Alpien Nieiis- Dinsdag 7 November 1911. I. EJ- at, neei 'ker, 55ste Jaargang. No. 5015. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag-, Woensdag-. Donderdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer ge plaatst. INGEZONDEN STUKKEN éen dag vroeger. I Prijs per Jaar f 3.Franco per post f 3.60. j Afzonderlijke nummers 5 Cent. j ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25; iedere regel meer 5 Cont. I Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Bureau: SCHAGEM, Laan O 4. In tere. Telfphoon No. 20. Ultpewers TRAPM&N Co. Dit nummer bestaat uit 1 blad. Binnenlandsch Nieuws. NIEUWE NEEDORP. Vergadering van de afdeel inWaard en Groet der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, gehouden in de Prins Maurils van den heer J. Peetoom alhier, op Zaterdagavond 4 November 1911. Voorzitter de heer K. Breebaart Jz. van Winkel. Vervolgens leest de "secretaris, de heer C. Drentli, uit Moerbeek, de notulen, die worden goedgekeurd. Ingekomen stukken: Kennisgeving van de Holland- I sclie Maatschappij van Landbouw, meldende, dat f 100 subsidie is toegekend aan dien cursus in veekenmis ite Nieuwe Niedorp. Van den heer G. Nobel ie Lutjewinkel is namens de regelingscommissie eene dankbetuiging ingekomen vooiil e f 10 subsidie, die Waard fcn< GGroet aan de Vakschool voor kaasmakera toekende. Een volgende missive van den heer G. Nobel meldt, dat de werkzaamheden van het comité in zake de Tuinbouwschool le Schagen geëindigd zijn. Besloten wondt den heer Nobel voor zijne moeite te danken, terwijl voorts het schrijven voor kennisgeving wordt aangenomen, Door den heer E. Koster Dz., secretaris van dm Provincialen Noordhollandschcn Bond van Veefokver- eenigingen is bericht gezonden van het instellen van een Centraal Fokregister. In het schrijven wordt cenigo subsidie voor dit belangrijke werk van Waard en Groet gevraagd. De heer W. C. Visser zou aan deze zijns inziens zeer goede zaak wel- eenige subsidie willen offeren. Ook de heer C. Strijker is daar voor. Er wordt dan ook f 10 toegestaan. Eenige verdere ingekomen stukken aangaande rogge en klaververbouw, zaaigranen, enz. worden voor ken nisgeving geaccepteerd. Een schrijven van den lieer J. Porie, hoofd van don cursus te Lutjewinkel, om schoonmaakhulp voor de artikelen, bij den cursus te bezigen, leidt tot het met algemeen goedvinden genomen besluit, om daaromtrent met den heer Porie eene bespreking te houden. Komt aan de orde behandeling van den beschrijvings brief voor do vergadering van Hollands Noorderkwar tier, a.s. Woensdag' te Iloorn te houden. De heer C. Drenth is afgevaardigde naar deze ver gadering. De omstandigheid, dat de heer Drenth secretaris van Waard en Groet, ook secretaris is van de commissie van Toezicht op den cursus in Landbouwonderwijs, komt den Rijkslandbouwlceraar onzer provincie, den heer C. Nobel, minder vvenschelijk voor. De heer W. C. Visser wordt na als secretaris der Commissie van Toezicht aangewezen en neemt zulks aan. Bij de rondvraag bespreekt Voorzitter het door Dok ter Quanjer van Phytopatologisch laboratorium doen houden eener lezing1 voor onze afdeeling, wat algemeene goedkeuring en instemming vindt bij de aanwezigen. Hierna sluiting. WIERINGEN. J.l. Zaterdagavond hield de Nu Is vereen icing „Oost- Wieringen in het lokaal van den heer J. Vroom hare tweede bijeenkomst. De zaal was stampvol belangstel lenden. Na opening en notulenlezing, worden de volgende voordrachten gegeven door de neeren1. P. D. Jon kers met „Hel Jurkje". 2. C. G. Post met „De won deren der Techniek". 3. Een looneelslukje getiteld. „Een dubbeltje in mijn zak", klucht in een bedrijf, door velschillende dames en hoeren4. C. Bakker met „Hans Fortuin". 5. L. Spaander en S. Bruul met „Goocheltoeren". Dit stukje beoogde den verkoop van boekjes voor de ramp te Bruinisse; elk boekje kostte f 0.30, er werden er ruim ,70 stuks van verkocht. 6. M. Bosker met „De. wijze en omzichtige vaderlijke raadgevingen inzake Vrijen en trouwen. 7. C. M. Tij- sein met „De dappere boerenmeid". 8. P. D. Jon kers met „De dronkenschap". Voordracht en tooncel vielen zeer jn den smaak en hadden allen uitbundig succes. In zijn sluitingswoord wekte de heer Spaander op om den verkoop van het liieryoren genoemde boekje le bevorderen. Voldaan over dezen prachtig geslaagden avond keer den allen rustig» huiswaarts. BRUTALE DIEFSTAL. Zaterdagnacht heeft bij jhr. Stratenus, op Huize Nieuwronde, bij Deventer, een brutale diefstal plaats gehad. Een belangrijke hoeveelheid zilver, benevens ruim duizend gulden, is ontvreemd. Vermoedelijk hebben de dieven zich laten inslui ten. Elke aanwijzing, die tot ontdekking zou kunnen leiden, ontbreekt. Marechaussee en politie zullen met honden trach ten hel spoor le vinden. DE RENNEN HERSTELD? Naar wij met zekerheid vernemen, zuilen weldra (waarschijnlijk nog' deze maand) weder rennen en dra verijen op Duindigt gehouden worden. In plaats van den gewonen totalisator, die 'in verband met de Zede lijkheids wellen niet meer mag worden toegelaten, zal een nieuwe inrichting konten, die, naar men meent, volgens die wetten toelaatbaar is. Teneinde daarom trent zekerheid ie verkrijgen, zal men trachten terstond een vervolging uit le lokken. N. Ct. I)E OUDERDOMSVERZORGING IN DEN VRIJZIN- XIG-DEMOCRATISCHEN BOND. Zaterdag en, Zondag had de algemeene vergadering van bovengenoemden Bond plaats te Zutphen; een zeer belangrijke vergadering, omdat de houding van den Bond bepaald zou worden inzake de ouderdoms verzorging. In behandeling kwamen de conclusies van 't Hoofd bestuur, voorgesteld naar aanleiding van het Rap- n°vo 061 C?mïn5ssie van onderzoek. Deze conclusies hebben we in 't kort vermeld in ons no. van jl. Don derdag en strekten tot: verplichte verzekering met premiebetaling arbeider, patroon), echter vrij stelling voor te lage loonen. Voorts samenkoppeling van de ouderdoms- en de invaliditeits-verzekering. In den Bond zijn de meeningen over dit punt zeer uiteenloopend. Een sterke fractie is voor staatspen sionneering; het Hoofdbestuur (en ook de V.-D. Ka merleden) achten dit stelsel onuitvoerbaar, omdat het teveel geld kost en het de andere onderdeden van de sociale verzekering (invaliditeit, ziekte enz.) on mogelijk zouden maken. Zondagmorgen werd deze zaak in behandeling ge nomen ,met de amendementen en moties, die waren ingediend. Er was groote belangstelling. Alles en iedereen sprak over de verzekeringskwestie, die de I gemoederen in den Bond sinds lang in zoo groote spanning gehouden heeft. De voorspellingen, liepen zeer uiteen. De vurige voorstanders van staatspen sioen hoopten op de overwinning; de tegenstanders profeteerden even secuur een zegepraal voor de dwang I verzekering, met vrijstelling van premiebetaling voor j lage loonen. In de gesprekken schemerde hier en daar de vrees door, dat de richting, die niet bevre digd worden zou, den Bond. zou gaan verlaten. De kopstukken van den Bond en, de meeste leden van de Kamerfractie, waren op de vergadering aanwezig, aldus vertelt de Telegraaf. In zijn inleiding zeide de voorzitter, dat 't Hoofd- bestuur een concrete uitspraak verlangt, die bin- nen afzien,baren tijd verwezenlijkt moet kunnen wor den. Het streven, moet daarbij zijn, om met name ook hen te helpen, die op dit oogenblik reeds oud zijn, en dus buiten een stelsel zouden vallen. De afdeeling Amsterdam had de volgende motie j voorgesteld: I lo. De ouderdomsverzekering en ivaliditeitsverzeke- ring behoeven iriec gelijktijdig geregeld te worden; j 2o. bij de regeling der ouderdomsverzorging behoort er tegen gewaakt te worden, dat zij niet de invajidi- teitsverzekering en de andere takken van sociale ver- zekering in gevaar brenge, door voor zich alle gel- den op te eischen, die de staat in afzieubaren tijd i voor deze doeleinden uit directe belastingen zal kun nen vinden; 3o. in overeenstemming met de heerschende volks- overtuiging behoort de ouderdomsverzorging aller eerst te worden geregeld; 4o. die regeling zij een staatspensionneering in den geest van het Deensche stelsel, ook wat den finan- ciëelen grondslag aangaat, evenwel met een (voor- loopige) leeftijdsgrens van 65 jaren. I Professor Dr. Köhnstamm verdedigde deze motie en in hoofdzaak gingen de besprekingen en beslissin- gen. hierover. De professor was tegen de samenkop peling der ouderdoms- en invaliditeitsverzekering en hield een pleid,ooi voor staatspensioen. Dit is een 1 eisch, die leeft in het volk, en die meer nijpt en van meer belang is dan de invaliditeit. De Bond voor Staatspensionneering telt 450 afdeelingen met tach tig duizend leden. Tegenover deze feiten, tegenover deze volksbeweging moet, men niet stellen, de op the orie gegronde machtspreuk, dat iets anders méér nijpt Bij losschakeling van beide eischen komt dus het staatspensioen voorop, en eerst daarna de invalidi teitsverzekering. Het Hoofdbestuur kwam weldra met de verklaring, dat het niet streng vasthield aan zijne conclusies, waarna weldra ook prof. Mr. H. L. Drucker kwam verklaren „Mijn medeleden en ik zullen in de Kamer ook ac cepteeren eene regeling van beide verzekeringen in twee tempo's, mits men bij de regeling van het eer ste onderwerp in het oog houdt, dat men de^ midde len dient té vinden ook voor het tweede. In dit licht beschouwd, had de Kamerfractie geen bezwaar tegen het eerste punt der Amsterdamsche motie, dat zegt, dat ouderdoms- en invaliditeitsverzekering niet gelijktijdig geregeld behoeven te'worden. Het eerste pun,t der motie-Amsterdam: „Ouder domsverzekering en invaliditeitsverzekering behoeven niet gelijktijdig geregeld te worden,", wordt met alge meene stemmen aangenomen. Het tweede punt der motie-Amsterdam kwam daar na aan de orde, Mr. Tannan (lid der Commissie) sprak zich uit dat eerst de invaliditeitsverzekering moest voorgaan; hij waarschuwde tegen het handig manoeuvreeren van prof. Köhnstamm, die volgens Mr. Tannan, de ouderdomsverzorging vooropschoof, en kalmpjes-aau op staatspensionneering aanstuurde. Prof. Mr. Treub echter noemde deze rede van den heer Tannan niet op z'n plaats. Spr. verklaarde het ■onmogelijk te achten, dat in de Kamer een invalidi- teitsontwerp aan, de orde komt. Hij .is voor gelijktij dige regeling van beide zaken, maar als men ze niet gelijk behandelt, meent hij, dat de ouderdomszorg in de eerste plaats moet komen. Spr. heeft dus geen bezwaar tegen het derde punt. Hij geeft echter in overweging, uit het tweede punt de alinea der directe belastingen te laten vallen, en eenvoudig te zeggen, dat voor de ouderdomszorg niet alle middelen mogen worden gebruikt, die de staat er voor beschikbaar kan, stellen. j Prof. Köhnstamm (Amsterdam) wijzigt het tweede punt aldus: 1 „Bij de regeling der ouderdomsverzekering behoort er tegen gewaakt te worden, dat zij niet de invalidi teitsverzekering en andere takken der sociale verze kering in gevaar brenge, door voor zich alle gelden op te eischen, die de staat voor deze doeleinden kan beschikbaar stellen." Zonder stemming wordt dit aangenomen. Op punt 3 der motie-Amsterdam wordt nog- een amendement ingediend door den heer Nijpels. Hij stelt voor dit te lezen als volgt: „Wanneer beide verzekeringen niet gelijktijdig wor den geregeld, behoort in overeenstemming met de heerschende volksovertuiging de ouderdomsverzeke ring allereerst te worden geregeld." Prof. Köhnstamm weigert deze wijziging aan te brengen. Het is geen kwestie van beginsel, maar van tactiek. Het amendement-Nijpels wordt met 42 tegen, 31 stemmen aangenomen. Aldu9 gewijzigd, wordt punt 3 zonder stemming aangenomen. Na een pauze, waarin de hoofdbestuursverkiezing plaats vond, werd voortgegaan met punt 4 der motie- Arasterdam (de hoofdzaak). Dit punt wordt als volgt gewijzigd: „De regeling der ouderdomsverzorging zij een stel sel van staatspensionneering, waarbij voor alle ouden van dagen op een door de wet te bepalen leeftijd het wekelijkscli inkomen worde aangevuld tot zooda nig bedrag, dat aan, de noodzakelijkste eischen van stoffelijk bestaan kunne worden voldaan." Prof. Köhnstamm, deze wijziging toelichtend, zegt, dat alle voorstanders van staatspensioen in, deze ver gadering zich met de gewijzigde redactie hebben ver- eenigd. Zij wenschen speciale punten, als den leef tijd en andere, thans niet op den voorgrond te bren gen, ook om in het 4e punt zihc niet aan 'n speciaal stelsel van staatspensioen te binden. Hij houdt een uitvoerige beschouwing over de kosten van staats pensioen, betoogend, dat er geen sprake van is, dat hij die kosten zou willen bestrijden uit de opbrengst van indirecte belastingen, die grootendeels door de lagere klassen worden opgebracht. Bij de uitwerking van het 4e punt zal men er op bedacht moeten zijn, dat men een stelsel ontwerpe, dat in afzienbaren tijd verwezenlijkt kan worden. Hoofdzakelijk door het Hoofdbestuur wordt liet voorstel fel bestreden. Het onaannemelijk wordt uit gesproken. Bij monde van Mr. Tannan heet- het: staatspensi onneering is on-vrijzinnig, on-democratisch, omdat het de eigen krachten der burgers knakt. De staat moet ook volgens de vrijzinnig-democraten, steunen, hel pen, opwekken, daarmee is het stelsel van staatspen sionneering in flagranten strijd, terwijl de verplichte verzekering juist het besef aanwakkert, dat het een plicht, is er zelf voor te zorgen. De heer Van Halem (Schoten): Als ik zoo de heeren hoor praten, krijg ik als werkman de inspi ratie om ook eens wat te zeggen. (Gelach.) Ik ben in principe voor het staatspensioen. Op de werf Con- rad te Haarlem, bij Stork in Hengelo en Van Marken in Delft krijgen de arbeiders pensioen op 60-jarigien leeftijd, zonder premiebetaling. Waarom zou het dan voor de regeering zoo moeilijk zijn, de zaak te rege len? Spr. is het er mee eens, dat veel arbeiders de premie niet kunnen missen- maar veel anderen be talen iedere week een dubbeltje aan een loterijclub; dat kunnen ze best voor hun pensioen missen. Waar om zouden we in het begin iets betalen moeten, om dit dan later er af te wenden? De voorzitter constateert, dat de vergadering .wenscht, dat tot welk stelsel men ook kome, voor Jdegenen, die thans reeds oud zijn, een aparte re- Igeling moet worden getroffen, ten einde hun direct 'hulp te verleenen van af een leeftijd, dien de wet Izal bepalen. In de tweede plaats komt de vraag, of jbij ouderdomsverzekering premiebetaling moet wor den gevraagd van de belanghebbenden, wier loon een bepaald bedrag overschrijdt. De heer Frans Netscher (Santpoort)Laten we ter wille van een zuivere stemming hier nu beslis sen over de vraag: staatspensioen of geen staatspen sioen. I De heer Treub: Wanneer we hier een beslissing nemen, dat de Bond zal gaan propageeren voor staafs- pensioen, zouden de personen, die meenen, dat de 1 propaganda daarvoor wel in Engeland met zijn, gun stige financiën, maar niet hier te lande mogelijk is, in de noodzakelijkheid komen den Bond te verlaten. Laat men zich dus wel bedenken. Vanmorgen heeft de éene groep bij monde van prof. Drucker toege-1 vendheid getoond. Beslist men voor staatspensioen, dan zal men, de menschen, die de verwezenlijking er van onmogelijk achten, den Bond uitjagen. Spr. ver- eenigt zich met de rede van den heer Tasman. De heer Nijpels berekende in De Telegraaf, dat staats pensioen voor 65-jarigen 29 millioen zou kosten. Het zal nog wel duurder zijn. Maar zelfs al zou het slechts 10 millioen kosten, dan zou het onmogelijk zijn, daar naast het geld voor andere verzekeringen te vin den en dat terwijl we vanmorgen besloten, dat er ook voor die andere verzekeringen geld moet blij ven. Op deze feiten moet men het oog houden. De Kamerleden van de partij zullen het met hun ver antwoordelijkheid niet overeen kunnen- .brengen, iets onmogelijks te eischen. Men kan op liet ^ogenblik geen staatspensioen verwezenlijken, zonder bijdrage van de arbeiders. Van premiebetaling moet men hier liever niet spreken. Het is meer eern belastingrege ling voor hen, die van een speciaal voordeel genie ten: het overschietende kome uit de staatskas. Zoo kan men komen tot cijfers, die op te brengen zijn, en zoo handelt men in den geest van de beginselver klaring van den Bond. Wam,neer men hier de tegen standers van staatspensioen een, beslissing opdringt, die zij als eerlijke lieden niet kunnen deelen, be denke men wat de gevolgen daarvan zijn,. De heer Frans Netscher (Santpoort): Na de be langrijke rede van mr. Treub kan ik niet anders zeggen dan dit: wij, voorstanders van staatspensioen, meenen, dat wie het hier bij de stemming verliest, niet den Bond zal mogen verlaten. Als wij het ver liezen, blijven wij. (Applaus.) Maar dan zullen wij propageeren, om de 80.000 leden van den Bond voor staatspensionneering te verdubbelen, en dan komen wij hier weer terug om slag te leveren. De voorzitter brengt in stemming de vraag: of van belanghebbenden bij de ouderdomszorg al dan niet een bijdrage zal worden gevorderd. De vergadering beslist met 48 tegen 16 stemmen, dat, van belanghebbenden, wier loon een bepaald, bij Qe wet vast te stellen bedrag te boven gaat, een bij drage in de regeling van het pensioen zal mogen wor den gevorderd. De stemming was zeer rumoerig. Hierna ontwikkelt zich een rumoerige discussie, waaruit blijkt, dat een aantal afgevaardigden de be- teekenis der beslissing niet begrepen hebben. Er wordt geroepen, dat de kwestie der ouderdomsverze kering nog niet beslist is. De voorzitter deelt mede, dat de beteelcenis van het votum aan de afdeelingen nog eens duidelijk za.1 worden gemaakt. Prof. Köhnstamm constateert, dat er omtrent de gevallen beslissing een bedenkelijk misverstand heerscht, welk gezegde groot rumoer verwekt. Prof. Drucker verkrijgt dau het woord en zegt, dat het groote schade zou doen aan de reputatie van onzen, Bond, wanneer we thans gingen zeggen, dal de beslissing niet begrepen wordt. Er is op wettige wijze met groote meexderheid 'n beslissing genomen en die moet worden, gehandhaafd. De zaak is echter niet ge heel afgemaakt. Laat het hoofdbestuur nog eens na-| gaan of de rest op een volgende vergadering kan worden behandeld. Daartoe wordt besloten en de vergadering geslo ten. Zij was door vertegenwoordigers van 32 van de 5G aangesloten afdeelingen bijgewoond. In plaats van de heeren A. Kelderman. P. Noiting, Jac. Welleman (aftredend, niet herkiesbaar) en P. Visser (overleden) werden in het hoofdbestuur geko zen de heeren J. Mussert, te Amsterdam, mr. G. van Drooge, Dordrecht, J. H. Bregonje, te Haarlem en F. Bartelink, te Maastrciht.. - ZUpe. Door Burgemeester en Wethouders is op daartoe gedaan verzoek aan den heer C. Spierdijk, 2en amb tenaar ter gemeente-secretarie, eervol ontslag ver leend als zoodanig met i Januari 1912, in verhand met zijn benoeming tot. ambtenaar ter secretarie le Callan,tsoog. ZIJPE. Door Burgemeester en Wethouders is eene verkie zing uitgeschreven voor de vacante plaatsen in den Gemeenteraad op 24 November a.s.; de stemming en herstemming op 6 en 15 December. ZIJPE. Door Burgemeester en Wethouders wordt aan den Gemeenteraad voorgesteld tot het weder invoeren eener commissie belast met het toezicht op het Lager Onderwijs in deze gemeente. OUDKARSPEL. Zondag 19 November a.s. zal Ds. Van Meurs zijn afscheidsprediking houden om daarna zijn ambt te Schagen te aanvaarden. EERST IXFORMEEREN. In verschillende dagbladen, komen in den laatsten tijd advertenties voor van zekeren A. Bakker, Medi- cine Hat, provincie Alberta, Canada, waarbij hij aan biedt gegadigden aan betrekkingen in dat land te helpen. Alvorens op die advertentie in te gaan, wordt be langhebbenden aangeraden omtrent Bakker inlichtin gen in te winnen bij het departement van Buiten- landsche Zaken te 's-Gravenhage. SATAN EN GEREFORMEERDE KINDEKHARTEN. Aan een artikel in „De School" ontleenen wij het volgende merkwaardige verhaal: In Nunspeet, 't schoone Veluwsche dorp. zijn drie lagere scholen: de openbare, de Christelijke, en de Gereformeerde. De leerlingen dier scholen bewegen zich, vóór, tus- schen en na schooltijd, als in alle andere steden en dorpen, langs 's Heeren wegen en veroorzaken daar wel eens eenigen overlast. Nu is daar echter opge merkt wat, meenen we, ook elders wel opgemerkt werd dat het gedrag der Christelijke en, naar 't schijnt, meer bepaaldelijk der Gereformeerde kinde ren, op straat ongunstig afsteekt bij dat der leerlin gen van de openbare school. Dat oordeel komt van een onwraakbaar getuige: van niemand minder, dan van den burgemeester. En die burgemeester is geen vijand der Christelijke school, wien 't lust, kwaad van haar te spreken; zijn naam duidt reeds het tegen deel aan. Baron Mackay staat aan het hoofd der ge meente Ermelo, waartoe Nunspeet behoort. Nu werd daar de voorgaande week een nieuw ge touw voor de Gereformeerde school ingewijd en de burgemeester was bij die plechtigheid tegenwoordig, en sprak zijn blijdschap en dankbaarheid erover uit, dat deze nieuwe school verrezen was. Hij herinnerde de onderwijzers aan hun verantwoordelijkheid en hun hooge roeping en wees hen op hun plicht, de kinde ren te brengen tot Hem, die gezegd heeft: Laat de kin deren, tot Mij komen en verhindert ze niet! Wij vermelden een en ander, om duidelijk te doen uitkomen, dat hier geen paganist aan het woord was, een wetenschap, die de lezer tot recht verstand van 't geen volgt, noodig kan hebben. Voortgaande toch. sprak de burgemeester de hoop uit. dat men de vruchten van het Christelijk onderwijs, in deze school te geven, ook hierin zou zijn, dat op den openbaren weg de leerlingen zouden uitmunten door hun gedrag, zoodat iedereen 't kon zien, dat dat kinderen waren, die Christelijk onderwijs genoten. Nu was 't vaak andersom, en waren de leerlingen der Christelijke school op straat vaak de lastigste- 't Is te begrijpen dat deze woorden, uit zoo achf- baren mond gesproken, den aanwezigen niet aange naam in de ooren klonken, evenmin als 't te verwon deren is, dat een der volgende sprekers daarop rea geerde. Aan het eind der samenkomst kreeg het hoofd der school, de heer Fijnvandraat, het woord, en aan het eind van zijn toespraka richtte hij zich tot den burgemeester. Wat zeide hij? Ontkende hij het" feit. of. waar dit tegenover den burgemeester allicht moeilijk was, verzachtte, vergoelijkte hij het? Wees hij misschien op het maatschappelijk milieu, waaruit zijn leerlingen getrokken worden? Beloofde hij. met zijn onderwij zers, al zijn best te zullen doen. die klachten ia doen verstommen? Niets van dat alles. Hij erkende het feit volmondig, ja, gaf er een niet geringe uit breiding aan door de verklaring, dat in het algemeen de leerlingen der Christelijke scholen op straat on deugender waren dan die van de openbare school. Het feit was hem dus blijkbaar ook opgevallen en r.ïet te Nunspeet alleen, maar waarschijnlijk ook op andere plaatsen, waar hij het Gereformeerde orderw gediend had. 't Spreekt vanzelf, dat hij over dat feit nagedacht had en als goed paedagoog er een verkla ring van gezocht en gevonden had. Ilij wees er den burgemeester op, dat, waar Gods Woord in de school gebracht wordt, de Overste dezer wereld zijn uiterste best doet. om het uitgestrooide zaad iii de jonge kin derharten te verstikken, iets, wat Satan met de leer lingen der openbare school niet behoeft te doen. mo- dat daar liet Woord Gods niet geplant wordt en dat het door die machtige werking des Satans vol- strekt geen wonder was, dat de leerlingen der Chris- I telijke school zich op straat ongunstig onderschei den van die der openbare scihool. j „De School", die 't bovenstaande ontleende aan, de Nunspeetsche Courant, knoopt aan het bovengaande dan nog eenige beschouwingen vast over de wensche- lijkheid, voor de orde op straat, dat het christelijke onderwijs zich niet te vee! uitbreide. EEN MISDAAD? Men schrijft aan de Rotterd. uit Nieuw-I^ekker- land: De 61-jarige Arie Groen, caféhouder en steenko lenhandelaar. is 12 Oetober 1.1. overleden. Zijn lijk, dat Dinsdag is opgegraven, werd. na te Dordt ge rechtelijk onderzocht te zijn, Woensdag weer ter aar de besteld. Gedachte aan misdaad schijnt opgekomen te zijn bij de verzekeringmaatschappijen, daar bleek, dat de overledene niet alleen door zijn vrouw bij verschillende maatschappijen was verzekerd voor f 400 maar óok door zijn 26-jarige ongehuwde dochter Jana Marle. en wel, naar men zegt, tot een bedrag van f 30.000, en dat nog slechts sedert korten, tijd. Vrouw Groen zegt hiervan niet af te weten. Ook schijnt de onderlinge verstandhouding niet al te best te zijn ge weest, en moet het gezin den laatsen tijd nogal in geldnood hebben verkeerd. Woensdag is de dochter door de justittie te Dordt tn verhoor genomen. Donderdag stelde de justitie ten huize van de wed, Groen een onderzoek in, dat an derhalf uur duurde. OEDIPUS. Naar aanleiding de opmerkingen i N©d.

Schager Courant | 1911 | | pagina 1