llum» Nitiis- Dinsdag 17 October 1911. SC1ACEI 55ste Jaargang. No. 5003. CBURANT. r bestaat uit 1 blad. GEMEENTE 8CBAGEN. Bekendmakingen. GEMEENTEBEGROOTING. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Sohagen brengen ter openbare kennis, dat de Begrooting van de inkomsten en uitgaven der Gemeente, voor het dienst jaar 1912, van den 12en October 1911 tot den dag der behandeling in den Raad, ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd en, tegen bétaling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld. Schagen, den 11 October 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. P. W. VAN DOORN. De Secretaris, ROGGEVEEN. LANDWEER. (ZAKBOEKJES.) De Burgemeester van Schagen brengt ter kennjs van de verlofgangers, die op 1 Augustus jl. naar de Landweer zijn, overgegaan, dat in verband met het tweede lid van 13 der Landweerinstructie I, hunne nieuwe Landweerzakboekjes tusschen den, 16den en den 2 5sten dezer maand aan, de Gemeentesecretarie moeten worden afgehaald. Bij het afhalen moet het juist adres (straat, wijk en, nommer) van den betrokken verlofganger worden opgegeven en zal deze zich hebben te overtuigen, dat de in het zakboekje gehechte verlofpas voor „ge zien," is geteekend. De Gemeentesecretarie is geopend eiken werkdag van 912 uur en van 14 uur. Sdhagen, den, 13en October 1911. De Burgemeester voornoemd, J, P. W. VAN DOORN. Binnenlandsch Nieuws. ALKMAAR. Bedankt voor het beroep bij de Evangelisch Lu- thersche kerk te Alkmaar door dr. H. J. Toxopeiis te Amersfoort, vroeger te Anna Paulowna, ZIJPE. Bij de gehouden aanbesteding van bra-.dstoffen voor de openbare lagere scholen, in deze gemeente, is de levering gegund aan J. Nieman te Schagerbrug. NIEUWE NIEDORP. iMej. IJ. Butter alhier is als verpleegster in het Nederlandsen Israëlietisch Ziekenhuis, Nieuwe Kei zersgracht, te Amsterdam, benoemd. VOETBAL, NIEUWE NIEDORP. De wedstrijd tusschen de voetbalclubs N.N. V.V. van Nieuwe Niedorp en M.F.C. van, Medemblik, die de vorige week niet is doorgegaan, vond nu Zondagmid dag 15 October alhier plaats op het land achter den heer Arts. Vóór de pauze wist N.N. V.V. van Nieuwe Niedorp, hoewel tegen wind spelende 2 doelpunten te maker- Na de pauze nog 7, tegen Medemblik 1. Er werd soms vinnig gestreden en ter bestemder tijd eindigde de wedstrijd met een, stand van 91 in het voor deelt van N.N. V.V. RIJKSLAN DBOUWPROEFV ELDEN. Van den heer C. Nobel, Rijkslandbouwleeraar te Schagen, ontvingen wij het plan voor den aanleg van landbouwproefvelden gedurende 1912. Wij troffen daarin aan proeven omtrent het ge bruik van kunstmest, de bemesting met ier en de be waring van ier, het bewerken van den grond met den ondergrondsploeg, het kiezen van pootgoed of zaai zaad van veel voortbrengende planten, het toepas sen van Bordeausche pap tegen de aardappelziekte, het gebruik van klaverruiters en ter vergelijking van verschillende variëteiten van voederbieten, aardappe len en rogge. Vereenigingen of personen, die in 1912 met gelüe- 1 ij ken steun van het Rijk proeven wenschen te nemen, kunnen zidh met een daartoe strekkend verzoek wen den tot den, Rijkslandbouwleeraar bovengenoemd, bij wien ook zoolang de voorraad strekt het genoemde plan kosteloos verkrijgbaar is. LIJKEN AANGESPOELD. Zondagmiddag is aan het strand nabij het fort Ronduit te Naarden uit de Zuiderzee komen aandrij ven het lijk van een 2%- h 3-jarig meisje, gekleed met wit katoenen hemd, wit gebreiden katoenen borst rok, blauw gestreepte nachtjapon en een wollen jurkj< en aan het rechterbeen een zwarte kous. De klee- dingstukken zijn alle ongemerkt. Het lijkje verkeert reeds in staat van ontbinding. De burgemeester van Naarden verzoekt ieder, die eenige inlichtingen kan verstrekken omtrent dit lijk, zich ten spoedigste tc vervoegen ter gemeentesecretarie-raadhuis te Naar den. Aangezien hij den laatsten storm de tjalk „Ons Ge noegen" met al de opvarenden nabij Muiderberg ver ging, is dit kind waarschijnlijk van die tjalk afkom stig. Dinsdagmorgen reeds spoelden de lijken aan van de 28-jarige schippersvrouw Froukje Kamp en haar 4-jarig zoontje. Zaterdag werd op het strand bij Muiderberg het lijkje gevonden van een éénjarig kind, zeer waarschijnlijk ook omgekomen bij het ver gaan van de tjalk „Ons Genoegen". De lijken van den schipper Romke Wolda en een kind, alsmede van een loods uit Amsterdam, die het achip geleidde, zijn nog niet gevonden. Hoe primitief op sommige plaatsen de toestanden nog zijn, blijkt uit het feit, dat op Muiderberg geen lijkenhuisje aanwezig is, zoodat de aangespoelde ca- davers nota bene per vuilniskar naar Muiden werden vei^voerd. VERVALSCHING VAN CHOCOLADE. Een zeer belangrijk strafproces werd voor korten tijd te Leipzig gevoerd tegen een chocolade-fabrikant, die sedert tal van jaren het publiek vervalschte cho colade geleverd had. Hij leverde dit product af onder vorachillende benamingen, en het getuigt zeker voor zijn groote vindingrijkheid, dat de namen „rein", „ga- rantirt rein", „feinste Alpenmilch-chocolade", „mit Mehl bereitet", „mit Zusatz", en eindelijk „mit fein- stem Weizenmehl und Spense-öl bereitet", allen betrekking hadden op éenzelfde artikel, nl. chocolade, waarbij de dure cacaoboter voor een zeer groot deal vervangen was geworden door... sesamolie, terwijl bij de „Alpenmilch" een weinig melkpoeder toege voegd was. Werd nu een „rein" of zelfs „garantirt rein" monster geheel onzuiver en vervalscht bevon den, dan, hadden natuurlijk de personen, met de etl- ketteering belast, zich „vergist" en de man zelf achtte zich onrechtvaardig beschuldigd en werd ook in eerste instantie vrijgesproken. Het Hof te Leipzig dacht er echter anders over, en de bewijzen voor zijn schuld waren zoo overtuigend, dat hij tot 1200 Mk. boete veroordeeld werd, en evenzoo werd zijn perso neel (boekhouder en meesterknecht) met boeten ge straft. Het „Maandblad tegen de Vervalschingen" teekent hierbij het volgende aan: „Wij achten de mededeeling dezer feiten ook voor ons cacao- en chooolade-produceerend land van groot belang. Eerstens ter waarschuwing voor hen, die in ons land zuivere cacaoboter zouden wilien vervangen door oliën, gesteund door het ontbreken van een behoorlijke wetgeving, en ten tweede, om aan te dringen op het opvolgen van de Duitsche bepaling, waarbij aangenomen wordt, dat chocolade minstens 30 cacao moet bevatten (de Belgische wet elscht terwijl, behalve specerijen, verder slechts sui ker en cacaoboter daarin mag voorkomen. „Het is herhaalde malen geconstateerd dat choco ladesoorten hier te lande aan dit voorschrift niet voldoen en dat veel schillen, kleurstof, minderwaar dige cacaoboter en meel in de goedkoope (zonder merk verkochte) soorten voorkomen. Wie goede waar wil hebben, betale daarvoor een goeden prijs en eische een artikel met naam of merk van den fabri kant voorzien, en weigere in het belang van beurs en gezondheid zoowel binnen- als buitenlandsch ongemerkt fabrikaat, dat voor fabelachtig goedkoope prijzen aan den man gebracht wordt." NOG EENS: DE HOOGE KAASPRIJZEN. Naar aanleiding van het artikeltje over de hooge kaasprljzen, in ons vorig nr., opgenomen, lezen wij nu in het Hblad een ingezonden stukje van „een Kaaskooper". Hij schrijft: „Inderdaad zijn de prijzen dit najaar buitengewoon hoog gestegen, en zelfs hooger dan vermoedelijk ooit gekend is. Zeer zeker niet de laatste 25/30 jaren, een tijdvak waarover ik op dit gebied kan oordeelen. Intusschen schijnen mijt de door u vermelde oorza ken eenigszinS eenzijdig weergegeven en blijkbaar uitsluitend getoetst aan het oordeel van den produ cent, die uit den aard der zaak slechts oppervlakkig op de hoogte is van den werkelijken buitenlandschen kaas handel, en een veelal eigenaardige meening daarover heeft. De kaasproducent toch, is, evenals de handelaar, bij den afzet van het product in hoofdzaak afhanke lijk van vraag resp. aanbod, de basis van iederen goederenhandel. Noch de producent, noch de hande laar kan den prijs willekeurig verhoogen of verlagen, en waar uw berichtgever het doet voorkomen alsof de eerste zijn vraagprijs eenvoudig stelt naar z ij n inzicht, meen ik, dat dit berust op een dwaling, die den juisten toestand niet weergeeft. De koopman zal zeer zeker slechts dan e,en hoogeren prijs besteden, wanneer de vraag in het binnen- of buitenland hem daartoe dwingt, en voor* het overige zorgt de zeer scherpe concurrentie in ons vak. De onmiddellijke oorzaak der hooge prijzen is dus de grootere vraag, het aanbod overschrijdende. En dat dit] aanbod, resp. de productie verre beneden an dere jaren is gebleven, vindt in de eerste plaats zijn oorzaak in het mond- en klauwzeer, gevolgd door de zeer lange periode van droogte, waardoor de melk productie 30% tot 40% onder de normale bleef. De voorraden bij de handelaren bleven, daardoor beperkt, maar niemand kon voorzien dat de prijzen, reeds hoog in Aug./Sept., tot zulk een ongekende hoogte zouden stijgen, en is er dus veelal een afwachtende houding aangenomen bij den handel. Wat nu aangaat het afsluiten van jaarcontracten, zoa hebben deze op zich zelve genomen, geen over wegenden invloed, daar die contracten geenszins de productie zullen overschrijden. Dit vicieuse stelsel bestaat reeds vele jaren, in onzen handel, en eenmaal afgesloten* zijnde tegen den, gemiddelden normalen jaarprijs, zal g(een ernstig handelshuis er over den ken die contracten ongedaan te maken, zoolang deze contracten de productie n.iet overschrijden. En ik be twijfel ten sterkste, dat zulks zelfs dit jaar het ge val zoude zijn. Het verlies kan ditmaal voor den han delaar zeer beduidend zijn, maar toch schijnen mij alweder de door uw berichtgever verstrekte cijfers zeer oppervlakkig en... onwaarschijnlijk. Er kan bui tendien niet steeds van een zuiver verlies sprake zijn, waar voorraden opgelegd in Mei/Juni/Juli voorna melijk een aanzienlijke winstderving zullen aantoonen. Van een zich wenden „tot den Minister" is in de kringen van zoogenaamde kaasexporthuizen niets be kend, en waar er als boven aangetoond van niet- levering door .force majeure" vooralsnog geen, sprake is, zoude ik mij bezwaarlijk eenig ingrijpen van Re- geerlngswege kunnen voorstellen. Waar uw berichtgever ten slotte hoopt, in het be lang van handel en 'producent dat deze abnormale toestand spoedig zal veranderen, onderschrijf ik vol komen zijne meening, zij het dan ook dat naar het oordeel van den handel deze verandering in de eerste maanden nog wel op zich zal laten wachten, bij de voortdurende belangrijke vraag in het buitenland." Oudeslais. Zaterdagavond vergaderde de sociëteit „Burger kring" alhier, in het lokaal van den heer C. Slikker. Tegenwoordig 14 leden. De voorzitter opent de vergadering, waarna de- secretaris de notulen leest, welke worden, goedge keurd. Het eerste punt der agenda was: rekening van den penningmeester. De ontvangsten bedroegen f89.64 uitgaven f 58.98, alzoo batig saldo van f 30.66. Door een paar ledefn nagezien, wordt alles in orde bevon den. Wegens periodieke aftreding van den viee-voor- zitter wordt als zoodanig gekozen de heer C. Ooster man,, die deze functie aanneemt Als vijfde bestuurs-; lid wordt bij acclamatie benoemd de heer C. Slikker Kz. Besloten wordt de eerste buitengewone vergade ring te honden op 12 December a.s. en door eigen krachten een programma voor dien avond samen te stellen. Hierna worden een paar nieuwe leden met alge-1 meene stemmen aangenomen. De rondvraag niets op leverende, sloot voorziitter de vergadering. HET SOC.-DEM. KIESRECHTPETITIONNEMENT. Bij den secretaris van het comité van actie zijn nog lijsten met handteekeningen voor het kiesrecht- petitionnement ingekomen. Het totaal van verzamelde handteekeningen stijgt daardoor tot 317.520. De secretaris heeft zooveel mogelijk na te gaan, hoeveel handteekeningen van vrouwen op deze lijsten voorkomen. Heit gelukte hem om voor 311.317 hand-; teekeningen de scheiding tusschen mannen en, vrou wen te maken. Daarvan waren er 196.507 van man nen e,n 114.810 van, vrouwen. DE DUURTE. De heer K. Baas Gz., gemeenteraadslid te Zaan dam, heeft bij den gemeenteraad het voorstel inge diend, met het oog op de dure tijden, aan, alle ge huwde ambtenaren en werklieden der gemeente Zaan dam, die f 700 's Jaars of minder verdienen, in de maand November een toelage van f 20 te geven. VER. VOOR VAKONDERWIJS. Vergadering van het Hoofdbestuur der vereeni- ging tot bevordering van het Vakonderwijs in West- Friesland op 13 October 1911, in de concertzaal Con,- cordla te Hippolytushoef op Wieringen. Tegenwoor dig 10 afdeelfngen. De voorzitter, de heer Kooter, opent de vergadering waarna de notulen worden voorgelezen en goedge keurd. Wordt mededeeling gedaan van de volgende inge komen stukken: le van den minister van Binnenland- sche Zaken, inhoudende de goedkeuring benoeming directeur; 2e van denzelfden Inhoudende een verzoek tolt nadere toelichting der rekening over 1910. Deze isl de begrooting van dat jaar zeer overschreden. De minister dringt aan op bezuiniging en wil de subsi- diën verminderen. Voorzitter deelt hierbij mede. dat een en ander aan den minister is toegeliicht en leest daarop voor het derde ingekomen stuk van den minister, waarin wordt medegedeeld,, dat Z. E. genoegen neemt met de reke ning 1910 en de begrooting over 1912 goedkeurt. Der halve is toegestaan een Rijkssubsidie over 1912 k f 2000. 4 e. Is ingekomen een voorstel der af deeling Spier dijk ten einde het af te dragen bedrag van de contri butie aan het Hoofdbestuur aanmerkelijk te ver minderen. Wordt verwezen naar een vergadering, waarin reglementsherziening ter sprake komt. 5e- Vraagt de commissie uit de vereeniging ter be vordering van vakopleiding van handwerkslieden in Nederland, belast met het onderzoek naar den staat j van het vakonderwijs hier te lande, uitvoerige in lichtingen aangaande de werkkring der vereeniging. Aan het verzoek zal zooveel mogelijk voldaan worden. De directeur, de heer Schuitemaker van Medemblik, brengt hierna verslag uit aangaande de vanwege de vereeniging geplaatste leerlingen bij patroons. Er zijn thans 25 leerlingen geplaatst. Ter opleiding van schilder 5, voor timmerman 10, voor smid 6, voor lood- en zinkwerker 2 en voor metselaar 2. Niet alle patroons hadden aan de verplichting vol daan om een rapport van de vorderingen hunner leer lingen in te zenden. Het contract met die patroons, wolke een rapport inzonden kan worden afgesloten, (de leerlingen werken eerst een half jaar op proef van geschiktheid), de andere patroons zullen worden ge'.raagd, het rapport alsnog in te zenden. Het dage- lijkscp bestuur ontvangt machtiging bij gunstige rap porten ook met die patroons de contracten af te siu'ten. Bij; het einde van ieder leerjaar moet iedere leer ling een proefstuk hebben vervaardigt of zoo dat noo- dig is, vervaardigen ter plaatse waar de jaarlijksche tentoonstelling dier proefstukken wordt» gehouden. Deze proefstukken moeten zijn: Voor timmerlieden, le leerjaar: steekwerk, vuilnis bak van vurenhout met handvatten enz.; 2e leerjaar: gebost paneeltje, kozijn met raampje met gesloten pen en gat waarin kruishout. Onderdorpel met pro fiel. Voor metselaars, le leerjaar: bovengedeelte schoor steen; 2e leerjaar: half steensmuur met scherpen hoek, waarin te plaatsen een kozijntje waarover 9trek ■of boog te maken. Voor smeden, le leerjaar: een draai wervel, slot- plaat, broodvorm met deksel, 2e leerjaar: een kolen emmer en muuranker. Voor lood- en zinkwerker, le leerjaar: een grut- tersfrechter, een koperen heehtband, 2e leerjaar: zeskant bakje met rand- en voet. Voor schilders, le leerjaar: lakken en afzetten stoof, 2e leerjaar: schilderen van klos- en balkkop- pen in verschillende kleuren, blokletters. biezentrek- ken en ornamenten; 3e leerjaar: schrijfletters op felas, plamuren en opwerken. Kleermakers, 2e leerjaar: maken van een jongens broek. Wordt besloten bij de normaallessen der patroons- en leeraareursus een derden leeraar te benoemen en wel in het lijn- en vakteekenen. Hiervoor zal in de onderwijs- en andere bladen een oproeping wor den gedaan. De cursus in hout- en marmerschilderen zal gehou den worden te Wervershoof. Wordt vastgesteld het reglement op de bibliotheek der vereeniging. De catalogus ligt bij de afdeeliugs- secretarissen gratis ter inzage en is tegen f 0,25 verkrijgbaar. De bibliotheek is uitsluitend voor leden en leerlingen. De vaststelling der instructie directeur kon wegens biet late uur niet plaats hebben en werd tot nader uitgesteld. Bij de rondvraag werd aangedrongen op zuiverder klassïfiseering der teekeningen. die jaarlijks op de tentoonstelling van de teekenscholen inkomen. Het Hoofdbestuur wijst er echter op, dat de afdeellngen Veel te laat inzenden en daardoor een juiste groe peering zeer wordt bemoeilijkt. De penningmeester klaagt zeer over de late inzending van het gedeel te der contributie door de afdeelingssecretarisseu. Deze zullen worden aangeschreven. Hierna sluiting. W leringen Voor rekening van 40 leden onzer onderafdeeling der V.P.N. werd jl. Vrijdag op de Amsterdamsche eierenveiling geveild 2585 eieren en 50 stuks pluim vee. De hiervoor verkregen prijzen waren zeer goed en varieerden voor de eieren van f 4.65 tot en met f 8 per 100 stuks, en voor het pluimvee van f 0.38 tot en met f 0.60 per stuk. Aan schoon geld zullen de leden voor de eieren per kilo ontvangen f 1.02. Aan de veiling is groote vraag naar eieren en slaoht- g' vogelte. DIEFSTAL VAN t 5000. Ten huize van den boekhouder den heer F. O., op den, Oostzeedijk te Rotterdam is f 5000 aan bank papier gestolen. De daders hebben zich vermoedelijk met een valschen sleutel toegang tot de woning ver schaft. Daar is een lessenaar opengebroken, waarin een kistje met hot bankpapier stond. Onder de ge stolen bankbiljetten is er een van f 1000. W ARMENHUIZEN. Aan den door D. Kamper, café aan den Oostwal, alhier, uitgeschreven ringstckerij per fiets, werd Zon dagmiddag jl. door 18 personen deelgenomen. De le prijs f 5, werd behaald door; C. de Wit, 2e prijs f 3 door J. dia Nijs Az., 3e prijs f 2 door P. do QeuB Kz. De z.g. „ka,tjeskermi6" werd nog al flink be zocht, zoodat ook deze feestelijkheid weer goed is geslaagd. DE TOESTAND TE BRUINISSE. 'Men sdhrijft uit Bruinisse d.d. 13 dezer, aan de <N. R. CL: Thans zijn nijvere handen overal aan het werk om de geleden schade zooveel mogelijk te herstel len. Op den zeedijk wordt een rijsbeslag gelegd, waar aan hard wordt gewerkt; volgens deskundigen is zulk een rijsbeslag sterk genoeg om een storm te kunnen doorstaan. Het gemeentebestuur zal morgen de herstelling van den havendam doen aanbesteden en het werk zeer vlug doen uitvoeren. Van het havenplateau zijn de vaartuigen reeds ai- gebracht, zoodat het laden van suikerbieten aldaar reeds kan plaats hebben. Ook aan den dijk van den Stoofpolder zijn de vaartuigen, opgeruimd. Op de schorren van den Anna Jacoba Polder is men nog druk bezig me;t de vaartuigen af te brengen. Zon dag zijn er daar enkele met het hoog water vlot gekomen. Het afbrengen gaat daar echter niet ge makkelijk; met allerlei eigenaardige moeilijkheden heeft men daar te kampen. In de eerste plaats zit ten de vaartuigen meest alle ver van het water af; het werk in den vettigen, glibberigen schorgrond gaat niet gemakkelijk, en de zachte bodem bemoei lijkt het stellen van het materiaal, maar een twin tigtal is er al afgebracht- Het bestuur van den Anna Jacoba Polder is zoo bereidwillig geweest ver- 'gunning te geven tot het graven van geulen, voor zoover dit niet gedaan wordt kort bij den eten van den dijk. Er zitten thans nog 29 vaartuigen op de schor ren, en het zal nog wel eenigen tijd vorderen, eer het laatste er afgebracht is. Gisteren zijn er uit Brielle 28 man torpedisten gekomen met veel ma teriaal, die bij het afbrengen zullen helpen. Deze maatregel va;n de regeering wordt hier ter plaatse zeer op prijs gesteld. Gelukkig is de handel in mosselen weer aan den gang. doch uit den aard der zaak nog lang niet op zijn volle kracht, omdater nog te veel booten vast zitten en in de reparatie zijn. Gemengd Nieuws. ONTWAPENINGSGERUCHTEN. Londen, 14 October. De correspondent van de Daily Telegraph seint uiit Weenen, dat onderhandelingen over de beperking der maritieme bewapening sedert maanden hangende zijn tusschen Duitschland en En geland. Duitschland deed in de lente voorstellen daarover aan Engeland. De onderhandelingen zijn moeilijk, voor al voor het vinden van een geschikte formule,, maar worden krachtig en in het geheim geveerd. DE LEIDER DER REVOLUTIE IN CHINA. „In verband met de ernstige berichten uit China, is zeker merkwaardig het volgende dat door de Daily Mail vermeld wordt omtrent dr. Sun Yat Sen, die geacht wordt de leider der revolutionnairen te zijn. Het Londensche blad herinnert er aan, dat dr. Sun Yat Sen in Engeland bekend is geworden doordak hij te Londen eens werd opgelicht en opgesloten in het gebouw der Chlneesche legatie. In 1895, dus schrijft de Daily Mail, begon hij eeh opstand te Canton, die spoedig werd onderdrukt. Sun Yat Sen Ontsnapte toen naar de Portugeesche neder zetting te Macao, ging vandaar naar Hongkong, stak vandaar over naar de Vereenigde Staten en kwam eindelijk 1 October 1896 te Londen aan. Tien dagen later liep hij in Portland Place, op weg om een paar vrienden te bezoeken, toen twee chineezen, zich bij hem voegden en trachtten over te halen met hen mede te gaan naar hun huis en daar wat te praten,. Hij weigerde, doch zij bleven bij hem, en toen zij langs de Chlneesche Legatie kwa men, drongen zij hem op eens op tot de deur van 't gebouw en naar binnen, waarna de deur achter hem gesloten en gegrendeld werd. Sun Yat Sen bleef daar eenige dagen gevangen, toen hij, door een brief, diem hij wist te verbergen in een kolen-emmer, zijn vriend, dr. Cautlie, met zijn toestand in kennis stelde. Dr. Cautlie deelde den, in houd mede aan Lord Salisbury, toen Minister van Buitenlandsche Zaken, die bij zich liet komen Sir Holliday Macartney, die de Chineesche Regeering ver tegenwoordigde. Kort daarop werd Sun Yet Sen in vrijheid gesteld. Hij vertrok naar Singapore en wist van daar weder heimelijk in China te komen. Zijn revolutionnaire campagne, die thans tot daden is gekomen, begon reeds twintig jaar geleden,. Zijn doel is altijd geweest de Mantsjoe-dynastie ten val te brengen en voor dat doel heeft hij steeds krachtig propaganda gemaakt door geheel China. Dr. Sun Yat Sen is een Christen. Hblad. ZIJDE-INDUSTRIE IN LIBANON. De productie der ruwe Tü£e is ontegenzeggelijk een der meest interessante en merkwaardige proces sen in de zijde-industrie. Hare fabricage vormt tegen woordig den voornaam sten tak van nijverheid der bewoners van het Libanongebergte, dat sinds de groote Christen-bloedbaden in 1860 als 'n half auto nome Staat onder bescherming der zes groote mogend heden, staat en binnen heit Ottomaansehe rijk bij zondere voorrechten geniet. Zoo komen bijv. alle in komsten van den Libanonstaat bijna uitsluitend de zen ten goede. De gouverneur wordt door de groote mogendheden gekozen en door den sultan bevestigd. Aan militairen worden slechts 1000 man op de been gehouden, die hoofdzakelijk politiewerk verrichten. Het aantal bewoners, voor het meerendeel Arabische Christenen (Maronieten), bedraagt ongeveer ander half millioen. Ontelbare moerbeiboomen bedekken tegonwoerdlg de bekoorlijke dalen en hoogten van dit bijbelseh gebergte, welks cederboomen in de oudheid hout heb ben geleverd voor den tempel van Salomon, In den tijd van den zijdeoogst. van Maart tot Mei. ziet men overal in Libanon schamele hutjes, waarin zich ver- diepijigsgewijze duizenden en duizenden zijderupsen bevinden; bereidwillig laat de Libanees den vreemde ling zijn schatten, zien, en een eigenaardig geluid ver raadt den bezoeker, hoe de rupsen zich aan de Moer- i beibladen te goed doen. Nadat zij eenige dagen als rups gelèefd hebben, verpoppen zij zich, waarbij zij een cocon maken, waaruit de ruwe zijde vervaardigd wordt Men doodt dan de larven door zwaveldampen, verwijdert ze daarna uit de cocons, welke dan ,-r- der bewerkt worden. De fabricage heeft nog meesta) met zeer primitieve hulpmiddelen plaats. In bijna alle spinnerijen wordt met de hand gewerkt. Tengevolge van de belangrijke landverhuizingen naar Amerika, die »oo nu en da*

Schager Courant | 1911 | | pagina 1