het resultaat der verkiezingen in bel- GIB. In i»»honderd gemeenten in België heeft Zondag het linker bloc bij de gemeenteraadsverkiezingen, 'n overwinning behaald; in alle groote en middelbare steden krijgt do linkerzijde de meerderheid. Het ge- heelo resultaat is een nederlaag voor de clericalen, die zelfs de hooggespannen verwachtingen van de Belgische blocleidors overtreft. Deze gemeenteraadsverkiezing is een beslist poli tieke verkiezing geweest, die als een voorproefje van de eerstvolgende Kamerverkiezingen is. De gemeente belangen gelden thans minder, dan de vraag: Hoe krijgt België ten spoedigste algemeen kiesrecht en algemeene schoolplicht en hoe wordt het ontwerp- Schollaert het snelst van de agenda gevoerd? Door het geheele land werd de campagne goed geleid door do hoofdpersonen van het bloc; en de resultaten, der verkiezingen, zelfs in de Waalsche industrie-centra en iu de streng-katholieke Vlaamsche gemeenten, toont, dat vooral de landbevolking zich van het cle- rJcalismo afwendt. En na dozen uitslag kan. de UberaaJ-aocIaltetisclié oppositie in de Kamer do stelling verdedigen ,dat de tegenwoordige regeering en de tegenwoordige Kamer niot meer het recht bezitten zich de vertegenwoordi ging van de meerderheid in het land te noemen; het bloc zal thans aandringen op Kamerontbinding, en nieuwe verkiezingen op don, grondslag van de resul taten der jongste volkstelling. Reeds hebben de lei- dors van het bloc, de liberaal Hymans en de socia listische leider Huysmans, dien eisch in de meetings gesteld, en krachtig zal nu gewerkt worden, ook op den Koning, om do Kamer te ontbinden, ep het ministerie te ontslaan. Die eisch klemt te meer, daal de clerlcale meerderheid in de Kamer nog slechts zes stemmen bedraagt. MARINE-SCHANDALEN IN RUSLAND. Voor den marine-krijgsraad te Sebastopol staan 54 onderofficieren, en instructeurs bij de marine terecht, wogons mishandeling van recruten. Wanneer deze in dienst traden werden hun door deze onderofficieren alle voorwerpen die zij hij zich hadden voor een appel en een ei afgekocht onder voorwendsel, dat zij geen eigendommen bij zich aan boord mochten hebben. Aan den anderen kant werden de arme jon gens „geschoren", doordat dezelfde heeren hun voor schandelijk hooge prijzen slechte waren verkochten In de kantines, een borrel werd voor 15 kopeken (on geveer 20 cent) een flesch" drank voor 70 k. (bijna oen gulden,) verkocht. Bovendien werden de recruten op alle manieren mishandeld en met folterwerktuigen „bewerkt", moes ten allerhande vernederenden arbeid verrichten, moes- ton b.v. een geheelen nacht stilstaan voor het bed van een superieur, blaffen als honden, of saluut ma ken voor levenlooze voorwerpen, enz. Er schijnt echter ook onder deze verdrukten een Wilhelm Teil te zijn opgestaan, althans iemand, die do stoute schoenen heeft aangetrokken en een klacht heeft Ingediend. Het proces, dat zelfs in Rusland opzien wekt, en waarin dezer dagen vonnis gewezen zal worden, doet een gestrenge bestraffing der schuldigen ver wachten. Als die straffen dan maar ten uitvoer gelegd worden DE WINTER. Te Berlijn heeft de winler zijn intocht gehouden, lang voor liet .officieel" daarvoor vastgestelde tijdstip. Voor het eerst in dezen herfst is daar de thermo meter Zondagnacht lot onder nul gedaald, en vertoonde zich hier en daar een geringe ijs vorming* De wateren rondom Berlijn dragen reeds op verscheidene plaat sen een dun ijsvloers. diefstal. Aan hel hoofdpostkantoor 1e Toulouse zijn in den nacht van Zondag op Maandag twee postzakken gestolen, waarvan do eene aan baargeld in goud en aan bank papier f 30.000 bevatte, terwijl in de andere alle geld zendingen aanwezig waren, die met de laatste treinen uit Parijs waren aangekomen. Men schat het totale bedrag, dal in beide zakken zat, op f 60.000. Vermoe delijk heeft een postbeambte den diefstal gepleegd on middellijk na aankomst der zakken en voordat deze in de kluizen in den kelder weid opgeborgen. De po litie hecfl reeds huiszoekingen gedaan en een beambte gearresteerd. Deze kon center zijn alibi bewijzen en moest weer op vrije voeten worden gesteld'. Van het Haagsche Binnenhof. Tweede Kamer. Den Haag, 17 Oct. Het (,,speï der defensie" is dan heden begonnen. Animo was er nagenoeg niet. De klok liep naar half twaalf.t oen men eindelijk kon aanvangen. Voorzitter Van Bylandt schijnt vast-besloten te zijn om door le zetten. Hij lieginl voortaan te half elf ure en als er geen avondzilting is, gaat hij door tot vijf uur. Na tuurlijk was 't heer Ter Laan, die al-dadclijk het record won. Hij heeft vandaag, over het ontwerp- Militiewet, van c.c. halfeen tot ruim vijf uur het halfuurtje pauze eraf gerekend, gespeecht Dat zal hem hebben opgelucht. En de heer Ter Laan zal het diep besef in zich omdragen, een wonder van zelfbeperking te hebben vertoond. We zijn dan nu aan de Militiewet. Wil de Kamer erdoor komen, vóórdat zij, medio November, aan de Indische begrooting gaat klui ven, dan dient ze er lange dagen en avonden voor veil te hebben. Tegen het voorstel van den presi dent. om alvast te beginnen met morgen. Woensdag avond te vergaderen, kwam oppositie. De heer Troel stra moet aan de Begrootingen" werken, 't I s geen obstructie. Neen... Maar toch. 't Ging Rechts tegen1 Links. Men zou de lintwormrede van den breedspra- klgen heer Ter Laan óok een achternichtje van obJ- structie kunnen noemen. Toch was ze 't, geloof ik, niet Wat er dan eigenlijk, op dezen eersten dag, van het MilitieweLdebat, op het Haagsche Binnen-( hof gebeurde? I' Ik zei u reeds, 't was mat, duf, lusteloos. Aan do groene tafel zaten de ministers Heemskerk en Co lij n. De laatste lustlger, vroolijker dan de eerste. We kregen den hoer Verhey. Ernstig, liclitelijk- saai, zakelijk. Tevreden is hij niet... De afschaffing der viermaanders, de schepping der militairq werkers do verkorting van den diensttijd, de vermindering der herhalings-oefeningen, de vrijstelling der kost winners (instee van het systeem der vergoedingen) 't vervult hem met angst en bezorgdheid. Alle maal schreden-achterwaarts! De heer Verhey, die niet blind is voor het prij zenswaardige in dit ontwerp en die daarvoor, als eerlijk man. grif en gaarne uitkomt, hij wil geen twee-ploogen-stelsel; zegt, ten aanzien van het blij vend gedeelte, dat hij voor éene opleiding tegelijk is en trekt, ten aanzien der verkorting van den dienst tijd van acht op zes de wenkbrauwen zeer bedenke lijk samen... Hij heeft dus zijne ernstige bezwaren, doch is (schijnt het) voor samenwerking te spreken, al thans. Indien Z&l minister Colijnn bereid wonden bevonden tot het plengen van scheutje-water in den wijn?... Hij ziet er niet naar uit. Maakt veeleer den in druk van schier alle amendementen te willen be vechten met draconische wreedheid. Zeker, als hij is, van de kracht en de macht der „bevriende en verbonden" schare, welke achter hem aanrukt. Edoch, de schijn kan bedriegen. We moeten dies afwach ten. Hot „spel der defensie" is heden pas begon nen Over de lintworm-rede van den heer Ter Laan kunnen we kort zijn. Nieuws gaf zij natuurlijk niet, en de diverse argumenten zullen we in de eerstvol gende weken nog telkens te hooren krijgen. Het «U* opslokt, t»t scha.de van wat voor de sociale wetgeving noodlg Is Onze journalisten, bij de manoeuvres bewerkt om te „getuigen" op eene wijze, voor het ontworp-Colijn gunstigDe weg. die naar bet volksleger leidt. steeds meer ontwekenNuttelooze. belachelijke onkosten voor eeue defensie, waar de grooten" om lachen... De adviezen van den Raad van Defensie in den wind geslagen. Geld vermorst voor bestendi ging van een janboel... Type van eene klasse-roge- llDK... Gemis aan stabiliteit tegenover de eischen <ler defensie... Nog een lange, lange lijst van grieven meer. voor niemand, die de meëning der sociaal democraten tegenover dit ontwerp kent, een geheim. Erkent behoort te worden, dat de heer Ter Laan zijn onderwerp met talent, met groote kennis van zaken behandelde. De militaire specialiteit der grotp- Troelstra weet zich deugdelijk, respectabel voor tc bereiden. Zijn ijver en toewijding kunnen tot voor beeld strekken aan vele leden der Kamer, spe ciaal Reehtsche heeren, die (nestor Lieftinck grom de 't vandaag uit, maar heeft de oolijke grijsaard niet gelijk?) wèl stemmen voor avondizittiugen, maar zoodra 't op werken aankomt, op straat of in den foyer moeten worden gezocht!... Hoe lang 't, nog kan duren voordat wij, door de woestenij der Algemeene Beschouwingen getogen zijnde. ia het land der artikelea van de Militie- wet zijn gearriveerd De oudste, meest-geraffineerde en -geroutineerde vossen der politiekerij c.a. wagen zich in deze niet aan „prognose" of voorspelling.... Mr. ANTONIO. Staatspensionneering. SINT PANKRAS. Maandag 16 Ootoiber vergaderde de afdeeling St.- Pancras van den Bond voor Staatspensionneering ton huize van, den heer Jn. Ruijs. Aanwezig waren 24 leden. Na opening en lezing van de potuien van de win tervergaderingen, stelde de voorzitter de vraag: aan sluiting bij den Provincialen Bond of bij de federatie van de afdeelingen in den omtrek. Besloten werd een afgevaardigde te zenden ter nadere kennismaking van de federatie, welke zal opgericht worden op ini tiatief van de afdeeling Stompetoren. Voorgesteld werd In overleg met de propaganda- club half November een tooneeluitvoering te geven, waartoe de leden tegen, egn gering entrée toegang hebben. Nadat besloten was om de beurt in de daarvoor geschikte localiteiten de uitvoeringen te geven, werd bij stemming uitgemaakt, dat de le uitvoering' zal plaats hebben ten huize van den heer Ruijs. De nadere regeling werd overgelaten aan het Bestuur eu de Propagandaclub. Biuiienlaiitisch Nieuws. RAAD VAN WINKEL. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Winkel, op Dinsdag 17 October 1911. Tegenwoordig alle leden, uitgezonderd de beer J. Breebaart Kzn. De voorzitter boet de leden welkom en opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergade ring worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. ingekomen slukken. Een Provinciaal blad no. 90 van 1911, waarmede de nieuw-benoerade Commissaris Koningin in Noordholland, kennis geeft van de aan vaarding van dit ambt. B. en W. stellen voor den nieuw-benoemden Commissaris een gelukwensch te zen den. Aldus wordt besloten. Een verzoek van K. de Wit te llpendam, om ont- hefüng van lloofdelijken Omslag, voor 9/12 gedeelte, wegens vertrek uit de gemeente, en tevens ontheffing van hondenbelasting. Wordt besloten ontheffing lloofde lijken Omslag voor 9/12 le verleenen, en op het ver zoek om ontiielfjng vaiï hondenbelasting afwijkend le beschikken. Ecu reclame legen zijn aanslag in den Hoofdelijkeai Omslag van P. Bood. Wegens te late inzending voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van J. Gaijaard le Winkel!, om vrij stelling van hondenbelasting. Aangehouden. Tien procesverbaal van kasopneming d.d. 19 Sep tember j.1., waaruit (blijkt dat op dat oogenblik was ontvangen over den dienst 1910 en 1911 f -41838.36, en uitgegeven f 39923,99i/2 zoodat in kas moest zijn f 1914,SöVa, overeenkomende met de vertoonde gekten, terwijl boeken en bescheiden van den ontvanger in orde zijn bevonden. Voor kennisgeving aangenomen. Door liet Hoofdbestuur van de Nedeilandsdie Ver- oeniging tegen de prostitutie is toegezonden een rapport, houdende noodige bepalingen om ter bestrijding van ontucht in de Algemeene Politieverordening op te ne men. Voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van A. Geel te Winkel om 2/12 ge deelte ontheffing1 van zijn aanslag in den lloofdelijken Omslag voor 1911 wegens verdek uit de gemeente. Wordt toegestaan. Een mededeeiing van het Bureau voor Eleclrotech- nische Adviezen te 's-Gravenhage, dat het mogelijk is voor kleine gemeenten van pl.m. 3500 inwoners een eigen Electrische Centrale te bouwen, die binnen 5 jaar zichzelf geheel bedruipt. Bij deze niedcdceling is ge voegd een attest van den Burgemeester van Assendelft, welk attest evenals de mededeeiing wordt voorgelezen. De heer Wit zou gaarne bedragen willen kennen als voor bouw- en exploitatiekosten. Wordt besloten bij het bestuur van Assendelft in lichtingen te vragen. Door de vrijwillige brandweer te Zaandam zijn een aantal uilnoodigingen gezonden voor de bijwoning van oen beproeving en oefening met hel brandspuit-materiaal Deze uilnoodiging staat in verband met destijds inge wonnen inlichtingen te Zaandam, omtrent de werking van een daar in gebruik zijnde motorbrandspuit. De leden van den Raad die gelegenheid, hebben die oefening bij te wonen, zullen er gevolg aan geven, cn tevens wordt den Secretaris verzocht de oefening bij te wonen en daarvan frapport in te zenden aan den Raad. Aldus wordt besloten. Een verzoek van den wegwerker F. Korver, om verbetering van zijn salaris met_ het oog op de duurte der levensmiddelen, wordt aangehouden. Begrooting 1912. Door den voorzitter wordt thans overgegaan tot de voorlegging der begroolingsposlen in ontvang en uitgaaf, tegen welke posten geene beden kingen worden geopperd. Achtereenvolgens worden be handeld de bij de begrooting behoorende verzoeke®, om subsidie voor 1912, als volgt: lo. een verzoek van het bestuur van hel Alge meen Tehuis voor Militairen te Helder, om krachligen steun te verleenen. Op dit verzoek wordt afwijzend beschikt. 2o. Een verzoek Van de Vereenig'ing tol bevordering van het Vakonderwijs in West-Friesland, om een sub sidie "van f 10 te verleenen voor 1912, De voorzitter herinnert aan de liierop betrekking hebbende circulaire van G. St., waarin dat college aanraadt de gevraagde sub sidie te verleenen. Op het verzoek wordt afwijzend beschikt. 3o. Een verzoek van de Afdeeling Winkel der Ver eeniging tot bevordering van het Vakonderwijs in West- Friesland, om een subsidie te verleenen voor 1912 van f 100 en wel f 25 als subsidie en f 75 voor vergoeding van een schoollokaal met vuur en licht. Het bedrag van hel subsidie voor 1911 verleend is f 20 cn f 50 voor vergoeding' van een schoollokaaL met vuur cn licht. Wordt besloten op het verzoek gunstig tc be schikken. 4o. Een verzoek van Winkel's Harmonie, om voor 1912 een geldelijken steun le mogen ontvangen. Uil de begrooting voor 1912 en de rekening over 1910 blijkt wel dat de vereeniging financieel er niet gunstig voor staal, cn aangezien bij feestelijke gelegenheid in het openbaar ook meestal diensten worden gepresteerd, wordt besloten voor 1912 f 25 toe te kennen. 5o. Door het bestuur der Vereeniging tot ontwik keling van den Landbouw in Hollands Noorderkwar tier is verzocht om de subsidie door den Raad toege kend voor hol knvdWonwhuishüudoiulerWijs artn boe rendochters le willen wijzigen als volglvoor 1911, 4 100. cn wel f 50 subsidie cn f 50 vergoeding vooj ren lokaal mei vuur cn licht; voor 1912, f 125, en wei f 50 subsidie cn f 75 verg xxling voor een lokaal «net vuur eu licht. Dit verzoek houdt verband met de toezegging van Provinciale subsidie. B. cn W. stel len voor op het verzoek, dat van de gemeente geen meerdere uitgaven vraag', gunstig te beschikken. Al dus wo:xÜ besloten. Nadat al deze adressen zijn behandeld, wordt dc begrooting goedgekeurd, in ontvangst cn uitgaaf op 27174.17Vi- Wegen. IIet jn de vorige vergadering aangehouden adres van enkele inwoners van 'Lutjewinkel, om de nieuw aan te leasen straatweg, zoo laag te leggen, dat 'die komt beneden den vloer der perceelch van J. van 'l Riet, P. Wilsmcer, C. Speels en Ph. Silver, is in handen gesteld van de wegen commissie om advies. De wcgenconunissie is van oordeel aan dit verzoek niet tc kunnen voldoen, doch acht het wenschclijk, om evenwijdig aan den straatweg, langs genoemde wonin gen een straatje te leggen, en op een paar voet afstand van die woningen een ondiepe goot te maken, waarop en de straat en het zijstraatje kan afwateren cn do bewoners geen water in hunne huizen kunnen krijgen. De commissie stelt voor op het verzoek afwijzend te beschikken. Aldus wordt besloten. Rondvraag. De rondvraag levert niets op. De voorzitter .verlaat de vergadering'. De heer S'o-os, het voorzitterschap overnemende, m' si aan de orde, het behandelen der begrooting van het Algemeen burgerlijk Armbestuur voor 1912. De posten, worden voorgelezen, de subsidie uit de gemeentekas word't aangevraagd tot f 3100. Niemand omtrent die begrooting het woord verlan gende. wordt deze goedgekeurd in ontvangst en uit- 'gaaf op f 3981.55, en de subsidie van f 3100, toe gestaan. Niemand meer he<t woord verlangende, sluit do voor zltter mot eeu woord van dank voor de opkomst, deze vergadering. talluntsoog;. Zaterdag 28 October a.s. zal ten huize van den heer J. A. Vos alhier in het openbaar verhuurd wor den een gedeelte der landerijen behoorende aan, de Algemeene Armen in deze gemeente. Werd in de voorwaarden steeds gesproken van zuivere koemest, In de voorwaarden voor het tijdvak 19121915 wordt ook gesproken van toepassing van kunstmest. Hee ren Armvoogden, hebben hierbij met het oude gebro ken. C'aliantso*!;. Zondag jl. hebben alhier plaats gehad de oefenin gen met de boot en het vuurpijltoestel der N.- en Z.-Holl. Redding-Maatschappij. Om twaalf uur werd de boot uit het boothuis gehaald, naar het strand getrokken en te water gelaten. De zee was kajm; er woei een koud noordoostenwindje. De bemanning- oefende zich een ruim uur en heeft goede vordering gemaakt. Terwijl de reddingboot op zee was, werd de vuurpijlwagen uit de loods gehaald. Nadat het vuurpijltoestel op het strand gesteld was, de lijnen uit de lijnenkisten gehaald, werd de eerste pijl op het toestel gelegd. Een paar palen op het strand moes ten een schip voorstellen. De vuurpijlrichter J. C. Vos, geholpen door zijn assistent Adr. Vader, had alles gereed om af te schieten. Een ruk aan het touw, een schot knalt: de vuurpijl met de lange lijn achter zich snort door de lucht, raakt eindelijk de aarde, ontploft dan voor de tweede maal en zet zijn reis voort. De eerste pijl was goed gericht en, legde een afstand van 400 meter af. De tweede pijl was min,der goed gericht, en zou bezijden het schip in zee gevallen zijn. De derde en, laatste pijl was bijzonder juist gericht, doch kwam al heel slecht, terecht, want de lijn brak op ongeveer 150 meter. De pijl bereikte een afstand van ongeveer 700 meter, en zou dus over het schip heen gevlogen zijn. 's Middags twee uur waren beide oefeningen afgeloopen. Kwart over twee waren boot en vuurpijltoestel In, hunne berg plaatsen opgeborgen. BRANDSTICHTING. Zondagavond omstreeks 9 uur namen de bove.nljc- woners van den bakker A. H., aan de Oudcslraat tc Kampen, brandlucht waar. Op onderzoek uitgetogen bleek alras, dat het 17-jarig knechtje van den bakker' poogde brand te slichten, waartoe hij eene hoeveelheid papier op een kamertje in vlam had gestoken. De poging werd gelukkig verijdeld, terwijl het knechtje dooi de politie in. bewaring wera gesteld. Wat de drijf veer voor het jongmensch is geweest om aldus tegenover zijn patroon, tevens zijn zwager, te handelen, Dgl nog in hel duister. (Zw. Crl.) Harenkarapel. Op de voordracht voor hoofd der school te Dirks- horn zijn geplaatst de hesren: 1. R. van der Laan te Epe. 2. W. Bralis te Alkmaar en 3. D. Schering te Berkhout.; en voor hoofd der school te Waarland: 1. A. Smeets, Warmenhuizen. 2. F. Claij, Weesper- carspel en 3. W. Bralis, Alkmaar. Aartswoud, Zondag a.s. zal door de zangvereeniging alhier en eenige daartoe uitgenoodigde zangers een, concert wor den gegeven in de Ned. Herv. kerk te Aartswoud, ten bate van de Gezinsverpleging. ANNA FAÜLOWNA. De kosten ter bestrijding van het mond- en klauw zeer in deze gemeente hebben in totaal bedragen eeno som van f 350.97. Behalve verscheidene biggen en kalveren, zijn 17 koeien aan deze ziekte gestorven. Dat de ziekte nog niet geheel is geweken, blijkt wel hieruit, dat er thans nog een enkel geval wordt aangegeven,. Anna Paalowoa. Tot tijdelijk onderwijzeres in deze gemeente, aan School III is benoemd mej. S. Verheus te Helder, wegens het aan mej. E. J. Jetten verleend verlof, wegens ziekte. TREKHONDEN WET. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Commissarissen der Koningin medegedeeld, dat de Minister van Justitie voornemens is tot de ambte naren van het Openbaar Ministerie een aanschrijving te richten, dat zij. telkenmale wanneer een, houder van een hondenkar een veroordeeling, als in art. 2 der Trekhonden wet 1910 bedoeld ten zijnen laste krijgt, daarvan mededeeiing zullen moeten doen aan burgemeester en wethouders der gemeente, waar de houder woonplaats heeft. BRAND IN DE OOSTERKERK TE AMSTERDAM. Wederom hebben loodgieters een kerkbrand veroor zaakt, ditmaal te Amsterdam In de Oosterkerk op de Eilanden. Zij waren op het dak dier kerk bezig een looden gootbedekking te herstellen en deden dit door met een blaaslamp te soldeeren! Natuurlijk smolt de looden bedekking door, zoodat de vlam der lamp de. houten dakgoot raakte en aan het smeulen bracht. Op dat oogenblik was het schaftuur aange broken, zoodat de loodgieters het werk voorloopig lieten rusten. Gelukkig begaven zij zich niet verder weg dan den zolder en daar hoorden zij, na een lcwartieruurs het brandende hout knetteren. De dak bedekking bleek toen reeds lustig te branden. Da delijk werd de brandweer gewaarschuwd; hoofdbrand- raeester Boele moest echter nog eenigen tijd water doen geven, om den brand te blusschen eu had tot ruim twee uur werk om het smeulende hout uit te breken. Wieriagervraard. Dinsdag hield het Departement van de Mij. tot Nut vann 't Algemeen een vergadering bij mej. de Wed. .Boon. Aanvang 7.30 uur. Secretaris zegt, dat deze vergadering niet lean wor- denn geopend en geleid door den voorzitter, daar de heer Stadt vertrokken is. De heer K. Koster was als tijdelijk voorzitter benoemd en deze leidde de vergadering. Secretaris leest de notulen voor, welke onder dankzegging worden goedgekeurd. Men gaat over tot benoeming va^i een bestuurslid. Als zoodanig Wordt Bde heer C. Hdrïhghaleon. welk» benoeming aanvaardt. Nu moet een voorzitter worden gekozen. De heer K. Koster wordt gekozea, doch deze bedankt voor het voorzitterschap. Bij horstemming wordt gekozen de heer A. K. Kaan. die afwezig is. Thans wordt overgegaan tot punt 3 der agenda. De afgevaardigde naar de vergadering te Amsterdam, de heer J. Breed, brengt verslag uit. Daarna wordt de rekening nagezien, welke sluit met een nadeelig Saldo van. ruim f 4. Vervolgens is punt 5 aan de orde. Door een commissie, bestaande uit de heeren Stadt, Felkers en R. C. Kaan. zou onderzocht wor den of er een, cursus in Huisvlijt kon gehouden Kvorden. Den heer De Boer te Oudesluis was verzocht nadere inlichtingen te verstrekken. Deze zou zoo spoedig mogelijk een begrooting inzenden, betreffen de de kosten, van zoo'n cursus. De heer De Boer geeft eerst een raming voor de onkosten, aan hout- arbeid verbonden, daarna die voor kartonarbeld. 't I/j:atste is het goedkoopste.. Hij deelt o.m. mee, dat kartonarbeld, bij 10 leerlingen, ongeveer f 86 zal kosten, behalve zijn honorarium ad f 1,25 per les uur De begrooting wordt nauwkeurig onderzocht. De heer Koster zegt, dat de financiën het niet toe laten. De heer Felkers oppert het idee, met een in- tc-.ekenlijst rond te gaan en de rest aan te vragen hij het Hoofdbestuur. De secretaris noemt eenige lo kalen op, welke hij geschikt acht en belooft veel werk van de zaa,k te zullen maken. De vergadering acht dit goed Men zal aan het besluur overlaten, te trachten een spreker te krijgen voor de wintel-vergadering. Dez3 zal, om te groote kosten te voorkomen, ge vraagd worden aan 't Hoofdbestuur. Hierna sluiting. EEN JUBILEUM. Do heer J. W. Wiersma, ladingm cesier aan het station Helder, zal op 25 October a.s. den dag her denken, waarop hij voor 25 jaar bij de II. IJ. S. M. werd aangesteld'. POLDERBESTUUR. Tot Molenmeester van den Wcsterkamperpoldcr werd den 17en herkozen de heer J. Nagelhout te Moerbeek. HOLLANDS NOORDERKWARTIER. De najaarsvergadering van de Vereeniging lot Ont wikkeling van den Landbouw in Hollands Noorder kwartier, zal op 8 Nov. in het hotel „Die Doelen'' te Hoorn worden gehouden. MACHINIST-LEERLING. De vereeniging „Voor Allen" van de H. IJ. S. M. zal weldra een cursus openen voor machinist-leerling. Enkele deelnemers kunnen nog geplaatst worden. STORMSCHADE IX ZEELAND. Voor Zuid- en Noord-Beveland is thans een sub- oomité van hel Zeeuwsche provinciaal watersnoódcomité werkzaam. Naar de _,,N. R. Ct." verneemt stelt het comité zich voor er streng voor te waken, dat alleen zij, die werkelijk hulp noodig hebben om hun bedrijf te kun nen voortzetten, of die slechts beperkte middelen of inkomsten bezitten, geholpen zullen worden. Ieder die voor hulp in aanmerking wil komen zal o.a. ook een staat moeten invullen, waaruit zijn bezit en zijn in komen blijkt. Nu de op 30 September j.f. toegebrachte schadö overzien kan worden, blijkt ze ook voor hel oóstelijk deel van Zuid-Beveland zeer groot te zijn. Aan do visschers vloot van Ierseke en Krabbend ij ke is een scliado toegebracht van ruim f 25.000, terwijl aan andere vis- schersvaartuigen, die op de dijken van de Ooslerscheldo gestrand zijn, een schade van pl.m. f 5000 is toegebracht. Aan de oesterputten, en de oesters van de kweek eis die te Yerseke en te Krabbendijke wonen is een sclia do toegebracht, welke begroot kan worden op f350.000. De grootste schade is geleden door kapitaalkrachtige personen en maatschappijen, zoodat deze cijfers geen maatstaf kunnen zijn voor het berekenen van het be drag der schade, die voor geheele of gedeeltelijke sclia- vergocding in aanmerking komt. Ook de schade aan de polderdijken op Zuid-Beve land van Ierseke tot den spoordam en de liavens van Yerseke en Krabbendijke is grooler dan aanvankelijk gedacht is. Er zal' f 200.000 noodig zijn om die havens en blijken le brengen in den toestand, waarin zij voor 30 September j.11. waren, omgerekend de groote bedra gen welke nog gevorderd zullen worden om do zee- werende dijken zoodanig te versterken, dat rampen zooals die van 30 September niet meer te vreezen zijn. TONGBLAAR. Te Ooslermeer (Fr.) is het zoontje vaiiv den vee houder T. Aninema aan tongblaar overleden. EEN DIEF GESNAPT. De politie te Leiden heeft, gewaarschuwd door do Alkmaarsehe politie, Maandagavond een jongmensch aan gehouden, verdacht van Zondag ten nadeele van ziin oud-patroon te Alkmaar een bedrag van f 1000 te heb ben ontvreemd. Werkelijk werd op den man gevonden een bedrag van f 700, dat hij zegt te hebben over gespaard. Hij is Zondagavond in Den Haag geweest en heeft daar goeden sier gemaakt. Wellicht is (Laar de f 300 zoekgebracht. De man, zekere B., schilder van zijn handwerk, is uit Leiden afkomstig en stond ook daar niet te goed bij de politie aangeschreven. Hij wordt naar Alkmaar vervoerd en ter beschikking van de justitie gesteld. JOHAN ROGMANS. f In den nacht van Maandag op Dinsdag is Johan Rogmans te Amsterdam, na een langdurig en hope loos lijden, overleden. In Johan Rogmans, nagenoeg 59 jaren oud gewor den, is een te Amsterdam zeer gewaardeerd, in ons gansche land vermaard tenorzanger verloren. Hij was Haarlemmer van geboorte, ontving zijn mu zikale opleiding op de muziekschool van „Toonkunst'" te Amsterdam, heeft ook bij Messchaert onderwijs in den zamg genoten. Als concerlzanger debuteerde hij dertig jaar geleden in een uitvoering van het oratorium „Die Jahreszeiten", onder leiding van Heinze. En con certzanger is hij gebleven, met steun van mannen als Verhulsl en Hol. Zijn succes in ons land bezorgde hem ook naam over de grenzen; menigmaal trad hij vooral in Duitschland als solist op. Met het A-cap- pella-koor van Daniël de Lange, waarvan hij een flinke steun was, bezocht hij Londen en andere grootere sle den; en ook behoorde hij tot het Vokaal-quartot, dat, door Messchaert met de dames Noordewier en Cato Loman gevormd, zoo gaarne doch niet lang in gewijde muziek gehoord werd. Hdbld. NOGAL [BRUTAAL. Uit het bijpostkantoor aan de Prins Mauritskade in Den Haag is gisteravond een rijwiel1 gestolen, waar op een beambte eenige oogenblikken later, zooals vol gens dienstvoorschrift iederen avond geschieden moet, de aan het kantoor in kas zijnde gelden zou over brengen naar het hoofdkantoor. Het kasgeld was i-eeds geborgen in een zak, die aan het rijwiel1 was gehangen, en is eveneens verdwenen. Telegrafisch Weerbericht 18 OCTQBER. VERWACHTING. Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuidoostelijke wind. Heldter tot lichtbevvolkt. Droog weer. Waarschijnlijk, nachtvorst. Zelfdie temperatuur. Plaatielijk Nieuw». ZIEKTEVEREENIGING. De vereeniging „Help U Zelf" alhier, ontving in hel 3e kwartaal f 75,80, terwijl de uitgaven f 28,64 bedroegen. Onder de leden kwamen 30 betalende ziekte dagen voor. Vier personen traden als lid toe. KUNSTNTEUWS. Voor liefhebbers van het tooneelspel is een mooie avond te wachten, het is nl. den heer J. Vader uit het Noord-Hollandsch Koffiehuis gelukt, een prac-ht- ffezelschap te enajageeren en wel het Rotterdamsch

Schager Courant | 1911 | | pagina 2