sehen nacht in de nabijheid van 't schip gebleven en den volgenden morgen hebben zich nog eenige men- echen op bet achterdek van het schip gewaagd om provia..d te* halen. Ze verlieten het zoo spoedig mo gelijk uit vrees voor een ketelontploffing. Daarna werd in de richting van den wal geroeid. Onderweg werden zij opgepikt door oen Engelseh schip. „The Good Hope", dat naar Calcutta voer. Op de reede van Bonkoelen werden zij weer afgezet en zoo kwa men do 23 schipbreukelingen Dinsdagmiddag om half twee hier. aan land. Behalve eenige kleeren is vrijwel niets gered kun- nen worden. De monsehen zagen er uitgeput uit. Da delijk werden er maatregelen genomen om hen te verzorgen. Van militaire zijde werd alle mogelijke hulp geboden, voorts hielp do burgerij met kleeren, zoodat de menschen spoedig weer wat opgemonterd waren. Alleen de scheepsdokter, een oude beer, is tot o]) het oogenblik den schrik nog niet te boven. De „Maotsuycker", dje Woensdag ter reed© kwam, vertrok weer spoedig om op de plaats des onheils te kruisen. De ...lava", van Batavia gezonden, liep Vrijdag hier binnen, doch kon niets anders rappor tteren, dan dat het brandend wrak in, zuidelijke richting was afgedreven en zich ter hoogte van Kroe bevond. A s. Maandag vertrekken de menschen met de Pa- k ïtvaartboot naar Batavia. Gemengd Nieuws. OPSTAND IN CHINA. De strijd tusschen de Chineezen en Mandsjoes is er thans een, op leven en dood, en de omverwer ping der dynastie eene onvermijdelijkheid. Door den moord op generaal Woe-Loe-Tsjeng, een der meest populaire leiders der verbonden legers, door Mand- sjoe-soldaten, die onder zijn bevel stonden, bedreven, is der dynastie zoo goed als haar laatsten steun ontno. men. Het geheele noordelijke leger, dat gisteren nog aanhankelijkheid aan den troon betoonde, zweert thans wraak aan de Mandsjoes. De legerhoofden zijn overtuigd, dat de moord van, uit Peking bevolen werd. Generaal Woe-Loe-Tsjeng zond een zeer krachtig ge stelde memorie aan, den regent, waarin hij op een ernstige berisping van den minister van Oorlog, Ying- Chang, en de leden van den generalen staf aandrong, in verband met de slachting te Hankau. Zijn vermoor ding, dezen morgen, was het antwoord. De soldaten, die den generaal ombrachten, behoo- reu tot de keizerlijke garde. Men verwacht eerstdaags eene uitbarsting van de zijde dezer troepen. De Chi- neesche wijk heeft zich ter verdediging moeten wape nen, terwijl vreemdelingen, die buiten de wijk wonen, den last kregen, zoo spoedig mogelijk zich binnen de wijk te begeven.. Op de tijding van generaal Woe's moord werd de zitting der Nationale Vergadering onmiddellijk opge heven en een aantal der leden ontvluchtten de stad. Een Mandsjoe-samenzwering tegen de leden der Na tionale Vergadering is ontdekt, Tieh-Liang, de Tartaarsche generaal van Nanking, China's eerste minister, veroorzaakte een paniek, door dien hij dreigde op de stad te zullen vuren, als de onderkoning handelde naar de opdracht, in een tele grafisch edict uit Peking ontvangen. In dit edict was hem bevolen, de opstandelingen niet te bevech ten. Tïeh-Lang verklaarde, dat het edict valsch was, maar de provinciale vergadering eischte, dat de onder koning er naar zou handelen. In het nauw gedreven door duizenden, beloofde de onderkoning, in doodsangst, te zullen telegrafeeren om bevestiging van liet edict, en ten einde de dienst- weigerenden te sussen, zoolang er geen antwoord kwam, deed hij van het arsenaal te Shanghai aan 7000 te voren ontwapende soldaten, die buiten de stad kampeerden, ammunitie verstrekken, en gaf be vel de torpedo's, uit Shanghai komende, te nemen. EEN NIEUW OCEAAN-LUCHTSCHIP. liet Novembeniiimmer van The Marconigraph, het tijdschrift van „Marconi's Wireless Tel^grapii Com- pany" brengt o.-a. een opitel van Jack Irwin, den beambte van 'genoemde maatschappij, die den Ameri kaan Wellman vergezelde bij zijn dwaze poging om in een luchtschip dien AUantischen Oceaan over te steken. De schrijver geeft een belangwekkend relaas van da rol die de draadlooz.- telegrafie bij hei roeke- Jooze waagstuk vervulde en van cle hachelijke mo menten die zich gedurende» den driedaagjschen tocht van de America voordeden. I\n een niet gering aandeel in de redding kwam hem toe door de verbinding te bewerkstelligen tusschen het reeds ontredderde lucht schip en de „Trenf. den maiisteamer die de equipage met boot en al oj;plkte en hen cnlhusiast ontving. ,.De passagiers en de bemanning behandelden ons Sis prinsen", vertelt Irwin. Bij terugkeer in New-York werd hij bestornul door j vaudeville- en tlirateragenlen. acht maanden bleef hij aan hel looneel. Of) dit" oogenblik werkt hij mede aan de constructie van de „Akron", heit nieuwe lucht schip van Vaniman, dat de daad van Wellman wil posen Ie verbeteren. Het wordt een reusachtig gevaarte, 258 voel lang, zal 400.000 kubieke voel hydrogeengas bevallen en een draagvermogen moeten ontwikkelen van dertien ton. TOCH TREK NAAR BIEFSTUK. Onlangs is vermeld, dat Jesse en Warren Buffum, twee studenten, van Harvard College een wandeltocht zouden maken van Boston naaf San Franc-isco, in opdracht van den directeur dr. Sargent. Deze wil namelijk nagaan of een vegetarisch diëet beter vol doet bij lichamelijke gvoote inspanning dan, het ge bruik van vleesch. De beide broeders zijn van gelijke lichamelijke kracht. Warren, de vegetariër, is 23, Jesse 25 jaar. wip dan zijn wij erover. Dat is juist het mooi ste. het gevaar, dat als een kat op ons aansluipt en dat wjj toch te vlug af zijn. Hoor eens, hoe het achter ons kraakt en knarst, maar wij waren te vlug' En al was het gebeurd dieper dan tot aan de knieën waren wij er niet in gezakt. Dus wat vertelt men van mij?" Maar de ander was ademloos van schrik. „Ik weet het niet!" „Wat zegt men? Tegen wien zet ik zulke verlei delijke oogen?" „Nu, men begrijpt niet. wat jij tegenwoordig zooal in de Muntsteeg te doen hebt, ook al kom je veel bij den justitieraad- Men kijkt dan, het is onvermij delijk. in het venster waar de referendaris Hedwig altoos zit en die, die moet een heel vreemd leven achter den rug hebben, in. Berlijn." „Wat je zegt. En verder? Men ziet daarbij „En wanneer de referendaris van zijn plaats af groet en hij moet daarbij steeds een rood hoofd krijgen dan moet jij iinnier buitengewoon diep en ernstig groeten, bijna plechtig voor dien groet danken. Waarom doet ge dat? Het is om te lachen. Een ware komedie." „Komedie. Anna?" „Dus je loochent het niet?" „Neen." „Ook niet, dat je met opzet daar vele malen voor bij gaat?" Dela beet zich op de lippen. „Ik ga niet meer daar voorbij dan anders ten minste niet met ,ppzet. ..Dat is leugen en babbelpraat. Dat de referendaris nu op oom'zijn plaats aan het venster zit, is toch zeker niet mijn, schuld." „Het kan zijn. Ofschoon, het toch vroeger nooit zoo opgevallen is. Maar je kun,t niet loochenen, dat je wedergroet iets overdreven is." „Neen, dat loochen ik niet." „Niet?" Anna zette haar oogen wijd open en de strijdlust schitterde daarin. Maar zij was sprakeloos. Dat zoo maar eenvoudig toe te geven. Was zij zelf, Anna Heym dan te laf om zoo zichzelf te geven, zoo als zij was? Zij werd dadelijk weer onzeker tegen over zichzelf en keek hulpeloos en angstig naar Zij moeten den geheelen tocht te voet maken, on der den blooteu hemel slapen en mogen geen alcohol gebruiken. De wandelaars zijn nu in Denver aangekomen, do derde halte op hun weg, en het blijkt, dat Warren 1 met zijn vegetarische voedingswijze er voel beter aan toe is dan de ander. Warren, heeft echter verklaard, dat hij arme martelaar der wetenschap meer dan genoeg heeft van. zijn plantaardig voedsel en dat hij er naar snakt aan het eind van zijn wandeling, zich aan een biefstuk te goed te doen. Nu zoekt hij zijn troost maar in gekookte ieeren en melk, want die heeft dr. Sargent hem toegestaan. Ze brengen den nacht door op het dak van hun hotel in wollen slaapzakken, overtrokken, met water proof. Zoo hebben ze al verscheidene onweersbuien in Kansas en Colorado doorstaan. Men is natuurlijk zeer benieuwd, hoe straks de be richten uit San Francisco zullen luiden, maar 't schijnt 'wel, dat Warren de meeste kans heeft om te win nen. OPLICHTING VAN EEN INDISCH PANDHUIS. liet pandhuis tc Kalianjar le Soerabaja is dooi een sluwen oplichter niet minder dan 24 maal benadeeld, en wel op de volgende wijze, meldt de ,,N". Soei. Crt." Iemand, die verpande goederen komt lossen, begeeft zich met den pandbrief en de verschuldigde betaling naar den kassier, die schuld en rente op heL briefje invult, er daarna zijn tjap onder zet cn van het briefje een strook afscheurt, welke hij aanhoudt. Met hel over schot van hot briefje, waarop berekening der betaling en tjap voorkomen, gaai de eigenaar der in te lossen goederen vervolgens naar een ander loket, waar hij het briefje afgeeft en zijn goederen terug ontvangt. Een chinees hier ter plaatse paste nu dë volgend© akal toe. Hij maakte een valsche tjap,en beleende daarop versehillende goederen in hel pandhuis te Ka lianjar. Vervolgens vulde hij thuis het pandbriefje ont daan van strook in, stelde er de valschetjapondei-en ging daarna naar het pandhuis, waar hij rechtstreeks het briefje aanbood aan den Chinees, met de afgifte der goederen belast. Op klie manier kreeg de oplichter geld op zijn beleende panden, en loste die later in, zonden- een cent uit te geven. Een paar dagen geleden Jicp deze sinjeur echter tegen dJe lamp, nadat men hem x-eeds eenigen tijd onder verdenking had. Hij kwam weer met een vervalscht briefje, en legde dit bij hel loket neer. Toen inlusschen een polilie-oppasser er bij gehaald was, greep de op lichter het briefje, stak het in den mond en wilde hot inslikken, hetgeen echter mislukte. Het feil, dat .de oppasser met ijzeren vuist de keel van den Chinees dichtkneep ,zal vermoedelijk op de mislukking der manoeuvre niet zonder invloed zijn geweest. Het briefje kwam weer vlug voor den dag. Bij onderzoek is gebleken, dat de oplichter minstens 21 maal zijn truc heeft toegepast. OM MOOI TE BLIJVEN. Signora Lina Cavalieii, de bekende Italiaansche „diva" is tevens een der meest bekende schoonheden, en schijnt zelfs het middel gevonden te hebben om dit laatste haar heele leven Tang te blijven. Waarin dit middel bestaat, heeft zij onlangs aan een Franscli jour nalist medegedeeld. Men mag eigenlijk zoo goed! als niets eten, wil men er op zijn vijftigste jaar uitzien alsof men voor in tic twintig is. Vleesch veroorzaakt leelijüe roode spik kels op de huid; vet maakt den neus glimmend; door boter wordt, men te dik; zoetigheden bederven de schitte ring der tanden en vruchten zijn oorzaak van storin gen in de spijs-vertering, welke een zéér slechten in vloed op den teinl uitoefenen. Zooals vanzelf spreekt, is heit met het drinken niet heter besteld. Bier maakt dik, wijn kleurt den hukl rood, zelfs water is gevaarlijk als men het niet filtreert. Maar voor alles moet men elke gemoedsaandoening vermijden. De tranen zijn een bijzonder verderfelijke vloeistof, zij prikkelen den huid en graven rimpels. Indien men nu toch verdriet moet hebben, dan zorgo men dit niet door wecnen tc luch ten. Evenmin slaat de „diva" het lachen toe. liet vergroot den mond en vormt de evenredigheid (der trekken lot een leel ijken grijns. Glimlachen, dat mag, om het wit der landen te laten zien, doch op sterke wijze worde aan de vroolijkheid nooit uiting gegeven. Ook liet wandelen heeft zijn nadoelen voor de schoonheid. In den zomer verbrandt men. in den winter wordt men blauw en paarsch. Wanneer men 's nachts ter ruste gaat, dient men zijn pens in een soort me talen koker te steken, om hem zijn" elassieken vorm le doen behouden (ook bij mop- en wip-neuzen ?J, en twee rauwe kalfscoteletteu op de wangen te leggen van wege dezer blankheid. Het haar zette men in pa pillotten en het .geheele lichaam zalve men met uit verschillende ingrediënten bestaanden zalven en oliën. Dan 'zinke men zacihfkens in Morphcus armen en droome men van zijn naaisters. Den volgenden ochtend een paar uur massage en een. p*ar uur Zweedsehe gymna- stielc en.... anders niets. I De lezer zal moeten toegeven, dat dit een erg eenvou dig en prettig systeem is. EEN FEMINISTISCHE BURGEMEESTER. Dr. Stern, die candidaaj is voor het burgemeesterschap van Philadelphia. heeft zich den steun van de vrouwen in de stad verzekerd, 'door een aantal beloften te ge ven, welke hij in vervulling zal tfocn gaan, zoo hij verkozen word!. Voornamelijk pp het gebied van vrouwenkleeding heeft hij ©enige punten in zijn programma opgenomen, die van een krachtig initiatief getuigen,. Het eigenaardige is, dat sommige van zijn voorgestelde bepalingen uiterst vooruit-strevend zijn, andere weer Dela. „Ja, waarom doe je dat dan, Dela?" „Omdat ik dien man toonen wit. dat ik hem hoog acht." „Dat je hem acht?" „Ja." „Maar waarom dan?" „Dal begrijp je zoo niet, kindlief. - Hallo. Da av is Ericli Voigt, mijn aanstaanden zwager. I;IéHé Erieh! E'rich! Voorzichtig mijn jongen, anders maakt je neus inlog kennis met net ijs. Ziet ge 'wel en Miéke' staat doodsangsten uit en komt als een angstige kip met haar vleugels slaande, naderbij. Adieu, Anna. Ik moet daar eens heen. De plaats, waarop ge nu toerijdt, lijkt mij al heel erg zwakmaar het helpt niets, wan neer het breekt, schreeuw dan maar, opdat wij jc ter hulpe zullen kunnen komen." Dela gaf zich geheel aan het genot van schaatsenrij den over. Zij zag er prachtig uit, zooals zij daar in haar jonge kracht over 'het ijs vloog, met een stralend! lachje om den mond en koquet mutsje op het weel derige haar. Het leek wel of haar geen mensch en geen hindernis kon weerstaan. Assessor Pfeil met zijn kogelronde oogen achter de reuzen lorgnet, waaraan een breedl zijden lint fladderde, was onafgebroken om haar heen cn zijn luide? stem was steeds bezig haar complimenten te zeggen. Dela hoorde het nauwelijks. Zijn woorden vfttren als steencn, die aan haar zijde neervielen. Onderwijl verscheen ook Grell aan Dela's zijde. Hij greep haar hand, om haar mee te nemen. Haar oogen namen hem daarbij op. Hoe was hij? Hoe gaf hij zich nu bij dit genotWas hij nu weer even flegmatiek als anders, greep de overmoed hem nu "nooit eens aan? Gaf hij zich nu nooit eens over aan het gevoel van jonge kracht? Hij was frisscher dan anders, Dela zag het met genoegen. Zeker wat meer temperament. Ook wanneer hij lachte en zijn stem verhief. Hij was voor haar de geboren broeder. Wanneer zij het zich zoo voorstelde, dat deze man haar naderen zou, dat zijn arm haar omspannen zou, dat zijn bevende mond neen! Zij werd hard en in zichzelf gekeerd! Hier ontbrak alles alles, wal elk gevoel meesleepte, oploste, lijf en ziel willoos maakte van een statige behoudzucht. Zoo wil hij verbieden, dat in Philadelphia door vrouwen kort geknipt haar gedragen wordt, en ook 1 zullen alle vrouwen en meisjes onder de dertig jaar I gedwongen .worden oen enrsot te dragen j Het dragen van rokbroeken wil hij verbieden als j te modern, doch Iegelijk wil hij weer 'hel dragen van j sleepjaponnen verbieden als te ouderwets oh Hij heeft zooveel pro's en contra's welen te beden- ken, dat er geen een Philadelphisehe vrouw meer rondloopt, die in zijn verkiezingsprogramma niet iels van haar gading vindt DIE HAD OOIv EEN HOOFD. In Amcrikaansche marinckringen vertelt men het volgende staaltje van stijfkoppighcid van een New- Yorkschen sleepbootkapitein. i Toen het vlaggeschip Connecficut, gevolgd door een aantal andere slagschepen, voor de groole revue op den Hudson de New-Yorsche haven binnenvoer was I het de bedoeling van den admiraal, dat de schepen rechtstreeks naar de ligplaatsen zouden varen. De ad- miraal echter rekende buiten den kapitein van een sleepbootje. Juist toen de spits der schepenlinie tus schen Govorirór Island en het Vrijheidsbeeld was aan gekomen, irjiderdê een sleepbootje van Brooklvn ko- mende en in de richting gaande van Jersey. Hét vlag- geschip stop'.e niet, want de commandant' dacht niet anders, of het kleine bootje zou voor het reusachtige slagschip. >vel uitwijken.Maar -ondanks alle waarschu- wingssignalen hield de sleepboot haar koers. De ka pitein van de lx>ot, die kalm roolcend aan dek stond, wist, dat hij de góede richting hield en dacht er niet aan, voor Ticl oorlogsvaartuig uit den weg 'te gaan. Hij was aan stuurboord van de vloot, en volgens de beslaande*». «gektn moest- deze van koers veranderen. Toen de Officier op de brug' van het slagschip bemerkte, dat de sleepboot recht bleef doorsturen op het vaar water der oorlogsschepen, moest hij 'nog op hel laat ste oogenblik het'v»er omgooien én in wijden hoog uitwijken. Onmiddellijk volgden de ach lei-aankomende oorlogsschepen deze beweging, al begreep men aan boord hiervan piet, wat die plotselinge koersverandering in dit drukke en gevaarlijke vaarwater eigenlijk betee- kende. De kapitein van de sleepboot blies een extra-dikke rookwolk uil ende bemanning juichte toen zij al dus een geheel© vloot van slagschepen dwong om plaats te maken voor hun notedop. Dat de plotselinge ma noeuvre voor al die kostbare schepen noodlottig hadj kunnen zijn, ra&kte hen niet. Zij waren in hun recht en Waarom dan te wijken, al konden zij* dal dan ook gemakkelijk doen. REUZENSCHEPEN. In de United Service Magazine vertelt kapitein Currey, dat toen hij in 187-i bi Hankau in China oen stoomboot trof van -1000 tonnen inhoud, dat schip dc algemcene bewondering wekte als het grootste schip ter wereld. Naar zoo'n schip kijkt men tegenwoordig niet tneer om. In dé toen volgende twintig jaren steeg de tonneninhoud geleidelijk, maar niet verrassendIn 1894 hadden de transatlantisch© sloombooten een inhoud van 11000 ton bereikt; in het toen volgende tiental jaren stegen ze op 32000 tonnen m de Manrctania, en thans zijn er schepen van 50.000 ton in aanbouw 1 De oudere schepen liggen bij dozijnen in de havens te rotten en te verroesten; hun tijd is voorbij. Men kan zich .nauwelijks voorstellen, welk een groot deel van het kapitaal op het water drijft. De verkeersmid delen moeten het over de gansdie aarde werkende bedrijfskapitaal bijhouden, en nu worden ook de scheeps bouwers en dc marine-ingenieurs, die vroeger zeer be dachtzame lieden waren, ondernemend, met de boven geschelste tres uitaten, CASTIIO VERMOORD. PARIJS, 9 Nov. Passagiers met een Zuidi-Ameri- kaansche pakketboot te Bordeaux aangekomen, meidon, dat Castro in Venezuela vermoord is door zijn eigen aanhangers, die hem een te hardvochtig chef vonden. 1 Alle pogingen, om zijn spoor terug te vinden, hie ven vruchteloos. EEN VERRE REIS. Op den 24s!en Octobcr kocht een schoolknaap tc Biitzow in Mccklenhurg op de kermis een kinderbal- löimelje van 10 pfenning, en bevestigde er een brief kaart met zijn adres aan, waarin hij den vinder verzocht, hem inlichtingen le doen toekomen over de vindplaats. Om vijf uur 's middags van dien dag werd het bal lonnetje opgelaten. Een paar dagen latei kreeg de. knaap een aangeteekend Schrijven uit Saratoff in Oost- Rusland, met Jiet bericht, dat het ballonnetje op 25 October, 's middags .om 2 uur, in het gouvernement Saratoff, halverwege tusschen de steden Petrowsk cn Atkarsk was gevondenHet brooze luchtscheepje had dus een weg van ongeveer 2000 K.M. afgelegd. EEN MONSTER-KAAS Een buitengewoon groote kaas misschien wel die grootste ter wereld is dezer dagen te Appleton, in Wisconsin, gemaakt, om ingezonden I© worden op een landbouwtentoonstelling te Chicago. Die kaas was 3 meter in doorsnede, bijna 2 meter hoog en zij woog 12,360 pond. Er waren 12000 pond gewone melk, 330 pond zout en 31 pond kaasstremsel gebruikt voor die monsterkaas, die bereid was door 40 man, mot nog een troep helpers. Men heeft de grootste zorg ervoor gedragen, dat alle deelen dei- kaas gelijk van smaakzouden zijn. MABSCH. Waarom koopt u geen vleesch meer bij mij? Met het laatste, dat ik gekocht heb, had ik mijn laarzen kunnen verzolen. Waarom hebt u dat dan niet gedaan? Ik wou het doen, maar de spijkers gingen er niet door. Weg met dat spookMet een diepen, ijskoude», alles wegvagende» ademtocht! Zij riep den assessor Pfeil, greep diens hand cn vloog moedwillig met hem midden uit den kring der anderen weg, met een brandende pijn in het hart, die uit haar overmoed, uit een dof leed opsteeg1. Grell keek haar na! En een ander bleek gelaat, met hartstochtelijke oogen en smalle lippen, dook liu in haar ziel op Hedwig. Het liep .reeds na vier uur, en de schoorsteen van dc ijs ten I wierp steeds -dikker rookwolken naar buiten. Het was tijd om koffie te drinken. De dames en hoe ren werden steeds ongeduldiger. Men keek naar de deur van de tent, waaruit groote massa's grove kop pen en schotels gebracht werden en op lange tafels buiten werden neergezet. Het werd schemerig. De kale takken der boomen rondom het water gloeiden door het laatste rood, dat nog aan den westerhcniel gloorde. Morgen was het bepaald weer sneeuw. De baan had er geen last van, want die werd schoon geveegd. Dela had nog geen lust om aan een dei- tafels plaats te nemen. Het geheimzinnige, zich steeds verdie pende licht aan dpn nemel en oen eerste spoor van moeheid na het urenlang rondslrijken, deden haar groote vaart wat verminderen, cn zij zonderde zich wat af van de anderen. Was zij werkelijk moe? Neen, zij had nog vele uren zich kunnen bewegen. Zij was niet lichamelijk moede, dat kende zij nauwelijks, elke inspanning verhoogde haar kracht. Zij was eerder moe van ziel, zij was wat treurig en melancholiek. Zij kende dat gevoel. Die groote menigte, al die menschen om haar heen. dat maakte haar steeds een weinig eenzaam. Dan voelde zij een, vurig verlangen om zich af te zonde ren en alleen te zijn. Zij dacht daar wel eens over na en vond het w-el eens onaangenaam, zij dacht, dat zij luimig was. Maar 't zat dieper. Zij voelde 't maar al te goed, dat 't 'n -temperamentvol mensch zoo gaan moest, dat zij ionder de spanning van hun wezen lijden moesten, en i zich in het diepst van hun hart schaamden voor hun overdaad aan kracht. Zij begreep, dat zij leed, omdat haar gevoelens en gedachten geen echo von den onder al die anderen, die het goede en reine van Van dit en van dat. HEDEN D A AGSCHE MENSCHEN ETERS. Bij sommige menschen bestaat de meening, dat 't 'geslacht der menscheneters totaal is uitgestorven, en dat deze alleen nog hestitan, in de verbeelding van reizigers, maar dat de menscheneters zelf tot het verleden behooren. Maar die menschen dwalen en zij vergissen zich. Geloofwaardige schrijvers ramen het getal der tegenwoordig levende menscheneters nog op twee millioen. In Noord-Amerika, waar de Indianen, „Roodhuiden' genaamd, hoe langer hoe meer verdwijnen, zijn de Sioux nog niet geheel vreemd aan het eten van men- schenvleeseh. De zoogenaamde „Schreeuwers" en „Zwartvoeters" hebben h'et misbruik der Mexicanen behouden, om van hun vijand de borst te openen, er het hart uit te rukken en het nog- wa,rm te verslinden. Zooals de Maleier het hart van den, tijger eet, in het denk beeld, daardoor sterk en moedig te worden, ver slond, nog niet zoo heel lang geleden, de Nieuw- Zeelander het hart van zijn vijand, om diens eigen schappen te verkrijgen. De wouden aan de Amazone-rivier zijn nog bewoond door stammen, die hetzij uit wraak, hetzij uit smaak menschenvleesch eten. In 1883 hadden Indianen van Patumajo 'n jeugdigen Columbiër ge vangen en, verslonden. Op reis op den Guyana-stroom ontmoette de Fransche reiziger Frevaux 'n oude vrouw, die haar middagmaal bereidde. Uit nieuws gierigheid lichtte hij het deksel van den pot op en zag het hoofd van 'n Indiaan, 'n Ander maal op de Yapara zijnde, werd hem verteld door iemand, die zijn hulp kwam inroepen, dat twee zijner kame raden door de Onitotos-Indianen gevangen, genomen en door dezen opgegeten waren. Men moet echter niet denken, dat alle wilde stammen in Brazilië zich aan zulke feiten 'schuldig maken. Het verfoeilijk ge bruik verdwijnt meer en meer, doch zooals wij boven zeiden er leven nog wel twee millioen men scheneters. Ziehier eenige feiten, overgenomen uit het weten schappelijk tijdschrift „Sciences pour tous". In 1883 verorberden de stammen der Papoea's nog ge regeld hun krijgsgevangenen. Bij de Battaks van Su- matra bestond 'n rechterlijke regeling omtrent; het gebruik van menschenvleesch; want zij, die ter dood veroordeeld waren, dienden tot spijs. In de laatste twee jaren heeft men gegevens verzameld, dat de oude gewoonte nog steeds in zwang is en gehand haafd wordt. I'n 1869 mestten de Fegunianen, bij wie nog heden het allermeest dit afschuwelijk gebruik heerscht, hun slaven en verkochten hen dan, zooals wij ons vee ver- koopen, bij het gewicht; en om goed vleesch aan te duiden, zeiden zij, „het is zoo malsch als van een dood mensch". Maar het ergste land, het land, waar het aller meest nog slavernij, jacht op menschen en, het eten van menschenvleesch voorkomt, is Afrika. De inboor lingen van Manijonema laten de stukken der lijken bederven, alvorens zich er aan te vergasten. Dit doet denken aan ons wild, dat ook door sommige lekker bekken eerst dan smakelijk wordt geacht, als het „adellijk" is. De Nijam-Nijams eten njet alleen hun krijgsgevangenen, maar ook hun ongehuwde stamge- nooten op, mannen en vrouwen; en 'n engelseh reizi ger was zeven jaar geleden getuige van de toebe- reidsélen tc* 'n feestmaal, dat bestond uit 'n pasge boren kind. Het feest zelf heeft hij niet bijgewoond. Van de volksstammen ten Westen van het kustland Anjola en Loanda, weet men, dat zij zich evenzeer. aan het eten van menschenvleesch schuldig maken. De Kaffers in het Zuiden, van Afrika schijnen dit ge bruik te hebben laten varen. 'n Afrika-reiziger, die vier jaren, geleden 'n jaar lang aan de Congo vertoefde, heeft daar, in den tuin van ,'n opperhoofd, menschen gekneveld zien liggen, die sucessieveiyk „het hof" tot spijs zouden dienen. Den nacht, die aan de slachting vooraf ging, werden, zij levend natuurlijk in het water gelegd, vast gebonden, maar zóö. dat hun ademhaling geregeld plaats had, Dit geschiedde, om de huid gemakkelij ker te kunnen afstroopen. 'N VOORDEEL. Wat! Zoo'n groote, sterke man als jij, bedelen?! Och Mevrouw, 't heeft ten minste dit voordeel, dat men 'n lieve, mooie dame kan aanspreken, zón- dei- eerst aan haar te zijn voorgesteld. 'N BEETJE VOOBZICHTIG TELEGRAFEEREN. Meisje: Meneer de telegrafist, zoudt u aan mijn be minde willen telegrafeeren, dat moeder zoo ernstig ziek ligt? Maar doe 't asjeblieft 'n beetje voorzich tig, anders schrikt hij zoo. ER VROEG BIJ. Mama (met de kinderen, buiten, en: kijkend op haar horloge)Wat is Pa's trein laat! En hij is nog niet eens in het gezicht! Als er maar geen ongeluk ge beurd is. Kleine Annie (na 'n poosje te hebben nagedacht): Zoudt u hertrouwen, moeke? TE RECOMMANDEEREN. Marskramer (tot eenige heeren in de herberg) Neem 'n paar van die bretels van, mij... Uitstekende kwaliteit' Als je die draagt, ga je altijd rechtop naar huis, hoeveel glaasjes er ook ingegleden zijn. BELEEF». Rechter: Uw onschuld is bewezen. U bent vrijge sproken. Beklaagde: Het doet mij werkelijk leed keeren, clat ge u voor niemendal zoo hebt ingespannen. de stemmen in haar binnenste teruggaven. Alles vloog in het wijde, onmetelijke als in een kale woestenij. Dela bekommerde zich niet meer om de anderen, ofschoon zij een grooten trek in ©en warmen dronk had. Ook Grell had gewenkt en was haai* een eindje gevolgd om haar te halen- Doek zij was flinker dan hij, en het volgende oogen blik was zij verdwenen. Zij was nu op een gedeelte ijs, waar het rijden verboden was. heel afgezonderd van d© anderen,. Hier was he;t stil. Dela reed eerst een paar maal hetzelfde kringetje. Maar dat begon haar te vervelen en, zij ging aan den, kant in een hoop sneeuw zitten, onder de boschjes weg. De gloed van den hemel stond boven haar. Voor haar, achter de boschjes, lagen de dichtbesneeuwde velden en even verder voerde een weg naar de stad. Zij hoorde haar hart slaan en de kanten kraag om haar hals kraken, wanneer zjj ademde of het hoofd bewoog. Al 't leven was ver en zij was alleen op de wereld. Een gevoel van geluk omgaf haar. Dan bekeek zij haar kleine voetjes met de blanke ijzers. Zij keek met welgevallen naar haar voeten, lang en smal en krachtig. Zij boog zich achterover als wilde zij haar eigen lichaam bewonderen. Maar daar begon de muziek weer, schel eii valsch. Het klonk leelijk, als een ruziemaken, kijven en schim pen, al het leelijke en nijdige van het menschdom klonk daaruit al het alledaagsche! Maar dan lach te zij. Waarom zat zij hier en bewonderde zichzelf? „Je hebt honger en dorst als een wolf en daar ginds lachen zij en rooven je alles weg!" Zij stond vlug op en schudde de sneeuw van haar rokken. Zij had langzaam haar handschoenen uitgetrokken. En plotseling dacht zij: hoe lang is toch het leven hoe eindeloos lang. Elk uur mankt het ons ouder en leelijker en in de ziel verleptér. Zij schudde het hoofd, onzin. Wat is een uur, een dag een jaar? NietsIk word1 niet anders en ook niet ouder. Onmogelijk I Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1911 | | pagina 6