen, hetgeen het morgen door kracht van wapenen zou kunnen krijgen. Uil die Berlijnsc.be bladen De berichten over Tripoli aan die Bérlijnsche ochtend bladen zijn. /verward en spreken elkander tegen. Vol gens den eerrespondent, le Rome van hot Berliin<er Tageblalt, wordt de stemming van, dc Italiaans eb© re gecring: objectief weergegeven" door het blad Lassola. Dit blüd zegt, (lat in legeeringski-ingcri volkomen over eenstemming heersch L óver de noodzakelijkheid, dat ïlallfc zich van, hel bezit van Tripoli verzekert, nu Frankrijk Marokko bemachtigt. Inderdaad -zijn met de Turksche regeering onderhandelingen aangeknoopt over een verdrag, waarbij Turkije afstand doet van zijne rechten cn privilegiën in Tripoli aan Italië en Vólgens hetwelk Italië het protectoraat over Tripoli zal verkrijgen legen een aan Turkije le betalen pachtsom. Mócht de Turksche regeering niet in Itaiilë's voorstel len treden, dan zal Italië Tripoli met geweld van wa penen veroveren. Volgens de correspondenten van de Lokai Anzeiger is noch te Rome, noch te Konstantmopel iets bekend) van een landing1 van Italiaansche troepen in Tripoli. Te Konstanlinope.l heeft een gerucht dienaangaande op de beurs een daling van de koersen ten gevolge gehad. De ministers daar zijn zeer terneergeslagen en zicht baar ondier den. indruk van dc ernstige gebeurtenissen. De Sultan heeft een onderhoud met den grootvizier over den toestand gehad. Aan de Morgen-Post wordt uit Milaan geseind, dat uit allo havens van Italië berichten komen over koortsach tige toobereidselten voor de expeditie naar Tripoli. In de militaire magazijnen wordt dag en nacht gewerkt. In vei-schillendc sleden zijn d,c Roodc Kruis-colonnies ge mobiliseerd. Te Genua zijn alle groote stoomschepen van de Italiaansche scheepvaartmaatschappijen opgehouden. Veertig1 transportschepen moeten reeds door de 'regee ring afgehuurd zijn. Tot commandant van de vl'oot is generaal Aubois benoemd1. De Italiaansche regeering moei aan de mogendhe den hebben doen weten, dat een protest tegen hare plannen als een onvriendelijke staatkundige .daad zou opgevat worden. Van de mogendheden slaat Enge land welwillend 'tegenover het optreden van Italië en men zegt dat ook de Frans che minister van b uitein- landsche zaken, de Selves, van zijn toestemming aain Til lom. heeft 1'alcn blijken. Het. neteligst is weer die positie van Duilschiand, als vriend van Turkije cn bondgenoot van Italië. LONDEN, 25 September. Dc Times verneemt uit Konslantinopel, dat de Turksche raak-gelastigde te Rome van de Porie Jast heeft ontvangen, om aan. de Itali aansche regeering opheldering te vragen over de plot selinge terugzending van Italiaansche stoomschepen uit Turksche havens naar Italië, zonder dat zij lading aan boox-d' genomen hadden, terwijl' do poslboót Romania, die naar Konstaiilmopel' onderweg was, onverwacht op gehouden en teruggezonden is, zonder de post aan l'and gebracht te hebben. De Turksche regeering ziet in deze voorvallen een bevestiging van de geruchlon, dat Italië oorlogzuchtige oogmerken ten aanzien van Tripoli heeft, ondanks de vroegere verklaringen van de Italiaansche rcgüering van het tegendeel'. Duitschland's houding. De vraag, welke houding Duitschland als Ilalië's bond genoot en Turkije's goede vriend tegenover het Tripoli taansche avontuur, (lat Italië schijnl voor le bereiden, aan zou nemen, was nog open, daar de Duitsche re geering nog te zeer door hare onderhandelingen met. Frankrijk in beslag was genomen en aan dien anderen kant Italië nog gaene beslissende stappen had gedaan;. Nu die moeilijkheden over Marokko echter uit den weg geruimd zijn en Italië zijne toerustingen voortzet, acht men te Berlijn het oogenblik gekomen, om Italifë een zachten wenk te geven. Hij konvt hierop neer, dlat men het begrijpelijk zou vinden, indien itali|ë zijne ©economische belangen in Tripoli ten volle behartigd©,' maar geen vrede zou 'hebben met een bezetting of verovering van déze Turksche provincie, ook omdat dit de pas herstelde rust in Europa ernstig zou kunnen verstoren. IIOE NAPOLEON REISDE. In een werk over Napoléon, door George Lenölre, wordt o.a. geschilderd, hoe de groote veldheer in de ■dagen zijner grcolste macht placht te reizen. De krijgstochten van zijn leger voerden hem door geheel' Europa, en bijna overal verscheen de Fransdie keizer als heerscjier en niet als vreemde.

Schager Courant | 1911 | | pagina 2