den zou benoodigd zijn, om de verschillende slooten in orde te maken; vele slooten toch zijn al op de vercischte! diepte en breedte. Nu wordt de vraag gesteld aan de vergadering: „willen jullie een sluis?" waarop de heer Jb. Krab- man in een 'loedvolle rede de wenschelijkheld be toogt tot het maken eener sluis. En vraagt men, waar moet zij gemaakt worden, dan, zegt Krabman, •wol, bij den molen en nergens anders. Bij den mo llen is de* ruimte, de polder heeft daar grond, er is daar ruim water. Ook behoeft men bij den molen geen woning te bouwen voor den sluiswachter, wat ook een flinke besparing geeft. En, zegt Krabman, lnen benoeme den molenaar ais sluiswachter. De heer Kroon is het volkomen met Krabman eens en wil er nog bijvoegen, dat men vanaf den molen ook zeer gauw op bet Waardje is en dat de ringeloot, bezuiden het Waarland naar de rolpaal voor geladen pramen niet plezierig is te bevaren vanwege de vele motorschuiten, en den slijkerigen bodem. Nadat de heeren J. Bakker en de voorzitter heb ben medegedeeld, van opinie te zijn veranderd en er ook wol voor te zijn ,dat de sluis bij den molen komt, is ten slotte de vergadering algemeen van «gevoelen, dat de sluis daar op z'n plaats is. Dus is men nu hier zoover mee gevorderd, dat de werk zaamheden in zake het sluisplan door het bestuur dezer vereenjging zijn afgeloopeu, en kan het overige laten aan het polderbestuur. Door'een stemming van alle ingelanden zal nu wel uitgemaakt moeten wor den, hoe het verder beloop dezer zaak zal zijn. In de rondvraag brengt de heer Krabman den la gen waterstand van dezen zomer ter sprake en zegt het meer dan treurig te vinden dat in. Juni, toen wij een flinke hoeveelheid water in den polder had den, de molen bezig was, dit er uit te malen,. Desge vraagd aan den voorzitter va,n den polder, waarom hij toen den molen liet malen, kreeg hij dit lakoni- oche antwoord: „de molenaar wil zoo graag malen," een antwoord dat natuurlijk volstrekt niet op z'n plaats was. En nu wenschte ik, zegt Krabman. dat er stappen werden gedaan vanwege onze vereeui- ging om den waterstand in den zomer iets hooger te houden- Voorzitter en anderen zijn van, 'tzelfdo gevoelen, terwijl eerstgenoemde de toezegging deed om een •adres in dien geest op te stellen en dit te richten aan het polderbestuur. De lieer Kroon vindt het ellendig, dat de school kinderen geen ander waler krijgen le drinken dan uit een nortonput. Hij zou het zeer wenschcüjk achten, als bij de school 'van gemeentewege een Hinken bak werd gemaakt. Men is algemeen van gevoelen dat een grootc bak dringend noodig is én voor de schoolkinderen én bij langdurige droogte voor de burgers. De hier wonen de raadsleden zullen met het een cn ander in kennis worden gesteld, opdat zij in een volgende raadsverga dering het ,nut van een goede drinkwatervoorziening kunnen bepleiten. Niets meer te behandelen zijnde, wensclit de Voor zitter, voor hij de vergadering sluit, hier openlijk hul de te brengen aan onzen Burgemeester, voor de vele bemoeiingen, die hij zich heeft getroost inzake het sluisplan en tevens hel polderbestuur hartelijk dank voor de bereidwilligheid, waarmee het ons sieeds ter zijde stond. Met nog een woord van dank aan deze vergadering, die door ongeveer 10 personen was bezocht, voor de aangename discussien. wordt deze door den voorzit ter gesloten. EEN BANGE NACHT. Een der Zeeuwsdie correspondenten van het Hdbld. schrijft: Hel is een groole waterleiding bij kalm weer die Eendracht, welke hel eiland Tholen scheidt van den Noord-Brabantschen wal', maar wee! zoo de Noord wester begint le spoken dan wordt het water opgezet uil het Zuiden van de zijde van de Ooster-Sc.heklo en uit het Noorden van den kant der Mosselkreek. Voor heen, toen de dam door hel Slaak niet lag, kon het water nog zijn weg vinden naar hel Krammer, maar nu komt het in een muizenval en de dijken aan de zijden van Tholen en Noord-Brabant worden de dupe van de historie. Een landbouwer, die aan de Een- dracht-pokler onder Nieuw-Vossemeer woonl, vertelde ons, dat hij Zaterdagmiddag bij den sterken wind reeds al zijn vee uit de lage weilanden naar huis had ge haald, omdat, wanneer eventueel ongelukken moch ten gebeuren, de dieren op de hoeve veiliger waren. Gelukkig dat hij liet deed, want de gevolgen waren voor hem niet te overzien geweest. De stormwind nam in hevigheid toe, de donker kwam en daarmede hel steeds klimmende waler in de Eendracht, die van een smal walerlje was herschapen in een ware zee. Nu begonnen de angstige uren: van zijn hoeve onmiddellijk onder den zeedijk gelegen, ging hij elk oogenblik met een fietslantaarn gewapend naar de zeedijk waarover met levensgevaar geloopcn moest worden: de golven sloegen over den dijk en het was soms onmogelijk zich staande te houden. Eindelijk waren een Iweelal knechts de eene zijde opgegaan, terwijl! hij den anderen kant opging; weldra kwamen do knechts doodsbleek teruggiToope.il met de mededeeliiig dal een gedééüó dijk bezweken was en dat het water den pol'der instroomde. Onmiddellijk werd al de tilbare haven uit de woning naar boven geborgen en in angstige spanning wachtte men de komende dingen af: nu en dan weer eens de hoeve op, waar 1 toornen ontworteld werden, waar het rietendak yan de schuur grootendcels geslingerd werd en waar alles zuchtte cn steunde onder den druk van dc ontzetlende windstoolen. Het waler in de lage weilanden bij de hoeve - een ganschen zomer dooi de droog'.e dor en kaal stonden die vlakten steeg onophoudelijk en met schrik wcixl gedacht aan den bielcnoogst nog te velde staande. Zoo kropen de nach telijke uren voort, zonder dat men feitelijk zicil ©enigs zins een denkbeeld kon vormen van den omvang van de rampmet wat vreugde werd het eerste daglicht begroet. Gelukkig was hel waterschapsbestuur in dc weer gekomen cn begon men direct de nood:ge voor zieningen te maken.' Aardappelhocpeu uit elkaar ge slagen, de kostelijke vrucht over net veld wrspreid, dc buuwveor door het zilte nat bedorven, rociboóten over den zeedijk geslagen liggende op het land. Nu kon men eerst gaan zien, wat er verwoest was. Ge lukkig dat alleen de groo'.c massa water een berg plaats gevonden had in de bovenbedoelde lage weilan den, zoodat herhaalde de vloed zich bij hel morgen Lij niet Lot zoo'n hoogte een „misschien" hoop gaf, dat een niét te overzteaie ramp de polders zou teiste ren. Wat treurig gezicht gaven de dijken: oen vaartuig was des avonds, waarschijiin,! onbemand, langs den dijk „gesehoven" en had hier en daar diepe voren achtergelaten. Terwijl des avonds onze zegsman op den dijk vertoefde, zag hij op eens een vreemd voor werp over den kruin van den dijk schuiven: het was de boegspriet van een schip en hij moest zich neerwer pen om er niet door getroffen te worden. Op zijn ge roep of er wik aan boord was, kreeg hij geen ant woord en spookachtig verdween de schuit verder op de schuimende golven. Later is gebleken, dat het een verlaten vaartuig was, waarvan de bemanning met le vensgevaar was gered. Hel lag en het ligt er nog 'den volgenden morgen bij de schorren aan de over zijde van het vaarwater ernstig beschadigd. Op een drietal plaatsen waren giten in den Zeedijk gehouwen, waarin honderden en nog eens honderden kubieken meters vette klei moeten gebracht worden om weer wal op streek te komen. En wat hier gebeurde, dat is feitelijk een beschrijving die geldt voor honderden pol ders in Zeeland. Overal heeft haast hetzelfde gevaar bestaan en honderden gezinnen hebben een angsligen nacht doorleefd die een rifttlg in huis zittend stads bewoner zich niet kan voorspellen. Overal werd ge tracht levende en tilbare have in veiligheid te bren gen, als men vreesde voor doorbraak en dan in dien stormachtigen, helsch donkeren nacht. Maar de oude geest van het „Luutor et Emergo" der Zeeuwen kom onmiddellijk boven; na het middernachtelijk uur toen hel eenigszins doenbaar werd op de been te blij ven v\arcn dc „dijkers" op hun post, met <pide en schop gewapend ging men den waterleeuw bestrijden, aan De Tijd werd medegedeeld, den huiseigenaar bi Den ganschen dag zag men overal als nijvere werk mie- moeilijkheden tracht te brengen. Zoo heeft de huurder ren, die hun kroost verzorgen en wegdragen, hon— gisternacht jn het onbewoonde huis een orgel geplaatst derden werklui met zakken aarde beladen langs de dijken en dit tot omstreeks 2 uur laten spelen. Daarbij werd kruipen, om de gemaakte openingen le vullen. De „Zon- allerlei herrie gemaakt, zoodat de boven- en omwo- dag" voor de anders zoo „kerkelijke" dorpen, waar nende buren mot konden slapen. Politic-agenten heb- in sommige gezinnen zelfs de minste werkzaamhedenben hel perceel niet kunnen binnenkomen, zoodat zij worden geweerd, was herschapen in een gewonon „werk- win/vei »u«i re.-... dag", zeker in de overtuiging, dat waar nood as, het „om moet wijken voor het „labora", een overluiging die in zoo'n spannonden strijd respect verdient. Gelukkig is na den woeslen ZaterdagZondag een kalmte in het water gekomen, die het mogelijk maakte spoedig de noodbcslagen aan te brengen cn voor te bereiden voor afdoend werk. Hier en daar in ons Gewest is ver loren gegaan, om weer de reeks van jaartallen met één te vermeerderen, waarvan men in de Zeeuwsche historie vermeld vindt „zware vloeden teisterden de polders", maar ook rap is men er bij om worstelende 1 nel hoofd boven water te houden en waar verloren is, I 1900 wees er op, dat de zich nimmer verloochenen- j de weldadigheid in ons oude Holland nog steeds niet is uilgestorven daar zal1 weer redding en hulp zijn. „Luctor et Emergo 1" DE VERMISTE ZEELICHTER. De Duitsche sleepboot '„Thor", die 1.1. Zaterdag nacht den zeelichtor „Moderne Kunst" verloor, liep gisteravond te IJmuiden binnen na vergeefs naar het vaartuig le hebben gezocht. Kapitein Hansen vertelde aan den berichtgever van het Hdbld. hel volgende over zijne reis: „Van jongsaf ben ik op zee geweest, heb overal f*zwalkt, vele stormen doorgemaakt, maar zoo iets als aterdagnacht heb ik nog nooit beleefd en hoop --het" ook nooit weer te beleven. Des Zaterdagsmorgens waren wij van Maassluis ge gaan met den lichter „Moderne Kunst", die onder hevel van kapitein G. Fitschcn stond, 672 bruto en G06 netto register ton inhoud had en zes koppen bemanning telde. Het schip had te Rotterdam tufsteenen geladen voor Stetlin, waar nieuwe havenwerken gemaakt worden. Des middags gingen wij van den Hoek van Holland met een stijve bries, doch goed weder. Hoe verder wij in Noordelijke richting kwamen hoe meer wind en zee er kwamen. Des avonds was het een ware orkaan. Wij konden nauwelijks vooruit ko men en besloten daarom naar IJmuiden te sturen, om daar voor noodhaven binnen te loopen. Des nachts om half een was het alsof alle duivels waren losgebroken en hoogtij vierden. Wij werden voor- en achteruit geworpen, alsof ons schip een leege klomp was. De stuurman cn do machi nist werden door een stortzee opgenomen, doch kon- - --- - - den gelukkig zichzelve vastklemmen aan het eerste het de tweede zoon, doordat hij bij de loting had ver- beste dat onder hun hereik kwam en werden daardoor van een wissen dood gespaard. Het werd op het laatst zoo erg, dat wij den sleeptros van den lichter moesten kappen uit lijfsbehoud, wil den wij zelf niet met ons schip omslaan. Hadden wij het nog anderhalf uur kunnen uithouden, dan waren wij binnen geweest. Van den lichter worden nog noodsignalen gegeven, doch het was ons totaal onmogelijk op daL oogenblik iels lot redding van onze kameraden te doen. Na vergeefs naar den lichter gezocht le hebben, be sloten wij naar Rotterdam [terug le keeren. Na aan komst aldaar meldden wij ons wedervaren aan de reedcrij en stoomden daarna weer naar zee om hei schip te zoeken. Weer tevergeefs. Dc Scheveninflsche bomschuit „Huis van Oranje', welke wij hulpeloos zagen ronddrijven, brachten wij naar den Hoek van Ilodand. Opnieuw voeren wij uit en zijn thans hier binnen zonder iets gezien te hebben. Wij twijfelen er aan, of het schip ooit weer zal gevonden worden. De bemanning van de sleepboot was op van het waken. Zij gunde zich geen rust biji de vervulling van 'deze, hun zoo zwaurvalïemle, taak. De sleepboot vertrok Dinsdagavond opnieuw naar zee om te zoeken. den lastpost niet konden noodzaken met het lawaai te eindigen. Klaarblijkelijk Ls zijn bedoeling op deze wijze kwijtschelding te erlangen van de huurpenningen voor den nog restecrenden eontractueelon huurtermijn. EEN BURGEMEESTERSHUIS GESTEENIGD. Bij gelegenheid van de driedaagsche kermis in het anders zoo rustige Oldemarkt, hebben thans eenige hoogst afkeuringswaardige ongeregeldheden plaats ge had. Dc aldaar voor betrekkelijk korten tijd benoemde burgemeester schijnt zeer tegen de kermis en alles wat daarmee in verband staat, gekant te zijn. Geheel tegen vroeger gebruik in moesten thans alle herbergen en alle plaatsen van publiek vermaak een paar uur vroeger fluiten. Een groot deel dei' inge zetenen was (hierover zeer slecht te spreken. Zondag reeds begonnen de ontevredenen samen te scholen, doch men gin"! nog tot geen baldadigheden over. In den nacht van Maandag op Dinsdag nam de ontevreden heid een meer ernstig karakter aan, en werd het huis van den burgemeester door 'n samengeschoolde menigte met steenen gebombardeerd. Een groot aantal ruiten werd ingeworpen. De burgemeester jjelf werd door gewor pen stoenen verwond. EEN OUDE VROUW VERMOORD. Zondagavond werd te Elsloo (L.) de 78-jarige vrouw Hendriks, terwijl zij in de buitendeur harer woning: stond, vermoedelijk door een slag1 met een hard voor werp, zoodanig aan bet hoofd verwond, dat zij zon der bij kennis te zijn gekomen na hevige pijnen in den nacht van Maandag op Dinsdag overleden is. De politie uit Beek deed in verband met deze daad een tweejtaj arrestaties. Aan de daad is, volgens de „L. K.", een twist voorafgegaan ten huize van den schoonzoon van de verslagene, tusschen een der gearresteerden en een dochter van dien schoonzoon. Hierna het vernielen der ruiten, aan de woning van denzelfden schoon zoon. Hippolytushoef, v.m. 10 uur, Ds. H. Bax. Westerlanjd: Geen dienst. Oosterland, nam. 2 uur, Ds. H. Bax. Nieuwe Niedorp, v.m., Ds. Schermerhorn. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Nieuwe Niedorp, Ds. Haars. Barsingerhorn, Ds. Kooiman. Oudesluis, v.m. 10 uur, Ds. Holtz. Stroe, v.m. 10 uur, Ds. Leendertz. Hippolytushoef. Geen dienst. LOKAAL BETHEL, HOEP, SOHAGEN, ten behoeve der Nederlandsch Hervormde Kc*Is< v.m. 10 uur, de heer P. de Borst, Collecte voor Inwendige Zending. Breezand, v.m. 9.30 uur, de heer Woltma*. Wierlngen, Hippolytushoef. Evangelisatie Rehobotb- v m. 10 uur, de heer Dijkstra. IN WAANZIN. Dinsdagmiddag heeft de 50-jarige vrouw van den landbouwer J. Thomassen te Gemert eeTst haar kin deren ©h daarna zich zelve den hals afgesneden. Aan leiding tot deze daad was, dat, terwijl de oudste zoon voor een maand onder de wapenen moest komen, ook HEERHUGO WAARD. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben 't bedrag van het presentiegeld voor de leden van den Raad van de gemeente Heerhugowaard vastgesteld op f 1,50 per lid voor elke bijgewoonde vergadering. Dat besluit wordt geacht in, werking te zijn getre den op 1 September 1911. STUDENTENRELLETJE. Een aAhtaf studenten heeft gisteravond te Am sterdam de binn,ensta,d op stelten gezet. Men Vei- Igerdej hun uit hoofde van hun luidruchtigheid, den toegang tot het Wiener Café en het variëteiten-the ater Flora in de Amstelstraat. Daarna kregen zij cp straat minder aangenaam contact met het publiek en ten slotte kwam het op den Heiligenweg tot een treffen. De studenten trokken zich terug in hun sociëteit en spoten uit de eerste verdieping met wa ter naar de menigte, die hierop antwoordde met het inslaan van een paar spiegelruiten van het socië teitsgebouw. De politie moest tot tweemaal toe met de blanke sabel een charge maken om de orde te 'herstellen- GEVOLGEN VAN DE RAMP. Men schrijft uit Kaatsheuvel' (N.-Br, liet water, dal Zaterdagnacht in den LangstraaLschen builenpolder gelcopcn is begint stilletjes aan weer li verdwijnen. Enkele gedeelten liggen weer nagenoég droog. De schade, die veroorzaakt is, is grootcr dan men aanvankelijk meende. Eenige boeren, die hun hooi op de hoogste plaatsen in den polder hadden opgetast, hebben dit geheel verloren. Van één landbouwer is zelfs voor ruim 1 1200 hooi weggespoeld. Op liet oogen blik is men er druk bezig met hel weggespoelde hooi op le dreggen om het dan tot meslhoopen op te tassen. Honderden mudden aardappelen zijn mede verloren ge gaan. Behalve dat er heel wat vee bij omgekomen is, missen sommige boeren ook nog runderen, die bij een ander een gaecl heenkomen schijnen gezocht te hebben. Er zijn althans nog lieden, die vreemde becslcn in hun slal herbergen. Alles is er nog in de war BETONWERKEN EN DE STORM. Men schrijft van bevoegde zijde: Werd door velen nog getwijfeld aan de sterkte van gewapend beton voor zeeweringen, na den hevigen storm van 30 Sept. j.I. heeft dit materiaal voor zeeweringen het burgerrecht verkregen. Aan het waterschap 'Schouwen en aan tal van andere polders in Zeeland zijn vele bosal(glooiingen totaal uit eengeslagen. De betonwerken zijn overal absoluut ongedeerd ge bleven, niettegenstaande zij speciaal waren aangelegd op zwaar aangevallen p Laat en. Zoo- aan het Noorder- strand van Schouwen hebben dc bazalthoofdcn en glooiingen veel geleden. De duizenden in betonglooi- mg waren ongedeerd. Ook aan den z.g. Langendijk aan Noord-Schouwen een van de meest aangevallen dijken van Zeeland, heeft het beton niets geleden, niet tegenstaande groole pteenen elders weggeslagen, ér op gebeukt hebben. De dijksverhoogingen in Zeeland, na 1906 met aarde aangeltegd, hebben zeer veel geleden. De niéuwé grond is op vele dijken tot op het oude beloop weggevlogen en al het werk is vernietigd. In tusschen zijn alle dijkverhoogingen in beton uit gevoerd, n.ï. met dijkmuren op den dijk, alle ongedeerd zoowel op Schouwen-Duiveland als op Beveland en' elders. GEVAARLIJK SPEELGOED. De 17-jarige A. G. te Enschede kocht gisteren een flobert-pistooltje met 20 kogeltjes en vermaakte zich met schieten. Een der kogeltjes trof den 14-jarigen W. Hijkeboer in het dijl>een en drong daarin zoodanig door, dat heelkundige hulp moest worden ingeroepen. NACHTELIJK CONCERT. Op de Prinsengracht voorbij de Lauriergracht te Amsterdam heeft de houder van een 2e-hand.s-meubel- inazazijn gewoond, die echter nog huur aan het huis, beeft. Daaruit is een kwestie tusschen den huisheer en den huurder ontstaan, waarbij déze laatste naar geten broederdieust op te geven, in militairen dienst moest. Dit trok zij zich zoo aan dat ze in een vlaag van waanzin tot de hier boven vermelde treu rige daad overging. SCHIP VERBRAND. Volgens een telegram uit Batavia is het Nederl. stoomschip Ixion van de Nederl. Stoombootmaat schappij Oceaan, te Amsterdam, 30 Sept. van Bata via naar Amsterdam vertrokken, op 25 mijlen van Engano geheel door brand vernield. Van de bemanning worden 24 man, die het stoom schip in booten verlieten, vermist. De directie van de Oceaan heeft ons meegedeeld, dat or nog geen bijzonderheden bekend zijn. Alleen is er een telegram ontvangen uit Benkoelen, waar schijnlijk afgezonden door den kapitein, luidende: •Gered. Bericht families. Van het Haagsche Binnenhof. Eerste Kamer. Den Haag, 4 October. De „sociale verzekering" iu den Senaat!Een uitermate belangwekkend schouwspel. Talma's Ar- 1 beidswet, nadat zij in de parlementaire smeltkroes I is geweest, gebracht voor de hooge vergadering van j onze senatoren. i Wat zal ervan terechtkomen? Na den dag van heden is eenig pessimisme ge oorloofd. Geen enkele verdediger. Slechts aanvallers, van wie de meest-induigen ten vriendelijk genoeg waren om zich hun stem over 'liet ontwerp „voor te behouden". Doch onder deze laatsten ook 's ministers vriend en geestverwant Hovy. Deze laatste zal afwachten. De minister zou uitstel van invoering kunnen voor stallen; wijzigingen, in, uitzicht brengen. De heer Hovy weet 't eigenlijk zelf niet, wat zeer begrijpelijk is Hij verfoeit, na de parlementaire smeltkroes; ile amendementen-Vliegen en de andere, door minis ter Talma geaccepteerd, dit ontwerp. Zijn hart gaat in de richting van vriend Talma. Anders! Maar ook nuDe beperking van de persoon lijke vrijheid; zooals zij in deze Arbeidswet is ver vat; blijft Rechts zoowel als Links van de „zachtste nuance", kaliber-Laan c.s., een gruwel. Wat niöt to verwonderen is. De heer Laan, sprekend ook namens den uit 'den Senaat verdwenen heer Stork, somde alle grieven op, welke in het gemoed van een braaf groot industrieel kunnen leven tegen dit „naar den so- cialistischen Staat afzakkend" ontwerp (zooals de heer Van der Feltz 't noemde) en waardoor men noch werkgever noch werknemer nut brengt. De heer Laan heeft zijne grieven uitermate breed uitgemeten; oratorisch met bloemekens van rhetorica zelfs, toe gelicht, waarom deze „onduldbare besnoeiing der vrijheid" niet kan worden toegelaten. Waarom de in dustrieel in den hoek wordt gedrongen... En: waar om dat niet kan worden gedoogd. Wanneer morgen, minister Talma aan bet woord is geweest, zullen al deze argumenten, en nog vele meerdere -de revue passeeren. De juridische van den heer Van I.ausehot, die een even kundige als kranige „mai denspeech" hield. De staatsrechterlijke van den heer 'Van der Feltz, die niet de kunst verstaat om „het oor" der hooge vergadering te bekoren... De taak, op minister Talma rustend, is geen lich te. Speciaal de bezwaren van den heer Hovy zullen hem zwaar op het hart drukken. Wij hebben hier het eerste, groot© conflict tus schen de senatoriale denkbeelden inzake de sociale wetgeving en hetgeen, „de nieuwe tijd" nu eenmaal schijnt te vorderen- Er is zeor-bijzondere stuurmanskunst noodig voor den heer Talma oan zijn scheepje tusschen al deze klippen, waaronder vrij gevaarlijke, door te laveeren. Zal 't hem lukken?... Zeker is 't niet. Maar: goed vertrouwen hebben wij er, ook en o. a. gegeven minister Talma's bekende handig heid, wel op! Mr. ANTONIO. Predikbeurten. ZONDAG 8 OOTORER. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE te: Schagen, nam. 1.30 uur. Da Van Loon, Schagerbrug, r.m. 9.30 uur Ds. B. Nieuwburg. Winkel nam. 2 uur, Ds. B. Nieuwburg. Huisduinen, v.m. 10 uur, Ds. C. A. J. Warners, vlootpredikant. Bevestiging van nieuwe leden. Julianadorp: Geen dienst. Wieringerwaard, v.m. 9.30 uur, Ds. Tinholt KoLhorn, nam. 1.30 uur, Ds. Tinholt. Zuld-Zijpe: Geen dienst. Veenhuizen: Geen dienst. Oude Niedorp v.m. 9.30 uur, Ds. Meurs van Oud- 'karspel. Kerkebuurt, v.m. Ds. Damsté. Anna Paulowna, v.m. 10 uur, Ds. Hopster. Barsingerhorn. 's av. 7 uur, Ds. Van Loon. Callantsoog: Geen dienst. Telegrafisch Weerbericht 4 OCTOBER, VERWACHTING. Veranderlijke, later matige Noordelijke tot Noord westelijke wind. Zwaarbewolkt tot betrokken; waarschijn lijk later regenbuien. Koeler, mogelijk nachtvorst. Burgerlijke Stand. GEMEENTE SOHAGEN. Ingeschreven van 45 Oct. 1911. Ondertrouwd: Karei Hendrik van Reijn, conduc teur, oud 36 jaren te Haarlem en, Aagje* Zwaag, oud 19 jaren te Schagen. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 30 Sept. tot 4 Oct. 1911. Geboren: Maartje, d. Pieter Kater en Pietertje de Groot. GEMEENTE OUDE NIEDORP. Inigeschreven van 130 Sept. 1911. Geboren: Elisabeth Catharina, dochter va* J. H. van Straaten en Catharina Loos. Johannee Theodo^ 'I*us, zoon van H. da Boer en Bregje Klaver. Jgcoè, zoon van P. Veldman, en, Trijntje Wit Ondertrouwd: Leendert, Blom ta Heerhugowaard en Jantje Peijs, alhier. Overleden: Elisabeth Catharina, dochter van J. H. van Straaten en Catharina Loos, 20 dagen. Willeem Schildek, echtgenoot van, Aaltje Tak, oud 57 jaar. Getrouwd: Geene. Gemeente NOORDSCHARWOUDK. Ingeschreve-n van 130 Sept. 1911. Geboren: Catharina Maria Louisa, dochter van Johannes Henselmans en Louisa Johanna Beemster- boer. Maria, dochter van Pieter Bekker en Anna Oudhuis. Marijtje, dochter van Bernardus Beemster- boer en Marijtje Mak. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Overleden: Arie Schoen, oud 84 jaar. Alfaert Brands oud 78 jaar. Leendert Rus, oud 7 maanden. Niesje Jong, ond 10 jaar. GEMEENTE BROEK OP LANGENDIJK. Ingeschreven van 130 Sept. 1911. Geboren: Jacob, zoon, van Arie Balder en Trijntje Groen. Lourens, zoon van Gerrit van der Oord en Geertje Sclioorl. Jacobus, zoon van Jacobus Kou wen en Maatje Verhage. Wilhelmina, dochter van' Frans Wiering en Aagje Schoon. Wïebe, zoon van Pieter van der Molen en Neeltje Pranger. Klaas, zoon van Willem Dïrkmaat en Meinoudje de Boer. Pieter, zoon van Hendrik Strijbis en Maria Stam. Heleena, dochter van Adrianus van Duimen en Mina Fraaijen. Neeltje, dochter van Jan Vroegop en Adri- aantje de Sineth. Catharina, dochter van Jacob Schrij ver en Cornelia Schuit. Trijntje, dochter van Jan Wagenaar en Trijntje Slijker. Jacob, zoon van Krijn Bak en Leha Johanna Kommer. Ondertrouwd en getrouwd: Krijn Bak jm. en Dieu- wertje Dekker jd. Overleden: Grietje Kroonenburg, wed. van Klaas Strijbis, 68 jaar. Heleena van Duimen, 12 dagen. GEMEENTE HOOGWOUD. Ingeschreven van 130 Sept. 1911. Geboren: Theodora, dochter van Pieter Roodt en 'Maria, Bakkum. Jacob, zoon van Pieter Kuiper en Autje Colvert. Jaeoba, dochter van Jan Groot en 'Aafje Stroet. Ondertrouwd: Pieter Braaf, spoorwegarbeider, oud 25 jaar te Obdam en Geertje Bakker, dienstbode, oud 20 jaar, alhier. Overleden: Jacob Klaver, oud 45 jaar, echtgenoot van Antje Brugman. Lourentius Johannes, oud 11 jaar, zoon van Pieter Schoenmaker en Catharina Kok, Dirk Visser, oud 35 jaar, ongehuwd, overleden te Bloemen daal. GEMEENTE SINT PANCRAS. Ingeschreven van 130 Sept 1911. Geboren: Klaas, zoon van Joann.es Ploeger en va* Grietje Kruk. Sijtje, dochter van Hendrik Kuitwaard en; Conuelia, Koeman. Gehuwd: Geene. Overleden: Simon Rol Dz., 10 maanden. GEMEENTE WARMENHUTZEN. Ingeschreven gedurende de maand Sept. 1911. Geboren: Arie Cornelis, z. v. Com. Geus en Maar- Ijc van der Wel'. Anna, d. v. Pieter Groot Az. en Maria de Ruijler. iPetrus Joliannes en Johannes Pe trus, .zoons van Jan Smit en Klazina Wester. Johanna, d. v. Cornelis Zoon en Naatje van Schagen. Theodo- rus, z. v. Pieter Van der Molen en Willemijnlje do Ruijler. Willem, z. v. Cornelis Gutker en Vrouwtje Akkenfian. Klaas, z. v. Pieter Slot Kz, en Neeltje Erlks. Jacobus Petrus, z. v. Pieter Groot Jz., en Ca tharina de Boer. Ondertrouwd: Gerbrand Zoon, 26 jaar, landbouwer te Warmen hui zon en Wilhelmina Helena van Duin, 2t jaar, wonende te Amsterdam. Cornelis Groot Pz., 24 jaar, arbeider, en Anna Winder, 22 jaar, lieideit wonende tc Wannenhuizen. Gehuwd: Gcrbrand Zoon, 26 jaar en Wilhelmina He lena van Duin, 21 jaar. Overleden Pieter Kuiper, 79 jaar, weduwnaar van ;Nanlje Schermer, Pieter Mink Rz., 59 jaar, echtge noot van Neeltje /Boonacker. Gemeente HARENKARSPEL. 1 Ingeschreven van 130 September. Geboren: Simon Jacob, zoon van Jacob Groen en Trijntje Stam. Cornelis, zoon van Dirk Zutt en, Alida van Duin. Oor Cornelis, zoon van Johannes Bakker en Aagje Mulder. Afra, dochter van Cornelis Tesse- laar en Catharina Koemeester. Margaretka, dochter van Johannes Schotten en Maria Leek. Alida Catha rina, dochter van Cornelis Francïs en Elizabeth Ca tharina Stammes, Geertruida, dochter van Hein Hout- Iroan en Grietje van Schagen. Ondertrouwd: Dirk Blom, oud 23 jaar te Zuidschar- woude en Catharina Middelbeek, oud 20 jaar te Harenkarspel. Gehuwd: Cornelis Rentenaar, oud 21 jaar en Trijn,- tje Grin, oud 22 jaar, beidon te I-Iarenkarspel. Overleden: Pieter Stoop, oud 48 jaar, echtgenoot vaD Catharina Borst. Pietertje Schouten, oud 64 jaar, weduwe: van IJsbrand Poland. DE OORLOG. Het oorlogsnieuws is nog niet groot, maar er schijnt nu ,toch strijd te zullen worden gevoerd. Met de on derhandelingen wil het blijkbaar nog niet best vlotten. Het bombardement van Tripolis is begonnen, waar uit de conclusie te trekken valt, dat de Turken de stad niet zonder slag of stoot overgeven. Het bericht uil Woencn. dat van de Tripoliitaansche forten de Ita- 1'iaansehe vlag waait, is bepaald voorbarig. Zoo heel gemakkelijk schijnt het niet te gaan. B ij zon derhed eint kunnen niet zoo spoedig verwacht worden, daar do Italianen de telegraafkabels hebben doorgesneden eni alleen de commandant van het Italiaansche eskader door draadlooze telegrafie berichten naar Europa kan zen-

Schager Courant | 1911 | | pagina 2