Grep mi M- fin Mom isde Brierai. ZONDAGSLAD. Voor Dammers. Zaterdag 7 October 1911. 55e Jaargang. No. 4998. DERDE BLAD. wat deae rubriek betreft t* zonden aan de Redactie der Schager Courant, onder bat opuehrift: „Dam rubriek". OPLOSSING PROBLEEM No. 57, van T. NOBEL te Schagen. Sland zwart, 13 schijven op: 2, 7 tot 10, 12, 13. 16, 18, 19, 24. 30 en 40. Stand wit, 13 schijven op: 11, 21, 27. 28, 31, 32. 38, 39, 43, 46, 48, 49, cn aO. Zwart: 12: 21. 27—22. 46—41. 38—33. 39—34. 43 1. 1 45 en wint. 18 36. 36 47. 47 29. 30 39. 16 7. OPLOSSING PROBLEEM No. 58. van denzelfden Auteur. Sland zwart, 14- schijven op: 6, 8 tol 11, 13, 11, 17. 19, 20, 21, 24 25 en 30. ètand wil, 14 schijven op: 22, 28, 29, 31 tol 3a. 38, 39, 43, 45, 49 en 50. Oplossing: .Wit: 22—18. Zwart: 13 22. 31—27. 22 31. 28—23. 19 37. 38—32. 37 28. 33:22. 24 44, ,t 35 2. 17 28. 2:5 en wint. Goede oplossingen ontvingen we van: D. A. B. te St. Maarten, C. S. te Keinsmerbrug, J. B. te Utrecht, H. J. G. te Schagen. OPLOSSINGS-WEDSTRIJD. Met onderstaande problemen vangt de OplossLngs- -vvedslnjd aan. (In de vorige rubriek gaven wij een uitvoerige mededeeling, waarnaar we verwijzen). Wn zullen zorg dragen dat de problemen niet te moeilijk zijn, zoodat elk zijn krachten kan beproeven, j Voor elke volledige goede oplossing kennen wij 1 puntj toe. Bil gelijk aantal punten volgt een zeer jk°r,e be- slissingjs-wedslrijd, waarbij jde problemen moeilijker zijn. Een 4-tal prijzen (kunstvoorwerpen) stellen wij voor i de winnaars beschikbaar. .Wij hopen op een flinke deelname. PROBLEEM No. 59. van E. HEERING, 's-Gravcïikage. Zwart We kunnen weer „Aequanimitas" schrijven boven dezen brief, zooals we dit deden boven den vorige, want de storm van wederwaardigheden, waarover we toen spraken, is er sedert niet minder op gewor den, Integendeel; coen die vorige brief verscheen,, was 't alsof alle elementen en booze bgeesten waren los Igelaten, om 'p mensch zijn laatste greintje rust te ontnemen: De oorlog tussehen Italië en Turkije een feit, de eerste schoten reeds gelost, de gezanten te rug geroepen ,de betrokken mogendheden belast met de bescherming hunner respectieve onderdanen in de verschillende landen, ophitsing in geheel Italië, dat zijn politiek van ..struikroof" tracht te verkla ren (excuseerep?) uit de opgeraapte veronderstelling, dat Turkije Tripolis aan Duitschland wou verkoopeu, de Paus in, „vurig gebed" voor bet welslagen der Italiaansehe wapenen, enz. enz. Aan de Haagsche Vredesconferentie, pap het Hof van Arbitrage schijnt •niemand gedacht te hebben, alle besluiten, plannen, afspraken, voorstellen enz., daar gemaakt en gedaan, schijnen niet meer dan zoovele wassen neuzen te zijn. Het met recht verontwaardigde Turkije riep al zijn weerbare mannen op, om het gemeenschappelijk vaderland met hand en tand te verdedigen, en niet 'n Muzelinansehen „heiligen oorlog", maar 'n ..heilige verdediging van goed recht" te beginnen. Italië dron ken van, geestdrift; de wijn der gouden bruiloft, eeni- ge maanden geleden zoo luisterrijk gevierd, schijnt geen, nawerking van vrede en rechtsgevoel te heb ben, schijnt ook nog niet op te wezen. Enthousiaste betoogingen hadden plaats in het geheele land, toen de troepen werden saamgeroepen, en evenals in 1870 te Parijs het Berlin!" weerklonk, zoo klonk nu op het Colonna-plein te Rome het „a Tripolis!, a Tripolis!" En naar Tripolis gingen zij, de half waanzinnigen, de geheel dronkenen, voortgestuwd en gedreven door verdraaiers en verkrachters van recht en billijkheid. Hoe zal de afloop zijn? Volgens man hen, die het weten kunnen, is het 'n dwaasheid, om de kracht der Turksclie troepen in Tripolis te on derschatten, en Italië, het bijbelkundig Italië, mag zich de waarschuwing herinneren, die koning Achab zond aan Beiihadad, den Koning van, Syrië, toen deze zijn eischen stelde tot ver over de grenzen der oor haarheid, „dat hij, die het harnas aangespt, zich niet beroeme alsof hij het reeds van zich legde." Het oude veiihaal deelt verder mede. dat, bij het einde van den slag, „Benhadad vluchtte van kamer tot kamer". Wat zal in dezen de houding der Europeesehe mo gendheden zijn? Er is uit de kranten niet wijs te worden; in de eene kolom van de „Kölnische Zei- tung" staat, dat Engeland evenals Frankrijk het Turksche Tripolis zoogoed als aan Italië heeft aan geboden, en in, de andere kolom van, hetzelfde num mer, dat, Engeland in genen deele het optreden van Italië goedkeurt. Het poemt dit optreden, „wille keurig", „schaamteloos" en „in strijd met het volken recht". Bovendien heeft Engeland vele millïoenen Mchammedaansche onderdanen.. De Engelsche pers spreekt deu wensch uit, dat, waar het reeds gebeurde niet meer ongedaan gemaakt kan worden, Engeland aiihans zooveel mogelijk doen moet, om de noodlot- boos is, staat daar machteloos tegenover. -Machteloos? Zeg ja, als ge dit woord maar niet verstaat in den zin van „krachteloos". Want draagkracht is (kracht, en dulding is kracht, en zelfbeheersching is kracht, en het kwade niet te willen doen is kracht, en 'n boos mensch vergiffenis te schenken is kracht, en iemand, die u aanklaagde van kwaad, door hém "bedreven, goedheid te blijven bewijzen, is kracht. Vreemd, hè? Bijna niet te gelooven of te begrij pen! Maar zoo gaat 't nu toe in de regionen, waar de „Bergrede" gehoord en ter harte genomen werd, (welke Rede ook door de meeste menschen niet ver staan, of begrepen kan worden. Dunkt u ook niet, dat Aequanimitas het beste is? H. de H. Sland zwart, 4 schijven op: 2, 7, 9, 12 en een dam op 15. Stand wit, 7 schijven op: 18, 19, 27, 28, 29, 33 PROBLEEM No. 60 van J. NOOME Mzn., Purmerend. Wit, CXCIII. KLAVERS EX LUCERNE. De klaverachtige gewassen worden voornamelijk ver bouwd voor veevoeder. Evenwel wordt tegenwoordig in sommige streken ook heel wat klaver geteeld, welke na flinke ontwikkeling voor groen bemesting wordt on- dergeploegd. De groote waarde der klavers voor veevoeding' en bemesting is gelegen in het hocge eiwitgehalte dezer planten. Klaverhooi beval gemiddeld lD/s pet. eiwit •en lucerne-hooi zelfs 16 pet. eiwit. Dat is een groot onderscheid met v\it stroo, want haverstroo bevat maar 31/2 pet. eiwit, dat bovendien nog moeilijk verteerbaar is. De klavers producceren het waardevolle eiwit zon der daarvoor dure stikslofhoudendc meststoffen noo- dig te hebben. Zij bouwen het eiwit op uit suiker, welke in de bladeren gevormd wordt en stikstof uit de lucht, welke iri de hollen van den bodem rondom de wortels aanwezig is. Zij worden daarbij geholpen door de worlelknolletjes-bactcriën. De klavers zijn do ware stikstofverzamelaars. Men kan de klavers goedkoop bemesten. Zij be hoeven op kleiachtige gronden alleen phosphorzuur- mest, dus supeiphosphaat of thomasslakkenmeel. Op lichtere gronden moet hier in den regel kaïniet bijge voegd worden. Chili of zwavelzure ammoniak moet men ze nooit geven en evenmin ier of stalmest. Deze dure meslstoffen zijn noodig voor de andere gewassen: bieten, tarwe, kanvij en grasland. De klavers hebben niet alleen het vermogen stik stof te verzamelen, maar zij wortelen diep en maken voedingsstoffen los, welke andere gewassen met hare wortels niet oplosbaar kunnen maken. Door de diepe beworteling bieden de klavers goed weerstand tegen de droogle. Door hare sterke bladontwikkeling en de groote massa stoppel; en wortelresten brengen zij den grond in een uitslekenden toestand. De klavers zijn werkelijk grondverbetcrende gewassen en hebben daar om een hooge beteekenis voor een goed geleidén wis selbouw. Bepaald tot verbetering der slechte structuur ovan jlen grond teelt men in Groningen op de zware tige gevolgen van dezen oorlog te verminderen en, klei van'het Oldamht veel witte klaver en in de Veen- ts beperken; wat zeggen wil: er tegen te waken, koloniën roode klaver. dat de strijd naar Europa worde overgebracht. In de rij der klavcrachtige gewassen staat de Roode Ditzelfde schijnt ook, in weerwil van alle ophit- klaver bovenaan. De beste soort voor het bouwland is sen.de praatjes, in, de bedoeling van Oostenrijk en de Rozendaalsche roode klaver, waarvan het zaad ge- Duitschland te liggen, terwijl Rusland, hoe oolc ten i kweekt wordt te Ellen, Leur, Rucphen, Spreudel1, allen tijde gebeten op Turkije, er op dit oogenblik j Wouw enz. in de buurt van Breda en Rozendaal'. geen belang bij kan hebben, zoo de brand paar Eu- I Een dertigtal jaren geleden was gebrek aan zaai- ropa in casu naar 't Balkan-gebied oversloeg. zaad oorzaak, dat men klaverzaad uit Noord-Amcrika Maar de oorlog is gaaude en de afschuwelijkheden, gmg betrekken. De Amcrikaansche roode klaver heeft die eiken oorlog vergezellen, zullen ook hier wel niet korte, houtachtige stengels en kleine bladeren. De plant uitblijven, te minder nog wijl twee warmbloedige en E viltig' behaard en daardoor minder smakelijk. De gemakkelijk op te zweepen naties, hier tegenover groei is veel trager dan die der Rozendaalsche klaver, elkander in 't strijdperk staan. Alles is nog moge- de wintervastheïd echter iets beter. Het beste Ameri- jijk, „en daar Oostenrijk Bosnië genomen heeft, Italië kaansch klaverzaad komt uit de Noordelijke Staten en zijn best doet Tripolis in te pikken .zooals Turkije uit Canada. het om Thessalië te doen schijnt, daar kan Grieken- i Bij de teelt van roode klaver is één gebruiksjaar land allicht Kreta gaan begeeren". En, zoo gaat dit reger, wat beleekent, dat men "het klaverzaad 's voor spelletje maar voort; de een al meer rechten jaars onder een of andere dekvrueht zaait, de stojipel- latende gelden dan de ander, totdat wetotdat klaver laat afgrazen of maait en het Lweede of eigenlijke het mogelijk zou zijn, dat we onverwachts midden gebruiksjaar de klaver eens of meermalen maait voor in 'n Eunopeesdh conflict zitten. i groenvoedor of het winnen van klaverhooi. De laatste Maar daartegen wordt door de Europeesehe Mo- snede wordt gewoonlijk afgeweid of tot verbetering van gendheden zooveel mogelijk gewaakt; zij zullen den grond voor groenbemesting in zijn geheel onder en dit is aan de Turksche Regeering medegedeeld geploegd. geen aanval dulden op Turksch gebied in Europa. Voor zaadwinning gebruikt men steeds de tweede Wat deze oorlog te beteekenen heeft op economisch snede. Deze bloeit rijker, terwijl cr in dien tijd reeds gebied, laat zich hier niet zeggen. De behandeling veel bijen zijn om de noodzakelijke besluiving der der schade aan alle kanten zou 'n boekdeel vullen, j klaverbloemen tot stand te brengen, in- en uitvoer van producten ten bedrage van, dui- j Op vele kleigronden van Zeeland, Friesland en Gro- zenden millioepen worden gereduceerd tot nul, terwijl uingen, alsmede op de dalgronden der Veenkoloniën geheel Europa belang heeft bij de Turkschstaats- i zaait men in de laatste jaren veel roode klaver uilslui- pa,pieren. j tend voor groene bemesting. De stoppelklaver wordt Er is van dezen oorlog evenmin, iets goeds te zeg- daar 'reeds,' in den;herfst Van het eerste jaar ondorgeploegd. gen als van eenigen anderen oorlog, 't Is willekeur, Hoewel deze éenzomen'ge klaverzode nog betrekkelijk politiek geknoei, werk van geraffineerde schurken en E, geeft ze toch al1 een goede bemesting, dieven, die 'n hoop voor het meerendeel onmondige Sterke hitte en aanhoudende droogte doen klaver jongens tegen elkaar opjagen ,om elkaar te vermin- altijd veel kwaad, vooral pas na hel maaien, ken of af te maken. De wijsheid der rede en van Strenge, sneeuwlooze winters en droge koude voor- het gezond verstand is er totaal vreemd aan, de jaren zijn ook zeer nadoelig voor de klavervelden. Vooral rechtvaardigheid van den overwinnaar komt er niet °P de veenachtige gronden heeft men dikwijls last van door aan het licht. Integendeel, sedert we zagen wat opvriezen en uitwinleren der klaver, er op Golgotha gebeurde, schijnt het onrecht meer 1 Waar tarwe goed gedijt, wil' ook klaver uitstekend kansen van overwinning te hebben dan het recht, wassen. Op lichte zandgronden is ze niet thuis, omdat Dit heeft ook Dreyfus vijf jaren lang ondervonden; ze er spoedig verdroogtook op veengronden mislukt dit opdervipden allen, die in handen vallen van ge- ze yaak. raffineerde schurken, die d,e Waarheid naar hun wel- Volgens het Land bouw verslag over 1910 was er in behagen durven kneecLep als was, en, 't zij om voor- geheel Nederland 45494 H.A. roode klaver en 4180 deel of uit vrees voor openbaring hunner schande- H.A. lucerne, waarvan 1556. H.A. roode klaver en 264 lijkheden, anderen, betichten van wat zij zelf mis- H.A. lucerne in Noord-Holland. De klaverteelt is dus dreven, en wat door die anderen geweten, en belangrijk. verzwegen werd. j Komt men te spoedig met klaver op hetzelfde land Dit is het loon voor elke deugdelijke handeling, terug, dan wordt ze ziek, m.a.w. de „klavermoeheid" are belooning was voor openbaart zich. Deze wordt veroorzaakt 'door een schim- Do Baslerdklavcr of ZweoJschc klaver slaat in g-mu- wijze tussehen de roolc en witte in. Ze is zeer wm- tervast en heeft bijzonder weinig lust van klavermoe heid. Ze houdt in zaadraenj. e s jaar en langer statui en is dus aan te bevelen bij de verandering van bouw land in blijvend grasland. Daarbij moet men ook nooit Rozendaalsche roode klaver litzaaicn maar de En- grischc wilde roode klaver, ook wel „Cowgms" gril celen. Ook deze houdt jaren lang sland. De Lucerne is eene klaversoort. welke op goed bouwland veel oplevert en jaren achtereen kon blijven staan. Om er geregeld veel van te halen, mag een goede kunslmesibcmcsling niet achterwege blijven. Lu cerne begint al vroeg flink te groeien, waardoor men ze gemiddeld twee weken vroeger kan maaien dan roode klaver. Ook voor hooiwinning is ze geschikt, waarbij de ruiters weer prachtig dienst kunnen doen. Men kan de lucerne meestal driemaal maaien voor groenvoeder of voor hooiwinning. Het beste lucernezaad komt uit Provence of Noord- Italië. Het Amerikaansche cn Hongaarschc Ls in den regel slecht. Luceme-akkcrs moet men zooveel mogelijk vrij van onkruid hóuden, waarvoor eggen jn het voorjaar cn telkens na hel maaien uitstekend is. Men zaait lucerne meestal onder een graangewas en wel bij voorkeur onder gerst of haver. Het zaad is grooter van korrel dan dat der roode klaver, waarom men er ook meer K.G. van per H.A. uitzaait, 11.1. 2025 K.G, Niet zelden zaait men met het iucenie-zaad per bunder 34 K.G. roode klaver mede uit om het tweede jaar een voller gewas te hebben, omdat lucerne pas het tierde jaar krachtig gaat wassen. Als de klaver te we lig groeit, d's deze handelwijze voor de lucerne op den duur nadeelig, waarom men het ook niet alge meen .doet. De meeste lucerne teelt men in Zeeland en Holland, terwijl ze in Friesland en Groningen vrij wel onbekend is. De ondergrond zal daar piet voor dit gewas geschikt zijn. Over andere klaversoorten, zooals reuzenklaver, zand- lucerne enz., welke minder smakelijk voedsel leveren.- willen we hier geen bijzonderheden melden, omdat hare teelt af te raden is, overal waar bovengenoemde kla vers en de lucerne goed wassen. Wel zullen we in een volgend opstel een en ander melden over scrradella'. lupinen, zand- en gewone wikken, alsmede over spur rie en knollen. Dit zijn belangrijke groen voedergewas sen voor hoogere zandgronden, waar de weiden zoo schaarseh en bovendien zoo schraal zijn, als het niet aanhoudend nat weer is. D. E. LANDMAN. Van dit en van dat. NUT. Nijt, dat is een serpente, dat al venijnt, dattet fciejt, Nijt is des duvels dochter ende des doots moeder; want overmits nijt des duvels es, so quam die doot eerst in der werelt. Nijt is een sonde, die den bosen mensche alre ghelijcste maket den duvel, horen (hunnen) vader; want die duvel haet alre luden welvaert, ende minnet alre luden qualicvaren; also doet oec die nijdighe mensche; is oec des du vels ule of vledermuus; want hi en mach niet bet(l) sien die claerheit der duechden in enen anderen, dan die ule of vledermuus die claerheit der sonpen. Die natoer der nijdighen is, dat si alle der men schen duechden gaerpe lesschen ende te niet maken souden, sijn se cleyn, mïddewaert of groot; daerom is hi van der naturen, dat die basiliscus is (2); daer en mach geen groen bliven, daer hi bi is, noch gheen gras, noch cruut, noch bome. Maerlant (1) bet: beter, meer. (2) De basiliscus wordt som- Ui ds zooals in Jezaia XI vers 8 voorgesteld als de slang, maar is eigenlijk 'n fabelachtige ko ningsdraak. dien het bijgeloof de kracht toekende met den blik zijner oogen.te kunnen, dooden. Al wat in zijn nabijheid is verdort en sterft, 't Was wel juist door Jacop van Maerlant gezien, 'n nijdig mensch metj zulk een gedrocht te vergelijken. VAX EEX DIEP. Het was een dief die stal al dat hi crighen conde. Mer ymmer so diende hi maria die maghet ende moeder gods in duechden die haer ontfankelie (1) Waren Ende hi stal also langhe dat hi ten lesten mitter dieftep ghevanghen wort Ende hi wort corts daer na ghehanghen Ende om dat hi maria die moe der gods ghedient hadde So diende si hem weder want doe hi ghehanghen was. doe stout si onder hem. ende hielt hem op bi sinep voeten drie daghen lanc so dat hem niet en deerde Die luden werden dat gihewaer dat hi noch levede Ende quamep tot hem ende vraechden hem hoe dattet bi quame dat hi noch levede Doe seide hi „maria die maghet ende moeder gods staet onder mi ende hout mi cp bider. voeiten Doe dat voerden rechter quam. doe dede hi den dief ofdoen vander galghen Ende die dief ghinc altehants (2) in een doester ende diende gode Ende sijn lieve troesterinne maria die maghet ende moeder gods al sijn leven lanc. (1) aangenaam. (2) terstond. Nieuwe abonnementen bestelle men aan heeren Brieven gaarders of aan ons Bureau. Stand zwart, 8 schijven op: 11 'tot 14, 17, 19. 23 en 37. 1 Stand wit 10 schijven op: 22, 25, 28, 32, 33, 35. 41, 44, 45 en 47. Oplossingen van bovenstaande problemen in te zen den uiterlijk MAANDAG 16 OCTOBER aanstaande. CCCXVIII. OORLOG EN STORM. Hij die bet harnas aangespt, beroeme; zich niet, alsof hy het reeds van zich legde." I Koningen XX 11. „Steenen wallen Schudden, schokken; Torens, kerken Wagg'len, vallen, Kleep'lend met de koopren klokken Als vap schrik!" Eep Storm op 't Land. "Nog wappert het fokzeil: 't vliegt weg in den wind, Als speelgoed gerukt uit de hand van een kind. Aan flarden de touwen! Aap stukken het roer! Gewoel en rumoer, Gejammer van vrouwen!" Een Storm op Zee. Dit: „De Planeten". J. J. L. ten Kat». en als er nog niet 'n andere belooning was voor openbi 'elke daad van waarheid en recht, voor elke daad melplant, de zwam der klaverkanker of door een klein van booswichtigheid, dap mochten, we Christus be- wormpje, het slengelaallje geheeten, wat o.a. ook de, klagen en Judas gelukkig achten. oorzaak Ls der meest gevreesde uienziekle, de „mop" i Maar de latepte wijsheid en de zuiver mensche- de „bolbroek lijke rede brengen het zoover piet. Waarheid en De ondervinding heeft geleerd, dat bij goede bemesting j Recht blijven Waarheid en Recht, al zou de wereld mel kunstmest, slakkenmeel of super en zoo 1100- i worden omgekeerd. djg bovendien kaïniet, met soms alk derde stof j *2265 IK.» j daarbij nog kalk of mergel, deze ziekten minder En gelijk met den oorlog, bralc verleden week de vree zen zijn. storm los, die aan den dag deed denken, waarop de In I,ct algemeen is klaver zeer dankbaar voor kunsi- „Berlin" verging. Nu scheen de „Solo", 'n vrachtboot mest. Men zaait de klavers in den regel onder een van de Rotterdamsche Lloyd, aan de beurt, en het graangewas, dat als dekvrueht dient. Winterrogge, gerst was 'n ontspanning in de spoedig verschijnende cou- eil tarwe zijn er heel goed voor. Ook haver kiest mc-n ranten te lezen, dat de bemanning gered was. Maar dikwijls voor dit doel. Men zaait het klaverzaad dan voor 't overige maakten die couranten den indruk, direct na de haver doch vóór hel eggen. alsof de elementen van heel Holland 'n puinhoop j Menigmaal wacht men met het zaaien tot de haver hadden willen makep. Geen stad of dorp werd ont- 'gewied zal worden om door die bewerking het kla- zïen, geen bosch bleef verschoond; en 't zou alweer j verzaad meteen onder te werken. In velé streken zaait overbodig wezep, hier al de nu reeds oude en ver- men 10 K.G. klaverzaad per H.A., in sommige, o.a. ouderde berichten te gaan ophalen, die de bla'dép m Friesland gaat men zelfs tol 20 K.G. per bunder, ons verleden, Zondagochtend gebracht hebben over l Hoewel het wat meer kost, heeft eenigszins dik zaaien de vernielingen, die alom zijn aangericht. Evenals .Aan voedergewassen wel wat voor. elke andere stad, schoon niet zoo schrikkelijk als ïn den eersten herfst wordt de jonge klaver liefst den Haag ep Rotterdam, heeft ook Amsterdam dien 1 geweid, omdat ze daardoor dichter wordt dan door Aejqupnimita, s. Antonipus Pius. nacht geleden. Schuttingen woeien om, hoornen wer den neergeveld, hier meer, daar minder schade aan richtend in hun val. Vooral moesten het ook de uit hangborden ep de groote spiegelruiten ontgelden. 'Maar het tramverkeer heeft hier niet, zooals in de beide bovengepoemde steden, waar alle verkeer zoo goed als gestremd was, geleden. Er is in geen enkel stadsdeel 'n oogenblilc vertraging ondervopden; en pan het telefoonpet raaktep hoogstens 'n paar hon derd aansluitingen onklaar. Maar alle treinen waren in den nacht van Zaterdag op Zopdag te laat. Zoo •kwam. Zopdagnpcht de trein, die te 12 uur 15 minu ten hpd moetep aankomen, eerst te drie ure aan, doordat de dijk te Woensdrecht was doorgebroken, Waardoor 'n groot oponthoud was ontstaan. Enzoovoort- Ep verder? Och, „Aequanimitas"! Wat zouden verstandige menschen beter doen kunnen, dan te trachten hun ziel in evenwicht te houjdep? De oorlog woedt, en de storm woejdt en-dei boozep woeden, en al wat piet maakt den grond losser. maaien. Men mag ze niet te kaal en ook niet te laat in den herfst laten afgrazen en evenmin mag zwaar vee op de jonge klavervelden weiden, want die v trappen het land te veel, vooral na regen. Als de klaver in den herfst nog wat kan uitscliielen, heeft ze veel! minder last van uitvriezen in strenge winters. Voor liet winnen van goed klaverhooi is vroeg maaien een yercLschle, alsmede het drogen er van op de alge meen in gebruik komende klaverruitórs, welke ook voor den erwtcnoogst zoo nuttig zijn, alsmede in matte jaren voor het drogen van grasnooi. De witte klaver is minder kieskeurig op den grond dan de roode, ze is ook wintervaster en zelfs beter bestand tegen verdrogen. Zij blijft kort en is dus be ter op hare plaats op de weiden dan op velden, welke gemaaid moeten worden. Op de boerderijen, op de zware Dollardklei in Groningen, waar men weinig of geen stalmest heeft, bezaait men elk jaar een deel van het land met witte klaver voor groenbemesting. Zij goeft veel stikstof en I Reeds meermalen hebben wij er in deze kolom- ■men op gewezen, dat, wanneer de nieren tengevolge vap zwakte of ziekte niet in staat zijn om het bloed behoorlijk te filtreeren. de onzuiverheden die in het bloed achterblijven en onder deze neemt het urine zuur de eerste plaats in de oorzaak zijn van verschillende ongesteldheden. Op welke wijze deze zich voordoen hangt van het gestel van den pa tiënt af. Onder meer kunnen de onzuiverheden zich in den vorm van uratep ip de holle gedeelten van het lichaam kristalliseeren en zich nestelen in de spieren en gewrichten, waar zij de oorzaak vormen van jicht en rheumatiek. Uw spieren en gewrichten in de han den, armen, beenen of heupen, worden als het ware 1 verstijfd. De huid wordt op die plaatsen gespannen eu rood van kleur, de scherpe kanten der kristallen veroorzaken hevige pijn en de gewrichten zwellen op. I Het zal ons duidelijk zijn, dat wanneer aileen de verschijnselen behandeld worden door pijnstillende middelen, daarmede geep genezing verkregen wordt doch alleen tijdelijke verlichting. Wanneer de ziekte niet in haar oorsprong wordt aangetast, kan de afzet ting der onzuivere stoffen steeds ongestoord voortgaat en de rheumatiek of jicht zich tot een chronische kwaal ontwikkelen. Behandelt de nieren, de bron van uw ziekte, op dat zij de schadelijke stoffen geregeld uit uw bloed filtreeren en deze met de uripe uit het lichaam wor- dep afgevoerd. Voor dit doel bestaan Foster's Rug- pijn Nieren Pillen. Zij herstellen de nieren, zij ver- j sterken hen en maken hen gezond, zoodat zij hun hoogst gewichtig werk weer volkomen vervullen. Wacht u voor namaak. De echte Foster's Rug pijn Nieren Pillen, dragende de handteekening van 'James Foster op het etiket, zijn te Schagen ver- krijgbaar bij den heer J. Rotgans. Toezending ge schiedt franco pa ontvangst van postwissel h f 1.75 Voor éen, of f 10 voor zes doozen.

Schager Courant | 1911 | | pagina 9