toegenomen reeds Zondagmorgen was de kei'4 jiog slechts even, ondor 750 mM. Dultscliland heeft weinig van den storm geleden. IDe zwaarste regens vielen in en om ons land, Brus sel 4 2, Hamburg 36, Groningen 30, Den Helder en, Vlisstngen 25, de Bilt 20 mM." DE EEMPOLDERS ONDERGELOOPEN. Te Baarn zijn de Eempolders tijdens den jong- feten storm onder water geloopen. Men heeft het zich in de weilanden bevindende vee nog bijtijds in veiligheid kannen brengen. VEE VERDRONKEN. In den Biesbosch zijn enkele polders ondergeloo- pen, ten, gevolge waarvan, dertig stuks vee verdron- 'ken. In den stormnacht van Zaterdag op Zondag liep do Buitenpolder te Besoyen onder, zoodat het vee reeds tot de horst in hot water stond, toen er hulp Ikwain opdagen. Ondanks de pogingen tot redding verdronken véle schapen en een paard. DE Tl-IOLENSCHE POLDERS- Uit Oud-Vossemeer: Nog niet bekomen van de ern stige ramp van 1906, worden, de polders opnieuw be swaard door zeer zware beschadiging van de zee dijken; op verschillende gedeelten van den zeedijk werden gatenf in den dijk geslagen en, bet beeft zoo weinig gescheeld of een herhaling van 1906 heeft plaats gehad. Zondag waren, honderden arbeiders In de weer om noodkisten te plaatsen, terwijl met, angst de avond- v;oed werd afgewacht. Ingelanden zullen weer op nieuw offers moeten brengen om alles in orde te krijgen. Aan de overzijde van de Eendracht liep op drie verschiillende plaatsen de Eendrachtpolder in, terwijl de Prins Hendrikpolder de voor drie jaren bedijkte Slaakgronden is ingeloopen en, de zeedijk over een, groote uitgestrektheid is wegge slagen. In de haven te Oud-Vossèmeer is een vaar tuig weggeslagen, waarvan de opvarenden,, man, vrouw en, kinderen, met groote moeite werden gered; ©en vaartuig zit dwars over de kade, terwijl een tweetal aan den zeedijk vastzitten. Er is overal ern stige schade berokkend. Vele bewoners van den Vo— gelsangpolder hadden hun have en goed geborgen, ANTWERPEN, 1 Oct. Tengevolge van den hevigen storm is de Schelde bij vloed buiten hare oevers ge lreden, waardoor de loodsen onderliepen en groote schade werd aangericht. Gisteravond tijdens den onlzettenden storm is de Schelde buiten haar oevers gelreden. De driemaster „Le- gura" werd driftig en kwam in botsing met het stoom schip „Arana" die averij bekwam. Verschillende lichters zijn gezonken. Men zegt, dat er twee dooden zijn. Het treinenverkeer is bijna onder broken. Tengevolge van den orkaan hebben de stoomboolemi ■„Persepolis „Rhodophis' „Leander", ..Edonard Dow- son". een schuit en een jacht op de Schelde schipbreuk geleden. De positie van de „Persepolis" en de „Rhodo- phis" is zeer gevaarlijk. Vier viss chers vaar tuigen zijn op de kust geworpen. Binnenlandsch Nieuws. WIERIN GERW AARD. Bij de Zaterdag gehouden besteding van slootwcrk door Dijkgraaf en Heemraden van den polder .Wie- rmeerwaard, is de uitslag als volgt: Perceel 1, 300 Meter, J. Meuleveld, Barsingerhorn, 97 cent, de str. Meter, J. Keijzcr, iel. 49$, S. Brom, id., 25 cent, C. Klos, id„ 33 cent, A. Braaf, Wie ringerwaard, 22 cent de str. M„ gegund. Perceel 2. 600 Meier, J. Meuleveld, Barsingerhorn, 20 cent de'str. Meter, C. Klos, id., 15 cent, J. Keij zer id., 13 cent/A. Braaf, Wieringerwaard 9y2 cent. S 'Broers. Barsingerhorn, 9 cent, de str. M., gegund. Perceel 3, 360 'Meter, 'S. Broers, Barsingerhorn, 30 cent dc str. M., J. Meuleveld, id.29 ceivt. A. Braaf Braaf, Wieringerwaard, lSVs, J- Keijzer. Barsingerhorn, 11.''2 cent d ©str. Meter, gegund. Perceel 4, 730 'Meter, J. Meulevcld{ Barsingerhorn, 20 cent de str. Meier, A. Braaf, Wieringerwaard, 12$ cent J. Keijzer, Barsingerhorn, 11 cent, S. Broers, -id.. '10 cent de str. Meter, gegund. H. M. DE KONINGIN NAAR BRUINIS8E. De Apeldoomsche eorr. van het Hdbld. meldt: H. M. de Koningin vertrekt hedenmorgen te 6.a0 per extra-trein van het Loo naar Oudenbosch, om van daar per auto een bezoek te brengen aan het door den storm geteisterde Bruinisse. MISHANDELING MET DOODELIJKEN AFLOOP. In de Zuidpolderslraat 'te Haarlem wierpen eebige kinderen een scliarenslijpcr met steenen. De man werd boos en liep een der kinderen na om het een afstraf fing toe te dienen. De vader van den knaap kwam tus- schenbeide, een woordenwisseling ontstond, die weldra verergerde tol een vechtpartij. In zijn woede stak de scharenslijper zijn tegenstander met een schaar, waar door de man zoo ernstig' gewond werd, dat hij spoedig overleed. De dader, die, naar ooggetuigen verklaarden geenszins het plan moet hebben gehad om zijn tegenstander te dooden, is aangehouden. VAN HET ZWAKKE GESLACHT. Bij een huisel'ijken twist in de echtelijke woning aan den Binnenweg tel Rotterdam, is juffrouw J., haar man met een mes le lijf gegaan en heeft hem drie messtékén in liet rechterdijbeen, den rug en onder het rechteroog toegebracht. De man is naar het ziekenhuis gebracht. Een vijftienjarige zoon, die tusschenbeide kwam, liep een verwonding aan het linkefdijbeen op. N.R.Ct. DROEVIGE GEBEURTENIS. Men, mei dit uit Deventer: Naar we hier uit het nabijrige Wijke vernemen, had aldaar een droevige gebeurtenis plaats. De land bouwer A. J. G.. in de buurtschap Wechterholt, voor ©enige dagen gehuwd, laadde zijn -jachtgeweer, blijk baar met het doel om een haas te schieten. Even later echter werd zijn vrouw, toen ze aan het raam stond, door een schot aan den schouder getroffen. Doodelijk ontsteld snelde ze naar de buren- Kort daarop vernam men weer een schot. Toen men. de woning binnentrad, vond men den ongelukkige dood in een hoek van 't vertrek liggen met een schot in de borst. We vernemen, dat de man in den laatsten tijd aan zwaarmoedigheid leed. W ARMENHUIZEN. Het voorbereidend Militair-onderricht, zal alhier aan vangen den -kien October e.k. Hel practisch gedeelte wordt gegeven, in het pas gestichte gebouw, ten dienste van de vrije- 'cn orde-oefeningen der leerlingen van de O. L. 'school, terwijl hel theoretisch onderricht in een der lokalen van de O. L. school zal - worden ge geven. Aan eenige jongelingen, uit omliggende gemeen ten is vergunning verleend aan de oefeningen in deze gemeente deel te nemen. NIEUWE NIEDORP. De heer Beekman, die als spreker in het Departement Nieuwe Niedorp der Mij. tol Nut v. h. Algemeen zal optreden, met nel onderwerp: Afleiding cn oorsprong van Plaatsnamen, zal, naar we uit goede bron verne men, 30 Nov. a.s. komen. WINKEL. Ledenvergadering van |de ABdeeling van de Vereen', v. Vrouwenkiesrecht, bij "den heer A. Wit le Winkel1. Was de geringe opkomst te wijten aan het slechte weer, dat voor onze vrouwenkiesreehlavondjes spreek woordelijk schijnt te willen worden, of aan verflauwde belangstelling? Hoe het zij, dolleden schitterden door afwezigheid. En dat was 'heel jammerWant deze avond gaf veel te genieten. De afgevaardigde der Afd. naar Nijmegen, mej. N. Menagé Challa, bracht een keurig verslag uit van de zomervergadering aldaar gehouden. De presidente bedankte namens de aanwezigen de afgevaardigde en ging over tot het huishoudelijke gedeelte van den avond. Het bestuur achtte het wcnsehelïjk, oen propagmda- avond aan den Longcdijk, dorp Zuidschanvoudc te or- ganiseeren en daartoe als spreekster uit te noodigen de propagandiste, mej. C. S. Groot, en bij eventueeie ver hindering als spreker den heer P. Oud van Den Haag. De vergadering besloot het voorstel vooiioopig aan te nemen, maar uit te stellen tot Januari. Goedgekeurd werd het volgende voorstel voor den Beschrijvingsbrief voor de 17e Algemeen© Jaarvergadering in Dec. te Dordrecht te lioucten in te dienen: „De Afd. moeten naar "verhouding van haar aantal léden contributie afdragen aan het Hoofdbestuur. Afd. met minder dan 50 leden dragen niet meer den een derde gedeelte af." Nadat de huishoudelijke zaken waren afgehandeld, las mej. Maas dc inleiding voor van „Dc Vrouw en Arbeid'het boek van de ho-ogstbegaafdc en sympathieke schrijfster Olive Bahreiner. En zoo kwam er ooi; aan dezen leerzamen en ge- notvollen avond een einde. De voorzitster dankte dc leden voor hun opkomst en sloot de vergadering. WERYERSHOOF. Als zeldzaamheid mag' vermeld wonden, dat het echt paar Roozendaal Woensdag verblijd werd met het 20e kind, aldus meldt het R.-C. blad „De Courant". DUURTE DEll LEVENSMIDDELEN. Ook in den Haarlemscjhen Raad is de duurte der levensmiddelen ter sprake gekomen en beloofde de bur gemeester overweging van de zaak. Naar aanleiding hiervan schrijft de O. Haarl. Ct., dat dit niet dc eerste maal1 is, dat te Haarlem jran overheidswege maatregelen worden genomen tol leniging yan den nijpenden, nood. De geschiedenis van Haarlem (Thesauriersrekeningen meldt, dat het in 1557 niet regende van ApriL tot Au gustus, waardoor groote duurte heerschte en de ste delijke regeering graan kocht om van tijd tot tijd brood aan de behoeftige poorters uit te reiken. In November 1623 werd door de regeering der stad, wegens de duurte van het graan, de uitvoer van eet waren verboden, mochten geen schepen die graan in had den, doorvaren en werd aan de brouwers verboden bier te brouwen. EEN BRANDKAST GEPLUNDERD. Naar het Hdbd. bericht, kwam men eergjsterochtendj in het magazijn der firma Vroom en Dreesman, Utrecht-' sdhestraat 131139 le Amsterdam, tot de ontdekking', dat de brandkast openstond en dat daaruit een bedrag van ongeveer f4000 verdwenen was. Deze kast slaat in de eetkamer boven den winkel1. Het gehecle per ceel is bij de firma in gebruik voor de huisvesting van haar uit ongeveer 25 dames en heeren bestaande in terne personeel. De eetkamer wordt des nachts niet afgesloten. De brandkast was vermoedelijk met een valschen sleutel geopend. Het mocht echter niet gelukken haar weer met den gewonen sleutel te sluiten. Waarschijnlijk is er dus iets aan het slot verwrongen of is het voor werp, waarmee de brandkast geopend werd, afgebroken en gedeeltelijk in het slot blijven steken. Erken avond wordt de opbrengst van den dag in een zakje gedaan en in de brandkast weggesloten. Aan het einde der week wordt dit geld dan bij een bankinstelling gedeponeerd. Eenige dezer zakjes, met een gozamén- lijken inhoud van ongeveer 4000 gulden, bleken ver dwenen te zijn. Later bleek, dat een bediende de diefstal had gepleegd. Hij heeft bekend. Een gedeelte van hel geld had hij in zijn zak gestopt en uit vrees voor ontdekking ver scheurd. De rest is gevonden. BURGERVLOTBRUG. Naar wij vernemen zal hij genoegzame deelneming een zangkoor onder leiding van mevrouw Bos te Petton, liederen instudeeren, die tijdens de godsdieaistoefeningein in de Doopsgezinde kerk aldaar zullen gezongen worden. HET ZAND. Bij besluit van B. en W. van 30 September 1911, is aan den heer C. Hes vergunning verleend tot oprich ting van eene broodbalckenj. SCHAGERBRUG. Door Burgemeester en Wethouders, is aan het Arm bestuur, ingevolge de Bouw- en Woningverordening, vergunning verleend lot het bouwen van een nieuw Armhujs, waarvan de aanbesteding heeft plaats gehad op Maandag' 2 October 1911. Wieringcn. Voor rekening- van 45 leden onzer onderafdeeling der V. P. N. werden jl. Vrijdag op de Amsterdam scue eieren/veiling gemarkt 4206 eieren, welles prij- z_-n zeer goed waren en varieerden van f 5,40 tot en. met f 7,05 per 100 stuks. Als bijzonderheid dient nog vermelding, dat een partijtje Wieringer eieren 'de- koogdte markt of f 7,05 per 100 opbracht. Per kilo ontvangen f 0,90, dat is v-oor eieren van 15 in een kilo 6 cent per stuk, van 16 in een kilo 5.66 cent per stuk, van 17 in een, kilo 5.30 cent per stuk, van 18 in, een kilo 5 cent per stuk, van 19 in een kilo: 4.70 cent per stuk en van 20 in een kilo 4.50 cent per stuk. Ook werden nog 57 stuks pluimvee geveild, welks prijzen, variëerden, van f 0,33 tot en met f 0,65 per stuk. Aan de veiling is veel vraag naar versche, kleine en groote eieren en zwaar jong en oud slachtgevogelte. WEERINGEN. Jl. Zaterdag, terwijl de landman J. Boersen te Hippolytushoef een zijner koeien zou losmaken, viel het beest onverwachts om en kwam op Boersen te recht, met het ongelukkig gevolg, dat hij zijn been brak en heelkundige hulp van Dr. De Goeje moest worden ingeroepen,. KOEGRAS. Het café Prins Hendrik van den beer M. van Eeten te Julianadorp, is door onderbandscben verkoop overgegaan aan den beer J. Bijvoet. Naar wei vernemen zal voor rekening van den beer Yan Eeten een woning gebouwd worden te Juliana dorp. Ook de beer P. Bregman heeft een perceel aangekocht met het doel, daarop een woonhuis te plaatsen, terwijl voor rekening van den beer S. Kui per te Den, Helder een woning verrijst, waarin deze een verlofzaak zal vestigen en het barbiersvak zal uitoefenen. Dus nog steeds vooruitgang en, vërêtoo- ting, van Julianadorp. Naar wij nog vernemen zal op het Julianadorp voor rekening van den heer J. Slot te ScboorI, vroë- !ger te 't Zand, een smederij gebouwd worden. AARTSWOUD. In de jl. gehouden, vergadering van bet Nut en Genoegen alhier, is tot bestuurslid herkozen de beer J. Ivoorh Dz. en gekozen de beer Ds. M. van Leeu wen,. Aartsvrond. Onder leiding van den beer H. van Ree, hoofd der Openbare Lagere School alhier, is weder een land- bouwcursus begonnen met, 9 deelnemers. ZIJPE. Uitslag aanbesteding Armhuis te Zijpe, op Maandag den, 2 October 1911. S. M, Boom, Helder, f 17650; P. de Geus, "Sint Maarten. f 16990; Lastdrager, Helder, f 16840; P. Voorman, Schagen f 14098; J. R. Vlaming, Schagen f 13944; C. Berkhouwer, Schagerbrug f 13926; W, de Leeuw, Burgervlotbrug f 13625; S. Overtoom, Schagen f 13448; M. Groen, Schagerbrug f 13313; G. Plevier, Idem f 13197. De gunning is aangehouden. BOND VAN FOKVEREENIGINGEN. Zestiende Algemeen© Vergadering van den Pro vin. cial-en Bond van R und vee- fok vereen igingen in Noord- Holland, le houden op Maandag 23 October 1911, in hel lokaal ,D© Wilte Engel" te Hoom. Agenda: 1. Opening' cn notulen, 2. Ingekomen stukken en mededeelingena. Over het Centraal Fokregister; b. Inzake de groote tentoon stelling te houden door de Kon. Ned. Landbouw-Ver- eeniging in 1913 te Den Haag; c. Plannen, om voor een volgend jaar voorstellen le doen inzake het num meren der stieren voor de insclirijving der fokregislers, enzoovoort, 3. Benoeming van een Voorzitter, wegens periodieke aftreding van den heer P. Stapel te Hoogkarspcl (niet herkiesbaar). 4. Benoeming van een lid van de Commissie voor den Coöperatieven Aankoop, wegens periodiek© aftre ding vuu den hoer E. Huijmnk te Twisk (herkiesbaar). ^5.^ Vaststelling van de begrooting over het dienstjaar 6. „Is de aanstelling van cm veeteelt-consulent voor Noord-Holland gcwenscht?" In te leiden door den heer G. Nobel te Winkel. 7. Voorstel om de letters der vereenigingen, welke als kenmerk van hel ingeschreven vee dienst doen, in overleg met het Bestuur van den Bond nader vast le stellen, in te leiden idoor den lieer J. K. Kaan te .Wieringerwaard Toelichting. Door enkele fokvereenigingen wordt voor herkenningsletter van hun fokregistervee de beginletter van den naam hunner vereeniging gebruikt en aange zien nu enkele vereenigingen denzeltdcn naam voeren, hebben die ook dezelfde letter. Een en ander kan echter aanleiding tot verwarring of abuizen geven, reden waarom liet Bestuur hierin verandering' voorstelt. De vergadering is toegankelijk voor alle leden der a a ngcslo ten fokvereenigtngen. SINT PANKRAS. 30 September 1.1. vergaderde de vereeniging lot coöpe ratief aankoopen van liulpmeslstoffen ,;Tunbouwbelang" alhier ten huize van den heer Jn. Ru ijs. Tegenwoordig waren 10 van de 12 leden. Aan de orde was het vaststellen van liet huishoudelijk reglement en de instructie voor den uit voerder. Na eenige wijzigingen ('in het conccpl-regte- ttnent en instructie), werden ze goedgekeurd. Nog werd besloten de aanwezige hulpmeslstoffen te verzekeren legen brandschade. Ook werd algemeen goedgevonden in den loop van de volgende week een algemeene bijéénkomst té hou den met de alhier wonende verbruikers van hulpmest, ten einde meer léden te winnen. De uitvoerder, de heer Jb. Duif Cz., gaf nog een overzicht van het in dit jaar reeds verhandelde. Verkocht waren 1655,5 baal superphosphaat, 934 baal chilisal- pelcr, 1131/2 baal kaïniet, 568 baal patenlkali, 36 baai ammoniak, 14 baal slakkenmecl, 421/2 baal kadi, 4 baal1 bakkenmest, 4 baal pappoeder, tezamen 3372,75 baal, ter waarde van f 18828,52. Hierna sloot de voorzitter met dank aan de belang stellende leden de vergadering. callantsoog;. In de LI. gehouden vergadering van het Bestuur van den polder Callantsoog, is uit eene voordracht van vijf sollicitanten tot secretaris gekozen de heer A. L. Zuidscherwoude te Schagerbrug', secretaris-penning meester van den polder 't Hoekje. WEERINGEN. Huishoudelijke vergadering van onze plaatselijke Nuls- vereeniging „Eensgezindheid". Aanwezig 10 léden. De rekening en verantwoording werd met algemeene stemmen goedgekeurd, met een batig saldo van f 28.93. De aftredende bestuursleden, de heeren: L. Berghuis, P. Kaan, J. Hoekstra en J. Bruut' werden herkozen en in de plaats van wijlen den heer C. Rijkeboer, werd als secretaris gekozen de heer O. Bosker, dié echter bedankte. Vervolgens werd de heer P. Bruui als secretaris gekozen, die deze benoeming aannam. Als nieuw lid werd aangenomen de heer C. v. Deelen. Regeling bijeenkomsten. De heer J, Groot, declamator te Amsterdam, zal' worden verzocht op 7 November a.s. een voordrachtenavond te willen houden, voor de overige iwee bijeenkomsten zullen worden gevraagd de mu ziek vereeniging „Harmonie" en léden van Eensge zindheid voor t opvoeren van een tooneelstukje. Wordt ook nog besloten 25 nieuwe leesboeken aan te schaf fen. Mededeeling of voorlezing' wordt gedaan van hel antwoord op de vraag aan het hoofdbestuur der Mij. tol Nut van 't Algemeen, wal de conlributickoslen van toetreding bedraagt wanneer ..Eensgezindheid" werd om gezet in een afdeeling van het Departement. Het blijkt dat aan 't hoofdbestuur f 1 per lid moet "worden ge stort en dan dus de contributie op f 3 zal moeten komen, hetgeen te hoog wordt geacht, zoodat vooiioopig hier op niet wordt ingegaan. De rondvraag niets opleverende, sluit voorzitter de vergadering. WIERINGERWAARD. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. J. de Boer, thans leeraar aan de Ambachtsschool te Veendam, is met ingang van 1 November a.s. benoemd tot leeraar aan de Machinislensohool te Groningen. HOE MEN BEROEPEN KAN WORDEN. Hiervan vertelt zekere L. in de Schatkamer de vol gende ware historie: „Onlangs reisde ik, na in eene vacature te hebben gepreekt, met den middagsnelteein uit het Noorden naar Holland. In de coupé, jdte ik .uitkoos, bevond zich reeds iemand, in wien ik onmiddellijk een collega er- kiende, en wet van vrijzinnige richting. Zat het in de gekléede jas en donkergrijze pantalon, den slappen hoed met niet hl' te b reeden rand, dat ik dadelijk, toen ik hem zag, deze gevolgtrekking maakte? Of draagt ide uitdrukking van het gelaat, af- of aanwezigheid van „begroeiingen des aangezicht" het meeste bij, om in ©en totaal onbekend persoon den collega en tevens zijne richting te -herkennen!? Ik weet liet niet. Maar wel' is het een feil, dat bij reizen op Zaterdag, Zondag of Maandag een uitgebreid materiaal den opinerkzamen beschouwer ten dienste staal, om zijn onderschridingsvermogen in dezen te beproeven. Kort vóór het vertrek van den trein stapte nog een drietal' heeren in, die kalmweg', alsof ze geheel alleen in de .coupé waren, een gesprek .voortzetten, dat te zeer over bepaalde personen liep, om voor iedereen bestemd ie zijn. Toen de trein zich in beweging zette, werd de toon nog wat luider, .zoodat alles voor de twee andere passagiers verstaanbaar blééf. Hij was wel geschikt, zijn preek was mooi. Veel be ter dan A. B., die ze den vorigsn keer gehoord had den. Jammer, dal hij bij de S.D.A.P. was aange sloten. Nu, wat deed dat ertoe? Wel. dat was toch een groot bezwaarAls er nu eens Zondagsmorgens om 10 uur een optocht georga niseerd werd en th'ij geen dienst had, zou hij, dan bij zijn collega in de kerk gaan of achter de roode vlag meemarcheeren? enz., enz. Plotseling onderbrak mijn collega deze beschouwin gen: „Er is zeker eene vacature in uwe gemeente ©11 de heeren zijn iemand gaan „hooren"? U -noemt zoo veel bekende namen..." Ja, dat was zoo. Zij hadden 'ds. C. gehoord; hij: was hun wel' goed bevallen, maar zijn lidmaatschap van de S. D. A. P., waar hij zoo rond voor uiL- kwam, bleef toch wel een bezwaar. „U is zeker ook predikant'?" werd er vervolgens gevraagd. Eén der heeren had hem vroeger, naar hij" meende, al eens op eene vergadering van den Protestantenbond gezien. Collega maakte zich bekend als ds. D-. uit X. Nu kwamen de tongen der „hoorders" nog meer los. Allerlei beschouwingen over de door hen gekeur de predikanten passeerden de revue, en daarna kwa men hun eigen leeraars aan de beurt. De êen was zóo vervelend, dat er haast niemand in de kerk kwam, en ei en telkens door hem gebruikte uitdrukking weivl nagedaan; ide ander was voor de meeste menscheni te geleerd, onbegrijpelijk. Bij een derde bracht de col lecte treurig weinig op, al was de kerk ook stamp vol. En zóó ging het eénigen tijd voort. Ds. D. zondert zioh voor een oogenbl'ikje af in liet. bekende hokje, waartoe een deur in den hoek der coupé toegang geeft. Nu worden de hoofden hij elkaar gesloken. „Dién moeten wij hebben, dat is een goeje!" „Jawel', maar hij staat niet op 't zestal; het kan niet." „Wat doet dat ertoe? Als hij wil. zal ik wel ma ken, dal ze hem kiezen, buiten /die zes om. We moe ten het hem dadelijk vragen". „Neen, dat gaal niet". Zeku-, 'I gaat best". En «Te deftigste van het drietal wordt, na eeniga tegenstribbeling zijnerzijds, aangewezen, om de beshs- 1 sende vraag te -doen. Ds. D. verschijnt weer in de coupé. Hel is de moei te waard, het quasi-onverschiilig gezicht "te zien van den aanstaanden woordvoerder, die, met het hoofd! achterover leunend, wolkjes rook in de hoogte blaast en le hoo-ron naar het onschuldige praatje van dc beide anderen over de streek, die wij dóórj'ijden. Dit duurt echter maar een öogenblik. - 1 „Hé, ds. D„ zou u er niet over denken, om een beroep naar onze gemeente aan te (nemen, als het u aangeboden werd?" Dc aangesprokene kijkt vrij verwonderd op, maar wordt nu ineens door alle drie tegelijk bestookt. „Wij verzekeren u, dat, als u wil, het beroep vast op u wordt uitgebracht." „De dienst is, zooals uweet, wel zwaar, veel cate chisaties, en een groot Lraelement kunnen wij u niet aanbieden, maar de gemeente is belangstellend." „Het is een belangrijke en mooie werkkring, er is heel veel vóór." Collega D-. schijnt toch niet erg er op gestold te zijn en ik kon het .mij: begrijpen na al die ciitiek der „hoorders" op hun eigen en andere predikanten Neen, hij heeft het goed te X„ hij vindt geen reden om zijn standplaats voor hunne gemeente te verla ten. De heeren moesten maar niet op hem rekenen. De weigering is zeer beslist en verder wordt er over onverschillige dingen gesproken. Daar stopt de trein en de „hoorders" moeten over stappen. De oudste waagt nog ééne poging: „Donii- né, als u wil, dan heeft u binnen 14 dagen het 'beroep dat kan ik u waarborgen." Maar D. blijft standvastig, het drietal afgevaardig den vertrekt en andere reizigers nemen, hunne plaat sen in." De schrijver in De Schatkamer, die voor de histo riciteit van dit vermakelijke verhaal instaat, .knoopt er eenige beschouwingen aan vast. Die laatste conclusie, die hij er uit trekt, is mis schien nog vermakelijker dan het gebeurde zelf: „Waar, gelijk wij. allen welen", getuigt nl. deze geloovige in vollen ernst, „zooveel kleinigheden, oogeinblikl-ce- lijke invallen, 'zeer mensohelijke overwegingen op een beroep invloed hebben, daar mogen wij, predikanten, zulk een beroep zonder eenige cjuasi-vrome overdrij ving «waarlijk wel beschouwen, ais eene roeping van Godswege en niet van menschen." 1 Hel getuigt o. i. niet van een verheven geloofsopvat ting, dn het gekonkel' van zoo'm oppervlakkig drietal ,,d-e wijze l'eiding van 's Heeren hand" te ontdekken! MOND- EN KLAUWZEER. Bij de bespreking' in de afdeelingen van het wets ontwerp tot verhooging der LandbouwbegrooLing voor 1911 betreffende maatregelen ter bestrijding van het mond- en klauwzeer, werd twijfel uilgesproken of de belanghebbenden niet zwaarder worden gedrukt door de getroffen^ maatregelen dan door het voortbestaan van de ziekte. Voorts misten verscheidene léden in de gedrags lijn van de Regeering het volgen van een bepaald doel. Men achtte niet-doorvoering van het afmakingisstelseï begrijpelijk omdat bij groote uitbreiding der ziekte de daarmede gemoeide kosten consequente toepassing vrij wel onmogelijk maken; echter rees de vraag of het geheel© stelsel niet als ondoelmatig en ^onjuist moet worden afgewezen. Er viel' een vrij snelle uitbreiding der ziekte te constateeren bij vergelijking van de eerst met de later lxLciid geworden cijfers, en dat wekte 1 te meer teleursLelling' wijl vroeger in het afmakingssteLsel alle heil werd gezien en men izicli herinnerde, dat zelfs de meening is uitgesproken, dat het mond- en klauwzeer bij de besLi'ijdingswijze tot de geschiedenis zou gaan behooren. Men vroeg nadere inlichtingen over de ^werking van het afmakingsslelisel, en wilde vernemen in .welke ge vallen het werd toegepast, onder opgave van het aan- tal runderen en (h'et aantal varkens smds het uitbreken der ziekte in elke provincie afgemaakt. Voorts vroeg men of het -\vaar is dat de Minister ten aanzien van stamboeken en van het vee met hooge fokwaarde met afsluiting' genoegen neemt; op wiens advies tot )iet toepassen van het afmakingSsteJisel is besloten; welke landbouwvereenigingen hieromtrent gehoord zijn; of de voor en na ingekomen protesten zoowel' tegen afma king als tegen toepassing der andere maatregelen, tot wijziging van inzicht hebben geleid, en of er niet over gedacht is maatregelen te nemen tegen het in de weide brengen van het vee, daar de ziekte zooveel' beter is te bestrijden, al!s het vee op stal is. De aandacht werd gevestigd op maatregelen tot welke plaatselijke autoriteiten, die verkeerd zijn ingelicht, somtijds over gaan. Het nad de aandacht getrokken dat twee huiten- gewone dislricilsveeartsen naar Limburg werden gezonden toen de ziekte er sporadisch voorkwam, doch werden teruggeroepen toen zij zich uitbreidde en men vroeg of de klacht juist as, dat vee uit besmette streken over de Duilscihe grens op weiden op Nederlandsch grondgebied, werd gebracht. Andere leden, de maatregelen der Regeering verdé digende, merkten o. a. op, dat bestrijding der ziekte vooral van groot belang is omdat Nederland ten aanzien van vee en daarmede verband houdende producten een exportland is en dl?, omringende landen de grenzen sluiten als de ziekte h'icr heerscht; waartegenover we der opgemerkt werd, dat met bestrijding der kwaal Log niet openstelling' der grenzen wordt verkregen, ter wijl men voorts ook van meerling! was, dat indiefn de maatregelen tot heslrijding der ziekte al eenig effect mochten hebben, dit toch zoo gering was, dat het niet ten koste van tonnen gouds mocht worden bereikt. Eenige léden hadden liever de groote som gelds, met het loepassen der maatregelen gemoeid, zien dienst baar gemaakt aan het nemen van proeven om een geneesmiddel' te rinden, waardoor de ziekte zou worden voorkomen of althans genezen; terwijl anderen meen den, dat de ondoeltreffendheid van veie genomen maat regelen en dc daaraan te wijten ontevredenheid der be langhebbenden ook een gevolg is van den inhoud der betrekkelijke wettel i ik e bepalingen die een snel op- l red en in velé gevallen bemoeilijken. Men wenselilc zoo- volledig mogelijk Ie worden in gelicht omtrent 's Ministers plannen voor de toe komst. Vele leden die het systeem van afzonderen het eenigé juiste achtten, bevolen aan het inrichten van concen tratiekampen, waarin ziek vee wordt samengebracht. Betwijfeld werd of het wenschelijlc is de militairen voor bewakingsdiensten te blijven gebruiken, eensdeels oordeelde men hen niet voor dezen arbeid geschikt, an derdeels werd het verkeerd geacht hen hiervoor aan den dienst te onttrekken. lm elk geval, zullen, naar men meende, maatregelen behooren te worden genomen, dat zij niet dc ziekte overbrengen door, als zij, geen bewa kingsdienst hebben, gezonde stallen te bezoeken. Telegrafisch Weerbericht 3 OCTOBER. VERWACHTING. Zwakke, tot matige Zuidwestelijke tot Westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt,, mogelijk regenbuien. Zelf- "de temperatuur. Ingezonden. St .Maarten, 28 ,Sept. 1911. Mijnheer de Redacteur, Verzoeke beleefd eenige plaatsruimte vo-o-r liet vol gende. Als verslaggever van uw blad, werd ik als zooda nig in het 110. van 28 Sept. 1911 gekapitteld door den secretaris-penningmeester van „Het Witte Kruis", afd. St. Maarten, over ©en door mij geschreven ver- slag' van bovengenoemde vereeniging. De secretaris schrijft: „hoewel1 door ziekte verhin derd de vergadering bij te wonen, wil' ik het verslag ©ven verduidelijken". Hoe is dat te rijmen? door ziekte

Schager Courant | 1911 | | pagina 2