ei fheck zal mogen worden genomen, om de rest te vin den in te plaatsen aandeden, (waarvoor IJs- en Volks vermaak zich niet verantwoordelijk stelt). Bij stemming woixlt ten slotte met 17 stemmen vóór, hiertoe besloten. I>e plannen voor het vereenigingsjaar van het vorige seizoen (toen is cr geen ijs geweest), worden met al gemeene instemming voor het komende seizoen geac cepteerd. Zc beslaan in: a,. Kunstrijden, b. Kern# O]) de Rijd, o. Machtiging van het bestuur om-door te gaan (yóór dal het ijs sterk genoeg is om er kennis op te houdenmet kleine wedstrijden, ook kleine hard rijderijen lol een maximum van f 100._ Volgt bespreking over de vraag of op 7 Januari a.s. iels gedaan zal worden ter herdenking van het 25- jarig beslaan. Na opheffing van oenigen twijfel omtrent de juistheid van dien datum ten aanzien van het 25- jarig bestaan, wordl op 's voorzit tem voorstel beslo ten, dien dag op 7 Januari a.s. te herdenken, 't Be stuur, - - waar het idéé voorzit, dat het niet veel geld zal mogen kosten, zal vooraf plannen ont werpen om daarmee weidra voor den dag te komen. Herdenking zal plaats vinden in elk geval. Desnoods met een enkel woord. De beschrijvingsbrief voor de vergadering van den IJ. II. N., tweeden Kerstdag te Amsterdam te houden, Wordt nog behandeld. Als afgevaardigde wordt Se heer A. Visser benoemd. De heer J. Heinstman zal plaats vervanger zijn. De rondvraag levert niets op, zoodat sluiting volgt. EEN GESTOORDE HUWEIJJKSPLECHTIGHEID^ Een 50-jarig jonkman uit Schermerhorn en een 47- jnrjge schoone uit De Rijp zouden in het huwelijk den. Reeds tweemaal had de bruid op den dag van dc ondertrouw berouw van haar stap gekregen, maar <Le derde maal stemde zij toe en weixl de huwelijks dag vastgesteld. Alle mogelijke toebereidselen om don dag vroolijk te vieren, werden gemaakt. Maar wat ge beurde? Een uur voordat de huwelijksplechtigheid zou plaats hebben, kreeg de bruid wederom berouw en weigerde mee te gaan naar het gemeentehuis. In plaats daarvan vertrok zij weer naar haar dorp. VAN SUBSIDIE EN NOG WAT. Van Hilversum begint de victorie I De Openbare Leeszaal daar een der eerst-opgericlite in ons land gaat het wel; zij kreeg pas f 1200 subsidie, toegestaan door den Raad. Dat 's een. Dezer dagen deelden wij mede, dat men plan heeft, te Hil versum een openbare Chr. leeszaal op te richten. Dat 's twee. En zie nu wordt bericht, dat er nog een 11.-K. openbare leeszaal zal komen. Dat 's drie. Is dat niet heerlijk, spot ,,De Nederlander"een van Dordt een van Rome ?En is er ook niet een Luterschen lees zaal mogelijk, en een Doopsgezinde en een Remon- strantsche?... Kom, waarom zoo schroomvallig DE DEFTIGE KOEDRIJVER. Volgens een bericht in de „Borg. Cour." is de vee handelaar F., te 'Auguslinusga op, |de veemarkt te .Leeuwar den op zeer sluwe manier door ceu oplichter bedrogen. F. had aan, een deftig gekleed heer een koe voor f 175 verkocht, welke man onder voorwendsel, dat er geen drijver was, het dier zelf maar de boot bracht. Bij z'n terugkomst zou hij betalen. Daar de kooper solide scheen te zijn, Werdl hij: door den verkooper volkomen vertrouwd. Doch ondanks alle nasporingen heeft F. ui-els meer van den kooper of "van de koe vernomen. EEN UITVINDING. Naar de „Leeuw. Ct." verneemt, heeft de heer J. K. F.lzinga te Oenkerk, die zich als de vervaardiger van het mechanisch kunstwerk „Salomo's rechtspraak!', een poppenstel, waarvan de figuren door een vernuf- lig mechanisme allerlei bewegingen maakten, reeds cenige bekendheid verwierf, thans een toestel uitge dacht om muziekbladen om te slaan, zonder dat de handen van de toetsen behoeven genomen te worden. Blijkt het toestel in de praktijk te voldoen, dan zal het ongetwijfeld een groot gemak opleveren. Het wordt met het muziekboek op den lessenaar geplaatst. Moet nu een blad omgeslagen worden, dan maakt de speler een kleine beweging met het lichaam en de pagina keert om. Men heeft de. zekerheid, dat telkens niet meer dan één blad gegrepen wordt. In verband met <i,e dunheid van liet papier cn de drukking van de lucht is de [uilvinding, zooals mem zich voorstellen kan, niet gemakkelijk geweest, maar iemand', die haar geprobeerd heeft, was over do werking' er van zeer voldaan. Knutselwerk is liet naar men ons verzekert, zeer beslist niet. Hel toestel voorkomt ook nog, ida't de bladen, als ze eenmaal omgeslagen zijn, weer te- rugkeeren, waartoe ook papier- nog al eens neiging -hoeft. Het is [dc bedoeling van den heer Elzmga op zijn uil- winding patent aan te vragen NA DE ZEELIEDENSTAKING. .Zaterdagmiddag omstreeks drie uur had op den Zee dijk bij de Wijde Kapelsteeg te Amsterdam een vecht partij plaats tusschen een viertal mannen. Een hunner trok tiaar bij een revolver en loste eenige schoten; waardoor evenwel niemand geraakt werd. Twee der kogels doorboorden de winkelramen van een aardappel- handel en van een kruidenierswinkel, doch richtten verder geen schade aan. Drie van de vier mannen werden naar het bureau Warmoesstraat overgebracht; de vierde wist te ontkomen. Aanleiding tot deze vechtpartij was. dat de man, die met de revolver geschoten had, tijdens de zcelie- denstaking had doorgewerkt en nu door een paar vroe gere stakers werd aangevallen. Uit zelfverdediging maakte hij van zijn revolver gebruik. Ook een der aan vallers moet geschoten hebben, althans op het bureau bleek, dat ook hij een revolver In zijn bezit had, waar uit oen schot was gelost. NA VIER JAREN. Het politiebureau Warmoesstraal te Amsterdam, heeft Zaterdagmiddag een goede vangst gedaan. Men wist namelijk de liand te leggen op twee leden eener be ruchte dievenbende op het o ogen blik, dat zij bezig' waren coupons te verzilveren, afkomstig van een in braak, 1 jaar geleden, in 1907, te Rotterdam gepleegd. Eenigen tijd geleden werden op hel bureau Damrak van dc Disconto- en Effectenbank coupons ter verzil vering aangeboden, behoorende bij depositostukken van 'l Ontvang- en Belaalkantoor te Rotterdam. Naderhand bleken deze coupons te behooren bij stukken, die vier jaar geleden bij een grooten effectendiefstal te Rotter dam verdwenen waren. Het bijbureau Damrak waar schuwde toen 't hoofdbureau en andere bijkantoren van de Disconlo- en Effectenbank. En met succes. Zaterdag kwamen een man en stouw nu in hel bureau Beurs straat coupons aanbieden, eveneens van deposito-stukken van 't O.- cn B.-kantoor te Rotterdam en afkomstig van den hierboven, genoemden diefstal. De politie werd gewaarschuwd, die het tweetal arresteerde. Hel ble ken te zijn zekere Van Assell uit Lochern. en vrouw- Smit, weduwe van Kort, beiden leden van een beruchte Zeedijkbonde. Bij de arrestatie smeet de man sommige papieren weg. Er werden op dc verdachten geen ef fecten gevonden. De vrouw geefl voor, niets te weten van heigeen Van Assell in het bureau Beursstraat kwam doen, terwijl de man. een zeer fantastisch verhaal op- disoh'lc over de wijze, waarop hij in het bezit der eou- Eons is gekomen. De coupons waren van ouden datum, leken vóór drie jaar reeds vervallen. Het onderzoek wordt intussChen ijverig voortgezet. DE DUURTE. In de Memorie van Antwoord op hel afdeelingsver slag- der Algemeene Beschouwingen Staatsbcgrooting 1912, wordt omtrent het te beide gebrachte betref fende de duurte der levensmiddelen gezegd: Een onderzoek werd bereids ingesteld betreffende dén loop der prijzen van levensbehoeften, in verband met de dit jaar geheerscht hebbende droogte en de prijsbe weging der levensbehoeften in het algemeen. De uil komsten van dit onderzoek geven aanleiding tot de vraag of zij, die van hier te lande heerschende duurte van levenslxhoeften spreken, >hun gezichtsveld niet te zéér beperkt hebben, eenerzijds wal het aantal jaren betreft, waarover hun beschouwingen zich uitstrekken, ander zijds w-at het aantal artikelen aangaat, waarvan do prijzen in verschillende jaren door hun zijn vergeleken. Dc groole prijsstijging die zoozeer de aandacht heeft Setrokken, lx:treft in hoofdzaak enkele peulvruchten, e zuivelproducten en een aantal artikelen die meer tot de genot- dan tot de voedingsmiddelen moeten wor den gerekend vooral de suiker. Tot opheffing van hel hieruit voor de verbruikers voortspruitend nadeel, kan dc rcgectring weinig doen. Wel bereidt zij maatregelen voor tot voorlichting omtrent den loop der mark lp rijzen en omtrent de wijze, waar op hij ('te volksvoeding .duurder geworden artikelen door andere kunnen worden vervangen. Vervroegde uit voering van rijkswerken zou in dezen geen doel treffen. Welke reden deze prijsstijging van een aantal artikelen, die trouwens meerendeeïs, volgens het ontwerp-tarief, niet hooger zouden worden belast of niet noemenswaard worden ingevoerd, zou opleveren om dat tarief anders dan tot dusver te beoordeelen, vermag de regeering niet in te zien. Met het oog op den tegenwoordigen stand der prijzen van verschillende eerste lcvensbchoef- tenji s de regeering voornemens, op de verschillende hoofdstukken der begrooting de noodige gelden aan te vragen, ten einde allen rijksambtenaren en "beambten en vrijwillig dienenden militairen die gehuwd "zijn óf als weduwnaar een of meer kinderen Ocncaen den leef tijd van 18 jaar 'te hunnen laste hebben en wier jaar- Jijksche bruto-inkomen f 1000 niet overtreft voor eens een bijslag *le geven van 20 gulden. DE BOOM-KANGEROE'S IN ARTIS. Tot de zonderlinge verschijningen in den Amster- damschen dierentuin, kan de in de takken der hoo rnen behendig zich bewegende kangevoe gerekend wor den. Weinig dieren toch schijnen in dit opzicht wel ongeschikter ais juist dc kangeroe's; de springers bij uitnemendheid, die met Juin bijzonder ontwikkelde, kolossaal gespierde achterpooten, den bodem bijna niet aanraken, zich in minder dan -geen tijd door hunne meters-lange sprongen uit de voelen kunnen maken. Tocih leven, er -op Nieuw-Guinea vier kangeroe-sopr- ten die zich klimmende in de boomkronen bewegen, en zich daar zelfs bij voorkeur ophouden, en geheet aan deze levenswijze- 'aangepast zijn. Deze dieren zijn nagenoeg hooit naar onze zoölogische tuinen overge bracht; slechts de Londensche „Zoo" hoeft zijn be zoekers boomkangeroe's in een doelmatig ingericht, van klimboomen voorzien perk kunnen toonen. Door be middeling van den heer J. C. Baggelaar is echter se dert eenigen tijd ook Artis in de gelegenheid ons deze interessante dieren levend in volle gezondheid en in hunne verwonderingwekkende levenswijze te laten zien. Een paar van de groote grijze Boomkangeroe (Den- drohaqua inunstr.) ontving het Genootschap van ge noemden heer ten geschenke; deze dieren zijn afkom stig van Noordelijk N.-Guinea. Daar onze zoölogische tuinen gewoonlijk niet op herberging van zulke bui- tennissige dieren als boomkangeroe s ingericht zijn, be- j sloot men het kostbare paar voorloopig onder te bren- gen in een der groole volières waar drie hooge klim boomen hun dagelijks tot beschikking staan. Aan 't gezelschap van witte Pauwen en hoenders waren ze al spoedig zeer goed gewoon geraakt en met verbazing zien thans de bezoekers hoe zc vlug tegen een gladden stcilen stam opklauterend zich in hunne typische kan- geroe-houding als reuzeneekhoorns op de verticale ar- anen dei- boomen zetten en behendig springend of klim- 1 inenid voortbewegen. De aan hun boomleven" zoo uitstekend aange paste zonderlinge gasten vertoonen als onderscheid met hun „bodemverwanten" de volgende kenmerken. De bij de op den bodem levende soorten zoo .bijzonder slevig ontwikkelde „steunstaarl" is bij hen tot een veel minder stevig gespierden doch lenigen balanceerstaart geworden; de achterpooten verschillen minder in grootte van de voorpooten dan dat bij gewone kangeroe's het geval is terwijl ook alle nagels tot sterke en gekrom de klimklauwen zijn geworden. in tegenstelling met de rechte kegelvormige graafnagels der familieleden. De boomkangeroe's leven natuurlijk hoofdzakelijk van blad, takken en vruchten, en schijnen minder stompzinnig en schuw te zijn dan hunne om hun blinden alngst zoo bekende springende verwanten. GEVOLGEN VAN DEN DROGEN ZOMER. In de November-aQevering van het Tijdschrift der Maatschappij van Nijverheid" schrijft J. D. over de gevolgen van den drogen zomer van 1911 en de mid delen om die gevolgen te bestrijden. Ook deze schrijver ziet voorni. heil in pogingen, die het dagelijkseh menu van de groole meerderheid der bevolking' kunnen uitbreiden, ên bij noemt o.a. viscli, nraïs, olienooten, sojaboonen -en eetbare padden stoelen. „Een ieder, zegt hij. die het aantal voedingsmid delen, dat die groote 'massa gebruikt, uitbreidt, ve!r- hoogl de welvaart. Want niet alleen wordt men, daar door minder afhankelijk van de marktprijzen van ieder voedingfsmiddel voor zich, maar er is nog eed tweede voordeel van physiologjsclien aardeenzijdigheid van voedsel heeft een ongunstigen invloed op de gezond heid", zooals door den schrijver niet'"voorbeelden, woixlt gestaafd. Dat de goedkoopere soorten van visch, hoewel' een uitnemend gezond volksvoedsel, nog betrekkelijk zoo weinig worden gebruikt, schijn! te liggen aan onbekend heid met de goede bereidingswijzen. De kookscholen zijn dus de aangewezen lichamen om dit voedsel meer ingang te doen vinden. Evenzeer om te onderzoeken op welke wijze de andere genoemde nieuwe voedings middelen populair" zijn te maken. Nog grooter wordt het succes indien men elk meisje in de gelegenheid stelt te leeren wal voor hare omgeving noodig is van de keuken wetenschap. „Loert aldus besluit de schrijver zijn betoog de mensahen smakelijker eten en zuiniger omspringen met de voedingsmiddelen, d.w.z. deze beter gebruiken. Elke les, die een meisje dn kookkunst ontvangt, be duidt een winst iu volkskracht." GEMEENTERAADSVERKIEZING VAN ZIJPE. Door de R.-Kath. kiesvereeniging te Zijpe is dn de Woensdagavond door haar gehouden vergadering, voor de vacature Jimmink, tot candidaat voor den Gemeente raad gesteld de heer J. Louwe 'Albz. te Stolpen, o o o De Roomsche kiesvereeniging te Hel Zand heeft aan de liberale kiesvereenigjngen te Zijpe een schrijvén gé- richt, waarin verzocht werd haar Roomschen candidaat voor de vacature Jimmink over te nemen. Dit ver zoek werd op de gecombineerde vergadering der kies- vercenigingen op 17 -Nov. IJL met algemeene jsiiem- men van de hand gewezen. O o O De liberale kiesvereeniging Zuid-Zijpe heeft tot" ca'n- didaat voor de vacature Nieuwland, gesteld de heer Jb. Bos alhier. PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Subsidies. Ged. Staten stellen voor tot wederopzegging de ver schillende jaarlijksche subsidies te verleenen. Verdediging N oordzeek us t. In de Statenvergadering van 3 Januari j.1. werd op voorstel van eenige leden, besloten tot aanhouding der voordracht om dc verdediging van de Noordzeekust tusschen, do Hondsbossche zeewering en Rijnland recht streeks lo brengen ten laste van de provincie Noord- Holland, totdat nader zou zijn gebleken of en in hoe verre het mogelijk was deze kustverdediging, door vor ming van een waterschap; te brengen ten laste van de naastbelanghebbenden. Dit besluit ging gepaard met eene uitnoodiging aan Ged. Staten om die mogelijk heid nader te onderzoeken welk onderzoek, blijkens de mondelinge toelichting, van het voorstel gegeven, tevens zou moeten betreffen de vraag of met den Mi nister van Watersbaat nog overeenstemming zou kun nen worden verkregen omtrent eene van Rijkswege te verleenen medewerking tot de verdediging van het liierbedoelde kustvak. Ged. Staten deelen Ihans mede, dat de Minister ge antwoord heeft., geen aanleiding te vinden nogmaals met de Staten in onderhandeling te treden. Van regee- ringswege is dus in 't geheel geen steun te verwach ten, zoo concludeeren Ged. Staten. Door Ged. Staten is ook eens overwogen om de kosten dezer kustverdediging te brengen ten laste van de naast- belanghebbende gronden, die daartoe in een waterschap vereemgd zouden moeten worden. Er is evenwel ge bleken, dat de aanwijzing van zoodanige naastbelang- hebbende gronden niet met juistheid is 'te geven. Ged. Staten schrijven„Bij de totstandkoming van de regeling der verdediging van de Noordzeekust tusschen dc Helders clie en Honds bossche zeeweringen, neerge legd in de wet. 15 Juli 1898, is herhaaldelijk de zelfde uitdrukking gebezigd. Eu loeu de toenmalige) Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, die destijds, op grond van zeer bijzondere omstandigheden, wel aanleiding meende te kunnen vinden om zijne me dewerking 'te verleenen, daaraan nochtans den eisch verbond, dal ook van de naaslbelanghebbenden eene bijdrage zou worden verkregen, zijn door het Provinciaal bestuur als Zoodanig beschouwd de duinen en de on middellijk achter de duinenreeks gelegen polders, welker grenzen vervolgens tot den buitenduinvoet zijn verlegd. Wilde men thans ook zonder den Rijkssleun op ongeveer dezelfde wijze handelen, dan zouden, met inbegrip der duinen, als naastbelanghebbcnden, moeten worden aangemerkt een aantal polders én lan den, achter de duinenrij gelegen cn gezamenlijk groot ruim 20.000 hectaren, waarbij valt op te merken, dal aldus de grens reeds verder zou worden getrokken, dan bij de regeling van 1898 het geval is geweest, omdat de toen als schuldplichlig aangemerkte gron den slechts door een zeer smalle duinreeks tegen de zee werden beschermd, terwijl de duinen- en hooge gronden, vóór de onder de bovenbedoelde 20.000 hec taren begrepen rij polders gelegen, hier en "daar eené zeer aanzienlijke breedte hebben. Voor een oogenblik aannemende, dat tegen een der gelijke begrenzing der als naastbelanghebbende le be schouwen gronden geen principieele bezwaren bestaan, dan zou naar ons oordeel de billijkheid meebrengen, dat .van deze gronden voor de verdediging der kust geen hoogere bijdragen, gevorderd werd, dan men in 1898 aanleren Zijpe en Uazcpoidcr en den polder'Cal-- lantsoog heeft gemeend te kunnen opleggen, en welke, zooals zij ten slotte op aandirang tier commissie luit de Stalen is verminderd, neerkwam op een bedrag van ongeveer f 0.22 per hectare 's jaars. Volgens dezen maatstaf zouden meer bedoelde 20.000 hectaren jaarlijks eene som van f 4400 moeten opbren- |gen, welke som voor het gewone onderhoud der dui nen niet benoodigd is omdat de Verordening op het in standhouden der duinen en duingronden in deze provincie in dat onderhoud voorziet en de duinbeplanting in den zeereep door het Rijk wordt bekostigd," maar die aan den anderen kant, wanneer tol aanleg van hoofden ter bescherming van het bijna 32 K.M. lange kustvak zou moeten worden besloten, gelijk van zelf spreekt, op verre- na niet toereikend zou zijn. In dat geval zouden dus de naastbelanghebbenden; in die mate financieel moeten worden gesteund, dat hunne eigene bijdrage daarbij van geen of althans van zeer weinig beteekenis zou zijn. Evenwel zou, naar onze besliste overtuiging door de hierboven bedoelde gronden als naaslbelanghcbben- den aan te wijzen en met de kosten dezer kustverdedi ging1, zij het met steun van de Provincie, te belasten, tegenover die gronden eene groote onbillijkheid wor den begaan. Zij worden toch van de achtergelegen lan den en boezems slechts door lage kaden gescheiden, zoodal bij eene eventueel® doorbraak de overstrooming zich veel verder dan over de onmiddellijk aan de zee wering grenzende polders zou uitstrekken." Ged. Staten handhaven hun oorspronkelijk voorstel en stellen voor: lo. de verdediging van de Noordzee, ten zuiden van de plaats, waai- de zorg voor de Hondsbossdie zeewering door het Hoogheemraadschap van den Honds- bossche en Duinen tot Pelten eindigt, d. i. van liet nieuwe süandlioofd ten zuiden van het slrandhoofd i W., dat door dat Hoogheemraadschap zal worden aan- gelegd en onderhouden, tot de noordelijke grens van Rijnland, rechtstreeks te brengen ten laste van de pro vincie N oord-Holland 2o. buiten beschikking te laten het door het Bestuur van eerstgenoemd Hoogheemraadschap aan deze Ver gadering gericht adres d.d. 26 Juni 1909 No. 18, hou- dende verzoek om subsidie tot een derde gedeelté dér kosten van drie, door dat Hoogheemraadschap aan te leggen strandhoofden, bezuiden Kamperduin. I DIRKSHORN. Uitslag der 'stemming, den 19 November j.1. alhier gehouden ter verkiezing van zeven leden voor hel kies college der Ned. Herv. Gemeente. Gekozen zijn de hér- kiesbare leden de heeren M. de Pee, J. Pie én S. Spaans. Voor vier beslaande vacatures moet een her stemming plaats hebben tusschen. de heeren F. Berk- houwer, D. Hoogland, W. Molenaar, P. Schouten Pz., J. Smit Pz., J. Spaans Rz., J. WartenJicxrst, J. Wink en. P. Witlok. WAARD EN GROET. In polder Waard en Groet staat de karwij minder gunstig dan andere jaren. De droogte heeft aan diitl gewas nog het allermeeste nadeel gedaan. Vele stukken zijn omgeploegd, DOOR DE REGENS. De koeien in het Noorderkwartier zijn grootendeels gestald, niet wegens grasgebrek, de weilanden zijn groen als of 't Mei is, maar de beesten aten met 5 bekken, zooals 't wordt uitgedrukt, met den bek eten en biet 4 pooteh trappen, door de vele regens. VOGEL-VANGERS. De Friesche vogelvangers (vogelvlappers in Fries land geheeten), zijn thans in de gemeente St. Maarten en Harenkarspel bezig; hier waren de vogels gevlo gen of gevangen. De navolgers in dit vak van Kolhorn. zijn minder gelukkig met de vangst. Het gjeldt ook nier: ieder in zijn vak, en ook zijn ze nog niet in het bezit Van goede lokvogels. DIRKSHORN. Bij de op Zondag 19 November gehouden biljart wedstrijd bijl den heer Wink te Dirkshorn, tusschen spelers Van Dirkshorn en van Sl. Maartensbrug, was de uitslag als volgt: St. Maartensbrug: Inmiddels waren een paar politieagenten toegesneld van wie een den woesteling met zijn wapen tegen dei grond sloeg. Deze kon gearresteerd worden en bleek bij onderzoek, schoon bij zioh door het verver van zijn haar en het dragen van een blauwen bril on. herkenbaar had trachten te maken, de voornoemd! Donker te zijn. Volgens zijn verklaring zou hij al die maanden ti Rotterdam hebben vertoefd. Op hem werd een horloge en, geld gevonden vat diefstal bij den bakker afkomstig, beuevens nog au dere voorwerpen, die later bleken gestolen te zijl in de Taborstraat. Terwijl juffrouw Van Gooi alleen thuis was geble ven, was nog een derde ge,wapende inbreker te voor schijn gekomen ,wien het ook gelukte te vluchten. Van deze twee is nog geen spoor ontdekt, maar in middels is met de arrestatie van Donker een goed( vangst gedaan. MET DE NOORDERZON VERTROKKEN. Te St. Oedenrode (N.-B.) zitten tal van bravf dorpsneringdoenden in zak en assche. Eenigen tijd geleden werd aldaar een maalderij me - 'motorkracht opgericht, en hoog werd dra opgegevea van de voordeelen, die de nieuwe industrie voor plaats zou opleveren. De eigenaar, herkomstig uit Kaatsheuvel, won spoe dig aller vertrouwen, en werd hem dan ook gaarn allerwege crediet geschonken, totdat hij éen deze dagen, zeggende naar Rotterdam te gaan, om gra nen aan de Beurs te koopen, van uit Brussel eeni briefkaart zond, dat hij n,iet meer terugkwam, l De vlottende achtergelaten gelden bedragen vie en een halven cent, die de crediteuren tha,ns dee len mogen. Links en rechts hagelt het vorderingen Tot zelfs bij zijn hospes staat de nieuwe industriëe in het krijt. Arme Rooyenaars! 398ste Staatsloterij. lste KLASSE, 1ste TREKKING. HOOGE PRIJZEN, f 20.000: 14495. f 1000: 17607, 17744. f 400: 2349, 11140, 17943. f 100: 4380, 5809, 19195. Prijzen van f 20. 5 2357 5075 7278 11104 13403 15729 1869( 22 427 83 304 162 410 797 70: 23 4S4 106 358 170 445 854 791 37 552 204 464 190 454 887 83: 73 574 229 521 249 463 900 911 137 619 277 522 257 471 922 93: 220 635 289 567 276 517 928 94! 232 647 324 579 299 519 957 1902* 271 699 339 588 341 541 16045 21 296 714 374 674 353 553 75 4: 340 734 393 745 415 575 107 18' 358 763 397 783 509 650 143 21! 397 810 411 912 541 710 191 26! 401 838 448 975 579 772 200 3i: 427 812 569 8022 583 872 246 31' 540 851 621 131 621 874 338 34 545 865 637 151 650 926 465 36! 547 885 650 230 674 938 561 431 548 964 699 264 677 14143 581 44 607 30*27 711 330 786 144 683 46! 624 28 713 401 827 162 690 49i 669 49 740 420 831 165 746 50i 673 89 763 507 914 362 751 5 li 677 96 766 528 921 369 847 511 748 132 818 604 12019 438 903 64: 778 178 819 738 4S 461 943 65; 837 206 833 752 109 511 954 671 893 303 877 846 123 604 967 71 908 391 918 857 132 646 17060 75' 931 415 934 9012 147 681 109 84 963 546 959 36 261 693 186 85 978 553 6022 117 342 752 193 90 1028 582 35 143 350 805 243 97 60 619 126 147 446 865 314 20044 123 657 320 176 549 S 66 354 16* 144 668 350 255 570 905 368 1 Si 172 726 359 267 595 917 534 20S 207 757 364 309 637 984 537 311 336 797 382 374 642 994 542 33 353 875 385 405 684 15004 550 37! 415 890 433 410 774 75 563 42 458 896 440 675 794 101 594 44 466 906 454 898 816 113 601 46 487 4108 462 921 830 160 606 52 585 128 484 925 869 183 650 52 636 142 487 10001 906 221 804 54 643 176 492 18 932 270 834 58 683 209 531 169 938 325 884 5W 691 270 540 195 956 358 889 60 766 343 567 295 13090 364 893 65( 787 408 601 370 136 389 983 80 825 436 639 393 144 431 18136 821 837 487 661 434 177 479 313 821 922 520 678 491 225 502 356 84! 932 523 695 536 248 520 386 853 957 558 750 546 263 580 423 Söi 2041 648 S28 620 276 604 534 87J 67 778 835 711 287 618 542 130 881 954 844 292 634 551 192 910 969 902 298 638 563 243 914 7089 952 315 718 582 270 5006 265 978 327 721 689 De dei lei all H< l>e de NÏ Fr ho br he de ge g« Dirkshorn: II. Smit A. Schuil J. v. Dijk P. Visser L. Wink A. Schuil J. v. Dijk P. Visser J. Nat II. Smit 98 G. Blaauboer 100 D. Blom 100 .1, Bijpost P. van Eeten J. Sleutel G. Blaauboer ~100 D. Blom J. Bijpost P. ran Eeten 89 100 100 "100 "92 J. Sleutel 100 72 '85 100 "54 100 83 '98 -68 700 860 Totaal 977 caramboles zoodat Dirkshorn bij dezen wedstrijd met 117 caram boles boven St. Maartensbrug staat. De heer R. Kooij, speler voor St. Maartensbrug, was door verhindering niet aanwezig. WEERINGEN. Tot loden- van het kiescollege dei- Ned. Herv. Gem. te Oosteriandi c.a. zijn herbenoemd 'de heeren S. J. Koorn te Oosteriandi, J. P. Bakker te Gest en C. Bak ker Jacobuszn. te Den Oever, welke allen deze her benoeming hebben aangenomen. KEES DONKER GEVAT. Men herinnert zich de uitbreking uit de gevangenis te 's-Hertogen,bosck in den zomer van dit jaar en de vergeefscha moeite, die een tijd lang is gedaan om de daarbij betrokken personen, te vinden. Eén van hen, de beruchte Kees Donker, die nog 10 jaar gevangenisstraf tegoed heeft, is gisteravond te Rot terdam gepakt onder bijzondere omstandigheden. De bakker A. P. van Gooi in de Sionsdwarsstraat, gisteravond thuiskomend met zijn gezin, zag op de toonbank een geldmandje staan en ontdekte ook an dere sporen, die op inbraak wezen. Nog toefde het gezin in den winkel, toen uit de woonkamer een in breker naar beneden kwam en uit de voordeur ont snapte. Een tweede volgde, die ,toen hij door de vrouw van den bakker werd vastgehouden, onmiddel lijk een revolver op haar richtte, zoodat zij losliet. Ook deze verdween uit de voordeur, doch werd door den bakker hardnekkig vervolgd. De vluchteling richt te op zijn vervolger vier schoten, waardoor de laat ste een schampscho-t beliep in het been. Gemengd Nieuws. ZONDERLINGE VERGIFTIGING. Uit Toulon komt alweer een droevig bericht Efen aantal zonderlinge gevallen van vergt' wei-den daar in den tijd vau 24 uur op drie Fran- sche oorlogschepen waargenomen. Twee matrozen van de „République" en en een matroos van de „Suffren" klaagden over vreeselijke pijnen in de in gewanden. Men zond hen naar het hospitaal Saint Mandries. Aan boord van het opleidingsschip voor tor pedisten „Maroeau" werden den -volgenden dag zeven man door dezelfde pijnen aangetast. De scheepsdoklei constateerde, dat vier der lijdenden in een zeer hache lijken toestand verkeerdenhij liet hen naar de stac transporteeren waar ook zij naar het hospitaal Saint-j Mandries werden gebracht. Een matroos van de „Sufi fren" Yves Lerbellic is reeds overleden, terwijl de toe stand van vier mannen van de „Marceau" hoogst be denkelijk is. DE AARDBEVING. De sterke aardschokken, die Donderdagmiddag en -avond en ook nog op Vrijdagochtend in Zuid- en Midden-Duitschland zijn waargenomen, blijken volgent de laatste berichten een veel grooteren omvang te heb ben gekregen dan eerst vermoed werd. De aardbevingsradius strekte zich uit vau het ge bied der Alpen, waar de sqhokken klaarblijkelijk hun oorsprong namen, tot naar Dresden, Leipzig, Golha en Magdeburg en reikte met zijn westelijke uitloopers tol zelfs in Frankrijk. Ook de aardbevingspost in het geodatische instituut te Potsdam teekende de aardbeving op. Door de krach van de schokken werd de schrijfstift dei' seismograaf uit de lagers geworpen. De aanvang der aardbeving wcat geregistreerd op Donderdagavond om 10 inu- 27 min 25 sed. Een aninuut en tien seconden latei- begon de hoofdbeweging, die zich manifesteerde in snelle en zeer kleine perioden. De schokken duurden ongeveer een half uur en tel len onder de heftigste der laatste jaren. Te Mülhausen in den Elzas waren de twee aard schokken al van zeer groote heftigheid. Overal zal men de mensdien doodelijk verschrikt uit hun huizen loopen. Het regende dakpannen en steenen van ornge worpen schoorsteencn. Op de bovenste verdiepingen van vele woningen kregen de muren breede scheuren In den schouwburg moest de voorstelling gestaakt wor den, daar 't publiek van schrik het gebouw uitvluchtte Te Donauescbingen werd eveneens een zeer stérkt aardbevins waargenomen, die met schrikwekkende gelui kali huv Th. D. 1 M. 1 J. E P. I A. 1 kali lijk geli jare "V ~G •>u

Schager Courant | 1911 | | pagina 2