de rails liep. Ben waar noodgeschrei en angstig gegil steeg op. Eén van de jeugdige scholieren, de 16-jarige Cornclis Gerrits, leerling van de Ambachtsschool te Arnhem was van de tram geslingerd en onder een wagen ge raakt, waardoor zijn borstkas geheel was ingedrukt en de «dood onmiddellijk intrad. Een andere passagier, een naar schatting 15-jarig man lag nog onder de tram en kon niet bevrijd worden. Trouwens voor hem zelf was ook geen menschelijkc hulp meer te krijsen, want zijn lichaam was geheel vaneen gereten en de ingewanden puilden naar huiten. t Was een ontzettende aanblik. Luid, jammerend en schreiende gingen de meeste scholieren zoowel de jongeren als de ouderen, lenig naar huis, velen van hen min of meer ernstig laan hoofd en handen gekwetst. In het geheel' vernamen, we, dat er 11 gewonden waren, van wie twee die in hel St. Elisabctiisgcslicht te Arnhem verbonden werden, vrij ernstig. Echter is het wel mogelijk, dat er nog meer gewonden zijn, die onmiddellijk de plaats des «onheus verlieten. De mare van de ramp drong spoedig in de omgeving door en alras waren justitie- en politic-autoriteiten aanwezig, ten einde de noodige maatregelen te nemen. Voordat''tic lijken werden weggevoerd liet de justitie van de heelc omgeving photographischc opnamen maken. 1 erst daarna werd t stoffelijk overschot van de beide slachtoffers naar Arnhem vervoerd, waar vandaag een sectie zal worden verricht. Het tramverkeer ondervond «enige uren vertraging, doch was tegen den avond hersteld. De auto bevond zich echter nog geruimen tijd op dezelfde plek. Ge heel de omgeving bleef door de politie bewaakt. Geruimen tijd bleef men in het onzekere omtrent do identiteit van lvet tweede slachtoffer, totdat uit de papieren, die op het lijk wei-den gevonden bleek, dat hel de heer Tyseling uit Velp was, die, tragische bijzonderheid een condolcanliebezoek had afgelegd tc Óosterbeek, bij den lieer O., wiens zoontje een tien- taf dagen geleden door de Oostersloomtram was dood gereden. EEN 11-JARIGE KNAAP OVERREDEN. Dinsdagmorgen geraakte bet 11-jarig zoontje van den heer B. J. Sliggers, Breestraat te Leiden, noodlottig om het leven. De jongen was in 'n sloot aan den Haagweg onder Zoeterwoude, nabij de uitspanning „De Vink", aan het visschen geweest en liep nu langs de tramlijn der stoomtram Den Haag—Leiden. Hjj achynt daarmede in aanraking te zijn gekomen en er door gegrepen werd hy onder een volgende wagen geworpen met 't treurig gevolg dat zyn hoofd verbrijzeld werd. De jongen was onmiddellijk dood. HET .WITTE KRUIS* I De Hoordholl. Vereen. Het Witte Kruis heeft gister te Amsterdam haar 53ste gewone algem. vergadering gehouden onder leiding van mr. H. J. C. van Tienen, die in zyn openingswoord hulde bracht aan den afgetre den eere-voorzitter, mr. G. van Tienhoven, die in de vereeniging steeds de grootste belangstelling heeft ge toond. Onder aoplaus werd het voorstel van het hoofd bestuur tot benoeming van mr. Van Tienhoven tot lid van verdienste aangenomen. De voorzitter deelde verder mede, dat aan den nieuwen commissaris der Koningin in de provincie N.-Holland, mr. W. F. van Leeuwen, 't eere-voorzitterschap is aangeboden, waarop echter nog geen antwoord is ingekomen. Daarna werd overgegaan tot'de vaststelling van een reglement voor hot rustoord voor verpleegsters Vecht oever, waarvan de commissie van beheer thans is sa mengesteld uit de damos Köhler, baronnesse van Voorst tot Beesd, en de heeren mr. H J. C. van Tienen Blauw, Westerman en A Roelvink. De laatste is in deze com missie gedelegeerd door het Emma-Kinderziekenhuis. Do rekening van ontvangsten en uitgaven van de vereeniging, benevens van hare instelling over 1910, werd goedgekeurd. In behandeling werd daarna genomen een voorstel van de afdeeling Purmerend, strekkende om de saldo's van de rente enz. van het reserve-fonds der promielee- nii g, door de financieele commissie van beheer jaarlijks aan de Noordholl. Vereeniging het Witte Kruis uit te keeren, te bestemmen tot h9t vormen van een fonds tot stichting on exploitatie van een herstellingsoord voor hei stellende manlijke zieken. De bedoeling is, dat het hoofdbestuur worde opgedragen in 1912 mot uitgewerkte voorstellen te komen. Het hoofdbestuur adviseert tot verwerping van dit voorstel, met het oog op een door dit college zelf mge diond voorstel tot stichting van een herstellingsoord voor jongens en voor mannen te Schoor!. Deze voorstellen kwamen in de namiddagvergadering aan de orde. Vóór do pauze werd nog medegedeeld dat m de plaats wan de aftredende niet herkiesbare bestuursleden Haitsma Muiier en Visser werden gekozen de heeren H. van den Berg, arts, voorzitter d9r afd. Haarlem en G. Nobel, Rijkslandbouwieeraar voor Noord Holland en directeur der Rykslandbouwwinterschool te Schagen. De voorzitter, mr. v. Tienen, werd als bestuurslid Nadat in de na middag-vergadering liet vroeger reeds geplubiceerde jaarverslag van den secretaris was goed gekeurd, werden de voorstellen Purmerend en het hoofdbestuur, inzake hel op te richten herstel'lingsooH behandeld. Dc heer Meidiers Purmerendbetoogde., dal liet Witte Kruis iets doen zou wat niet op zijn weg ligt door een dergelijk sanatorium op te richten. Het hoofdbestuur heeft een enquête ingesteld naar de vraag of aan een herstellingsoord voor mannen in Noordhol land behoelle bestaat, maar hij dat onderzoek de heide groote steden der provincie, Amsterdam en Haarlem overgeslagen. De inrichting welke hel hoofdbestuur in het leven wil roepen is eigenlijk niets anders dan een tuin- en boschschooï. Het Witte Kruis zou liier iets gaan doen wat op den weg der gemeenten ligt. Spr. beval het voorstel Purmerend aan. Dc- voorzitter wijst er op, dat het bestuur bedoelt geen vermomde inrichting tot bestrijding van tuber culose. Spr. erkent, dat dit niet zou liggen op den weg der vereeniging, waar reeds zooveel andere ver- ee in gingen in deze richting nuttig werkzaam zijn. In het onlwerp-koopocwilract is de voorwaarde opge nomen, dal geen tuberculose-lijders mogen worden op genomen. op straffe van f 1000 boete voor elk geval. Ook een onderwijsinrichting wil' het hoofdbestuur niet, maar de ie verplegen jongens moeten toch worden bezig gehouden. De bedoeling is hen smaak te doen krijgen voor het landleven; hun den weg le wijzen naar meer gezonde beroepen, die zij dan later kun nen leeren, maar niet op deze inrichting. Het voorstel Purmerend ontried spr. vooral met het oog op het groote moreelc gewaar, dal verbonden is met het sa menbrengen van een aantal mannen, die den gehec- lcn dag weinig te doen hebben, met een aantal jongens. West-Friesland amendeerde het voorstel-Purmerend in dien geest, dal worde uitgemaakt bij stemming of er een he rsel li ngsoord zal woiVk-n opgericht voor man nen en jongens zooals ITeideheuvel 'er een is voor vrouwen en meisjes. Dit amendement werd door Pur merend overgenomen en het hoofdbestuur verklaarde zich er mede te kunnen verocnigen. Punfierend verklaarde zich bereid in haar voorstel uit Ie drukken dat de inrichting zat zijn verdeeld in verschillende gebouwen, dat dan insluit het geschei den houden van de mannen- en de jongens-af deeling. Aldus gewijzigd werd het voorstel-Purmerend aan genomen. Daarna ontstonden over de wijze van uit voering van dit besluit nog uitvoerige discussicn. De vergadering wilde n.1. de uitvoering aan het hoofd bestuur overlaten, maar dit %wees er bij monde van dr. Blooker op, dat het voorstel-Purmerend, zooals het gewijzigd is, niet de bedoeling van het hoofdbe stuur bevat. Toen de voorzitter daarop mededeelde, dat het hoofd bestuur af zijn voorstellen introk, in dien zin dat hel voorgestelde inzake do landerijen en boerderij tc Aagtdorp niet meer zal1, gelden, die particulier ^eigen dom van het hoofdbestuur zijn, doch steeds weder ter beschikking van de vereeniging gesteld kunnen worden, wijzigde Purmerend het tweede gedeelte van zijn voorstel.' Met 111 tegen 58 stemmen werd be sloten om het hoofdbestuur op te dragen, later nadere voorstellen te doen betreffende de oprichting enz. Aan het einde der vergaderi" g deed de voorzitter de mededceling, dat het hoe bestuur misschien ge heel of gedeeltelijk zal aft1 den. EEN HANDIGE DIEF. Bij een uildrager te All naar verkocht dezer da gen iemand een blok kopci _-n gewichten, dat achterna bleek van diefstal afkomst g te zijn. Tevoren had de man {hel blok te koop aangeboden aan de vrouw van een anderen uitdrager, dié het niet wenschte te koo- pen, maar wel een jasje rail hem kocht. Met dat jasje f;ing de vrouw naar dc/i uitdrager, die de gewichten) ïad gekocht, in de hoop het met cenigo winst tc kun nen verkoopen. Tot beider verrassing bleek, dat het jasje aan den uitdrager behoorde en uat de man-nvet- do-gewichten het terloops maar meegenomen had. Bei der verrassing steeg nog, toen de uitdrager aan do vrouw een paar schoenen wilde verkoopen, welke aan haar man bleken toe te behooren en welke door den man-mel-de-gewichten op dezelfde wijze als het jasje waren ontvreemd en verkocht. - Oude Xictlorp. De milicien-verlofganger, Simon Stani, van de lichting 1901, Pantserforl-arüllene te Helder, is wegens lichaams gebreken afgekeurd. ARBONDISSKMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van Dinsdag 26 September 1911. Uitspraken; Hendrik Molenaar, z. v. woonpl., bedelarij en land- looperij, 2 m. 3 d. h. en. 6 mnd. rijkswerkinrichting. C. Wever, Spierdijk, Spanbroek, diefstal van vee uit de weide, 8 mnd. gevangenisstraf. C. Wever, Spierdijk, Spanbroek, diefstal, 1 maand gevangenisstraf. P. Slagter, Groolebroek, mishandeling, f 5 of 5 d. hechtenis. J. Klinkhamer, Egmond, diefstal 1 week gevang.str. P. Rooker, Enkhuizen, mishandeling, 2 w. gevang. A. Flielstra, Medemblik, vernieling bij recidive, drie mnd. gev. G. Burgcring, huisvrouw van G. Klarenbeek, Alk maar, vernieling, f 5 of 5 d. hechtenis. A. Wijkhuizen en D. v. Stipriaan. Alkmaar, het zich niet verwijderen uit andermans gebouw op vordering des rechthebbenden, elk 1 week gevangenisstraf. Jac. Blokker, Hoorn, dierenmishandeling, lw. gev. P. J. Mulder, Alkmaar, 13 jaar, Kinderwettenzaak, 6 mnd. tuchtschool. D. Wisse, G. Vertelmau, Groolebroek, eenv. bclec- diging, elk f 5 of 5 d. h. OUDKARSPEL. Door kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. kerk alhier is met 7 van de 12 stemmen benoemd tot orga nist de heer D. Stam te Zuidscliarwoude, terwijl 4 stemmen zich vereenigden op mejuffrouw H. Vonk te Winkel. Tot kerkvoogd in de plaats van den overleden kerk voogd de heer S. Berkhout, is benoemd de heer A. Borst Az. VRIJZINNIG-GODSDIE XSTIGEN. Het Provinciaal Comité voor openlucht-samenkom sten van vrijziiuiig-godsdienstigen in Noordholland, heeft be sloten. in 1912 in of nabij Hoorn een openlucht-vcrga- dering te houden. WEER TIEN OPCENTEN. Door den minister van Financiën is thans ingediend een wetsontwerp, om, overwegende, dat de toe stand van 's kinds financiën in afwachting van duur- zamen aard tot versterking der middelen, alsnog maat regelen van tijdclijken aard vordert ook op de aanslagen in de bedrijfs- en vermogensbelasting over hel belastingjaar 19121913 tien opcenten te heffen. VERKEERDE VERKIEZINGSPEACTIJKEX. Dc rechtbank te Assen veroordeelde Maandag Klaas O., te Steenwijkcrwold, wegens poging tot omkooping van een kiezer, bij gelegenheid van dc verkiezing op 18 Juli van een Lid voor den gemeenteraad te Wedder, tot 14 dagen gevangenisstraf. GEVAARLIJK SPEL. Dinsdagmiddag had te 's Heerenberg een droevig onge luk plaats. Terwijl eenige kinderen oen vuurtje stookten van aardappelloof, ratten plotseling de kleederen van het 14-jarig dochtertje van den landbouwer Van Bla deren vlam. Met zeer ernstige brandwonden over hot geheele Lichaam werd de ongelukkigs opgenomen. De toestand is hopeloos. RAMP OP DE SCHELDE. Over een scheepsoagdluk op de Schelde, deelt het „H. v. Antw." do volgende bijzonderheden mode: Zondagmorgen, in do vroegte, hot was nauwelijks 3 uur, heeft er op de Schelde eene vreeselyke ramp plaats gehad, op do hoogte van Hemixem en Basel, langs de andere zyde der rivier. Op deze plaats, moor naar den kant van Basel, hadden oen tweetal binnenvaartuigen wegens den opkomenden mist het anker uitgeworpen. In dit geval was schipper Landuyt. Een derde vaartuig werd door de sleepboot Vilvoorde in de nabijheid gebracht en eveneens voor anker gelegd. Door het rumoer in het water, en om alle mogelijke ongelukken voor aanvaring of andere rampen door den mist te voorkomen, was schipper Landuyt met zijn knecht, zekeren Rothier, op het dek van zyn schip gekomen. Enkele minuten stonden ze uit te kijken, toen plots voor hen uit den mist een ander vaartuig opdaagde en i recht op hen aanvaarde. Het was het aakschip „Flora", dat in de cementfabriek van Hemixem eene lading cement had ingenomen en er mee naar Mechelen moest. Eend aanvaring was onvermijdelijk. Men riep nog zoo hard men kon: „Afhouden! afhouden!" maar het aak schip was reeds te dicht en eene botsing had plaats met het vaartuig van schipper Landuyt. De schipper van de „Flora" stond toen op de voorplecht, en aan het roer stond de vrouw met een kind op den arm. De „Flora" moet zsvare averij opgeloopen hebben. Het schip had zoo'n groot lek bekomen, dat het dadelijk begon te zinken. Aan schipper Adriaensens en diens vrouw werd nog toegeroepen zich te redden, maar de moederliefde, die nooit mank gaat, was de oorzaak dat al de opvarenden verdronken. De arme schipperin, met haar jongste kind op den arm, zag het gevaar, waarin zy verkeerde. Zeker had de vrouw zich met baar kind n.g kunnen redden,maar daar dacht ze in dit oogenblik niet aan. Beneden in de kajuit, daar lag het oudste harer twee kinderen, en dat moest ook gered worden. Als een bliksem snelde ze de trappen af de kajuit binnen. Welk een vreaselyk oogenblik voor de enkele getuigen. Het erg beschadigde vaartuig zonk al dieper. Nauwelijks was de arme schipperin in het schip ver dwenen, of het vaartuig ging naar de eene zyde over en werd door het water verzwolgen, voor de vrouw met hare kinderen terug was bovengekomen. De schipper, die ook naar achter was gesneld, om hulp aan zyne vrouw te verleenen, was eveneens in de diepte verdwenen en verscheen niet meer aan de oppervlakte. Van de opvarenden werd niets gezien en alleen de top van den mast, die uit het water steekt, wijst de plaats aan, waar de vreeselyke ramp gebeurd ia. Gansch den dag stond eene groote menigte aan de beide oevers naar de plaats der ramp te zien. De verongelukte schipper, Lodewyk Adriaensens, woonachtig te Rumpst, was nauwelijks 26 jaar oud. Eerst vyf maanden geleden was Adriaensens voor e'gen rekening gaan varen en had hy het aakschip „Flora" gekocht. Gemengd Nieuws. DE ONDERGANG VAN DEN LIBERTé. Omtrent de oorzaak van de ontzettende ramp verkeert men nog in volslagen onzekerheid. De hypothese van zelfontbranding van het kruid wordt door al de mannen van het vak eenstemmig verworpen; na de ramp van de „Jena" zyn zoodanige maatregelen ponomen dat dit niet meer kan. Ook is, naar bet oor deel van den zeer gunstig bekenden, sinds enkole dagen epensionneerden admiraal Germinot, de mogelijkheid van een kortsluiting in een electrische geleiding vrijwel uitgesloten; er wordt altijd zorgvuldig op gelet dat geen draden in de buurt van de kruitruimen komen. Dat er toch inderdaad wel een brand aan do ontplof fing moet zyn voorafgegaan blykt uit het volgende ver baal van een ooggetuige, een matroos van de dichtbij- liggende „Justice": „De réveille was geblazen en heel de equipage was aan haar gewone bezigheden. Plotseling, om vijf uur twintig, wordt vuur aan boord van de Liberté gemeld. We kyken naar dit schip on zien vlammen, die uit de bakboords patrijspoorten van den kruiser ontsnappen. De bemanning van de Liberté maakte noodseinen. Het was duidelijk, dat de toestand ieder oogenblik ernstiger werd. „Van alle schepen op de reede werden booten afge zonden om de bemanning te gaan helpen. Toen werd het aan boord van de Liberté oen algemeene vlucht. De mannen sprongen door de patrijspoorten of over de ver schansing. Zoodoende heeft men een groot aantal ma trozen kunnen oppikken. „Intusschen richtte het vuur aan boord van de Liberté verschrikkelijke verwoestingen aaneen ontzaglijke rook zuil verhief zich langzaam ten hemel en hulde de ge heele reede in een halfduister. „Plotseling, op het oogenblik, dat men druk bezig was met het opvisschen van de equipage, en eindelijk hoop bad iedereen te kunnen redden, schoot een ontzaglijke straal vuur uit de zijden van het schip, gepaard gaande met vreeselyk knallen. Wrakstukken van allerlei soort vlogen naar alle kanten. Geweldige stukken ijzer vielen neer op de schepen van de drie eskadersde Rópublique werd in 't bijzonder beschadigd. In den vreeslijken schok door deze ontploffing veroorzaakt, geraakten al de bootjes die zich rondom de Liberté bevonden, en die vol man nen waren, in de geweldige golven en verdwenen onder kreten van angst en wanhopig geschreeuw. „We konden ons echter nog niet dadelijk rekenschap geven van den reusachtigen omvang van de ramp. De rook en de beweging van het water onttrokken de Li berté aan onze oogen, maar we dachten wel, dat er niets van het prachtige schip ov.r zou zyn. „Laat ik u tot besluit zeggen, dat ik met myn eigen oogen een reusachtig blok ijzer heb zien vallen op de sloep van de Démocratie, die naar land voer om de mannen, die van verlof teruckwamen te halen. Boot en bemanning verdwenen onm d ielyk. „Ge ziet uit wat ik u verteld heb, dat de slachtoffers zeer talrijk zyn, en niet alleen tot de Liberté behooren Er moeten onder hen nog vele anderen zyn, behoorende aan de verschillende andere schepen, die de 3 eskaders vormen." Het Hbld. schrijft nog: Deze ramp heeft niet alleen een geheel nieuw schip, dat millioenon gekost heeft, tot een wrak gemaakt, maar bovendien aan ongeveer 500 menschen het leven gekost. De gisteren gezonden opgaveD, waarin van on geveer 350 slachtoffers werden gesproken, blijken toch te laag te zyn. Met wanhopige pogingen is men er in geslaagd, nog een aantal gewonden levend uit het ver nielde schip te halen. De andere schepen, die in de haven lagen, zyn ern stiger beschadigd dan men aanvankelijk meende. De „Démocratie" had 20 dooden en 50 gewonden onderzijn equipage, de „Vérité" en de „Republique" hebben eveneens slachtoffers aan boord. De schade, die de uit barsting aan de „Republique" toebracht is zoo groot dat het schip naar het dok moet worden gesleept. De ondergang van de „Liberté" is de tweede groote ramp, die de Fransche marine treft. In Maart 1907 vloog op ongeveer dezelfde wyze de „J*ena" in de haven van Toulon in de lucht 105 menschen kwamen daarbü om, de materieele schade bedroeg 35 millioen. Sedert Jfiet begin dezer eeuw beeft Frankrijk door ongelukken (aan boord tien zijner marineschepen verlorenm 1900 [jhet slagschip „Brennns" en het transportschip „Carta- van", in 1903 de torpedojager „Espinbole", in 1904 het {transportschip „Yienne", in 1905 de bru ser „Sully" en •de onderzeesche boot „Varvadec", in 19C6 de onderzee- sche boot „Lutin". in 1907 de kruiser „Jean Bart' en 'in betzelfde jaar het slagsschip „Jena". De „Liberté" was in 1905 van stapel geloopen; het schip was 134 M. lang, 24 M. breed en had een diep- gang van 8 40 M. De inhoud van het schip was 14 868 ton. Het had drie stoommachines die te zamen 18.000 Pk. konden ontwikkelen en hot een snelheid van 16.4 knoopen deden bereiken. De bemanning bedroeg 700 man. Het schip had 40 millioen gekost. Het stond onder bevel van den kapitein ter zee Jaurès,'' die echter mot verlof was en zich ty'dens do ramp niet te Toulon bevond. j i Hot blad Journal des Débats roert de vraag aan, die op veler lippen gekomen is, of soms kwaadwilligen den brand op de Liberté gesticht konden hebben, een vraag, met te meer reden gedaan, nu er ook aan boord van de Patrio brand ontstaan blykt te zyn, eveneens gisteren. De Débats dan zegt o.m. dit: Indien deze nieuwe ramp, volgende op zooveel andere, waarvan de haven van Toulon het tooneel geweest is, toegeschreven moet worden aan een schrikkelijk toeval, dan zullen wy het ongeluk moeten ondergaan als een dier slagen van het noodlot, die er den van eigen macht somwijlen dronken mensen brutaal aan herinneren, dat zyn werken kunnen ondergaan en dat hy zelf sterfelijk is. Maar het is een der zeer droeve, zeer beschamende dingen van onze be schaving, dat de gedachto aan kwaadwilligheid heden ten dage als vanzelf in ons opkomt, wanneer wy tegen over zulke gebeurtenissen staan. Er zyn immers men schen, die hardop de verwoesting van onze verdedigings middelen prediken en die de afschuwelijkste menschen- offars als een daad ter propageering van humanitaire tljeorién beschouwen. Deze misdadige, ontredderde geesten gaan er prat op, dat er velen hunner zyn onder het personeel der tuighuizen. Een hunner, een hunner voorgangers, is nog de vorige week aangehouden toen hy bezig was sabotage te plegen aan de telegraaflijnen, een daad, die ten doel heeft en die vandaag of morgen ook zeker tengevolge zal hebben een verschrikkelijk spoorwegongeval. Wij hopen, willen hopen, zegt de Débats, dat de ramp der Liberté verklaard zal kunnen worden uit oorzaken, waarover wy ous niet te schamen hebben. PARIJS, 26 Sopt. De minister van marine doet de volgende opgave omtrent de slachtoffers van de jongste scheepsramp „Liberté": 143 man ^verdwenen of niet geïdentificeerd; waaronder 3 officieren en 2 adelborsten en 91 gewonden, waarvan 3 officieren en één adelborst. „République"20 vermisten, 3 dooden en 13 gewon den, waaronder één officier. „Democratie"3 dooden, 2 gewonden. „Vérité"2 dooden, 2 gewenden. „Justice"1 vermiste, 10 gewonden. „Suffren": 4 vermisten, 6 gewonden. „Jules Ferry": 1 gewonde. „Michelet"1 vermiste, 2 gewonden. „Foudre"1 doode; 1 gewonde. „Saint Louis"9 vermisten. „Carnot"1 vermiste. „Marseillaise"15 dooden of vermisten, 5 gewonden „Edgar Quinet": 3 gewonden. 1 Totaal: 204 dooden of vermisten en 136 gewonden, terwijl bovendien nog 48 licht gekwetsten aan boord van de verschillende schepen verpledgd worden. TOULON, 26 Sept. Daar nog steeds onzekerheid heerscht omtrent de oorzaken van de ontploffing op de „Liberté" heeft admiraal Bellue last gegeven aan alle onder zyn bevel staande schepen om zoo spoedig mogelijk al bet aanwezige kruit, dat voor 1902 gefabriceerd is, naar de pyrotechnische werkplaatsen te zenden en eveneens alle oefeningsmu'iitie. PARIJS, 26 Sept. De oorzaak van de ramp ligt nog steeds in bet duister. De bladen bevatten allerlei wetenschappelijke verhandelingen over bet pro en contra van de zelfontbranding van het kruit. In de laatste berichten uit Toulon wordt de mogelijk heid toegegeven, dat er eerst een brand uitgebroken is in het hoofd magazijn van den kruiser, waar olieverfschil derijen bewaard werden. VROEGE .WINTER. In Midden Frankrijk, in het bijzonder in het berg achtig departement Cantal, is plotseling sterke vorst ingetreden, gepaard gaande met zwaren snoouwval. De sneeuw ligt 10 cM. hoog. De talrijke kudden, die zich nog in do bergweiden bevonden, zyn in allerijl naar de stallen gebracht Ook in het Zuiden van Frankrijk is de temperatuur, vooral des nachts, sterk gedaald. Ook in de Zwitsersche bergen is de nieuwe sneeuw bijzonder vroeg gekomen. In Appenzell, zoo meldt een bericht uit Züricb, is de sneeuw al neergekomen tot od 1300 meter. De top van de Siintis is reeds bedekt me't een laag ter dikte van 40 c.M. Ook te St. Moritz valt sneeuw, en elders sneeuwt het op met ooft beladen vruchtboomen. EEN VOETREIZIGER VAN 104 JAAR. In het stedelijke ziekenhuis te Triöst meldde zich de zer dagen een oude man aan, die verzocht opgenomen te worden, daar hij zich buitengewoon zwak en moe ge voelde en geheel alleen in de wereld stond. Dat do man moe moest zijn begreep men toen het bleek dat hy van - Weenen naar Triest was komen loopen, en jong kon deze man met zijn sneeuwwitte haren en baard niet zyn. Wie schetst de verbazing van den directeur van het ziekenhuis toen de grijsaard mededeelde dat hy 104 jaar oud was. De oude heer toonde zyn papieren en zyn pas die volmaakt in orde warenmen ging aan het in- formeeren en bet bleek dat men inderdaad met een 104 jarige te doen bad. Een 104-jarige die een voetreis van eenige honderd kilometers gemaakt had met een vry zwaar pak waarin heel zyn hebben en houwen op den rug. Robert Srymanski, zoo heet de krasse wandelaar, is natuurlijk in het gasthuis opgenomen en wordt daar verpleegd. Zyn geheele kapitaal: 5 Kronen en94Heller, dat hy als vergoeding voor de verpleging aanbood, heeft men hem maar laten houden. EEN FAMILIEDAG. Evenals in Duitschland de talryke leden van het wijdvertakte geslacht der Von Bülow's op gezette tijden plegen bijeen te komen om een familiedag te houden, doen dat in de Vereenigde Staten de Rockefellers. On langs werd te Poughkeepaie zoo'n Rockefellerdag ge houden. John D.. de man van de Standard 011, was niet aanwezig, maar had zyn beste wenschen gestuurd en de andere Rockefellers uitgenoodigd hem te komen bezoeken op zyn buiten by Tarrytown. Ter bijeenkomst werden bijzonderheden meegedeeld over de familie geschiedenis der Rockefellers. Het geslacht is in de Nieuwe Wereld sinds 1723, toen zekere Diel Rockefeller zich in Germantown vestigde, en 1730, toen John Peter Rockefeller zich neerzette in Flemingtown. Byna alle Rockefellers in de Vereenigde Staten zyn in goeden doen. Een der aanwezigen op den Rockefeller-dag was de oude „oom Clint Rockefeller", die meedeelde, dat hy tot zyn leedwezen niet kon gebruik maken van de uitnoo- diging van John Dwant hy oom Clint moest in zyn boomgaard helpen appels plukken. NOOD DER PRIESTERS EN PRIESTERNOOD. De gevolgen van de radicale en socialitische beginse len in de scheiding van Kerk en Staat toegepast, wor den in de eerste plaats gevoeld door depriesters Omdat de Staat brutaalweg al de goederen der Kerk genaast heeft, stond de laatste eensklaps zonder haar gewone inkomsten, en kon de traktementen harer voorgangers niet betalen. Omdat de protestantsche kerken minder bezittingen hadden, was haar verlies minder groot en waren haar leden meer gewoon kerkelijke bijdragen te storten, zoodat de financieele druk tengevolge van de scheiding van Kerk en Staat voor haar niet zoo groot was. De klachten over den geldelyken nood worden in de protestantsche kerk dan ook weinig gehoord, maar in de Roomsche kerk zijn die klachten vele en nemen zij nog steeds toe! De bisschoppen hebben wel de verdee ling van den zoogenaamden cultuspenning, wier op brengst uit de kerk komt tot onderhoud der priesters, zoo ingericht, dat de rijkere diocessen aan de armere afdragen, maar dit is by lange na niet toereikend, om in de noodzakelijkste behoeften te voorzien. Hoe drukkend de toestand der geestelijken is, blijkt o.m. uit een advertentie in een der Roomsche bladeD, waarin do geloovigen dringend verzocht worden, om die priesters, die gedwongen zijn door handenarbeid in hun behoeften te voorzien, t,e helpen door de door hen ge maakte voorwerpen te koopen. Er heeft zich reeds 9en „Vereeniging van Priester-arbeiders" gevormd m8t het doel, om voor de leden dier vereeniging den verkoop van wat zjj vervaardigd hebben te bevorderen. Een Roomsch blad, de Univers, schrijft naar aanleiding hiervan: „Een priester als arbeider! Zeker ook Jezus was handwerker, en de apostel Paulus was tenten maker. Maar priesters als arbeiders, priesters, die ge dwongen zyn een handwerk uit te oefenen, om televen, na een christendom van 19 eeuwen, in een maatschappij, die aan de kerk haar beschaving en ontwikkeling te danken heeft, in Frankrijk, de oudste dochter der kerk, dat is iets ongehoords." Het is met thet oog op deze omstandigheden niet te verwonderen, dat het gebrek aan priesters in Frankrijk steeds grooter swordt, zoodat er werkelijk van priester nood gesproken moet worden. Op het diocesen-congres te Parys gehouden, deelde de domheer Roland Gosselin in zyn verslag over den toestand van de diocese Parijs mede, dat in het vorige jaar voor deze diocese, die drie millioen zielen telt, slechts 16 nieuwe priesters gewijd waren, welk getal in dit jaar op elf en het volgend jaar wellicht op 6 teruggaan zal. Het seminarie te Rouaan dat vroeger honderden studenten had, telt er thans maar 45. Gevolg van dezen slechten iiaancieelen toestand der clerus is. dat de Roomsche kerk in Frankrijk steeds meer haar leiders verliest, die een noodige vorming ge had hebben. Dit moet den invloed der kerk verzwakken en zal oorzaak worden, dat nog meer van haar leden een prooi van het socialisme wonden. ^Bazuin.) BLOEMBOLLEN. Uit mededeeiingen in een Engeisdh blad over de werkzaamheden in de Londensche parken zien we dat voor de koninklijke parken en de parken onder bestuur van den Londen County Counoil alleen al 1,300,000 bloembollen noodig zyn. Voor het as. voorjaar ziin niet minder dan 405,009 tulpen, 174,000 crocussen, 105 000 byacinthen, 161,000 Darcissen en dan nog bovendien 450,000 bollen van verschillenden aard besteld. Telegrafisch Weerbericht 27 SEPTEMBER. VERWACHTING. Zwakke tot matige Westelijke tot Zuidelijke wind. 's Ochtends nevelig, later veranderlijk. Bewolking. .Wei nig of geen regen. Zelfde temperatuur. 397ste Staatsloterij. 5de KLASSE. 6de TREKKING. HOOGE PRIJZEN. f 1500: 4569. f 1000 2343, 7782, 12573, 17386.. f 200- 240, 5905, 8868. 15110, 16676, 20652, f 100: 333 1360, 4404, 6457, 6991, 8703, 8778, 11930, 13860, 14922, 16641, 17761, r Prijzen van f 70. 287 3812 5869 8162 10604 12981 16689 19290 291 4134 6008 247 760 13045 698 291 484 171 78 397 923 78 730 314 502 226 117 470 11034 81 736 323 599 241 149 562 51 89 90-1 359 1098 265 173 585 66 262 925 420 228 517 298 723 76 417 17044 453 320 580 423 743 77 516 60 658 402 612 448 806 132 611 69 710 528 720 488 820 272 779 162 712 741 738 518 875 365 858 185 911 792 777 535 884 443 975 331 842 925 783 556 921 549 14196 411 927 984 801 561 974 561 367 691 20014 2076 5166 667 9010 578 397 908 79 350 186 671 207 803 559 931 84

Schager Courant | 1911 | | pagina 2